O aria Zuid-Afrika De Wolprijzen Oud Nieuws ONZE EMIGRATIE-RUBRIEK. (Van onze emigratiemedewerker.) Zuid-Afrika heeft, zoals we al gezien hebben, een zeer hoog beschavingspeil. Dat wil zeggen het beschavingspeil van de blanke, de wit mens. Zodra men de loopplank verlaten heeft krijgt men te recht de indruk in een steenrijk land te zijn, waarin grote welvaart heerst. Alles is er te koop tegen redelijke pry zen en het loon is er dusdanig, dat de arbeiders zich inderdaad de weelde van een goede garderobe, een nieuwe radio en 'n bank rekening kunnen veroorloven. Sommi ge producten zijn er duurder dan in Ne derland, vele andere artikelen echter goedkoper, terwijl het loon aanzienlijk hoger ligt. Dit' geldt nog steeds alleen voor de blanke bevolking, want het loon van de naturel is gemiddeld slechts 15 pet. van het „witte" salaris. Ook de tim merman, de metselaar, de loodgieter en de kantoorbediende houdt er door de regel een zwarte huisbediende op na. Het aanzien van de Z.-AIrikaanse ste den, zoals Johannesburg, Kaapstad, Pre toria, Bloemfontein, enz. is typisch Ame rikaans. In nauwelijks een halve eeuw is hét aanschijn volkomen veranderd. Vijf tig jaar terug was er nog geen sprake van behoorlijke gebouwen en zelfs de ri olering en de straten ontbraken, doch thans wisselen de wolkenkrabbers af met eenvoudiger behuizingen, de stra ten zijn helder en breed, 111 vele geval len met beton of asfalt overdekt. Druk is het verkeer met gloednieuwe Ameri kaanse wagens en zelfs veie blanke vak lieden, ambachtslieden, arbeiders en ad ministratieve ondergeschikten hebben zich een wagentje kunnen aanschaffen, waarmee ze op hun vrije dagen door de Unie zwerven. Johannesburg bv. telt thans ongeveer 800,000 inwoners en is dus even bevolkt als Amsterdam. Men ziet er moderne bioscopen, schouwbur gen, hotels, bars, etc. Al deze steden breiden zich nog steeds verder uit. Het culturele leven staat er niet op West-Europees peil. In het algemeen toont de Zuid-Afrikaner weinig belang stelling voor goede concerten, voor klas siek, voor toneelstukken enz. De meest geliefkoosde ontspanning is 0111 er op vrije dagen met het auto'tje op uit te trekken en ergens diep in het land, vet van de bewoonde, geciviliseerde wereld, of aan het onmetelijke strand een picnic te hebben. Ook de bioscopen trekken ei volle zalen met hun lichte amusements films, doch herhaaldelijk blijkt, uit de recette, dat de cultureel hoger grijpeil de film een riskant exploitatie-experi ment is. Grote verschillen in prijs. Een ieder die plannen maakt, om naai Zuid-Afrika te emigreren, doet heel ver standig zich tevoren precies op de hoog te te stellen van de in die streek gelden de lonen en prijzen. De prijzen voor tal van artikelen lopen nl. zeer sterk uiteen. DE LUCHTREIS VAN Wonderlijke avonturen van de door G. Th. ROTMAN. Het kan voorkomen, dat men voor een costmim in Johannesburg (Aveemaal zo veel betaalt als voor hetzelfde costuum in een willekeurige andere plaats. .Wel iswaar is Johannesburg inderdaad de duurste stad van Zuid-Afrika, waaraan de lonen enigszins zyn aangepast, doch met deze algemene waarheid komt men er niet. Laat u in dit opzicht tevoren in lichten door uw kennissen in de Unie. Uw toekomstige werkgever of de emi gratie-autoriteiten. Dat voorkomt teleur stelling. Het woningprobleem. Met de Nederlandse situatie voor ogen vragen de adsp.