r an 6ninb« Flitsen uit het ver« Kinderleven IE ïl. Op elke wond Nieuwe bonnen De Heropening van van noodwinkel tot Weg pijn. Weg griep Bakker's Ijzerhandel modern winkelpand Sprookjes worden waarheid I Loop der bevolking der Gemeente Texel over het jaar 1947 Indonesië m VNEivl Ie bon I >or veif 2 een op bj ibewysl ERDAG 7 FEBRUARI 1948 61e JAARGANG. No. «190 EXELSCHE COURANT loemdel ehrjjjvif STEL I.IK LEVEN. loeder heelt het altijd druk. De be m*mneringen van baar huishouden met ine kinderen eisten haar geheel op kerk, och, ze had er niets tegen rr ze kwam er niet toe. ra.ier verzorgde des morgens de boer Hij mocht dan graag even in zijn fee goed een pijpje roken. De ker'- dat legde je zo aan banden, verkl. kwart voor tien op stap, neen, daal am zo maar niet van. .'oen kwam het bericht, daj grootmoe ••in het ziekenhuis lag. Ernstige opc ie. Moeder ging haar bezoeken, vader heen, 'Ie kinderen zouden latei- net Aeetje schreef grootmoeder een If, ze was al twaalf jaar. Het begon ÏLieve grootmoeder, ik vil u eens ■schrijven. Milder en moeder lazen het vriende- kinderlijke briefje en glimlachte; eden. Maar Gré was nog niet klaar, nestelde zich in een hoekje. Moeder t wel: ze tekende een randje. „Niet en, niet kijken, mamma mag bet niet weerde ze af. indelijk was het klaar, 't Werd gr nzinnig geborgen in 't couvert, anima nam de brief mee. Kinderen h, die moest je maai wat laten gaan, |WI6et te veel tellen. ■AR Bpoe kreeg druiven, koek, eau de co gne. Ze was cr erg dankbaar voor. >en opende ze het briefje. Daar stond en vfj in een randje van blaadjes en bloem es ën. lOpoe vertrouw op God!" Bet was het rijkste geschc-nk. Vader moeder hebben nu wèl tijd en gaan -I iklegeid ter kerk.Dat wonder deed Baldf'ctjel ;en Anders, orfcier onze lezers! ^Veet u, wat u met uw onversohillig- id uw kinderen onthoudt? Is het bij >ok zo. dat uw kind zijn heiligste ge lens voor u tracht te verbergen? is ook bang voor uw oordeel over ie i en kerk, het wonder van het Ge- f?" iVeet u wat Groetjes moeder zegt? .Ik ben blij, dat ik er toe gekomen naar de kerk te gaan. I-Iet is goed, een mens zo nu en dan ook eens bij dere dingen stilstaat. Maar weet u, de beslommeringen ne in je zo maar ongemerkt in beslag. Je rgeet. je kinderen en jezelf". A d vr MIJN HARDT n 11 an 8 tot en met 21 Februari 1948 lonkaarteu KA, KB, KC 802 75 algem. is 500 gr. suiker, boterliam- I strooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop F enz., of 500 gr. versnaperingen 70 algem. is 1000 gr. brood (geldig tot I en met 14 Februari a.s.) 177 algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) 0 algem. is 250 gr. zachte zeep en 125 gram soda !5 reserve is 800 gr, hrood (geldig io! en met 14 Februari a.s.) 18 reserve is 400 gr. brood (geldig tot en met 14 Februari a.s.) inkaarten KD, KE 802 3 algem. is 500 gr. bananen (voorinle vering) 4, 075 algem. is 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnap. 6 algem. is 400 gr. brood (geldig tot en met 14 Februari a.s.) 7 algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) '9 algem. is 500 gr. zachte zeep en 250 gram soda 04 reserve is 400 gr. brood (geldig tot en met 14 Februari a.s.) 08 reserve is 500 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits lonkaarteu MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 055 suiker is 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen abak- en versnaperingenkaarten