Verlovings kaartjes Lammerenmarkt had geen vlot verloop Drukkerij Texelse Courant J Nu de gouden sleutel zoek is De eerste voorjaarslamnierenmarkt had geen lot verloop. Er waren veel kijkers, maar weinig kopers. Als oorzaak hiervan kan genoemd worden het feit, dat de marktdag gelijk viel met die te Purmerend. De aanvoer bedroeg ongeveer 1500 stuks welke nagenoeg alle vet kocht wer den. Het vorige jaar met de eerste markt was dit aantal 420 stuks. Toen werden er prijzen besteed van f 32-37,50. Giste ren noteerden we prijzen vanaf f28,00- f 35,50 en daar tussen in prijzen van f 30 en f 32. De kwaliteit der lammeren was pri ma. Dit jaar zijn er heel wat minder tweelingen, hetgeen toegeschreven wordt aan dt? droge zomer van 1047. De verwachtingen der boeren waren hoog gespannen. Gedacht werd aan een prijs van on. en nabij f 40. Het zal de vraag zijn, hoee het de volgende week zal verlopen. De schapenteelt loopt ach teruit. De officiële cijfers wijzen dit uit. Sinds 1940 is liet aantal schapen in ons land van 090,000 t«>t 400,00 in 1947 ge daald, d.w.z. met een derde. De cijfers voor 1948 zijn nog niet bekend. In 1933 waren er op Texel 38404 scha pen, in 1935 34098, in 1945 20,201 en in 1947 17693. Dit is een opmerkelijk verschijnsel, waarbij we willen opmerken, dat de scha penhouders in de loop der jaren, toen de landbouw- en veeteeltbedrijven gesteund werden, praetisdh van deze hulp versto ken waren. Vele boeren, vooral de jonge, gevoelen er dan ook niet veel voor om schapen te houden. Verder willen we herinneren aan de stopzetting van de export. Engeland, dat voorheen veel schapenvlees afnam, komt niet meer aan de markt. Allemaal facto ren,die de prijzen vandaag de dag druk ken. Er was de gehele Dinsdagmorgen een gezellige drukte op de Groeneplaats, vooral van de zijde der vreemdelingen bestond er grote interesse voor deze lammerenmarkt. Het mooie weer gaf hiertoe dan ook alle aanleiding. OPENING HOTEL-C A Fé HAVENZICHT. OUDESCIIILD. 2e Pinksterdag is on der grote belangstelling het nieuw opge bouwde hotel-café „Havenzicht" van de heer J. D. Bakker, dat tijdens de Rus- senoorlog is verbrand, geopend. Het gebouw, dat op de oude fundamen ten- is opgebouwd, ziet er keurig ver zorgd uit en de aannemers hebben alle eer van hun w erk. De inrichting is onge veer zo als die van 't vorige café was: Vanuit de cafézaal op de eerste verdie ping heeft men een prachtig uitzicht over de haven en de zee en de talloze bezoekers zullen daar ongetwijfeld van kunnen genieten. De zaal zelf ziet er zeer gezellig uit. De aankleding is van de fa. Vlessing, de rubbervloerbedekking, absoluut on brandbaar en zeer practise!)is van de fa. Vredesteyn. Er is een leestafel voor de liefhebbers en natuurlijk een biljart. Er is een keu rige telefooncel aanwezig, terwijl de toi letten aan alle eisen voldoen. Er is voor de heer Bakker een glazen kantoor, waar hij zijn relaties kan ontvangen en ook de gehele haven overzien. Een ver betering is ook de centrale verwarming, die in het vorige gebouw ontbrak. Deze is aangelegd door de fa. v. Heerwaarden. Voorts is r een keurig buffet met inge bouwde ijskast, waarin de dranken koel gehouden kunnen worden. De verlichting geschiedt door T.L.- buizen, die een zeer prettig licht geven en waarvan het effect door bet witte pla fond nog wordt versterkt. Voor de gaande en komende man zijn vier kamers met warm en koud water beschikbaar, van waaruit men een schit terend uitzicht heelt en waarnaar tijdens de Pinksterdagen reeds grote vraag bestond. Er waren talloze bloemstukken gezon den, welke bet geheel een feestelijke aanblik gaven, o.