Journalisten maakten een trip over ons Eiland ter gelegenheid van de officiële opening van het verkeersbureau te De Koog De taak van de Wijkzuster v.. INDONESIË WOENSDAG 9 JUNI 1948. 61e JAARGANG. No. 6225 TEXELSCHE COURANT Naur zuidelijke richting draalen- de wind, bewolkt en motregen. Zo luidde liet weerbericht van de ra dio voor Zaterdag 5 -lani, de dag dat de ofïiciëlc opening van het Verkeersbureau te De Koog zon plaatsvinden. Voor liet actieve bestuur van de 'V.V.V. „Texel" was dit geen op wekkend bericht, daar naar aanlei ding van de gebeurtenis hierboven genoemd-een excursie voor journa listen georganiseerd was. Maar ook hier werd bewaarheid, dat achter de wolken de zon schijnt, daar liet weerbericht van half een. een snelle opklaring mededeelde, zodat het verdere verloop uitste kend slaagde. De ontvangst te Oudcschild. i\'a aankomst van de boot van .half 11 uit Den Helder vond te Oudcschild de ontvangst plaats van een 20-t,ai journa-r listen van grote dagidaden uit alle delen van ons land en verder die van de pro vinciale bladen, door het bestuur van de VVV Texel en burgemeester Rehorst namens het gemeentebestuur. In een der mooie luxe touringcars van de N.V. Teso, werd een trip gemaakt, met als route „Brakënstein", de buiten plaats, waar Michie! de Ruyter meerdere malen logeerde, als de vloot lag te wachten op de rede van Texele op een gunstige gelegenheid om uil Ie zeilen, nadat er drinkwater was aangevoerd uit de bekende Wezenputten. Daarna langs het Doolhof en het Rus- senkerkhof aan de voet van de Hoge- berg, waar een ogenblik halt werd ge houden, langs allerlei kronkeUveggetjes, w aar van de typische oude Texelse boer derijen, schaapskooien en de „lüunwoal- -tjes" in dit mooie landschap een bijzon dere bekoring uitgaat. Vervolgons reed het gezelschap gedeeltelijk door de P.H. Polder, de Hemmev en De Westen, naar Bos en Duin", waar uitgestapt we'rd om een bezoek te brengen aan de Fon teinsnol, met zijn schitterend vergezicht over geheel Texel. Het was inmiddels droog geworden, zodat er ten volle werd •genoten. Na een kop koffie gebruikt te hebben ging het door de Dennen naar Texels Museum, en hoewel door te kort aan tij tiet bezoek hier niet lang kon'duren, w de algemene indruk, dat het de moeite waard is om hier enige tijd (e vertoeven. Langs'het Gerritslanderdijkje en door De Koog arriveerde men om ruim half 2 aan de vogelbrondplaats „De Muy", het domein van de lepelaarskolonfs. De be zoekers kwamen .vel onder de indruk van al het moois, dat het eiland biedt, te meer daar velen hier nog nooit geweest waren. Dhr Gerritsma fungeerde als gids en gaf Ven duidelijke uiteenzetting over de plaatsen die gepasseerd werden. Fen lunch van 't gemeentebestuur. In hotel-pension „Op Duin" van dhr II. Wuis, werd hierna een goed verzorg de lunch gebruikt, welke de gasten werd aangeboden door .bfirgemees.er Rehorst namens het gemeentebestuur. In zijn welkomstwoord hoopte spr„ dat de persvertegenwoordiger? met een goéde indruk naar huis zouden gaan en niet tot de mening zouden komen, dat '1 er om te doen is aan de vreemdelingen maar zoveel mngeii.ik te verdienen. Hét Verkeersiiuis dat door eendrach tige samenwerking van de inwoners van De Koog en de VVV tot .stand is geko men, kunnen, we zien, aldus spr„ als een verblijdénd verschijnsel van opleving en opbouw op ons eiland, na de moeilijke dagen