Nieuwe bonnen eestelijk leven. Het uitzicht in deze wereld. Oezonder en Eierlandse Vuurtoi door de kustwach en volgend voorj Vreugdevolle Thuiskomst ivTF.RDVG 31 JULI 1948 61c JAARGANG. No. 6240 COURANT Dat is een vreemd woord voor ons iensen van de 20e eeuw geworden. Kom laar eens in een grote stad op een bo- cnwoning. Je zit overal ingesloten tus- en muren en je ziet bijkans de blauwe eniel niet. De bewoners mogen altijd taren op dezelfde muren en platjes en uintjes. Daar is geen uitzicht. En als ulke mensen dan ook eens hun vacan- ie in een dorp doorbrengen en ze kun- bn ien dan van zieh af zien, dan halen ze erruimd adem. Gods wijde luchten on- jeliinderd te mogen aanschouwen is een ,'oorrecht voor iemand die altijd opge- sloten zit tussen muren. Het leven wordt 111 sr eentonig van. De mensen worden er Iroefgeestig en neerslachtig van. Want een mens houdt van uitzicht, van de wij de blik. Hij wil ruimte en geen begren- ting. Voor kinderen uit de stad is het in ite 'n de zomer op het platteland een feest. Ze -*e: hebben de ruimte. In onze bewogen tijd leven we op zo'n bovenverdieping zon der uitzicht. En we minnen toch zo de uimte. We willen toch zo graag onge- .hinderd van ons af zien en een door- kijkje hebben. Het wordt ons echter niet gegund. De begrenzing wordt al enger, het uitzicht al meer ingeperkt. En dat benauwt ons meer dan we zeg gen. Och, je praat daar niet elke dag over. Wat geeft het je ook? Je hebt'im mers toch zelf niets te zeggen! Maar in ons hart is liet verdriet, dat we zo benauwd wonen. En met alle harts tochten die in ons zijn zouden we het somtijds wel uit willen schreeuwen: geef ons toch uitzicht! Waarom moet het in de wereld nou zo benauwd zijn en zo onzeker, zodat je je altijd voelt opgeslo ten in een kooi? Waarom moet de le vensvreugde versomberd worden door dat akelige uitzicht, door het kijken te gen de muren der verdeeldheid? Kan dat nou werkelijk niet anders? Moet je dan persé in een versomberde wereld leven; in een wereld waarin het uitzicht steeds geringer wordt? U zoekt het antwoord op die vraag? Welnu hier is het antwoord: ja, we moe ten in een wereld zonder uitzicht leven; we moeten in ons persoonlijk leven zon der uitzicht leven, wanneer die wereld en wij het Woord Gods niet willen aan vaarden. Dat is de enige reden, waarom het hier zo donker en somber is. van 1 tot en met 14 Aug. 1948 Bonnen voor brood: 087-1 brood is 800 gr. brood (geldig t.m. 7 Augustus) 088-1 brood is 200 gr. brood (geldig t.m. 7 Augustus) Allo bonkaarten 808: 090 algem. is 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 091 algem. is 1 ei 092 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 093 algem. is 100 gr. bloem, zelfrijzend bakmeel of kindermeel Bonkaarten KA, KB, KC 80S 096 algem. is 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 097 algem. is 2*0 gr. boter of margarine of 200 gram vet 098 algem. is 250 gr. kaas of 3121/a gr. korstloze kaas 099 algem. 