Nieuwe bonnen geestelijk leven. De Heilige Geest V Reorganisatie n der Wijkverpleging llsto- „Neem mijn leven" Een Romantisch brok Stadshistorie Onze jongens in Indië Een mijlpaal in de geschiedenis van de V.V.V. „Texel" ZATERDAG 5 JUNI 1948. flle JAARGANG. No. «224 TEXELSCHE COURANT In een schoolboekje staat een mooi verhaal voo>- kinderen, over "een wedden schap tussen de Noordenwind en de zon. Zij wedden wie het vlugst een man zijn jas van het lijf kan rukken. De Noorden wind kreeg de eerste kans en begon te blazen, te rukken, de wind gierde en huilde en stootte met grote kracht tegen de man op, en bereikte dat deze zijn jas je wat vaster om zich heen tick en vast knoopte. Het lukte hem niet en hij moest het tenslotte opgeven. Toen begon de zou heel rustig en stil te stralen en het duurde niet lang of de jas ging iosde jas ging uit De kinderen en ook de ouderen vinden het prachtig, en allen zijn overtuigd dat het zo is: met geweld bereik je niets. Wp leven in een bezeten wereld. Ik heb gelezen van de nieuwe staat: Irsaëi, die met allo macht cn inspanning van al le krachten gesticht, en verdedigd zou worden. En het is toch Israels God die gesproken heeft: niet door Kracht en ge weld. Hitier heeft al zijn kracht in de strijd geworpen en wat is er over geble ven van die grote kracht, wat is bereikt met dat grote geweld, en nu kunnen wij bet geschiedenisboek openen en terug lezen zovele eeuwen als wij willen.... Alle geweldigen met hun machten en krachten zijn ondergegaan. En toch gelooft de mens in ernst nog altijd in kracht cn geweld, en daarom leven wij in een stervende wereld, zij pleegt zelfmoord, omdat zij bezeten is, vervuld met de geest van de leugenaar, moordenaar. Redding is er aileen door vervuld te worden met een andere geest, met de 'Geest, de Heilige Geest, die hier in deze wereld is. voor hef tijdvak van 6 Juni t.m. 19 Juni Itonkaarten KA, KB, KC 806 421 Melk is 6 liter inelk 423 Melk-;s 7 liter melk 426 Vlees 's 100 gram vlees 427 Vlees is 300 gram vlees 428, 429 Boter is 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 446 Alg. is 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 448 Alg. is 1600 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 449 Alg. is 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 435 Reserve is 1200 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 434, 437 Reserve is 500 gram holer of margarine of 400 gram vet 438 Reservé is 400 gram brood (geldig Lm. 12 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 923 Melk is 12 liter melk 926, 927 Vlees is lf)0 grain vlees 928 Boter is 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 929 Boter is 125 gram boter of marga rine if 100 gram vet 946 Alg. is 100 gram kaas of 125 gram korstloze. kaas 948 Alg. is 400 brood (geldig Lm. 12 Juni) 949 Alg. is 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. 935 Reserve is 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MG. MH. 807 (bij/, arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig - Op de B- en C-kaarlc» raken de bonnen 133 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aange wezen. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-, C- mi D-kaarten bonnen voor 400 gram brood méér worden aangewezen dan deze week, zodat per 14 dagen in le taal op de A-kaarten 3600, op de B-kaar ten 6000, op de C-kaarten 4400, op de D- kaarten 2000 en on de E-kaarten 800 gr. brood verkrijgbaar is op de gewone hroodbonnen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk waarop eerst op Maandag 7 Juni a.s. mag worden gekocht. VAN 4 JULI TOT EN MET 1t SEPT. OM DE 14 DAGEN EEN BONNEN- LIJST. Het C.D.Iv. deeit mede, dat gedurende de vacantietijd van 4 Juli t.m. 11 SepL eenmaal per 14 dagen een bonnenlijst gepubliceerd zal worden. Dit wil dus zeggen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het v.eer overgaan op wekelijkse bonnenljjsten een periode van 3 weken verlopen tussen twee aanwijzingen "van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaksbonnen zal geen wijzi ging komen De broodbonnen worden dus eenmaal per week hekend gemaakt, terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijden zullen worden aan gewezen. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 5 .Juni op om 4,21; onder om 8,56. Maan: 7 Juni N.M., 14 Juni E.K. Hoog water ter rede van Texel: 5 Juni 7,50 en enS 10. 6 Juni 8,35 en S,55. 7 Juni 9,15 en 9,40. 8 Juni 10,01 en 10,25. 9 Juni 10,45 en 11,15, 10 Juni 11,25 en 1! Juni 0,00 ril 0,16. MEDEDELINGEN VAN DE AFD. TEXEL VAN HET WITTE KRUIS. Vo. V Met ingang van 1 Aug. a.s. zijn door ons twee nieuwe wijkverpleegsters in dienst genomen. De dienst der wijkver pleging zal hierdoor gereorganiseerd moeten worden, in verband waarmede 't bestuur enerzijds verplicht en ten dele genoodzaakt is geworden, voor de lange afstanden in de "wijken een auto aan te schaffen. Aangezien ook de inspecteur der volksgezondheid de noodzakelijkheid daarvan voor Texel inzag, werd onze afd. vlot lil het bezit gesteld van een aankoopvergunning. Onze keus is ten slbtte gevallen.op een kleine Ford-auto. Aangezien met de aanschaffing hier van een belangrijk bedrag gemoeid is, hebben wij gemeend een beroep te mo gen doen op alle Texelaars, verenigin gen, instellingen, vennootschappen enz., inbegrepen, een vrijwillige bijdrage te storten voor aankoop van deze auto. Een groot algemeen Texels belang wordt hiermede 'zeker gediend. De uitgaven van onz afd. zijn in deze na-ooriogse tijd schrikbarend gestegen, wij hebben de contributie tot een maximum opgevoerd. We hebben een beroep gedaan op alle Texelaars, zicli toch vooral op te geven als lid van het Witte Kruis. De kwitan ties voor het te halfjaar zijn de deur uit, denk er zeer ernstig over na, alvorens u eventueel zou besluiten, deze te wei geren. Behalve dat1 u zich dan onttrekt aan een buitengewoon groot sociaal be lang in on/e gemeenschap, zijn de gevol- gen daarvan zeer kostbaar, indien ook u, vandaag of morgen, de diensten van liet Witte Kruis nodig zou hebben. Wij zijn er van overtuigd, ten slotte geslaagd te zijn in liet aanstellen van twee goede wijkverpleegsters, teneinde de taak van de zusters Mulder en Meijer over te ne men. Hierop komen wij later terug. Een tegemoetkoming m de kosten van aan schaffing van een auto zou ons zeer welkom zijn. Behalve door net lidmaat schap, geeft li hiermee een klinkend be wijs, dat ook het Witte Kruis op Texel door u len zeerste wordt -gewaardeerd cn dat de taak van de wijkverpleegsters in het bijzonder, door u op prijs wordt gesteld. De giften ten bate van de auto kun nen gestort worden op gironummer 239376 van de afd. Texel van het Witte Kruis, met vermelding van extra gift auto, of rechtstreeks bij onze penning meester, dhr P. Beemsterboer, Sehoon- oordweg, Den Burg. Voor de richtige controle verzoeken wij onze leden beleefd, doch dringend, de lidmaatschap-kwitanties zorgvuldig te bewaren, aangezien deze aan de wijk verpleegsters getoond moeten worden, indien ian hare diensten gebruik wordt gemaakt. Het verdient aanbeveling deze eveneens mede te nemen, indien uit het magazijn verplegingsartikelen betrok ken worden. 