Carla De Stalwedstrijd 1947-1948 uitgeschreven door de Ver. van Oud Leerlingen L.L.S. „Texel" Dfl wint de grote prijs van Rome Oud Nieuws FOTO VAN DE WEEK. HOE DE AUSTRALISCHE VROUW WINKELT. Mis&chien is het ook iets voor de Nederlandse moeders die geen Tiulp- tliuis hebben en toch hun boodschappen willen doen zonder baby alleen te wil len laten. En als je dan de kinderwagen A an één of tweehoog voor elke bood schap naar beneden moet sjouwen.... De Australische vrouwen zijn er beter aan toe; zij doen hun boodschappen mèt tassen, mét baby en.... zonder kinderwagen. Een slimme zakenman con strueerde n.l. een draagbaar zitje, dank zij stevig linnen, verstelbare riemen en een triplex plankje, dat verschuifbaar is. /.odat de baby ook kan gaan liggen Zo doen de huisvrouwen in Sydney boodschappen zonder te moeten 'nollen om op tijd weer bij liet kind, „dat alleen thuis is" ie zijn. VOOR ONZE VROUWEN. TER AFWISSELING *EEN CASAQUE. Een aardige afwisseling in de rij van japonn&n met meer of minder lange, maar in ieder geval wijde, roK^ is de ca- saque. Dit geklede model net de even klokkende schoot, i£ glad getailleerd, maar*heeft een geplooid puntig voor-* pandje, dat in de taille, afgesloten'wordt met een strikje van dezelfde stof. De rug is gesloten met kleine knoopjes. Deze casaque staat het beste op 'n glad, recht rokje en kan zowel met lange als korte mouw gedragen worden. Voor een bo venwijdte van 104 cm. heeft u met een lange mouw nodig 2,70 m. stol' van 90 cm. breed, met een korte mouw 2,30 m. We verbinden de voorzijpanden dooi de middenvoornaad,, waarna we er liet voorpand tussen zetten, waarvan de punt van onderen in plooitjes (elk van l'/a cm. stofverbruik) en stikken dan de schouder pasjes op. Bij het eerste pijltje komt de bovenste punt van liet voor pand, bij het tweede het laatst plooitje. In de taille an de rugpanden brengen we twee plooitjes, elk van ruim 1 cm. stofverbruik aan. De achterkanten wor den met een reep stof onderlegd en van knoopsluiting voorzien. Het onderste gedeelte kunt u naar verkiezing open laten of aan elkaar zetten. Bij het slui ten van de zij- en schoudernaden derugschoiidor iets inhouden. De halsope ning werken we met schuine biesjes af. De bijschinner in de mouw wordt ge deeltelijk dichtgestikt. In de onderkant maken we een split je met drukknopen. Bij het sluiten van de mouwnaad de achterkant op elleboog hoogte even inhou den. De kop door bijschuinertjes (de middelste 3 cm., de andere 2!/s un.) inne men en met de naad 1 cm. voor de zijnaad vallend inzetten. Het strikje ma ken we van een schuine bies, die op de verkeerde kant dubbel gestikt en daar na omgedraaid is. Bij de bedrukte stof kunt u ook een strikje v#n bandfluweel nemen. 26 3Z3t</0 B.W: 104c M. 2 <p. /y MOUW l fff. XV. 30 35 Het aantal deelnemers bedroeg dit sei zoen 29. Dit aantal viel, volgens de ver wachting, die gemaakt was, niet mee, want bij de vorige stalwedstrijd was het aantal deelnemers even groot. Ten op zichte van het aantal Texelse veestallen, welke toch zeker op plm. 360 stuks mag w orden geschat, is .29 een drup op een gloeiende plaat, Hierover straks meer. De toekenning van de prijzen was dit jaar een hele toer, vnl. in de hoogste prijzen. De jury heeft dan ook zijn toe vlucht moeten nemen tot. cijfers in breu ken. Zo is het verschil in cijfers, tussen de le en 2e prijs, 2/3 punt, heigeen toch Avel demonstreert liet geringe verschil tusseh deze" stallen. Evenals vorig jaar werden de stallen beoordeeld in twee gedeelten, nl. op de inrichting en het gebruik. Bij de inrich ting werd als 1e punt bekeken de doel matigheid. Bij de beoordeling van dit punt kon de jury niet al te critisch zijn. Vooral op Texel komen nog heel wat stallen voor, welke alle doelmatigheid missen. Daar de mogelijkheid voor ver