250 gram waspoeder B 107 is 800 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus) II 108, C 110 is 500 gr. boter of margari ne of 400 gram vet C 109 is 400 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus) Bonkaarten KD, KE S08 III algem. is 500 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen 112 algem. is 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet 113 algem. is 125 gr. kaas of 156'Ai gram korstloze kaas 114 algem. is 500 gr. waspoeder D 117 is 800 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus) E 119 is 500 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbiscuits Tabak- en versnaperingen kaarten enz. QA, QB. QC 80S 87 Versnap. is 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 90 Versnap. is 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 80S (bijz .arbeid, a.s. moe ders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook M. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 044, 045 en 046 Vlees blij ven geldig t.m. 7 Aug. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Juli worden gebruikt. mooier wordt Uw Luid door Hama melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamea-crcme. ZON, MAAN EN IiOOG WATER. De zon komt 31 Juli op om 5,onder om 8,32. Maan: 5 Aug. N.M., 11 Aug. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 31 Juli 3,40 en 4,15. 1 Aug. 4,55 en 5,30. 2 Aug. 6,20 en 6,55. 3 Aug. 7,40 en 8,10. 4 Aug. 8,45 en 9,15. 5 Aug. 9,40 en 10,10. 6 Aug. 10,35 en 11,05. De Eierlandse vuurtoren, die zo'n gro te rol gespeeld beeft in de Russenoorlog en door de opgelopen grole schade bui ten werking werd gesteld, wordt van een nieuw gewaad voorzien, d.w.z. omman- tebl met een geheel nieuwe stenen muur en verder naar dc eisen des tijds inge richt. Wie zieh de oude, met kogels door zeefde muien, waarin grote gaten, nog herinnert, zal thans een grote verande ring kunnen constateren, daar het ge heel van de vernieuwde toren veel for ser en breder is geworden. De oude toren. üiOB De vuurtoren, zoals deze nas vóór de Russenoorlog. De oud» toren was ca. 32 m. lmog en liet gemetselde gedeelte 26'/j m. Hiervan werd 2Vs in. gesloopt, zodat er 24 m. overbleef. Vier lengtescheuren, die met cement dicht gemaakt zijn, laten nog duidelijk de sporen zien van bet oorlogsgeweld, dat hier eenmaal woedde. Om de oude toren zijn een aantal betonringen ge maakt en hier omheen is een nieuwe mantel gemetseld. De omvang van de oude toren was van onderen 7,99 in. en wan boven 4.50 m. V ""OB-Wltoieuwde toren" is 'Mfr 8.50 lil. en van boven 7,50 m. We bedoe len hier het metselwerk. Boven de hoog te van 24 m. is een grote betonplaat ge maakt, waar 12 m3 beton is verw erkt en in de bovenbouw totaal 25 mg. (Behalve bet liclithuis). Hierboven komt het lo kaal voor ue kustwacht, dat naar wij ver namen. met Sept. zal worden betrokken. Het zal wel voorjaar 1949 worden eer de toren weer zal kunnen branden. Bij liet lokaal voor de kustwacht wordt verdol de machinekamer ingericht. Nog hoger komt liet liohthuis, dat dan weer zijn lichtbundels zal doen uitstralen over het Eierlandse Gat en omgeving. De hoogte var. de nieuwe toren wordt 35 meter. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. G. Groot Zonen. Den Helder. Als het gehele werk voltooid is, hopen we hier nog nader op terug te komen. Een schitterend panorama. Op de prachtige zomerdag, toen wij de toren beklommen, hadden we 'n schitte rend panorama over de gehele wijde om trek. Aan de^ ene kant de Noord, en aan de andere zijde de Waddenzee met te genover ons de Vliehors en verder bene den liet fraaie duinlandschap en daar achter tie pulder Eierland, waar in deze dagen de diverse landbouwproducten ge oogst worden. Dit gedeelte van Texel i3 wel een der mooiste plekjes en zeker do moeite waard om eens bezocht te worden. Z. VAN 15 TEXELAARS UIT