Stand der Landbouwgewassen op Texel Heropening Speciaalzaak Martien Bakker INDONESIË WOENSDAG 7 JULI 1948 61e JAARGANG. No. 6238 TEXELSCHE COURANT Op verzoek van de redactie van de l'exelse Courant geven wij hierbij een iverzicht van de stand der landbouwge wassen op Texel. Voordat, wij de afzon- jerlijke gewassen bespreken, eerst een ilgemene beschouwing. De omstandigheden waven dit voor jaar in veel opzichten gunstiger dan hel vorige jaar. De meeste gewassen konden lit jaar tijdig gezaaid worden, zodat met name de zomergranen met een voor sprong van plm. één volle maand in ver gelijking met 11147 begonnen. Ook het vlas werd voor een gedeelte op een voor nns eiland zeer vroeg tijdstip gezaaid. Hetzelfde kan gezegd worden van de loederbieten. Daarbij kan worden ver meld. dat liet zaaizaad over liet alge neen in een zeer goed zaaibed kon wor- len ondergebracht. De regenval was in de laatste maan- len steeds beneden liet normale, terwijl lok in de vroege voorjaarsmaanden zeer iveinig water is gevallen, zodat de wa- ;erresèrve aan liet begin van de groei- Jild zeer klein was. Dit komt ook uit in ril zeer lage stand van hei grondwater. Een gelukkige omstandigheid is. dat iide weinige regen over een vrij grote Bjjdsduur werd verdeeld, zodat van deze regenval bet maximum-profijt werd ge trokken. Hieraan is het dan ook te dan ken, dat de schade, welke door de droog- jïe werd aangericht, nog tamelijk beperkt 1)1 eet. Toch moeten we constateren, dat met name in de Eierland.se polder in dc laatste weken nog vrij ernstige droogte- trimde is opgetreden. Ook in de P.H. 'Volder heeft de droogte nogal schade gedaan, speciaal op de percelen, die van zoute kwel te lijden hebben, fl Thans geven wij een overzicht van de diverse gewassen. De wintergranen. Naar onze schatting s de oppervlakte wintertarwe dit jaar liet zo heel groot. De tarwe, die er staat leeft een behoorlijk goede stand. De •'interrogge staal er over het algemeen :eer goed voor. Dit geit vooral voor die ii-rcelen, waar dc bemesting tijdig werd oegediend. In dit lerband willen wij 'i' reeds nu op w ijzen, dut naar onze nening met name ook dc stikstofmest- itol'fen op wintergranen veelal te laat voeden gegeven. I)e zomergranen. De stand van de zo- uergerst is vrij goed. In Eierland heeft ie droogte in dit, gewas nogal enige icliade gedaan. Op meerdere percelen legon de zomergerst reeds rypingsver- tchjjnaelen te vertonen tn do regen van ie laatste dagen zal niet meer kunnen ■oorkomen. dat verscheidene percelen e vroeg rijp zijn en daardoor een lage- ■e opbrengst zullen geven. De stand van Ie haver is goed, met uitzondering van nikele percelen in de bouwpolders, waar lok dit jaar de gevreesde aaltjesziekte weer is opgetreden. De verbouw van dit gewas wordt in Eierland, de P.H. Polder en liet Noorden steeds moeilijker. Zo- niertarwe wordt, ook dit jaar niet veel bouwd. De enkele percelen, die er staan, hebben, dank zij het feit, dat ook dit gewas vroeg kon worden gezaaid een be hoorlijk goede stand, f Vlas. Er wordt dit jaar op ons eiland zeer veel vlas verbouwd. Dit is te dan ken aan liet. feit, dat de prijzen voor strovlas dit jaar gunstig liggen. Ook bet feit, dat thans het machinaal pluk ken algemeen ingang heeft gevonden, Verhoogt de animo voor de verbouw van dit gewas. De stand van het vlas is voor len deel zeer goed. Dit geldt vooral de vroeg gezaaide percelen. Helaas vinden we ook heel wat percelen, die er minder goed voorstaan en waarin heel wat on kruid voorkomt. De aanlokkelijke prijs van het vlas heeft nl. tot gevolg gehad, dut \oor de verhouw van vlas dii jaar Ook bedrijven en percelen gekozen zijn, die hiervoor niet voor 100 pet. geschikt zijn. Ook in dit gewas heelt de droogte enige schade veroorzaakt. Op andere be drijven zal het gewas door legering vrij grote schade lijden.