Een schipbreuk op Texels Ree Diamanten Huwelijksfeest Ensemble Ferry bracht een heel goed revue programma bij de heropening van Casino 30 April De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana INDONESIË WOENSDAG 28 APRIL 1948 61e JAARGANG. No. 6213 TEXELSCHE COURANT door Ad. Blok v.d. Velde. 1X1. Tegen de middag begon de lucht te betrekken. Hoog in de lucht kroop een dikke nevel, naar de zon, die er tenslotte nog maar als een gele schijt doorheen scheen. Het was nog altijd bladstil. De zee was glad als olie. Van de vele vooi anker liggende schepen klonk 't geroep en gezang der matrozen over het wa ter. Van de dijk bij Oudeschild maakte zich een vreemd vaartuigje los. Zc'n bootje had Douwfe, die het geval m het oog kreeg, nog nooit gezien..Wat het precies was, kon hij zelfs, toen het dichterbij was gekomen, nog niet bekijken. Het vreemde geval naderde tamelijk vlug en passeerde vlak langs „de Prins te Paard". Er zat een dikke man met bleke pafferige wangen in. Nieuwsgierig, wat dat wel te beduiden had, leunde Douwe over de verschansing. „Wat is dat voor een ding, waar je in zit, hèb j<? dat geval soma zelf ge maakt?" De man lachte smakelijk. ..Dit is een trog, beste jongen, waar ik al jaren deeg in gemaakt heb" Douwe snapte er niets van en zei dal ook. Hij was er op bedacht voor de gek gehouden te worden, maar de dikkerd peddelde zo gemoedelijk in zijn namaak- hootje, dat hij niet kon nalaten te vra gen: „Waarom ga je er dan mee varen?" „Een weddenschap! Ik ben bakker in Den Burg.'Ik heb gewed, dat ik in m'n deegtrog naar Wieringen zou varen en ben bezig te winnen! Er is nog geen druppel water naar binnen. Saluut hoor. Ilaha, ik wist niet, dat varen zo gemak- 1 kelijk was". En ja, boor, daar ging hij. Een beetje onwennig zat de bakker wel in zijn onge- woon vaartuig en het was zichtbaar niet zo éénvoudig het evenwicht te bewaren, maar het water was spiegelglad en hij Iliad de stroom mee zodat hij al gauw een flink 'stuk op weg was. Na een uur tje keek Douwe nog eens naar hem uit. Van de wedder was nog maar een stip- je te zien. Die haalde Wieringen wel. „Rare lui heb je toch", zei Douwe te gen de bootsman, die om het geval ook hartelijk had moeten lachen. In zijn [hart was Douwe maar wat trots, dat het |een Texelaar was, die dèt aandurfde! Jiistoriseh! IV. Het weer ging nu merkbaar verande ren. De zon, w aar een -tijdlang een grote kring om gestaan bad, was uu helemaal verdwenen. De lucht werd loodgrijs. Op de Haaksgrondcn tekenden dó witte kop pen van de branding zich scherp, tegen het donkere water af. De Noordzee kwam meer in beweging. De meeuwen vlogen krijsend naar de duinen terug Opeens een harde windvlaag. Meteen was liet water in beroering. Op alle op de rede liggende schepen werden de I maatregelen, die nodig waren om slecht weer het hoofd te bieden, genomen. Het was een grote vloot, die daar voor an ker lag, wel 455 schepen van allerlei grootte, vorm en tuigage, zowel koop vaarders als oorlogsbodems. In die lijd nam liet belang van Texels rede steeds toe. In het pas ontstane dorp Oudeschild voorzagen alle uitvarende schepen zich van drinkwater uit de zgn. Wezenputleri bij llrakensteijn, dat de naam had maandenlang goed te blijven. Er was een bloeiende nering in alle mo gelijke seheepsbenodigdheden. De slik- loodsen, die de schepen, naar Amster dam, Hoorn of Enkhuizen brachten, woonden