Onze Emigratierubriek Haar Koninkrijk Oostgangers-Praatjes Het Badhuis moet er komen Op Tournee naar Purmerend Oud' Nieuws (Van onze emigratiemedewerker.) KAN EEN NEDERLANDSE BOER IN CANADA EIGEN BEDRIJF BEGINNEN? Niet alles Is rozengeur en mane schijn. De grote vraag voor de Nederlandse boer is: kan ik in Canada inderdaad ter zijner'tijd een eigen bedrijf beginnen, en.... hoe lang duurt dat. Vele brief schrijvers hebben ons deze vraag gesteld Het bleek onmogelijk, inet de in Neder land ter beschikking staande gegevens dit probleem afdoende op te lossen. We zijn dan ook in correspondentie getreden met de betreffende autoriteiten in Cana da en met enkele Nederlandse immigran ten in Canada. Op grond van de aldus verkregen gegevens knnneg we over bo venstaande vraag het volgende medede len: De weg van de emigrant loopt er ook niet over rozen. Vooral de eerste tijd heeft men vele moeilijkheden te over winnen1. Deze zijn het grootst voor de emigranten-gezinnen met kleine kinde ren. Zodra de kinderen kunnen meev er- dienen is het grootste leed geleden. De mogelijkheid om een eigen bedrijfje te beginnen is echter inderdaad voor ieder, die kan aanpakken ensparen, aan wczig. Grond is er in overvloed. Wel dpet men goed niet al te sterk op de zgn. grote credieten te rekenen, die door de regering en andere instanties worden verstrekt. Inderdaad zijn er vele geluk kigen, die er t.z.t. voor in aanmefking komen, doch verstandig is men, indifln men zijn begroting maakt op eigen kracht. Een groot deel, wel do meeste emi granten, willen naar Zuid-Ontario, ver moedelijk omdat daar 't klimaat over eenkomt, met het Nederlandse. De'grond is daar echter duur. Men moet al gauw rekenen op ongeveer 300 dollar per ha. Minstens zal men de beschikking moeten hebben over 20 ha., hetgeen dus een be drag vordert van 0000 dollar. Uit de ons ten dienste staande gege vens menen wij te moeten concluderen, dat meer in het Westen meer geschikte streken liggen. In Alberta en Columbia bv. is een goede grond te koop voor veel minder geld. Voor 100 dollar per ha. kan men slagen. Men zou dus gemiddeld 3000 dollar nodig hebben voor de aankoop van de grond. Paarden zijn goedkoop, on geveer 60 dollar. Een koe doet gemiddeld 125 dollar en een prima fokzeug 80 dol lar. Indien men dan de landbouwwerk tuigen rekent plus de opstand, dan zou dat betekenen, dat men in deze streek met ongeveer 6000 dollar een eigen boer derij zou kunneir beginnen. Op 1000 dol lar crediet kammen altijd rekenen, zodat de gemiddelde emigrant hier 5000 dollar DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. 05.) Na een halve dagreis vonden ze hem nog steeds onaangeroerd, met z'n buikje in het warme zand. Ze zetten hem weer op z,'n poten en koning Lippilappie, die pok lust bad eens een toertje te ma ken, nam op de bagagedrager plaats. En .-.poedtg verhief de Pegasus zicli ma jestueus, alsof hij trots was op z'n ko ninklijke last. De leeuwen keken hem verbaasd na, terwijl de struisvogel en Tommy weer naar Krakibotje op weg gingen. FEUILLETON naar het Engels van IDA BOYD 62). De maanden kropen voorbij of ze nimmer een einde zouden nemen. Als 'n gunst had men hem toegestaan Laseelles en Linda te zien, zo kort na zijn veroor deling. Maar hij wilde niemand anders zien en vroeg hun, weinig of niet te ko men, omdat dat hem liet leven nog moei lijker maakte. Een brief van Linda, die hij juist ontvangen had, was vol teder heid bedekte tederheid vanwege het feit, dat hij eerst door de gevangenisdi rectie gelezen moest worden. Maar zelfs die brief maakte liet hem moeilijker zich weer in het gareel te voegen'. Een maand, twee maanden hij tekende de maanden aan met een schrap op een plank van zijn bed, met kleine schrapjes er tussen voor de dagen. Drie maandenméér maanden De dokter keek bedenkelijk naar de uitdrukking van zijn gezicht en vreesde voor een uitbarsting' van gevangenis- hysterie. Maar er kwam geen