Oprichting afdeling „Nieuwe Koers" Meer aandacht gevraagd voor Nieuw-Guynea J.l. Zaterdagmiddag vond in Hotel „De Graal" op initiatief van de afd. De Cocksdorp en Oosterend van de Partij v. d. Arbeid een bijeenkomst plaats van jongeren tussen 18 en 30 jaar, om te ko-, men tot oprichting van een afd. Texei van de dem.-soc. jeugdvereniging „De' Nieuwe Koers". Aanwezig waien verte genwoordigers van Den Burg, De Cocks- dorp, Eierland, Oosterend en Den Hoorn Na onderlinge besprekingen werd tot oprichting besloten. De D.S..T.V. „Nieuwe Koers" stelt zich op dezelfde grondslag als de Partij v.d. Arbeid en haar doel is de jongeren een eigen politiek inzicht in de huidige maatschappelijke verhoudingen te ge ven. Juist thans met de steeds toenemen de spanningen op politiek terrein is het van belang, dat ook de jongeren zicli niet afzijdig houden van de politieke problemen en vraagstukken. Daarnaast zal ook een plaats worden ingeruimd aan het culturele gedeelte, terwijl ook door het houden van week enden, het maken van tochten in de na tuur voor de nodige ontspanning zal worden gezorgd. Een voorlopig bestuur werd gevormd uit: H. A. Beumkes, 't Horntje; Gre Boon, De Cocksdorp. Gijs Oskam, Den Burg en Jan Ellen, Oosterend. Ook de andere dorpen zullen in het bestuur v ertegenwoordigd worden. Een der eerste taken van ue afdeling zal zijn medewerking te verlenen aan de plaatselijke 1-Mei-viering, die dit jaar wederom te- Den Burg, in de zaai van „De Oranjeboom" zal plaatsvinden. Op de jongeren, die belang stellen in de nieuwe organisatie, wordt een beroep gedaan de 1-Mei-viering bij te wonen. Het ledental,, dat momenteel 16 bedraagt moet op die datum minstens verdrievou digd worden. Nadere inlichtingen kun nen bij bovenstaande personen verkre gen worden. Met de correspondentie 1s voorlopig belast: Gijs Oskam te Den Burg. DE WEDEROPBOUW VAN HET KAMPHUIS „DE ROBBEN JAGER". (Van onze correspondent.) DE OOOKSDORP. We hadden het ge noegen met de eigenaar, dhr M. Boon Pzn., het in een nieuw pak gestoken kamphuis „De Robbenjager" te bezich tigen. Het in de bezettingstijd door ver schillende militairen uitgewoonde en met de Russenopstand bijna totaal ver woeste kamphuis, geeft, thans weer een keurige indruk: De beide vleugels bie den slaapplaatsen aan ongeveer 36 per sonen, met in het midden de algemene eetzaal, welke tevens dienst zal doen als cogsumptiebedrijf. Netjes ;n de verf, kunnen we, wat dit appartement betreft, spreken van een gezellig zitje. Daarachter de keuken, die een zeer zindelijke indruk maakt, W.C.'s, waslo kalen, enz., alles getuigt van een goed zakeninzicht. Alle lokalen zijn voorzien van stromend water. En wat een water! Dit water is reeds een unicum op zich zelf, nl. helder als glas en voortreffelijk van smaak. Noemen we verder nog de acht afdelingen voor gezinswoning, die zeer in trek zijn en al voor geruime tijd zijn verhuurd. We twijfelen er niet aan, of de lieer Boon zal zeker succes met zijn onderne ming hebben. Jammer, ook voor de be- zoekersfsters is, dat er nog steeds geen aansluiting op het electriseh net is ver kregen. Maar wie weet, we leven snel. Nu de fietsen weer meer in gebruik kranen, zullen vele vreemdelingen zich de moeite getroosten, ook dit schone ge deelte van het eiland te bezoeken. Een bezoek aan de Vuurtoren, welke zijn vol tooiing nadert, zal zeker niet worden vergeten Nu maar vlug liet herstel van liet. rijwielpad naar De Cocksdorp ter iiand genomen, want ook hier zijn leden van de V.V.V.. ook dit gedeelte behoort tot de gemeenschap Texel, „de Pare] der Waddeneilanden". Tenslotte kunnen we nog mededelen, dat. de verbouwing van 't kamphuis is loltooid door dhr M. Boon