Op Texel neemt de belangstelling voor Coöp. veeafzet toe Een interessante lezing Een Predikant nam afscheid van zijn Gemeente ■'OENSDAG 18 FEBRUARI 1948 61e JAARGANG. No. 6193 EXELSCHE COURANT De Coöp. Veeafzetver. Texel G.A. ver- aderde Donderdagavond in Hotel Texel Opening. De voorz.. dhr A. .1. Keijser, opende de ergadering niet een woord van welkom, et deed spr. genoegen, dat ruim de elft der leden tegenwoordig was. Spr. i, dat de eoüp. veeafzet op Texel zich i een goede belangstelling mag verhcu- en. Het ledental is gestegen, evenals de nzet. Uit de aard der zaak ligt Texel eïsolcerd, zodat het van groot belang dat wij in de veehandel onze verlrou- 'iismensen hebben in dit geval in de rsoon van de secr. en de marktverte- enwoordigcr. Een speciaal noord van elkom richtte spr. tot dhr W. Poot, dir. er C.V.V., die een inleiding zon hon en. Na hot lezen der notulen volgde het larverslag van de secr., dhr J. C'. Roe- er Johzn. Hieruit vernamen we, dat er ich als gevolg van de strenge wintter n! en droge zomer nogal eens ups en downs r vynordeden. Het ledental steeg van 73 e nt 91. Er werden 2 bestnurs- en 1 leden- p, ergadering gehouden. Door de afd wer- Te en verkocht 5095 kg. aan vee en aan- lce: [ekoclit- 07,760 kg, totaal dus 72,855 kg. ai 67,300 is van 1940). Tussen haakjes zijn Sri ille de cijfers van 1946. Het verhandelde Bedrag hiervan bedroeg f 5654,03. vo V et-levering. 4 (jj Aan de B.V.V.-markt te Den Burg tuierden geleverd 132 koeien (72 in '46i, "ai graskalveren, 4 wrakke koeien, 402 "dll95) n. kalveren, 7 (57) schapen. In tc- Staal een omzet aan slachtvee van ''811 72,938,86 (f39,564,17 en varkens). Door "'■e afd. werden 294 (85) slachtvarktns '"geleverd. Gebruiksvee 125 (99), Koeien, ll'lfb pinken en 3.3 kalveren, totaal 59(48), '''••OS schapen (.341), 901 (427) lammeren, 'li' varkens (-J, 198 biggen (20), 20 (5) "«Marden. De totaalomzet aan bedrijfsvee )'a|edroeg f 117,300,— (f55,488,75). De ver. verkocht het afgelopen jaar inl*cior het eerst drachtige vaarzen aan t|ej|"or export. Met succes werd er bereikt, Sflat er steeds tbc-vrije koelen voor Texel Polierden aangekocht. 1 12 varkens, meest fokzeugen, werden ei'handeld en bet aantal biggen steeg an 20 tot 198. De totaalomzet was 238.595,83 (f95,084,92). Financieel verslag. Aan provisie v. slachtvee werd er 11 822,20 ontvangen, voor gebruiksvee 3103,60 en voor de varkens tot een be- irag van f 1855,29. Aan marktonkosteu lerd genoteerd f446471. De ontvangsten varen f4986,50, waarbij geen rekening is gehouden met de ontvangsten van de lonnenhandel, export van vee en provi de bond v. rundveefokverenigingen. Bij ie uitgave is het aandeel in de algen., nkosten v.d. C.V.V. en de afschrijving Ier reservering niet in genoemd bedrag pgenomen. Het winstsaldo bedroeg ai- !o f 521.79. Het jaarverslag, dat goedgekeurd erd, eindigde met dankzegging aan het idles der leden en een opwekking ont dien propagandist voor de ver. te zijn. Besluursv erklezing. De heren A. J. Keijser en P. de Graaf lie aan de beurt van aftreden waren, ai jwrrdeu met nagenoeg algemene stein- e, men als leden van bet bestuur herkozen. Rede van de heer Poot over de Coöp. Veeafzet, de huidige resul taten moeilijk en toekomstmoge-' lijkheden. Dhr Poot, die hierna het woord ver- ii kreeg, sprak over de coop, \eeafzet en de moeilijkheden, welke zich hierbij van- laag de dag voordoen en de toekomst- e mogelijkheden op dit gebied. Spr. feli. i- teerde de afd. Texel allereerst met de be ug UITREIKING levensmiddelenkaarten 304, textiel- kaarten 804, schoenenbonnen, aan vraagformulieren MD 323-17 voor brandstoffenkaartcn. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. 54, 64, 74, 84, of 94 wordt een schoenen bon uitgereikt, wanneer men nog in 't be zit is van inlegvelbon 612. Medegebracht moeten worden de stamkaarten van alle gezinsleden en de omwisselingsbon van levensmiddelenkaart 802. Deze bon mag Aan hen wier stamkaart eindigt op O. zonder kaart worden aangeboden. Men wordt verzocht toe te zien dat de stamkaarten voorzien zijn van een groen TD zegel, daar anders geen kaarten mo gen worden afgegeven, dat bij de uitrei king direct wordt nagegaan of men de juiste kaarten ontvangen heeft, aangezien deze later niet mogen worden omgeruild Verder wordt men dringend verzocht op de aangegeven tijd zijn kaarten af te halen en onderstaande uren uit tc knip pen, daar voortaan alleen dc dagen en niet meer de uren zullen worden gepubli ceerd. Te Den Burg op het Distributiekantoor Derde dag op Donderdag 19 Febr. 1948 9-10 geen zelfverz. Parkstiaat. 10-11 geen zelfverz. Warmoesstr. 1-40. 11-12 geen zelfverz. Warmoesstr. 41 en hoger. 1,30-2,30 geen zelfverz. Waalderstr. 2,30- 3,30 geen zelfverz. Weststr. Witte Kruis weg. 3,30-4,30 geen zelfverz. Hogerstraat. Vierde dag op Vrijdag 29 Febr. 1948 9-10 geen zelfverz. Kogerstr. 1-20. 10- U geen zelfverz Kogerstr. 21-40, 11-12 een zelfverz. Kogerstr. 41 en hoger 1.30-2,30 geen zelfverz. Weverstr. 1-40. 2.30-3,30 geen zelfverz. Weverstr. 41-70. 3,30-4,30 gen zelfverz. Weverstr. 71 en hoger. (Publ. no. 10) haalde resultaten in het afgelopen jaai\ gezien de belangrijke stijging van de om zet, waarbij spr. ook woorden van dank sprak tot de secr. en de marktvertegen- woordiger, alsmede pan bet adres van di voorz. Dit alles is bet beste bewijs, dat met de gestelde idealen successen geboekt worden. Het gaat er hierbij om, dat het de boeren normaal goed gaat. Wat is nu wel normaal vandaag de dag, vroeg spr. z.ieh af, nu er zich nog allerlei belem merende bepalingen voordoen, dreiging van een nieuwe oorlog, enz. Waren de crisisjaren voor de oorlog normaal? Spr. moet dat alles ontkennend beantwoorden. Door de regeringsmaat- regelcn heeft men het hoofd boven wa ter kunnen houden. Ook de oorlogsjaren waren niet normaal. Het normale tijd perk is nog steeds niet gekomen en wij zijn aangewezen om strijd te voeren. Het gaat er om, ons het beste te wapenen te gen dit alles en de organisatie kan hier bij een belangrijke rol spelen. Verschillende verlangens kunnen hierbij naar voren gebracht worden, waarbij spr. opmerkte, dat de regering met haar geleide economie ook voor de landbouw te zorgen heeft. De regering heeft echter niet alleen met de landbouw nodig, maar ook met andere groepen, zo als de arbeiders, de industrie enz. De be langen van al deze takken komen meer malen in strijd met elkaar. De boerenstand moet In deze opkomen voor zijn eigen belangen en er voor zor gen, dat ze niet opnieuw het loodje moet leggen. De waardering voor de landbouw na de oorlog is al weer aan het minderen. De landbouw kan volgens spr. alleen door middel van de coop, beweging pro ductie en afzet regelen. Als we zien, dat ondanks dat de groenten voor 90 pet, coop, geveild worden, de tuinbouw ook nog steeds met moeilijkheden te kampen heeft, bewijst dit wel, dat we er nog lang niet zijn. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. Men is er nog niet in geslaagd de kloof tussen producent en consument te overbruggen. In X.- en Z.