uitbar- sting. Hij werkte onverstoord in de tred molen van alledag. Iemand, die een bekend adiocaat is en zich naaam heeft verworven in de po litiek. kan méér bereiken in de maat schappij dan een gewoon mens; zodoende I was het niet moeilijk voor Fred Bul- lingham de toezegging te verkrijgen voor een gesprek onder vier ogen met in zijn handen zou moeten hebben. Uit drukkelijk leggen we hierbij rast. dat dit een gemiddelde is. Met wat geluk en wijsheid komt men goedkoper klaar. Met pech betaalt men soms aanmerkelijk meer. En hoelang doet de emigrant er over dit bedrag bijeen te krijgen? Nu komen we direct aan de grote moeilijkheid, dat de Nederlandse emi grant met kleine kinderen ongunstiger staat dan zijn landgenoot zonder kinde ren of met grote jongens, die ai wat kun nen meeverdionen. Toch zijn er ook voor de eersten kansen. Een normaal loon is voor hen 1200 dollar per jaai niet wat emolumenten. Ongeveer 60 dollar zal hij gemiddeld per maand moeten uitgeven voor zijn huishouding, zodat er per jaar ongeveer 4S0 dollar kan worden ge spaard. M.a.w. cn hier hebben we de harde, nuchtere realiteit hij zal meer dan 10 jaar moeten sparen om op eigen benen te kunnen staan. Tegenslagen op velerlei gebied kunnen dit proces nog vertragen, doch gemiddeld is er meer kans, dat hij meer kan sparen door extra verdienste in de oogsttijd, door te wer ken in de bossen waar beduidend meer wordt verdiend, enz. Dus opnieuw: dit is een gemiddelde. Iemand die extra hard weet aan te pakken, volledig profiteert van de bijzondere verdiensten in de oogsttijd en gedurende de barre wintel in de bossen gaat werken, kart wellicht ondanks zijn vier kleine kleuters al in zes jaar een eigen bedrijf Rebben. Een gezin met 2, 3 of 4 kinderen, die in staat zijn mede te werken en ook geld in de gemeenschappelijke kas te brengen kan in staat worden geacht om gemid deld na vijf jaar een eigen bedrijf te beginnen. Zo liggen de nuchtere gecon troleerde feiten. Eén jaar als knecht en daarna eigen boer is een fabeltje, eer. doodgewoon fabeltje. Twee dingen zijn ons duidelijk gewor den: Canada biedt inderdaad een goede kans voor Nederlandse boeren om eigen baas te worden. Daarnaast, de tijd zolang zc geen eigen baas zijn is erg moeilijk. Om zoveel mogelijk te kunnen sparen, moeten ze zich veel ontzeggen. Iedere dollar moet tien keer worden omgedraaid cn de elfde ke,er is het nog verstandig, om hem in de spaarpot te stoppen. Indien men plannen heeft om naar Ca nada te emigreren, doet men verstandig niet bovenstaande mededelingen reke ning te houden. Ook al kont "de Nederlandse boer zijn werk beter dan de Canadese landarbeider tocli zal men pogen hem minder loon te betalen, zgn. op grond van het feit, dat hij de taal niet kent. Kan men daarente gen aardig timmeren ol de landbouwma chines repareren, hetgeen meestal in ei gen beheer gebeurt, dan kan men niet zelden aanmerkelijke beter arbeidsvoor waarden bedingen. De meeste Nederlandse emigranten, die voor de oorlog naar Canada zijn ge trokken hebben er ook een verbazend moeilijke tjjd meegemaakt. Niettemin, zc TE PEGASUS. ieer Van Emmen en zijn reisgenoten. Nadruk verboden 66. Korte lijd later daalden ze te Kraki botje om de koning uit te laten. Me neer Van Emmen profiteerde van de ge legenheid om de motor bij te vullen; maar bij scheen niet erg gerust te zijn: er yaren niet meer dan twee bussen ben zine over en met die bescheiden voor raad moesten ze nog een deel van Afri ka eni de hele Middellandse Zee over! Evenwel, liet afscheid-was allerharte lijkst. En toen, op weg! Naar het oude Europa! de veroordeelde Manners. Arthur ontving de mededeling kort na de dag, waarop Wanda haar veront waardigd vertoon van verdrukte on schuld had gegeven dat er eem be- zoe\er was, die hem wilde spreken. Een naam werd niet genoemd. Men bracht hem naar een spreekkamertje, waar hij een grote, krachtig gebouwde man met een ernstig gezicht aantrof. Hij