INDONESIË. Voor de Texelaars en in liet bijzonder voor die gezinnen, die een zoon, man, vader, broer of verloofde uit Indonesië terug verwachtten, was het Dinsdag een bijzondere dag, daar bij de 1152 demobi liserende militairen, die Dinsdagmorgen met het IroSpentransportsehip „Indra- poera" te Rotterdam aankwamen, ook 15 Texelse militairen aan boord waren, t.w. O. Agter, D. Biesboer, J. P. B. Bonnet, P. M. v.d. Brink, A. Dros, M. van Heer waarden, D. Iiooijberg, L. Tb. de Kindt, S. Roorda, K. Tap, G. Vlaming, J. Vla ming, J. H. v.d. Vliet, J. Witte en D. Zuidewind. Ondanks de 'minder vlotte reis met dit oude schip, dat nu in revisie gaat, zijn al deze soldaten Dinsdagavond nog op Texel aangekomen met de boot van half 5 uit Den Helder. Bij de haven werden velen.reeds opgewacht door hun ver wanten en gingen zij per taxi of per bus naar hun woonplaats, waar hun een vreugdevolle thuiskomst was voorbereid. Overal wapperde de driekleur en wa ren erepoorten gemaakt met hel op schrift „Welkom thuis". Niet alleeu de eigen familie en kennis sen leefden mee, maar de gehele dorps gemeenschap. Zo viel de jongens (mannen) te Ooster end o.a. een muzikale hulde ten deel door bet fanfarecorps „Excelsior" en werden zij nog toegesproken door Ds. de Wolf. Niwin, Hand Ned. Indië en R.K. Thuisfront hieven niet achter. De organisaties, die zo veel voor de militairen in Indonesië doen, bleven van zelfsprekend niet achter bij deze be groeting. Zij deden dit niet op de avond der thuiskomst, om bet in familiever band samenzijn niet te sloren, maar Woensdagav ond. Bestuursleden van de Niwin, de Band Ned. Indië en het R.K. Thuisfront brach ten al deze militairen een kort bezoek, daar het ondoenlijk was om lang te blij ven. De ontvangst was zeer hartelijk en overal werd waardering uitgesproken óier al heigeen in liet vaderland voor de soldaten in de tropen gedaan wordt. Als een welkom thuis werd al deze Texelse vrijwilligers een surprise aangeboden in de vorm van bloemen, een Texels lepel tje of het fraai geïllustreerde boek „Sol daat over Zee". Zo was de datum van 27 Juli voor de Texelaars een bijzondere dag, in het bij zonder voor de thuisgekomen militairen en hun familie. Z. MORGEN GROTE SPORTDAG VAN DE HELDERSE SPORTRAAD. De dag van morgen staat in het teken v. d. sport. De Helderse Sportraad nam nl. het besluit deze dag koers te zetten naar Texel, om hier een sportdag te or ganiseren. De Helderse tafeltennisclub 4a zal in „Casino" tafeltenniswedstrijden houden, waaraan een leder kan deelnemen. Niet alleen heeft zij hiermede de bedoeling, deze tak van sport op Texel ingang te doen vinden, doch ook wilde zij aan dit tournooi de liefhebbers onder de badgas ten gelegenheid geven, aan deze wed strijden deel te nemen. De Sportraad heeft dit plan niet al leen overgenomen, maar er ook een be langrijke uitbreiding aan gegeven. In een bespreking met dhr Muzerie van de Wandelbond, werd een volledig plan uitgewerkt met de VVV „Texel", voor de organisatie van een massaal be zoek van Helderse sportmensen aan Texci. Er staat voor morgen tevens een serie wandeltochten op het programma langs de mooiste gedeelten van bet eiland. Het inschrijfgeld bedraagt 1'0,35 p.p. en voor de tafeltenniswedstrijden f0,50. Zie voor bijzonderheden ook de aan plakbiljetten. De VW heeft enkele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Opgave can deelname voor de tafel- tenniswedstrijden en de wandeltochten kan geschieden bij de VW-bureau's te De Koog, Den Burg en Den Hoorn. MARKT PURMEREND. 