betering niet of heel moeilijk aanwezig was, moest de jury milde maatstaven ge bruiken. Het onderdeel zolder en muren was bij vele deelnemers, wat de constructie betreft, in orde. Enkele muren hadden nog vel bestreen kunnen worden, zo dat men z° gemakkelijk schoon kan hou den. In.een enkele stal was de ventila tie' niet in orde, hetgeen vooral tot ui ting kwam in de hoedanigheid van de zolder, daar deze in die gevallen vaak schimmelig is en verrotten gaat. Het punt verlichting is in verschillen de stallen nog dubieus. Toch moeten wij het licht :n de stpl als een voornaam ding zien. De bacterie dodende werking is van grote waarde. Bij verschillend stallen was de tem peratuur veeal te hoog, vnl. in het voor jaar. Dit is voor de gezondheidstoestand van het vee niet goed en de vatbaar heid voor trekking in de stal is veel groter. Bij het punt melkbewaring on gereed schap werd zeer nauwlettend gekekeif naar spantuig en blokken en het verde re melkgereedsehap. Deze onderdelen staan in :luect verband tot een kwalita tieve melkwinning, vandaar dat deze onderdelen aan een scherpe blik werden onderworpen. Er werd bijna overal naadloos vertind gereedschap aangetrof fen. Overigens werd het melkblokje hij velen nog stiefmoederlijk behandeld. Als laatst*1 punt bij de inrichting werd bekeken, de mestvaalt. gierafvoer en bewaring. Bij vele deelnemers zijn deze onderdelen te klein, gerekend naar het aantal stuks melkvee, dat gestald wordt. Sommigen hebben geheel geen bewa- ringsmogelijklieden. De verliezen aan 85. Meneer -Van Emmen keerde zich nog verscheidene malen om, om het prachtige bouwwerk te oewonderen, maar vergat daarbij dat liij aan 't stuur van een vliegtoestel zat, en bom! daai kwam de Pegasus in botsing met de to ren van Pisa! Een veelzeggend gefluit was liet gevolg.... „Het gas!" hakkel de meneer Van Emmen, „het ontsnapt!" En voor de tw eede maal ging de Pegasus omlaag! door HEDDA LINDNER 7.) Uiterlijk is van deze dingen niets aan haar te bespeuren. Haar gezicht be houdt altijd dezelfde, ietwat koele uit drukking en de mensen bemerken al gauw dat ze geen onderhoudend praat ster is. Alleen met dr. Brèdecke spreekt ze vaak onomwonden en zonder terug houding en die verbaast zich dan over de wondere mengeling van rijpheid en kinderlijkheid, die deze jonge Indiaanse '(zoals ze overal schertsend genoemd wordt) feitelijk is. Zoals gezegd, Carla zocht geen toena dering tot de velo mensen, met wie zij kennis maakte en als ze desniettegen staande telkens weei met hen in contact kwam en telkens weer op Lilians plan netjes en voorstellen inging, dan deed ze dat alleen omdat dat haar de enige mo gelijkheid bood, Thüngern nu eif dan tc ontmoeten. Fm ze trof hem zodoende ta melijk dikwijls, vooral als ze met Lili an- naar de schouwburg of concerten ging. Dan ging Thüngern meestal mee en Bredecke was blij dat zijn dames (hij rekende Carla ook al min of meer tot de zijnen) onder zulke goede hoede waren en gunde zichzelf thuis een rustig uur tje met sigaar en krant. Op uitdrukke lijk verzoek van zijn vrouw wachtte hij dan niet tot ze thuiskwam. Éénmaal, plantenvoedsel die hierdoor optreden, zijn lang niet denkbeeldig. Na de inrichting komt dan het ge bruik. Hierbij wordt aan de becijfering een grotere waarde toegekend, als bij de inrichting, daar hier de veehouder een directe invloed op uit kan oefenen. Allereerst dan de zindelijkheid der dieren. Over het algemeen genomen werd hier meer aandacht aan besteed dan vorig jaar. Toch schijnt Het voor en kele nog een ondoenlijke zaak te zijn om de dieren mestvrij te houden Met een voudige middelen is dit toch best voor elkander t? houden. Het geregelde bor stelen der koeien kan in hoofdzaak hiel de oplossing brengen, terwijl volgens een oud boerengezegde „borstelen is voeren" aan een tweede