Gemeenteraad besloot tot opheffing der Gemeentelijke Kraaminrichting per 31 Dec. 1948 •Cf Doorzitten VOENSDAG 4 AUGUSTUS <948 81e JAARGANG. No. 6241 E COURANT De gemeenteraad kwam Viydagmid- ag bij een tropische warmte bijeen, o.l.v. lurgemeester Mr. G. D. Rehorst. Van e laadsleden Jac. Bruin en A. Dros as bericht van verhindering ingeko- ïen. Na opening werden de notulen der vo- ige vergadering ongewijzigd vastgé- ield. De overname van wegen door Ged. Staten niet goedgekeurd. Zoals men zioh nog wel herinneren ,ld, werd in Maart een voorstel aangeno- len van wethouder Ilin, 0111 versehillen- poidenvegen over te nemen. Ged. taten schryven in een brief van 21 Juli dat zij dit raadsbesluit niet kunnen oedkeuren, tenzij de hogere lasten van et Rijk terug zullen worden ontvangen olgens de bijzondere uitkering der 'oodvoorzieningswet. Daar deze wet og niet is afgekomen, zullen B en W eze belangrijke aangelegenheid nader nder ogen zien. In verband met deze jugelegenheid 3tellen Ged. Staten voor e heffing straatbelasting reeds 1 Jan. MS te laten ingaan en niet per 1 Jan. 940, zoals oorspronkelijk besloten was. lok'deze zaak komt in een volgende ergadering aan de orde. Een maatschappelijk werkster of een gezin sverzorgster? De Stichting maatschappelijk werk ■n plattelande wilde 50 pet. bijdragen 1 de kosten voor een te benoemen matschappelijk werkster. Inmiddels as er een circulaire van de Min. van cc. Zaken binnengekomen, waarin werd ie<iegedeoId, dat deze een bijdrage wil even voor een aan te stellen gezinsver- urgster, waar ook een grote behoefte an is. B en AV willen een en ander bij e vaststelling der gem. begroting 1940 ader bekijken. De Sportvelden. De voetbalver. „Zeemeeuwen" te Ou- tsohild verzocht onlangs liet sportter- dn aldaar op te knappen. De Burge- eester zei, zioh persoonlijk van deze liuk op de hoogte te hebben gesteld en at de kosten op 5 ii 6000 gld. werden egroot. Het is dus niet gemakkelijk, et college wil nu de situatie in alle u-pen bekijken en dan met een kosten- erekening komen. Er werd verder toedeling gedaan van de goedkeuring n diverse raadsbesluiten, zoals aan- en erkoop van grond enz. Vragen van dhr Westdorp. Het raadslid, dhr Westdorp had sclirif- dijke vragen ingediend, nl. over de oninguitzetting te De Koog, waarover eel ontstemming heerste en over liet L'graven van cadavers van schapen in et Noorden. Wat dit laatste betrof, alireef adressant dat dit nog veel te Icnsen overliet, ondanks de geruststel- mde verklaring in de vorige vergadc- ng door een der leden gedaan. Het antivoord van de Burgemeester. De Burgemeester zei, dat, wat het he aven der cadavers betreft, dit euvel ior dhr Noordljk, dir. der gem. vete- naire dienst, zal worden onderzocht, 'en opzichte van de woninguitzetting, itwoordde spr., zich geen illusie te aken. dat de boze eritiek onderdrukt ni worden. Met wederzijdse goedkeu- ngen werden de woningen door de. lornialige eigenaar van liet Witte uise dhr Hillenius, verhuurd. Betrok- 11e die zijn hotelbedrijf weer w ilde ex citeren, kreeg een bedrijfsvergunning 11 de Kamer van Koophandel en de zinnen zijn er op gerechtelijk bevel ior een deurwaarder uitgezet, buiten 't [dlego van B en W 0111. Spr. betreurde at de macht, van het college bij de hui- woonruimte zo beknopt was. B en zitten 1111 met de brokken. Er was ten oplossing voor te vinden. Aan de lieuwe eigenaar werd een verklaring Ifgegeven, waarbij de gem. zioh aan