-emigranten zich terecht af: Hoe staat het met het woningpro bleem"? We bemerken dat uit de vragen die gesteld worden. Nu, er hi in Z.-Afrika wel degelijk '11 woningprobleem, grotendeels ontstaan tijdens de oorlog. De trek "an het land naar de stad, hetzelfde openbaart zich in Canada, Australië en vele andere lan den, veroorzaakte een overbelasting dei woningen in de steden. Hiervan was reeds sprake voor de oorlog. Gedurende de zes oorlogsjaren was een grote in dustriële inspanning noodzakelijk. Dit ging gepaard met aantrekken van nieu we (zwarte) arbeidskrachten uit Mitlden- Afrika naar de Unie. Waren hierdoor al vele nieuwe woningen noodzakelijk, nog gecompliceerder werd het probleem, toen de aanvoer van bouwmaterialen tengevolge van de oorlogshandelingen stagneerde. De bouw bedrijvigheid kwam nagenoeg stil te liggen en mede Hier door ontstond de huidige situatie. Men schreeuwt in de Unie om nieuwe Avonin gen. Weliswaar is het tekort verhou dingsgewijs niet zo sterk als hier, doch er is wel degelijk een woningprobleem. Men heeft reeds oude kazernes proviso risch omgebouwd tot woningen, terwijl andere arbeiders (tydelijk) zyn onderge bracht in zgn.compounds. Vandaar dat juist vaklieden, die kun nen helpen huizen te bouwen, het meest welkom zyn in de Unie. Maar.... die hebben we ook in Nederland zo drin gend nodig. Een ander gevolg van liet woningpro bleem. is dat noodgedwongen de immi gratie van blanke arbeidskrachten daar door wordt beperkt. Men zou er hon derdduizenden kunnen gebruiken, dooh men heeft er geen huizen voor. De vakbonden zijn in het algemeen niet zo wild op immigratie. De meeste immigranten komen sedert de oorlog uit de armoedzone van Europa: Engeland, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en Nederland. Al deze mensen hebben jaren gewerkt met een ontoereikend loon en zonder derhalve theoretisch genegen te zyn ook in de Unie onder het loon te gaan werken. Vandaar ook, dat de rege ring heeft bepaald, dat alleen arbeids krachten mogen immigreren, indien er op de binnenlandse arbeidsmarkt geen aanbod is. Bovendien mom joden», arbei- DE PEGASUS. heer Van Emmen en zijn reisgenoten. Nadruk verboden 109. De volgende dag werden de ge vangenen gelucht. Ze moesten op de bin nenplaats der gevangenis boompjes planten, wat heus geen licht karweitje was. Maar de jongens hadden in die tussentijd niet stilgezeten, en tot zijn grote verrassing zag meneer Van Em men, terwijl-hij juist een kuil stond te graven, opeens de Pegasus over de bin nenplaats strijken. Vol spanning hield •bij zich gereed. 110. Hup! Daar schoot het anker naar beneden; meneer Van Ennnen greep het on voordat de bewakers beseften, wat er gebeurde, zweefde hun gevangene al hoog boven de. huizen. Na een goed half uur was de Pegasus boven een Hessïsch dorpje, 't Was juist etenstijd, en 't was er zo stil, dat je de boeren in huis met hun vorken kon horen pikken. Hans be sloot buiten bet dorp te landen. der, ook de immigrant, bij een bond zijn aangesloten alvorens hij een betrekking kan vervullen in een industriële onder neming. Meer Nederlanders. In ons derde artikel over Zuid-Afrika heb ik een en ander verteld over de be stuurswisseling. Men maakt me er thans attent op, dat de bestuurswisseling zelfs zeer voordelig zal blijken te zijn voor de Ned. immigranten. Malan wil nl. de on beperkte immigratie van Engelsen be perken en meer Fransen, Belgen, Noren Zweden, Denen en Hollanders aantrek ken. Niet, omdat hij ons beter vindt, doch uitsluitend met politieke bedoelin gen, nl. om het blanke Z.