Pater Witte sprak over zijn werk in Brits-Oost Afrika Haar Koninkrijk 10 9 13 EERSTE VERGADERING VAN TEXELS GEMEENTERAAD IN HET NIEUWE JAAR. (Vervolg van pagina 1). Dhr Westdorp zei, dat er bij de uitbe taling van gelden door het B.A onkosten worden afgetrokken Voorz. zei, dit systeem niet juist te vinden. Dhr Westdorp vestigde de aandacht nog op de straat te De Cocksdorp in verband met de afwatering. Voorz. zei, dat de berm zo hoog ligt. Bij de begroting zal dit punt nader bekeken worden. Dhr A Backer vroeg naar de plannen voor 'n ontspanningslokaal in De Koog. De voorz antwoordde, dat dit nu niet tot de mogelijkheden behoort Dhr v. Heerin- gen .wilde een opslagplaats van zand te Oosterend om dan direct bij gladde we gen te strooien. Hieraan zal worden voldaan. Dezelfde vroeg nog naar het inrichten van een kamer voor schoolon derzoek aan de Bijz. School te Oosterend. Voorz meende dat hiervoor reeds eer der opdracht gegeven was. Verder be pleitte dhr v. Heeringen nog de verbete ring v.d. schoolstr. te O'end. Dhr Drij ver vestigde de aandacht op de gevaarlij ke hoek bij M.S.Langeveld in Den Burg. Meerdere gevaarlijke kruispunten werden nog genoemd Het is moeilijk al deze din gen met voortvarendheid uit te voeren, volgens de voorz. In een hogere klasse? Dhr M Bakker vroeg inlichtingen over de enquette naar het duurteonderzoek, teneinde de gemeente in 'n hogere klasse te plaatsen. Voorz. zei. dat alle gege vens waren doorgezonden Jeugdige personen in balzalen. Dhr M. Bakker bracht nog ter sprake het euvel, dat jeugdige personen zich meermalen in openbare vermakelijk- heidsinrichtingen (zoals bioscoop en bal zalen) bevinden. Volgens spr. laat de po litie dit. oogluikend toe. Dhr Bakker was niet tevreden over een antwoord van B. en W. over deze zaak. Hierop ontstond 'n juridisch steekspel tussen de burge meester en dhr Bakker. De voorz. zei, dat het bedoelde adres aan hem geadres seerd had moeten werden en niet tot de compententie van de raad behoort, maar tot de bevoegdheden van de burgemees ter Dhr A Backer zei, dat de politie hier wel op let en dat er meermalen jeugdige personen verwijderd worden. Dr. v. Dommelen sprak een laat ste woord tot de raad. Weth. Dr. v. Dommelen sprak ten slotte nog een iaatste woord tot zijn mederaads leden, waarvoor wij ook verwijzen naar het onderhoud dat wij met hem hadden, naar aanleiding van zijn vertrek uit deze gemeente, dit om herhaling te voorko men. (Ze hiervoor onze ert van Zaterdag. Red.) Spr. noemde nu nog de onderwijs vernieuwing. waarbij het z.i. in de eerste plaats gaat om de karaktervorming. Dit is belangrijker dan diploma's Dan noem de spr. nog de opvoeding door middel van de jeugdbeweging en het sociale werk in de gemeente, waarvoor hij gaarne een maatschappelijk werkster zag aangesteld. Spr. dankte de burgemeester voor diens werk en feliciteerde de gemeente met haar burgervader. Ook betrok hij weth Hin in deze hulde Z i wordt er te wei nig critiek op het college van B en W geuit. Opbouwende critiek is nodig. Spr eindigde met zijn dank te betuigen aan de raad en ook aan de gem. secretaris voor het genoten vertrouwen (applaus). De voorz. zei, bij dit politieke testa ment zeker wel te spreken namens de gehele raad voor deze waarderende woor den Het zal ons een vreugde zijn om op deze ingeslagen weg voort te gaan, aldus spreker. Nadat weth. Hin ook nog enkele woor den van dank tot de scheidende wethou der had gesproken, volgde sluiting. INGEKOMEN PERSONEN. Nicolaas J v.Dam, v. CBR 11. Waalder- straat. 