- Peulvruchten. De oppervlakte, ver- Sound met het gewas groene erwten is i, dit jaar kleiner dan normaai. De stand van dit gewas is matig tot vrij goed. n Veldbonen staan er goed voor. Helaas vonden we de laatste dagen in enkele p®ercelen de gevreesde bon mluis al weer. Mogelijk zal de regen van de laatste da- ij gen een ernstige uitbreiding van dit kwaad voorlopig voorkomen, t Koolzaad. Hoewel dit voorjaar enkele f percelen koolzaad omgeploegd moesten worden als gevolg van de aantasting van de larven der koolzuadaardvlo, is toch de oppervlakte koolzaad op ons ei- (1land nog wel van enige betekenis. Dit gewas heeft naar onze mening een gun stige bloeitijd gehad en de bezetting 3 lijkt dan ook zeer goed. Wel moet wor gden geconstateerd, dat ook dit jaar de lfsnuitkever in de hauwen nogal enige irfr'bade zal doen. In zeer veel hauwen vinden we ook nu weer het gaatje, waar- fdnor de snuitkever de hauw heeft ver- laten. Het, is nog zeer moeilijk te zeggen „hoe de opbrengst uiteindelijk zal zijn. Aardappelen. Wij menen, dat dit ge- j was een minder gunstige stand heelt qan vorige jaren. Het laat zich aanzien, dal de Ioofontwikkeling dit jaar gerin- ger zal zijn dan normaal. Bovendien heb- ®Pn vcel percelen een onregelmatige stand als gevolg van een minder goede r kw aliteit van het pootgoed. In enkele s geallen had dit tot gevolg, dat het ge- TEXELSE MAKKT. [Den Burg, 5 Juli 1048. Aangevoerd: 240 lammeren f24-f30; 4 koeien f450- f GoO; 21 biggen f 40-f 70. Voor de leve ring: 14 n. kalveren. was omgeploegd werd. De pootgoedte- lers moesten verschillende teleurstellin gen incasseren door liet voorkomen van een hoog percentage viruszieke planten in de gewassen. In meerdere gevallen ieidde dit tot afkeuring var liet. gewas. Verder kunnen we constateren, dat di verse landbouwers overgegaan zijn van de pootgoedteelt op de teelt voor con sumptie. Dc voederbieten. In 't algemeen kan worden gezegd, dat de bieten er zeer goed \oor staan. Dit gewas heeft tot nu toe met weinig moeilijk-heden te kampen gehad. Zulks in tegenstelling met diver se streken aan de vaste wal, waar liie- tenvlieg en bietenkevertje vrij veel scha de hebben gedaan. Vooral de v roeg ge zaaide bieten staan er gunstig voor. Gras- en kunstweiden. Voor zeer veel grasland is het weer dit voorjaar te droog geweest. Heel veel hoeren klagen over 'n te lage hooiopbrengst. Dit in te genstelling met vorig jaar, toen de hooi opbrengst ondanks het iate voorjaar over het algemeen goed was. Meerdere boeren -menen, dat ook de zeer droge zo mer en herfst van 11)47 nog een zeel- on gunstige invloed uitoefenen op de gras- opbrengst van dit jaar. Wat de kunstweiden betreft, mogen we constateren, dat de opbrengst over 't geheel goed is. Er is van deze percelen een behoorlijke opbrengst van een hoog waardig product verkregen. In dit ver hand moeten wij opmerken, dat een pe riode van droogte voor kunstweiden over het algemeen minder funest is dan vooi blijvend grasland. Helaas is de op pervlakte kunstweiden niet zo groot, als gevolg van de droge zomer v an 1947, die oorzaak was, dat de inzaai op veel plaat sen mislukte. Tot slot willen we nog opmerken, dat er in de gewassen minder onkruid voor komt dan vorige jaren. Dit is vooi een goed deel te danken aan de met veel succes uitgevoerde chemische onkruid- bestrijding. Ook wat liet grasland be treft. kunnen we met. genoegen, constate ren, dat op veel plaatsen de bestrijding van stekels met groeistoffen met succes ter hand is genomen. C.v.Gr. VERHOGING VLEESRANTSOEN. Het vakblad „Vee- en Vieeshandel" spreekt de verwachting uit, dat over 14 dagen liet vleesrantsoen voor volwasse nen van 4 op 5 ons zal worden gebracht. Later in de herfst