-Afrikaanse volksdeel dusdanig te versterken, dat hij na verloop van enkele jaren kan be schikken over een twee-derde meerder heid, welke volgens de grondwet nood zakelijk is om uit 't Britse Gemenebest te treden. Op grond biervan zullen ver moedelijk de Ned. emigranten straks 'n nog betere kans.maken. Voor velen is 't te hopen. Immers, de papieren mallemolen tus sen Den Haag en Pretoria draait lang zaam, heel langzaam. Als dr. Malan er wat meer vaart in weet te brengen, zul len de duizenden adsp.-emigranten in Nederland, die hun ogen gericht heb ben op Zuid-Afrika, hem heel dankbaar zyn. VOORZICHTIG MET GROEISTOFFEN! Zoals bekend wordt op het moment voor de bestryding Aan stekels in gras land gebruik gemaakt van groeistoffen. Daarvan zijn verschillende merken in de handel. Op Texel Avordi meest ge bruik gemaakt van Weedette en Agroxo- ne. De resultaten met deze middelen zijn over het algemeen vrij goed. Wij willen er evenwel nog eens met nadruk op wyzen, dat deze bestrijdings middelen een zeer funeste uitwerking kunnen hebben op andere gewassen. Dit schijnt vooral het geval te zijn met Wee dette. Vorige week zagen we zeer ernsti ge afwijkingen in een perceel aardappe len, die blijkbaar veroorzaakt zijn door resten Weedette, die in de sproeima- chine achtergebleven waren. Het betrof hier een perceel aardappelen, dat be sproeid werd na een perceel grasland, dat met Weedette weid behandeld. De sproeimachine had enige dagen niet ge werkt en werd pas sch-oon gemaakt, toen men aan 't aardappelen bespuiten ging. Waarschijnlijk zijn toen resten Weedet te in sproeibuizen en sprooidoppen A;ast gaan zitten, die met de reiniging niet verw ijderd werden. Het gevolg Avars een ernstige schade 0Arer een oppervlakte van plm. 75 are aardappelen. Wij w illen daarom nog eens met grote nadruk wijzen op de noodzakelijkheid de sproeimachine na liet gebruik van groeistoffen direct te i/einigen. De im porteur van Weedette schrijft in zijn handleiding, dat het gewenst is de sproeiapparatuur na liet gebruik ver schillende malen goed met zeep en Avater schoon te maken. Anderen raden aan daarvoor een animoniumoplossing te gebruiken. Weer anderen gebruiken ko kend water. In ieder geval is wel duide lijk, dat de grootste A'oorzichtigheid ge boden is. Indien men hier te licht over denkt kan grote schade liet gevolg zijn. C. v. Gr. DE KUNSTMESTDISTRIBUTIE 1948-1919. In verband met de onzekere factoren inzake de import van de voor ons land benodigde stikstof, en kaümeststoffen is liet. noodzakelijk gebleken, de distributie van deze meststoffen ook voör het sei zoen 1948-1949 (1 Juli '48-8C Juni 1949) te handhaven. Met ingang Aan 1 Juli 1948 Avorden tot nader order geidig verklaard de stik stofbonnen voorzien van een opdruk 1 en de kalibonnen voorzien Aan opdruk 1. Deze bonnen geven recht op het betrek ken van ca. 50 pet, van de in 1947-1948 in totaal toegewezen hoeveelheid stik stof, resp. kali. Op bonnen van liet be- mestingsjaar 1947-1948, Avdke op 30 Juni j.l. hun geldigheid hebben verloren, mo gen na 31 Juli géén kunstmeststoffen meer worden afgeleverd. Het is voor de leek zo langzamerhand heel moeilijk de diverse berichten in de couranten over de