er. De haven was er nog niet, het zou nog meer dan 100 jaar duren, eer die in gebruik genomen werd, zodat men aan de dijk moest landen. De windvlagen namen hand over hand in hevigheid toe. De schepen lagen te rijden achter hun ankers. Het werd snel [donker, spoedig was geen hand voor de ogen te zien. - Douwe was moe. Direct toen zijn wacht om was, ging hij naar kooi. Hij rolde zich lekker in zijn dekens en hoorde met welbehagen de golven tegen de scheeps wand slaan en de regen over het dek kletteren. De wind gierde door het want, de strak gespannen touwen zongen hun eentonig lied. „Laat maar waaien", mompelde hij met een geeuw, „zo'n vaart zal het wel niet lopen". Een paar minuten later bewees zijn regelmatige ademhaling, dat bij al [in slaap gevallen was. Helaas, het zou wel zo'n vaart lopen. De wind kreeg een .orkaankracht. Daar sloeg-een Indiëvaarder los vanglijn an ker, botste tegen een ander schip, sloeg lek en verdween voor de wind in het duister. Al gauw begaven ooi: van een ander schip de ankertouwen zich en dat raakte ook op drift. Hoe het in de vol slagen duisternis allemaal precies in z'n werk is gegaan, is nimmer bekend ge worden, maar in die stormnacht van de 18de December bleven van de 155 sche pen er tenslotte maar 38 voor anker lig gen, de anderen raakten allen los of kapten hijtijds hun kabels. Met zoveel schepen dicht bij elkaar, konden botsin gen niet uitblijven, waardoor vele zon ken en andere slechts met de grootste moeite drijvende gehouden konden wor den. Een groot deel strandde. TEXELSE MARKT. Den Burg, 26 April 1948. Aangevoerd: 3 koeien f 475650 2 graskalveren 180-225; 37 biggen 155-85. Voor de le vering: 68 n. kalveren. „De Prins te Paard" had hei lang vol gehouden, maar bij een geweldige wind stoot braken ook van dit schip de anker kabels. Met moeite kon de schipper de stormfok uitgezet krijgen en proberde nu voor de wind weg te lopen. De Egyp tische duisternis maakte het onmogelijk zich te oriënteren. Al was de kans, aan de grond te lopen niet zo hezl groot, daar het water dodr de storm hoog was opge, zweept, toch zou een stranding ergens aan de Friese kust wel niet te vermij den zijn. De storm had nu haar hoogtepunt be reikt. Een windvlaag jiam de stormfok mee. De krachtige, korte golfslag deed liet aan de willekeur der woedende ele menten overgeleverde schip vreselijk stampen en slingeren. De bemanning was dan ook in zijn geheel zeeziek, hoe bevaren de maats ook waren. Doornat, koud tot op liet gebeente zagen zij de dood voor ogen en toen liet schip op een plaat vastraakte, en de golven over dek sloegen, klommen zij in liet want. Een ogenblik dreigde liet vaartuig te ver gaan. Hel achterschip was nog vlot en hierdoor draaide het, waardoor de winti dwarsscheeps kwam. Alleen de hoge kampanje werd niet onder Je overko mende golven bedekt. Maar spoedig was liet schip weer los, nog had do zee haar prooi niet bemachtigd, in de duisternis zette het deze verschrikkelijke tocht voort over de verraderlijke Zuiderzee, een tocht, die eerst beëindigd werd, toen liet tenslotte ergens aan de Friese kust strandde. Er stond daar een flinke bran-, ding, de golven beukten liet hulpeloze schip onbarmhartig. Het was de maats onmogelijk de kust te bereiken en het enige wat hun overbleef, was, in huil ne telige positie het aanbreken van de dag af te wachten. (Wordt vervolgd.) AAN DEN BURG. Voor het