merkte, dat men hem met die man alleen liet. doch zag, dat een cipier in dt aangren zende kamer ging zitten. Tussen de bei de kamers was' namelijk een raam. Hij werd dus wel in het oog gehouden, doen het gesprek niet de vreemde zou onge= hoord gevoerd kunnen worden. Dat deed hem onmiddellijk vermoeden, dat de po litie hem in een val wilde lokken. In Cretton Street, onder de mensen, die in en bij „De Rode Terreur" hij ei kaar kwamen, had hij vaak van zulk? dingen horen vertellen, over mensen, wier nood en vrees en wanhoop door de politie op slimme wijze gebruikt waren 0111 hun bekentenissen af te te dwingen, die zij nodig had. En zijn geval was juist geschikt voor zo'n manoeuvre. Zijn verloving en de be trekking, die op hem wachtte, waren al licht bij de politie bekend zodoende was hij een "gunstig object voor een dei- gelijk experiment, Hij kende nu het- gevangenisleveu en als hem een verkorting van straf of een andere tegemoetkoming werd voor gesteld cri hem beloofd werd, dat nooit zijn naam bekend gemaakt zou worden, zijn er gekomen. Merendeels beginnen zo in het klein. Terwijl ze nog in loondienst waren kochten zc al een koe en een paar varkens, waarmee ze gingen fokken. Dat kan ook nu nog. Het maakt de lange weg weer wat korter. Personen, die nog speciale vragen hebben hetreffpnde de emigratie naar Canada, kunnen zich wenden tot onze re dactie. We zullen dan pogen om u te hel pen. Van soldaat S. Abma, no. 220416003, verbinding 1-9 R.I. Sorteerkantoor Poer- wokerto, ontvingen wij wederom een brief, welke wjj bij deze gaarne plaatsen onder deze rubriek. MONTE CARLO. 3.) Hebt u wel eens High-Way, in de soldatentaal Heimwee of kortweg H.W. genoemd, gerookt? Zo niet, dan bent u een gelukkig mens. Want je krijgt er heimwee van. Heimwee nliar een lekke re Virginia. Misschien herinnert u zich de Consi nog wel. Dat was een soorge- lijk product. Eu toch viel er de laatste tijd een haus se te constateren in de H.W. bij ons. Dat vond zijn ooraak in de „PasSI- Malem", die onlangs hier ergens in de omgeving op touw was gezet. Letterlijk betekent !t avond-mark! en het had de pretentie een kermis te zijn. In liet middelpunt van be langstelling stond de roulette en het was ook de enigste „stand" op de kermis. Uit alle plaatsen in de omtrek kwamen de Chinezen en de soldaten opzetten om de ze sensatie mee te maken. Als je niet be: ter wist, dan zou je je in Monte Carlo ge waande hebben. Ondertussen is de Pasar Malem al weer verhuisd naar een andere plaats, maar de „roulette-geest" waart hier nog rond. Pientere mannen en niet-H.W.-ro- kers staken de koppen bij elkaar en de miniatuur-roulette aanschouwde het le venslicht. Een plankje, een oade gram mofoonplaat. een stuiter, kaarten van een kwartetspel en meer soldatesk ver nuft maakten de roulette tot een voldon gen feit. Er mocht niet meer dan 2 ciga- retten gezet worden, 's Avonds zou oe zaak geopend worden. Maai de directie pakte al gauw de boel in. De bank was gesprongen. Diezelfde avond werd nog vergaderd. De directie ging op zoek naar aandeel houders nu het bedrijfskapitaal te ver groten. Ecu van de commanditaire ven noten ging bij een Chinees een echte .draaischijf lenen en „Worteltje", de foopeend zorgde voor de nodige propa ganda. Zoiets was hem wel toevertrouwd. De volgende avond werd er op 4 tafels gespeeld en het postkantoor was bijna te klein om alle belangstellenden te bergen. Er werd gespeeld. En hoe! De bank doorstond wel eens angstige momenten. Maar die werden allemaa! overleefd Toen de directie 's avond de balans op maakte, was ze tevreden. Alleen kostte liet nog enige hoofdbrekens om het be drijfskapitaal goed op te bergen, omdat de Heimwiifc-cigaret niet al te lang be waard kan worden. In dit vochtige kli maat zijn zo zo maar muf en schimme lig. Maar ock daar kon een mouw aan gepast worden. Onder de motorkap van een auto Is liet altijd droog. Een ideale bewaarplaats. De High-Way steeg in