TI? Er komt een Landbouwhuishoudschool, maar 't zal nog wel even duren De badplaats De Koog is weer een mooie zaak rijker geworden Het concert van Zaterdagavond in het Park r~ 0 Doorzitten. WOENSDAG 16 JUNI 1948 «le JAARGANG. No. 6227 TEXELSCHE COURANT 7? sv-c.x .thSj. ir 'A. C"r,1. 7 .V/t. -.> r De nieuw te stichten Landbouwhuishoudschool, welke gebouwd /.al worden op het terrein Emmalaan, hoek Haffeler- weg; op de achtergrond de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Er komt een Landbouwhuishoudschool welke gebouwd zal worden op het ter rein Emmalaan, hoek Haffelerweg. Dit was de mededeling, die gedaan werd in de raadsvergadering van vorige week Woensdag. Het wordt een semi-permanent ge bouw van steen, afgedekt met rubber- roid, dat men binnen niet al te lange lijd hoopt neer te zetten, al zal het vol gens de inlichtingen, welke ons hier over verstrekt werden, wel September 1949 worden, aleer de school geopend kan worden. Gezien de belangrijkheid van de stich- ting van een Landbouwhuishoudschool oor Texel, en de perspectieven, welke hierdoor ontstaan, leek het ons goed, wat dieper op deze zaak in te gaan. Wat is het doel van deze Huis houdschool? Wat is het doel van het stichten dezer Huishoudschool op Texel? Deze vraag stelden we aan een der be stuursleden der school. Het antwoord luidde, dat dit onderwijs, meer dan enig ander onderwijs, inge steld zal worden op de behoefte van het platteland, zoals de inmaak van groen ten uit eigen tuin, liet kweken hiervan en voorts het beoefenen van de pluim veeteelt enz. Dit zijn dan de bijvakken, want de hoofdzaak is liet Huishoudondcrwijs, dat o.a. bestaat uit koken, wassen, huis houdelijk werk, naaien, verstellen en stofversiering, kortom alle practische vakken, die voor de toekomstige huis vrouw van belang zijn. Jiaast de practische vakken zal er on derwijs worden gegeven in de theoreti sche, w.o. die van warenkennis, voe dingsleer, hygiëne en kinderverzorging. Theorie en practijk vullen elkaar bij dit onderwijs aan, iets wat de meisjes, welke dit onderwijs gaan volgen, in hun late re leven altijd van pas zal komen. Wie lief onderwijs kunnen volgen. Bij onze vraag, wie het onderwijs kun nen volgen, kregen wij als antwoord, dat dit in de eerste plaats die meisjes zijn, welke nog onder de leerplichtwet vallen, dus b\zij, die de zes klassen der lagere school hebben doorlopen en geen Ulo- of middelbaar onderwijs gaan volgen. Deze meisjes kunnen na een'2-jarige op leiding een diploma behalen en daarna nog een cursus van 1 jaar meemaken, voor het diploma hulp in de huishou ding. Ze studeren dan in totaal 3 jaar en voor deze meisjes is er iedere dag school. Verder bestaat er voor oudere meis jes de gelegenheid 2 dagen per week 'n cursus Landbouwhuishoudschool te vol- gn, welke 2 jaar duurt. Behalve lager onderwijs, wordt er in dezelfde vakken als hierboven genoemd, les geven. Ook deze meisjes kunnen na het behalen van een diploma nog een 3e leerjaar volgen ter verkrijging van iiet diploma hulp in de huishouding. Tenslotte zij opgemerkt dat er nog dagelijkse cursussen voor meisjes gegeven worden, die mins tens twee jaar Ulo-onderwijs gehad hebben. Deze kunnen in 2 jaar het di ploma hulp in de huishouding behalen. Dan ligt het nog in de bedoeling om avondcursussen te