Pzn. en zijn zoon P. Boon Mzn. RA DIO-CAUSERIEN VOOR DE STICHTING „DE NEDERLANDSE VROUW 1898-1948". Wij vestigen met deze even de aan dacht op de radio-uitzendingen, welke in verband met de tentoonstelling „Do Nederlandse Vrouw 18981948" de ko mende tijd zullen plaatsvinden. Deze week luidt het programma als volgt: 21 April, 8,50-9,00 u. Mevr. Ottc-Arnol- li met het onderwerp „De Tcntoonstel- 1 ling De Vrouw 1898-1948" voor de V.A. 1 R.A. 22 April, 2,00-2,20 u. Mevr. Hannema- v. Maasdijk met het onderwerp „De taal 'van de rok" over de nationale feestrok voor de A.V.R.O. 22 April, 19,45-19,55 u. Mevr. Janssen- Gillebaard, penningm. der Slichting v.d. N.C.R.V. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 12 t.m. 17 April 1948: 1085 kg. bot; 11771 kg. garnalen, 20 kg geep; 139 kg haring; 51 kg kaan; 830 kg kabeljauw; 37 kg rog; 0556 kg schar; 36 kg schelvis; 25854 kg schot; 1744 kg poon; 1878 kg tarbot; 6316 kg tong; 2432 I kg wjjting; 13 kg haai; 18 kg leng; 85 kg sehartong; 3 kg ham; 260 kg zee- I wolf; 11 kg heilbot; 600 kg kruikels; 8 kg zalm. CORRESPONDENTSCHAP. 1 DE COCKSDORP. Als correspondent voor De Cocksdorp j Is door ons de heer K. Kalf aangesteld. Verenigingen en particulieren, die Iéts 5 bijzonders voor onze krant hebben, ver- zoeken wij zich bij komende gelegenhe- den met dhr Kalf ln verbinding te wil len stellen. Redactie Tex. Crt. Een nieuw, Nederlands stam land aan de evenaar. Er zou plaats zijn voor een millioen Nederlanders. (Van onze Haagse oorrespondent.) 1.) De belangstelling voor emigratie grenst aan het ongelooflijke. Een groot deel van ons goede volk wil de vader landse bodem verlaten om ginds, ver in den vreemde, een nieuw bestaan op te bouwen. Hoe begrijpelijk hei verlan gen ook js, toch mogen we onze ogen niet sluiten voor het nadeel, dat aan emi gratie is verbond?n: liet verminderen der volkskracht, Merendeels zijn liet juist onze beste zonen die er uit willen. Om enerzijds hun verlangens t.z.t, te kunnen bevredigen zonder dat de volks kracht er merkbaar onder lijdt, ander zijds om doelbewust een oplossing te zoe ken voor ons overbevolkingsprobleem, is sedert de laatste maanden ook de transmigratie op de voorgrond getreden. In enkele artikelen willen we wat meer vertellen over deze transmigratie en te vens even aandacht w ijden aan de moge lijkheden, die worden geboden in Suri name, Curacao, dé andere Antillen, N.- Guynea en Indonesië. Als een Nederlander naar Zuid-Afrika vertrekt dan emigreert hij. Als hij daar entegen verhuisd naar onze overzeese ge biedsdelen, zodat hij in rijksverband blijft, dan transmigreert de rnan. Dat is het verschil. Hoe belangrijk het is om de emigratie enigszins te beperken, ter wille van de transmigratie, behoeft nau welijks betoog. Nederland is een klein landje, nauwelijks te onderscheiden op de wereldkaart. Onze bevolkingsdichtheid is geweldig en wordt slechts overtroffen door Bel gië en enkele gebieden in India en Pa kistan. Met 10 millioen meer of minder goede staatsburgers zitten we hier sa mengeperst op een stukje grónd, dat reeds tot de laalste vierkante meter zijn bestemming heeft gevonden. We kunnen natuurlijk nog wat meer bos en heide grond ontginnen, een' stuk van de Zui derzee dempen en de Biesbos rendabe ler maken, doeh hoe voortreffelijk deze maatregelen ook op zichzelf inogen zijn, zi.ï lossen het overbevolkingsprobleem niet op. Brengen hoogstens een verlich ting, welke nauwelijks te bemerken is. Vooral na de bevrijding is deze waarheid in haar volle kracht tot ons yolk doorge drongen. Men wil weg, zoekt ruimte, men wil zijn krachten'kunnen ontplooien. Vandaar de emigratie naar Canada, Z. Afrika, Australië, Z.