5 JUNI RECLASSERINGSCOLLECTE Zaterdag 5 Juni zal ook op Texel de jaarlijkse Reclasseringscollecte «orden gehouden Er wordt veel gevraagd in deze tijd. Aan de reeks van inzamelingen komt schier geen einde. Maar het kan niet anders. Het ene doel is.even nodig als liet andere. Het werk van de reclassering is be langrijk daar de misdadigheid groot is, veelal 'n gevolg van de invloeden, waar aan ons volk bloot stond in de oorlogs jaren. Oneerlijkheid wordt tegenwoordig niet zo erg meer genomen, met gevolg vele ontsporingen en overvolle gevange nissen, niet het nnnst met jonge mensen. Het aantal voorwaardelijk veroordeelden is dan ook groot. Al deze mensen moeten weer terug in de maatschappij, ze moe ten «eer een eerlijke kans krijgen. Daartoe wil de reclassering behulpzaam zijn. Reclassering is herstel van een stuk geestelijke volkskracht. Steunt daarom dit werk en stel de collectanten (trices) vandaag nu t teleur. FILMNIEUWS. la deze J. Arthur Rank film worden de hoofdrollen vervuld door Greta Gynt, Hugh Williams, Marius Goring en Francis L. Sullivan. „Neem mijn leven" is Rowald Neame's eerste film als regis- s'eur. De korte inhoud is als volgt: Een opera-ster mag temperamentvol zijn, maar als Pliilippa Talbot geweten had, wat er zou gebeuren, nadat, zij de welge mikte pariumfies naar haar echtgenoot zijn hoofd had gegooid, dan zou zij er ver naast hebben gemikt. Haar woede was begrijpelijk; zij had hem nl. ge snapt, dat hij stond te spreken met Eli zabeth Rusman, een aantrekkelijke vio liste van het opera-orkest. De parfum- fles raakte Nicolaas juist even boven het linkeroog. Hij werd daarna door de po litie gearresteerd. Waarom? Diezelfde nacht was Elizabeth vermoord. In haar kamer was een potlood van Nicolaas ge vonden, dat hii haar gegeven had" en bo vendien droeg zij oen medaillon, waar in Nicolaas' foto.' Enige jaren daarvoor was Elizabeth getrouwd met een man, genaamd Fleming. Zij wilde scheiden op grond van wreedheid. Fleming kwam 's nachts bij haar om haar te overreden. Zij kregen ruzie en Fleming vermoord de haar, nadat zij hem met een schemer lamp op het hoofd had geslagen, waar door hij een wonde boven hei linkeroog opliep, juist zoals Nicolaas. Dat en nog een aantal andere toevalligheden, maak te Nicolaas verdacht van moord op Eli zabeth. Terwijl Nicolaas opgesloten werd vluchtte Fleming naar Schotland. Phi- lippa was vastbesloten haar man's on schuld te-bewijzen. De geestelijke strijd tussen Philippa en Fleming en het uit eindelijke resultaat vormen het spannen de slot van deze zeer boeiende film. MAN DOOR KOE GEDOOD. De 76-jarige J. K. te Oostzaan had de gewoonte een in hej weiland achter zijn huis staande koe geregeld van vers wa ter te voorzien. Dit gebeurde ook dezer dagen. De oude baas moest ervaren, dat ondank 's werelds loon is, daar hij zon der er. op verdacht te zijn, door het koe- heest werd aangevallen. Hoew 1 hij di rect uit zijn netelige positie bevrijd werd, had hij ernstige kwetsuren opge lopen, waaraan hy later is overleden. BOEKBESPREKING. In de serie „Gewestelijke