houden. Op dit ter rein zijn er al bijzonder veel mogelijk heden, zoals het geven van naai- en knipcursussen, cursus fijne keuken, in maak en slachtcursus, bakcursus, korte voorlichtingseursussen, enz. Een ieder kan er aan deelnemen. Een ieder kan dit onderwijs volgen. In de eerste plaats de meisjes, die an ders naar een huishoudschool of vak school gaan in Den Helder. Hoeveel tijd kan er niet uitgewonnen worden, gezien de vele uren, welke er met het heen en weer reizen verloren gaan. De verwachtingen en mogelijkheden /ijn groot, daar dan ook de meisjes, die anders het 7e en 8e leerjaar volgen, het huishoudonderwijs ér voor in de plaats kunnen nemen. Er kan een cultureel centrum ge vormd worden. Er kan op de duur een cultureel cen trum gevormd worden, op te bouwen uit de leerlingen van deze nieuwe Land bouwhuishoudschool. Als voorbeeld noemde de voorzitster der stichting met wie wij over dit alles spraken, de Ver. v. oud-leerlingen der lagere landbouwschool, daar li.i. ook uit de oud-leerlingen van de huishoudschool een dergelijke ver. in het leven geroe pen kan worden en daaruit weer leden voor de boerinnenbond gereoruteerd kunnen worden. Deze landbouwhuishoudschool kan een vraagbaak worden voor alles wat zich op dit gebied voordoet, te meer daar er aan de school een tweetal leerkrachten intern verbonden zullen worden, wat dus van veel belang kan zijn om te komen tot een vaste kern. Tot zover ons gesprek, dat wij over deze aangelegenheid hadden. AI zal het dan nog wel even duren, al eer de school er komt, hoofd/aak ls, dat ct aan gewerkt wordt en dat de stich ting van een Landbouwhuishoudschool op Texel werkelijkheid gaat worden. Z. Texel herstelt zich snel van de toegebrachte slagen, als gevolg van de oorlog ondervonden. We zien dit op allerlei gebied, niet het minst bij de middenstand. Vele van onze middenstanders hebben getoond, niet hij de pakken te gaan neerzit ten. Vorige week was het een midden- standszaak in De Koog, die onze aan dacht vroeg, nl. het levensmiddelenbe- drijf van dhr C. M. Bakker, dat Vrijdag opnieuw geopend werd, in het pand, dat voorheen bekend stond als Dros' maga zijn. Wie in De Koog kwam, moest het wel opvallen, hoe troosteloos dit gebouw er uit zag. Nu is dit gebouw veranderd in een mooi modern w inkelpand, met grote rui me etalages, afgeschoten met gefigu- leerd glas. De specialiteit van deze zaak is het levensiniddelenbedrijf, doch hier naast worden nog diverse andere artike len verkocht. Zo zagen we een aparte afd. voor souvenirs, toilet- en drogiste rij-artikelen, alsmede tabak, alles met grote zorg gerangschikt in ruime vak ken, naar de eisen des tijds ingericht- De vloer en ook de toonbanken zijn van graniet gemaakt, terwijl de houten omlijsting geschilderd werd in een fris se grijze, bijpassende kleur. De T. L. buisverlichting, die ge het beste 's avonds kunt bekijken, doet het uitstekend in dit fraaie winkelpand. In 'n daarvoor afzonderlijk gemaakte kelder-, kunnen de artikelen boter, kaas enz., zonder aan bederf onderhevig te zijn, goed bewaard worden Achter de winkel is een ruimte, ge reserveerd voor magazijn en werd ver der de woning met bijkeuken (Bruyn- zeel gebouwd. Dit was mogelijk door het bestaande pand te vergroten. Er bestond bij de opening reeds een grote belangstelling van de zijde van het publiek, hetgeen ook wel een gevolg was ran de prachtig verzorgde etalage, waarin alle artikelen geprijsd ten toon gesteld lagen. Dhr Kool uit Srhagen, die dit voor zijn rekening nam, had dus wel eer van zijn werk. Verder mogen we niet vergeten de vaklieden, welke deze herbouw, voltooi den. Dit waren de volgende Texelse fir- TEXELSE MAKKT. Den Burg, 14 Juni 1948, Aangevoerd: 1600 lammeren f 22-f 25. 