Nieuwe bonnen Pinksteren Met Pinksteren belooft het druk te worden Wie zal er op de dag voor Pinksteren de „Luilak" zijn Vergadering Hollandse Mij. van Landbouw V.. IeRDAG 15 MEI 1948 61e JAARGANG. No. irEXELSCHE COURANT n, "w Fer iSTELIJK LEVEN. vUITGAVE p. tprpn H.M. DE KONINGIN DOET IN v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ bfl rinksteren SEPTEMBER AFSTAND VAN Boekhandel - Drukkerij en Bibl. 6315 1STELIJK LEVEN. Hand. 2:14a: „Maar Petrus, staande met de elven, verhief zijn stem en sprak tot hen. ikele jaren geleden stelde de direc- \an 'n Middelbare School in de laat- lagen voor de kerstvacantie aan zijn ingen de vraag: „Wat is de beteke- van het. Kerstfeest?" De antwoorden >n ontstellend; ze maakten wel heel elijk, hoe ontkristend on3 land al is. varen leerlingen, voor wie Kerstmis ■li maar vrij-hebben en lekker eten kende; anderen wisten slechts, dat met een zekere Jezus te maken bad; ui het kleinste deel van de schoolbe- :ing verwees naar de geboorte van is. oor zover ik weet, 'heeft nog niemand groep mensen gevraagd: Wat is de .kenis van Pinksteren?" 'k Vrees, dat ntwoorden nog bedroevender zouden Misschien zouden sommigen nog weten te zeggen van de uitstorting de Heilige Geest. Maar gevraagd r de zin en de betekenis van dit ant- rd, zouden zij zwijgen. Want Pinkste- is helaas bet kerkelijke feest, dat de isen buiten èn in de kerk het minste Velen gaan daarom, vooral als het Pinksteren mooi weer is, maar lie- de natuur in en gaan de kerk voor- M t (I /at. is dan het bedgeheim van Pink en? Wat betekent het, dat de Kerk uitstorting van de Heilige Geest t? /ie het weten wil, verzoek ik met mij etten op.de houding van Petrus op 't ste Christelijk Pinksterfeest in Jeru- n. Petrus u kent hem wel. Het de man, die Jezus, zijn vriend en meester, eens zo laf in de steek liet, man met de grote, mond cn het kleine t, de man, die Jezus driemaal verloo- nde, hoewel hij enkele uren tevoren :egd liad: „Al zullen allen u verlaten, sal u niet niet cej-laten; ik ben beyeid u in de dood te gaan!" laar zie nu eens naar Petrus! Moedig ut hij er voor uit, dat hij bij Jezus irtl Onbevreesd zegt hij zijn machtige gewetenloze tegenstanders de waar- d. Vurig brengt hij de boodschap, dat us alleen wereld en mensheid kan den! Velk een verandering ontdekken wij deze laan. iie, 'lezer, dit is het heilgeheim van iksteren. deze verandering; zie, dit is booSsohap van het feest van morgen. God uit ongelovigen gelovigen en uit aards helden maakt, zie, dit vieren morgen, dat.God nieuwe mensen kan wil, en zal maken. .Vie iets hiervan verstaat, blijft op ïksteren niet thuis en brengt evenmin dag geiieel in de prachtige Texelse uur door. Hij gaat allereerst naar de k om in liet midden der gemeente d te danken, dat Hij tot op de dag van idaag het geloof in mensenharten kt en zondaars herschept tot Zijn kin- en, die leven van Zijn heilige wil. Hij it naar de kerk om te bidden, dat het iksterwonder zich ook aan hem en anderen mag voltrekken leil'ge Geest, daal tot ons neer, ie! lend ons van de hemel. Heer, /an uw licht de klare schijn! Halleluja! ifjhiig, wat hard, onbuigzaam is, SVarm, wat kil en ijzig is, de Stuur, wat op de doolweg is! Halleluja! inksteren, feest van de lente en bet luwe leven in de natuur, maar boven in de harten der mensen. Pinksteren, t feest, dat God in ons wil wonen en rken. Halleluja! J. A. v. B. IOHAN' VAN OLDEBARNEVELT" komt 18 Mei met militairen uit Indonesië terug. De „Johan van Oldebarnevelt" wordt geveer 18 Mei uit Indonesië te Am- rdain verwacht, Het schip heeft de le- n der bataljons 18 R.I. en 26 R.I.. im 100 militairen der marine, ongeveer I) militairen van het K.N.I.L. en een in aanlal burgers aan .boord. ÏN LAGERE LANDBOUWSCHOOL IN DE WIERINGERMEER. De stichting v. Land- en Tuinbouw- en tishoud-onderwijs in de Wieringer- ?er, heeft dezer dogen een lagere land- uwschool geopend. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Pinksteren. Geen bijkerken, issen in Den Burg om 7,30, S,45 en 10 r. Communieuitreiken onder alle Mis- n en om 7 uur. Lof met preek om 7 u. eze week: Missen om 7 en 8 uur. 's Av. 30 u. Meimaandoefening. Maandag: 2e- nksterdag: Missen in Den Burg 0111 30 en 10 uur, in Den Hoorn cn Ooster- d om 8 uur. Dinsdag: ook een H. Mis a 9 uur. Woensdag: om 8 u. H. Mis in en Hoorn. 9 u. gez. Mis bij een 45-ja- g huwelijk. 8 u. jongenseongr. Donder- ig: 8 u. AI is in Oosterend. 9,30 u. hu- ■lijksmis. 8 uur nieisjescongr. Vrijdag: ilf 4 biechtgel. v. schoolk. Zaterdag in 5-9 u. bieelitgel. op hele uren. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 15 Mei op om 4,44; onder om 8,29. Maan: 16 Mei E.K., 23 Mei ■M. Hoog water ter rede van Texel: 15 ei 1.40 en 1,55. 16 Mei 2,40 en 3,17 ei 3,55 en 4,25. 18 Mei 5,20 en 5,46. 19 ei 6,30 en 6,55. 20 Mei 7,30 en 7,50. 21 ei 8,20 en 8,40. N DE JEUGDHERBERG „PANORAMA", zo mooi gelegen op de Hoge- Berg tussen Oudeschild en Den Burg. Hoewel Pinksteren dit jaar vroeger is dan anders, kunnen we wel zeggen dat liet met deze dagen druk belcoft te wor den op Texel. Vele vacantiehuizen en pensions zijn voor deze data reeds vol geboekt, zodat we dit zeker als een begin van liet ko mende seizoen kunnen beschouwen. Voordat de grote stroom van vacah- tiegangers komt. zal het nieuwe ver keersbureau aan De Koog officiéél ge opend worden. De Jeugdherberg „Panorama" had de ze week al bezoek van ulo-school-leerlin- gen en hun onderwijzers uit Steenwijk. Met Pinksteren komen er verder een 180 leden van de Doopsgez. Jongeren- bond uit aie delen van liet land, naar aanleiding van het 2ü-jarig bestaan van de afd. Texel. Deze jongelui zullen gro tendeels ondergebracht worden in de Jeugdherberg. Het is nu de maand Mei, waarin de na- luur op baar mooist is. Er - alt dan ook weer veel t? genieten van dennen, duinen strand en de vete natuurreservaten, waaraan one eiland zo rijk is. Tenslotte kunnen we nog mededelen, dat Texels Museum op beid.; Pinkster dagen geopend zal zijn. Zaterdag voer Pinksteren bracht voor de oor-iog in veel gez in den een emotie van belang: diegene, die het langst sliep, werd door de anderen wak ker gepord onder bet gezang van „Lui lak! Luilak! Luilak moet tracteren!" En de tractatie was traditioneel: krenten bolletjes bij de koffiemaaltijd. Menig kind werd van pure opwinding om half zes reeds wakker, nam zich dan voor zich vooral niet ie verslapen en.... dommelde op een gegeven ogenblik toch weer in tot het ooor liet lioongezang plotseling werd gewekt! Verschillende oude volksverhalen ge wagen van het Luiiakkenfeest. Het houdt verband met het uitdrijven van de winter en met de palmpaaslak. Zowel de Uitliui- zense jeugd als de Zaanse kinderen bon den nog optochten, waarbij zij liedjes zingen; ieder kind draagt daarbij een groen takje in de hand. In het Zaanse land noemt men die tak jes „looiel.ikken". Folkloristen zien hier in een gelijkenis met de Meitak van Palmpasen; het wegjagen van de win ter en het inhalen van de Mei. De Chris telijke kerk heeft steeds getracht vóór- Christelijke, dus heidense plechtigheden om te schakelen tot 'n Christelijke feest dag; zo kon het gebeuren dat talloze zeer oude gebruiken uit de Meimaand ver plaatst weiden naar de Hemelvaartsdag eu liet Pinksterfeest. Daartoe behoort o.a. liet spel met de Luilak of Pinkster- jongen. In