-i. van de aannemers, leveranciers, Texel-expres, familie en buren. De architecten waren de fa. Peters en Roelofs van Den Helder. Aannemers: fa. Bakker en ICoorn, timmerwerk; fa. Voigt, metselwerk; Martien Bakker, electr. installatie; fa. J. G. Dele, sana- tair; fa. Graaf en Dekker, schilderwerk, die allen hun uiterste best hebben ge daan en dan ook tot volle tevredenheid van dhr Bakker hebben gewerkt. ZONNIGE PINKSTERDAGEN. Het weer was goed en zonnig met de Pinksterdagen. Velen hebben hiervan genoten, door er op uit te trekken. Op Texel was het niet over warm, zoals het weerbericht voor spelde. Dit kwam door de harde N.O.- wind, die er woei. Vooral Zondag was dit het geval. Reeds Vrijdag kwamen de eerste gas ten hier naar toe, dat veel drukte met zich meebracht. Ook Zaterdag was het druk en de Tesoboten en bussen ver voerden vele honderden passagiers. Naar wij vernemen was bel «leze Pink steren niet zo druk dan een jaar geleden. Zo constateerde men, dat bet Maandag niet zo druk was met de dagjesmensen dan in 1947. Er waren ook buitenlandse gasten, o.a. Belgen en Engelsen. De 2e Pinksterdag waren er twee extra boten in de diensten opgenomen. Nog een paar stille weken on dan kun nen we zeker spreken van een definitief inluiden van bet zomerseizoen. TEXELSE MARKT. Den Burg, 18 Mei 1948. Aangevoerd: 3 koeien f 400-600; 2 paarden f 300-425; 36 biggen f 40-65; 1500 lammeren f28 34. Voor de levering: 11 koeien, 37 n. kalveren. INGEZONDEN. TEXEL OP Z'N MOOIST! Geachte redactie. Graag enkele regelen in uw blad, naar aanleiding van de volgende Pinkster-er varing. Ik moest het juist treffen, ge achte redactie, dat een 2-tal horen, welke met de Pinksteren ons eiland als gast be zochten, gebruik wilden maken van de waterplaats, gelegen naast het stadhuis. O .ia, hier geen vergissing mogelijk, daar dit ook maar de enige openbare gelegen heid is aan heel Den Burg. Ik moest van hen horen, „Nou mijnheer, dit is toch geen gelegenheid om er gebruik van te maken", en helaas, red., w e hebben moe ten constateren, in welk een toestand ge noemde gelegenheid zich steeds bevindt. In zulk een toestand, dat er absoluut geen gebruik van is te maken. Dit wordt zeker door de leinigings- dienst vergeten, of hoe dan ook? Ik zou menen, dat voor een goede gang van za ken en zeker voor bet vreemdelingen- bezoek, deze enigste gelegenheid piek fijn in orde behoort te zijn. Het is al erg genoeg, dal er maar één, zegge één openbare gelegenheid is op Den Burg. Aan De Koog, ja, daar zullen ze metter tijd komen, maar dan nog tijden geduld, want ik meen, dat liet wachten is op... riolering. Het leek mij zo gek nog niet, mijnheer de red., dat er van gemeente wege, tijdens het badseizoen iemand werd aangewezen, om deze gelegenheid ieder dag zindelijk te houden. Tevens kon zulk een persoon aangewezen worden om toezicht te houden op onze prachtige kastanjeboom op de Stenenplaats. Nu 'n pracht, door vele gasten bewonderd, straks weer bet mikpunt van de jeugd, •net. al de gevaren van dien, om een steen, stuk ijzer of wat al niet van uit de boom op je hoofd te incasseren. Ook kon hij dan wat toezicht houden op het ver keer, op Ie Stenenplaats, want nu is het wel eens wat. Het is er nu wel eens eei' opeenhoping, mede omdat daar een ijs- salon veel bezoekers trekt. Hier geldt ze ker weer, dempt nu de put, voordat het kalf verdronken is, want er gebeurd straks iets. Dit is alles een goede reclame voor ons eiland. En wanneer van hogerhand bet goede voorbeeld wordt gegeven, zal dit zeker navolging vinden. Verbeter de w ereld, maar begin bij de ze dingen! U, redactie, dankend voor de plaatsing J. R. Wij hebben ontvangen een mooie collectie BESTRIJDT DE NARCIS VLIEG! Het bestuur van Bloembollencultuur deelt ons mede, dat zij de actie tot be strijding der narcisvlieg, dit voorjaar be gonnen met- het verwijderen van opslag narcissen en andere- besmettingshaarden, nog verder zal voortzetten. Het is nu de bedoeling om de vliegen, die nog uit de gezuiverde percelen en 2- jarige partijen komen, te gaan vangen. De meest vooruitstrevende kwekers de den dit al jaren. Nadat zij alle bestrij- dingsmethoden in het voorjaar