eis wordt vol daan. Het opbinden der staarten was bij ve le in orde. Een enkeling meende de staarten-niet op t.1 kunnep binden, daar zij met liet voeren, vnl., veel last van de staartlijntjes hebben. Men moet echter wel bedenken, dat het opbinden een groot voordeel heeft, daar zij, met de an ders veelal .sterk verontreinigde pluim, nu geen andere lichaamsdelen bevuilen. Verder werd beoordeeld de zindelijk heid der stal. Bij verschillende stallen waren muren, mestgang en zolder ge heel vrij van ongerechtigheden, hetgeen 'n verzorgde indruk maakte, terwijl de stalatmosfeer in orde was. Evenals voor gaand jaar moest de jury toch ook nog liet tegendeel ''onstateren. Wannéér men regelmatig de bovengenoemde stal- delen reinigt, gaat er weinig tijd in zit ten en men moet als veehouder toch een groot deel van de winter in de stal door brengen, zodat men alleen hierom al een schone stal zou preferen. (Wordt vervolgd.) KERMISSNOEPGOED ZONDER BON. Volgens een beschikking van.de mi nister van L„ V. eu V. is liet aan hou ders van kermiskramen toegestaan en kele specifieke ki rmisartikelen te we ten: zuurballen, kaneel- en pepermunt stokken en nougat te verkopen zonder gelijktijdig1 ontvangst van een suiker- of versnaperingenbon. Deze tegemoetkoming is verleend met het oog op de exploitatie-moeilijkheden welke de bedrijfsgroep kerniLsinrichtin- gen in 1940 en 1947 bij de verkoop op kermissen heeft ondervonden. ALGEHELE ONTHEFFING BOOI- VERROD VROEGE AARDAPPELEN. Evenals :n de voorafgaande jaren ver leent het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit wederom algehele ontheffing van het n>oiverbod, gesteld in de Rooi- verprdening Vroege Aardappelen. De ontheffing is op 19 Mei \an dit jaar in gegaan. 80. Bleek van ontzetting en met geslo ten ogen wachtten onze reizigers het ogenblik, dot zij op de stenen te pletter zouden vallen. Maar tot hun grote verrassing werden ze, door een of ander onbegrijpelijk natuurverschijnsel, plot seling met een duizelingwekkende vaart vooruitgedreven. Wat was er aan de hand? Wel, heel eenvoudig, Mat de Pe gasus op een automobiel terecht geko men was, die juist -met een sneltrein vaartje passeerde. toen hij. 's nachts w akker werd, moest hij zich wel verwonderen, over het late uur van haar terugkomst, en toen hij haar de volgende morgen vroeg, of de schouwburg pas om één uur was afge lopen. antwoordde ze luchtig: „We wilden Carla nog wat van liet Berlijnse nachtleven laten zien". En hij dacht er niet verder over na, mpar Lili an sloop van die dag af yog geruislozer naar haar slaapkamer als ze 's nachts thuiskwam. Deze bezoeken aan schouwburg en conceert waren voor Carla een waar ge not. 1 >e goed muziek en de uitstekende opvoeringen waren een openbaring voor haar jongo onbedorven ziel. En dat ze al die schoonheid genieten mocht in het bjjzijn van de man, die zij.... ja, w£t eigenlijk? Zij trachtte wel eerlijk tegen-' over zichzelf te zijn, aangaand1 haar ge voelens voor Thüngern, maar ze durfde toch nooit de eindconclusie trekken en zichzelf te bekennen wat haar eigen lijk bezighield. Ze dwong zich met hem over zijn paarden te spreken en voelde bij die gesprekken haar bevangenheid verdwijnen en trachtte zichzelf wijs te maken, dat alleen een grote sympathie voor zijn sportsmankwaliteiten haar tot hem trok. Maar in haar hart wist zij wTel beter. En-zo zat ze in de schouwburg, in haar lelijke, bonte japonnen naast Thiingern's voorname verschijning en Lilian's fijne elegance, luisterde naar de mooie mu ziek, zag prachtige vertoningen en was gelukkig. Zó gelukkig en voldaan over de heeylijke avond, dat ze geen enkel ONZE EMIGRATIE-RUBRIEK. H. D„ Eierland. U moet zich voor emigratie naar Au stralië aanmelden bij de stichting Land verhuizing, Lange Voorhout 20 te Den Haag. Hoe lang het