wereldmarktprijzen van wol te volgen. Immers in hetzelfde artikel wordt aan de ene kant gespro ken over een constant hoger worden van wolprijzen, terwijl er ook levens over '11 daling gesproken wordt. Wij kunnen de wol, zoals deze op de wereldmarkt wordt aangeboden in twee grote groepen verdelen, nl. wol, welke \an Merino schapen komt, en welke heel lijn is en wol, welke van Crossbred scha pen, zoals de Texelse schapen, komt, en welke veel grover is. De eerste soort wol, dat js dus de hele fijne wol, is niet in overvloed op de we reld aanwezig, terwijl de vraag regel matig toeneemt. Dit is een gevolg van het feit, dat de grote wol producerende landen minder Merino-schapen gaan houden. In Zuid-Afrika bv waren in '30 48,500,000 schapen, terwijl ei- momenteel maar 31 millioen zijn, waarvan niet meer dan 24,500,000 Merino-schapen. Het ge volg is, dat wij op de wereldmarkt de prijs van deze zeer fijne wollen regel matig zien stijgen. Anders is het gesteld me' de Cross bred wollen, hiervan is een overschot op de wereld aanwezig. Daarenboven zijn vele landen geneigd, voor zover de om standigheden dit toelaten, over te gaan tot het fokken van een vleeswol schaap, hetwelk deze grove Crossbred wol heeft. De tendenz in dit soort wol is dan ook wat de prijs betreft een dalende ten denz. De marktberichten over Mei j.l. geven hiervoor pan een daling van onge veer 5 pet. Onze Nederlandse wol behoort tot de grote groep van de Crossbred wollen zodat wij bfj de bepaling an de waar de van deze wol de marktberichten voor deze wolsoorten moeten opzoeken. Bij een rendement van 60 pot. lopen de beste Merino wollen tot aan f 7,per kg., ter wijl de Crossbred wollen bij een fijnste als Hollandse wol niet 'nogei komen dan f2,25 per kg., geleverd te Londen, dus inbegrepen de verpakkingskosten, vei lingskosten en vracht. Onderstaande volgt een opgave van de wolprijzen, gedaan door het Intern. Wol Secretariaat, betreffende de Mei-veilin gen in Londen. Kaapwol (wol uit Z.-Afrika) 70-er 12 maanden f 6,90 10-12 maanden f6,40 S-12 maanden f 5,50 64-70-er 12 maanden f6,50 10-12 maanden f 6, 8-10 maanden f5, Australische wol. 70-er beste kwaliteit f6,90 gemiddeld f 6,50 64-er beste kwaliteit f 6.50 gemiddeld f6, Nieuw-Zeeland Crossbred wol. beste kw'ahteit f2,— gemiddeld f 1,90 48-er beste kwaliteit f 1,85 gemiddeld f 1,80 46-er beste kwaliteit fl,80 gemiddeld f 1,75 Al deze prijzen zijn omgerekend op 60 pet. Bendement, terwijl de Nieuw-Zee- land 50-er te vergelijken is met onze kwaliteit 1. de 48-er met onze kwal. II. De prjjzen houden in verpakking en vervoer naar Londen. Uit bovenstaand staatje blijkt dus overduidelijk, welk een groot verschil in prijs er momenteel tussen de fijne en de grove kamwollen bestaat, terwijl zoals boven reeds gezegd, door de resp. stij ging en daling deze verschillen nog re gelmatig groter worden. OPBRENGST RECLASSERINGS- COLLECTE. De opbrengst van de gehouden Reclas- seringscollecte d.d. 5 Juni 1.1., was als volgt: Den Burg 1' 107,01 De Koog f 21,42'/s, Den Hoorn f 14,37, Oudeschild f27,34'/s, Eierland f36,01, De Waal 18,94 en Oosterend f26,40'/2, totaal f 241,61. Hartelijk dank aan onze jaar lijkse medewerkers(sters). INGEZONDEN. Mijnheer de redacteur. Wilt u het volgende als ingezonden stuk in de Tex. Crt. plaatsen? NOGMAALS O.V.V. Z.D.H. De heer Jonker schreef over „rau zen, gooien en smijten". Weet hii