Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" Haar Koninkrijk Oud Nieuws Verdrijf de verveling Ons Esperanto hoekje V.FD. N.-HOLLANO. De verplichte en premiekeuring van hengsten, allen ingeschreven in het Stamboek v.h. Ned. Trekpaard, werd Dnisdag 20 Jan. 1048 te Hoofddorp ge houden. Voor de tijd van het jaar was het mooi weer. 15 hengsten verschenen voor de jury, 4 werden er bij de verplichte keuring ooi- het jaar 1948 goedgekeurd, de overige waren reeds voor meerdere jaren goed gekeurd. Nu Arion van Tienhoven, V. Byou van Fredericapolder M. de Mar quis v. J. Gerardshof, Fok eig. A. Pruis- sen te Haarlemmermeer. Deze 3-jarige is nog wat veulenachtig, doch heeft een goed gestopt model en goede benen, die goed geplaatst zijn. Deze werd gepri meerd met de tweede prijs ad. f75. Verder werden goedgekeurd: Harold van Berchem, eig. Ver. „Hoofddorp", Avenir van 't Voorwerk, eig. N. J. van Reemvijk, Jules van Keizerbos, eig. J. C Witte, te Texel en Albain van Cer tain, eig. Ver. Hollands Noorderkwar tier. Bij de premiekeuring werd in de gro te maat no. 1 geplaatst Harold v. Ber chem, die deze plaats onbedreigd kon innemen, hoewel de beide opvolgers ook een paar beste paarden zijn. Harold kreeg de 1e A prijs ad f 100,— Kluko van Mélo le B prijs ad 1' 100, eig. J. P. Dieleman e.a.; Avenir van 't Voorwerk 2e pr. ad 175; Marcus van Clairon 3e A prijs ad 140, eig. G. Rip Bzn. e.a.; Ulrick 3e B prijs ad f40. eig. Ver. „Hoofddorp" Bij de kleine maat werd no. 1 ge plaatst Albain v. Certain, erg klein erg zwaai en diep, een extra type 1' 100; Nikkel van Rustwat 2e prijs ad f75, eig Ver. „Hoofddorp" en Jules \an Keizer bos, 3e prijs ad f 40, Direct daarop werd de algemene lc- donvergrdering der afd. gehouden, waar- veel animo voor was. Op deze vergade ring werd mededeling gedaan, dat bo venbedoelde keuring volgend jaar in ck Wieringermeer zal gehouden worden. VERGUNNINGEN TOT HET AAN HOUDEN VAN VARKENS. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat aanvragen voor vergunnin gen tot het aanhouden van varkens, be stemd voor huisslachting voor het sei zoen 1948-1949 tot uiterlijk 15 Maart 1948 bij de P.B.H.'s kunnen worden in gediend. 8 CANTINEW AGENS NAAR IN DIE. Acht Niwin-cantinewagens, geschon ken door de gemeenten Barneveld, Nij- kerk. Utrecht, Den Haag-Wassenaar- Voorburg en door Noordbrabant, Krim- penerwaard en Friesland, zijn op 5 Fe bruari per m.s. „Singkep" naar Indië verscheept. DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. 25. Htrr Untermeiers hart klopte hef tig. Zouden ze eindelijk dalen? Doordat hij zoveel roet en zout water verzwolgen had. was de brave man geweldig dorstig en smachtte naar een fijn glas Engelse limonade. Nu had hij zo juist op een dei- eerste huizen van het dorp, in kolossale letters, het woord „INN" gelezen, en wist dat dit „herberg" betekende. FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 42.) Na enige tijd begon het uit te lek ken. In Cretton Street spraken de men sen er over. Loutje kwam er op een avond mee thuis en sprak er met Ar thur over. En Arthur kreeg er een vreemde schrik van. Voor de eerste maal drong de morele zijde van zijn daad zich aan hem op. Tol nog toe had hij geen schijn van schuld gevoeld. Ja, hij had het gevoel gehad, goed te hebben gehandeld door de machinaties van een lage afperser onmogelijk te maken. Maardat er nu