I L.L.S. te Texel over 1947 Jaarverslag van de Haar Koninkrijk Emigranten voor Australië deze hoop op het feit, dat Canada thans een flinke eigen koopvaardijvloot heefti waarmee de producten voordelig naar al le delen van de wereld kunnen worden vervoerd. Enkele ruwe cijfers zijn voorts wel in staat u een indruk te geven van de mo- gelijkheden: Het tarwe-arsenaal bedraagt ongeveer 30 millioen ha.; haver 5,5 millioen ha.; gerst 3,5 millioen ha.; hooi (klaver) 3 millioen ha. Wat de Canadese boer nog meer ver bouwt? Wel, rogge, oliezaden, tabak, erwten, bonen, boekweit, mais, aardappe len, knollen, suikerbieten, tomaten. U ziet, veel verschil met Nederland is ei niet. Bovendien is de Canadese tarwe verreweg de beste ter wereld, hetgeen te danken is aan de* bodemgesteldheid en aan het klimaat. De veestapel moet men niet vergelij ken met de enorme kudden, die we ken nen in Australië en Argentinië. Vrijwel steeds maakt de veeteelt deel uit van 'n gemengd bedrijf. Het aantal eigenlijke ranches (fokkerijen) is vrij gering. Toch zijn er in Canada altijd nog meer dan 5 millioen varkens, 1,7 millioen runde ren, 770,000 kalveren en meer dan een millioen schapen. Alles bij elkaar is het dus een braaf hoopje. De fruitteelt, die eveneens goede mo gelijkheden schept voor Nederlanders, is geconcentreerd in Nieuw Schotland Nia gara Schiereiland, Okanagan Vallei. In Canada .vindt men dezelfde vruchten als in Nederland. Vragen over deze .rubriek en al wat met emigratie verband houdt, kunnen ge richt worden aan de Reductie. „Texelse Crt.", at'd. Emigratie. De vragen worden, heizij in een volgend nr., of persoonlijk beantwoord. MARKTBERICHT medegedeeld Üoor de Coöp. Veeafzetver 16 Maart 1948. Varkens: gemakkelijk to plaatsen. De toewijzing is verhoogd voor volgende week tot 1000 ton. Er blijft in het Oos ten een zeer groot aanbod. Gezien de wekelijkse behoefte aan 2600 ton vlees voor de consumptie, wordt een groot ge deelte gedekt door de varkens. Biggen zeer duur. Bonnen: Iets lager; onze notering is 9Vj et. per kg. voor N.- en Z.-Holland, niet inbegrepen onze provisie. Gebruiksvee: voor pas gekalfd vee een stille hand-1 door de hoge prijzen. Vraag naar weide-vee. 10,000 VRIJWILLIGERS ALS RESERVE 'DER RIJKSPOLITIE. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat de regering heeft besloten ter ver sterking van het potentieel van het ge- zagapparaat der Overheid aan de Rijks- en de gemeentepolitie een aanzienlijke uitbreiding met .vrijwilligers te geven, k In do Rijkspolitie zullen ongeveer 16,000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve worden verdub beld. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot. waarborging van de openbare veiligheid. Toetreding tot de politie in vrjjwilli- gersverband zal alleen kunnen geschie den op basis van vrijwillige, individuele bijstand aan het bevoegd gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn. Zij zullen, wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, in dividueel in werkelijke dienst bij de po litie worden opgeroepen. De opleiding en oefening zullen eveneens in het nor male politieverband plaats vinden. Voor toetreding tot de reserve-pol itie komen uitsluitend in aanmerking ge zagsgetrouwe Nederlanders, die niet mi litair dienstplichtig zijn of, indien zij yel dienstplichtig zijn, wat officieren betref! de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficie ren en korporaals betreft do leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zijn, kunnen niet worden toegelaten. Bijzonderheden inzake aanmelding, beloning, vergoeding