27 Juli 1948. Aangevoerd: Veemarkt: 267 gelde koeien f 325-575, stug duur; 108 nielkkoeieu f 400-825, ma tig; 12 stieren 1425-6501 stug; 28 gras kalveren f 150-325, kalm; 478 biggen f 36- 65, stug; 266 schapen f66-87,50, kalm 459 lammeren 124-52,50, kalm; 75 bokken en geiten f 10-70; 43 paarden f 325-825, stug. Pluimveemarkt. 1000 oude kippen en bennen (wille en rode) f2-25; 900 idem blauwe f 2,50-3 per kg.; 1200 hennen 16- 7,50 per stuk; 2200 jonge hanen (blauwe) f 2,40-2,85; 10100 idem (witte en rode) f 1,75-2 per kg.; 600 jonge en oude een den f 1-2,50; 300 konijnen f 1-11 en 80 ganzen f 6-7 per stuk. VEEL GEGADIGDEN BIJ VERKO PING. DEN BURG. Ten overstaan van Nota ris Mulder werd Woensdagavond voor de Erven van dhr D. van der Werff Azn., verkocht: A. een woonhuis met erf aan de Nieuwstraai no. 45, koper G. Koorn Rzn. Molenstraat, voor de maximumprijs van f 2600,—. B. een schuur met ondergrond aan de Nieuwstraat, no.47, koper D. Lips voor de maximumprijs van f900. Voor beide percelen waren 18 gega digden. Bij loting wei-den de panden aan bovengenoemde personen toegewezen. FANFARECORPS UIT FRIESLAND CONCERTEERDE IN HET PARK. I In de reeks van concerten, die door de VVV georganiseerd worden, was het Dinsdagavond de Chr. Muziekver. „Har monie" uit Friesland, welke in het Park concerteerde. Dit is een korps, dat in de Ere-ald. uitkomt, zodat er zeker iets goeds verwacht mocht worden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, daar deze Friezen uitstekende musici bleken te zijn. Het prograuuna vermeldde een 10-tal nrs, w.o. ook de Con Brio mars en Bella Bianca en de selectie uit de Vogelkoop- man, die liier door andere muziekver. reeds eerder gespeeld werden. Verder uog een aantal andere marsen en de nrs. 'udex v. Cli. Gounod. Berceuse uit Joce- lyn en Nahcr mein Gott zu dir, para- j phrase van E. Ruh. Er werd geopend en gesloten met een koraal. Het was een genot deze muziekver. te horen spelen op deze prachtige zomer avond. Heel jammer was het, dat niet meer deren aanwezig waren al kunnen wij nog van een redelijke belangstelling spreken. De oorzaak, dat dit concert- geen massa- bezoek ten deel viel, moet o.i. toegeschre ven worden aan de onvoldoende bekend heid die er aan gegeven was, daar velen niet wisten, dat dit concert zou plaats vinden. We hopen, dat „Harmonie" uit Warns (de oude ver. van dhr Bouwsma, dir. van D.E.K.), hier nogmaals zal optreden, daar bet. alleszins de moeite waard was. Tijdens dit concert werd een der be zoeksters door de warmte bevangen, waarbij zij flauw viel. Door de politie en andere omstanders werd de nodige hulp v erleend, waardoor ze spoedig weer bij kwam. INSCHRIJVING VERKOOP BOUWMATERIALEN. Door de Inspectie der Domeinen te Allnnaar werd een inschrijving gehou den van de verkoop van bouwmaterialen, afkomstig van de noodstal bij boerderij Texel 14, Eierland E 85, in 6 kavels. De uitslag hiervan was als volgt: Fa. Gebr. Bruin, Den Burg, kavel 1 en 6; J. Smit, Molenstr., Den Burg, kavel '2 en aan P. Bakker Dzn., De Koog, kavels 3. 4 en 5. Totaal opbrengst f 703, -. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn he.!pt altijd REISVERENIGING OPGERICHT. OOSTEREND. Oosterend is sinds eni ge lijd een vereniging rijker, er is nl. door enige personen een reisvereniging opgericht. De leden dezer ver. zijn voor nemens eens per jaar een reis te maken naar de mooiste plekjes van Nederland. Waar men het eerst naar toe zal gaan is nog niet bekend. Dit zal door de leden zelf in een vergadering moeten worden beslist. Het voorlopig bestuur is met het voorbereidende werk bezig en -hoopt straks op de vergadering met enkele reisplannen voor de dag te komen. Op die vergadering worden dan ook alle leden verwacht, ook de vrouwen. Hier zal verder een definitief bestuur worden gekozen. Zodra het voor!, bestuur do plannen kan overleggen, zal door middel van de Texelse Crt. een oproep volgen. Dat er aan een reisver. behoefte was, bleek uit het feit, .dat met, enkele dagen reeds 64 leden werden genoteerd. De contributie bedraagt 25 et. per week. Al degene, die nadere inlichtingen willen hebben, wenden zich tot het voorlopige bestuur, dat bestaat uit de heren Jb. Visman, voorz.; Jn. Witte Czn., pen- ningm; H. Dob, secretaris en C. Daal der. NIEUWS UIT HET N.N.V.-KAMP IN HET DUINTERREIN „SUMATRA". In het kamp van de N.N.V. loopt alles uitstekend. Alle dagen trekken de deel nemers er op uit en zwerven dan rond in de duinvalleien van de Eierlandse duinen en de Slufter.Zondag was er een boottocht naar Vlieland met de Teso en ook deze dag was welbesteed. 's Avond3 vinden er lezingen plaats of men zingt in de grote conversatietent en volksdanst op bet kampterrein. Zodra des morgens weer de reveille wordt geblazen, -haasten de deelnemers (sters) zich uit de tenten en na liet ont bijt vertrekken de excursies weer in alle richtingen van bet eiland. De enorme vogelrijkdom is oorzaak, dat de vogelmensen ogen te kort komen. Zij bewonderen de vaak honderden klu ten, groenpootruiters en lepelaars. Op de Schorren van de Eendracht de sterns, kanoetstrandlopers, pleviertjes, lepelaars en de diverse meeuwensoorten. Dank zij de medewerking van het Staatsbosbeheer wordt behalve de Sluf ter, ook in de Muy geïnventariseerd. Bij deze inventarisatie komen heel wat nieu we plantensoorten aan het licht. Zo werd thans ook in de Sluftervlakte Stur- mia, dat kleine orchideetje van de vallei en waargenomen, terwijl in de Eierland se duinen in een prachtige vallei Spaan se ruiter werd gevonden, een zeldzame distelsoort. Zo werkt men mee om aan de botanis ten en ornithologische rijkdom van Texel die beroemd is, nog meer luister bij te zetten en de naam, dat Texel de parel dei- waddeneilanden is, alle eer aan te doen. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Teiefoonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg x OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht op de nieuwe Financierings regeling Woningbouw 1948, die op 31 Juli a.s. in werking treedt. Deze rege ling biedt belanghebbenden, die met toe passing daarvan willen bouwen, een be langrijk grotere zekerheid dan de tot dusver geldende regeling. Inlichtingen zijn te bekomen op ge meentewerken. De Burgemeester, REHORST. KANTOOR Dlstrictsraad Consumentencrediet en Noodwetouderdomsvoorziening GESLOTEN. Het kantoor van de Districtsraad van bet Consumentencrediet en voor de Noodwetouderdomsvoorziening is we gens vacantie van liet personeel, geslo ten van 2 Aug. t.m. 21 Augustus a.s. LEDENAANTAL DER VAKCEN TRALES WORDT GROTER BEHALVE DE E.V.C. Op 1 April 1948 telde bet N.V.V. 343,5UU leden, tegen 339,S00 op 1 Januari 1948. Het ledental van bet Chr. Natio