verdenking rees te gen een ander dat was een andere kwestie! Een paar avonden later vernam hij, dat de echtgenoot van de vrouw in kwes tie in liet Huis van Bewaring was opge- loten. Ilat brasht liern tot een besluit Nu mootU hij niet meer aarzelen. „Ik ben geen succes geweest ill liet le ven", zei hij tot zichzelf. „Ik ben feite lijk ten onder gegaan. Maar zo'n mis punt ben ik nog niet. Linda zou zich schamen iets voor mij gevoeld te hebben als ik dat was' Hij schreef haar en vroeg of zij de volgende dag wilde komen theedrinken. Het was nu ongeveer twee weken ge leden, dat hij zijn avontuur np Gaunt Square beleefd had. Linda, die er niets van wist en als ze er van geweten had CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN. De cursus tot opleiding van melk- controleurs voor rundveefokverenigin- gen welke van half Sepl. 1917 tot einde •Tan. 1948 vanwege hot Rijkszuil eleonsu- lentschap voor N.-Holland is gegeven, w erd tot het einde gevolgd door 20 leer lingen. Na afgelegd examen, waarbij de Zuivelcommissie tegenwoordig was, kon aan 18 deelnemers liet diploma worden uitgereikt. HUWELIJKSKANTOOR IN ALK MAAR GEEN ZUIVERE KOFFIE. Ook in Alkmaar bestaat een kantoor, dat bemiddeling heet te verlenen aan hén, die op zoek zijn naar levensgeluk. Vele klanten waren echter niet erg te vreden over het huwelijksbureau „Con tact" en ook de politie vond het blijk baar geen zuivere koffie. De directeur van het bureau en zijn bediende zijn al thans gearresteerd, verdacht van zwen- deiarij. Door middel van advertenties werden de klanten naar 't bureau „Con tact" gelokt. Vóór hun inschrijving moeslen ze grote bedingen betalen, maar verder hoorde men nooit meer iets. Voor lastige klanten werd wei eens een ken nismaking georganiseerd, maar meestal pasten de partners niet bij elkaar. Uil alle delen van het land zijn klachten bin nengekomen. De politie zal nu uitzoeken in hoeverre deze „handel in geluk" op duistere wijze is bedreven. uit „de Texelaar" van 30 Jan. 1898. Ouderchild, 29 Jan Het dorpsnut „Nep- tunus" hield gisteravond een bijeenkomst waar als eerste spreker optrad dhr Mul ler, die een causerie hield over Slagen en de verschillende betekenissen van dat woord uiteenzette. Bijdragen werden ge leverd door de heren T. de Wijn, C. C. Backer, J. W. Roeper, M. Kroon Jbzn. en K. F Zegel, die resp. ten gehore brach ten: Ook een heldenleven, De liefde, Brief aan de loteling. De eer van zijn huis en De voddenkoopman. Deze laatste voordracht was vooral dankbaar om het lachsucces. In de pauze werd door dhr T Koopman de wereldphonograaf in wer king gesteld, waardoor het genot van de avond niet weinig verhoogd werd. Den Hoorn, 29 Jan. Het plan van de zangver. .Harmonie" om een uitvoering te geven in de Ned Herv. kerk te Den Burg gaat wegens omstandigheden niet door. De Waal, 28 Jan Door de PostdirecLe wordt een verandering gebracht in de besteldienst van hier naar De Koog en Waalenburg. Onze brievengaarder, die lot nog toe met het bestellen in die wij ken was belast, wordt daai eerstdaags van ontheven; er zal een loper aange steld worden op een jaarlijkse belening van f 250 De Cocksdorp. Aan de universiteit te Leiden is geslaagd voor het Cand- examen godgeleerdheid, 2e gedeelte, onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. M Lammers. DE PEGASUS. heer Van Emmcn en zijn reisgenoten. Nadruk verboden. 