wel wat of dit werkelijk is? Zeker, er zijn door O-spolers wel over tredingen begaan, die niet door de beu gel konden, doch daarvoor werden ze ook door de scheidsrechter bestraft; eens zelfs met een penally. Ook had Jonker het over een scheidsrechter, die goed leidde, maar niettemin vergat om enige spelers uit het veld te zenden. Ra, ra, hoe kan dat? Vervolgens adviseerde hij om enige spelers niet meer op te stellen, omdat deze niet op een voetbalveld thuis horen. Ik zeg alleen het volgende; Waar haalt iemand, die gedurende de. wedstrijd de OVVspelerS najouwde en die door de Bond van de seheidsrechteislijst is afge voerd en die nog onlangs door de Bond als grensrechter tot 1950 is geschorst, de moéd vandaan om over sportiviteit te oordelen? Dat oordeel kan hij gerust aan de bevoegde personen overlaten. Dankend voor de plaatsruimte, KEIJZKR, seer. S.V. „Oosterend". uit „de Texelaar van 23 eu 26 Juni 1898 Oisciioon de zgn. grote lammeren- markten weer voorbij 'zjjn en daarmede ook de grote aanvoeren, was toch die op Maandag j.l. nogal van grote betekenis. Aangev oerd werden 512 lammeren, 76 schapen, 10 koeien, pinken, 5 schram men, T hjggen, 4 11. kalveren en 2 ram men. De gemiddelde prijzen waren voor lammeren f 6-f 8; koeien i 70-f 172,50; pinken f 50; schrammen f 12-i 10; biggen 110-112 en 11. kalveren f 6-f 10. Evenals vorige jaren zullen ook llians de liefhebbers van hel toneel ge durende de kermis kunnen genieten. In het lokaal „De Vergulde Kikkert" zal nl. een toneelgezelschap gedurende een drietal avonden een uitvoering geven. De leden van dat gezelschap waren gro tendeels gedurende lange ol korte tijd werkzaam in het Paleis v. Volksvlijt te Amsterdam. Oudeschild 22 Juni. Heden kwam hier het eerste gemaaide zeegras 111 de haven aan. Vier schuiten hadden een eerste tocht naar de Wierwadden gemaakt. Het garnalenvissen kan nu als geëindigd be schouwd worden. Den Hoorn, .21 Juni. In de Maandag avond gehouden vergadering der com missie voor de a.s. kroningsfeesten zijn de feestdagen bepaald op Vrijdag 2 eu Zaterdag 3 Sept. Het programma werd als volgt, samengesteld: 1. optocht, waar aan ook de schoolkinderen zullen deelne men; 2. schoolfeest; 3. ringryderij; 4. verlichting en fakkeloptocht. 2e dag: 1. optocht; 2. volksvermake lijkheden; 3. avondfeest in de zaal van „Loodsmanswelvaren". Ternauwernood was de dag van Donderdag aangebroken of voertuigen, beladen met verschillende attributen voor de kermis waren-in aantocht. Om trent het Circus Roberti; dal de kermis zal bezoeken, luiden de recensies in de bladen alleszins gunstig, zodat wij er niet aan twijfelen, of ook alhier zal men er zeer gaarne een of meer avonden een bezoek aan brengen. INTERNATIONAAL MUZIEKFEEST. In Llangollen (Engeland) werd on langs een internationaal muziekfeest ge houden. waaraan koren uit 9 landen deelnamen en dat door 5000 personen werd bezocht. Het feest slaagde volko men, doch het was weer het taalpro bleem, dat vele moeilijkheden bracht. Al leen de aanwezige Esperantisten hadden hiervan geen hinder en konden zonder moeite met el kaai' converseren. Ook dii jaar zal wederom een .dergelijk fees; worden gehouden, doch net bestuur be sloot nu meer aandacht te wijden aan hel haar correspondentie gebruiken en zul Esperanto. Daartoe zal zij deze taal in len de prospectussen ook in het Espe-j ranto worden gedrukt, terwijl