van inkomstender ving, verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en andere soci ale voorzieningen zullen binnenkort na der worden bekend gemaakt. NIEUWE VRIJWILLIGERSCORPSEN UIT REPATRIERENDE MILITAIREN. Voor bijzondere dienst (hand having, orde en rust). (Van onze Haagse correspondent). Van welingelichte zijde vernemen wij, dat op het departement van Oorlog thans een plan wordt bestudeerd om vrijwilli gers te recruteren uit de uit Indonesië terugkerende militairen ter handhaving v an de orde en de rust. Men zou zich moeten verplichten tot Vrijwillige dienst- nftning tot 31 Dec. 1949. De eandidaten zouden sterk geselecteerd worden om op deze wijze een corps te krijgen dal vrij is van alle onvaderlandse, politieke invloeden. De vrijwilligers zouden al leen kunnen worden opgeroepen voor de dienst in het Europese gddeelte van het Rijk. MODE IN DE FILM Zoals bekend is de film dikwijls een goed propaganda-middel voor de mode. Onderstaand ziet u Jean Simmons afgebeeld in een origineel gestreepte blouse. Men lette op de brede schouderlijn, sterk naar voren springend doordat de verticale streep schuin verwerkt is. Jean Simmons bekend uit „Grot? Verwachtingen" en „Het Huis der Vrouwen" droeg in de nieuwe J. Arthur .Rank-film „Uncle Silas" een soort gelijk gestreepte blouse, maar deze behoorde tot de mode van liet jaar 1845. Het modehuis Menva werd echter door de charriic en aantrekkelijkheid hiervan ge ïnspireerd en brengt thans de hierbij getekende blouse, aangepast aan de mode van 1948, in de handel onder de naam „Uncle Silas-blouse". Eagle-Lion Persdienst Amsterdam. (Slot). Excursies werden gemaakt naar ver schillende bedrijven op Texel, de Ooop. Zuivelfabriek „De Eendracht", de Schor ren, liet Noordviak, het Westerslag, de Fonteinsnol, het Texels Museum en naar Artis, Indisch Instituut en grachten en havens van A'dam met de leerlingen en naar de landbouw proefvelden op Texel, de landbouwtentoonstelling van de H. M. v. Landbouw, Panorama Mesdag en Pla netarium in Den Haag, de Producent in Gouda, de Rijksseruminrichting, Maas tunnel en havens in R'dam met de oud- leerlingen en leerlingen der 3e en 4e klas Aan de 2-daagse excursie naar Den Haag, Gouda en R'dam namen 63 jon- f gens deel die 's nachts logeerden bij leerlingen qua de R.L.W.S. te Gouda en de leerlingen der L.L.S. te Lekkerkerk. Deze gastheren hopen in 1948 een tegen bezoek aan Texel te brengen. De ver. van oudleerlingen heeft weer uitnemend werk verricht. De onderlinge lezingwedstrijd is weer voortgezet en verheugde zich iu groeiende belangstel ling. Was liet bezoek in de winterhalf jaren 1945-1946 en 1946-1947 beide ge- 1 middeld 27 personen, in het seizoen '47. '48, voor zover dit verstreken is, was dit gemiddeld 46 personen, op de Kerst avond op 23 Dec. gehouden, was dit zelfs 56 personen. Steeds meer ouderen, gin gen deze avonden bezoeken en zij ge tuigden, dat deze avonden leerzaam wa ren en verfrissend werkten voor hen. Ook sprekers als Ir. Verschoor, Ir. de Groot en Dr. Frietema werden uitgeno digd in samenwerking met de Bedrijfs vereniging, de landbouwcoöperatie en de Zuivelfabriek. Het trof bovengenoemde sprekers, dat "vooral de jongere genera tie zulke goede vragen stelde. De lezing- wedstrijd heeft dus aan zijn doel beant woord, jonge mensen te vormen, die hun mening in het publiek naar voren dur ven te brengen en te verdedigen. Verder werd in 1947 een revue opge voerd die vijfmaal een uitverkochte zaal van 400 personen heeft getrokken. Hoog tepunten hierin waren de Texelse scènes, de volksdansen, de