duurt voor u weg kunt, is heel moeilijk te zeggen. Dat loopt van geval tot geval sterk uiteen. Ik ken er die al twee jaar bezig zijn, maar. er zijn er ook, die enkele maanden na hun besluit op de boot konden stappen. C. B., Den Burg. Prettig te horen, dat u ingenomen bent met de emigratierubriek. Ja, van uw brief heb ik goede nota genomen. U snijdt daarin inderdaad een aantal gro te vraagstukken aan, waar de meesten niet uit kunnen komen. De wet van vraag en aanbod is echter zolfs in de huidige periode van geleide economie, zo niet doorslaggevend dan toch <vel van grote invloed op de financiële resulta ten \an bepaald soort arbeid, zodat er straks, opnieuw een zeker evenwicht zal komen. Voor het zover is, zullen er ech ter velen een scheur in de broek heb ben. Op uw algemene vragen kom ik straks terug als wre beginnen met de uitvoerige behandeling van Zuid-Afrika. Zult li het bijhouden? Ook uw persoonlijke problemen kan ik niet in een hand-om-draai oplossen. Als onderwijzeres* hebt u geen schijn van kans en als secretaresse voorlopig .evenmin. Natuurlijk kunt u kantoor werk gaan verrichten als u strtaks een paar jaar in het land van Kruger woont, de beide ♦alen uitstekend beheerst en op de hoogte >ijt gekomen van 's lands wijs. Voor zover ik het zie is er momenteeel voor u alleen maar kans als verpleeg ster. Maar... die hebben we hier ook zo hard nodig. Alle inrichtingen schreeuwen er om. U ziet wel, dat het niet zo simpel is. Overigens: uw emigra tie-medewerker woont in Den Haag. Als li ej* een reisje voor over hebt, kunnen we eens een babbeltje maken. Misschien ontdekken we dan wel nieuwe lichtpun ten. Het is ook niet uitgesloten, dat ik eens naar Texel kom. Er zijn daar al zo veel lezers, die meer willen weten dat Petrus maar naar de berg moet gaan. Hoor ik nog wat van u? INGEKOMEN PERSONEN. Hendrik Hijlkema "V. Sneek, Gijsbert Japikstr. 33 n. B 89. Nico S. Eelman v. A'dam, Arehimed'eslaan 27hs n. Sohil- dereind 32. Jan Dijt en gez. v. Den Hel der, Schagenstr. 72 n. Oosterend, West- straat 28. VERTROKKEN PERSONEN. IJke Jilderda v. K 10 n„ Rinsumageest E 223. Frans L. Witte v. H. 110 n. Ber gen L., Juvenaat St. Joseph. Pieter Stoepker v. P. 30 n. Sohagen, Land bouw straat D 144. uit „dc Texelaar" van 19 en 22 Mei 1898 Texel, 18 Mei. De eerste der grote lammerenmarkten werd alhier Maandag j.l. gehouden. Was de aanvoer, zoals ge woonlijk, iok thans van grote betekenis, over de "rijzen, die wfrden besteed, viel niet te klagen. Geen wonder dan ook, dat bijna alle lammeren werden verkocht. Indien nu de markt tr Leiden goede 'prijzen ople vert. dan kunnen ook voor de 2e en ge woonlijk de grootste lamnierenmarkt, Minke prijzen worden verwacht. Dank zij de bepaling, dat voor de lammeren- markten vooraf plaats moet worden be sproken voor de ie markten lammeren, was liet onnodig nog hokken aan ie zetten, zekei een groot gemak voor de marktmeester en diens helpers. De aanvoer bestond uit 3641 lamme ren (verleden jaar 3696), 12 koeien, 7 li. kalveren, 28 schrammen en 84 biggen. Volgens ons welwillend verstrekte in lichtingen waren de prijzen voor lam meren f 8-11.75, koeien f 140-165, nuch tere kalveren f 6-12, schrammen f 16-18 en voor biggen f 10-11,50. In deze gemeente is het aantal kie zers, volgens de op 15 Mei 1898 van kracht geworden kiezerslijst, voor de Tweede Kamer der Staten Generaal 928, voor de Prov. Staten 927 en voor de ge meenteraad 871. - Oudeschild, 20 Mei. Met 3 veeboten en vier tjalken werden gisteren naar Leiden verscheept 4233 lammeren. bezwaar had zonder veel woorden en met een vriendelijk,, w el te -ruste" voor haar lintei te worden afgezet. Hoewel Carla zeer terughoudend was met de fijne opmerkingsgave die ie dere vrouw heelt, waar- het gI-liefde geldt ontdekte Lilian al heel gauw hoe de zaak