Genemuiden. Speciaal in Genemuiden wordt dit. feest algemeen gevierd. In de vroege morgen trekken de dorpskinderen op de van 16 tot en met 29 Mei 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 866 380 algem. is 200 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) 381 algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak 382 algem. is 1600 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) 383 algem. is 750 gr. suiker, boterham- Strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 385 algem. is 100 gr. bloem oï zelfrij zend bakmeel of kindermeel 387 algem. is 120 gr. spijsolie 389 algem. is 2 eieren 379 algem. is 25U gr. waspoeder 375 reserve is 800 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) 378 reserve is 400 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) Bonkaarten KD, KE 866 879 algem. is 500 gr. waspoeder 880 algem. is 200 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) S81 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak 882 algem. is 400 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) 883 algem. isróOO gr. suiker, boterham- strooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnap. 885 algem. is 100 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits 887 algem. 120 gram spijsolie 889 algem. is 2 eieren 875 reserve is 40(1 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei) 878 reserve is 500 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kin- derbiseuits Tabak- en Versnaperlngenkaartcn, enz. QA, QB, QC 802 49, 50, 53 tabak is 2 rants, sigaretten of kerftabak 51 versnaperingen is 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz. af 400 gr. jam, stroop, •enz. 54 versnaperingen is tOO gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. iam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Mei 1948 worden gebruikt. Niet-aangewezen 'cn vernietigd kun nen worden de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 melk, 340, 341, 342. 344, 347. 844, 846 en 847 reserve, 300, 330, 800, 830 algem. eerste Mei er op uit om luie jongens op te sporen. Zodra zij er een ontdekken, moet bij met blote voeten in zijn nacht hemd op een met lampions, guirlandes en bloemen versierde ladder kruipen. Terwijl zijn makkers liet Genemuider Luiemot-liedje zingen, wordt het slacht offer tot zijn trots maar ook tot zijn schande, door bet dorp gedragen. Zij zingen op de wijs van „Hup, Marjanne- ke Stroop in liet kanneke" en het „Luie motte, luie zotte, op gaan staan, moet maar weer naar bed toe gaan!" Vlak voor de oorlog; op 1 Mei 1940, werden er wel 22 met prachtige goudgele dotters getooide ladders door Genemui den gedragen! Ook in Makkuiu wordt de luilak rond gedragen; daar zit hij echter meer als lentegod 'ii een tempeltje van bloemen. Deze tempel wordt weer in verband ge bracht met de Pinksterkroon, die nog jaarlijks in de volksbuurten van Deven ter wordt opgericht. Hoe liet ook zij: op Zaterdag voor Pinksteren is hel in tal van streken van ons land én in vele ge zinnen een vrolijk feest: de viering van „Luilak", het'inlialen van de zomer! De tweede dag. Is de ie Pinksterdag voor de kerkgan gers, op de tweede viert men „jool". Dan zijn er overal plaatselijke kermissen, festijnen van schuttersgilden, schietwed strijden, feestelijke maaltijden en drink gelagen, optochten en rondgangen met versierde en fraai getooide paarden. Er wordt in sommige dorpen een Pinkster bruid gekozen, die geheel in liet wit ge kleed en met lentebloemen getooid een ereplaats inneemt temidden der feeste lijkheden en in haar huldigt nien-de ge nius der natuurkrachten in veld en bos. Er is een keus van bloemen, die