waarde. Niet als een cigaret maar als speelmateriaal. En door het bataljon gaat hei nieuw tje: Bij de verbinding wordt roulette ge speeld! Die Verbinding heeft ivat>op haar ge weten! ESA. NACHT IN DE TROPEN. (Ontboezeming van een Texelse jongen in Indië). Het is nacht. De tropenmaan schittert aan de. strakke donkere hemel, die met ontelbare glinsterende sterren, als een enorm dak de aarde overkoepeld. In de verte steken de donkere silhouetten van de bergen zich af tegen de enigszins lichtende horizon. De palmen, met hun, in de zoele nachtwind ruisende kronen, lijken op reusachtige bloemen. De na tuur is vol geluiden, de krekels tjilpen, ontelbare insecten zoemen en het beekje en de waterval ruisen, alsof heel in de verte de branding op de kust kapot slaat. Dit is Indië, echt Oosters, het land van warmte, van wazige verten, vlakten en achtten rii liet misschien mogelijk, dat hij namen zou noemen of andere inlich tingen geven. Hij bereidde zich al voor op listige po gingen om hem te bewerken of om te kopeir, doch toen hij de bezoeker beter •begon op te nemen, vond hij toch niet, dat die er uitzag als een gevangenis spion. Hij zag er niet eens uil als een oneerlijk mens. Hij leek een gentleman. Fred voelde zicli zo slecht op zijn ge mak als een mens zich maar voelen kan en Arthur merkte dat al gauw. „Mijn naam is Builingham", zei Fred. Het bloed schoot naar Arthurs magere wangen. Het was een valstrik lieve hemel! al was het dan niet de valstrik die hij verwacht had. „Heeft u mij laten halen, om mij dat te vertellen?" vroeg hij en kon de verach ting in zijn toon niet bedwingen. Deze man was een succesvol advocaat, kundig in alle middelen om een onerva ren mens te verstrikken. Hij moest goed oppassen, wat hij zei. Hij was niet van plan, na alles wat hij gedaan had zier nu nog te laten vangen en Wanda's vei ligheid of Linda's gemoedsrust opnieuw in gevaar te brengen. Met half dichtgeknepen oog nam bij Builingham op. terwijl deze verder sprak „Ik ben liier gekomen.... ik heb u hier laten halen, zoals u zegt yergeef me, als het u last bezorgd heeft om iets te vragenom u een gunst te vra gen. Ik weet. dat ik daartoe niet het recht heb. bergen, rijkdom en armoede en helaas nu ook liet land) van strijd, onrust en wreedhéden, kortom 't land van scherp? contrasten. Temidden van dit alles, zit- daar een Hollandse jongen, en houdt wacht bij 'n radio-set mi telefooncentrale, alleen in een klein knntoorkamertje. Hij staar-c voor zich heen en denkt aan dat kleine lrndje, ver over z?e, waar zijn geliefden op hem wachten, het land, voor hem het land van belofte, waarvan de toegansgdeur alleen1 geopend schijnt te kunnen worden door dat ene tover woord,.dat dagelijks wordt gehoord. Men spreekt er over, de krant schrijft er van het klinkt aoor de radio, het toverwoord „demobilisatie"; de terugkeer naar eigen kring en gewoonten, naar de.wereld, die zo geheel anders is als deze hier. Maar het lijkt wel of dit zo onbereikbaar, is voor-hem en zijn kameraden, de jongens van de infanterie, die dag in dag uil, zwoegen door de sawahmodder of tegen de bergen opklauteren, onder de moor dend hete stralen van de felle tropenzon. De jongens, die oprechte bewondering afdwingen en welgemoed hun zware taak vervullen, de taak. die soms haast te zwaar is en toch zo weinig gewaar deerd wo'-di door degenen, die in hei vaderland zijn, die er van boren, maai er zo weinig van begrijpen. Deze jongens die slechts zelden de bewoonde zgn. be schaafde wereld zien, en' dan soms nog alleen om de droeve plicht te vervullen en een gevallen kameraad aai; de schoot der aarde toe te vertrouwen, om dan weer droevig en tevens verbitterd terug te keren, zich afvragend: „waarom, waarom toch dit alles?" Zo rijgen de gedachten aaneen, van deze soldaat, die voor zijn kamt raden op wacht is, om contact te houden met de andere posten. Vroeger, nog niet zo heel lang geleden, werden zijn gedachten vaak