25 Andries Butterman en gez. van Den Helder, Keizerstr. 19 n. Loodsmans duin. Fimke L Spraakman. v. Meppel, Parallelweg 15 n. De Koog 3. VERTROKKEN PERSONEN. I Aaltje Jellema, ev de Waal en kind, v. t Do Koog 37 n. Z-Afrika Anna Dijt, ev. Rijk en kindei en, v. Warmoesstr. 46 naai Z.-Afrika. Cornelia Ploeg, ev. Koorn en kinderen v. Oudeschild 424, n. Ede, W. Witsenln 36 Catharina M. A. Reij, van Weststr. 10, n. Postcrholt, Dorp 251. 1 FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 36) ,,Je weet niet, wat je zegt", riep hij. ,.Die vrouw. je wist, dat zij in het huis was. toen je mij er heen zond en dat was een risico, dat wij nemen moes ten. Ze dacht, dat ik een vriend van haar man was niet, dat ik een deiective was Dat verzon ze maar tegenover de politie. Zij hielp me haalde samen met mij de papieren uit het bureau en hielp me ze te verbranden. Ze heeft misschien die elas tieken banden, zonder dat ik het merkte, verstopt. Maar denk eens: zelfs als ik het gemerkt had, wat had ik dan moeten doen? Met haar gaan vechten? Haar be wusteloos slaan? 5\ls ik daar tijd voor had, vóórdat ze de buren wakker gegild had? Ik heb genoeg risico op me geno men zonder dat. voor anderen". Wanda veranderde van toon ,,Wat moet ik dan doen?" klaagde zc. „Dat weet ik niet. Waarom vraag je mij dat? Heb je helemaal geen vrien den?" Hij vroeg het met bitter sarcasme. 1 „Het gaat evenzeer om jou als om mij" zei ze „Dat weet ik en ik zal het niet licht vergeten En ik zal mijn hersens nodig 1 hebben voor mijn eigen belangen, dat verzeker ik je Zij zal een beschrijving van mij geven aan de politie, zodra ze dat nodig vindt. „Dusje was niet vermomd?" „25 jaren heb ik met plezier in Afrika gewerkt en ik hoop er nog 25 jaar te werken". Met deze woorden eindigde Pater M. J. Witte zijn interessante lezing, welke hij nog in 't oude jaar voor een groot aantal aanwezigen in „Casino" heeft gehouden, op uitnodiging van de R K. Ontwikke lingsclub Opening. De voorzdhr Mercx, opende met een woord van welkom in het bijzonder tot de Heren Geestelijken. Pater Witte is hier geen onbekende, ook door zijn brie ven in de Texelse Courant. Hierna gaf spr. het woord aan Pater Witte, die sprak over „De invloed van de Westerse beschaving op de bewoners van Midden-Afrika en Het Ontwakende Ne gerras". Pater Witte, die zich ook op deze avond een gezellige verteller toonde, gaf te vens aanschouwelijk onderwijs door op een schoolbord een afbeelding van de kaart van Afrika te tekenen, waarop hij ook de Britse kolonie Kenya aangaf, het gebied, waar de Missionaris het grootste deel van z'n Afnkatijd heeft doorgebracht Spr zeide, dat Afrika 3 x zo groot is als Europa. Europa heeft echter 450 millioen inwoners, Afrika slechts 150 millioen Pater Witte deelde mede dat hij gedu rende zijn 25-jarig verblijf in Afrika gewerkt heeft in Kenya en Tanganyika Het laatste land was voorheen Duits be zit, doch thans onder Engels bestuur. In tegenstelling met Kenya waar de Pater als het ware van de grond af is begonnen met zijn opbouwend werk, trof hij in Tanganyika een veel betere organisatie aan. Het Missiewerk. Het missiewerk is grotendeels van op voedende kracht geweest, door de in vloed, die de Westerse beschaving uit oefende op de negerbevolking In Nairo bi, de hoofdstad van de Kenya-kolonie, wonen 100,000 inwoners, merendeels ne gers Besmettelijke ziekten, zoals pest en pokken doen er zich maar al te veel voor. Behalve missionaris verrichtte ik er ook werk als dokter, aldus Pater Witte. Spr gaf vervolgens een historisch overzicht waarbij genoemd werden de Indië-reizen rond de Kaap de Goede Hoop, van de Portugezen en Hollanders in de 15e en 16e eeuw. Toen waren er geen nederzet tingen. alleen maar enkele forten in de havenplaatsen. 