3 koeien f 500- f 626. 2 paarden f 300-450. 28 biggen f 40- 65. Voor de levering 9 koeien en 16 li. kalveren. ma's: de aannemer C. H. F. Duin, tim mer- en metselwerk; M. Boogaard, schil derwerk; J. Jellema, verlichting en S. v.d. Vis, loodgieter. De fa. Roza, Den Helder, leverde het granietwerk. De architect, onder wiens ieiding deze vernieuwing plaats vond, was het archi tectenbureau J. G. Brandsteder, Zwaan straat 3, Den Burg. Zo heeft de hadplaats De Koog door deze mooie winkelzaak, wederom een be ter aspect gekregen, waar de eigenaar, dhr Bakker, met voldoening op kan neerzien en waarmee wij hem van harte feliciteren. VERGADERING FEESTCOMMISSIE DE WAAL. Maandag 7 Juni hield de feestcommis sie een algem. vergadering ter bespre king van de a.s. jubileumfeesten. 25 per sonen waren aanwezig, toen de voorz. de vergadering opende. Als le punt kwam aan de orde een gemeenschappe lijke rijtoer voor inwoners van De Waal en omgeving, welke werd astgesteld op 20 Juni. Daarna werd besproken de op richting van een roisvereniging, waar voor grote belangstelling bestond. Reeds gaven zich 34 personen op. Besloten werd een contributie van 25 ct. per week te heffen. Ten slotte kwamen de a.s. ju bileumfeesten ter sprake. Algemeen was men van oordeel, dat er feest gehouden moest worden. Als datum werd vastge steld Zaterdag 4 September. De voorz. wilde gaarne wegens druk ke werkzaamheden zijn functie neerleg gen; hiervoor werd met meerderheid van stemmen gekozei. dhr C. Bakker, Men- nohoeve, die de benoeming aannam. Na de gehouden rondvraag, die niets opleverde, werd door dhr Ku.vs dank ge bracht aan dhr Roeper, voor de prettige samenwerking. E. TEXELSE ZAKEN voor het Kantongerecht te Den Helder. C. de J. te Oosterend had van H. een kruideniersbedrjjf, annex tabakszaak overgenomen. Hij was niet in het bezit van een vergunning, ingevolge de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937. J. vertelde, dat hij reeds lang filiaalhouder was in het tabaksbedrijf van H. Hij had het daarom met nodig geoordeeld een ver gunning aan te vragen. Op aanraden van anderen is hij daartoe toch overge gaan en wacht nu op een officiële erken ning. Deze zaak werd aangehouden tot 28 Sept. M. B., landbouwer, had zijn schapen laten weiden op hel land van zijn buur man, ondanks diens waarschuwingen, f 10,— of 5 dagen. STUGGE HANDEL OP DE VIJFDE LAMMERENMARKT. Een stugge handel, dit was algemeen de mening, die wij hoorden vertellen over de vijlde grote lammerenmarkt. De aanvoer was ongeveer 1600 stuks groot, welke verkocht werden voor prij zen van f 20,50 tot f 30,gemiddeld f 22 —f28. Het vorige jaar bedroeg de aanvoer bjj de 5e lammerenmarkt 1700 stuks, met een gemiddelde prijs van f 22 i f 23. Gezien de notering op d« Leidse markt van Vrijdag j.l., vielen de prijzen dus Maandag niet mee. Voor het concert van Zaterdagavond in het Park bestond