samenzang en de so lozang. Voor 1948 staat op het program ma een goed toneelstuk en op gepasle wijze het 20-jarig bestaan van de sehool In Nov. te herdenken. In de ver. v. oud-leerl. werken jonge boeren en arbeiders, boerenzoons en ar beiderszoons van alle gezindten op een drachtige wijze samen, respecterende el- kaars verschillende inzichten op het ge bied van politiek en godsdienst. Daarin schuilt een grote kracht. Het bestuur be ijvert zich dp goede naam, die de ver. heeft, steeds te verbeteren, door altijd weer met nieuwe ideeën te komen, zo dat de vér. met verstart tot een statische ver. met een afgezaagd programma, doch uitgroeit tot een dynamisch samengaan van Texels "piatlelandsjeu'gd met een origineel programma. Aan de stalwedstrijd, georganiseerd door de ver., namen 30 veehouders deel. 49. 't Was bepaald enorm, zulke spron gen als je met die dingen kon maken. Op 't ogenblik, dal Hans weer op de grond terechtkwam, zweefde Herr U11- termeier hoog in de lucht, en omgekeerd. Maar de leeuw kon ook springen en zat hen weldra op de hielen. „Adieu, beste jongen, wees dapper!" fluisterde Herr Untermeier. Maar toen viel hem plotse ling iets in! „Misschien kan de gitaar ons redden!" dacht. hij. FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 54.) Jack verliet hem om nieuwe plan nen te smeden tot omkoping of overdui- vellng van de vijanden der vrezende en bevende dame en begaf zich .op weg om zijn pijnlijk dankbezoek b\j Sir Jones Robinson te gaan brengen. De ontvangst bij dat gewichtige personage viel hem erg mee en toen hij weer op weg naai huls was, vroeg hij zioli af of Sir Jones eigenlijk niet gegrinnikt had bij het af scheid. De geschiedenis met de dagvaardingen had Wanda zulk een schok gegeven, dal zij tot. een kloek besluit kwam. Zij moest handelen 0111 zich veilig te stellen. Ze mocht niet langer in vreze leven en werkeloos afwachten, „wat er nu weer zou komen", leder ogenblik - ondanks alle voorzichtigheid, ondanks Scarlett, ondanks alle slinune intriges kon Fred iets ter ore komen. Ze vilde nóg bij de gedachte, hoe zij hem bijna die dagvaarding in handen had gegeven. Neen ze moest hem omwikkelen met een net, dat hij nooit meer verbreken kon. En daarvoor was nu het ogenblik gekomen. En zo geschiedde liet, dat zij die avond, toen zij met Fred alleen was, heel geleidelijk het gesprek bracht op Lenda en de baby, die zij verwachtte. er werden graslandkeuringen gehouden op één bedrijf. In 1948 zullen de gras landkeuringen in samenwerking met de Bedrijfsver. worden uitgebreid. De ver. nam deel aan de folkloristische optocht op Ouwe Sundërklnas. waarbij de wisselbeker werd gewonnen met de voor stelling van de ruilverkaveling, die op het ogenblik de gemoederen op Texel in beweging brengt. Het verzamelen van econ. gegevens ge schiedde op een zestal bedrijven. Dit zal in 1948 iu verband met de voorbereidin gen voor de ruilverkaveling nog aanmer kelijk worden uitgebreid. De jaarlijkse landbouwjongerendag van de Bond van Oudleerlingen uit N.- Holland. werd dit jaar op Texel gehou den en ts dank zij de goede organisatie van het bestuur van de Ver. v. Oud-leer lingen te Texel een groot, succes gewor den. 