enz QA, QB, QC 802 .11 tabak is 2 rants, sigaretten of I kerftabak OH ersnaperingen is 200 gr. versnape ringen, of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 32 versnaperingen is 100 gr. versnape ringen, of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enzof 200 gr. jam, stroop I e,«z. S Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Febr. l!)48 worden gebruikt. De bon 673 algem. voor bananen moet ïiiterlijk op 14 Febr. a.s. hij een hande laar in groente- en-of fruit worden inge leverd. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 7 Febr. op om 8,11; onder Ij11 5,39. Maan; 10 Febr. N.M., 18 Febr. K.K. Hoog water ter rede van Texel: 7 f ebr. 7,50 en 8,15. 8 Febr. 8 45 en 9,05. Febr. 9,30 en 9,40. 10 Febr. 10,05 en |0,15. 11 Febr. 10,35 en 10,50. 12 Febr. 11,10 en 11,20. 13 Febr. 11,35 en 11,50. Waar is Bakker's Ijzerhandel? Zo luidde het begin van een adv., geplaatst in het eerste nr. van de Texelse )rt„ dat na de bevrijding verscheen. Helaas is er niet veel van over. Voor dringende ge vallen kunnen wij u echter heipen in ons pakhuis Julianastraat, Onze noodwinkel zal zo spoedig mogelijk worden ingericht Weverstraat 19. Dit alles stand verder in genoemde advertentie. Inmiddels zijn er ruim 2'D jaar voor bijgegaan en heelt de noodwinkel dienst gedaan. Thans is een nieuw tijdperk be gonnen voor Bakker's Ijzerhandel, 11a dat er bijna 4 maanden allerlei vaklie den in de bestaande panden gewerkt hebben 0111 deze te herbouwen tot een modern winkelpand. De voorgevel, waar mooie grijze tegels zijn aangebracht en de forse grote let ters met de firmanaam, laten ons zien, dat hier in een korte spanne tijds een zaak is verrezen, waarop Texel trots kan zijn. Er zullen maar weinig plaatsen in nnze provincie zijn, waar men zo'n ro.vale zaak op dit gebied zal vinden. Drie grote etalages, voor deze opening speciaal ingericht door de lieer Ver borgt uit Den Helder, laten ons een keur van huishoudelijke artikelen en ijzerwa ren zien. I11 een der étalages heeft de lieer Luttcrman een schoorsteentje ge metseld, waarvoor een haard neergezet is, want lezer, haarden en kachels is een specialiteit van de heer Bakker. De verlichting in warm witte kleuren, is gemaakt van Philips '1'. L. huizen. Dit zal bij avond een mooi gezicht zijn. De winkel. De nieuwe winkel is zeker wel ander half maal zo groot dan de thans afge schafte noodwinkel en zeker nog eens zo groot dan de voormalige winkel hoek Parkstraat-Weverstraat. Aan de rechterzijde is de afd. Ijzer waren en links de huishoudelijke arti kelen. Dhr Bakker deelde ons nog mede dat zijn leveranciers goed 0111 hem ge dacht hadden, zodat zijn nieuwe winkel voorzien is van een keiircollectie van artikelen. Toontafels, een paktafel, rekken en '11 grote toonbank zijn in de winkel ge plaatst, zodat hier met recht gesproken kan worden van een modern winkel-' WEDERQPBOUWNIEUWS Op Maandagavond 26 Jan. j.l. werd op verzoek van de Wederopbouw door B. en W. een vergadering bijeengeroepen, w aarbij -o.a. aanw ezig waren: de Prov. Directie van N.