26. Maar, helaas, meneer Van Em- men scheen volstrekt niet geneigd om te dalen! „Nu of nooit!" dacht Herr Unter- meier, en met de kracht der wanhoop klampte hij zich vast aan een straatlan taarn, die vlak voor dc herberg stond. Tegelijk slingerde ook het anker er zich omheen, zodat de lantaarnpaal, door het trekken, zo krom boog als 'n rietje. - nooit zou hebben kunnen denken, dat het haar leven zou kunnen beïnvloeden, verscheen op de zolderkamer in het bes te humeur. Op die kamer voelde ze zich méér op haar gemak dan ergens anders. Ze ver gat er de wereld, waarin ze dagelijks verkeerde, de wereld met haar oneei- lijkheden en moeilijkheden en verwijten. De donkere gang en de vuile trap, die nu al haar akeligheid voor haar verlo ren hadden, gaven haar toegang tot een land van dromen en blijheid, waar ze met liefde ontvangen werd. Ze was er zó ge lukkig, dat ze bijna niet geloven kon, dat het blijvend zou zijn. Het kon bijna niet anders, of op een kwade dag moest het noodlot ingrijpen en ook deze droom vernietigen, net als alle andere, die zij gekoesterd had. Maar zolang het duur de, o, zolang het duurde, zou ze de zoete dronk tot de laatste droppel genieten en in dit oord van vrede verwijlen tot hol laatste ogenblik. Loutje slenterde de deur uit en ii:-i hen alleen. Zij ging bij Yrthur op het veldbed zitten. Hij legde zijn arm om haar heen en zijn wang tegen de hare. Hij kuste haar en zweeg. Een lang zwijgen. Toen hij tenslotte zei: „Er is iets, dat ik je moet vertellen", schrok ze. Ze voel de onmiddellijk gevaar. Hij keek haar 'n ogenblik aan, na het gezegd te hebben. „Ben je je betrekking kwijt geraakt?" vroeg ze, proberend hem te helpen. Hij knikte. Zij kuste hem met innig medelijden. HUURPRIJZEN BIJ INWONING. Verhoging na 1 Februari mogelijk. In Nederland zijn ruim 2 millioen hui zen en in ongeveer 20 pet hiervan wordt door meer dan een gezin bewoond. Dit heeft het Directoraat-Generaal van de Prijzen doen besluiten om, hoewel de hu ren over het algemeen gebaseerd blijven op het huurpeil van Mei 1940, voor de gevallen van samenwoning huurverho ging toe te staan en een algemene rege ling is in het leven geroepen, welke voor huiseigenaren de mogelijkheid opent, in bepaalde gevallen zonder inmenging van overheidsorganen tot huurverhoging over te gaan. Deze regeling is belichaamd in de „Huurprijsuitvoeringsbeschikking '48" die van kracht wordt met ingang van 1 Febr. 1948 en die het zgn. huurstopbesluit allerminst te niet doet. Slechts heeft de overheid gebruik gemaakt van de daar in geopende mogelijkheid, voor de uit voering ervan nadere voorschriften te ge ven, eventueel afwijkingen toe te staan. In het algemeen bedragen de geoor loofde opslagpercentages; voor 1 mede-inwonende 5 pet. voor 2 mede-inwonenden 10 pel voor 3 en 4 mede-inw. 15 pet voor 5 en 6 mede-inw. 20 pet. voor 7 en meer mede-inw. 30 pet. In de beschikking is een aantal beper kende bepalingen opgenomen. In geval len waarbij in Mei 1940 reeds mede-in- woning plaats vond, is geen huurverho ging op grond van mede-inwoning toege staan. Verdere inlichtingen bij de Plaatselijke Prijzencommissie. DE HANDEL IN NATUURLIJKE MESTSTOFFEN VRIJGEGEVEN. De Minister van L„ V. en V. heeft met ingang van 29 Jan. j.l. ontheffing verleend van de bepalingen van het Bc- drijfsvergunningsbesluit 1941, voorzover het de handel in natuurlijke