en vernieling, die Texel in de oor log heeft, .doorgemaakt. Spr. gewaagde verder van de goede samenwerking tus sen VVV en de N.V. Teso, die alle ten nauwste hij de bouw van dit nieuwe verkeersbureau betrokken waren. In de zelfde geest sprak dhr W, H. Lap als voorz. van do VVV „Texel" en dhr G. J. B. Mulder, pres-eomniissaris van de N. V. Teso. Dhr Stoggerda, van „de Rotterdam mer", sprak hierop enkele vriendelijke woorden namens de collega's voor de gastvrije ontvangst, waarbij hij verklap te, zijn hart reeds op Texel te. hebben „verloren", door hier van de zomer met vaeantie te komen. Inmiddelshad Texels Fanfare een muzikale rondgang gemaakt door De Koog, waarna om pint. 4 uur, onder gro te belangstelling de officiële opening nlaats vond van het nieuwe veerkéers- luireau. Het. zonnetje brak door, juist, toen de ze plechtigheid een aanvang nam. De. voorz. van de VVV „Texel", dhr W. II. Lap, zei in zijn openingswoord, dat de in gebruik name van dit kantoor voor de VVV van grote betekenis is. Spr. releveerde de voorgeschiedenis, waardoor de bouw mogelijk is geworden, waarbij hij een extra compliment bracht aan De Koog voor haar. werkzaam aan deel in deze. Niet alleen De Koog, maar ook de andere VVV-afd. hebben hiertoe spontaan hijgedragen. Dit is een belofte voor de toekomst. Spr. dankte verder 't gemeentebestuur voor liet gratis be schikbaar stellen van de grond en de N. V. l'eso zoor de geschonken griltLaat dit gebouw hier staan, aldus dhr Lap, ais een monument van eendrachtige sa menwerking tussen de VVV, het ge meentebestuur en de N.V. Teso. Spr. dankte hierna onder applaus der aanwezigen, de afgetreden administra teur, dhr Gerritsma voor zijn activiteit >ij alle voorbereidingen verricht, als mede de architect, dhr Veldstra, die hel ontwerp van dit fraaie gebouwtje maak te. Een plechtig moment. Onder het spelen van liet volkslied werd de rood-wit-iilauwe vlag door dhr Gerritsma van de standaard omhoog gehesen, een plechtig moment. De crl wedstrijd. Dhr Lap ging hierna met een toepas selijk woord over tot het uitreiken van de prijzen van de gehouden erf wedstrijd, aan de 3 prijswinnaars, de heren M. S. Langeveld, J. II. de Jong en Tj. v.d. Lei. De prijzen bestonden uit schilderstuk ken, gemaakt door dhr Blok v.d. Velde, waarbij we nog willen opmerken, dat ink in het nieuwe VW-gebouw een aar fraaie schilderijen een plaats ge kregen hebben. Tenslotte deed dhr Lap een beroep op de talrijke aanwezigen om de badplaats He Koog.by vrienden en kennissen aan te bevelen. Dhr Schol, voorz. van de ai'd. Dp Koog sprak eveneens woorden van erkente lijkheid aan het adres van dhr Gerrits ma en riep de nieuwe administrateur, de lieer Oskamp een hartelijk welkom toe. Nadat dhr Gerritsma dank had ge bracht voor de tot hem gerichte tff- sfheidswoorden mi de toezegging deed, dat men ten alle tijd een beroep op hem kon doen r.iet, een hiep hoera voor De Koug, was het nieuwe verkeersbureau officieel ingewijd en geopend Mej. N. Helman, die hier de schepter gaat zwaaien, gaat dus aan de slag en zy hoopt de badgasten alle mogelijke in lichtingen te geven, hetzij mondeling of telefonisch op nr. 28 De Koog. Voor de journalisten was hiermede 'l ogenblik gekomen om de terugreis te aanvaarden. Via Den Burg werd gere den langs de Oudesehilder weg, (jeugd herberg Punorama), naar Oudesóhild, waar nog een verversing gebruikt