50 a 60 jaar geleden is het missiewerk begonnen door protestan ten en R.K. De protestantse missie leerden ook de Engelse taal terwijl de R.K zich meer met de practische dingen bezig hielden. Zij leerden de negers bv. een handwerk Op 't ogenblik is alles prachtig georgani seerd, 26 jaar geleden, toen spr. begon, niet In 1924 was het zo, dat een ongedi plomeerd onderwijzer (en dat waren er velen), na 3 jaar gediplomeerd moest zijn, anders moest de school worden op geheven Over moraliteit, enz. De negers hebben evenals de blanken, moraliteit en zeden en veel gevoel vooi muziek Men oordeelde in die tijd vaak zo, dat de farmers beter met domme ne gers konden werken, dan met gecivih- seerden. Wij, als R.K. Missie, waren hel hier niet mee eens en schaarden ons ach ter de negers om hen tot ontwikkeling te krijgen. Dc neger is ook een mens, naar het evenbeeld van God geschapen en heeft dus recht op civilisatie. Een groot verschil tussen de negers en de Europeanen is. dat er een andere ver houding is tussen het gevoel en de rede, waarbij het eerste dominieerl. Spr. heeft o.a een school gesticht, 60 km. van de beschaving of te midden van de wilder nis, nl te Kabaa en beschouwde naast het onderwijs de muziek als een integraal deel van de opvoeding De Texelse bevol king zal zich nog wel herinneren, hier voor gelden te hebben ingezameld voor de aankoop van muziekinstrumenten. Hiermee heeft Pater Witte veel succes geoogst. Sommige jongens, aldus vertelde Pater Witte verder, zijn wel 10 jaar bij mij gebleven. Het was een plezier, deze jongens les te geven. Negers hebben dezelfde goede en slech te eigenschappen als wij Er zijn verschil lende negerstammen, waarbij er zijn, die nog met vergif werken, zoals de kamba's. „Vermomd? O bah! Zeg, Wanda, ik kan niet langer blijven Ik moet naar Linda." „Je vertelt het haar toch niet"?" „Natuurlijk niet. Als iemand het haai vertelt, zal jij dat wel zijn en niet ik. Om 's hemels wil, Wanda, houd je mond en sticht niet meer onheil dan er al is". „En zeg haar ook niet, dat je mij ge zien of gesproken hebt", vervolgde Wan da, zonder op zijn woorden te letten. Arthur keerde zich, zonder meer te zeggen, om en vervolgde zijn weg, onbe wust van het feit, dat Linda, die te vroeg bij de parkingang geweest was, hem tege moet was gekomen en hem en Wanda ge zien had. Ze was snel omgekeerd en te ruggegaan naar de parkfngang en wacht te daar nu op Arthur, die spoedig ver scheen. Hij was in een van zijn stille buien Hij sprak weinig, maar streelde haar hand en nam haar arm Over Wanda zei hij geen woord. Ze wachtte tevergeefs op 'n verklaring en een steek van jalouzie en vrees ging door haar hart. ,Zal ik hem kunnen vasthouden, als zij het er op aanlegt, hem in haar macht te krijgen"? vroeg ze zich ongelukkig af. Het was een stil en onbevredigend sa menzijn die middag en toen ze naar huis ging, had ze bijna geen blijheid meer in haar hart „Ze wil geld hebben", zei Wanda. Ze deed nu geen moeite meer om onver schilligheid voor te wenden. Haar stem was even