-Holland v.d. Wederop bouw en de Volkshuisvesting, liet dage lijks bestuur van de gemeente, de be stuursleden van de Texelse bouwpa- Iroons, die tevens lid waren van de Ur- gentiecommissie en de bouwmaterialen- handelaar J. C. Rab. De vergadering had tot doel de moei lijkheden, waarmee de bouwnijverheid op Texel te kampen heeft, te doen lie spreken door alle belanghebbenden. Een deel hiervan bleek niet vertegenwoor digd te zijn: de bouwvakarbeiders, van wie nochtans geëist werd barder te verken en voor de vastgestelde lonen. Opgemerkt werd, dat boerderjjenbouw geen piafondpiijs kent; daar worden de extra kosten v an vreemde arbeiders mee- gefinancierd. Dhr J. Drijver meende, dat indien het bouwvolume (is toegestane aantal te bouwen woningen) zo laag zou zijn als verwacht wordt, geen vreemde aannemers en arbeiders op Texel nodig zijn, aangezien vóór de oorlog 30 wonin gen gebouwd konden worden. Hij vergat laarbij de elf boerderijen die 1111 ook jaarlijks aanbesteed moeten worden. Ir. Mackenzie van de Wederopbouw wenste de woningwetwoningen in zo groten getale aan te besteden, dat bui- ten-Texelse aannemers de kans zouden krijgen, ondanks lnin anderhalf maal duurdere arbeiders concurrerend in te schrijven. Nu is de animo van de Texel se aannemers wellicht te gering voor de i'ijksfinancieringsgevallen:. de prijzen zijn in ieder geval niet aanvaardbaar.. Overwogen wordt: geen Rijksgoedkeu ring te geven voor woningbouw, waar van de prijs te hoog ligt. Nadat nogmaals vastgesteld werd dal praetiseh alleen bouwvergunning gege ven zou worden vooi nieuwbouw van woningen, sloot de Burgemeester de ver gadering niet een beroep op de aanne mers van Texel hun volle medewerking te willen verlenen. Ruim meer dan 30 jaren lang is Sanapirin een zeer gewaardeerd geneesmiddel- Prijs per koker 1 25 tabletten 40 a In welvoorziene Apoih en Drogis'eri|en INGEKOMEN PERSONEN. Roell'ien Hovenkamp, v. Zuilen, Kool- liovenstr. 91 11. Peperstr. 66. Jannetje Kikkert c. Amerongen C 277, 11. Kogel- straal 10. Jan H. de Vrijer en eolitg., v. Haarlem, Zaanenstr. 123rd. 11. Zvvaanslr. 6. Gerrit van de Beid, v. Haarlemmer meer, Wilgenlaan 140, 11. Waalderstr. 10. Agatha G van Zurk, v. Leeuwarden, Eeklioffstr. 10,11. De Koog 33. VERTROKKEN PERSONEN. Stephanus J. F. Stechwelj, v. Nieuw- straal 36 11. Zwartsluis, KI. Lagenland 163. pand. De verlichting, ook hier van T.L. buizen, geeft een warme indruk. Het zal een genoegen zijn hier te winkelen en voor hel personeel om er te werken. De noodwinkel wordt ingericht als magazijn, evenals de ruimte boven. Het kantoor dat nu nog boven is, verhuist naar beneden en komt tussen de winkel en het magazijn in. De vloer van de winkel is voorzien van ecu asbest-bedekking. Achter de winkel is een ruimte aangebracht voor Butagas, welke branche ook een voorna me plaats inneemt in deze zaak. Tussen de winkel en het pakhuis (v.h. noodwin kel) is nog een doorgang, waar de ketel van de centrale verwarming'is geplaatst, want zoals dit bjj een nieuwe zaak past is het gehele gebouw van onder lot bo ven centraal verwarmd. Hard gewerkt. Er is de laatste tijd hard gewerkt om liet zover te krijgen. Ook tijdens ons be zoek aan deze zaak, was het nog een ge krioel van vaklieden, die er allen op hun wijze toe hebben bijgedragen, dat hier een mooie winkelzaak op tijd gereed is gekomen. Dhr Hakker bad bet in z'n hoofd gezet 7 Februari, des vandaag, zijn winkel te heropenen en dank zij de medewerking van allen, die er bij be trokken waren, is hem dit gelukt. He denmiddag 0111 3 uur wordt de winkel opnieuw geopend. Bij de talrijke felicitaties en bloem stukken die er reeds zijn binnengeko- ter gelegenheid van deze heropening, voegen wij gaarne de onze, want niet al leen Texel kan trots zijn op zo'11 prachti ge zaak, maar ook dhr Bakker zelf. Voor zijn familie 011 in liet bijzonder ook 001 zijn vader, die de zaak heeft opgericht, zal deze dag zeker een onvergetelijke worden, nti er eer, nieuwe periode is in geluid. Wij wensen dhr Bakker verder veel succes toe. Tenslotte ons compliment aan de ar- chitei' dhr W. Bogaard uit Wieringer- werf, die bier aan Den Burg al meer nieuwe gebouwen ontworpen beeft en aan de vaklieden: t.w. W. D. Bakk.