Monogru- fiën zijg bij de uitgever A. G. Sohoon- derbeek te Laren (N.H.) het volgende imposante werk het licht: J. A. Kluyt en Ko van der Laan: In de Amsterdamse Jordaan (prijs f8,50 gebonden.) De Jordaan, wel, hoeveel is er al niet gepubliceerd over dat wonderlijke Am sterdamse buurtje aan de voel van- de onvolprezen Wesiertoren! Doch de Jordaau-zangen zullen zeker geen einde nemen, zo lang het echte volksleven in al zijn nuances daar blijft kloppen! Het boeic is op merkwaardige wijze ontstaan. De oorzaak van het besluit tot publicatie van een werk over de onvol prezen Jordaan was een schrift met Jor- da'an-notities van de heer J. A. Kluyt. Kan liet wonderlijker? Doch die aante keningen riepen «en hele staf mensen in liet geweer: de heer v.d. Laan ordende de aantekeningen, Herman Moerkerk trok er met zijn tekenstift op uit, Jaap Doeser met zijn fototoestel, terwijl aller lei plaatselijke autoriteiten, zoals de po litie- architecten en voorts neringdoen den en andere Jordaan-kenners voor completering van de vereiste gegevens zorgden. Die Jordaan ,dat Mont-Martre van Amsterdam, is een wereldje apart. Wilt u voorbeelden? Wel, hebt u wel eens gehoord van de kolfiepiksters, liet Koning Willemshuis, wurmenkoningen, bruidstranen de „os- setong" e.d.? Zo niet, dan kent u de Jordaan niet. Dit boek wil u vertrouwd maken met dit wereldje en de mensen, die er bij ho ren en wel op een wijze, die tot begrij pen zal leiden. De auteurs zijn zeer terzake kundig. Het ontstaan en do geschiedenis van de Jordaan, het palingoproer, het optre den van Domela Nieuwenhuis, Jan For tuin, de bokkebek, de zwarte jongens, de Iraaie gevels, de sloppen, de Wester- kerk en de Noorderk'erk, zij toveren u dit en nog veel meer voor ogen als in een spannende film. De Jordaan van vroeger, de Jordaan van nu wordt beschreven. Zonder twijfel zal het over een jaar of 40 niet meer zo zijn. Daarom is dit rijke en aantrekkelijke hoek voor de be zitter van grote cultuurhistorische bete kenis. Het is niet voor niets, dat de on dertitel luidt: „Een romantisch brok stadshistorie". Vijftig jaar lief en leed, handel en wandel, stilte en rumoer, poëzie en pro za. overgoten door de unieke Jordaan se romantiek, dat geeft toch dit boek. Wie geen Jordaankenner is, wordt het door net lezen van dit boek, wie niet betoverd «ordt door klokkenspel van de Westertoren, omdac hij niet weet wat daarin voor de Jordaner besloten ligt, wie niet getroffen wordt bij het zien van dp vele stedebomvkundige mislukkingen in deze buurt, hij zal na het lezen van dit hoek met andere ogen de dingen gaan zien. Dagelijks passeren wij dit schilderachtige buurtje, maar wat weten we er eigenlijk van? Dit boek kan hierop antwoord geven. Naast de tekeningen van Moerkerk en de foto's van Jaap Doeser zijn ook re producties naar oude prenten opgeno men. Al met al een boeiend geschreven, historisch betrouwbaar en bijzonder fraai uitgevoerd boek. Mr. N. W. A. VAN EIJK. Al geniet je elke dag weer van de arbeid, die je koos van de omgang met je vrienden, van concert en film of „soos". Als je 's avonds naar je woning - öf 't een villa is of kluis weerkeert, denk je steeds weer dank baar: .Heerlijk toch. een eigen thuis!" Als je pp de Beurs eens pech hebt en je zaakje niet floreert, als je nog geen passend werk krijgt, hóe hardnekkiq ;e 't probeert, Als je piekert, tobt en rekent en gebukt gaat onder 'n kruis, is er elke dag dé