gestoord, als het geratel van bren en geweren door de nacht klonk. Dan schoot hij overeind met het geweer in dc vuist, klaar, 0111 indien het nodig was, handelend op te treden. Nu is daar ver andering in gekomen, het is nu rustig en vredig om hem heen en straks als d? dageraad begint te gloren, zullen- stem men klinken op de dorpsstraat van dc passergangers, die met hun waren naai de markt gaan. Dan zal liet geluid van fle- krekels zwijgen, de nacht zal wijken voor de dag en liet felle licht van de zon, zal als een enorme vuurhaard, schit teren aan de strakblauwe hemel en het geruis van de waterval zal overstemd worden door liet rumoer van de dag. G. K. INGEZONDEN. Geachte redactie! Naar aanleiding xaii uw verslag'in de Tex. Crt. van de verga dering var. liet Witte Kruis, waarin ter sprake kwam het stichten van een bad huis, verzoek ik li beleefd opname van dit ingezonden stuk. Zeer zeker zullen deze regelen met grote voldoening door alle Texelaars ge lezen zijn. Want wil men, dat ze niet kunnen spreken dat ze op Texel nog zo achterlijk zijn, dan mijnheer de redac teur, moet dit badhuis er komen. Wanneer men toch op Vlieland met 'n ziele-aantai van 500 een badhuis kart ex ploiteren, dan moet dit ook zeker op Texel kunnen. De financiën, ocli mijn- lieer de red., die komen er. U ziet dat TESO liet goede -voorbeeld heeft gege ven. Ik geloof toch zeker, dat iedere Texelaar, die dat kan, een geldelijke bij drage zal willen geven. Aandelen uitge ven ei0|e bent klaar. Een ieder toch zal en moet hieraan meewerken, daar er hier sprake is van een gro„t volksbe lang, hygiëne en gezondheid. Het zijn hier maar enkele bevoorrechten, die over een badkamer beschikken. Ik hoop, dat deze paar regelen er toe mogen bijdragen, dat deze zaak niet kracht en spoed zal worden aangepakt. Het is misschien'nog gewenst, dat er een commissie benoemd wordt, over geheel Texel, welke dan een plan kan ontwer pen, om met de meeste spoed de finan ciën bijeen te brengen. Dat dit zo moge zijn. U, red., dankende voor de plaatsing, J. R. Arthur bleef zwijgen. Fred kwam evenzeer onder de indruk van zijn ern stige wezen, als Laseelles er indertijd on der gekomen was. „Ik wou, dat we konden zitten", onder brak hij zich plotseling. „Daar slaat een stoel", zei Arthur. „Maar er is er geen voor u". Fred tik te op het raam. De cipier kwam aan de deur. „Wil je nog een stoel brengen??" Er k\\ am een stoel. Arthur ging zitten en kon zichzelf -niet verhelen, dat dez- ongevraagde hoffelijkheid hem trof. „Zoudt u dit willen lezen?" vroeg Fred, hem- met onvaste hand Horlick's brief gevend. Allerlei gevoelens bestormden Arthur terwijl hij de brief las. Het was dus alle maal vergeefs geweest dit ontbrak nog maar, om zijn ongeluk compleej, te maken. Een woede, zoals hij' nog nooit gevoeld had, wekte eeni wild erlangen in hem op, om die Horiick iets vrese lijks te kunnen aandoen. Eindelijk had hij .de brief uit en gaf hem aan Builing ham terug. Hij voelde zich ziek. misse lijk. In Fred gingen niet mindere ellendige gevoelens om. Hij observeerde ingespan nen liet gezicht van de ander, maar het bleef zonder enige uitdrukking. En ter wijl hij oplette, sidderde hij onder de emoties, die hem bestormden. Hij be greep dit uitdrukkingloze gezicht niet evenmin als hij begreep, dat hij zelf een speelbal was in al deze pijnigende om- Ze gingen met twee taxi's uit, Naar 't zonnig zuiden heen, En speelden daar weer allerbest, En boeiden iedereen. De zaal die was geheel bezet. Met jongelui het meest, Toch was het ademloos zo stil, Er was een goede geest. 