werd, voordat afscheid werd genomen. Onze indruk is, dat de collega's nog wel weer eens terug zullen komen, mis schien binnen korte tijd, daar hun iii- z.iens de dag veel te vlug voorbij ging, zodat wij van mening zijn, dat liet een goede gedachte was vnji de VW en gem. bestuur, de dag op deze manier te •rganiseren. Z. Hoewel nog enigszins schuch ter, wagen de eerste vacaritie- gangers» zich reeds in zee en vermaken zich in de zon en gol ven. DE VIERDE LAMMERENMARKT. De aanvoer bedroeg deze keer bijna 2200 stuks tegen 2500 op de vierde lam- riiérenniarkt in 1947. De kwaliteit der 'dieren was goed en de verkoop -had een vlot'verloop. Notering f22—32, met eet> gemiddelde prijs van f 28. Gezien de markt van Leiden op Vrijdag j.l., vallen de prijzen niet tegen. TEXELSE MARKT. Den Burg, 7 Juni 1948. Aangevoerd: 2200 lamineren f 23—30; 2 koeien f500 025; 23' biggen f 40—00. Voor de leve ring; 23 n. kalveren. HET CONCERT VAN „D.E.K.". DEN HOORN. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „O.E.K." zjjn eerste zomer- coneert, waarvoor een flinke belangstel ling werd getoond. Het concert werd ge houden op het terras van het café „Loodsmanswelvaren", dat door dhr Rotgans belangeloos ter beschikking wvas gesteld. Dit is een zeer geschikte plaats om een concert te geven, ook door de iuwte. De verschillende nrs. werden goed ge speeld, zeer tot genoegen van het aan wezige publiek, zodat „D.E.K." hierop met voldoening kan terugzien. RIJWIELCLUB OPGERICHT. We kunnen mededelen, dat er een rij wielclub is opgericht. Het bestuur 'werd als volgt, samengesteld: .1. Lok. voorz.; N. Rijk, seer, en G. v.d. Belt, penningm. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij bovengenoemde heren. A.s. Vrijdagavond hij goed weer, hoopt de jonge club haar eerste tocht over liet eiland te organiseren. Vertrek vanaf de Groeneplaals om 7,15 uur. Het ligt in de bedoeling om iedere Vrijdagavond een trip te maken, geen wedstrijden, maar aiieeh voor genoegen. RANTSOENBONNEN VOOR BOTER OF MARGARINE. Het C.D.K deelt mede, dal de distri- butiediensten in den vervolge oenvou- digheidshalve uitsluitend rantsoenben- uen voor boter ol uitsluitend rantsoen- bonnen voor margarine zullen uitreiken aan hen, die voor rantsoen bonnen voor deze artikelen in aanmerking komen. Zowel op de rantsoenbonnen voor boter als op die voor margarine is nl. naar keuze boter, margarine of vet verkrijg baar. Het wil ons voorkomen, dat het wel eens nuttig en nodig kan zijn, de taak van onze wijkverpleegsters nader onder de aandacht van de Texelaars te bren gen, want met hare arbeid staat en valt de behartiging van de volksgezondheid, die zonder wijkverpleging niet uit te voeren is. In de eerste plaats is en blijft haar voornaamste taak de verpleging van de zieken, die thuis verzorgd moeten wor den. In deze tijd zullen daaronder nog veel gevallen voorkomen, die eigenlijk voor opname in een ziekenhuis In aan merking komen, doch voor welke patiën ten wegens plaats- en personeelsgebrek geen opname-mogelijkheid aanwezig is. De verpleging omvat alle werkzaamhe den, die in verband met de ziekte nood zakelijk is, in de meeste gevallen ook 't wassen, verschonen en verbedden van de patiënt bij welke verrichtingen de des kundigheid van de zuster evenzeer on misbaar is, daar zij beoordelen kan wat de patiënt verdragen kan. De opdrach ten haar door de medicus, gegeven, voert