meststoffen betreft. Dit houdt in, dal een handels bedrijf in natuurlijke meststoffen mag worden gevestigd, wanneer aan de ob jectieve eisen van het Erkenningsregie ment Handelaren in Natuurlijke Mest stoffen is voldaan. Deze ontheffing is een eerste stap in de richting van genoemd streven en zal binnen afzienbare tijd worden gevolgd door een soortgelijke ontheffing ten aan zien van de handel in andere producten. SCHOUWEN-DUIVELAND VRAAGT BETERE PONTVERBINDING. Vier en twintig duizend inwoners van Schouwen-Duiveland hebben in een adres aan de Min. van Verkeer en Waterstaat geprotesteeerd tegen de slechte verbin ding met het vasteland. Zij vragen een gcede pont met koplading, zodat de wa gens er voor oprijden en het schip aan de achterzijde kunnen verlaten ER KOMT EEN VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN WERKLOOS HEID. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevol gen van onvrijwillige werkloosheid. In deze wet wordt er in voorzien dat de werknemer, die werkloos wordt, aan vankelijk uitkeiing ontvangt krachtens de wachtgeldverzekering over ten min ste 48 dagen per uitkeringsjaar, terwijl hij bij langer durende werkloosheid daarna aanspraak heeft op een' uitke ring over 78 dagen per uitkeringsjaar, in totaal dus over 126 dagen per uitke ringsjaar. De lasten van deze verzekering zullen worden gedragen door de werkgevers, de werknemers en door het Rijk. De eerste twee groepen zullen echter de grootste lasten hebben te dragen. Zowel voor de werkgever als voor de werknemer zal een premie worden geheven, welke niet ver boven twee procent van het loon zal uit gaan. De tctaalkosten van deze verzekering worden begroot op ongeveer 240 millioen gulden per jaar. De bijdrage van het Rijk zal hierin ongeveer 60 millioen belopen. De wachtgelduitkering bedraagt 80 pet. van het dagloon voor de gehuwde man nen, gehuwde vrouwelijke kostwinners ongehuwde mannelijke en vrouwelijke kostwinners en 70 pet. voor ongehuwden en niet-kostwmners van 18 jaar en ou der, die niet bij hun ouders inwonen. De overige werknemers ontvangen 60 pet. van het dagloon. „Wij zullen wel een betere vinden", zei ze, maar hij hernam: „De reden is, dat de politie daar na vraag naar mij heeft gedaan. Daarom hebben ze mij gedaan gegeven". „W.... waarom, Arthur? Ikbe grijp het niet". Ze was bleek van schrik. „Ze zullen mij binnenkort arresteren", vervolgde hij, zonder op haar woorden te letten. „Dat wil zeggen ik zal mij zelf moeten aangeven. En jij moet mij hierin helpen...." Hij zweeg, want hij zag angst en pijn in haar gezicht komen en hij vervloekte Wanda in zijn hart. Ze greep zijn handen en vroeg: „Wat is het? Zeg het me!" „De inbraak op Gaunt Square. Die vent, die zei, dat hij dokter was en die ze van chantage beschuldigen. Er is in zijn huis ingebroken en alle bezwarende pa pieren en brieven zijn verdwenen. Met die brieven wilde hij blijkbaar chantage plegen en ik weet niet, wie woedender is hij of de politie". „Maar Arthur! Wat heb jij daar in 's hemelsnaam mee te maken? Waarom moet jij gearresteeerd worden?" „Ja dat lijkt vreemd lieveling. Maai het is het niet. Want, zie je ik was de inbreker." „Jij?! Ze bewoog zich niet, trachtte zich niet los te maken uit zijn arm; mad- haar ge zicht verloor alle uitdrukking en haar handen vielen slap in haar schoot. O, hoe vervloekte hij Wanda! „Een heleboel idiote