echtpaar A. v.d. Slikke en M. v.d. Slikke-Zvvartepoorte was 26 April een bijzondere dag, daar liet 60 jaar ge leden was, dat zij in het huwelijksbootje stapten. Te midden v an hun 9 kinderen, 16 kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen, hebben ze deze heugelijke dag gevierd, terwijl er talrijke bewijzen an belang stelling werden getoond, s Morgens thuis was er al veel drukte en dit be reikte z'n hoogtepunt tijdens de 's mid dags gehouden receptie in Hotel „De Lindeboom" Zowel de bruid als de bruigom genie ten nog een goede gezondheid, hetgeen we wei bemerkten toen wij deze krasse oude mensen een bezoek brachten in hun woning aan de Weverstraat 26. De heer v.d. Slikke is 85 jaar oud en zijn vrouw 84. Beiden zijn afkomstig uit de prov. Zeeland. 43 jaar geleden (1905) kwamen ze van Kruiningen. Zuid-Beve land, naar Texel, waar v.d. 'Jikke be- drjjfsboer werd op de hoeve „Ruim zicht" in Eierland. We waren er juist ge tuigen van, dat de eigenaar ^>an deze boerderij, dhr Stammes uit Anna Pau- lovna de familie kwam feliciteren. Zo als men weet, is „Ruimzicht" met de Russenoorlog evenals zovele andere hof steden, v erwoest en men hoopt de boer derij spoedig weer op te bouwen. Tot. 1930 hebben ze op „Ruimzicht" ge woond, waarna Den Burg ais w uonplaats werd gekozen. Als een aardig iets kunnen we nog mededelen, dat er 4 geslachten zijn, die allen de naam Adriaan v.d. .Slikke dra gen. We hopen, dat de herdenking van dit diamanten huwelijksfeest nog lang in aangename herinnering bij ae familie zal blijven en deze heide oude mensen nog 'een aantal jaren voor elkaar ge spaard zullen blijven. 's Avonds bracht*Texels Fanfare het echtpaar nog een serenade. BRIDGEDRIVE TE DEN BURG. De liefhebbers van bridgen wordt met deze medegedeeld, dat er Maandagavond 3 Mei a.3. een Bridgedrive zal worden gehouden in Hotel „De Zwaan". Deelne mers kunnen zich nu reeds opgeven, waarvoor wij verwijzen naar de in dit nr. voorkomende adv. SLUITINGSAVOND R.K. ONTWIKKELINGSCLUB. We herinneren onze lezer gessen) nog aan de hedenavond in „Casino" te hou den sluitingsavond van de R.K. Ontwik kelingsclub. Er wordt nl. een dêclama- tie-avond gegeven door mej. L Diepen- brock en verder met medewerking van de R.K. ^angver.' „Con Amore". Kr was veel belangstelling bij de ge legenheid van de heropening van „Ca sino", welke Zondag plaats vond. De nieuwe eigenaar, dhr W. J. Zijm, ontving van vele zijden bewijzen van be langstelling in de vorm van talrijke feli citaties en bloemstukken. Het toneel was als het ware in een bloementuin her schapen. 's Middags was er reeds een opvoering van de kinder-operette Pietje Bell, wat een groot succes was. De jeugd, die in een. groot aantal vertegenwoordigd was, heeft hiervan dan ook veel genoten. 's Avonds trad het Ensemble, Fprry op voor een uitverkochte zaal. Dhr Zijm, die met een daverend applaus begroet werd, liep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe. in het bijzonder de heren gees telijken en andere genodigden, die hem bij de voorbereidingen geh ilmm. hadden. Spr. gaf de verzekering, dat nil met zijn a.s, vrouw „Casino" omhoog wilde wer ken, opdat iedere Texelaar zijn inrich ting zou kunnen bezoeken, waarom een beroep op het publiek werd gedaan, hem in deze te steunen. Het gezelschap Ferry. Dhr Ferry, de man, die meer dan 5000 liedjes maakte („We gaan naar Rome", „Pinda, pinda, lekka, lekka!" en