sprakelijk stelde voor de eventuele solia- en er' mochten 2 gezinnen in blijven lonen. Voor de derde, een weduwe, lerd geoordeeld, dat deze wel by haar lichter kon inwonen. Hoewel de laatste iadgasten had, vonden we dit motief niet lorslaggevcnd. Voor de gemeente be- lekciit deze zaak '11 gevoelige fin. conse- tentie. we zijn bezig een oplossing te zoeken ai spr. hoopte, dat deze toestand niet ot het einde van het seizoen zou blijven lestaan. De eritiek op .B en W is spr. lan ook niet recht duidelijk. Dhr Westdorp dankte voor de gegeven liteenzetting. Aan-dhr P. A.II. Schneiders, hoofd der jl.s. te Den Hoorn, werd eervol onlsiag trieend wegens benoeming als hoofd te 'waag. |De voorz. drukte zijn spijt uit over dit 'erzoek, daar dhr Schneider zich heeft jben kennen als een heel goed onderwy- :ei. Dhr Zijm vroeg hoe liet met de wo llig ging. Voorz. hoopte, dat dhr Bslnieider deze woning vrij zou geven. 1' zal in ieder geval aandrang op wor- len uitgeoefend. ■De raad liesloot advies uit te brengen lan Ged. Staten inzake de incorporatie au de salarissen van de ambtenaren van Ie burgerlijke stand en tot wijziging der alarisverordening in verband met de nporporatie van de salarissen van liet tem. personeel. TEXELSE MARKT. Oen Burg, 2 Aug. 1948. Aangevoerd: ,811 schapen f 60-f 85; 65 lammeren f28- 86; 4 koeien f 475-f 625; 5 pinken f350- 450; 14 biggen f40-f65. Voor de leve- ing 3 n. kalveren. Een verzoek om toe te treden tot de gein. regeling betreffende de behande ling van gemeentelijke personeelsaange legenheden werd aangehouden, daar de Commissie voor georganiseerd overleg hierover eerst geboord moet worden. Benoeming regenten Algem. Wees huis. Dhr G. Bakker I'zn., werd herkozen als regent van het algem. weeshuis, ter wijl in de vacature M. Kuip, dhr Jac. Ilin Jaezn, gekozen werd en in de vaca ture H. Kooiman-Kuiper, mw. A. de Vries-Steiitel. De voorz. dankte dhr Kuip voor al hetgeen hij gedaan had in het belang van het Weeshuis. Gem. Kraaminrichting per 31 Dee. 1948 opgeheven. Nu kwam aan de orde het voorstel van B en W tot opheffing der gem. kraaminrichting per 31 Dec. 19-18, De oorz. gaf een nadere uiteenzetting over dit voorste!. Bij de oprichting, per 1 Juli 1946, werd iiet aantal verpleegdagen geraamd op 1200 per jaar, bij welk aantal dan nog een tekort zou worden verkregen; over 1947 bedroeg 't aantal verpleegdagen slechts 811; verpleegd werden 76 kraamvrou wen; liet exploitatietekort beliep over dat jaar t 1617,05. Over het ïe halfjaar \an 1948 was bet aantal patiënten 29, net een aantal verpleegdagen van 298; 't nadelig saldo bedroeg f 743,66. Over dit halfjaar werden in deze gemeente in to taal 128 kinderen geboren. Hieruit kan men concluderen, dat zelfs bij de grote woningnood van de kraaminrichting slechts een zeer matig gebruik wordt ge maakt; dit zal in de toekomst naar onze mening stellig geen stijging vertonen; voor-de maand Aug. hebben zich n.l. 9 kraamvrouwen opgegeven, voor Sept. 4 en Octobe" 3. Wij merken hierbij nog op, dat de uit gaven hoofdzakelijk slechts omvatten de personeelskosten en de vergoeding voor het verstrekken van voeding aan de ver pleegden. Aan liet Alg. Armbestuur wordt nl. geen vergoeding gegeven voor liet gebruik van een gedeelte van zijn tehuis, en voor de verlichting en de ver warming. Door de subsidie-verlening aan genoemd bestuur als zodanig, draagt de gemeente toch uiteindelijk daarvan de lasten. Nemen w ij dit in ogenschouw, dan