h Carla Zuid-Afrika heeft geen plaats voor Boeren Bandoeng Hallo Het enige bolwerk tegen het Communisme is het Evangelie. Daarom Lijst 3, Jan Schouten i ONZE EMIGRATIE-RUBRIEK. Geen wijzigingen in Immigratie politiek verwacht. (Van onze emigratiemedewerker.) Onder de briefschrijvers zijn nog steeds landbouwers en tuinders, die de wens uitspreken naar Zuid-Afrika te emigreren otn aldaar t.z.t. een eigen be drijfje te beginnen. Daarom komt het me dienstig voor hier voor eens en voor al tijd een einde te maken aan het sprookje, als zou boerenemigratie naar Z.-Afrika op dit ogenhlilF wenselijk en lonend zijn. Het tegendeel is waar. Boeren moeten lntn ogen richten op Canada en in min dere mate op Aust-ralie en Brazilië. Ook Frankrijk biedt thans vrij goede moge lijkheden. zoals we straks in de betref fende artikelen kunnen lezen. De welvaart vau Z.-Afrika is geba seerd op de mijnbouw. Behalve goud en diamant vindt men er kolen, ijzererts, mangaan, iridium, nikkel, koper en tin. Het is echter vnl. de gouduitvoer, die Zuid-Afrika zo rijk en welvarend maakt. Vrijwel het gehele economische leven is op goud, diamant of andere niynproduc- tcn gebaseerd, doch eens zal er een tijd komen, waarop de mijnen minder rijk worden om tenslotte geheel uitgeput te raken. Wanneer dit critieke punt zai zijn aangebroken, weel niemand, doch reeds nu houdt men er in zoverre reke ning mee, dat men poogt do welvaart op een bredere basis te stellen. Inderdaad bevatten deze plannen straks o bepaalde mogelijkheden voor de emigratie van landbouwers, doch de eerste jaren zeker niet. Tot op lieden staan er de land- en tuinbouw in Zuid-Afrika zielig slecht bij. Boeren weten vaak niet eens de waarde van bemesting. Waarom ook? Er is grond in overvloed en als bet ene stuk uitgemergeld is, neemt men dood gewoon een ander stuk grond. Men pleegt hier roofbouw in bet kwadraat. De opbrengsten van bet landbouwbedrijf zijn gemiddeld zo slecht, dat we Neder landse boeren om al wat hun dierbaar is aanraden in geen geval naar Zuid-Afri ka te emigreren. Een stuk Zuid-Afri kaanse landbouwgrond brengt dan ook gemiddeld slechts 20 pet. op van wat we hier in Nederland gewend zijn. Indien men emigreert naar Canada of Australië dan is daar het loon van een landarbei der dusdanig, dat zoals we al gezien hebben - de mogelijkheid tot sparen in derdaad aanwezig is. Na verloop van en kele jaren ziet de emigrant dan kans om zich zelfstandig ie maken door met be hulp van de opgespaarde centjes een ei gen bedrijf te kopen of te huren. In Zuid-Afrika wordt het Undarbei- derswerk echter gedaan door de naturel len. Die verdienen er zo schreeuwend weinig, dat de Nederlandse emigrant er nauwelijks zjjn sigaretje en zjjn glaasje bier van zou kunnen betalen, laat staan de noodzakelijke levensuitgaven. En hiermede is iedere mogelijkheid getor pedeerd. Overigens - bet pleit niet voor de regering bagatelliseert men de landbouw graag, ondanks de plannen die in het kastje liggen. Het standpunt van de thans afgetreden Smuts was bv. dat landbouw in Zuid-Afrika niet nood zakelijk was, omdat- de nujnhnuw en de daarop eventuepl te baseren industrie dusdanig goede resultaten zouden ople ver™ dat men daarvoor in het buiten land gemakkelijk graan en zuivel zou kunnen kopen. Een redenatie, die er van getuigd, dat Zuid-Afrika nimmer hon ger of door oorlogsgeweld verbroken verbindingen heeft gekend. Maar, wat niet is, kan nog komen. Nu