's Morgens sprak burgemeester Re- horst over Texel en draaide de mooie film „Texel, de Parel der Wadden-eilan den"; 's middags werd een rijtoer over het eiland gemaakt met 3 autobussen, 7 vrachtauto's, 4 luxe auto's en verscliil- 1 lende motorfietsen naar bezienswaardig heden op het eiland fen 's avonds draaide na een gezamenlijke maaltijd voor de laatste maal de revue „Alles komt in orde". De cursus in fruitteelt die in de Land bouwschool werd gehouden in het win terhalfjaar 1946-1947, is uitgegroeid tot de afd. Texel van de N.T.O., die eenmaal per 2 maanden een bijeenkomst houdt in de L.L.S. De algemene tuinbouweursus is voort- gez 't met 13 cursisten en 1 toehoorder. Ook werd begonnen met een motoreur- sus voor oudleeriingen. Uit een en ander blijkt, dat de Land bouwschool niet alleen allp dagen, maar bijna ook alle avonden gebruikt werd vpor ontwikkeling op velerlei gebied. Dit is een gelukkig versohijnsel, want de naaste toekomst zal voor de boerenstand niet. licht ziin. Ontwikkeling en samenwerking waren de niilers van liet. landbouwonderwijs on Texel in 1947. Moge de Texelse bevol king in de toekomst hiprvan de vruchten plukken. De commissie v. toezicht: H. LEBER. Voorz. E. NOORDTJK, Secr. RANTSOEN BONN EN TEXTIEL C 82 NA 10 APRIL ONGELDIG. De rantsoenbonnen voor textiel C 82 zullen na 10 April ongeldig zijn. De vol gende distributiebescheiden dient men zorgvuldig te bewaren: De tweede .distributiestamkaart, het in legvel G 605, de bonkaart K, L, O, of P 806, de tabaks- en-of versnaperingen- kaart QA, QB en QC 802, de textielkaart VA 705 en VA 804, de brandstoffenkaart TA en TB 707 en TA én TB 806, de in legvellen voor a.s. moeders CM 703, CA 802 en CG 808 en de toeslagkaarteri M 804 en Z 804 en M 806 en Z 806. 50. En, terwijl hij met-trillende hand de snaren aansloeg, begon hij te zingen, eerst zachtjes, toen steeds harder: „Ach, hoe is 't moog'lijk dan Dat ik jou haten kanl" Het resultaat was verbluffend! De leeuw ging op z'11 achterpoten zitten en dikke tranen rolden uit zijn ogen. Zijn heter ,ik" was ontwaakt! „Arme Lenda", zuchtte ze, „ze gaan nu al gauw uit de stad weg. Ik zal ze vrese lijk missen". „Ik wou dat wij liet waren", zei Fred, óók met een zucht, „Ze voelt zich ellendig en Jack is erg bezorgd over haar", vervolgde Wanda. Dit was totaal onwaar. Lenda voelde zicli uitstekend en Jack was niet bezorgd over haar, maar over haar zusters. „Ze heeft zich te veel vermoeid met die ziekte van je zuster", zei Fred ern stig. Het was oen deel van de houding, die hij tegenover Linda had aangenomen sedert Arthurs arrestatie. Hij noemde haar nooit by haar naam. Het gaf hem zo iets als een morele steun in zijn hou ding, dat hij over haai"*sprak ais een ab stractie en niet als een persoon, die hij kende. „Zij heeft het. overdreven. Ik ver baas mij niet, dat zij nu de reactie voelt. Jack had het moeten voorkomen, des noods moeten verbieden. Zij mag geen vermoeienis of sterke emoties hebben". „Zou je mij óók verbieden, sterke emo ties te hebben?" vroeg Wanda zacht. Zij legde haar hoofd tegen zijn borst en keek nu met grote, .vochtige ogen naar hem op. „Ik zou het je niet verbieden", zei hij. zijn arm om haar heenslaand, „ik zou ze verre van je houden. Zou je het zó naar vinden, lieveling? Ben je er zó hang voor?" „Och", zei ze zacht, ,,'t. eigenlijk wel afschuwelijk, niet?" ,,'t Is natuurlijk", zei Fred. ONZE EMIGRATIERUBRIEK (Van onze emigratiemedewerker.) Tot op heden was de emigratie naar Australië zeer moeilijk. Vele adsp. emigranten zijn dan ook ge struikeld De een over dit, de ander over dat. Dank zij onze relaties zijn wij ér in geslaagd voor velen nieu- fve gezichtspunten te openen. Adsp. emigranten vopr Australië worden derhalve verzocht zo spoe dig mogelijk te schrijven. Het me rendeel van deze correspondenten zal evenwel niet in de krant, doch persoonlijk beantwoord moeten worden. We waehtpn weer op de postbode. 