stond En daardoor werd haar nok Carla's bereidwillig ingaan op al haar voorstellen tot vermaak of ont spanning duidelijk. Want ze wist maar al te goed, dat de jonge „Indiaanse" dat niet deed uit sympathie voor haar. Maar de gevoelens van liet meisj? voor Thüngern kwamen haar zeer ten stade. Een gevaar voor haar (Lilian) was zij niet. De gedachte alleen was al belache lijk. Maar ze was zeer bruikbaar om de fioze tongen tot zwijgen te brengen en alle argwaan bij haar man onmogelijk te maken. Inderdaad had hij nog nooit wantrouwen getoond jegens Thiyigern integendeel: hij sprak vaak met war me sympathie over hem en was hem dankbaar voor zijn v riem! el ijk hp id te genover dc beide jonge- vrouwen. Tot op zekere dag. In de Staatsope'ra werd als een dei- laatste voorstellingen van het seizoen „Cavalleria" en „Paljas" gegev en en Car la was daar met Thüngern en Lilian heengegaan. Maar al bij het begin der voorsteling had Lilian over zware hoofd pijn geklaagd en die hoofdpijn was zö erg geworden, dat zij zich, na afloop der „Cavalleria" hij Carla verontschuldigde en zich door Thüngern naar huis liet brengen. De volgende morgen slenterde Carla, na een wandeling in de fiierentuin, op haar gemak door de „Linden" (ze hield van wandelen in de stad toen ze voor een an de grote hotels Bredecke uit 'n auto zag stappen. Na de eerste begroeting vroeg ze na tuurlijk dadelijk naar zijn vrouw. Bre decke antwoordde argeloos, dat Lilan 't goed maakte en dat ze samen ontbeten hadden. „Dat doet me plezier", zei Carla. „Ik had gisteravond met haar te doen. Ze zag er slecht uit .en had erge pijn". Ze kon het in de zaal niet uithouden". „Erge pijn? Gisteravond? „Ja erge hoofdpijn. Ze is wegge gaan vóór de „Paljas". Bredecke zwe°g enkele seconden. Toen vroeg hij plotseling en min of meer ruw: „Wanneer is mijn vrouw- naar huis gegaan?" „Na de'Cavalleria. Het zal zowat ne gen our geweest zijn", zei Carla. „En is z;j alléén gegaan?" „O, neen, mijnheer Thüngern moest wel met haar meegaan. Ze voelde zich te ziek". „Natuurlijk natuurlijk ja, ik heb nu hier een conferentie .ia, hoor, het gaat haar weer goed. -—Je neemt mij niet kwalijk? Tot ziens". „Tot weerziens", antwoordde Carla 'n beetje verbluft. Wat was er ineens over de man gekomen? Hij was zo maar weg gegaan, zonder een glimlach op zijn ge zicht. Toen-zij, een kwartier later in haar ho tel opgebeld werd, hoorde ze Lilian's stem in de telefoon. Die stem klonk frjg eu opgewekt, helemaal niet 'oals gister avond in de schouwburg. „Goede morgen, meisje. Ik kom even vragen of je gisteren veilig bent thuis gekomen en niet in het moderne Baby- ion verdwaald". „O zo gemakkelijk verdwaal ik niet, al ben ik ook een meisje van, '1 land", antwoordde -Carla even luchtig. „Maar ik ben blij, dat je weer beter bent. Ik durfde je niet opbellen vanmorgen, maar ik heb gehoord, dat je al vroeg bent op gestaan en met je man ontbeten hebt". „Dat komt uit. Hoe weet je dat, als ik vragen mag?"* „Ik- heb zoeven je man ontmoet". Een ogenblik bleef het stil. Toen kwam de stem,weer, ditmaal zonder eni ge luchtigheid. „Je hebt mijn man öflt moet. ...?v Ju, nog geen half uiir geleden. Hij had een conferentie in een hotel hier in de buurt". „Heeft hij Heb je hem verteld, dat ik mij gisterenavond niet goed voelde?" „Ja, maar hij zei, dat je weer beter was. Maar hij zag Èr zelf niet goed uit, vond ik. Wat bleek en niet zr, opgewekt dan anders". „Zo vond je? Misschien had hij het dhik, zeg, ik wou je nog vragen over dit weekend. Maar ik bel nog wel eens op". „Goed. Maar die kaarten voor de Phil- harmonie? Moet ik daarvoor zorgen? Hallo. Er kwam geen antwoord meer en Car la legde de hoorn neer. (Wordt vervolgd.) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen cn zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4