ach ten wij liet niet verantwoord de exploita tie voort te zetten: de geringe voordelen welke de Texelse gemeenschap van liet voortbestaan geniet, wegen u.i. niet. op legen liet niet onbelangrijke financiële nadeel. Daarbij komt nog de omstandig heid, dat men in het gebouw de ten be hoeve van de kraaraverpleging gebezig de ruimte voor de huisvesting van ge- brekkigen en ouden van dagen, slechts node kan missen. Van deze -ruimte kan daarvoor een zeer nuttig gebruik worden gemaakt. Nu per 31 Dec. a.s. de aanstelling van de kraamverpleegster, Zr. J. M. de Groot eindigt, achten wy de tijd gekomen de kraaminrichting op dat tijdstip op te hellen. Wy stellen u voor dienovereen komstig te besluiten. Voorz. merkte nog op, dat de grote meerderheid der kraamvrouwen verple ging thuis prefereren en liet niet verant- antwoord is de kraaminrichting in stand te houden. Dhr Vlaming was van mening, dat de gene, die er gebruik van maken, de al- lernodigste gevallen zijn. Dhr A. Backer zei, dat er nog iets anders achter zit, 11I de fin. kwestie. Als de kraamvrouw wordt opgenomen is er ook thuis meer dere hulp nodig, wat ook geld kost. Dit is voor spr. het bezw aar. Spr. vroeg naar de ruimte, welke bij de opheffing zou vrijkomen. Voorz. antwoordde, dat er 2 flinke ka mers en 1 kleine kamer in gebruik zijn. B en W doen liet voorstel tot opheffing niet graag, maar er wordt plaats onthou den aan mensen, die in de inrichting (Gesticht van Weldadigheid) thuis ho ren. In dit verband noemde spr. liet ge val van iemand te Oudeschild, die door deze omstandigheid elders moest w orden ondergebracht. Spr. zei, dat de doktoren de kraaminrichting gaarne in stand wil den houden. Dhr M. Bakker vroeg naar de oplei ding voor kraamverzorgster en zei, dat van de 50-60 verpleegden er zeker 40 geen baker kunnen krijgen. Voorz. zei, dat er wat de opleiding betreft, wel eni ge verbetering is te constateren bij een paar jaar geleden. Dhr v. Heerwaarden sprak zich uit voor liet handhaven van de kraaminrichting. De uitbreiding van bet gesticht mag niet liet motief tot op heffing zijn, en bovendien is de woning nood stijgende. Dhr M. Bakker zei niet overtuigd te zijn van het nut tot opheffing, als deze 50 a 60 mensen niet geholpen kunnen worden. Voorz. wilde eens zien boe liet zou gaan. Dhr Vlaming wilde de beslis sing liever nog een jaar aanhouden. Weth. Hin verklaarde, dat het fin. be lang niet de doorslag gak Ook door de dringende gevallen, die de doktoren er brengen, i.s de beslissing wel moeilijk geweest. We til. de Waard oordeelde, dat de mentaliteit van de Texelse vrouw zij is, dat ze liever thuis verpleegd wordt. Tn stemming gebracht werd het voor stel van B en W tot opheffing aangeno men met 7 stemmen voor en 4 stemmen tegen, nl. van de heren M. Bakker, P. v. Heerwaarden, Vlaming en H. Zijm. Besloten werd toe te treden tot de Stichting voor Geestelijke Volksgezond heid in N.-Holland, waarvan de kosten 3'/! et. per inwoner bedragen. Voorz. zei, dat de school te Den Heider een groot aantal leerlingen telt en dat nagenoeg alle gem. 01 N.