troost weer. „Straks ben ik gezellig thuis!" Als je weet, dat in de rimboe van het onbekende land, zonder ouders, vrouw of kinders en de dagelijkse krant honderden getrouw hun plicht doen als „een Nederlands soldaat" Wel, wat voel je je bevoorrecht boven qindsen kameraad! Laten wij elkaar beloven:' „Elke week een brief en krant of een onderhoudend tijdschrilt sturen we naar 't tropenland!" M. G. DE NIEUWE PREDIKANT VOOR DE WAAL EN DE KOOG. Naar wij vernemen hoopt de nieuwe predikant voor de Ned. Herv. Gemeen te De Waal en De Koog, Cand. O. J. J. Janse te Middelburg, in de tweede helft van Juli zijn intrede te doen. NIW IN-NIEUWS. Men schrijft ons: Zoals verleden week al in de krant te lezen stond, heeft de Niwin de taak op zich genomen ervoer te zorgen, dat ook onze militairen in Indië het a.s. rege ringsjubileum van H.M. de Koningin op «'aardige tn feestelijke wijze zullen kunnen vieren. O.a. wil zij de bevolking hier in Nederland in de gelegenheid stellen aan iedere militair of bui-ger in dienstverband een zgn. Jubileumpakket te zenden. De waarde van zo n pakket bedraagt f 4,maar door de grote me dewerking van het Ned. bedrijfsleven, zal het de afzender slechts op f 1,59 komen. Wij vertrouwen, dat ook op Texei, evenals bij de Kerstpakketter.actie de burgerij royaal oor de dag zal komen. Wij zijn er volkomen van overtuigd, dat liet menigeen een offertje zal kosten, vooral nu er voor zoveel andere ook goede doeleinden gecollecteerd wordt. Doch laten we het gezegde indachtig zijn: men moet het een doen en het an der niet 'aten. En onze jongens overzee moeten in Augustus ook feest kunnen vieren, hoe gebrekkig liet misschien ook moet gebeuren. Om echter de bevolking nbrt te veel lastig te vallen, hebben we besloten om dit keer niet langs de huizen te komen vragen. Ieder die een pakket wil kopen, kan dit verkrijgen ln de winkels, waar In de étalages een raambiljet Is neerge hangen. Op alle dorpen is er minstens één zo'ii winkel! Ook kleinere bijdragen kunnen aan de winkelier worden afge dragen! Het -NiWin-comité" Texel. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr, 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp: Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J ZEEMAN,- Emmalaan 92, tel 157 Den Burg GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J.- H„ nabij De Koog f 15,A. S„ Den Burg f2,50; Wed. M. id. f 2,50; W. G. ld. f 2,60; A. D. id. f 2,50; C. G. id. f 1,—; C. G. id. f 1,—N. E. id. f 1,K. B„ Den Hoorn f2,60; S. H. id. 12,50; Z. Oude- sehild II,—; D. id f2,50; B id. f 0,50; -f. K. De Oocksdorp f2,50; II. Elerland f 2,50; Z. nabij de Dennen f 2,50; J. E. De Waal 16,-; M. De Koog f2.50; K. M. Juliajiadorp f 2,50. GAB ARETG EZELSCHAP WIM BOSCH IN „CASINO". Het is al «eer enige tijd geleden, dat de openingsavond plaats vond van „Ca sino*'. Deze avond, waarin het gezel schap Ferry optrad, met beschaafde ca- baret-kleinkunst was een groot succes. Bij deze altisten «as ook de pianist en accordeonspeler WIm Bosch. Hoe heb ben we toen genoten van zijn meesterlijk spel. Nu komt Willi Bosch met enkele andere artisten a.s. Zondag naar Texel en lioopt dan nogmaals in „Casino" op te treden, zodat ons «-eer een mooie avond te wachten staat. Wie er dus eens uit wil en genieten van deze kleinkunst, kunnen we dan ook aanraden Zondag avond naar „Casino" te gaan. Zie adv. in dit nummer. -DE RANTSOENWAARDE VAN PAARDENVLEES. De