-Amerika, de States enz. Hier hebben we te weinig grond en te veel mensen. Daar hebben ze te veel grond en te weinig mensen. Meli vergeet echter één ding, ill. dat ook in het rijksgebied enorme uitge strektheden liggen, welke te veel grond en te weinig mensen hebben, waar even goed uitstekende kansen liggen voor onze jongeren, voor onze boeren vooral, doeh ook voor de grote categorie der vaklieden en andere pientere kerels, die van aanpakken weten, o.a. bieden Suri name en Nieuw-Guynea in de toekomst nog ongekende mogelijkheden. Nieuw-Guynea bv. heeft - liet moet tot onze schade worden gezegd nim bler enige aandacht gehad van de Ned. regering of ons Ned. volk. Zelfs de H.B. S'er weet zich alleen te herinneren, dat er menseneters wonen, dat het vreselijk uitgestrekt is en dat er een stadje ligt van de naam Hollandia. Merendeels is men na het spuien van deze wetenschap uitgepraat. Ga maar bjj uzelf te raden. Onder de drang der omstandigheden be gint daarin enige verandering te komen. De Indo-Europeanen in Inclonsië, die Nederlanders willen blijven, en weinig heil zien in de modelstaat van Snekarnn, hehben meer dan een jaar geleden reeds- bun lioop op Nieuw-Guynea gevestigd om aWaar een nieuw stamland te begin nen onder het rood-wit-hlamv en liet oranje. Korte tijd slechts hebben ze ge roepen als dolenden in de woestijn. De regering te Batavia beeft deskundigen naar het onherbergzame oord gezonden, wiens taak het was te onderzoeken in hoeverre Nieuw-Guynea geschikt was voor transmigratie van Indo-Europeanen r-n Nederlanders. Gelijktijdig ontstond er ook in Nederland een actie die een doel bewust plan, ontvouwde tot transmigra tie op grote schaal naar Nieuw-Guynea en thans aan het pogen is de eerste groe pen Nederlandse transmigranten nog in de loop van dit jaar uit te zenden. Er zijn mogelijkheden. Het onderzoek der deskundigen is nog niet geëindigd. We weten zoetjes aan hoe lang dergelijke excursies .duren. In dit geval echter is het de onderzoe kers niet euvel te duiden. De uitgestrekt heden zijn zo enorm'en zo volkomen on bekend. dat hun taak zeer veelomvat tend is, ook al brengen ze slechts een vaag rapport uit. Daarnaast zal het resultaat van hun onderzoekingen van doorslaggevende be7 tekenis zijn voor de trgnsmigratieplpn- nen. Zij dragen dus wel een grote ver antwoordelijkheid, die er zeker ook toe zal bijdragen om langzaam maar. ze ker te werk te gaan. Niettemin zijn er al wel enkele din gen duidelijk geworden. Er liggen kan sen, uitstekende kansen zelfs, ook al zijn al deze kansen omgeven door een vesting van moeilijkheden. Doch die zijn er om overwonnen te worden. Pas weer heeft men een nieuwe landstreek ontdekt, wel ke vanuit de lucht geearteerd, vermoede lijk een! kleine millioen ha grond beslaat en welke ai begint 100 km. ten Westen van Hollandia. O)) grond van de wetenschap, dat er op Nieuw-Guynea tal van plateaux én laagvlakten zijn, die bouwrijp gemaakt kunnen worden, geloven de onderzoekers thans, dat dit zo onherbergzame oord 'n vestigingskans zon kunnen bieden aan minstens een millioen Nederlanders. Per slot van zaken hehben de Australiërs, die -het oostelijk eedeelte van liet eiland in hun macht hehben, daar bewezen, dat er welvaart te brengen is. De rubber- winning leverde in 1947 ongeveer f2 millioen op. Totaal voerde het Australi sche gedeelte van Nieuw Guynea in 1941 uit voor bijna f 6 millioen. vnl. goud. co pra. rubber, oocosolie en koffie. Wij Nederlanders kunnen dat ook. Ons land en ons volk zal er wel bij varen en de kolonisatie zal langzaam maar zeker •de nog wilde stammen hesehaven en doen opnemen in dee Kerk van Chris tus. Thans reeds wappert het rood-wit- hlauw in