-Holland werkt de coop, veeafzet reeds meer dan (i jaar. Het gaat er om, dat de produ cent een lonende prijs krijgt en de con sument een niet te hoge prijs betaald. Ons staat een zware strijd in de toe komst tè wachten, waarbij spr. de vraag .-telde, of onze munt al of niet zal deva bieren. Dc sociale maatregelen van de regering zijn prachtig, maar dc hoeren willen deze ook graag voor hun gezin hebben. Spr. vroeg zich verder af„ of 't bedrijfsleven dit allemaal zal kunnen be talen, wat bij meende te moeten ontken nen. Onze organisatie dienen we te ver sterken, opdat we de strijd om liet be staan niet succes kunnen voeren. Het vorige jaar is hier op Texel al strijd gevoerd en we kunnen met trots zeggen, dat de goede verstandhouding met dc slagers hersteld is. Even hebben we laten zien, dat we er mogen zijn en aan de andere kant begrip weten te ver werven voor onze coöperatie. Het appa raat van de veeievering begint aan de \ersleten kant te geraken. Het is niet al leen kostbaar, maar er komen ook klach ten van de zijde van de consument. De eisen van liet publiek worden groter. Er is een commissie gevormd, die dit vraag stuk besludeert. De gedachte is, dat men gaat in de richting van de varkensleve ring. Spr. zei, dat het afslachtingsper rentage van de varkens gunstiger is ge worden, nl. 5 pet. minder. Bij het afleve ren. zal er in de toekomst meer op dc kwaliteit gelet worden als wij tot nor maler verhoudingen komen. Dhr Poot eindigde met te zeggen, dal er in het land niet overal resultaten be- l iekt worden in tegenstelling met Texel. Als wij er niet in slagen op te treden, zullen de boeren een rekening gepresen teerd krijgen, die wel eens minder goed kon uitvallen. Spr. hoopte, dat men met eensgezinde krachten en organisatie tot ren lonend bedrijf zal komen, (applaus.1 Diverse vragen. Na deze toespraak werd er gelegen heid gegeven om vragen te stellen. Gesproken werd o.a. over de-coop, exportslachterijen. Dhr Poot antwoord de, dat hij dat zelf ook nog niet wist, We staan op de tweesprong. De regering streeft naar opvoering der productie en lagere kosten. Verder hangt dit af van ren eventuele devaluatie. De ontwikke ling hiervan dient dés te worden afge wacht. Verder werd nog gesproken over liet loon van de marktvertegenwoo'rdi- ger. Men vond dit te laag. Dhr de Graaf, die dit aangaat, kan zicli hierover met liet bestuur verstaan, aldus de voorz in Rotterdam zijn het de banken, die grote gebouwen laten zetten, volgens dhr Poot, zodal het volgens een der leden niet gek zou zijn, dat er wel coop, export- slachterijen gebouwd worden Onder de zwakke broeders, die nog niet via de coop, willen verkopen, zal propaganda gemaakt worden voor de vereniging. Dc reacttediereu. Er werd nog een bespreking gevoero om de koeien, die op tbc reageren, uit de handel te nemen. De voorz. deelde mede, dat er op Texel op liet moment niet meer dan 75 reactiedieren aanwezig zijn. Dc helft hiervan is al opgeruimd. De ver tot bestrijding van tbc o.h. rundvee wil het restant van deze koeien verwijderen, hetgeen vrijwel in z'n geheel zal geluk ken. Hiertoe zullen ds betrokken boeren persoonlijk bezocht Worden. Voor een reaetiedier, dat een boer wil afstaan, wordt f 50 subsidie verleend. Het doel is de tbe-dieren via de coop, af- zetver. te verkopen. Een wit-certifieaat. Voorz. adviseerde, om vooral koeien te kopen, voorzien van een wit certifi caat, daar deze dieren vrij zijn van tbc en afkomstig van bedrijven, waarop al in 2 jaar geen tbc i ooi komt. Koeien met 'n rose certificaat zijn wel tbc-vrij, maar afkomstig van bedrijven met reactie. Hoe zal liet