-r, timmerwerk, Fa. Voigt, metselwerk, P Graaf en J. Dekker, schilderwerk, Jac. Drijver, winkelbetimmering, Jb. Bruin, eiectr. installatie, J. Oele, loodgieters- werk en Joh. v. Heerwaarden, centrale verwarming. Z. De Engelsman Heywood heeft een fluitje geconstrueerd, dat nauw keurig de lokroep van de rat 11a bootst. Op deze manier is liet mo gelijk ratten te lokken en dan te vernietigen. Deze nieuwe ratten vanger heeft fluitjes naar Ameri ka en Nederland geëxporteerd en er zijn reeds nieuwe orders bin nengekomen. We hebben van de rattenvanger Van Hameln meer dan eens gehoord. Die man trok, op een dwarsfluit spelend, Van 't ene naar het and're oord. En waar zijn fluit zich maar liet horen, Daar kwamen, hoe kan het bestaan. Vit alle hoeken, alle gaten, De ratten plotseling vandaan. Dit was tot nu toe slechts een sprookje. Uit een reeds lang vervlogen tijd, Doch als dit persberichtje waar is. Dan wordt het nu toch werk'lijkheid. En als het ene waar kan worden, Dan kan het andere het ook. Dan blijken al die oude sages Helaas niet langer meer een sproot. Dan trekken wij wie weet hoe gauw reeds Dl zevenmijlse laarzen aan E11 vluchten voor de reus Atoombom Of voor de wolf, die rond zal gaan. Dan zal het blijken dat de wereld. Die 't huis van Hans en Grietje scheen. Alleen een moordhol blijkt te wezen Met louter heksen er om heen. En met géén fluitje, beste lezers. Bezweren wij dat onheil meer, Dat kan alleen de daad bewerken, - De wapens moeten allen neer! HU1B DE RIJMELAAR: KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur, in Oosterend om 10 uur. Bieohtgel. van 7-7,30. Com munie onder alle Missen en 7 en 9 uur. Lof 0111 7 u. Deze week: Missen 0111 7 en 8 11. (Vanaf Woensdag ook 7,30; Dinsd. en Vrijdag ook 9 11.). Maandag geen Mis 0111 9 11111, 7,30 rozenkrans. Dinsdag: Mis sen 0111 7, 8 en 9 11. 7,30 rozenkrans. Woensdag: As-Woensdag. Begin van de 40-daagse Vasten. Vasten- en Onthou dingsdag. 8 u. gez. Mis. In Den Hoorn 7,45 gez. Mis, 7,30 Jozeflof. 8 11. jongc- mannencfliigr. Donderdag: 8 11. Mis 111 Oosterend. 7 u. jongedamesoongr. Vrij dag: 3,30 11. biechlgel. v. schoolkinderen. 7,30 11. Kruisweg. Zaterdag: 4-8 biechl gel. op hele uren. 6 u. rozenkrans. mannen vrouwen totaal Aantal inwoners op 1 Jan. 1947 4761 - 4493 9254 Geboren in 1947 146 125 271 Ingekomen in 1947 225 228 453 5132 4846 9978 m. V. totaai Overleden in 1947 33 45 78 Vertrokken in 1947 207 215 422 249 260 500 Aantal inwoners op 1 Jan. 1948 240 4892 In 1947 méér geboren dan overleden 193 personen In 1947 méér ingek. dan vertrokken 31 personen 260 4586 500 9478 In 1947 derhalve een toename van 224 personen (Bevolking, folklore, natuur) In een vorig, artikel brak ik een lans voor natuurbescher ming in de Indische archipel. Er is haast bij: op Java zijn reeds verschillende merk waardige dieren zo goed als uitgestorven of beter gezegd, uitgeroeid door jagers. Ge lukkig zijn er de laatste ja- reu jachtwetten die liet