vrouwen gingen KANKER DOOR BESTRALING TE GENEZEN? Blijkens een oproep in het tijdschrift „Medisch Contact" heeft de mimster van Sociale Zaken aan de voorzitter van de Gezondheidsraad opgedragen een onder zoek in te stellen naar de beweringen van dr. J. Samuels te Amsterdam, volgens welke hij door een behandeling met kor- tegolfstralen in staat zou zijn zonder operatief ingrijpen, kwaadaardige ge zwellen als kanker e.d. te bestrijden. De minister beoogt met dit onderzoek zo spoedig en duidelijk mogeiijk te doen vaststellen, of de beweringen van dr. Sa muels juist zijn, waardoor de mensheid onschatbare diensten zouden kunnen worden bewezen, of in het belang der wetenschap de onjuistheid van de be weerde methode aan te tonen. NIEUW ONTWERP C.A.O. BLOEM- BOLLENB E DRIJF. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het Bloembollenbedriif is nog steeds in het stadium van besprekingen. Thans is een nieuw ontwerp opgesteld door de gemengde commissie, dat door de be stuursorganisaties is goedgekeurd doch onder de arbeiders geen onverdeelde in stemming heeft gevonden. Het nieuwe ontwerp voorziet in een verlenging van de arbeidstijd door verkorting van de schafttijden, in overeenstemming met het streven der regering tot wederinvoering van de 48-urige werkweek. De ionen zijn thans als volgt vastgesteld, vaste arbei ders f 42 (aanvankelijk f 39), losse arbei ders f 45 (f 42). De spittarieven zijn even eens verhoogd, terwijl een gunstiger re geling voor vacanties is getroffen. VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEM VOEDINGSRAAD RECEPTEN. Peren-beignets (4 personen.) 150 gram bloem, V« dl. melk, zout, mar garine (of vet). 300 gr. peren (per 0 dl beslag), suiker. Een dik beslag maken van de bloem, de melk en wat zout, De peren schillen en in plakken snijden. Ieder plakje van pitten ontdoen. Het vet of de margarine in de koekenpan goed heet laten worden en hierin de perenschijfjes hakken, na ze stuk voor stuk door het stevige be slag te hebben gehaald. De gebakken schijfjes met suiker be strooien en zo warm mogelijk opdienen. Soep van resten aardappelen en groen ten (4 personen). Aardappelen en groenten in stukjes snijden. Wat melk of water ian de kool; brengen en vermengen met groenten, aardappelen, wat zout en boter, marga rine of vet. De soep snel door en door warm laten worden en wat fijngesneden selderij of peterselie cr aan toevoegen. VERGUNNINGEN VOOR I)E ZEEVISSERIJ. Met ingang van 15 April 1948 zal elk Nederlands vissersvaartuig, dat de zee visserij uitoefent en zeevis in ons land aanvoert, een daartoe strekkende ver gunning van liet Bedrijfschap voor Vis serijproducten aan boord moeten hebben. Dit betekent, dat niet alleen de trawlers en loggers, die van de Xoordzeehavens uit ter verse visvangst of ter haring vangst uitvaren, doch ook de kleinere vaartuigen als kotters, botters, enz. na genoemde datum slechts aan bet bedrijf mogen deelnemen, als daartoe vergun ning is verleend. De voort» aarden, waar onder een vergunning wordt verstrekt, zijn opgenomen in de „Verordening op de Zeevisserij 1947", gepubliceerd m liet Voedselvoorzieningsblad nr. 4 van 1948. Tot goed begrip diene, dat de .vissers, die op dc Waddenzee, binnen dc eilan denreeks en in de zeegaten van Z.