Hollandia broederlijk naast het Oranje, thans reeds .ziet men hier ei: daar symptnnen an Ned. energie. Straks zullen- honderdduizenden er een nieuw beslaan kunnen vinden. In een volgend artikel kompn we hierop nader terug. NIEUWE PRESIDENT-COMMIS SARIS N/V. T.E.S.O. Als opvolger van de heer W. H. Lap, is als nieuwe president-commissaris van de N.V. PESO gekozen' de heer G. J. B. Mulder, die tot dusver de functie van vice-president waarnam. DE OPVOERING VAN „STROPERS- EILAND" DOOR DE TONEELVER. „DE DUINKANTERS" DE KOOG. Zaterdag 17 April gaf dt toneelver. „De Duinkanters" in Hotel „De Toekomst" een uitvoering van „Stroperseiland", het eerste toneelstuk van de heer Kl W. Afman, onderwijzer te De Koog. In dit blijspel wordt op gees tige wijze de verhouding tussen stropers, jachtopziener en herenjagers aan de kaak gesteld. Vier herenjagers komen bij de ope ning van het jachtseizoen op het eiland en moeten, aangezien liet jachthuis dooi kwaadwillige brandstichting werd vernield, onderdak zoeken bij Paalmans,' kastelein van „De Vrolijke Jager", te vens opkoper van gestroopt wild (J. Zwan). De baron (P. Vermeulen), de ma joor (R. Daalder), de jonker (C. Akker man) en zijn zoon Eddy (K. Borgmanl, vermaken zich Ijest en gaan in zeer vro lijke stemming hun kamérs opzoeken Dan komen de stropers Geert (A. Bonne) Thijs (L. Bakker), Arie (J. Bonne) en Bertus (K. Bonne) in „De Vrolijke Ja ger" vergaderen. De .wildstand gaat nl. hard achteruit. Ze richten de VJ3. op, de Verenigde Stropers. Door middel van 'n manifest, gericht tegen ajle» Deur/hazen van liet „vak", zoals de schoolmeester, veldwachter, e.d., willen ze zich verzeke ren van -Ie alleenheerschappij in de dui nen. De nieuwe jachtopziener Vermeer (D Bonne), wordt ook in het complot be trokken, want ze voelen er niets voor ais een „opgejaagd renpaard" in de duinen te lopen. En zo komt het dat er schoon schip wordt gemaakt onder de stropers, zonder dat Vermeer ook maar één bekeu ring maakt. In liet laatste bedrijf wordt oude Zonneveld, de jachtopziener (R. Smit) gehuldigd door de baron, de vier van de V.S., Vermeer en de familie Paal mans (moeder: N. Pothmaiui-Vermeu- len). Hier wordt onthuld, dat door jonker Eddy's onhandigheid het jachthuis ver brandde. Aan het eind van de huldiging wordt ouwe tierrit moe en \ail in slaap. Hij droomt ran de „ogies" van duizen den konijnen en fazanten.De rest van liet gezelschap raakt danig boven hun theeEn als ouwe Gerrit wak ker wordt, zijn Thijs en Marie Paalmans (A. Brouw er-Kiewiet) het eens geworden en.... Geert en de baron zijn aan het lichtbakken! Dat deze opvoering een succes gewor den is, bleek wel uit de aandacht en het daverende applaus der stampvolle zaal. Zonder de andere spelers tekort te willen doen, kunnen we wel zeggen, dat het succes voor een groot deel le danken was aan het uitstekende spel van de he ren P. Vermeulen, K. Borgman en A. Bonne. Vooral dhr A. Bonne, die voor 't eerst voor „De Duinkanters" op de plan ken kwam, ontpopte zich als een uitste kende kracht, van ivie we nog wel meer zullen horen. Wat het blijspel zelf betreft: dit stuk werd speciaal geschreven voor „De Duinkanters". Het le en het 2e bedrijf zijn van een zeer goed gehalte. Het 3s bedrijf is door weinig handeling wel het zwakste. Het geheel vormt »ehter een mooi stuk werk, dat zeker nog meerdere malen opgevoerd zai worden. Aan het slot van de uitvoering dankte de regisseur C. Akkerman, meester Af man, namens „De Duinkanters" harte lijk voor het vele werk voor deze ver. verricht. Een woord van dank, waarbij alle aanwezigen zich met een krachtig applaus aansloten. STIJGENDE BOTER- EN KAAS PRODUCTIE. De melkproductie bedroeg in