zenuwachtig, haar gezicht even Met vergiftige pijlen worden zelfs de grootste dieren geschoten, zoals olifanten, leeuwen e d. Negers kunnen soms bin nen 1 jaar' lezen en schrijven leren. De grammatica was gemakkelijk te leren, re kenen ging moeilijker. Met voorbeelden en illustraties werd dit laatste bijge bracht. Spr. noemde nog vele aardige voor beelden. waarbij de vrolijke noot niet ontbrak. Vanzelfsprekend waren er ook vele gevaren, zoals die keer, dat er 130 jongens met een groot hakmes voor de Pater stonden, die hem bedreigden De voeding bestaat uit maispap en bruine bonen met wat groen (kniene- blaadjes, zegt de Texelaar). Als andere ziektegevallen, die men thans gelukkig weet te genezen, noemde spr. nachtblindheid en het last hebben van lintwormen. (Dit laatste wordt ver oorzaakt door het eten van rauw vlees). In Br. Oost Afrika zijn zelfs Friese koeien en Texelse schapen. Het is niet eenvoudig, om deze mensen te helpen, daar de afstanden om een dok ter te krijgen hierbij een grote rol spe len. Daarbij komen nog de oude gebrui ken van honderden jaren geleden. De ta- boe's noemde spr dit. De godsdienst der negers is op vrees gebaseerd. Na zijn verblijf op Texel, 13 jaar geleden is spr. naar Mombasa gegaan. In Waa heeft Pater Witte ook nog gewerkt. Hier was een regeringsschool, welke na 15 jaar nog een mislukking was. Opstanden wa ren aan de orde van de dag. Op verzoek van de Engelse regering heeft spr. toen deze school overgenomen. Dit heeft ruim een jaar geduurd en er werden spoedig goede resultaten geboekt, waarvoor spr. in 1936 van Koning Edward de 8ste, (die later is afgetreden), de ridderorde ,,O.B. E." kreeg Door tegenwerking van hen, die het missiewerk vreesden heeft de missionaris dit mooie werk aldaar moeten opgeven. Daarna ging de Pater naar het voor malig Duits-Afrika waar hij gewerkt heeft aan scholen in Bangamojo en Moro- goro. In deze plaatsen werd ook veel be reikt. Het ontwakende negerras. Spr vergeleek de negers wat dit be treft met opgeschoten jongens en meis jes, die denken, dat ze het zeif wel kun nen doen. 'n Stel oproerkraaiers moe digt dit dan aan. Spr. voorspelde, dat ze er na 4 a 5jaren als de boel niet in orde komt, er zeker op terugkomen en inzien, dat de blanken toch niet gemist kunnen worden. Spr. merkte nog op, dat in Ned.-Indië de trap van ontwikkeling veel hoger staat dan in Afrika. Tijdens de pauze werd door een 4-tal „Texelse" negerjongens gecollecteerd voor de missie van Pater Witte. De op brengst bedroeg f 156,20. Na de pauze haalde spr. nog vele aar dige annecdotes aan, te veel om alles te vermelden Enkele bijzonderheden zullen we nog opnemen in ons verslag, o.a. het feit. dat Pater Witte in de oorlogsjaren op verzoek van de Eng. regering, 6 jaar een Italiaanse bisschop heeft vervangen, waarbij hij de functie van schoolinspec- teui vervulde. Hierover hebben de reis brieven, van Pater Witte ons het vorige jaar reeds uitvoerig ingelicht. De Itali anen hadden in Kenya n.l. vele missies, waardoor dus door de Engelsen controle op werd uitgeoefend. In dit gebied was een middelbare school, een hospitaal, een drukkerij, een schoenmakerij, enz Van de 200,000 krijgsgevangenen, die daar wa ren, werd meermalen gebruik gemaakt, daar er onder hen prima vaklieden wa ren. Eij al het missiewerk is veel geduld nodig Teleurstellingen blijven ook niet uit. Zijn zilveren priesterfeest had spr. 111 Nairobi gevierd te midden van vele dankbare