een grote belang stelling, wat, gezien het mooie tveer, niet te verwonderen was. In het eerste gedeelte van liet pro gramma bracht Texels fanfare een vijf tal nrs., w.o. drie marsen. Begonnen werd met de Heil Europa en geëindigd met de Oor Brio-mars. Er werd met veel animo gespeeld, zeer tot voldoening der aanwezigen, die ieder nr. met een dank baar applaus beloonden. Vervolgens trad dhr Chr. v.d. Kolk op niet zijn koor van leerlingen, dat vijf aardige liederen zong, o.a. de klepper mars, waarbij de jongens en meisjes meeklepperden. Dit optreden werd afge wisseld door enkele volksdansjes, waar hij de jeugdige Hans Vlessing begeleid de met accordeonmuziek. Zowel met de ?ang als niet deze volks dansen oogstten dhr v.d. Kolk en zijn leerlingen veel succes. Ten slotte nogmaals Texels fanfare met vier nrs, als een waardig besluit van deze avond. Dit concert was liet eerste van een reeks, welke onder auspiciën van de V. V.V. Texel georganiseerd worden. Wie het uitvoerige programma van de V.V.V. Texel leest, ziet dat er liet ge hele seizoen veel te doen is. Behalve concerten en toneeluitvoeringen zyn er diverse demonstraties van „de Wadden- ruiters" uitgeschreven en niet te verge len de Texelfilm, welke Dinsdagavond voor het eerst in liet VW-programmn 1948, vertoond werd. Zo is er dus een voor elck wat wils programma, waar de vacantiegangers 'n keuze uit kunnen doen. We willen ons verslag niet besluiten, alvorens mede te delen, dat 11 Juli een groot concert zal worden gegeven door de Alkmaarse Postharmonie en Haar lems Postaal Mannenkoor, wat dus iets bijzonders belooft te worden. DE TEXELSE BAKKERS NAAR UTRECHT. Dinsdag 8 Juni j.l. hebben dp bakkers met hun personeel en dames de vakwed strijden te Utrecht bezocht. Onder schitterend weer vertrok het gezelschap, dat uit 55 personen bestond, per bus naar Utrecht, Na te Hilversum een verfrissing te hebben gebruikt, kwam het gezelschap om 10,30 te Utrecht aan. Er was daar zeer veel keurig werk te zien. Dadelijk bij dt entree werd een prachtig werkstuk van dragant bewon derd, voorstellende Utrecht uit de 17e eeuw, vervaardigd naar een kopergravu re van Droogstaat, waarin 350 p. suiker was verwerkt. Volop werd er genoten van de collec tieve inzendingen der R'damse, A'damse en Utrechtse bakkers, w.o. „sprookjes land" zeker ook wel aller belangstelling trok. Ook v. d. keurige collectie fantasie- en crème taarten, de inzendingen koek jes op de in2„ choc, beeldhouwwerk en cacao schilderkunst, werd volop van ge noten. In het bijzonder moet nog ver meld worden de inzending van onze plaatsgenoot, dhr Bernard Boks. een ca cao schilderstuk, voorstellend H.M. de Koningin Wilhelimna, «elke met een 3e prijs bekroond werd. Zeer veel stands met bakkerijgrond stoffen, de modernste gereedschappen, electrische- en gasovens en moderne machines trokken ieders belangstelling. De ouderwetse bakkerij en winkel uit de vorige eeuw viel niet minder in de smaak. Om 4,15 uur werd in Hotel „Noordbra bant" gedineerd, wat ons allee uitste kend smaakte. Om 5,30 werd de terug reis weer aanvaarn. Nog eer. woord van dank aan het be stuur der bakkersbond, die deze leerza me en ten volle geslaagde dag heeft ge organiseerd. is liiar zeker op zijn plaats. J. KON. VERENIGING „HET NED. TREKPAARD, AFD. N.