zij stipt uit, tevens geeft zij raadgevin gen aan de huisgenoten wat betreft de verzorging van de zieke gedurende haar afwezigheid, terwijl het ook haar taalv is om op verzoek van de behandelende geneesheer de voorschriften door hem aan het gezin gegeven, nader toe te lichten en de praetisehe uitvoering daar van aan de huisgenoten te onderrichten. Ten aanzien van de mededelingen, die de behandelende geneesheer haar in ver hand met de aard der ziekte, doet, is zij vanzelfsprekend tot geheimhouding ver plicht. Behalve alle werkzaamheden, die on der de taak der verpleging gerekend kunnen worden, heeft de wijkverpleeg ster en vooral die ton plattelande, een taak hi.j diverse takken van dienst ^ran de openbare gezondheidszorg. Zij is ver plicht tot assistentie op het Consultatie bureau voor Zuigelingen en Kleuters, zij doet huisbezoek vóór zuigelingenzorg en kleuterzorg, terwijl het huisbezoek voor de tbc-bestrijding een belangrijk on derdeel van haar taak uitmaakt. Op liet terrein der kinder,hygiëne is reeds zeer veel zegenrijk werk door de wijkzuster verricht, als er een blijde ge beurtenis in het vooruitzicht is, geeft zij a.s. moeders aanwijzingen voor de voorbereidingen welke getroffen moe ten worden* voor de bevalling aan huis, tertvijl zij tevens op advies van de huis arts haar het nodige vertelt over een doelmatige levenswijze (voeding, enz), tijdens de zwangerschap en haar wijst op de noodzakelijkheid van de praena- tale ?org, bestaande in een geregelde controle door arts of vroedvrouw. De wijkzuster verleent haar bemidde ling bij het doorgeven van gevallen van gebrekkige!izorg, door de huisartsen daarop opmerkzaam te maken en in overleg met hem contact te zoeken met de sociale werksters van het adviesbu reau. Dezelfde diensten kan zij bewijzen ten aanzien van de geestelijke voor- en nazorg en sociaal paedagogische hulp verleent vanwege liet Witte Kruis. Ook treedt zij in vele gevallen op als assistente van de schoolarts en assis teert zij desgewenst bij E.K.B.O.-eur- eussen. Met het bovenstaande hebben wij u een beeld gegeven van het weik van de wijkverpleegster. Zeker een omvangrij ke en belangrijke taak, die het vermel den waard is. Wat kunnen en wat moe ten wij daartegenover stellen? Een behoorlijke levenspositie en een verzorgde oude dag, die voor de wijk verpleegster vroeger begint dan voor andere werkende vrouwen. De dagelijk se taak van de wijkzuster stelt ook aan het lichaam de zwaarste- eisen, zodat reeds velen van haar vóór het bereiken van de pensióengerechtigde leeftijd, te gen het inspannende leven in weer en wind niet meer bestand zijn. Dit kan alleen goed gemaakt worden door alles in het werk te stellen om haar een zo goed mogelijk verzorgde levens avond te bezorgen. Behalve onze plicht om haar die middelen ter beschikking te stellen waardoor zij haai- taak naar behoren kon vervullen, is een goede pensioenregeling het eerste dat onze aandacht tep volle verdient. DE STICHTING 1940-1945 EN HET RESULTAAT VAN DE MEI-ACTIE. De Mei-actie voor de Stichting 1940 1945 is voor Texel een waar succes ge worden. Niet minder dan 1054 nieuwe contribuanten werden ingeschreven, voor een totaal bedrag van f2480,per jaar. De totale opbrengst was f 4078,42, waarvan nog te innen f73,50. Een en ander iaat zich als volgt, ver delen: Nieuwe contribuanten Bedrag De Cocksdorp-Ei ei land 193 