hadden toegepast, gingen z;j later de v'iegen, die in larve- en poptoestand aan hun aan dacht. ontsnapt waren, met een vlinder netje vangen. Het grote bezwaar was voor ben steeds, dat. zij niet alleen de vliegen moesten vangen die uit hun ei gen partijen kwameii, maar ook die wel ke uit de partijen van naburige en soms minder preciese. kwekers met bet gevolg, dat toch weer vliegen aan hun aandacht ontsnapten en in de gelegenheid kwa men om eitjes bij hun narcissen te leg gen. Om nu meer algemeen tot het vangen van de narcisvliegen te geraken, heeft het bestuur van Bloembollencultuur zich in een circulaire tot alle Texelse narcis- senkwekers gewend, met het verzoek, om hun medewerking en heeft het te vens een premie, van l cent per ingele verde vlieg ingesteld. Men hoopt hier door te bereiken, dat .ook de scholieren aan de actie tegen dit zo bij uitstek scha delijke insect zullen deelnemen. De grote narcisvlieg is een behaarde vlieg, die ,op het eerste gezicht door vorm en grootte aan een bij, door kleur en dichte beharing aan een lKinmel doel denken. Het bezit slechts twee vleugels, bijen en hommels hebben er vier. De. vliegen komen omstreeks midden Mei voor de dag en kunnen tot half of eind Juni leven. Zij zoeken graag luwe plek ken en kanten oj waar zij door hun hoge zoemtoon aanstonds opvallen. Ze zijn het beste te vangen in de paartijd in de voormiddag, zo van 10 tot 12 uur en namiddags wanneer de grootste warmte begint af te zakken. Zodra het koel wordt, kan men ze zo wel pakken, maar ze zitten dan weggedoken, zodat we ze veelal over 't hoofd zien. Laat ieder, die ze nog niet kent, ze maar eens laten aanwijzen door een nar eissenk weker. Men kent ze dan voor al tijd. Elders in dit blad kunt u vinden waar ze tegen betaling kunnen worden inge leverd. Goud, dat wonderlijke, onvergankelijke metaal, heeft sinds duizenden jaren een machtige bekoring en daardoor een mach tige invloed uitgeoefend op de mensheid. En al is op het ogenblik ons geld niet meer op goud gegrondvest, nog altijd is goud een begeerlijk goed Een simpel be richt over goudvondsten op de Veluwe brengt duizenden eenvoudige mensen in opwinding en een algemene voldoening wprd geregistreerd bij het opvissen van de goudstaven, die in het zand van de Nieuwe Maas waren verzonken. Goud. 't zgn. slijk der aarde, speelt ziin rol nog al tijd en als wij schijnbaar luchthartig zég gen dat we het tegenwoordig in de we reldhuishouding ook wel zonder goud af kunnen. dan is het wel een beetie, omdat de druiven zuur zijn In feite leeft de we reld nog steeds in de schaduw van het goud. ook wanneer het goud zelf niet meer aanwezig is. Goud is nl. steeds een onovertroffen middel geweest om de betrekkingen tus sen verschillende landen te regelen. Om het even of het nu ging om handel, om personenverkeer, goederenvervoer of P. T.T.-diensten, goud had het grote voor deel, dat het 't gehele reusachtige en inge wikkelde raderwerk van onze wereld vlot liet marcheren, doordat het overal ter wereld werd aangenomen en op ongeveer gelijke waarde werd geschat. Welk een verschil met papieren geld, dat geen waarde op zichzelf heeft en slechts wordt aangenomen, voor de waar de, die erop gedrukt staat, zolang de Staat, die het geld uitgeeft bij machte is zijn verplichtingen na te komen Goud daarentegen had niets te maken met de credietwaardigheid van de staten of met de toestanden in het bedrijfsleven, het werd genomen om zichzelf, het versleet niet, het geraakte niet in onbruik en het deed er niet toe of het al of niet gemunt was. Daarom hielden voor de oorlog de belangrijkste landen een zo groot moge lijke goudvoorraad aan. Wanneer hun pa piergeld om de een of andere reden min der graag werd aangenomen, dan werd er goud uitgevoerd tot het crediet van de staat hersteld was. Dit lijkt op^het eerste gezicht vreemd, omdat daardoor de goud voorraad van de staat