gelooft men, dat de opvattingen van dr. Malan, die thans aan bet be wind is in dit opzicht anders zijn. Ook hij wil weliswaar niet het accent gaan leggen op de land- en tuinbouw, doch wel is bet zijn plan om de landbouw te intensiv iseren zodat het land zich des gewenst zelf kan bedruipen en metter tijd onafhankelijk wordt van invoer van levensmiddelen. En hiermede zijn we gekomen aan de bestuurswisselingen. Enkele adsp. emi granten schreven ,111e: wat denkt 11 er van, liet lijkt me er nu niet pluis. Zal ik er maar van afstappen? Waaruit blijkt, dat ze de nieuwe situ atie niet „door" hebben. Sniutu heeft in derdaad een sterke immigratie-politiek gevoerd. E11 onder zijn leiding vertrok ken er immigratieraden naar Nederland, Engeland en Italië. Zij selecteerden even wel zeer sterk. Dr. Malan zal dat heus niet sterker gaan doen, want ook tot voor kor! kan alleen de creme de la cre- 111e naar het beloofde land. Daar komt nog bij, dat Smuts voorkeur gaf'aan En gelsen. hetgeen bij niet onder stoeien of banken stak. Dat zal onder de nietiwe regering zeker niet bet geval zijn. Op zijn best zullen de Engelse immigranten straks dezelfde mogelijkheden krijgen als de West-Europese, doch zeker geen beter-». Dat is winst voor Nederland. Inderdaad moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat Malan Zuid- Afrika straks ios maakt van Engeland, doch ik zie niet in, waarom daaruit voor de Nederlandse emigrant nadelige ge volgen zouden kunnen voortvloeien. Zolang als de zaken zo staan, zie ik niet in. waarom aan bestaande plannen geen uitvoering zou worden gegeven. In totaal hebben 37 briefschrijvers me de laatste wpken hierover een en ander gevraagd. Het zal echter ook de ande ren interesseren. Vandaar dit uitvoerige gemeenschappelijke antwoord Mochten er nog personen zijn, die gaarne over een of ander onderwerp meerdere inlichtingen wensen, dan klimmen zij maar weer in hun penhou der. Afgesproken? DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de beer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden 107. En hoe hij ook protesteerde en jammerde, dat hij het heus niet expres gedaan had, meneer Van Emmen moest mee naar het pólitiêbureau. Zwart en bemodderd als hij was, werd li ij zwaar geboeid tussen twee agenten door Frankfort's straten gevoerd, terwijl Hans en Piet er huilend bij liepen. Hel was werkelijk een erbarmelijk schouw spel wint de grote prijs van Rome door HEDDA LINDNER 18.) Carla voelt een vreemde warmte, die langzaam haai- hele wezen door dringt Hij geeft haar Widu en niet plichtmatig als een verjaarsgeschenk of iets dergelijks, neen hij geeft haar het paard, omdat hij haar een plezier wil doen. Haar ogen worden vochtig, als zij hem met een plotselinge beweging haar hand toesteekt en ze zegt: „O wat ben ik blij daarmee! Wat ben ik blij!" Stephan neemt baar band niet zonder verlegenheid. Het is aandoenlijk, zo ver heugd zij is. Een paard is toch niet zo iets bijzonders op Isernhof. Maar baar gezicht straalt letterlijk van dankbaar heid. Hij kijkt haar met verbazing aan. Heeft hij dit stralende gezicht met- de grote, glanzende ogen werkelijk vroeger lelijk gevonden? Instinctmatig brengt hij baar hand naar zijn lippen en drukt er een lange kus op. Carla leunt achter over in haar stoel. Ze houdt baar ogen neergeslagen om haar verlegenheid te verbergen en baar gedachten blijven be zig met het. adembenemende gevoel, dat die handkus haar gegeven heeft. KIS. ..Honderdduizend bommen en gra naten!" raasde de commissaris, toen de ongelukkige Van Emmon voor item stond. „Reken er op, dat ik je die frat sen zal afleren!" De man zei nog veel meer, maar het ging allemaal zo gauw, dat meneer Van Emmen ei niets van verstond. Daarop werd hij naai' een een zame i el gesleept, waar iiem een zware ijzeren kogel aan z'n been gebonden werd... om bet weglopen te beletten. RECEPTEN. Sla van worteltjes, kropsla en kom kommers. 