inarktverloop zijn? Gevraagd werd naar het niarktverloop in de toekomst, waarop dhr Poot ant woordde, dat de verwachtingen met dit vroege voorjaar hoog gespannen zijn. Spr. ziet de prijzen op een tamelijk hoog peil in liet verschiet. Verder is er belangstelling m het bui tenland voor stamboekscliapen en var kens. Italië en Zuid-Amerika hebben in teresse voor ons vee, terwijl er naar Bel gië export van kalfsvlees zal plaatsvin den. Vooral bij dit laatste wordt de in vloed der coop, gevreesd. Hierna volgde sluiting met woorden an dank aan de spr. voor zijn inleiding OVER DE WICHELROEDE EN 1)F, WICHELROEDELOPER. DEN BURG. Op Donderdagavond 12 Febr. werd in Hotel „De Zwaan" een le zing gehouden over de wichelroede en de wichelroedeloper, door dhr Hout, ge- pens. onderwijzer te Alkmaar. Dhr C. Merekx, voorz. van de R.K. Ontwikkelingscliib opende de avond, sprak zijn dank uit, over de zeer bevre digende opkomst en wenste de aanwezi gen een prettige avond toe. Dhr Hout ontdekte in 1917, dat hij de supernormale gave bezat, zgn. aardslra- len aan te wijzen. Sinds 1932 bezoekt hij zieke mensen en vanaf die 11.1 ei tot nu toe heeft by 4467 patiënten bezocht. Zelfs meerdere malen op advies van doktoren. Hiervan zijn er 90 pet. beter geworden, i.ij 5 pet. is een grote verbetering inge treden en bij 5 pet. heeft hij geen resul taat kunnen boeken. Spr. zeide, dat de meeste mensen niets van de wichelroede afweten. Wanneer wij van Dale's Groot Woordenboek naslaan, zien wij slechts, dat „de wichelroede een uit hout of me taal samengesteld werktuig is, waarme de men weleer geloofde, dat verborgen schatten en andere onbekende dingen gevonden kunnen worden; thans ter op sporing van water in de grond". Er kun nen echter boekdelen over geschreven worden. Vele mensen denken, dat de wiohelroede iets is van de laatste tijd, dit is echter geenszins het geval. Door ontdekkingen is komen vast te staan, dat reeds in 147 na dir., dus 1800 jaar gele den, de wichelroede bekend was. Zeker heid geeft ons een Weeas miniatuur handschrift uit 1420, met een afbeelding van 2 wichelroedelopers bij een put. Iu de oorlog vah 1914-'18 werden wi chelroedelopers gebruikt om drinkwater te zoeken voor de soldaten. Spr. toonde aan, dat een wichelroede niet afkomstig behoeft te zijn van een hazelaar, zoals veelal beweerd wordt. Hij liet enige roeden zien van een els, es. berk, wilg, zelfs van een lugusterheg, bo vendien enkele van staaldraad. De heer Hout nam enige proeven met behulp van een glas water, een sleutel en een steen. Wij zagen, dat de roede boven het water regelmatig uitsloeg, boven ijzer snel en krachtig reageerde en boven de steen gekomen met schokjes naar boven ging. Spr. ontdekte 2 magnetische banen in de breedte en een in de lengte van de zaal. Bij de grens van de baan sloeg de roede uit en in de baan zelf niet, zodoen de kan de breedte van de baan nauwkeu rig bepaald worden. Op de kruising van de baan bevindt zich de gevaarlijke plek De meeste dieren voelen van nature of zij zich in een magnetische baan bevin den en zullen er niet in blijven. Ook zijn er dieren en insecten, zoals katten, wes pen en mieren, die deze plaatsen bij voorkeur opzoeken. Bij de mensen kunnen deze kruisingen van magnetische velden een sterke in vloed op liet zenuwgestel uitoefenen. Al lerhande kwalen en ziekten, zoals trans piratie, rusteloosheid, onpasselijkheid, duizeligheid, rheumatiek, asthma, maag- stoornissen, hartkwalen, verlies van weerstandsvermogen en veie anderen kunnen hiervan de oorzaak zijn. De aard van de