verminderde, maar het wordt duidelijk, als men bedenkt, dat door die uitvoer schulden aan het buiten land werden gedelgd. Zolang vrijwel alle landen van de we reld aan elkander goederen en diensten leverden, ontstond hierdoor een algemene financiële evenwichtstoestand, waarbij t goud de taak te vervullen had om tijde lijke verbrekingen van het evenwicht te herstellen. Toen in de eerste wereldoor log door de fantastische waardevernieti- ging, die iedere oorlog met zich meebrengt dit evenwicht ruw werd verbroken, kreeg de „gouden standaard" de eerste grote knauw, omdat geen enkele goudvoorraad bestand was tegen een dergelijke heftige schok. In de twintiger jaren trachtten de meeste landen het goud echter weer zo snel mogelijk als internationale waarde- arbiter in te voeren. Nauwelijks was dat gelukt, of de wereldcrisis kwam opnieuw roet in 't eten gooien; het ene land na het andere geraakte in de onmogelijkheid om het tekort op zijn internationale beta lingsbalans met goud te overbruggen en daaruit sproot de noodzaak voort om de zaak zo goed mogelijk gaande te houden met ingewikkelde in- en uitvoerregelin gen. Sinds die tijd kennen we het ,,de- viezenvraagstuk". De tweede wereldoor log heeft die toestand nogmaals verer gerd en daardoor hebben we thans vrij wel geen landen meer, wier geld nog een harde goudkern heeft, doch waar deze bestaat, zoals in de Ver. Staten, erkennen we dat feit door te zeggen, dat deze sta ten een „harde munt" hebben, in tegen stelling tot de staten met een groot goud tekort, wier muntsoorten „zacht" of nog beter „week" worden genoemd. Hoe komt het nu, dat de ene munt hard is gebleven en de andere verwekelijkt is? De oorzaak is geen andere, dan dat deze laatste geldsoorten uitgegeven worden door staten, die meer verteren dan produ ceren. Ze houden hun huishouding zo goed en zo kwaad als het gaat in even wicht met crediet en om dat crediet te kunnen dragen, moeten zij hun grenzen hermetisch afsluiten teneinde te voorko men, dat goederen of waarden het land verlaten zonder dat dit baten afwerpt voor de staatshuishouding Daarom kun nen wij thans niet vrijelijk naar het bui tenland reizen of naar eigen verkiezing artikelen in het buitenland kopen. Dat die toestand verre van aangenaam of zelfs maar bevredigend is. behoeft geen betoog en de enige vraag is: hoe krijgen we de oude toestand terug waar kunnen we de gouden sleutel vinden, die ons de poort tot de wereld opende? En het antwoord is even gemakkelijk te geven, als het moeilijk is tot uitvoering te brengen: ver hoog de productie en verminder onpro ductieve uitgaven van de staat, van de bedrijven en van de gezinnen, totdat er een einde komt aan het interingsproces. Zo spoedig het evenwicht tussen inkom sten en uitgaven is hersteld, zal de inter nationale deur vanzelf openspringen WETSONTWERP PENSIOENTOE SLAG BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp, houdende regelingen betreffende pensioentoeslag ingediend. Als uitgangs punt werd door de regering genomen de extra-uitkering van 25 pet. met een maxi mum van f 500, zoals deze bij de Vet van 28 Febr. 1947 over de jaren '45 en '46 op de pensioenen is verleend. Voor de pensioenen van tussen de 2 oorlogen, welke naar het huidige levens niveau te laag kunnen worden genoemd, acht de regering een toeslag van 25 pet. redelijk. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. Op le Pinksterdag trokken onze Ben- jahiins, onder leiding van dhr W. van Zeijlen, naar Schagen om daar deel te nemen aan het Welpentournooi. Zoals meestentijcis is alle begin moei lijk, dat ondervonden onze jongens, die al in de le wedstrijd met 3-0 geklopt werden, vooral omdat ze telkens tekort kwamen. In de verliezersronde werd het 4-0 voor Schagen en ook hier hetzelfde verschijnsel. In het veld werd nog wel aardig partij gege\en, maar om te win nen moet men doelpunten kunnen ma ken, t n dat gaan we nu leren! Dus jongens, trainen en niet zo'n beetje, tegen ODIZ op 12, 13 en 14 Juni moet het in orde zijn. 2e Pinksterdag speelde Texel A tegen Stormvogels A in de competitieopstel ling. Texel won net 3-0 en was over hel algemeen sterker, maar toch zagen w» van S. boel goed werk. Snel en doortas tend en vooral over de rechtervleugel, goed en open opbouwen. Bij T. was Jan de motor !n de voorhoede. Nic speelde weer een prima spilpartij en deelde zijn spelers goed in. Ben liet zich niet passe ren en gaf goed door, zijn opstellen was werkelijk goed. André gaat goed voor uit en Leen zal liet met wat trainen best doen. Wat. meer koppen kan geen DE OPVOERING VAN „AVE MARIA" De 2e Pinksterdag vond in „Casino" de opvoering plaats van het dramatische to neelstuk „Ave Maria". De zaal was zo goed als uitverkocht. Het was "n stuk in 4 niet lange bedrij ven zodat de uitvoering reeds om half 11 was afgelopen. Het stuk laat ons het le ven zien van de fan». Nelson, die twee dochters heeft, nl. een tweeling van 20 jaar, Martha en Maria. Martini is eefi mondaine vrouw. Het contrast is Maria, zij is het meest volmaakte meisje. Haar vader en moeder zagen gaarne, dat zij trouwde met een huisvriend, Jean Aarts, doch zij voelt zich door God geroepen en wordt Zuster. Het 2e bedrijf speelt ten huize van I.enie, een vriendin van Martha, die een zelfde leven leidt maar nog geraffineer der. Vervolgens zien we Maria in het klooster, waar zij volmaakt gelukkig i*. In het 4e en laatste bedrijf komt Mar tha tot inkeer bij het sterfbed van haar moeder en ziet nu eerst wat 't leven zijn kan. Zij trouwt met Jean en ziet in, dat dit eerst leven is. Dit is in het kort de inhoud van dit dramatisch gegeven, dat de aanwezigen niet heeft gegeven, wat er van verwacht werd. Het. geheel boeide niet, al waren er goede momenten, zoals de tegenstelling tussen het wereldlijke en geestelijke Ook 't spel was maar matig voor 'n be roepsgezelschap mi stond ver heneden het peil, dat men hiervan mag verwach ten. Nelly van Oog, die de dubbele rol vervulde van de tweelingzuster heeft ons nog bet best voldaan. Lenic, de vriendin, en hospita van Martha vervulde ook de rol van Zuster Theresia, hetgeeij wij niet kunnen waarderen, daar ons hierbij steeds de figuur van Lenie voor ogen kwam. We zouden tot dhr ZJjm, de eigenaar van „Casino" willen zeggen, laat. u hier door niet. ontmoedigen. Een volgende keer beter. 's Middags vond er een uitvoering voor de kinderen maats van net sprook-* je.Koning Brombeer" en van het vrolijk spel in 3 l)fdrijv -n „De heks van het Woud", waar veel van genoten is. Door het. mooie weer was de zaal maar voor de h°lft bezet Z PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Den Burg Vrijdagavond 8 uur hijeen- komst Jonge Kerk in de consistorie kamer. kwaad. Bert in liet doel liet zich verschalken. Gesteund door de krachtige wind Texel direct ten aanval en bleek da S-keeper een waar volgeling van Kr w as en menig goed schot werd door onschadelijk gemaakt. Na een fel s gekeerd te hebben, is S. plotseling over de linkervleugel, dat weid besl< met een hard onverwacht schot, dat I lus naast zijn doel werkt. Na vele lukte pogingen en slecht genomen ners, plaatst nu Nic. Veldstra pracl voor liet doel en Bob werkt de bal in net. We verwachten dat S. de 2e h het spel in handen zal nemen, nu zo wind mee krijgt, maar ook nu is T. sterker, al zijn de S-aanvallen iets rijker. Uit een sne'le aanval komt S. voor ons doel, maar ze talmden iets lang waardoor de kans verloren gi Als Jan de bal' voor de zoveelste goed opbrengt, krijgt Maarten een k die bij benut en de stand op 2-0 brc Terwijl Jan Boswijk oven later met mooi bard schot voor no. 8 zorgt. Het was een prettige wedstrijd. Nogmaals even de aandacht op bezoek van ODIZ (v.h. Verkade) op 13 en 14 Juni a-s. Reeds zijn ei 25 pla sen opgegeven. We hebben er 40 no< en dat moet om een goede voorbereid] mogelijk te maken, uiterlijk deze w voor elkaar zijn. Een beroep op oi sportvrienden en zij, die vroeger aan deze trips deelnamen, hopen we zer dagen te floer» en hopeniijk niet vergeefs. Ge dient er de jongens èn vereniging mee. Text Boys Vrijdagavond speelde een adsp. elf tegen de jongens van Zuidhaffel. In e aardige wedstrijd moesten onze jonge met. 2-0 het onderspit delven. Zaterdagmiddag kwamen De Kot adsp. bij ons op bezoek. Dit werd vlotte wedstrijd en de eindstand was in het voordeel van de Boys, goed g daan jongens. 