-Holland bij de ver. zijn aangesloten. Dhr Westdorp vroeg naar de huidige kosten van deze gevallen. Voorz. ant woordde, dat menl zich bij voorkomende gelegenheid tot genoemd bureau kan wenden. Met de voetbalver, te Oosterend werd tPTi huurovereenlkomst aangegaan tot 't buren van liet sportterrein ten behoeve van de o.l.s. voor f20 per jaar. Din- Backer zag gaarne, dat B en W de aangelegenheid met de sportver. ern stig zouden onderzoeken in verband met liet adres van „de Zeemeeuwen". Voorz. deed hiervan toezegging, al is de situatie te Oudeschild niet zo eenvou dig met al die akkertjes, drainage enz. Dhr Westdorp kwam nogmaals terug op het sportterrein te De Cocksdorp, dat niet geschikt is. Spr. wilde een nieuw sportterrein aldaar, alsnog in toet uit breidingsplan opnemen. Zal bekeken worden. Aan dhi- Jac. Drijver Czn. werd onder bands verhuurd een gedeelte van de voormalige o.l.s. te Oost, voor de duur van 5 jaren, voor ecnl huur van f 1 per week. Alvorens het betreffende gedeelte van liet. gebouw in gebruik te nemen, dient de huurder dit als woning in te richten. Het onderhoud van het verhuur de komt voor rekening van de gemeente, terwijl aan dhr Drijver een bijdrage in eens zal worden toegekend in de kosten inn de inrichting tot woning tot een be drag van f 750, B en W krijgen meerdere bevoegd heid. De raad besloot te bepalen, dat volgenfe al t. 172 der gemeentewet aan de raad toegekende bevoegdheid worflt uitge oefend door B'enW, onder bepaling, dat indien zij van de aan bun in dit raads besluit toegekende bevoegdheid gebruik hebben gemaakt, aan de raad in zijn eerstvolgende vergadering hiervan me dedeling zullen doen. Het rijwielpad naar strandpaal 9. Met liet Staatsbosbeheer werd een overeenkomst aangegaan ter zake van 'L rijwielpad naar strandpaal 9. Dhr A. Backer vroeg hoc of liet er nu met dit rijwielpad voorstond. De voorz. zei, dat liet voor elkaar was. Er waren geen kleischelpen. Dhr Backer vroeg verder naai de strandweg naar hel Noordvlak (paal 17). Voorz. antwoordde, dat Staatsbosbeheer er aan de duinkant een stuk had afgenomen (plm. 500 111.), omdat men daar zo'n last had van zand verstuivingen. De stenen zijn gebruikt mor beharding aan de Rozendijk. Aan de weg naar liet Noordvlak zal echter aandacht worden besteed. Gemeenterekening 1946. De gom. rekening 1946 werd aangebo den en zal onderzocht worden door een commissie, bestaande uit de heren Key- ser, Wiestdorp en Zijm. De gew one dienst gaf een batig saldo aan van f 129322,05, terwijl de kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven sloot tot een bedrag van t' 473,489,47. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting werd gewijzigd, nl. om trent de vrijstellingen van bedoelde be lastingen. Dhr A. Backer was van me ning, dat B en W de verordening niet zo soepel toepasten. Voorz. zei, dat bij de gevallen, die er voor in aanmerking komen, ontheffing verleend zal worden. De verordening op de heffing van be- graafrechteii werd opnieuw vastgesteld. De verordening was blijkens de brief van Ged. Stoten van 9 Juli jl. in strijd met de begraafwet. Art. 20 dezer wet sehrijft nl. dringend voor, dat op de alg. begraafplaatsen gelegenheid moet wor den gegeven het uitsluitend recht 0111 lijken in een bepaald graf te doen begra ven voor onbepaalde tijd te verkrijgen, indien althans de begraafplaats daartoe voldoende ïuimte biedt. Aankon-p grond voor het houwen van eeni hrandspuithuis te Den Hoorn. Ten behoeve van de bouw van een brandspuithuis te Den Hoorn, werd van dhr Joh. F. Zijm 114 m2 grond aange kocht voor de som van f 228,—. Een bouwplan voor Den Hoorn. Voor het bouwplan 1948 te Den Hoorn werd grond aangekocht van A. Lap Azn. Sr. voor de som van f436; van G. Jon ker voor f 120: van P. Boon Jzn. voor f 750 en van de wed. W. Bruin en dhr N. Kikkert