oud-leerlingen. En de resulta ten? Vier van hen geven een courant uit in de negertaal, 7 hebben 'n taxiebedrijf, zodat er loch ook reden is tot grote dank baarheid. In Oost-Afrika zijn anti-Europese ver schijnselen waar te nemen ten gevolge van de colour-bar (achteruitstelling ter wille v.d. huidskleur), terwijl men ook te gen zekere sooren der christelijke opvoe ding reageert. De Europeanen geven ook bleek als dat van Lady. Betty Zij waren in voltallige vergadering bij een in Lady Betty's boudoir Alleen Glo ria, die nog altijd in haar dure sanato rium zat, ontbrak. „Geld!" herhaalde Betty Mould wan hopig. „Hoeveel wel?" vroeg Sara Delton „Ik denk, dat ze bedoelt", zei Wanda langzaam, „zoveel als ze ons maar af kan persen". „En dan", zei Lady Mountbelton met hartstochtelijk pessimisme, „verraadt ze ons tóch nog". Zé rilden allen. „Wat heeft ze eigenlijk voor bewijzen? Wat kan ze bewijzen?" vroeg Ellie Sway- ne. Ellie had meer kijk op de practijk van het leven dan de anderen Dat kwam vol gens haarzelf, omdat ze vroeger arm was geweest en geleefd had onder mensen, die werken, handelen moesten om te le ven. „Wat ze voor bewijzen heeft, weet ik niet precies. Ze heeft mij^ een elastieken band laten zien, maar zè zegt, dat ze nog papieren heeft, terwijl ik weet, dat de inbreker eigenhandig alle papieren vernietigd heeft Laten we dus eens aan nemen, dat ze liegt over die papieren en dat ze alleen de banden maar heeft. Die kan ze tonen als bewijs, dat wij met Ro der gecorrespondeerd hebben' „En ze kan misschien mensen vinden, die ons daar hebben zien in- en uitgaan", zei Lady Moultbelton. „Er zijn altijd mensen, die je zien postboden, wande laars, taxichauffeurs, bedienden; iemand, HOORNDER FANFARE KREEG EEN NIEUW VAANDEL. DEN HOORN. Het was voor de dorps gemeenschap Den Hoorn Zaterdag een belangrijke dag. Deze dag toch zou aan het fanfarecorps D.E.K een nieuw vaan del worden aangeboden, waarvoor de burgerij eendrachtig gelden had ingeza meld. Zaterdagmiddag vond deze plechtigheid plaats. Om 2 uur werd door het corps 'n muzikale rondgang gemaakt door het dorp, waarna ieder die maar enigszins kon, naar Loodsmanswelvaren" ging. De zaal was spoedig tot in alle hoeken ge vuld. Nadat D E K een paar nrs ten beste had gegeven, nam de voorz., dhr H Kiljan het woord, die alleen een harte lijk welkom toeriep. Spr. dankte de be woners van Den Hoorn en wijk H., als mede de middenstanders van Den Burg die het mogelijk hebben gemaakt, dat aan het fanfarecorps een mooi vaandel ge schonken kon worden Voorz. hoopte dan ook, dat de leden trouw zouden blijven aan het vaandel. Met de woorden, „dat Gods zegen er op moge rusten", werd 't vaandel aan de vereniging overhandigd. Spr dankte vervolgens de commissie, welke het mogelijk gemaakt had, dat hel korps dit mooie geschenk van de burgerij van Den Hoorn in ontvangst mocht ne men. Namens het gemeentebestuur. Weth Dr. v. Dommelen spak hierna na mens het gemeentebestuur en bood zijn gelukwensen aan Het is een verheugend feil dat Den Hoorn zo'n goed korps be zit, dat alle bijeenkomsten opluistert met muziek. Spr. hoopte, dat als de tijden weer anders worden, Den Hoorn ook een muziektent zal krijgen. Het gem. bestuur zal dan zeker al zijn steun geven, aldus de wethouder Andere sprekers. Meerdere spr. hebben vervolgens nog het woord gevoerd, o.a .de oud-dir. dhr P. B. Riteco, die nog enkele aardige her inneringen ophaalde uit „de goede ouwe