6.) In de eerste twee artikelen vair Ca nada hebt u al tal van bijzonderheden ge lezen over deze enorme uitgestrektheid. Natuurlijk kent u het land nog niet. Wel zult u er enig idee van hebben gekregen. Mocht dat juist zijn, dar. zijn we tot zo-t Ver geslaagd. Vele briefschrijvers willen liet. naadje van de kous weten, speciaal wat betreft de farms in Canada. Zoals echter al wel uit liet vorige verhaaltje gebfeken zal zijn is dit een onmogelijk heid. Ga eens na hoe groot de verschei denheid al is in ons kleine Nederland Hoe moet het dan wel niet zijn in Cana da, dat 300 maal zo groot is. Bovendien kunnen wc niet te lang bij Canada stil staan, hoe gaarne we liet ook zouden wil len. Vele liefhebbers voor Australië en Zuid-Afrika wachten op hun serie en daarom wordt dit voorlopig de laatste Oanadabijdrage, Volgende keer begin nen we aan Australië. Adsp. emigranten \oor Canada, die na dit artikel nog spe ciale vragen hebben, worden verzocht, deze zo spoedig mogelijk in te dienen. Misschien loont het dan de moeite om straks de Australie-serie even te onder breken voor een nieuw uitstapje naar Canada. Zo wordt er vaak gevragd, «elk deel van Canada het meest voor de Neder landse boeren geschikt.is. Ook dit ant woord is slechts betrekkelijk. Over ge heel Canada liggen grote uitgestrekthe den, die beste kansen bieden. Centraai Brils Columbia daarentegen, de uiterste westelijke provincie van Canada, staat algemeen bekend als het gebied bij uit nemendheid. Vooral de streek rondom Prince George biedt uitstekende eultive- ringskansen. De grond is er uitstekend. In dit gebied wonen ook reeds aardig wat Nederlanders. Dit wil niet zeggen, dat men daarom bij landgenoten een kaartje kan gaan leggen in de stille tijd. want de afstanden zijn er zo enorm, dat men elkaar slechts enkele rtiaien per jaar ziet. Toch geeft het de Nederlandse hoe ren een prettig idee. dat er meer land genoten zijn. Men voelt zich niet zo een zaam. Overigens is eenzaamheid slechts een relatief begrip. Merendeels worden de Nederlandse emigranten snel in de Canadese gemeenschap opgenomen. Ook bij Prince Albert in Saskatchewan (Centraal Canada) wonen al vele Neder landers. De grond is hier in het alge- ,meen iets lichter, doch laat zich goed verwerken en is zeer vruchtbaar. Ook de streek Doupbin (Manitoba) ten Oosten van Saskatchewan). Een feit, wat tot grote teveredenheid stemt en moed mag geven aan dé adsp. emigranten, is wel, dat vrijwel alle Ne derlanders die in Canada wonen zeer te vreden 'zijn. Dit geldt niet alleen voor dc Hollanders, die reeds voor de oorlog naar Canada trokken en er thans reeds ee"n flink eigen bedrijf hebben, doch ook voor de emigranten, die na de oorlog naar het beloofde land gingen en er thans merendeels nog in loondienst wer ken. Iets wat we ook moeten weten, is, dat de welstand van de Canadese boer in het algemeen groot is. Men kan werkelijk spreken van een gezonde welvaart. Ook hier rekent men er echter op, dat 11a verloop van tijd als het wereldvoedselte kort minder is geworden of is opgehe ven, de prijzen natuurlijk zullen terug lopen. Voor de oorlog heeft de gemiddel de Canadese boer een slechte tijd mee gemaakt. Men hoopt, dat dit dieptepunt niel meei zal terugkeren en men vestigt „De natuur is vaak vreselijk en zelfs dikwijls wreed", mompelde Wanda. En plotseling sprong ze op en rekte zioli uit. „Hè, wat zitten we somber te kijken", riep ze, „en wat zeggen we een zwaar wichtige dingen! Kijk blij, Predl Nie mand weet, wat er nog gebeuren kan. En misschien gauwer dan we denken". Fred straalde. „Maarvergeet niet datje me gezworen