voor f760, resp. 218, 60, 379 en 380 in2. Van dhr K. Peul werd verder een com plex bouwterrein aan de Sclioonoordweg gekocht, groot 2840 m2 voor de prijs van f 5100, of ongeveer f 1,80 per m2. Op dit terrein kunnen 7 woningen worden ge bouwd, terwyl ter plaatse een 8e woning zal kunnen worden gebouwd, indien het mocht gelukken met dhr W. Doorn tot overeenstemming te komen omtrent het aankopen van een smal terreintje, naast de woning, bewoond door M. H. Zijm. Voorts heeft dill' Pen aangeboden om de Sclioonoordweg, welke zijn eigendom is, aan de gemeente te soheniken. De opper vlakte van de weg bedraagt 1675 m2. De T.E.M. De N.V. TEM dient in verband met de voorgenomen netuitbreidingen over te gaan tot het bouwen van enkele hoog- spanningsgebouwtjes. Zo moeten voor de '111 dit najaar ujt te voeren werken van dergelijke gebouwtjes worden gesticht in de Westen en in de Westermient. I11 principe is overeenstemming bereikt met dhr C. Veeger Czn. over aankoop van een stukje grond nabij de Smitsweg, ter grootte van ongeveer 62,50 m2, voor de prijs van f 0,25 per m2. Ten aanzien van het benodigde terrein in de Westermient kan de beschikking worden verkregen over een stukje grond ter grootte van ongeveer 40-50 m2, van het Staatsbosbeheer. Over deze grond kan het recht van opstal vvoiden verkre gen tegen een geringe jaarlijkse vergoe ding, die ongeveer f2,50 zal bedragen. De raad besloot, dat de gem. in de alg. vergadering van aandeelhouders der T. E.M. voor genoemde transacties zou stemmen. Een en ander staat in verband met de eleetrificatie van de Westen. Dhr van Heerwaarden vroeg of deze eleetrificatie dit jaar z'n beslag zou krij gen. Voorz. dacht van wel, ook omdat met de overdracht van de grond over eenstemming is bereikt met de polder. Dhr M. Bakker vroeg nogmaals inlich tingen over de kabelaanleg. Voorz. zei, dat de TEM de eerste 15 111. voor haar rekening nam en de verdere aanleg zo billijk mogelijk zal berekenen. Aan dhr Jac. Lenten werd een tweede hypotheek verstrekt ingevolge de Fin. regeling woningbouw 1947. Het uitbreidingsplan. Met de voormalige eigenaren van ont eigende gronden, werden contracten aan gegaan van voortgezet gebruik ten dien ste van het bouwplan 1948. Van liet be drag der schadeloosstelling zal 4 pet. rente worden vergoed. Volgens de voorz. werd deze regeling over liet algemeen wel aanvaard door de betrokken eige naars. Dhr van Heerwaarden wilde liet ter reintje van de ijsbaan achter de Molen straat (Ilemert) ook in handen nemen. Voorz. zei, dat dit niet onder de ont eigening viel. Voorz. deelde nog mede, dat dhr Swart dhr Noordijk, dir. der Veterinaire Dienst by ontstentenis zal vervangen en hiervoor nog beëedigd moet worden. Vol gens een overeenkomst tussen deze lie ren zal deze vervanging onbezoldigd ge schieden. De raad ging hiermede ac- coord. Rondvraag. Dhr Westdorp had vernomen, dat aan losse arbeiders in gem. dienst een: loon van f 36 ppr week betaald werd. Spi vond dit te laag, gezien de contractlonen der landarbeiders en vroeg of het niet verhoogd kon worden. Voorz. antwoord de, dat men vastzit aan de contractlonen, maar in de practyk komen ze belangrijk hoger. Dhr Westdorp kwam nogmaals terug op zijn vraag, gedaan in de vorige raads zitting over de verbouwing van de. huis jes bij de hoeve „Zeeland". Dit schijnt toch nog niet In 01de te zyn. Zal na der onderzocht worden. Het fietspad (ludeschild-Den Burg. Dhr A. Backer vroeg een