f 772,55 Oudcschild 100 f 3^,65 Den Hoorn 85 f 396,95 De Koog 60 f 264,30 Oosterend 228 f 592,80 De Waal 56 f 95,50 Den Burg 332 f 1339,62 Opbrengst herdenkingsdiensten in de Ned. Herv. kerk te De Cocksdorp op 4 Mei f 159,55 Totaal f 3999,92 Nog te innen f 73,50 Totaal f 4073,42 Contant ontvangen aan contri butie f 2306,17 Contant ontvangen aan vrijwil li ge bijdragen f 1693,75 Totaal f3999,92 Vanaf deze plaats zeggen w'j alle me dewerkers, plm. 115 in gelal, hartelijk dank voor de moeite welke zij zich heb ben getroost om dit resultaat te berei ken. Ook alle gevers en geefsters betui gen wij onze grote waardering voor het medeleven, betoond door hun geschon ken bijdragen en contributie. Voor hen, die gemeend hebben zich te moeten onthouden van een bijdrage of contributie, en die, gezien het resultaat hierboven geschetst, alsnog op hun standpunt willen terugkomen, is er nog altijd gelegenheid zioh bij het afdelings bestuur te melden. Namens het afd. bestuur: J. WESTDORP, penn. De Cocksdorp, 4 .Juni 1948. BRIDGEDRIVE. Op Zondag 30 .Mei was de K.K. Brid ge club uit Den Helder op bezoek bij de R.K. Bridgeclub in Den Buig. '9 Middags werd in Hotel „De Zwaan" een brige-w edstrijd gehouden, welke een zeer prettig verloop had. Er werd aan 11 tafels gespeeld en wel in ton A- en B-serie en volgens hel zgu. Howell- systeem, welk systeem het voordcel biedt, dat alle paren eenmaal tegen el kaar komen te spelen en niet enkel in een O.W.- en N.Z.-lijn gespeeld wordt. In deze wedstrijden, welke om ruim 5 uur wras geëindigd, werden no 1 dhr en niw, Heijblok uit Den Helder. Van de clubs bleek Den Helder met 322 punten de sterkste tegen Den Burg me! 2771/* p. De medaille, welke beschikbaar was gesteld, gaat dus naar Den Helder. De leiding was in handen van dhr H. J. Bouma, secr. der Helderse ver. Zondag 13 Juni gaat Den Burg mei 10 paren naar Den Helder om revanche to nemen en wij hopen met succes. I. LEZING OVER EXPORTMOGELIJK HEDEN NAAR DUITSLAND. Dinsdag 15 Juni a.s. zal aan een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar te houden zakenluuch, Mr. H. F. van Meer, directeur van de Trust maatschappij v.d. handel van Nederland niet hei buitenland N.V., een,.inleiding houden over de huidige economische toestand in Duitsland en de exportmo gelijkheden naar dit land. Belangstellen den kunnen bij het Secretariaat der Ka mer introducties aanvragen. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus li Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. ^Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg TOELATING U.L.O.-SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de aangifte van leer lingen voor de eerste klasse der ulo school moet geschieden vóór 15 Juni a by het hoofd der betrokken lagere school of Dij liet hoofd dei uio-school, Kogel-straat 19, te Den Burg. De leerlingen moeten de zesde klasse ener lagere school hebben doorlopen Texel, 7 Juni 1948. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester, REHORST, De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Bevorderd van de le naar tie 2e klas se: B. Pool, T. Witte, P. Hln, H. Tjepke- ma, A. Smit, Smit, L. Kuijs, Th. Smil, K. Haarsma, P. Kuiper, B. Boogaard en J, Hopman. Algewezen 2 leerlingen. Bevorderd van dé 2e naar de 3e klas se: W. van Heerwaarden, A. van Heer waarden, C. Witt.