rantsoenwaarde van paardenvtees dat op een vleesbon van 100 gram, 150 bedroeg, is teruggebracht op 125 gram met'ingang van 4 Juni. MARKT PURMEREND. Veemarkt: 180 gelde koelen f 809.560, stil; 76 melkkoeien f 475-750, matig; 12 stieren 1' 400-900, 3tug; 25 graskalveren f 190-286," kalm; 80 n. kalveren voor de l'okkerjj f 32-76, matig; 632 biggen 130- 70, matig; 365 schapen f 48-70, matig; 726 lammeren 1'24-38, stug; 101 hokken en geiten f 9-80, stug; 95 paarden f 360-900, stug. Pluimveemarkt: 2100 oude kippen en hennen (wit en rood) 12,50-3; 350 idem (blauw) 13,25-3,50 per kg.; 950 N.H blauwe hennen f 3,25-8,50 p. stuk; 2000 jonge hanen (blauw) f 3,60-3,75; 10300 id. (wit en rood) f 2,25-2,75 per kg.; 500 jon ge en oude eenden,f 2-4 p. stuk; 250 ko nijnen f 1,50-16 en 48 ganzen f 5-6,50 per stuk. VI8AFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 24 t.m. 29 Mei 1948. 2371 kg. bot; 6034 kg. garnalen; 264 kg. geep; 172 kg. kaan; '278 kg. kabel jauw 6024 kg. hors-makreel; 337 kg. mu iets; 59 kg. rog; 2656 kg. schar; 65419 kg. schol; 26 kg. paling; 93 kg. pieter man; 2464 kg. poon; 1310 kg. tarbot; 2699 kg. tong; 2280 kg. wijting; 454 kg. krui kels, 1670 kg. ansjovis; 27 kg. zalm. Vandaag is er een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de V.V.V. Texel hij de opening van het nieuwe Verkeersbureau te De Koog. Op welke wijze de bouw van dit mooie verkeershuis mogelijk is geworden, hebben we reeds in onze courant van Woesdag j.l. vermeld. Het nieuwe Verkeersbureau van de V.V.V. „Texel", zo mooi gelegen tegenover do Brink. Een sierlijk gebouw. Het verkeersbureau, dat deze dag zijn deuren ontsluit, is 7x5 meter groot. De wit geverfde muren met de andere bui- tenkleuren (groen cn.crème), vallen van verre reeds op. Het dak is voorzien van zgn. ouderwetse pannen, een gedekte kleur, de ioegang werd gemankt van te gels, «aar een aantal fietsblokken in voorkomen. Dv wegbermen zijn met zoden belegd. Het*geheel maakt een sierlijke indruk. Als er t.z.t. nog tens een paar aardige bloemperkjes aangelegd worden, zal een nog fraaier aanzien het gevolg zijn. Er is liirt- in deze omgeving de laat ste tijd veel opgeknapt, zoals ook in het verslag van de gehouden Errwedstrijd tot uiting komt. Dr Koog heeft een heel ander aanzien gekregen, in hft bijzon der door dc stichting van het nieuwe Verkeersbureau. Van binnen. De kleuren van binnen zijn rood-bruin gehouden, welke te midden van de wit gepleisterde muren een vriendelijke aan blik geeft. Het plafond en de wanden zijn van hard board gemaakt. Bekleding en meubilering zijn eenvou dig, maar smaakvol ingericht Een zit bank biedt plaats aan eventueel wach^ tende bezoekers. Vier grote' en 5 kleine ramen laten 'volop licht door, zodat het zeker-een aangename taak zal zijn om hier de vele vreemdelingen te noord te staan. We kunnen niet naders zeggen, dan dat er hier iets moois tot stand geko men is. Aan de vaklieden, die de bouw vol tooiden, ons compliment. Dit waren G. Witte, metselwerk; J. Daalder, timmer werk; M. Bogaard, schilderwerk; J. Oe- le, loodgieter, M, Bakker, eleetricien en J. A. Barhorst', grondwerk en egalisatie. Vanaf deze plaats willen we de V.V. V. „Texel" feliciteren met de opening van dit nieuwe Verkeersbureau aan De Koog, waarmede opnieuw een mijlpaal bereikt is in de geschiedenis van de V. V.V. op ons eiland. Z.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1