het eer ste kwartaal van 1948 ruim 480 millioen kg., hetgeen 15 pet. hoger is dan in heb zelfde tijdvak van vorig jaar. Dit cijfer betreft uitsluitend de door de boeren aan de zuivelfabrieken afgeleverde hoeveel heid melk. De hoeveelheid melk, die voor dagelijkse consumptie beschikbaar werd gesteld, heeft de.eerste 3 maanden enige procenten onder die van 1947 gelegen. De toegenomen melkleveranties zijn vooral gebruikt, bil een verhoging van de boter- en kaasproductie. De boterpro- ductie ligt met een hoeveelheid r an ruim 8000 ton 30 pet. boven die in de periode Jam-Maart 1947/ De productie van vol vette fabrieksbaas heeft zich met 5300 ton meer dan verdubbeld. Het vervaar digen van fabriekskaas 40 en 20 werden niet gestimuleerd; de hoeveel heid van de eerste soort varieert tussen de 60 en 70 pet. van vorig laar en de productie van 20 is vrijwel te ver waarlozen. Bij kaas is het vooral de vraag in het buitenland, die de te produ ceren kwaliteit bepaald. NOODLOTTIG ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP TE DEN DEN HOORN. Onze correspondent te Den Hoorn deelt mede, dat zich Maandagmid dag ongeveer kwart voor vijf een noodlottig ongeluk heeft voorge daan, met dodelijke afloop. De heer W. Th. Bakker, die te zamen met de heer Jb. Kiljan op de bok van. een platte wagen met luchtbanden zat, is, doordat het paard op hol sloeg, met zijn hoofd tegen een boom terecht gekomen en vrijwel op slag gedood. Het was een oud paard, dat zeer waarschijnlijk geschrokken is van enige kinderen, die aldaar met een autoped op straat speelden. Aan de kant van de weg stond ook nog een auto van de heer Witte uit Den Burg, waardoor de passage op straat bemoeilijkt werd ea het gerij tegen een boom reed. Dhr Kiljan die slechts enkele schrammen op- Ifep, wist reeds eerder van de wa gen te springen, alsmede een zoon van B. Het ongeluk gebeurde in de onmiddellijke nabijheid van do wo ning van dhr B. en het R.K. kerk gebouw. Dokter Elias, die Juist in Den Hoorn vertoefde, was spoedig ter plaatse, doch zijn geneeskundige bijstand mocht helaas niet meer baten. Het slachtoffer is 50 jaar oud en laat een vrouw met 9 kinderen ach ter. De verslagenheid onder de be volking van Den Hoorn was groot, toen bekend werd. welk vreselijk ongeluk de familie Bakker had ge troffen. Dhr B. nam actief deel aan het verenigingsleven in Den Hoorn en was, behalve lid van de plaatselijke feestcommissie ook nog penningm. van het Schoolverbond. De feestavonden, die vanwege laatstgenoemde ver. deze week zouden plaatsvinden, zijn dan ook alle afgelast. FILMAVOND O.L. SCHOOL. DE KOOG. Woensdag 21 April zal er een filmavond gehouden worden in Ho- lel „De Toekomst". Vertoond zullen wor den goede reis- en natuurfilms De baten van deze avond komen ten goede aan de kas voor de schoolreisjes der o.i. school. Zie adv. in dit nummer. BEKENDMAKING AAN LANDBOUWERS. Het bestuur der Kring Texel van de Stichting voor de Landbouw maakt, in samenwerking met het Arbeidsbureau alhier aan de landbouwers bekend, dat hen nog deze week door.de Plaatselijk" Bureauhouders een formulier zal worden toegezonden voor een onderzoek naar de arbeidsbezetting in de bedrijven voor liet a.s. oogstseizoen. Diegenen, die door één of andere om standigheid geen 'formulier ontvangen en toch gebruik van Oogstcolonnes den ken te moeten maken, kunnen zici. wenden tot de secretaris van tie Stichting vnd. (de heer T. Bakker) of tol vnd. bn- reauhouder. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de volledig ingevulde formu lieren voor Donderdag 29 April a.s. die nen te worden toegezonden of ingeleverd aan het, Arbeidsbureau te Den Burg. Ten slotte wordt ook van deze zijde nog eens de aandacht gevestigd op dé toelichting aan de achterzijde van be doelde formulieren. De Kring Texel v.d. Stichting v.d. - Landbouw. De directeur v.h. Arb„Bur. Texel. DIT JAAR 300 MILLIOEN VOOR I)E WONINGBOUW.