node loos uitroeien voorkomen, uit gevaardigd! Gelukkig ook zijn cr reeds natuurreservaten ge vormd, waarin grote dieren als koningstijger, bantengs (wilde koeien) neushorens, olifanten, zeldzame' planten als Rafflesia (de grootste bloem op aarde: doorsnede plm. 1 me ter), vogels (als de schitterende Argus fazant) enz., enz., niet gestoord door de buks der jagers, de windbuks van kna pen (die zo gaarne zang- en andere vo geltjes doden), ongestoord kunnen le ven en zicli voortplanten. Natuurwondere zijn er vele in deze wijde archipel. We noemen er één: dat zelfs in Noord-Amerika ontbreekt: de 3 meren op F'lores in de Grote Oost. ..Plot seling staan wij stil op de rand van de geheimzinnige kraterkom", vertelt een bezoeker, „gevuld met donker, bloedrood water, waarmee de licht gekleurde wan den een schel contrast vormen. Zelfs bij nevel schijnt die rode kleur door en het is te begrijpen, dat de, bewoners dil griezelige meer in rechtstreeks verband brachten met duivelse machten. Het is het meer der beheksten. Links, slecht:, door een dunne wand er van gescheiden, kleurt liet troebel groen of blauwe meer, minder schrikaanjagend. Het is liet meer der jongelieden en maagden. Een derde meer is er ook nog. Beide twee wisselen sterk van kleur, maar zelden zijn ze gelijk blauw of groengeel Het laatste is het meer der „ouden". Bij hei thans zo bekende Makassar I)e gekleurde meren op Flores. (Van do 3 meertjes zijn er op de tekening slechts 2 te zien). bevindt zich ook een natuurreservaat, dat prachtige zeldzaamheden bevat. Vooral vlinders, planten en insecten. „Waar de oorspronkelijke plantengroei in stand blijft, groeien ook de insecten Een Hollandse weide kan men lecgvan- gen, een oerbos nooit!" merkt een na tuuronderzoeker op. De indrukken uit Bantimoeroeng (zo beet bet Makassaarse natuurmonument), blijven het hele volgende leven als een kostelijke herinnering bij. Vooral bet grote aantal bijzondere vlinders valt op. Tn liet kort herhaal ik hier, wat de be doeling is van natuurbescherming: de idee dier bescherming dient om dezn bij de grote massa ingang te doen vinden, om het grote publiek te leren, dat liet plicht is ten aanzien van hen, die na ons komen, punten van grote schoonheid legen vandalisme te beschermen en uit wetenschappelijk oogpunt op enkele terreinen planten en dieren in hun na tuurlijke staat te behouden. Hoe nodzakeljjk dit is blijkt wel zeer duidelijk uit de laagvlakte van Java, waar de gehele oorspronkelijke planten en dierenwereld ten offer is gevallen aan de menselijke cultuur. Dr. H. F. TILLEMA. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. IJ Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN: Emmalaan 92, tel 157 Den Burg REGELING TEWERKSTELLING BIJ SNEEUWRUIMEN. De Burgemeester van Texel brengt na overleg met de Directeur van het Bij kantoor van het Gewestelijk Arbeids bureau alhier, ter kennis van belang hebbenden, dat, indien door zware sneeuwval de wegen onbegaanbaar zijn geworden, diegenen, die in verband met de sneeuwval werkloos worden ingescha keld kunnen worden bij het sneeuwrui men. Zij kunnen zich hiertoe bij bepaalde door liet Arbeidsbureau hiervoor aange zochte personen meldjn, alwaar hun na dere instructies voor de tewerkstelling zullen worden gegeven. Voor Den Burg en omgeving melden betrokkenen zich bij liet Arbeidsbureau ter verkrijging van een zgn. sneeuw- kaart. De meldingsposten in de