hebt, dat ik geen emoties mag hebben. Ik ik wil rust hehbenO, Fred, laat me rust hebben." Het was waar, wat Lenda zei: er was geen sprake van, dat hij tegen haar op kon. Zij deed eenvoudig met hem wat zij wilde, y En de tijd snelde voort en de dag kwam, waarop Arthur voor zijn rechters verscheen. Lenda zat op hete kolen. Het leek te mooi om waar te zijn, dat, 11a al de ang sten en verschrikkingen, alles nu weer goed en vredig zou worden. Tot nu toe was Fred huiten alles gehouden en was het verband tussen Wanda en de in braak op Gaunt Square niet uitgelekt. De „psycho-analyst" vvas 111 Liverpool berecht en daar opgesloten. Jack had zijn vrouw geld doen toekomen voor lo gies in de buurt der gevangenis en om later de overtocht te betalen naar Revai. Tijdens de berechting van Rodowsk.v was er hoegenaamd niets te berde geko men, dat de man ook maar enige satis factie kon geven. De politieman, wiens naam Scaijptl niet wilde noemen, had veel Bereikt bij zijn Liverpoolse collega's. Scarlett was er opgetogen over. Jack werd door zijn geweten geplaagd. Rodowsk.v kreeg'een jaar gevangenis straf. waarna ook hij op transport naar Rpval gesteld zou worden. Het zou niet fair zijn tegenover E. A. Jenkins, zijn laatste maatregel ten be hoeve van zijn cliënt, niet te vermelden. Die maatregel was niet slechts goed doordacht hij had inderdaad gevolgen en liet was niet. E A. Jenkin's schuld, dat zijn Cliënt er geen nut van had. Hij liet Draga Alexandrowua een hrief aan Fred schrijven, d.w.z. hij tikte de brief en Draga ondertekende hem. I11 de brief dtelde Draga mede, dat de schrifturen, die de onschuld van haar echtgenoot had kunnen aantonen, ver nietigd waren, teneinde te voorkomen, dat de verslagen over de analysering van mrs. Builingliam tijdens het proces bekend zouden worden gemaakt. Mrs. Builingliam zou zelf kunnen verklaren, dat zij zieli onder behandeling van dr. Roder gesteld had. De schrijfster van deze brief had over deze kwestie al niet haar gesproken en verzocht mr. Bulling- hem, in zijn qualiteit als echtgenoot, er ook met liaav van gedachten over te wil len wisselen, in het belang van eerlijk heid en rechtvaardigheid. Zij stelde hem "een onderhoud voor ten kantore van mr. E. A. Jenkins. Fred scheurde de brief in kleine snip pers. Hij vvas kwaad en tegen «zijil wil geschokt. Een vrouw, die hulpe loos en onhandig vocht voor de belan gen van haar man, die 111 moeilijke om standigheden verkeerde, leverde altijd een aandoenlijk schouwspel op maar deze vrouw ging toch een beetje te ver. Het stemde hem zeer onaangenaam; ja, i voor de eerste maal 111 zijn leven voelde lijj een zekere onwil tegen zijn moeder. Als zij vriendelijk geweest was tegen zijn vrouw en haar familie, zou Wanda bii hém gekomen zijn 0111 hulp en raad, en dan zou ze niet geworden zijn tot mik punt van gemene laster. De zotheid van deze gedaehtenguug ontging hem gelukkig. En ze ontging hem voornamelijk, omdat hij, meer dan hijzelf begreep, vast zat in zijn tradities en onbewust zocht zijn waardigheid en zielsrust te handhaven. Zo was liet resul taat van Drnga's brief, dat hij hem ver scheurde en er niet. op inging. Maar vergeten kon hij hem niet. Die brief wilde zich niet laten vergeten en drong zich telkens w eer aan hem op. E11 'zo kwamen zijn gedachten er telkens op terug en zijn weerstand bracht al spoe dig liet argument naar voren, dat er ei genlijk geen verklaring was voor Arthur Manners' ingrijpen'. (Wordt vervolgd.) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emraen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4