1 krop sla, 1 komkommer, kg. wor teltjes. 1 a 2 gekookte aardappelen, zout, azijn, mosterd. Suiker. De sla wassen en laten uitlekken; de komkommer en de worteltjes wassen en in plakjes snijden. De aardappelen fijn wrijven en met de mosterd, zout, suiker en azijn vermengen. De worteltjes, de kleingeplukte krntpsla en d? komkom mer met dit sausje vermengen. Het slaatje in een glazen schaal overdoen en garneren met wat plakjes wortel. Rabarbercompöte. Rabarber, iets aardappelmeel, suiker, naar smaak. De rabarberstelen wassen, in stukjes van 3 5 4 cm. snijden en in weinig water met suiker tegen de kook aan fin onee- veer 15 min.) gaar laten worden. Cm aanbranden te voorkomen, kan men de pan in een andere pan met water ver wannen. De rabarber niet roer™, omdat daardoor de stukjes kanol zouden gaan. Ms ze gaar ziin de raharberstukjes uit liet vocht in een schaal schennen Het san bijbinden niet aardappelmeel, nn smaak afmaken met suiker en over de stokjes rabarber gieten. OOSTENRIJK DANKT NEDERLAND. I11 „Esperanto Revuo", orgaan van de Oostenrijkse Esp.-beweging, spreekt de redactie haar oprechte dank uit aan de Ned. Esperantisten, (lie levens middelen-pakketten zonden naar Oosten rijkse noodlijdende gezinnen. Zij stelt dit daarom zo op prijs, omdat zij weet, dat de Ned. Esperantisten deze levens middelen moeten uitsparen op hun rant soen. „De Nederlanders", zegt de redac tie. ..geven bierdoor blijk van internatio nale broederschap." KABINET BEEL 7 JULI DEMISSIONAIR. Naar wordt gemeld, kan worden aan genomen. dat bet kabinet Beel de tradi tie van de laatste jaren zal volgen en zijn zetels op de verkiezingsdag 7 Juli ter beschikking van de Prinses-Regen tes zal stellen. De uitslag van de verkie zingen zal dus niet worden afgewacht. VLAMMENWERPERS IN DE STRIJD TEGEN HET ONKRUID. Het onkruidvrjjhouden van wallen en sloten is een verplichting, die de land bouwers gewoonlijk 11a moeten komen. Vele sproei- of spuitapparaten zijn liier- voor in de handel. Iets nieuws op dit ge bied is de bestrijding can onkruid met een vlammenwerper. In de Wiieringer- meer werd 11I. op het Beursplein een de monstratie met een vlammenwerper ge bonden. In de praetijk zal moeten blij ken of deze oorlogsuitvinding in de landbouw bruikbaar is. DE STEM VAN NIWIN TEXEL. Zoals jullie uit de krant te weten zijn gekomen, is er op ons eiland heel wat te doen geweest verleden week! Eu on getwijfeld hebben jullie ook dikwijls aan Texel gedacht in die dagen. We willen hopen, dat de „Piet Hein" nog eens meer ons eiland zal aandoen en dat ook jullie dan getuigen kunnen zijn van een har telijke en enthousiaste ontvangst, zoals het Prinselijk Paar die verleden week mocht ontvangen. Deze laatste week van Juni is 't na tuurlijk weer kermis. Ook daar denken jullie zeker aan, en allicht lieb je er ook niet- je kameraden ovei gehad. Toch is het nog niet wat je noemt ouderwets druk, maar dat zal de laatste dagen wel