ziekte vermag de wichelroedelo per niet te beschrijven, nog minder be strijden. Hoogstens zal hij kunnen on derzoeken, of er geen aardslraal loopt over de plaats waar dc patiënt altijd zit of slaapt, want uit practisehe ervaring is gebleken, dat deze aardstralenbanen fu nest op ons inwerken. De heer Hout schetste op zeer onder houdende en geestige wijze tal van ziek tegevallen, welke hij genezen had, door patiënten, welke zieli in een kruising van magnetische banen bevonden, een andere lig- of zitplaats aan te wijzen. We hebben kennis gemaakt met een nieuwe wetenschap, die nog in een expe rimenteel stadium verkeert. Of „De We tenschap van dé. toekomst", zoals de Duitse geleerde Moser het uitdrukt, overeenkomst zal kunnen ontdekken tus sen deze „aardstralen" en radar-, Rönt gen-, ultra violette stralen ot radiogol ven? We kunnen het nog niet zeggen. Aan het slot van de avond dankte dhr Merkx de spreker voor zijn interessante en leerzame lezing en hij hoopte, dat de lezingen, welke nog op liet programma slaan, een even groot aantal aanwe zigen zouden trekken. DE WAAL. Zondagmiddag hebben de gemeente, van De Waal en De Koog, die kerkelijk ginder één gemeente thuis he ren, afscheid genomen van naar predi kant Ds. G. Hartdorff, die Texel gaat verlaten, wegens zijn aangenomen be roep bij de Protestantse gemeente te Antwerpen. Daar de Ned. Herv. kerk van De Waal als gevolg van de Russenoorlog verwoest is, heeft de gemeente geen eigen kerkge bouw meer. Aan het vriendelijke kerkje van voorheen herinneren ons alleen nog maar wat steenresten. Voor deze bijzondere gelegenheid had de Doopsgezinde gemeente gastvrijheid verleend, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt. De Doopsgez. kerk van De Waal is voor een oningewijde moeilijk te vinden. Een zijstraatje van de smalle dorpsstraat voerde ons naar het oude kerkje van de Doopsgezinden. Dit kerkje is nog blijven staan, al zijn ook hier de sporen van de verschrikkelijke Aprildagen van '45 tc zien, zoals het gat in het schip van de kerk, waar een voltreffer, haar vernieti gend werk verrichtte. De kerkdienst. Er was zeer veel belangstelling voor deze afsclieidsdienst. De Kogers waren in groten getale met bussen gekomen. Verder wargn er de Texelse predikan ten van de Ring en het theologen-con vent en voorts dhr en mevr. Itehorst. Na het zingen van Ps. 98:1 en 3 en he, le en 2e vers van gez. 112, volgde schrift lezing, nl. de brief van Paulus aan de Efeze, hoofdstuk 6, vers 10 en uil de eerste zendbrief van dé Apostel Johau- nes 5, vers 1. In zijn gebed vroeg de predikant in het bijzonder Gods zegen voor de ge meenten De Waal en De Koog. Daarna zong de gemeente gezang 147, De gebruikelijke collecte, die tijdens dit gezang plaats vond, werd warm aanbe- olen. Hierna hield de predikant zijn af scheidspreek, waarvoor hij als tekst had gekozen de eerste algem. brief van de apostel Johannes, hoofdstuk 5, vers 4, „En dit is de overwinning, die de we reld overwint, namelijk ons geloof". In deze predikatie, die getuigde, van een levendig geloof, richtte de scheiden de voorganger zich speciaal tot zijn ge meentenaren van De Waal en De Koog. waarbjj hij deze concreet de vraag stel de, in hoeverre de Kerk bij hen in het middelpunt dér belangstelling staat en op welke wijze de Kerk wéér vat kan krijgen op de massa. Spr. wees hierbij ook op het gemis van een eigen kerk, welke men niet alleen moet r.ien als een vriendelijk dorpskerkje, maar in de eer ste plaats als een middelpunt vau het kerkelijk leven. Verder wees de predikant op de