- Er zal in ons land dit jaar 1050 milli oen voor de wederopbouw worden be steed. 300 millioen daarvan is bestemd voor woningbouw en 34 millioen voor de herbouw van boerderijen. De verdeling van het resterende bedrag is nog niet vastgesteld. Het ontwerp van een nieu we fin. regeling voor de wederopbouw- zal het departement binnen korte tijd verlaten en er kan worden verwacht, dat de regeling over e?n maand'zal worden vastgesteld. De nieuwe regeling voor de fin, v. d. wederopbouw boerderijen kan eveneens spoedig tegemoet worden ge zien. aldus 'n mededeling, van de nieuwe minister van Wederopbouw, Mr. Dr. J. In 't Veld, in de Tweede Kamer gedaan. OOGSTKAMPEN VOOR DE JEUGD. Op uitnodiging. an het Ministerie v. Landbouw heelt de Nèd. ^eugd Gemeen schap evenals vorig jaar de organisatie op zich genomen van de oogslhulpkam- pen voor de jeugd. Jongens van 16-2.3 jaar en meisjes van 18-23 jaar kunnen aan deze oogsthulp- kampen van 2 weken deelnemen. De kampen worden gehouden van 19- 31 Juli, van 26 Juli-7 Aug. en van 2 Aug. tot 14 Augustus. Aanmelden bij de jeugdorganisaties of bij de Hoofden der onderwijsinstellin gen. De besturen der Jeugdorganisaties en de schoolhoofden moeten, vóór 1 Mei als. de collectieve aanmelding in groe pen van 50 personen van gelijk milieu en geestelijke overtuiging, onder eigen jéiding, indienen bij 't Nationaal Hoofd kwartier der Ned. Jeugdgemeenschap, Henri Polaklaan 14, Amsterdam. Aanmeldingsformulieren zijn aan dit adres verkrijgbaar. Er wordt aan de oogsthelpers een be hoorlijke \ergoeding uitgekeerd. In afwijking van de regeling van het vorig jaar behoeven de deelnemers nóch voor dé Huisvesting, nóch voor de voe ding te betalen1. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. Texel heeft liet deze keer tegen Hel der niet gemakkelijk gehad. H., dat blijk baar van de idee „T. is een zacht eitje", is afgestapt na de kennismaking de vo rige keer, toen de scheidsrechter om het slechte weer de wedstrijd staakte, was in een bijzónder sterke formatie aange treden en zette direct een hoog tempo in en snel werden de aanvallen op ons doel ondernomen, maar de- achterhoede was op haar post en liet zich niet ver schalken, terwijl vele raaien (foor terug spelen' op Lolle, die weer goed op dreef was, de situatie werd gered. Bert speelde weer dat het een „lieve lust" was en wist tal van malen het spel te verplaat sen, ook Herman, die hoegenaamd geen steun ontving \an Kees Schenner, die er deze keer heel weinig van terecht bracht, en dikwijls voor moeilijke problemen werd gesteld, was behoorlijk in vorm, maar de voorhoede, waarin middenvoor en r.-binnen niets wisten uit te richten, maakten' weinig gebruik van de goed aangegeven ballen. Dus moest het uit de aanval van Dick, die extra geschaduwd werd en de ballen niet zo vrij gespeeld kreeg als nodig was, komen. Jan Boswijk deed heel goede, maar ook we) eens wal minder goede dingen, doch werkte over 't algemeen verdienstelijk. Piet Eelman op de i'.-buitenplaats, was er weer heter in en gaf dikwijls goed voor het doel. Onder bekwame leiding van dhr W. Goudswaard vangt de wedstrijd aan en wordtin flink tempo ingezet, Aanvanke lijk is H. het meest aan bod en'moet onze achterhoede alle zeilen bijze.tten en ook Lolle moet er dikwijls aan te pas komen, wat hem goed afgaat, Zo nu en dan zien we ook Diek een aanval opzetten door goed aangeven van Jan Boswijk en Bert, maar hij kan moeilijk doorkomen. Enkele kansen gingen verloren. Ook T-I. kan liet doel niet best vinden. Wel wordt er' een flink aantel schoten op verre afstand ge lost, die in het geheel geen gevaar nple- eren. Vlak voor de rust een aanval van II. Via linkervleugel komt de hal vqov ons doel, Gerrit zal wegkoppen, l.nlio roept „ja!". Gerrit laat lopen. Lolle stompt, de bal weg (waarom r.iet van gen?), maar niet ver genoeg, zodat de II.