tijd", als er feest was in Den Hoorn en ei een paar muzikanten gevraagd werden. Het gevolg hiervan was de oprichting van D.E.K. in de werkplaats van Jan Dirk Spr bood hierop een enveloppe met in houd aan om hiervoor enige muziekstuk jes te kopen. Dhr Beumkes feliciteerde D.E.K. na mens de S.V „Zwaluw". Spr. bracht hul de voor hetgeen de burgerij in zo'n korte tijd tot stand heeft weten te brengen door dit vaandel aan te bieden. Een meevaller. We kunnen nog mededelen, dat de kos ten van het nieuwe vaandel f 493,50 heb ben bedragen en dat op de iijsten gete kend werd voor een bedrag van f 1100,58, wat dus een prachtig resultaat genoemd kan worden en voor het korps een mee valler. Tot slot dankte de voorz van het korps, dhr Jb. Kiljan allen voor dit spontane bewijs van medeleven D.E K. trok na afloop der bijeenkomst nogmaals door het dorp, nu met het nieu we vaandel aan de spits Bij het woon huis van de ijverige secr dhr A Smit. die ziek was en dus niet aanwezig kon zijn, werd nog halt gehouden, zodat ook hij niet vergeten werd. Hiermede was aan deze middag een einde gekomen. Wij willen ons verslag besluiten met de wens, dat D.E.K. nog vele lauweren zal oogsten met z'n nieuwe vaandel. lang niet altijd het goede voorbeeld. Spr hoopte dat het negerras op de duur geciviliseerd zal worden, al zal dit heel langzaamaan gaan, daar de Europe anen, toen ze in Afrika kwamen, geen tekenen van nieuwe en oude beschaving vonden Als een Europeaan in zo'n om geving geboren zou zijn, was hij zeker weinig beter. Spr. besloot met het gezegde, dat hij na zijn 25-jarige arbeid., als missionaris nog gaarne 25 jaar met succes hoopte te werken in Afrika. Resumerende kunnen we zeggen, dat de aanwezigen een mooie avond hebben gehad. zodat het niet te verwonde ren was, dat aan het einde een spontaan applaus klonk. De voorz dankte Pater Witte voor z'n lezing en deelde nog mede, dat 15 Jan. dc eerstvolgende ontwikkelingsavond zal worden gehouden die gauw een brief wilde posten en te gen je aan liep op het trottoir.of een politieagent. Zulk soort mensen heb ben ogen als roofvogels en geheugens als stofzuigers" „Nou maar zouden wij dan niet met zijn advocaat kunnen spreken? Ik denk, dat hij liever weer op vrije voeten komt, dan nog een aanklacht wegens chantage tegen hem en zijn vrouw er bij te krij gen Ellie Swayne was ten minste iemand met hersens „Wie is zijn advocaat?" vroeg Lady Montbelton. „Eerst waren het West Lewis en Ridge- way", zei Lady Betty op hatelijke toon, „en zij zouden Fred Bullingham als ver dediger hebben genomen" Deze belangrijke mededeling, die Wan da zo graag verborgen had gehouden, wekte met weinig sensatie. Betty Mould had een afschuwelijk speurtalent, dat op de duur overal achter kwam. „Wat zeg je nu?!" Ellie Swayne staar de met grote ogen naar Wanda. „Lieve hemel, dan heeft het voor jou maar een haar gescheeld. Het moet voor jou erger geweest zijn dan voor één van ons!" Wanda knikte. „Goed, maar West Lewis heeft zich terug getrokken En wie heeft Roder nu genomen?" „Dat kan ik wel te weten kom". „Door je.helper?" vroeg Sara Del- ton. Betty Mould was er nog met achter kunnen komen, wie Wanda's preux ehe- BILJARTEN. Uitslag wedstrijd FortunaDe Koog op 22 Dec. j.l.: „Fortuna" Th. v. d. Wulp 71 30 13 2,32 N Rijk 45 30 8 1,50 E. Breeuwer 63 30 8 2,10 J. de Wit 54 30 6 1,80 Jc de Boer 34 30 5 1,13 J. Hoogewoning 57 30 9 1,90 M. vd. Slikke 46 30 8 1,53 N. Spaans 40 30 7 1,33 