verza meld worden door de meisjes en op gro te hoepfcls tot kransen gevlochten; men hangt er dan slingers aan van gekleurde eierenschalen en rood papieren knipsels cn tenslotte tooien deze kransen hoge pa len met dwarstakken, die langs de we gen zijn opgesteld. Op de Waddeneilanden: Terschelling vooral, zijn deze feestelijk omkranste Pinksterpalen nog zeer in trek. Tenslotte is er dan de Pinksterdrie, een speciale Rotterdamse attractie: de bloemenmarkt op de Dinsdag na Pink steren. Maar ook in andere plaatsen van ons land wordt Pinksterdrie nog ge vierd en niet steeds op een even hartver heffende wijze als in onze grote haven stad. De uitbundige kermisgeneugten van de tweede dag beïnvloeden sommige lieden zo hevig, dat zij hun maat niet weten te nouden en letterlijk met fees ten en drinken! doorgaan tot zij er bij neervallen. AMELAND KRIJGT EEN GEREGEL DE VERBINDING MET DF VASTE WAL, ONAFHANKELIJK VAN HET GETIJ. Het staat vrijwel vast, dat liet eiland Ameland 'n geregelde verbinding krijgt met de vaste wal. onafhankelijk van het getij. Het wordt geen verbinding met Ilarlingen, maar Ameland-Zwarte Haan v.v., aldus meldt „de HarUnger Crt", Ook vroeger bestond er een veerdienst Zwarte Haan-Ameland en de cöncessie voor deze dienst is, naar het blad ver nam, overgenomen door dhr J. Doeksen Jr. van Terschelling, die zich voorstelt, eventueel in nauwe samenwerking met rederij Doeksen, deze veerdienst op een moderne wijze te gaan exploiteren. Daar toe heeft men de beschikking weten te krijgen over een zgn. Amerikaanse ha ven, die als een drijvende steiger dienst doet en het daardooi mogelijk maakt, dat de boten voor Ameland buiten de zandbanken kannen blijven. Voorts is er een speciale salonboot met beneden, tus sen en bovendek voor aangekocht, In sa menwerking met de Terschellinger Stoombootnnj. zou dan in liet hoogsei zoen nog een aparte bootdienst op Har- lingen worden ingevoerd. H.M. DE KONINGIN DOET IN SEPTEMBER AFSTAND VAN DE TROON. In aansluiting op een ander be richt in ons blad kunnen we nog mededelen, dat H. M. Koningin Wilhelnilna gemeend heeft het re geringsbeleid over te moeten dra gen aan Prinses Juliana. Het is op iiaar verzoek, aldus deelde H.M. in een Woensdag gehouden radiorede mede, dat ik de troonwlsseling uit stel tot het begin van September, dit in verband met het 50-jarlg re geringsjubileum. H.M. hoopte, dat het haar gegeven mocht zijn de 30e Augustus de teugels van het be wind over te nemen tot nu de fees telijkheden om daarna afstand te doen ten behoeve van Prinses Ju liana. H.M. besloot haar toespraak met de woorden: „Gaai de" toekomst tegemoet, schouder aan schouder met Juliana." God zegene u en* mijn geliefd kind". De aid. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw kwam Woensdagavond in vergadering bijeen. De vergadering was niet druk bezocht, daar er slechts 13 le den aanwezig waren. De voorz.. dhr A. J. Keijser opende met enkele woorden van welkom, in liet bijzonder tut liet ere-lid Jac. Kikkert Nz. en de secr. van Texels Schapenstamboek te Alkmaar, dhr C. Roeper Jzn. Voorz. zei, dat deze vergadering e°rst nu ge houden kon worden als gevolg van de 4 Mei-herdmiking. Het is nu echter niet meer mogelijk, schriftelijke vragen in te dienen voor de alg. vergadering. De no tulen voorgelezen door de secr. dhr Jac. Roeper Johzn., werden ongewpzigd vast gesteld. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De steun aan de schapenhouders. Met het hoofdbestuur van de stichting inn de landbouw eu ook met de Minister van Landbouw is gesproken over steun aan de schapenhouders. Er is een com- pensatietoeslag bepleit als een overbrug ging van enkele jaren. Als gevolg hier van zijn er enkele schapenbodrijven op Texel bezocht. Van dit onderzoek'zal nog een rapport uitkomen. Het resultaat was, dat er officieus bekend is, dat er steun aan schapenbouders zal worden gege ven en daarnaast zullen de lielit^grond- bedi'ijven nog een extra compensatie-toe- slag krijgen. Wanneer deze steun zal worden uitgekeerd, kon nog niet worden medegedeeld. Besloten werd er bij liet hoofdbestuur op aan te dringen, dat. dit spoedig gebeurt. Aan de stichting 1940-1945 zal een bij drage van f10 worden gegeven. Voorz. deelde nog mede, dat de beer Noordijk, die altijd op de vergaderingen aanwezig is, door ziekte verhinderd was deze vergadering te bezoeken. Spr. zei, dat dhr Noordijk herstellend*; (s en Zater dag (vandaag) thuiskomt, zodat liii een volgende vergadering zeker weer aan wezig zal zijn. Een bijzonder jubileum. De voorz sprak hierop enige waarde rende woorden tot uhr Jac. Kikkert Nzn die reeds 50 jaar lid is van Je Holl. Mij. aid. Texel. Er is nog niemand op Texel, aldus voorz., die een dergelijk jubileum heeft meegemaakt en bovendien is dhr Kikkert het enige ere-lid. Dit laatste da teert van de oorlog 1914-T8, toen dhr Kikkert vele jonge landbouwers behulp zaam was bij de Undbouwverlovcn. Na mens het hoofdbestuur bood spr. de lieer DE TOESTAND VAN DE KOGERWEG. We werden dezer dagen attent ge maakt op de toestand waarin de Koger- weg thans verkeert. We bedoelen hier mede liet gedeelte voorbij „Tubuntia". Ill dit gedeelte weg bevinden zich al genu ine tijd vele kuilen, welke dringend op verbetering wachten. Nu ligt er sinds enige tijd hier en daar grint, zodat men blijkbaar wel voorne mens sis deze zaak aan te paxken. Het is nu maar de vraag, wanneer dit ge beurt. Daar gaal het nu om, daar de toe stand thans zo is, dat ongelukken bij de huidige toestand, met uit kunnen blijven. Over liet, grint door ons genoemd, is door kinderen gelopen en misschien wel gefietst, zodat dit gedeeltelijk over de weg ligt. Dit is nog niet alles, daar er verder al sinds liet vorige jaar grote hoeveelheden steenbrokken en basalt naast de weg zijn opgeslagen, ook om t.z.t. (wanneer?) te worden gebruikt. Waarom 'deze brokken niet op één cen trale plaats opgeslagen, totdat ze werke lijk gebruikt zullen worden? Ook hiervan kunt ge stukken op het weggedeelte vinden, zodbt dit bet, ge vaar nog verhoogt, We denken hierbij in het bij/onder aan bestuurders van auto's en motoren, die dagelijks van de ze weg gebruik maken. En niet te verge ten 's avonds. Als hier niet spoedig ver andering- in komt, zuilen ongelukken niet uitblijven. Laat men toeh de put dempen voordat het kalf verdronken is. We meenden goed te doen de aandacht op bovenstaande te vestigen met de hoop, dat er spoedig verandering in komti liefst nog voordat het drukke sei zoen begint. Z. .UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefooilnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg NIEUWE PUNTENWAARDERING VOOR* UONFECTIEGOEDEREN. Voortaan zal de puntenwaardering van eonfectiegoederen niet meer door de leeftijd maar door de maat van de koper worden bepaald. Hierdoor is een einde gekomen aan de onbillijkheid, dat de be zitter van een stamkaart, geldende voor personen beneden 15 jaar, minder pun ten moest geven, ofschoon hij kleding i'oor volwassenen moest dragen. Deze re geling geldt loor lieren- en jongenscon- fectie, overhemden, pyjama's, japonnen, jurken en mantels. Kikkert de medaille voor het 50-jarlg lidmaatschap aan met een oorkonde. Spr. zei, dat de lieer Kikkert een der trouw ste leden was en feliciteerde hem met deze onderscheiding. Verder deed spr. de jubilaris