-HOLLAND hield een starnbokpremiekeurlng op 9 Juni in Eierland. De uitslag was: Stamboekkeuring: In het kourstam- boek werden opgenomen 2 3-j. <>n een 4- jarige merrie, afgewezen een. Premiektjuring: Merrieveulens: 1. Béa, eig. Qobrs. de Wolf f7,50; 2. Marva, eig. P. Dros Bzn. f 5,3. Béa v. Sii Robert Peel, eig. M. Witte Jzn. f2,50; 4. Trees v. Burst, eig. J. C. Witte f 2,50. 1-jarigen: 1. Lyda, eig. P. nros Bzn. 115,2. Nora, eig. Gebrs de Wolf f 10,3. Bertha v. Duinoord, eig. P. de Ridder f 5, 2-jarigen: 1. Ella, eig. S. v. Egmond f 16,2. Kora, eig. P. Dros Bzn. f 10,-; 3. Katja, eig. P. Dros Bzn. f 3,— 3-jarigen: 1. Iréne v. Duinoord, eig. P. de Ridder f20,2. Trix, eig. Alb. Dros D.Czn. f 16, 4- tot 7-jarigen: 1. Iréne, eig. P. Dros Bzn. f25,--; 2. Meta v. Burst, eig. J. C. Witte f 20,3. Salma v. Burst, eig. id. f 15,4. Gerda, eig. P. Dros Bzn. f 10,-; 5. Béati'ix v. Duinoord, eig. P de Ridder f6,6. Béatrix, eig. Alb. Dros D.Czn. f5,—. 8 jaar en ouder: 1. Bertha, eig. Gebrs. de Wolf f 10,2. Béa, eig. P. Dros Bzn. f10,3. Flora vd. Lente, eig. P. de Ridder f5,—; 4. Nelly, eig. Gebrs. de Wolf f5,5. Minka v. Burst, eig. J. C. Witte f2,50. BIJ DE PREMIEKEURINGEN te Sehagen was ook Texel vertegen woordigd. Bij de gehouden premiekeuriugen te Sehagen werd in de afd. merrieveulens met Mediana een le premie toegekend aan dhr A. de Visser, ftitella van J. de Visser kreeg een 2e premie. Verder kreeg een 1e premie en ster- praedieaat van 't Gron. type 4-t.m. 7-j. merriën met veulen Iteia van .1. de Vis ser en Idoka van A. de Visser. Hindia van J. de Visser won een 3e premie. Een woord vgn hulde aan de Gebjc Visser is hier wel op zijn plaats. Van het Geld. type 1-j. merriën kreeg Lebbina vai; Joh. Kikkert een 3e pre mie. VER. TOT BEHOUD VAN HET BLOEMBOLLENVAK IN NEDER LAND. Op Donderdag 10 Juni j.l. werd in „De Oranjeboom" een vergadering van Tex. bloembollenkwekers belegd, waar in tot oprichting van een afdeling van bovengenoemde vereniging werd beslo ten. In het bestuur werden gekozen de lieren M. Breeman. A. Schoo en P. van Tatenhove. Te voren werd door de alg. secretaris een inleiding gehouden over he, conflict in de alg. ver. v. Bioemb. Cult., waarin deze de houding van de anti-saneerders in 't hoofdbestuur van laatstgenoemde vereniging verdedigde, op grond van heb feit, dat er door hen niets onreglemen tairs was gedaan en omdat de vergade ring behoorlijk geconvoceerd was ge weest. Met tal van sprekende voorbeelden lichtte de alg. secr. toe, waarom het amb telijke rapport, dat indirect oorzaak werd van genoemd conflict, en dat tot voortzetting van de saneringsmaatrege len in liet bloembol'envak adviseert mede op grond \an de alg. vergadering van 27 Oct. 1947, waarin het vak besloot tot opheffing van alle saneringsmaatre gelen, verworpen moest worden. UITGAVE v h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening' Rotterd Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg ALGEMENE BEKENDMAKING. De Burgemeester doet een beroep op de politieke partijen, om zich voor de a.s. verkiezingen te onthouden van het beplakken en beschilderen van openba re en particuliere eigendommen, voor zover daarvoor geen toestemming Is ge geven. Het lukraak aanplakken eri beschilde ren geeft een maandenlange ontsiering der gemeente en is ook in de Algemene Politieverordening verboden. Aan de politieke partijen wordt in overweging gegeven, zich zoveel moge lijk te bepalen tot het aanbrengen van raambiljetten bij hen, die daarvoor toe stemming geven. Texel, 12 Juin 1948. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. Verzacht- Geneest DE IIELICOPTèRE IN DIENST VAN DE LANDBOUW. Boven de Haarlemmermeerpolder heeft vorige week een demonstratie plaats gevonden met een helicoptère als landbouwwerktuig. Om vm. 5 u. was men met dit toestel op gestegen van Ypenburg en ruim een uur later verscheen het boven Haarlemmer meer. Het doel van de tocht was een be strijding van knopmaden in erwten met een speciale nog niet in de handel verkrijgbareD.D.T.-emulsie. In totaal werden 110 hectaren van 27 landbou wers. besproeid. De stof werd van uit een onder de helicoptère aangebrachte buis op het gewas gespoten. Daar het toestel op ca. 2 meter hoogte vloog werd lite gewas door de luchtverplaatsing op geheven, zodat ook de onderkant van de planten bestoven kon worden. De resul taten van de proefneming waren naar men mededeelde uitermate gunstig Alleen met het bijvullen der tank, die 2500 1. kan bevatten, gaat. veel tijd verlo ren. De kosten aan deze bestrijding waarbij in 40 sec. één ha. wordt bewerkt bedragen ongeveer f 7,60 per ha. Voor de landbouw zijn door deze proe ven, die door een groot aantal deskundi gen uitland- en tuinbouwkringen werd bijgewoond dus grootse en hoopvolle perspectieeven geopend. BOERDERIJBOUW IN DE POLDER EIERLAND. De bouw van twee boerderijen in de polder Eierland, nl. „Ruimzicht" van dhr Stammes en „Vianen" van dhr C. Gar- ritsen, is gegund aan dhr C. H. F. Duin, aannemer tc Den Burg. GREPEN UIT 'T RADIOPROGRAMMA Hoorspelen: Wo. 21,00 Tel Aviv (I) Klassieke muziek: Wo. 9.30 Haydn en Mozart (II) Wo. 15,— o.a. 4e symph. Tsjaikofski (II) Wo. 20,15 Oratorium De Jaargetijden (II) Wo. 21,60 Toscanini dirigeert Beethoven (I) Do. 20,15 Scandinavisch progr. (I) Do. 23,15 Sheherezade, Rimski-Korsa- koff (II) Vr. 21,05 Beethoven, Brahms (II) Vr. 23,15 o.a. Vioolc., Brahms (I) Populair genre: Wo. 20,15 Metropole orkest (I) Do. 13,15 idem (I) Vr. 22,15 Andy Russell (I) INGEKOMEN PERSONEN. Janna Wassenaar v. Leeuwarden, Lek- kumerweg 40rd n. Warmoesstr. 38. Ca- tharina M. Rijk,, v. Bussum, Middenlaan 2 ïi. Waalderstr. 25. Catharina Bransma v. Harlingen Havenweg 41 n. De Oooke- dorp 157. VERTROKKEN PERSONEN. Trijntje Bonne en kind, v. Nieuwstr. 43 n. Egmond a. Zee, Julianastr. 1. Al- bert. van Halen, v. De Koog 105 n. Heer len, Kampstr. 260. .leitje J. Zijlstra, van Emmalaan 98 n. Egmond aan Zee, Kin derherstellingsoord, St. Joseph. Anto- nia Kossen v. H 96 n. Alkmaar Zeglls 76. VOORZITTER RAAD VAN ARBEID ALKMAAR. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Aug. a.s. dhr Mr. M. G. L. van Schou wenburg benoemd tot voorz. vnn de Raad van' Arbeid te Alkmaar. De heer Schouwenburg is thans referendaris bij de Rijksverzekeringsbank. GOUVERNEUR KASTEEL GAAT HEEN. De gouverneur van Curacao, dr. P. A. Kasteel, heeft aan de Staten van Cura- Cao medegedeeld, dat hij in Juli zal ver zoeken van zijn ambt ais gouverneur ontheven te worden. Hem is door de Ne derlandse regering een functie in de buitenlandse dienst aangeboden.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1