vele anderen), opende het programma met 'n inleidend praatje, waarna als eerste op traden de bekende Rio's met hun cow boy-songs, begeleid met de gitaar. Hier bij oogstten zij veel succes. Daarna zong de revue-ster Tini Lavell een populair liedje op de man, waarbij bet publiek verzocht werd het refreintje „Wat zou je daarvan deiiken" mee te zingen, waar aan dankbaar gevolg werd gegeven. Tini Lavell heelt een zeer sterk stemvolume, o.l, wel eens te sterk, maar dit deed geen afbreuk aan 'haar optreden. We vernamen, dat Tini de H.B.S. in Den Helder bezocht, heeft en daarna op een kantoor werkzaam was. Vervolgens in het ballet in de revue, waar wijlen Louis Davids, Ferry op haar tor.eeltalenten wees. Zij heeft een bijzondere gave, om de zaal „mee te krijgen". Wim Bosch begeleidde baai op de pi ano. Van Wim Bosch konden we deze avond nog meer genieten, nl. van zijn meesterlijk aceordeonspel. Behalve be kende Italiaanse opera's, speelde hij nog een eigen compositie, waarbij het pu bliek zo enthousiast applaudiseerde, dat er wel een toegift moest volgen. Tus sen de bedrijven door kwam Ferry weer voor liet voetlicht met een gezellig en geestig babbeltje. Leuk was ook het schetsje, waarin Ferry als bezoeker een restaurant bezocht en Tini Lavell hem als een; dienstertje, dat lang niet op haar mondje was gevallen, maar aan de praat hield, maar niets opdiende, zodat de be zoeker wel tot de conclusie kwam, dat bet hier geen restaurant, maar meer op een hongerlijdersinstituut geleek. Het slot, was, dat de jas eii ho^d van de be zoeker nog verdwenen waren. Dit deed de maat overlopen. Vervolgens kregen we een serie goo cheltoeren te zien lan Balsemo en zijn lady-assistent, waarbij ook het publiek werd ingeschakeld. Balsemo is een vaar dige artist, die o.a. bekroond werd met een 3e prijs op het Intern, concours, dat dit jaar in Parijs werd gehouden. Het was fantastisch te zien hoe vlug hij wist te experimenteren met bloemen, zak doekjes, kaarten en koorden en ook hoe bij er in slaagde, voorwerpen in de zak ken van zijn „slachtoffers" te deponeren of er uit. te halen. Het 6 kaartennr. was Wel een der glorienrs. O.i. heeft dhr Ferry wel een goede keus gedaan om dhr Balsemo aan zijn ensemble te ver binden. Een heel mooi onderdeel van het gebodene wras wel bet. optreden van de humorist Han Veme, die niet alleen op de lachspieren wist te werken, maar zich ook in liet meer ernstige genre van zijn goede zijde liet horen, o.c. met zijn groeten uit Indonesië, waar hij 5 maan den te midden van de Hollandse soldaten- zijn beschaafde kleinkunst bracht. Ons compliment voor dergelijke artisten. Naar dhr Ferry ons nog mededeelde, wordt het gehalte der teksten van de jonge altisten steeds beter en dit is juist iets, wat wij in deze ti,id moeten hebben. Een schaduwzijde i» de hoge vermakelijkheidsbelasting, die op ver schillende plaatsen funeste gevolgen met zicli heeft meegebracht. Het is wel-te hopen, dal dc regering hier begrip voor toont. Tini Lavell zagen we verder nog in haar revue-creatie „juffrouw Jansen", waar ook onbedaarlijk om werd ge lachen. Hierbij herinnerde zij ons aan Heintje Davids. Dit mag echter geen imitatie worden. Na de pauze traden de verschillende door ons genoemde medewerkers nog maals op, waarbij het nr. van Tini Lavell en Han Verne met medewerking van 'n Texelse dame en heer het bijzonder goed