ge beurtenissen in de wereld, de verhou dingen in het gezin, de huwelijken van tegenwoordig, waar nogal eens wat aan mankeert, ook op Texel. Maar er is nog een andere wereld, de wereld' van God en Jezus Christus. Het gaat er om of wij dit geloven en ons gaan wijden aan liet werk van het evangelie in De Waal en De Koog. Met ten bezielend woord in dichtvorm, waar in de gemeente werd opgewekt haar werk te doen in het geloof en daarbij Jezus Christus te volgen, eindigde dt predikant. Hierop werd gezongen gezang 166:1 en 4, waarop de leraar zich in een per soonlijk woord richtte tot de aanwezi gen. Spr. dankte, de kerkeraad en de an dere kerkelijke colleges voor alles wat zij voor hem gedaan hadden. Spr. heeft hier vele vrienden gemaakt en deze vriendschap zal zeker bestendigd blij ven. Onenigheid kwam er niet voor, hoogstens eens verschil van mening. We waren één in ons geloof. Met kerk voogden en notabelen heeft spr. ook al tijd prettig samengewerkt. Wat dit be treft, is er geen scheiding niet de kerke raad, wat reeds een goede voorbode is voor de op komst zijnde nieuwe kerk orde, die o.a. een nauwere aaneenslui ting tussen de diverse kerkelijke colleges beoogt, Spr. wendde zich vervolgens tot de catechiserende jeugd, de kosters, orga nisten!, leidersfsters) van de Zondags scholen, het kerkkoor van De Koog, de collega's van de Ring Texel met wien spr. voortreffelijk heeft samengewerkt en Texels theologen Convent. Spr. rele veerde verder de belangstelling, die dc Burgemeester heeft voor het kerkelijk leven op Texel en zegt er geen ogenblik spijt van te hebben, dat hij het beroep naar De Waal en De Koog had aange nomen, daar hij hier met vreugde ge werkt heeft. Met weemoed herdacht spr. degenen, welke de gemeente zijn ontval len. Verschil van richting en politieke moeilijkheden deden zich hier niet voor. De Waal en De Koog zijn twee afzon derlijke gemeenten, waarbij spr. op merkte, dat De Koog wel lastiger is, maar meer leven kent. In Dc Waal gaat liet wat gemoedelijker. Het gaat er om, liet kerkelijk leven te activeren door meer kerkbezoek. Verder is er liet pro bleem van de buitenkerkelijken. „Gemeente De Waal en De Koog", al dus eindigde spr., „ik wens u persoon lijk en uw gezin allen Gods zegen toe" Diverse sprekers. Diverse sprekers hebben hierop het woord gevoerd, die allen vol waardering waren over de tijd, die Ds. Hartdorff bier gearbeid heeft. Dhr Yska sprak namens de gemeente De Waal en de ambtsdragers, waarbij hij er aan herinnerde, dat de predikant d.d. 29 Juni 1945 uit een 3-tal candidaten werd uitverkozen. Het besluit dat u nan om naar Antwerpen te gaan, stemde ons droevig. Spr. dankte ook mevr. Han- dorff voor de steun, die zij steeds aan haar man heeft gegeven. Dhr G. Kimeman dankte namens de gemeente De Koog voor het vele goed" dat zijn gemeente heeft ondervonden. Dominee wist steeds veel belangstelling te wekken bij de jeugd, waarbij 3pr. op merkte, dat „wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft". Spr. dankte ook voor de vele gesproken woorden bij begrafenis sen en hoopte, dat het werk van de pre dikant ook in Antwerpen gezegend zal worden. „God zegene u en uw vrouw" Het kerkkoor, dat nog maar kort be-* staat, zong hierna een lied uit de bun del van Joh. de Heer en bewees reeds goed te kunnen zingen. Burgemeester Rehorst zei, dat het een traditie is geworden, dat hij bjj de komst van een predikant en ook bij het ver trek het woord voert. Van dc predikan ten die er op 3 Jan. 1946 bij spr.'s ambtsbevestiging waren, zijn alleen Ds. Hartdorff