waarschijnlijk, zal het rantsoen, liet pond per maand nog met t ons overschrijden. in verlichtings- en elec. artikelen van DEN BURG. Zoals Zaterdag in ons blad werd bekend gemaakt, heeft dhr Martien Bakker zijn zaak in verlieh- tings- en electrische artikelen opnieuw geopend. We hebben dhr Bakker naar aanlei ding van dit feit een bezoek gebracht en ons er van kunnen overtuigen, dat er in deze branche een massa mooie artikelen te koop zijn en.bovendien concurre rend. Dit is ook mogelijk, doordat dhr Bakker rechtstreeks zijn goederen be trekt van de fabrikant, wat dus een di rect voordeel is. Het is verrassend, wat tr vandaag de dag gefabriceerd wordt, ook in eigen land, tegen prijzen die in i.cl kader van deze tijd passen, want het is toch zo, dat men algemeen van mening is, dat de centen raster zitten dan enkele jaren ge leden. Dhr Bakker heeft zijn rijwielzaak van de hand gedaan, opdat hij zich geheel kan wijden aan de verkoop ran verlieh- tings- en electr. artikelen. Om deze feilen heeft dhr Bakker ge meend, er goed aan te doen zijn zaak te vergroten. Het oude kantooi is bij de rvinkel getrokken op een rvijze, die het geheel een fraai aanzien geeft. Talrijke bloemstukken gaven aan deze herope ning tevens een feestelijk aanzien. We schreven over een massa artike len en zo is het inderdaad als ge dit al les ziet. Noemen we slechts huiskamer- lampen, kronen, ganglantaarns, slaapka- merveriicliting, wand- en schemerlamp jes, electr. wasmachines, electr. kookfor- nuizen, stofzuigers, straalk-iehels, orna menten, enz. De TL-buisverlichting met zijn warm aandoend effect ontbrak evenmin en dan de Phili-shave, het, electr. scheer- apparaat, dat gratis geprobeerd mag worden. Dhr Bakker liet ons verder nog het nieuwste electr. weide-afrastering apparaat zien. iels bijzonders voor onze boeren. Een aardig zitje is rechts van de in gang aangebracht, zodat liet kooplustige publiek op zijn gemak iets kan uitzoe ken. Zo is eT dus voor elck wat wils te koop. Vermelden we tenslotte de vaklie- litcleii. die deze herbouw tol stand ge bracht hebben, t.w. Fa. Bakker en Koorn timmerwerk. H. Bakker, metselwerk, P. Graal, schilderwerk en de Fa. Vlessing, de vloerbedekking, gordijnen, enz. Dhr Bakker verzorgde zelf de electr. aanleg. We feliciteren dhr Bakker met deze uitbreiding met de wens, dat hij er veel succes mee mag hebben. Z. OVER HET ALGEMEEN GEEN DRUKKE KERMIS. De Texelse kermis is weer achter de rug en we kunnen wel zeggen, dat liet niet druk geweest, is, zodat bij velen de vraag naar voren kwam of het gemeen tebestuur er niet wijs aan zou doen om de kermis voor de helft in te korten, ge lijk reeds in het Zaterdagnr. geschreven werd. De drukte op de laatste 2 kermis dagen, vnl. die van Zondag, hebben wel bewezen, dat de exploitanten en café houders liet hoofdzakelijk van de laatste dagen moet hebben. Het is nu zo, dat verscheidene stand houders maar weinig verdiend zullen hebben na aftrek van hun staangeld, vrachtkosten, enz. De Zaterdag en Zondag gaven aan de kermis een levendig aanzien en vooral Zondagavond met hel regenachtige weer, was het vooral in „de Oranje boom" eli in „Casino", alsmede in de andere lokaliteiten bijzonder druk. Ver schillende attracties waren voor slui tingstijd al gesloten, w.o, ook de Afri- ka-Showtent, waar o.a. experimenten met gloeiende stangen weiden gegeven. De ondernemer, die hier. alleen de laat ste dagen stuud, sloot al vroeg, zodat hij blijkbaar al genoeg verdiend had. Men begon al vroeg met net afbreken, zodat er Maandagmorgen \an vele ten ten niet veel meer te zien was en het gewone Maandagse beeld van de markt zich allengs herstelde. Zo is deze kermis weer .oorbij en de gene, die hiér nog lust in heeft, kan zijn hart nog in Den Helder ophalen, waar