410 De Koog: R. Daalder 35 Mr. Akkerman 50 Hillenius 42 P. Vermeulen 79 K Kikkert 39 P. Eelman 58 T Venmnk 49 Jc Eclman 24 376 Het mocht De Koog met gelukken om de eindwedstrijd te winnen. Fortuna heeft een voorsprong van 103 punten in de 2 wedstrijden Uitslag wedstrijd FortunaT.O.P op 23 Dec. jl„: „Fortuna" N. Rijk 106 30 15 3,53 E Breeuwer 47 30 7 1,57 Th. v.d. Wulp 47 30 7 1,57 J. de Wit 86 30 10 2,86 J. Hoogewoning 54 30 9 1,80 Jh. Bakker 34 30 6 1,13 374 T.O.P. J. van Sambeek 89 30 12 2,96 1' Zijm 72 30 14 2,40 P. Hin 57 30 10 1,90 H. Schrama 61 30 8 2,03 J. C. Rijk 61 30 9 2,03 J Dernison 30 30 6 1,00 370 Deze wedstrijd werd met 4 punten door „Fortuna" gewonnen. DAMMEN. Stand der onderlinge competitiewed- strijd van O.K.K. A. klasse: C. Dijker 10 8 2 0 18 S. van Heerwaarden 9 8 0 1 16 S. Ros 11 7 3 1 H. Steenhuis 11 7 3 1 17 D. de Vries 14 5 4 5 14 D. Lap 14 4 3 7 IJ C. van Heerwaaiden 11 3 4 4 10: A J. Vonk 10 2 3 5 71 J. Vonk 16 1 4 11 6 G. Dros 10 0 0 10 0 B klasse C. van der Werf 16 9 2 5 20' S. Hm 13 6 5 2 17 A. v.d. Slikke 16 7 3 6 lr'l J. P. Stam 11 5 5 1 15 P. Kcoij 14 4 3 7 11 W. Boon, 9 4 2 3 J. Huisman 10 2 6 2 10j J. C Star 9 3 3 3 J Vinke 12 1 5 6 7 S. Bakker 6 2 2 2 G A. v.a. Kerkhof 6 3 0 3 6 H. Gomes 12 2 2 8 6 C klasse A Vinke 19 15 2 2 32 i F. Witte 19 12 2 5 26 i Jac Koorn 15 10 2 3 22 D van der Werf 19 10 2 7 22 f v. Enst 17 10 0 7 20 J. van Lenten 18 9 1 8 19' G Wortman 18 9 0 9 18 A. J Eelman 16 7 3 6 17 A. Homma 13 5 4 4 14 D Bruin 13 6 1 6 J. Jonker 13 6 0 7 12] B. Leen 14 4 2 8 10 A. Huisman 16 4 2 10 10 P Bakker 14 3 2 9 8 W. v. Leersum 13 3 0 10 6 P. Bruin 13 0 1 12 li DAMPROBLEEM No. 15. Zwart: 8 sch. op 7, 10, 13, 19. 20, 22, 25, en 26. Dammen op 9 en 46 Wit: 13 sch op 21, 29, 31, 33. 34, 35, 37,1 38, 39. 41, 43, 45 en 50. Een motiefbewerking met een onver- wacht slot. De oplossing verschijnt in eenl volgend nr. TEXELSE MARKT Den Burg, 5 Jan. 1948. Aangevoerd: 1 koe f425—450. 1 paard f 275—325. 40 kip-; pen f 2,504,50. Voor de levering: 6 n. kalveren. 'valier geweest was, die inbreker was ge-J worden om haar te helpen. Het was een onderwerp, dat met voorzichtigheid moest worden benaderd, want Wanda had duidelijk laten blijken, dat ze er niet over wilde spreken. Als antwoord op Sara's vraag knikte Wanda slechts. „Zorg dan, dat je het te weten komt.:* Wij moeten contact met de man krijgen. Wij moeten hem laten begrijpen, dat wij, alles willen doen, wat wij kunnen...." „Hij zal in de eerste plaats geld willen hebben voor Roder's verdediging. „En dat vreselijke mens die wil óók geld hebben „Waar moet dat vandaan komen? Ik heb geen cent meer en Herbert geeft mij óók niets meer niet!" „Ik heb ook geen penny meer". „En er is nog iets anders", zei Anna Stret, die maar weinig deelgenomen had aan het gesprek en zeer somber zat te kijken „Misschien is dat wel het ergste van alles". Allen keken haar aan met bange ge zichten. ,Ik ben vanmorgen bij Gloria geweest," vervolgde Anna Stret, „en ze hebben mij daar gezegd, dat haar broer haar heeft bezocht. Na dat bezoek heeft ze niet an ders gedaan dan stil liggen steunen en niemand heeft een woord uit haar kun nen krijgen Denken jullie, dat zij het hem verteld heeft?" Misschien heeft hij haar er op een of andere manier toe ge dwongen". (Wordt vervolgd.) 30 4 1,16 30 10 1.66 30 9 1,42 30 10 2,63 30 6 1,30 30 13 1,93 30 8 1,63 30 9 0.80

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4