komen. Want jullie weet ook wel dat de dubbeltjes duur zijn, en dat de naam „Lieftinck" tegenwoordig niet alleen meer aan tabak doet deuken. „Vader «at is een stuivertje?" „Een stuiver, jongen, dat is een gulden, «'aar alle belasting af is"! Intussen bedanken we Jac. Boogaard voor zijn interessante brief. Het doet ons goed te vernemen, dat bij zo'n waarde ring heeft voor het geduld wat enkele onzer comitéleden zich tweemaal in de week moeten getroosten om de Texelse krantverzendingsklaar te maken. Jaap, ik sluit me hij jou aan! Want er gaat beel wat tijd in zitten telkens en die heb ben ze geheel belangeloos voor alle ruim 80 Texelaars iedere keer over. Voor vandaag genoeg. We eindigen met onze hartelijke groeten voor jullie allen. Tot over veertien dagen. Secr. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg 7,30, 8,45 en 10 uur, in Oosterend 7,30 en 10 uur in Den Hoorn om 10 uur. Communie on der alle Missen en 0111 7 uur. Lof 0111 3 u. (niet 0111 7 uur vandaag). Deze week: Missen 0111 7 en 8 uur. Communie vóór en onder de Missen, Dinsdag en Vrijdag ook 0111 6,30 uur. Maandag: 9 11. gpz. Mis bij een 25-j. huwelijk. Dinsdag: 8 uur Vrouwencongr. Woensdag: 7,30 II. Mis in Den Hoorn. Jozeflof 0111 7,30, 8 uur jongenseongr. Donderdag: in Oosterend H. Mis 0111 8 11. 's Avonds 8 uur meisjes- congr. Vrijdag: 3.30 11. biechtgel v. d. huwelijksmis. Van 5-9 u. biechtgel. op hele uren, 6 11. rozenkrans Het Evangelie is de grondslag der A. R. Partij. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. De besturen van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Den Burg v.d. LTB. en afd. Texel v.d„ CBTB, ver zoeken ons het volgende op te nemen: Aan onze leden Van de Stichting v.d. Landbouw, afd. Veehouderij, mochten wij bij schrijven van 1 Juni 1948 bericht ontvangen, dat door Z.Exc. de Minister van Landbouw enz., thans definitief is goedgekeurd, dat aan de bedrijven op Texel een toeslag wordt gegeven van f 10 per fokooi, aan wezig bij de Mei-inventarisatie 1947. Zoals u bekend zal zijn, moet de Twee de Kamer de benodigde gelden voor de geraamde toeslagen nog voteren. We hopen dat dit zéér spoedig 'naar beslag zal krijgen. Waar het zich laat aanzien, dat de financiële uitkomsten over het boekjaar 1948 belangrijk beter zullen zijn dan die over 1947, o.m. door de zach te en minder kostbare winter en de be langrijk hogere melkprijs, lijkt liet ons zéér gewenst dat, in verband met de Aanslag Inkomstenbelasting het te ont vangen bedrag ten voordeel van bet. boekjaar 1947 gebracht woidt en wij ra den u dan ook ten zeerste aan, om in nw pindbalans van 1947 alsnog op te nemen een bedrag als vordering van de voor uw bedrjjf te verwachten uitkering. VOOR ONZE VROUWEN. VROLIJKE JURKJES. VOOR OLIJKE MEISJES. Hier volgt dan een eenvoudig patroon tje voor meisjes van 7 a 8 jaar. Dat het op zeer verschillende manieren uitge voerd kan worden bewijzen de geteken de modelletjes. Het eerste is van lichte en donkere stof, waarbij liet vestje en de zakjes mei fleurig borduurwerk gegarneerd zijn. Heeft men geen tijd om te borduren, stik dan de randen van het vestje, het rug jasje en de zakjes één of twee keer in de donkere kleur door. Dat staat ook leuk. Nummer twee toont hoe u een streep kunt verwerken en ook met een ruitje zult u aardige resultaten bereiken. Hel derde jurkje is van effen stof met een garnering van afstekende biesjes of bandfluweel en bet vierde toont