deze week kermis is. KEKMISCABARET IN „CASINO". De eigenlijke kermis heeft weliswaar weinig versoheidenheid geboden, de di verse amusementsgelegeniicden in Den Burg brachten een afwisselend pro gramma. In „Casino" kwam Vrijdag en Zaterdag j.l. het cabaretgezelschap Teun Klomp en zijn makker op de planken. Hun cabaret blijft op Nederlandse bo dem staan, in hun nationaal costuum ge stoken zou het ook moeilijk anders kun nen. Docli hiermede hebben zij hun taak dan ook niet direct gemakkelijk gemaakt. Zij brengen ons de liederen van Volendam, de haring en de Holland se molens. Er is in ons land een tijd perk geweest, dat dit cabaret triomphen oogstte, de tijd van Pisuisse, Dirk Witte en I-Iullebroeck. Maar met ditzelfde ca baret heeft Pisuisse reeds veel geld ver speeld. Dit wezenlijke cabaret verdween, liet bleek immers een gevecht tegen de bierkaai te zijn en liet café-coneert kwam er voor in de plaats. Door enige sketches kwam er enige afwisseling in hun vocale prestaties. Hierin lag vooral Teun Klomp (Jan Blok) zijn grootste kracht; zijn voordracht gal' meermalen uitstekend spel te zien, vooral in het ko mische genre, terwijl zijn makker (George du Bree) over eau volumieuse stem beschikte. In liet verdere programma maakten we kennis met de gooclielprestaties van Mr. Santos. De staaltjes telepathie, wel ke deze artist in zijn tweede helft van zijn optreden weggaf, dwongen ieders bewondering af. Bij het aanschouwen van de prestaties van de muzikale clown Toby Rix, beseft men veelal nauwelijks wat er allemaal aan vastzit, voordat een nummer precies is uitgebalanceerd, zodanig, dat elk paar noten, die gespeeld worden, elke hou ding, elk armgebaar hun juiste in.tensie krijgen. Grock, de Zwitser, is altijd nog het grote voorbeeld voor dit genre kunst. Tobv Rix behoort tot de verdienstelijke vertegenwoordigers welke ons land in dit genre bezit. De liefhebbers hebben hun hart kunnen ophalen aan zijn mond harmonica, klarinet en later zangpresta ties. W|e hebben Wim Bos als accordeonist en pianist in actie gezien, deze avond had hij mede de taak van conferencier. De vlotte manier van optreden maakt hem ook in deze creatie acceptabel, de inhoud van zijn conference bevatte veel fragmenten van het repertoire van Fer ry, zodat dit voor lien, die ook deze avon den bezochten, niet veel origineels be vatte. Doch Wim Bos mag reeds enkele beroepen afgewerkt hebben (via gedipl. typograaf en seheepstekc-naar kwam Wim in de artistenwereld terecht), 'zijn grootste kracht ligt toch wel in zijn ac- cordeonspel. In dit cabaretprogramma waren enkele soli opgenomen. Na een eigen bewerking van een valse-musette volgde een fox-medley en hierin kon Wim zijn staaltjes van accordeonteoh- niek volkomen uitspelen. Hierna volgde de gebruikelijke concessie aan het pu bliek: een populaire potpourri. Het gehodene op beide avonden, wel ke gedeeltelijk bezet waren, stond op 'n dusdanig hsehaafd peil, dat. alle bezoe kers ongetwijfeld hieraan prettige her inneringen zullen bewaren. Zaterdagmiddag gaven Jan Oort en Mr. Santos niet zijn poppenkast een voorstelling voor de kinderen. Het was jammer, dat niet meer kinderen deze middag bijwoonden, doch dc aanwezige schare Heeft ten volle genoten. IR. A. II. BOERMA EN IR J. S. KEIJSER GERIDDERD. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw, de liern Ir. A. II. Boerma en Ir. J. S. Keij- ser, aan wie eervol ontslag is verleend reap, als Regeringscommissaris voor de Buitenlandse Agrarische Aangelegen heden van het Min. van L„ V. en V. en wnd. Dir.