't Applaus was telkens welveidiend. Een ieder deed zijn best. De stemming kwam er heel goed in, Toen 't bal begon in 't lest. Er was voor goed logies gezorgd, Naar een boer ging ieder heen, Die mensen waren vol van zoig, Er klaagde er geen een. En Zondags kwamen allen ook, Gezond en wel weer hiér. Het is een mooie trip geweest We hadden veel plezier! LOAN. uit „de Texelaar" van 14 cn 17 April 1808 Naar wij vernemen bedraagt de bru- to-opbrengst der voorstelling Maandag j.l. ten voordele der Alg^ni. Bewaar school te Den Burg en Ojideschild aan entree's enz. f 49,30. Van dit btdrag zul len nog de" onvermijdelijke onkosten moeien worden betaald, zodat er jammer genoeg geen flink bedrag voor beide nut tige instellingen zal kunnen overblijven. OudeSchild. 12 April. Dhr Lips trad gisteren in het café van dhr Vos ander maal op met de meisjeszang vereniging ..Crescendo". Om niet in herhaling te vallen, kan worden volstaan met de ver melding, dat de zangnrs. werden uitge voerd, zoals we dit van „Crescendo" ge woon zijn, dat is goed! De kievitten in de nabijheid van Oudeschild hebben niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Een eieren- zoeker verhaalt althans, dat hij Maan dagmorgen niet minder dan BI eierenzoe- 'kers had geteld en gedurende dezelfde tijd in liet geheel 27 kievitten had opge merkt. Dat gaf dus voor «Ie man nog geen vogel! Oosterend. 12 April. De Jongelings- ver.: 1 Thess. 5 vers 21, hield op de avond van de Tweede Paasdag haar jaar feest. In enige jaren kon dit feest geen doorgang vinden, wegens gehrek aan be langstelling. Dooi de heren Ds. Roose- bbom en R. .Tansma werden toespraken gehouden, terwijl verder vele bijdragen in voordracht en zang werden gehouden. De ver. telt thans 88 leden en is 16 jaren oud. In het nieuw gerestaureerde kerk gebouw der Ned. Herv. Gein. alhier zal a.s. Zondag voor het eerst een gods dienstoefening gehouden worden. -- Uit goede bron vernemen we, dat door dc jongeheer Gerard C. A. de Braai met gunstig gevolg examen werd afge legd voor leerling der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De Waal, 15 April. Als een bijzonder heid kan van hier worden gemeld, dat bij de veehouder K. een' schaap 5 lam meren heeft geworpen, waarvan er drie spoedig stierven en de overige 2 spring levend zijn. ONDERSCHEID TUSSEN MELK-' BONNEN West en rest van Nederland gedurende de zomermaanden vervallen. Rantsoen karnemelk verruimd. Met ingang van 25 April zal het onder scheid tussen melkbonnen met, opdruk „West" en melkbonnen^zonder opdruk, voorlopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van het land geldig. Deze maatregel 'is ge nomen teneinde de vacantiegangers, die naar het Westen gaan de moeite te be sparen, ïiun melkbonnen hij de dislribu- tiediensten om te wisselen. Met jngang van dezelfde dalum wordt de verstrekking van karnemelk ver ruimd. Tegen inlevering van melkbon nen - als tot lieden zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan consu menten op basis van één liter melk is B liter karnemelk. Tevens wordt de kwali teit van 'de karnemelk verbeterd. Het vetgehalte wordt gebracht van 0-1 pet. op tenminste 0,4 pet. standigheden. Doch er kwam 'n vaag begrip in hem op van dingen, die hij tot nog toe nimmer doorzien had, een vaag medegevoel met getuigen, die, onbegre pen, en onbegrijpend, in de verwikke lingen1 gesleurd waren van processen, die hij behandeld had. En alle scherpe vragen, die hij zich voorgenomen had, aan deze man te zullen doen, verdwenen van zijn lippen. Alle vernuft en handig heid, die bij had willen aanwenden om dt ziel van dfeze man bloot te leggen, smol ten uit hem vveg voor dat oleke, stille gezicht, met de heldere ogen. En een vreemde angst sloeg 'liem om liet hart voor wat die strakke lippen zouden gaan zeggen. U kent mijn vrouw?" vroeg hij einde lijk. „Ik heb de Rellaces vroeger goed ge kend". .Kunt -u mij zeggen Arthur •steunde met zijn elleboog op de tafel viel hein in de rede. „Ik kan u niets zeggen. Ik heb alles gezegd, wat ik te zeggen had, voor dc rechtbank. „Ik vraag bet, u als een gunst, mr. Maimers -- als dt grootste gunst, die 'n mens'aan oen medemens kan bewijzen in 's hemelsnaam kunt u niet begrij pen, wat dit voor mij betekent?" (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4