nog een andere combinatie van tweeërlei stof. Voor een jurkje van geheel dezelfde stof beeft ii ongeveer 1,80 m. van 90 cm. breed nodig. De rok bestaat uit twee even grote haantjes, die we desgewenst van zakjes voorzien en met elkaar verbinden. De stippellijn geeft de naad aan vnor tvvee- erlei stof. Zo nodig kunt u ook midden voor en -achter een naad nemen. Het voorpandje wordt op de zijpand jes gestikt tot aan liet pijltje. De 3 cm. brede ceintuureindeu naaien we gelijk mee. Ze sluiten van achteren met een knoop en knoopsgat. De rugpasjes zet ten we op de rugpanden on tegen de Tii'literkaiil naaien we een belegje van 5 cm. breed. We sluiten de zij- en schou dernaden, waarbij we de ugschouders iets inhouden. Daarna zetten w e liet lijf je aan het ingerimpelde rokje, waarbij het puntje van het voorpand op het rok je gestikt wordt. De mouwen voorzien we van een splitje en naaien dan de on derkant tussen een dubbel mouwboordje van 3 cm. breed. De mouw wordt, over de kop ingehouden, naad op naad val lend in het armsgat gezel. Nemen we 'n cast kraagje dan zetten wc de halsope ning tussen de dubbele stof van de kraaghclften. Voor een wit kraagje wer ken we de halsopening met een schuin biesje af, zetten ook de kraagdeeltjes op een schuin biesje en hechten ze met de band in de jurk. Voor de sluiting neemt li knopen en knoopgaatjes of druk knoopjes. U kunt ook de rugsluiting la ten vervallen cn voor een splitje met knoopjes en lusjes maken. (Van deze rubriek zijn geen losse pa tronen verkrijgbaar). ELLA BEZEMER. '3 !&W K RAAG '/s O /f VOOR Z'J PAND MOUW Ook Stephan zwijgt, maar hij kijkt zijn vrouw aan, alsof bij haar op dit ogenblik voor de eerste maal ziet. De telefoon verbreekt plotseling de stilte, die om deze twee ïensen hangt. Ze horen de stem van de oude Klapp- rodt, even later zijn voetstappen in de gang. De deur gaat open: „Berlijn is aan de telefoon meneer de baron". Als Stephan van de telefoon terug komt, is hij een totaal ander mens dan zoeven. Hij kijkt Carla niet aan en steekt ietwat nerveus een sigaret op. Als de si garet brandt, zegt hij langs zijn neus weg: „De groeten van mcvroijw Bre- decke. Ze komt overmorgen voor een paar dagen hier, want ze wil graag mee rijden op de Hubertusjacht". „En komt meneer Bredeeke niet mee?" vraagt Carla verbaasd. .Hy heeft mij meer dan eens gezegd, dat liij zo graag eens een rustige tijrl bni'en zou willen doorbrengen". „O hij zou natuurlijk meegekomen zijn. Maar hij moest onverwachts voor zaken naar het buitenland. En juist om dat ze het vervelend vindt al'een te zijn, komt zijn vrouw hierheen". Carla voélt een vreemde onbehaaglijk heid bij dit bericht en er komt een boos heid jegens zichzelf in baar op om dat gfevoel. want zij weet niet, dat het baar instinct is dat verscherpt en verfijnd door het verdriet der afgelopen maan den zich te weer stelt tegen dit in dringen van Lilian. Ze voelt alleen maar, dat haar mooie vreugde vervlogen is en plaats heeft gemaakt voor een gro te matheid. Langzaam staat ze op. „Ik ben erg moe, Stephan. Ik ga maar naar bed. Wel le rusten". „Slaap wel. Carla". Een xoele blik gaat naar haar bleke, vermoeide gezicht. Ze is toch lelijk", denkt bil geprikkeld, als zij de deur uitgaat. Lilian Bredeeke kwam. Ze kwam met twee auto's, twee chauffeurs cn twee ka mermeisjes. Steplian had een schitterende ont vangst voorbereid en voor „de gravin" een reeks kamers in orde 'aten maken, als