-Generaal v.d. Voedselvoorzie ning. BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens goedkeuring van de We- i deropbouw werden door B en W. de vol gende bouwvergunningen verleend: aan dhr W'. D. Bikker, ten Den Burg, tot 't bouwen van een woonhuis aldaar; aan dhr A. Ellen te Oosterend, tot het bouwen van een woonhuis aldaar. DRANKWET. De Drankwetvergunning van dhr L den Braven voor het Hotel „De Toe komst" is overgeschreven op dhr C. Bonne te De Koog. Aan de lieren W. J. Zijm „Casino" en P. Swarthof, Weverstr. is een verlof A verleend. MUTATIE TER GEMEENTE-SECRETARIE. Ter vervulling van de vacature S. Ivrijnen, is door B en W tot adjunct- commies ter gem.-secretane benoemd hr K. C. Kaan te Koudekerke (Z), thans 2e ambtenaar ter secretarie der gemeen te Arnemuiden. JEUGD EN OOGSTHULP. Evenals het vorige jaar zal ook deze zomer de Nederlandse jeugd de hoereu helpen hij het binnenhalen van de oogst. Wederom heeft de Ned. Jeugdgemeen schap een actie ondernomen om de jeugd cp deze wijze in te schakelen hij de voed selvoorziening. In totaal zullen er 7 jongens- en een raeisjeskamp worden in gericht. Alle kampen zijn in de Noord- hoek van N.-Holland, hoofdzakelijk in de Anna-Paulowna, in de Wieringer- mèer en op Texel. De oogstperiode duurt van 12 Juli tot 16 Aug. met het zwaartepunt in het tijdvak 12 Juli tot 31 Juli. Er wordt in ploegen gewerkt, met dien verstande, dat na twee weken land arbeid telkens een groep wordt afgelost door verse krachten. De maaltijden wor den gezamenlijk gebruikt ii.«de kampen cn de „amateurs" krijgen bovendien nog het normale land arbeidersloon uitbe taald. INGEKOMEN PERSONEN. Maria P. Smit, v. Venhuizen, Meeweg II 257 n. De Waal 79. Margaretha M. lveijzer v. Dc Lier, Hoofdst.r. 86 n. Ko- gerstr. 76. Theodorus M. v. Lankveld Boekei, Bov. Huis C 121 n. C 117. Cor nells Stoepke/ v. Bloemendaal. Tram weg 3 n. E 8. Frits Nijland v. Bloemen- daai, Westerlaan 35 n. Oudeschild 59. Adriaan C. Bakker Alkmaar, Stati onsweg 166 n. H 8. VERTROKKEN PERSONEN. Jannetje Dros v. Enunalaan 12 n. Den Haag, Vreeswekstr. 317. Pietje Stoep- ker v. B 30 n. Middenmeer, Hoornseweg G 69. Gerrit A. Vlaming v. Kerkstr. 8 n. Oostzaan C 131. Anna van Halen v. De Koog 105 li. Heerlen, Kampstr .260. Pie- ter W. J. Logman en gcz. v. Wilhelmi- nalaan 8 n. A'dam, v.d. Pekstr. 81 I. MUZIKALE RONDGANG FANFARE „D.E.K." EN STRIJD OM DE MAN EN DE VROUW. DEN HOORN. De verjaardag van Prins Beruhard op 29 Juni j.l. werd op een feestelijke wijze herdacht. Het fan farecorps „D.E.K." maakte een muzikale rondgang door het dorp. Er was veel volk op de been. In het schoolgebouw werd dhr Bouws- ma een mooie foto aangeboden van het korps als een aandenken aan het mu- zoekconcours te Schoorl. Hierna werd een wedstrijd gehouden nl. de Strijd om de man en ue Vrouw met de volgende uitslag: Strijd om de vrouw: I. S. Lap Bzn.; 2. .1. Blom Kzn.: 3. N. de Bruijn. Strijd om de man: 1. .1. Commandeur; 2. Lies Kok 3. A. Langen ld. Tot slot. speelde liet koros liet. Wilhel mus. dat met veel aandacht werd aange- lioord. UITGA Vï v h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg HET AANTAL TEXELSE KIEZERS. Het aantal kiezers is over de ver schillende ntembureau'8 als volgt verdeeld: Den Burg 1 994, Den Burg II 1108, I)e Cocksdorp 445, Eierland 334, Den Hoorn 471, De Koog 426, Oos terend 803, Oudeschild 595 en De Waal 265. Totaal 5441. Hiervan stemmen er 75 elders, zodat er 5306 Texelse kiezers overblijven. Met de buitenkiezers (1336), zul len in totaal 6702 personen vaudaag hier hun stem uitbrengen. EEN VERGELIJKING MET DE KAMERVERKIEZINGEN VAN 17 MEI 1940. Om bij de verkiezingen van heden een vergelijking te kunnen maken met de laatste stemming van 17 Mei 1940, geven wij ten dienste van onze lezers hieronder nogmaals de uitslag van Texel op die datum, In volgorde van de toen geldige lijstnummering. Partij van de Arbeid 2400; R.K. Volks partij 1176; Ant. Rev. P. 553; Chr. Ilist. Party 190; P. v.d. Vryh. 383; C. P. N. 262 Prot. Unie 32; St. Geref. Party 18; Bel lamy Party 6. Bij dc uitslag van de verkiezing 1948 dient men er rekening inee te houden, dat er deze keer 1336 kiezers van bulten Texel mee zullen stemmen, nl. Den Burg 1 Nieuwst. 