en de Heer Termaat nog overgebleven. Laat het een troost zijn i oor u gemeente De Waal en De Koog, aldus spr., dat ge een strijdbare predi kant overgeeft aan ecu andere gemeen te. Verfrissend is het, dat ook de humor in de preken steeds tot uiting komt. Naar menselijke berekening zult u on getwijfeld nog veel kunnen doen en spr hoopte, dat de door hem genoemde strijdbaarheid nog zal toenemen. Ds. van Veen, Doopsgez. predikant, en voorz. van het Theologen Convent, dank te vooral namens de Doopsgez. gemeen te De Koog, voor het afstaan van het kerkgebouw aldaar. De collega's zullen èen aangename herinnering aan u bewa ren, waarbij spr. de dynamische, bewege lijke natuur en de humor noemde, die Ds. Hartdorff zo eigen zijn. Spr. heeft verder vele goed herinneringen behou den uit de gezamenlijke studententijd. Ds. van Reijendani, die het consulent schap in Do Waal zal waarnemen, sprak namens de Ringcollega's. De preator in de Ring Texel was een bijzonderheid, hij bracht het leven er in. Hiervoor zijn we zeer erkentelijk. Spr. dankte voor dc prettige samenwerking, waarin hij ook mevr. Hartdorff betrok. Verder onz> dank namens geheel kerkelijk Texel, in het bijzonder voor wat u voor de jeugd deed. Spr. deelde nog mede, dat Ds. tan Boven als consulont voor De Koog zal optreden en hoopte verder op een goede samenwerking en dat er spoedig een nieuwe predikant zal komen. Als een gezamenlijke dank zongen de vele aanwezigen gezang 121, „God roept nns broeders tot de daad", waarop De. Hartdorff een slotwooi-d sprak, waarbij hij allen hartelijk dankte voor hun goe de woorden. Na gebed en gezang 105, vers 4 en 5, was aan deze kerkdienst een einde ge komen. Bij de uitgang tverd een schaal- eollecte gehouden voor de bouw van een nieuwe kerk in De Waal, terwijl de ge meente met een persoonlijke handdruk nfscheid nam van haar predikant, die op Texel gedurende 2jaar met veel toe wijding het evangelie bracht. Ook tvij hopen, dat het Ds. en mevr. Hartdorff goed mag gaan in de Belgische grote havenstad Antwerpen. Z. AANWIJZING B-WEGEN. Belanghebbenden worden er opmerk zaam op gemaakt, dat de wegen op Texel alle zijn aangewezen als B-wegen Ter zake werd in ons vorig nr. een pu blicatie van het gemeentebestuur opge nomen. De aanwijzing tot B-weg heeft o.m. de volgende gevolgen: 1. Over een dergelijke weg m-ag uiet met een motorrijtuig of een aanhangwa gen worden gereden: a. indien de breedte van het voertuig met inbegrip van de lading meer dan 2,10 nt. bedraagt; b. indien de druk van enig wiel meer dan 2400 kg. bedraagt; e. indien in het betreffende voertuig- bewijs is vermeld, dat voor het betref fende voertuig ten aanzien van B-wegen een rijverbod geldt, 2. Over 'n dergelijke weg mag niet met een wagen worden gereden, indien de breedte met inbegrip van de lading meer dan 2,60 m. bedraagt, of, indien de breedte van de uit te lossen veldgewas sen, zoals ongedorst graan, vlas, hooi en stro, bestaande lading meer bedraagt dan 3 m. 3. De maximum-snelheid op B-wegen mag bedragen voor: autobussen t.m. 2400 kg. wieldruk: 40 km.; zware motorrijtuigen t.m. 2400 kg. wieldruk: 30 km.; aanhangwagens, voot- zien van luchtbanden met een wieldruk van 350 t.m. 2400 kg.: 30 km.; aanhang wagens, voorzien van massieve banden, met een wieldruk t.m. 2400 kg.: 12 km. Het is zeer gewenst, dat vooral zil, di» binnen afzienbare tijd denken over te gaan tot de aanschaffing of aankoop van een motorrijtuig of aanhangwagen, mei deze bepalingen'rekening houden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1