voor vorstelijk bezoek. Toen hü voor de eerste maal over „de gravin" sprak, bad Carla vreemd opgekeken. „Ze is toch „mevrouw Bredeeke!?" zei ze naïef. „Jawel maar per slot is zij een ge boren gravin cn dan is het toch hoffe lijker als wij haar hier, in baar eigen kring....'' Hij zweeg.onder de heldere blik der donkere ogen. die hem recht aankeken. „Wil het zeggen, dat mevrouw Bre deeke de naam van haar man aflegt als ze op reis gaat cn in plaats daarvan baar voornamere meisjesnaam aanneemt? En strekt zich die voorname maatregel ook uit tot het burgerlijke geld van haar man?" vroeg Carla met lichte spot. Stephan was geprikkeld. (We zijn al tijd geprikkeld als een ander iets zegt. dat ons niet aangenaam is en dat niet weerlegd kan worden). „Bii jou had ik meer begrip verwacht voor liet respect voor een oude familie naam", zei bij scherp. „Waarom .juist hü mij?" H;j drukte met een snelle beweging zyn sigaret in bet asbakje uit. Wat kun nen de vrouwen toch huichelen alle maal! dacht hp woedend. En hij zei koel: „We behoeven hierover verder wel niet te praten. Je excuseert me? De rent meester wacht op me". Hü ging weg en Carla keek hem hoofdschuddend na. Sint Hubertusjacht! Een autorit kan heerlijk zijn, de eerste tocht in een vliegmachine is een beleve nis maar niets evennaart het heerlü- ke en blüdc en vrije gevoel van de rui ter achter de bonden. Natuurlijk alleen van de goede ruiter. Wie het paard al leen beschouwt als een middel 0111 wat minder dik te worden of wil meerijden, omdat'de rode jas zo chic staat, doet maar beter de jacht op «nige afstand per auto te volgen. Isernhagen is de traditionele verza melplaats voor de Hubertusjacht. Elk jaar komen daar de ruiters Injeen aan bet jaehtmaal in de oude Nedersaksische herberg. Elk jaar speelt de kapel, die ter ere van de dag mee is uitgetogen, haar opgewekte marsen. Gegons van stemmen, gelach, harte lijke woorden van begroeting groep jes stal- en rijknechts, die hun best doen, de onrustige paarden, die zij bü de teu gel houden, te kalmeren. De dieren we ten precies, wat er aan de hand is, en snuiven en trappelen van opgewonden-: heid. Ook de paarden van Isernhof zyn aanwezig. Stephan berijdt, de grote vH „Harras", die al bijna verkocht is en op] deze jacht nog eens meet laten zieiti welke goede kwaliteiten ais rijpaard hij] bezit, Carla heeft Widu en Lilian. Met Lilian hebben zich nog enigep moeilijkheden voorgedaan. w Zij had de dringende wens eigeni Üjk een bevel geuit, Goudlelie op de j( ze jacht te mogen rüden cn wel. omdatL zü weinig ervaring bezat in parforctj® jacht en daarom een paard wilde hebbeiiL dat onfeilbaar zeker sprong. En Stej^ phan, die haar nooit weerstaan kon, vvass zwak genoeg geweest, haar hierin toe ttai geven. Hoe de jonge barones daaroveiL dacht, viel op haar onbewogen gezidjjj niet te lezen, maar in de stallen brak bfl], na een revolutie uit.^Lilian bad zich itijj de paar dagpn, dat zij op Isernhof wa&l al aardig gehaat gemaakt. „Ze doet^ waarachtig, of ze hier alles te verteller^ heeft en \an paarden weet ze niks". Dai() laatste was wel bet. ergste, wat van ie g mand op Isernhof gezegd kon vvordenU En die wou Goudlelie rijden, zo maar s als jachtpaard! Verwaandheid en andprs^. niks! Frits werd bleek van woede, toeig het bevel kwam, Goudlelie klaar te ma ken voor het transport naar Hannover. X (Wordt vervolgd.) f

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4