spoedig lier- stel van net fietspad bij Oudeschild. Voorz. zei, dat de fa. Ooms eerst de Wil- helminalaan afgeteerd had en dat het fietspad 11a de bouwvacanties onderhan den genomen zou worden. Dhr Backer had verder een klacht over liet naast elkaar rijden op de fiets paden van 2 of 3 personen, waardoor meermalen ongelukken gebeuren. Voorz. zei. dat dit een zaak voor de politie was. De weg naar liet Kogerstrand. Dhr van der Vis had een klacht over de weg naar liet Kogerstrand vanaf de redd ingbootsch uur. Voorz. antwoordde, dat de badmeester op zich had genomen, 't zand, dat op de plankier komt, op te ruimen. Practisoh is liet ondoenlijk de zaak daar vrij te hou den van zand, als gevolg van het stui ven. Er is opdracht gegeven, de planken naast elkaar te leggen. Dhr van der Vis dacht, dat het zand wel in één dag was op te ruimen. Voorz. merkte nog op, dat het vorige jaar de kosten 5 a 600 gdl. hebben bedragen. DI11 \an der V's wilde een bord plaatsen by liet tegelpad aan de Brink. Dit tegelpad wordt veel als fietspad gebruikt, hoewel liet alleen voor wandelaars bestemd is. Hierin zal voorzien worden. Dhr Vlaming vroeg waarom B en W de jongens, die uit Indië zijn gekomen, niet verwelkomde. Voorz. zei. dat bet de gewoonte is, dat iedere militair, die te rugkomt, persoonlijk door de Burge meester bezocht werd. Ook Nlwin, R.K. Thuisfront en de Band Ned. Indië, bren gen de militairen een bezoek. Bij aan komst is dit niet de gewoonte, omdat dan de verwanten gewoonlijk aanwezig zijn. Spr. deelde nog mede, dat de soldaten, die vorige week Dinsdag zijn thuis ge komen, per bus in Den Helder aankwa men, doch te Oudeschild was geen bus aanwezig. Als dit was doorgegeven, had er voor gezorgd kunnen worden. Dhr Westdorp zei, dat de thuisgeko men militairen te De Cocksdorp dezelfde avond zijn gehuldigd. Dit vond spr. niet juist, daar bet beter is, dat men zo'11 eerste avond in eigen kring bijeen kwam Spr. uitte de wens, de Texelse bevolking te adviseren, dit niet meer te doen. Kennisdebat. Dhr M. Bakker vroeg de mening van B en W over bet aanwezig zyn op de kermis van een orgeltje, dat op een kin derwagen was geplaatst. Spr. vond dit 'n zielige vertoning en keurde 't af dat deze mensen op de gemeerfcohap werden losgelaten Spr. had het verder over verschillende artikelen die te duur ver kocht werden, voor een prijs, die een winkelier nooit zou durven vragen. Voorz was van mening, dat als men niet voor de kermis is, het beter zou zijn, deze af UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg TERUG UIT INDONESIË. DE COCKSDORP. Dinsdagavond arri veerden de terugkerende militairen uit indië in De Cocksdorp en Eierland. De toneelver. „Herleving" en de sportclub SVC hebben de heren met hun familie in De Cocksdorp verwelkomd op 't terrein van de voormalige Duitse Darak. Het was een heerlijke avond voor de teruggekeerden en niet minder voor hun familie. Stralend van vreugde zaten ze daar, de ouders met hun zonen. Het had ook zoveel anders kunnen zijn. Ook de beide geestelijken waren aanwezig en ve len waren uit het dorp en Eierland ge komen 0111 deze beseheiden hulde mee te maken. Nadat het gezelschap een kop thee met een versnapering was aangebo den, werden ze door de voorz. van „Her leving" verwelkomd namens de ver. en de bevolking van De Cocksdorp en Eier land. Hij wenste de lieren geluk met hun behouden thuiskomst en sprak de wens uit, dat zij zich weer spoedig in het al