deed. Onze eindconclusie is, dat er Zon dagavond in „Casino" heel goede klein kunst is gebracht, waar zeker een cultu rele invloed van kan uitgaan. -Het en semble Ferry is hier o.i: uitstekend in geslaagd en wij roepen de dames en he ren gaarne een tot weerziens toe. Dhr Ferry, die nog een slotwoord sprak, deelde nog mede, dat dhr de Veij dit programma had aanbevolen hij de nieuwe eigenaar van „Casino". Z. COOP. AANKOOPVEREMGING KRIJGT EEN NIEUWE KUNSTMESI- LOODS. De Coop. Aankoopver. is op Texel tien organisatie, welke veel van zich laat l'.oien. Vele Texelaars doen zaken met deze instelling en wel voornainlijk onze boeren. In de 13 jaar, welke de coop, reeds be staat, is reeds eerder gebleken, dat de bestaande percelen te klein waren. Ook thans is dit wederom het geval en zo werd onlangs besloten tot de bouw van een nieuwe kunstmestloods: In het in gebruik zijnde gebouw is een gedeelte bestemd voor opshig van graan, terwijl in een ander deel'de kunstmest is opge slagen. I)e zaken breiden zich steeds uit, hetgeen duidelijk blijkt uit de omzetcij fers der laatste jaren. Vandaar de noodzakelijkheid om een afzonderlijke kunstmestloods te bouwen, w aardoor het bestaande perceel in z'n geheel voor de graanhandel gebruikt kan worden. Want ook in dit opzicht heeft de Ooop. nog grote plannen, naai de zaakvoerder, dhr A. J. Keijser, ons mededeelde. Men besloot nl. tol het aan schaffen van een nieuwe graandroger en schoningsmachine. De nieuwe kunstmestloods krijgt een afmeting van 30x15 meter met l'/ï steens drukvaste muren, waarin ijzer verwerkt is. Kunstmest is nl. een product,' waar liet nogal op aankomt, zodat de muren wel een stootje moeten kunnen hebben. Iets nieuws voor Texel is, dat op de muren zeven grote betonspanten zijn ge plaatst, welke ieder 6 ton wegen. Met lieren zijn deze spanten, waarin ook ijzer zit, er opgetakeld. De spanten zijn hier gegoten en geplaatst door de aan- nemers Gebrs. Bruin en J. Daalder. Vrij dagmiddag werd de laatste der 7 span ten er boven op gezet en toen dit kar weitje verricht was, ging de driekleur uit, ten teken, dat er bij d"ze bouw een mijlpaal bereikt was. Over 6 weken moet de bouw van deze loods, waarin een opslagruimte voor 2000 ton kunstmest, voltooid zijn. zodai we er t.z.t. nog wel nader op terugko men. Z. FILMAVOND „GEHEIMEN VAN HET WATERLAND". De mooie film van wijlen No! Binsber- gen „Geheimen van het Waterland" wordt morgenavond in de bioscoopzaal van „De Oranjeboom" vertoont onder auspiciën van de N.N.V. en N. J. N. De aanbeveling van deze interessante film spreekt voor zich zelf. DE NIEUWE ADMINISTRATEUR VAN DE V.V.V.-„TEXEL". Tot nieuwe administrateur van de V V.V. „Texel" is in de gehouden hoofd- bestuursvergadering van Vrijdag j.l. be noemd dhr G. W. Oskamp, werkzaam als propagandist bij de Martha Stichting (inrichting v. verwaarloosde kinderen) te Alphen aan de Rijn. Dhr Oskamp is 36 jaar oud en interesseert zich o.a. voor sport- en jeugdbeweging. AI1MINISTRATEU R WONINGBOUW - VERENIGING „TEXEL". Uit een 12-tal sollicitanten is tot ad ministrateur- van de Woningbouwer. „Texel" benoemd dhr A. van Dienst. UITGAVE v h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg Straks waaien de vlaqgen weer uit, Voor Neerlands Kroonprinses. Van Rodeschool tot Zierikzee, Van Sittard tot aan Nes. Dan is ons hele volk weer érén. Trots de verscheidenheid, Dan voel je, ondanks