naal Vakverbond steeg van 131,390 tot 135,199, terwijl de Nederlandse Kaht. Arbeidersbeweging op 1 April 267,909 leden telde tegen 251,409 op 1 Jan. De E.V.C. daarentegen verloor leden: van de 176,900 leden op 1 Jan. waren er op 1 April nog slechts 169,700 over. DE ST. JANSSTICHTING KREEG RADIO-CENTRALE, MAAR. DEN BURG. Reeds lang was er spra ke van dat de oudjes in de St. Jansstich ting radio zouden krijgen en nu einde lijk is het er dan van gekomen. Het zal zeker voor hen een heerlijk genot zijn, alles v at er in de wereld gebeurt, te kun nen beluisteren. Vooral met de a.s. fees ten, maar. nu moet er nog een luid spreker komen en dat is een probleem, dat nog niet is opgelost. Is er op Texel soms iemand, die een goede luidspreker heelt en deze niet meer gebruikt? Wat zou hij er de oudjes gelukkig mee kunnen maken, door deze aan de St. Jansstiohting af te staan. We hopen spoedig te kunnen melden, dat er in deze nood is voorzien. i'TI.MNIEUWS. MAMMY. Deze film is gemaakt naar gegevens uit de Amerikaanse burgeroorlog en de tijd daarna. Alleen Vader Josef, een pa rochiegeestelijke, schijnt te weten, dat Philip, een blanke jongen van 9 jaar, bij Toinette, een negerin inwoont; niemand verwondert er zieh over, dat zij hem ge durende 8 jaren opvoedt met een toewij ding, die een mengeling is van moeder liefde en ontzag voor een blanke meos- ter. Toinette haat de „Yankees", zoals de afschaffers der slavernij uit het Noorden worden genoemd. Vader Josef is een goed mens, maar hij moet zijn plicht doen, hoewel hij slechts met tegenzin de gelukkige lijd van Toinette en Philip verstoort. Hij gelooft, dat Philip nog 'n grootmoeder in leven heeft in New-York. Toinette houdt, vol Philip gevonden te hebben en zegt hem groot te willen brem gen. Na veel verw ikkelingen komt het slot, dat een gelukkig einde is van Phi lip met zijn grootmoeder en Toinette. HANDHAVING MAXIMUMPRIJZEN BROEDEIEREN EN KUIKENS. De ver. v. Broederijen en Pluimvee- fokbedrijven kwam te Apeldoorn in alg. vergadering bijeen. Dhr A. II. v. Steen bergen, voorz., van de ver., was van me ning, dat bet aantal te broeden kuikens zo spoedig mogelijk weer op vooroorlogs peil moet worden gebracht, en dat de tijd gekomen is. de eierhandel en de eier- prijzen geheel vrij te geven. Ir. Tukker, dir. v.h. Bedrijfschap voor Pluimvee en eieren was echter een an dere mening toegedaan en oordeelde handhaving van maximumprijzen voor broedeierpu en kuikens noodzakelijk. Volgens spr. kan evenwel het stelsel van de phiimvoctoevvijzing aan de kant wor den gezet. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg om 7,39, 8,46 en 10 uur; in Oosterend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 uur. Biecht- gel. van 7-7,30 u. Communie onder alle Slissen en om 7 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 u. Communie vóór en onder de Missen. Dinsdag en Vrijdag ook nog om 6,30 u. Maandag: ook een II .Mis om 9 uur. Woensdag: in Den Hoorn ook een H. Mis om 7,30 uur. 's Av. half 8 Jozeflof. Geen congregatie. Donderdag: geeni H. Mis in Oosterend. Geen kinderbiechthoren, 's Av. van 7-8 u. biechtgel. Vrijdag: le Vrijdag. H.H. Missen om 6,30, 7 en 8 uur. 8 u. gez. II. Mis. In Oosterend om 7,45 een gez. II. Mis. 's Av. half 8 H. Hartlof. Zaterdag: le Zaterdag v.d. maand. Van 5-9 uur biechtgel. op hele uren. 6 u. rozenkrans.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1