- rechtsbinnen in liet vrije doei schiet. In de 2e helft is T. meer aanvallend, terwijl H. zich tot-doorbraken bepaald, die gevaarlijk genoeg zijn. Herman en Bert stuwen steeds de voorhoede op, tel kens plaatsen ze in de H-doeln.ond, maar te doorzichtig en slecht afwerken en doorspelen maken, dat de H.-achterhoe de niet uit elkaar wordt gespeeld. Dick komt eenmaal vrij voor de keeper, die liet'schot keert, een paar goede kopbal len gingen prachtig over. Bij een H.- aanval gaat de l>al naar links uit een voorzet, waaruit enorm hard en zuiver wordt ingeschoten, maar Lolle werkt de hal corner, welke wordt afgeslagen. Uit een nieuwe "aanval stompt Lolle weer weg en prompt is het weer een H-voel, die de kans, hierdoor ontstaan, benut. Met 2-0" heeft H. gewonnen. Voor de elf talcommissie weer een ernstig probleem. A.s. Zondag naar Watervogls. Willen we een kans behouden, dan zul die ge- wónnen moeten worden. Denkt er om, bii, trainen en nog eens trainen. We moeten nog een hoger tem po kunnen spelen. Woensdagavond 8 uur Texel 1 en aangeschrevenen. Donderdag de rest om 8 uur. Adsp.: Woensdagavond 6 ii.vanaf 12 jaar. Vrijdag 6 uur tot 12 jaar. Tex. Boys. Onze tegenstander voor de 3e ronde in de Gouden Kriiiswedsti'ijdei- is nog niet bekend. Vandaar weten we nog niet, of het le Zondag a.s. moet spelen. Voor liet 2e hebben we een oefenwed strijd tegen Den' Hoorn. Alle leden worden Donderdag a.s. om 8 uur in „De Zwaan" verwacht, waar we onze jaarlijkse vergadering houden. Er staan belangrijke punten op de agenda, dus aller opkomst is noodzakelijk. H.S. Schoolvoctbal. Ook in de 2e ronde van de s'-hbolvoet- balwedstrijden daalde de grootste doel- puntenregeri weer neer op het terrein van de Tex. Boys. De WaalDe Koog opende de rij met een royale 7-0 overwinning op Den Burg 2. Oudeseliild verloor met 1-0 van de R. K. school. Maar in de 3e wedstrijd doel puntte Den Burg 1 negenmaal tegen Der. Burg 2. Den Burg 1 was hiermee zekér van zijn plaats in de finale. De Waal—De Koog was ook' in de' wedstrijd tegen Oudeseliild productief. Zesmaal moest Jaap Dekker issen. Het lot van De WaalDe Koog hing nu af \an de uitslag van de laatste wedstrijd: Den "Burg 1R.K. school. Maar Jople Slim en zijn makkers wisten niet te doel punten. Ook (1e R.K. school had zijn kruit verschoten: 0-0. De stand in deze afd. is als volgt; Den Burg 1 7 put 180 R.K. School 6 put 60 De WaalDe Koog 5 pnt 133 Oudeseliild 2 pnt 110 Den Buig 2 0 pnt 022 In afd. II werrl de wedstrijd met vier elftallen voortgezet, zodat hier maar een kort programma werd afgewerkt. Om te beginnen de 2 favorieten Den Hoorn Eierland. Veel spanning, maar geen doelpunten. Ook tegen De Cocksdorp speelde Den Hoorn gelijk: 1-1. In de laatste wedstrijd verzekerde Eierland zich met een 4-0 overwinning op Ooster- end i an de bovenste" plaats. Met Den Hoorn vertegenwoordigen zij afd, n in de finale. Doordat enkele uitslagen van vorige week vervallen, wordt tie stand hier: Eierland 5 pnt 80 Den Hocrn 4 pnt 31 De Cocksdorp 2 put 15 Oosterend 1 pnt 06 Zaterdag a.s. spelen eerst Den Burg 1 —Eierland (scheidsr. Kuys) en Den HoornR.K. school (scheidsr. Bakker). Daarna de verliezers 0111 de 3c en 4e en de winnaars om de le en 2e prijs. Zet 'm öp, jongens!

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2