*, Th. Witte, A. Goe man, C'. Kok, J. Kikkert, Len Hoorn, A. v.d. Geest, Jb. Boon, C. Slot, 11. van Andel, A. Hin, C. Dekker, G. Schraag, C. Roeper en J. Kikkeit, Waalenburg. Afgewezen geen leerlingen. Voor de nieuws cursus, die met Sept. 1948 aanvangt, kunnen'weer leerlingen worden ingeschreven. Inlichtingen wor den verstrekt door het hoofd van de Landbouwschool. INGEKOMEN PERSONEN. Roelolje Kamphof v. Avereest, De- demsvaart, Molenwijk (i n. Weststr.. 29. Cornelis .1. Akkerman v. A'dam. Scher- merstr. 44't. n. Schildereind 11. Albert Hoving v. Roden, Steenbergen 26 n. H 8. GerardUs W. Oskamp, v. Alplien a.d. Rijn. Raadhuisslr. 44 n. Binnenburg 15. VERTROKKEN PERSONEN. Dirk P. Bakker tn echtg. v. Hogerstr. 4 n. Canada, Alberta. Cornelis Kooger, v. B 156 n. Canada, Ontorion, Ptcton. TOT 15 JULI VOORLOPIG VRIJE PRIJZEN VAN GEZOUTEN HARING. Tot 15 Juli zullen er geen ntax. prij zen gelden voor gezouten haring, tenzij er aanleiding is deze. prijzen geheel of gedeeltelijk reeds op een vroeger tijd- tip weder in werking te doen stellen oor de* reder, handelaar of consument. Dit hangt geheel af van het prijsver- loop. MEDEDELING. Dl'. Tillema, de schrijver van de weke lijkse Indië artikeltjes, zond ons een aantal kaarten van zijn reizen door de Indische archipel. Het is 'n verkleinde afdruk der routekaart van drie reizen, die hij maakte door de Indonesische ei- landenwerélö. Met deze kaart kunt u zijn reizen gemakkelijk volgen. De prijs der kaart is slechts f 0,50. De bruto-opbrengst is bestemd vout de Niwin, afd. Texel. Bestellingen op te geven in de Boekhandel Parkstraat. Redactie Texelse Crt. BEVOLKING EN NATUUR. In December 1899 kwam er voor vlagvertoon weer een boet. Toen was .ie tegenwoordige bestuursves- tiging „Merauke" (zie routekaart Zuid Nieuw Guinea 209) nog niet gesticht. Enige dek- en niachineka- merofficieren gingen met de motor boot aan land naar de kampong. Ze werden overvallen. Een drietal werd vermoord.en gesneld. De ove rigen konden ontvluchtend de stoombarkas bereiken en ontkwa men, /ij het dan ook met gewonden. De „koppen" werden volgens de regelen der kunst bereid en be waard. Dit laat-ste vernamen de paters vele jaren na liet voorval Ook de reden waarom de officieren gedood waren. Het was uit wraak. Een tijdje geleden was daar een schip geweest, waarvan de bemanning de^ Papoea's aan boord had gelokt, door ze vriendelijk te behandelen, hun tabak en snuisterijen cadeau te doen. Maar plotseling vertrok liet schip. Enkele mensen konden in zee springen. Maar aan een twin tigtal gelukte dit niet. Ze werden meegenomen en er is nooit weer iets van hen vernomen. Toen de Van Pel kwam, dachten de bewon- ners: .daar is weer zo'n rover". En toen ze de kans schoon zagen heb ben ze wraak genomen ever hun weggevoerde familieleden Dit zuivert de KPM-officierei. van de Bewoner van Boven Digoel (zie route kaart Zd. Nw. Guinea 210) met hoofd- krans van casuarisveren (de casuaris is een struisvogel, kleiner dan de Afri kaanse). Primitieve mensen zijn vaak zeer gesteld op hun uiterlijk, wat duide lijk blijkt uit bovenstaand voorbeeld, verdenking van ongepast optreden, waarvan ze lange jaren zijn beschuldigd. Vermoedelijk is het eerste schip een slavenhaler geweest. Slaven waren toen op verschillende eilanden in die streken een zeer gewild handelsartikel. Tekening .T. G. SINIA. Dr. H F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1