tevens een Esperanto-kantoor zal worden gevestigd. Inlichtingen en prospectussen te ver krijgen bij mej. Ivarola Rossetti, Poneiau Wrexham, Engeland. wint de grote prijs <- van Rome door HEDDA LINDNER Mij De enige, die kalm bleef, was de oude Vogis. „Wind je toch niet zo op. Frits", zei hij gemoedelijk. „Zij heeft toch óók nog eeii woordje mee te spreken". „Zij? Wie -<■ zij? Onze barones? Die laat zicli immers helemaal in een hoek drukken door die blonde duivelin!" Vogis grinnikte. „Nee, de barones be doel ik niet. Die hier", en hij wees met zijn duim naar de box, waar Goudlelie aan een paar strohalmen stond te knab belen. „Laat mij maar eens begaan". Een paar minu,ten later stond hij ern stig en vol respect tegenover Stephan. „Ik--wil alleen maar zeggen, meneer als gravin Bredecke (was dat domheid of boosaardigheid?) Goudlelie wil rijden, moet ze het toch eerst eens proberen. Niemand kan weten, hoe Goudlelie zich onder een vreemde gedraagt, 't Is een overgevoelig dier." „Geloof je, dat dat nodig is? Goudle lie is altijd rustig als ik haar rijd en mevrouw heeft haar de laatste tijd zo veel gereden, dat zij aan een vrouwen hand gewend moet zijn geraakt". „Ja de barones! Maar een paard. dat men niet kent, op de jacht- rijden, is iets anders. Ik weet niet. Ik ben er niet gerust op". Stephan dacht na. Het deed hem ple zier dat de oude Vogis eigenlijk geen bezwaren maakte, alleen maar voorzich tigheid toonde en, alles welbeschouwd, had hij gelijk met die voorzichtigheid. „Je hebt gelijk", zei hij, .het is beter dat de gravin het eerst probeert. Natuur lijk moet Goudlelie niet zó uit de stal komen. Dan is ze vaak t? overmoedig. Ik heb geen lijd. Laat Frits haar van daag en morgen een paar uur er uit ne men. Dan kan de gravin na hem in de zadel gaan". „Goed, meneer. Ik zal c voor zor gen". - En de oude baas stapte «vergenoegd weg. De volgende middag verscheen Lilian in een prachtige rijbroek, in gezelschap van Stephan. Goudlelie werd uit de box gehaald. Ze scheen in het beste humeur te zijn. „Heb je haar gisteren en vanmorgen afgereden?" vroeg ThOngern terloops aan Frits. „Ja, zeker, meneer, antwoordde Frits ernstig. Het knipoogje, dat li ij aan Vo gis gaf. ontging Stephan, die naar het paard was gegaan om Lilian in de zadel te helpen. Goudlelie begroette haar meester vriendelijk. Ze had echl zin in een flinke galop door de hei, want dat dromen in de box of rondhangen in de wei begon haar flink te vervelen. Maar opeens leg de ze wantrouwig de oren naar achteren. Ze rook weer die afschuwelijke lucht en die ging uit van een wezen, dat haar to taal onbekend was en dat met opdrin gende vriendelijkheid op haar hals klop te. Het was vreselijk. Goudlelie snoof verontwaardigd en wierp haar hoofd om hoog. „Hola!" liep Stephan en klopte haar kalmerend op de schoft. De oude Vogis kwam naderbij en zei bescheiden: „Goudlelie laat zich niet graag aanraken". „Hm, ja. goed laten w e 't maar pro beren. Frits neem jij haar bij het hoofd. Zo. Mag ik 11 verzoeken, gravin?". Maar Goudlelie keek s'ceds schichti ger. Ze begreep niet wat er eigenlijk ge beuren ging. „Houd vast, Frits!" zei Thüngern. „Zn kom gravin." Lilian zette haar voet in de stijgbeu gel. Stephan nam de andere voet een wip en ze zat in de zadel. Eén ogenblik stond Goudlelie als verstard. Zo iets was haar nog nooit overkomen. Maar toen haalde ze dien adem en