159, Den Burg 11 Ulo 186, Dc Cocksdorp 68, Eierland 28, Den Hoorn 95, De Koog 703, Oosterend 34, Oudeschild 39 en De Waal 24. KERKCONCERT TE OUDESCHILD. Met deze vestigen wy de aandacht op liet uitgeschreven kerkconeert, dat a.s. Maandag 12 Juli te Oudeschild wordt ge- honden in de N. II. kerk door het Oude schilder kerkkoor met medewerking van mw. Y. Stegemwi-Deinum, sopraan, J. Visser, orgel en C. Spruit, lluit. Niet alleen de bewoners van Oude schild, maar ook de overige Texelaars wekken wij gaarne op, dit mooie con cert bij te wonen. TONEELUITVOERING VOOR DE V.V.V. „TEXEL". Zoals uit liet door de VW Texel" uitgegeven programma blykt, is er voor morgenavond een toneeluitvoering aan gekondigd. Als eerste vereniging hoopt op te treden „Het Klein Toneel" van Oudeschild met „Er staat geschreven". De ver. te Oudeschild behaalde in de toneelwedsti-yd der Texelse toneelver. met dit stuk een 2e prijs, alsmede enke le personele pryzen, zodat de badgasten e.a. belangstellenden iets goods te wach ten staat. Zie adv. in dit nr. voor kaart verkoop, enz. COLLECTE. Aan dhr C. B. Termast te Oudeschild is vergunning verleend tot het houden van een collecte Ie Oudeschild ten be hoeve van de Ver. tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende Blinden. BEVOLKING EN NATUUR. De grote uitvinder Edi son vond iudertyd de kooldraadlamp uit. Dat heeft hem heel veel moeite gekost, maar ze brandde slechts 2 da gen achter elkaar, zodat het geen financieel suc ces was! De proefnemin gen hadden wel reeds f100,000 gekost, maai er zat niets anders op dan door te gaan. Het zoe ken naar een gloeidraad die een veel langere le vensduur verzekerde, begon opnieuw. Alles wat maar enigszins met koolstot te maken had. werd onderzocht: papier, stro, carton, schryfpa- pier in alle denkbare soorten, cellulose, fibre, zwam, kokosdraad, alle soorten hout, vlas, hennep, kwik, werden door Edisons assistenten in het grote labora torium onderzocht. Het aantal onder zochte sloffen steeg tot 6C00. Maar na ettelijke maanden zwoegen, dag en nacht, was de ideale stof niet ontdekt. Tot Edisons oog viel op een Japans waaiertje van het palmblad, vastgebon den met een handje van hamboe. Dit bandje werd onderzocht, waarbij hel bleek /lat het materiaal aan de eisen vol deed. Zó werd de electrische lamp ont dekt: door een hoogst bekwaam techni cus, in een met alle mogelijke hulpmid delen als werktuigen, boeken, bekwame medewerkers enz. voorzien laboratori um. Hoe deden onze verre voorouders hun ontdekkingen, die tot, fundamentele uitvindingen leidden? Ze werkten alleen, zonder hulp. Technische kennis, theore- Tekening: J. SINIA. tisehc en praktische bezaten ze niet. Het is een genie geweest, die bv. door wrij ven van hout rook ontwikkelde en daar na door blazen tonder wist te doen gloeien! Onze voorouders vonden uit: de vutirzaag, vuurboor (zie tekening); het wiel (denkt de wereld eens zonder krui wagens, wagens, karren, auto's, jeeps, kanonnen, tanks. Ze vonden uit de vlnk- haak, 't mes, de hefboom, de hamer, de |>yl, de veer (hieruit uitstond de spiraal- veer, die horloges en klokken drijft, oceaanverkeer mogelijk maakt). Uit wil de planten kweekten ze eetbare granen enz. Hun uitvindingen waren oneindig veel moeilijker dan de onze! Zo be schouwd verbleekt het schelle licht van Edisons gloeilieht in al zyn glorie voor het schemerig lichtje dat onder de han den van de man uitstraalde, die rokende tonder tot gloeien aanblies (zie de man rechts). Dr. H. F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1