buiten dorpen zijn: voor Oosterend bij de beambte in alg. dienst A. v.d. Brink; voor Oudesehild bij de beambte in algem. dienst K. Hoogerheide; voor Den Hoorn bjj de beambte in algem. dienst J. Duinker; voor De Koog bij de boswachter Schol; voor Zuid-Eierland bij de school al daar; voor De Cocksdorp bij de heer L. van Hoorn. Voor de melding dient men in het be zit te zijn van een ontslagbewijs van zijn laatste werkgever, waarop de reden van ontslag is vermeld. Indien een ontslagbewijs ontbreekt, wordt men niet aangenomen. Met de bij de melding te verkrijgen „sneeuwkaart" kunnen betrokkenen zich op het werk melden. De werklozen, die thans reeds in D.U. W, verband werkzaam zijn, houden zich aan de hen reeds door het Arbeids bureau verstrekte instructies. Het tijdstip voor eerste melding is ge steld op 8 uur 's morgens. Bij niet-melding volgt geen opname in zorg, tenzij men hiervoor geldige rede nen kan aanvoeren. Hel sneeuwruimen geschiedt in vrij verband, tegen een dagloon van f5,70, des Zaterdags tegen f3,70. Texel, 3 Februari 1948. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. VRIJSTELLING VAN DE MILITAIRE DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat aan Jacob Witte, wonende to Texel, W 65, ingeschrevene voor de dienstplicht, lichting 1948, uit deze ge meente, met ingang van 3 Maart 1948, voor een jaar vrijstelling van de dienst plicht wegens persoonlijke onmisbaar heid is verleend. Tegen deze uitspraak is, ingevolge art. 21 van de dienstplichtwet, beroep mogelijk tot. uiterlijk de tiende dag na de dag, v/aarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht. Tot beroep zijn ge rechtigd de ingeschrevene, wie de uit spraak geldt, elk der overige voor de zelfde gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wettelijke vertegenwoordiger Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, moet bij mij worden ingediend. Texel, 4 Februari 1948, De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. l'TLMNIEUWS. Texels Bioscooptheater presenteert de komende dagen „Jeugd op Drift", een dramatisch gegeven met Gale Storm en •Jackie Cooper. Een van de problemen, die over de gehele wereld gelijk zijn, is dat van de jeugd, die door de oorlog in grote nood is geraakt. Het is dit pro bleem. dat de achtergrond vormt van de film „Jeugd op Drift". Het is het ver baal van de 16-jarige Judy Wilson, die met haar broer en zijn vrouw in een ver- rallen buis woont, Judy geraakt uit ver veling in nachtclubs, de jonge Danny .Jackie Cooper) gaat bij de vloot en dan geraakt Judy in moeilijkheden. Ze wordt zelfs betrokken bij een moord. Het is een film van een op hol gesla gen jeugd in een waanzinnige wereld. Waar ligt de schuld? Een tweede film is getiteld „Gespoor de Bandieten" met Jimmy Wakely. De rangers Jimmy Wakely en Lasses rei zen incognito. Plotseling wordt hun aan dacht getrokken door een vuurgevecht van drie mannen tegen een als man ver klede vrouw. Ze bevrijden haar en ver nemen, dat ze Jane Morgan is, die samer. met haar zuster Helen eigenaresse is van een café. Van de dir. van de Cedar Rock Bank evenwel vernemen zij, dat beide meisjes aanstichtsters zijn van een reeks van diefstallen. Het blijkt echter, lat ze niet anders hebben gedaan dan hun eigen geld te achterhalen. Voordat dit zich alles openbaart, gebeuren er nog de nodige inbraken en vuurgevechten.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1