-Hol land en Zeeland binnen de zgn. stroken de kustlijn de visvangst uitoefenen, niet onder de bepalingen van deze verorde ning vallen. Hetzelfde geldl voor garna- lcnvissers, die uitsluitend de garnalen visserij beoefenen. Deze visschers zijn reeds in liet bezit van vergunningen om de garnalenvisserij te bedrijven. naar die man toe om zich psychoana lytisch te laten behandelen. De liemei alleen weet, »vat ze gedaan hebben of ge zegd of geschreven hebben maar het schijnt nogal erg geweest le zijn. Hij had veel brieven van haar. En één van die vrouweh was Wanda." Linda's gezicht was nu vol ontzetting. „Ze is hier gekomen", vervolgde Ar thur, „en smeekte mij, haar te helpen. Ze zei, dat haar man van haar zou schel den als hij die brieven onder de ogen kreeg. En dat zou hij, want ze wilden hem hebben als verdediger van die ke rel. Dus ging ik 's nachts naar het huis en haalde brieven en papieren weg en verbrandde ze. Maar daarbij werd ik be trapt door de vrouw van die man en op mijn terugweg naar hier werd ik ge zien door een agent van politie. Die agent heeft mij herkend en erdenkt me. En nu is er nog iets bijgekomen. Zij hebben nog méér verdenking tegen een ander, die er onschuldig aan is en die hebben ze nu opgesloten. Dat hakt de knoop door. Haar handen lagen nog stil in haar schoot. Zij maakte geen be»veging en sprak niet. „Ik wist, wat dat huwelijk van Wanda voor jullie allemaal betekende", vervolg de Hij. „En ik wist, wat liet zijn zou, als deze zaak een openbaar schandaal werd. Er was geen tijd om er met jou over te spreken, maar ik dacht, dat je liever zoudt hebben, dat ik het risico nam dan dat het een schandaal werd met alle ge volgen daarvan. Zij is een... zij is. Ti In de hospitalen van Indië liggen g< wonden en zieken. Al deze mannen hel ben te kampen met verveling. Vooral al zij herstellende zijn, is het moeilijk d tijd door te komen. Het is daarom, <lat de Niwin het initia tief heeft genomen, om hulp le verlene q aan de leiding van de hospitalen in In dië in hun strijd tegen de verveling. Ie der hospitaal en ieder ziekenhuis in u archipel moet worden uitgerust-met eci draaitafel met pick-up, versterker, mi te crofoon, vijf luidsprekers en houder d< kussen luidsprekers. st Om het geld voor deze actie beken» onder de naam „Mevrouw Spoor Aantie w len Actie" bijeen te brengen, wordci aandelen uitgegeten. Natuurl-jk zal lanj Zl niet iedere Nederlander zulk een aan d'eel prijs f 250 of f 500) kunnen kopen y maar dat is ook niet nodig. Aan iedei z aandeel zitten coupures van verschillen 11 de prijs: f2,50, f5, - of f 10,--. Men ka: z zich dus in het bezit stellen van de cou pures en zijn deze allen verkocht, dan h l' de prijs van het aandeel bijeen. tj Bovendien kan ieder, die een c-oupun koopt, een soort visitekaartje invullen 7 opdat men in Indië kan zien, welke bur v gers het geld voor deze actie bijeen ge j bracht hebben. Van het kapitaal, dat door middel van deze aandelenactie zal worden verzal 1 meld, zal bovendien een gedeelte worJ den besteed voor het vormen van eenl 1 fonds, waaruit de in Indië op ziekenbe-jj s zoek gaande dames kunnen putten om zcl 1 nu en dan voor de zieke militairen eeiiB cadeautje te kunnen meenemen. Een ander deel tenslotte is bestemöj voor de aanschaf van materialen voors arbeidstherapie aytikelen, die moeten' dienen, om genezen, doch nog niet ge-J heel bruikbare ledematen weer lenig teg maken. Op deze wijze voldoet de Niwin enl in haar het gehele Nederlandse