toen Frits klampte zich aan het hoofdstel vast en hield uit alle macht- het hoofd r an het paard omlaag, zodat hel niet steigeren kon. E11 Goudlelie begreep al gauw. dat het zó niet ging. maaren vóór Frits zijn druk veranderen kon en haar hoofd omhoog honden, wierp Goudlelie haar achterband de lucht in en wel op een ma nier, die iedereen achteruit deed sprin gen. Stephan slaagde er echter in Lilian op te vangen, terwijl Frits zich kramp achtig aan het hoofd van het opgewon den dier vastklampte. Maar Goudlelie was de onaangename last nog niet kwijt of haar goede humeur keerde terug. Ze liet zich gedwee als een lam door de grijnzende Frits in de box terugbren gen en liet eind van het lied was, dat de brave „Sultan" de eer verwierf, me vrouw Lilian Bredecke ter Hubertus- jacht te voeren. „Sultan" stond vreedzaam naast „Wi- du" en „llarras", toen de ruiters ver schenen. Carla was in een blijde stem ming. Ze had nog nooit een parforce jacht meegemaakt en vond de sfeer, die van alles uitging, heerlijk opwekkend en spannend. Angst had ze niet ze was zeker van zichzelf en van haar paard en ze keek met ogen vol verwachting, als een kind 0111 zich heen. Velen begroetten haar hartelijk. Haar naam als uitsteken de amazone was al hekend geworden. En de mensen hier, die paarden en paarden sport hoog schatten, waren hoe langer hoe meer tot de overtuiging gekomen, dat de beroemde fokker en concours-rij der geen hetere vrouw had kunnen ne men clan deze jonge Duits-Amerikaanse. Thiingern's ogen zochten Redern, die meestentijds in Carlo's nabijheid bleef. „Beste kerel", had hii tegen hem ge zegd, blijf .iü een beetje in de buurt van mijn vrouw, terwijl ik de zorg voor onze gast op mij neem". „O, graag", had Redern geantwoord, „maar ik denk dat het beter is, dat je vrouw een oogje op mij noudt dan ik op haar. Dat lijkt me veiliger" „Kom, Redern, sinds wanneer ben je zo voorzichtig geworden?" zei ritmeester von Steinkirch plagend, „je hebt toch jachten genoeg meegereden en kent het merk wel, zou ik zeggen". „Dat doe ik ook", zei Redern grinni-| Lend, maar juist daarom weet ik, dat geen sloot te breed is, als ze maar niet te lang is." Het signaal voor liet vertrek onder brak hun gesprek en langzaam begon nen de ruiters zich te groeperen. Carla reed naast Redern, die haar onder liet rijden naar het jachtgebied, de verschil lende gebruiken van de jacht uitlegde- Zoals bijvoorbeeld, dat men niet alleei altijd achter de honden, maar ook achtei de piqeurs moet blijven. Doch daarte genover moest men bij een zo sterk be zette jacht als nu, zoveel mogelijk voor aan blijven 0111 niet in 't gedrang van minder vaardige ruiters te raken, wal gevaar voor botsingen opleverde liij de hindernissen. Want het was nu eenmaal een feit, dat er nogal wat Zondagsrui ters op de Hubertusjacht kwamen, die hun paard niet voldoende in de hand hadden, merkte Redern op, toen plotse ling een dikke heer in een spiksplinter nieuwe 10de jas naast hen opdook, ver- gepfse pogingen doende om ziin snui vend ros in bedwang te houden. „Waar wilt, u naar toe, meester?" rie{| hii de ruiter toe. „Ja lacht u maar hijgde de difflc ke, een bekend en alom bemind advo-ïjl caat, „,in Tattersall hebben ze me bfri.l zworen dat liet dier zo gedwee was j als een lam en nu lijkt hij wel gek". I ,J (Wordt vervolgd.) J

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4