rang en stand, Weer de saamhorigheid. Dan schett'ren de lanfares weer, Dan jubelt groot en klein, Dan straalt de zon, dan juicht de wind. Dan is 't één groot festijn. Wan neer wij juist in deze tijd, De blik naar buiten slaan. Waar volk'ren worden ingelijfd. Het recht moet onder gaan, Dan voel je, dan waardeer je pas, De band die werd gelegd, Tussen Oranje-Nederland, Die band, zo sterk en hecht. Wij wensen onze Kroonprinses, Wanneer Zij straks verjaart, Een vreugdevolle feestdag toe, Aan d' huiselijke haard. HU1B DE RIJMELAAR. VERLOTING GYMNASTIEK VER. „TEXEL". Bij de gehouden verloting van de gymn. ver. „Texel" werden op de vol gende nrs. prijzen gewonnen: de le prijs ter waarde van f 30 viel op lot nr. 66; '2e prijs van I '20 op nr. 618 en de 3e prijs ter waarde van f 15 op nr. 473. De verdere prijzen werden gewonnen op de nrs. 800. 825, 134, 311, 987 en 247. Prijswinnaars kunnen zich vervoegen bij C. Mets, Sigarenmagazijn t.m. 8 Mei a.s. De prijzen bestaan uit huishoudelij ke ol' kunstvoorwerpen naar eigen keuze. In Indië worden gemiddeld meel dan één aardbeving per dag opgetekend. Dit optekenen geschiedt met een soort klok, die muurvast bevestigd is op 'n zwaar blok beton of metselwerk, stevig in de bo dem bevestigd. Up Ambon zag ik een dergelijk instrument. De klok brengt een trommel in draaiende beweging. Om die trommel is een strook stevig papier, met lampefizwart bedekt, bevestigd. Hierin maken twee bor stelharen, aan armpjes bevestigd, groeven. Is er geen aardbeving ergens, dichtbij of ver af, dan maken die borstelharen op de rol twee rechte lij nen. Maar is het opper vlak der aarde in bewe ging, dan wijken die lij nen rechts en imks uit. Door wiskunstige bere keningen maken des kundigen dan uit, waar zich de storing heeft voorgedaan. De ene lijn geeft de storing aan naar boven, de andere tekent de horizontale be weging in Je aardkorst aan. De. meeste aardbevin gen "hebben met vuur spuwende bergen niets te maken. De mening van velen, dat de aardbe ving afkomstig is van die of die vulkaan, is dan ook onjuist. Gewoonlijk ontstaan die bevingen door breuken of verschuivingen in de aardkorst, die voortdurend aan vorm verandering is blootgesteld. „Tectoni- sehe" noemt men ze. De plaats waar de be.ving zich heeft voorgedaan, heet het „hypocentrum". Het is van enkele kilo meters tot enige tientallen toe onder het oppervlak der aarde gelegen. Het „epi centrum" is er vlak boven gelegen. De trillingen, daar ontstaan, worden door het instrument hier boven vermeld, op getekend. BEVOLKING EN NATUUR. Aardbei ingen richten vaak zware ver woestingen aan; huizen worden ver nield, fabrieksschoorstenen vallen oiu, spoorbanen worden verplaatst enz. enz. „De mening, dat men bij bouwcon structies met natuurrampen heeft te doen, waar de mens machteloos tegen over staat, is onjuist. Door zorgvuldige berekeningen van civiel-ingenieurs, geo logen en zeismologefi is het mogelijk; 't nardbevingsgevaar zo niet gelieel, dan toch tot kleinere afmetingen terug te brengen", lees ik in„,De Ingenieur" van 25 October 1946. Aardbevingen doen ook wei eens goed werk! De zware ramp op Ambon van 1898 opende een bron met kostelijk wa ter. Ze vormde een -riviertje, welks boor den door de nijvere huismoeders al heel gauw tot landelijke wasplaats werden verheven. (Zie tekening). Dr. H. F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1