2e Pinksterdag speelde ons 3e en elftal een oefenwedstrijd tegen elka In deze 2 elftallen waren diverse nieu leden, die voor het eerst meespeeldf Het bleek, dat tussen deze jongens v scheidene goede spelers zaten. Va daar zullen wij zoveel mogelijk oefé wedstrijden voor jullie zien te krijge Zoals de meeste leden al wel zuil «veten is de onderlinge Boysavond vai gesteld op Dinsdag 25 Mei a.s. Wie n< een voordracht of liet een of ander he wordt verzocht dit bij do fjeesteommiss op te geven. H.i S.V. „De Zwaluw Het bezoek van Stormvogels behoo weer tot het verleden. Het bestuur dankt olie pleegouders en medewerker (sters), die hebben meegeholpen Pinksterdagen te doen slagen. Ook li weer heeft ons niet in de steek gelate 't had niet beter gekund en de jonge en leiders nebben dan ook volop genote De uitslagen luidden: ZDH-adsp.Stormvogels B adsp. 0-1 Texel A adsp.-Stoimvogels A adsp. 3 Hel was jammer, dat de Stormvogel adsp. te licht, waren, doordat liet vei schil in leeftijd der adsp. 2 jaar schee de. Zondag wordt net bekertmirnooi aa Den Hoorn voorgezet met Texel 3-Ooi terend, aanvang 1.30 uur. De finale aanvang 4 uur De Koog winnaar Texel 3 Oosterend. Als tussei wedstrijd spelen de kleinste adsp. wedstrijd. Dus van rle week goed tra nen. Zie liet. kastje. S.V.C. De Cocksdorp. A.s. Zondag spelen het le en 2e tege de Tex. Boys aan Den Burg. Bij gunsti weer gaan e op de fiets. Ook voor d adsp. zal getracht worden een tegenstai der te krijgen. De elftallen staan in he kastje. Wie verhinderd is, doe tijdig al bericht hiervan bij de seor. nenl derc een is v een mar looi T< shirt B 9 hout werl han< bare Verl Gaa Bra? gevi 0. 1 1.g.s Lap k li Bak zoel tere (Ru ond ruil Adr pet Bak Go me de Do Esi Ca I C de FOTO VAN DE WEEK. SNELLER DAN HET GELUID. De Bell X S I, die sneller Enige tijd geleden heeft de staf van de U.S. Airforce bekend gemaakt, dat de proeven met de Bell S I, waarbij ge tracht zou worden sneller dan bet geluid te vliegen, gelukt, zijn. Zou aanvankelijk -'li jonge Canadese oorlogsvlieger niet de „Bell" proberen de geluidsbarrière te overwinnen, toen liet zover was, schrok deze Chalmers Good- lin voor de poging terug. De 24-jarige kapiteinvlieer Charles Yeegcr trok zich van het waagstuk niets aan. Hij hulde zieli in liet harnas v an rubber en canvas, waarbij een zuurstofapparaat en een pompje voor de juiste samenstelling der lucht en de druk zorgen en startte het kleine toestelletje, waarvan de vleugels zo rank zijn, dat de toppen slechts 3 111111. dik konden worden. Een batterij van vier Straalmotoren ontwikkelt bij een snel heid van 1200 km. per uur niet minder dan 18000 pk. Nadat Yeeger was ge slaagd met de Bell X S I die men hier bij ziet. afgebeeld volgden twee bur gerpiloten zijn voorbeeld: Howard Lilly en Herbert Hoover van de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst, die eveneens de sensatie ondergingen met een snelheid van meer dan 1200 km. per uur (dat is 20 km. per minuut!) door het luchtruim te razen. En inmiddels is Amerika ai weer be zig met een raket, op rails, die een snel heid van 1600 km. per uur bereikt en die vliegt dan het geluid. men nog SOU km. per uur wil laten h len. ge Mi De 24-jarige kapiteinvlieger Charles Yeeger in een harnas van rubber en can vas.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2