een toezegging, ui. dat hem nog het gedenkboek van het 100-jarig bestaan zal worden aangeboden. Woorden van dank. Dhr Kikkert dankte hartelijk voor de ze hulde, waarbij 'hij verschillende her inneringen uit vroegere jaren aanhaalde. Uit de besprekingen, die hierop volg den, vernamen wij, dat de afd. Texel in 1953 baar 100-jarig bestaan hoopt te herdenken. De voorz. sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de afd. Eierland zich heeft aangesloten bij'de kring Wieringermeer- Anna Paulowna, zonder de afd. Texel hierin te kennen. Spr. vond d.t niet juist, daar de pogingen om een kring Texel te vormen, hierdoor op de achtergrond zfln geraakt, Flnaneleel verslag penningmet ster. De penni'igni., dhr H. Keijser, bracht liet financieel verslag uit. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f2884,16. Het br.tig saldo bedroeg f 707,78. Vervolgens werd er gesproken over 't feit, dat verscheidene boeren nog geen lid /.Ijn v. il. afdeling, maar wel profite ren van de voordelen die er bereikt wor den. Men vónd dit een houding, die onsym pathiek aandeed. In een circulaire zul len deze mensen hier nog eens,op gewe zen worden. De agenda voor de alg. vergadering, welke 19 Mm in Den Haag wordt gehou den, leverde geen bijzonderheden op. Als afgevaardigden werden gekozen de heren Jac. Roeper Johzn. on Jac. Rab. In de rondvraag werd nog gesproken over bet vernietigen van stekels met chemische bestrijdingsmiddelen. Op di verse bedrijven worden hier proeven mee genomen en naar verwacht wordt, met gunstig resultaat, Hoe zal het gaan met de lamme ren markt? Naar aanleiding van de komende lam- merenniarkten en de verwachtingen hier van, zei dhr C. Roeper Jzn., Jat de ex portprijzen van geregistreerde en onge registreerde schapen zijn vastgesteld door ten exportcommissie. Deze zijn zo bepaald, dat ze ver boven de marktprijs komen te liggen en deze kunnen de ver kopers eventueel baseren op de mini mumprijs voor l-.|arlge stamboekseha- pen, welke t' 14»,bedraagt. De mini mumprijs lan lammeren is nog niet vast gesteld. Hierna sluiting. Z. FILMNIÉUWS. DE WITTE KLIPPEN VAN DOVER. Texels Bioscooptheater vertoont een goede film, welke ons nog eens herin nert aan d; oorlogsjaren in Engeland. De Londiuise verduistering van 1942 wordt onderbroken door zoeklichten, die de hemel afzoeken en door het maanlicht dat o.a. schijnt door het venster van een hospitaalzanl. Aan het raam staat Susan Ashwood in het uniform van comman- mandant van liet Rode Kruis. Er zijn or ders binnengekomen alles in gereedheid te brengen voor een transport gewonden. En Susan tieeft een zoon in het leger. Als jonge Amerikaanse, maakte ze des tijds kennis met .John Ashwood, een jon ge baron, met wie zij trouwde. Hun hu welijksbeis werd onderbroken door de oorlog. Het was 1914, Twee jaren volg den, waarin Susan en John gescheiden waren. John was als zovele in de oor log. Voordat liij sneuvelde ontmoetten zjj elkaar in het Franse stadje Dieppe. Thans ,in de tweede wereldoorlog is hot weer Dieppe. Maar nu een Dieppe vol modder en door bommen versplin terd. Daar vechten de zoon John en een Amerikaanse vriend voor hun leven. In het Londense hospitaal wacht Susan op het transport gewonden. Een ervan is haar zoon. Voor Hij sterft vertelt John aan zijn moeder van zijn Amerikaanse vriend en bun gezamenlijks gedachten. Zijn woorden: „De strijd begint op de dag, waarop de oorlog eindigt, voor een werkelijke, blijvende vrede", zijn ook John's woorden. Weer evenais 25 jaar geleden staat Susan aan het raam en slaat de Amerikaanse soldaten gade, die door Londen marcheren

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1