volk f aan de opgave, die in de kop van dit artikel is vervat: Verdrijf de verveling! BOEKBESPREKING. LANDBOUWWERKTUIGEN. Ten behoeve van landbouwers, sme den en onderwijsinrichtingen is van de hand van de Ir. P. A. van der Ban eena boekje over landbouwwerktuigen ver-| schenen. De uiteenlopende grootte van iand-ö bouwbedrijven en de bijzondere eisen dieJ de grond of het gewas aan bepaalde ma-I chines stellen, heeft tot gevolg gehad, datj in Nederland een grote verscheidenheid van machines in gebruik zijn. De schrij ver heeft zoveel mogelijk getracht toch alle typen van werktuigen te beschrijven, hetgeen, om niet in een tè grote opper-l vlakkige weergave te vervallen, eenl moeilijke opgave is. Dc navolgende machines worden be-| handeld: zaai-, maai-, dors-, sproei-. I aardappelrooi- en sorteermachines, kunst-1 meststrooiers, zelf binders, stropersen enl binders, motortrekkers, landbouwvoer-l en hooibouwwerktuigen Bovendien komen hoofdstukken voor I over het arbeidsvermogen van het paard f en de kwestie van aankoop en rendabili- teit \an landbouwwerktuigen. (Ir. P. A. van der Ban: Landbouwwerk tuigen, ingen.-f 4,70) DIPLOMATEN EN ESPERANTO. In Cairo (Egypte) werd door de plaat-1 selijke Esperanto-club, aldaar een verga-1 dering gehouden ter verrvelkoming van de juist benoemde vice-consul voor Ame- 1 rika, de lieer Robertson. Deze laatste,! die een bekend Amerik. Esperantist is, vond een gezelschap van zeer verschil-1 lende nationaliteit en van verschillende relegie bijeen. Daar waren Egyptenaren, Italianen, Grieken en Spanjaarden van Mahomedaanse-, Christelijke- en Joodse godsdienst vergaderd. De heer Robert- son verklaarde, o.m„ dat z.i. Esperanto een waarlijk magisch middel was 0111 mensen van verschillende nationaliteit godsdienst en ras, te verbroederen. Ver scheidene bladen in Cairo geven verslag »an deze bijeenkomst in dc Engelse. Arabische, Franse en Griekse taal, O, Linda, liefste, huil niet zoje moei mij helpen een beslissing te nemen. Je I moet mij helpen!" Dat beroep gal haar kracht. Zij kon zich later niet meer herinneren wat zij f allemaal zeide; duizenden gedachten vlo- gen door haar hoofd, duizenden vragen.I Het enige, wat zij zich later herinnerde, I was zijn kalm gezicht, zijn tedere ban- I den, zijn besluit 0111 te doen, wat hij I meende 't beste te kiezen. En dan nog 1 zijn ernstige vermaning, dat dit mis- I schien de laatste maal »vas, dat zij hem I vrij zou zien, »»ant dat hij die avond I naar de politie ging. I Zij verliet hem met bet dringende I verzoek, haar alleen te laten gaan. Mei ogen vol tranen strompelde zij de trap af, hij het krijsende geluid van de gek. t dat in haar oren bleef klinken in de drukke straat en in de bus de hele weg I naar huis. Evenals Lenda, was zij verbijsterd 1 door het verschrikkelijke van de ramp. I Die »vas zó ontzettend, dat elke gedacli- I te aan hulp of uitkomst d»vaas leek. Zij dacht aan Wanda, levend in »veel- de, wier perversiteit dit onheil over hen gebracht had en er kwam een woede in haar op, zó fel, dat ze er zelf van schrok. E11 dadelijk daarop daeht ze aan Wan da, gevallen, verbannen uit 'naar »veel- I deleven en het medelijden, dat die ge- dachte wekte, verbaasde haar nog meer j dan de woede gedaan had. Zij durfde tVenmin denken aan de gevolgen voor j Wanda als voor Arthur. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4