ledaagse van Texel zouden kunnen aan passen. Hierna werd het woord gevoerd door de voorz. van SVC, de heer A. Let terman. Hij wenste hen ook geluk en hoopte dat de sportclub van hun thuis komst zou mogen profiteren. Daarna werd door dhr J. Vlaming als oudste militair, dank gezegd voor deze ont vangst, waarna D.s. Dekker liet slotwoord sprak. Hierna kon de familie zich verder met de terugkerenden terugtrekken. DIPLOMAS AMBACHTSSCHOOL DEN HELDER. Aan de navolgende leerlingen van Texel werd liet diploma uitgereikt van de Ambachtsschool te Den Helder: Afd. metaalbewerkers: H. Leijen. Afd. motorrijtuig- en rijwielherstel lers A. M. van Boven en C. Duinker. Afd. electriciens: P. Drijver en W. C. Timmer. Afd. timmerlieden: J. P. Riteeo, met een extra prijs voor gereedschap. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: H. de Waard, afd. metaalbe werkers; P. de Wit, id. A. Slegh. afd. motor- en rijwielherstellers; C. C. R Jannes, afd. electriciens, A. Vendel, id.; L. Heerschap, afd. timmerlieden. DE MIDDENSTANDSEXAMENS. Bij de deze week gehouden examens voor het Middenstandsdiploma, die te Schagen werden gehouden, slaagden van Texel: S. Bremer, W. Cupido en D. Me- dema. Verzacht Geneest te schaffen. Weth. de Waard zei, dat de Texelse bevolking er genoeg van kreeg, j Het zal aan ons liggen, voorstellen tot I afschaffing te doen. Dili- Backer zei, dat als de oorlog niet gekomen was, de ker mis al lang afgeschaft zou zijn. Voorz. zei, dat- sommige kermisexploitanten zioh teruggetrokken hadden, gezien de slechte resultaten elders. Do orgelhou ders hebben vergunning geliad. Er zijn maar weinig goede orgels. Weth. 1-Iin was er voor de kermis tot 4 dagen in te korten en) Woensdag als eerste kermisdag te houden, opdat de exploitanten uit Schagen nog naar hier konden komen. Voorz. wilde liet van de herfst nog wel eens bekijken. l)e gevaarlijke hoek Emmalaan Hoornderweg. Dhr M. Bakker wees op de gevaarlij- ke hoek Emnialaan-Ilooriiderweg, waar pas nog een aanrijding plaats vond. De j voorz. antwoordde, dat er opdracht was gegeven, de plantsoenen te snoeien. Dhr 1 Bakker dankte voor de goede uitslag be- treffende de eleetrificatie van de Wes- ten. Dili- II. Zijm vestigde de aandacht j op bet drukke verkeer aan de Stene» j plaats. Spr. wilde dit laten regelen door een verkeersagent. Spr. liad liet ook nog over liet leegstaande pand aan de Ho- gerstraat, Voorz. zei, dat er hier al veel over geschreven is en er geantwoord was, dat liet in orde zou komeiu De rijkspolitie wil het gebouw niet loslaten. De opperwachtmeester vindt het zelf ook een vervelende geschiedenis. Dhr Zijm zei, dat, nu de Hollewals- weg-Suikerweg verbeterdzijn er nog 20 i 111. niet opgeknapt wa9. Dit steekt af. I daar ook de 30 polders een gedeelte j straat hebben aangelegd tot aan liet R.K. kerkhof. Voorz. nam hier nota van. Dhr M. Bakker merkte op, dat een ge deelte asplialtweg bij de betonnen brug aan de Hoornderweg (plm. 10 m.) nog vol kuilen zit. Dhr Keyser, die ook zit ting heeft in het bestuur van de 30 pol ders, zei, dat dit nog in orde gemaakt moest worden. Nogmaals het uitbreidingsplan. Dhr Zijm zei, dat er volgens het uit breidingsplan 3 woningen aan de Molen straat gesloopt zouden moeten worden. Spr. merkte op, dat als het plan gewij- zigd werd, dit niet nodig was. Dit zal nader onder ogen worden gezien. Hierna ging de voorz. tot sluiting over.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1