DE DOKTER Verlovings kaartjes Wat biedt de V.V.V. de gasten aan Drukkerij Texelse Courant Het melken der schapen VERLOF BURGEMEESTER. De Burgemeester van Texel niaalct be kend, dat hij gedurende de maand Au gustus afwezig zal zijn. De heer S. de Waard zal van 1 t.m. 8 en van 23 t.m. 31 Augustus de functie waarnemen, ter wijl de heer Th. R. Hin van 9 t.m. 22 Au gustus zal optreden als loeo-burgemees- ter. Texel, 31 Juli 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. SLUITING JACHT OP PATRIJZEN. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht van betrokkenen op, dat in deze gemeente de jacht op patrijzen in het jachtseizoen 1948-1949 niet zal wor den geopend. Texel, 3 Augustus 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. Groot strandfeest, lampionoptocht, kampvuur, demonstratie, enz. Woensdag 4 Aug. Sportdemonstraties met medewerking van 'n Zwitsers Hand balelftal, terrein S.V. Texel. Donderdag 5 Aug. Toneeluitvoering toneelver. „Het Klein Toneel" met het toneelstuk „Pukkel en Pukkel", in „De Oranjeboom". Vrijdag 6 Aug. Strandfeest te De Koog Vrijdag fi Aug. Filmvoorstelling „Texel de Parel der Waddeneilanden", 8 uur en 9,45 uur. in de Bioscoopzaal. FEESTAVOND VOOR TERUG GEKEERDE MILITAIREN. Voor de teruggekeerde militairen vindt hedenavond in de Nutsbewaar- school (aanvang 8 uur), een feestavond plaats welke georganiseerd wordt door de Band Ned.-Iudië. Komt allen, het be looft een gezellige avond te worden. Zie adv. GESLAAGD. Bij de op 20 Juli gehouden examens voor Stenografie te A'dam, slaagde dhr J. Dekker te Oudeschild voor het exa men kantoorstenograaf 130 lettergrepen. Hij werd hiertoe opgeleid door mej. W. J. Dijt, Den Burg. Dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het examen dokters-assistente, on ze plaatsger.ote, mej. Ria Witte Dd. GESLAAGDE ZWEMTOCHT OVER HET MARSDIEP. Zondag j.l. vertrokken 40 zwemmers van de Helaerse Zeedijk naar de kust van Texel. Na een kleine anderhalf om hadden de eerste deelnemers hun tocht over het Marsdiep volbracht. In totaal bereikten 34 deelnemers hun doel. DE STRANDFEESTEN TE DE KOOG VRIJDAG A.S. De strandfeesten te De Koog zijn we gens de weersomstandigheden uitge steld tot Vrijdag a.s. ('t was Dinsdag j.l. weer het „traditionele" weer voor strand feesten in De Koog). De athletiekwed- strijden komen dan evenwel te verval len aangezien onze Zwitserse gasten dan inmiddels vertrokken zijn. Indien Dins dagavond j.l. niet plaats gevonden, wordt dan de Vrijdag besloten met een demon stratie van de Waddenruiters, lampion- optocht en muzikale bijeenkomst met imitatie kampvuur. Zie verder de adv. Wij hebben ontvangen een mooie collectie PROF. VAN MUISWINKEL OVER DE MIDDENSTAND. Prof. Dr. F. L. van Muiswinkel schrijft in het Jubileumboek van de Alg. Ned. Molenaarsbond o.m.: „Het middenstandsvraagstuk is be halve een economisch probleem ook een sociaal probleem van de eerste orde. Het is nl. niet voor tegenspraak vatbaar, dat de middenstanders een klasse vormen, die een uiterst nuttige functie vervult tussen „kapitalisten" en arbeiders. Voor al in tijden van algemene depressie ver tegenwoordigt de middenstand een stuk samenleving, binnen de grenzen waar van vele honderdduizenden gezamenlijk de tegenslagen dragen, zonder dat zij 'n beroep doen op steun van de overheid. Het bestaan moge karig en Wisselvallig zijn, doch dit bestaan kweekt een levens houding, die in het zelf oplossen van moeilijkheden haar eer zoekt en vindt. De middenstand is dan ook een belang rijk reservoir van gezonde volkskracht. Elke relatieve of absolute verkleining van dit reservoir dient daarom van alge meen Nederlands standpunt uit te wor den betreurd. Wij brengen dit sociale element met nadruk naar voren, omdat er onder de sprekers en de schrijvers over het vraagstuk van de sanering van de middenstand velen zijn, die deze fac tor niet in hun beschouwingen betrek ken". Een tafereeltje, dat in deze tijd alle dagen te zien is, is het melken der schapen. Op de achtergrond de typische Texelse schapenboet. (Historisch). Er was eens een dokter, u kent hem terdege, (Maar om wil van 't iatsoen wordt zijn naam hier verzwegen) Op ons vaak zo geroemd en mooi Texelse land, Met een helder verstand en een vaardige hand Eneen auto, om d' afstanden, vlug af te leggeu. (ja, nu zijn er wel mensen, cue stiekumpjes zeggen: 't Was een chronische hoestbui met vierkante wielen, Maar dat doen slechts bekrompen, verdorven zielen). Die dokter nu stapt' eens met 'n slaap'rig gezicht Zijn bed uit, want iemand zond hem een bericht: Och dokter, 'r is haast bij, wil dadelijk komênl De dokter, gestoord in zijn nachtelijk dromen, Maar nochtans hulpvaardig, staat spoedig kordaat, Wat huiverig nog in de nachtkille straat. Hij keilt hier alleen maar zijn medische plichten, Die hij, naar vermogen, ook wenst te verrichten. Dus byt hij er door, hij verzamelt courage, t Stapt voorts resoluut naar zijn autogarage, En 'n ogenblik later gaat hij er vandoor, Want: 'r is haast bij! Dat klinkt nog maar steeds in zijn oor. Met een razende vaart snelt hij voort langs de wegen, Want wie weet hoe hoog reeds de nood is gestegen Bij die moeder, waar 'n baby ter wereld moet komen, En risico mag hier beslist niet genomen: 't Is d' eerst' en dus moet al liet andere zwichten, 't Is baanbrekend werk, wat zo'n eerst' moet verrichten, Wie weet, wordt het niet een heei moeilijk geval. Wat is dat?. Eensklaps klinkt er een hevige knal, Een gegrom van de motor, een hevig getril, En.... daar staat dokters wagentje plotseling stil! Dat is wat! Hij start en hij morrelt, geeft gas, Hij trapt op 't pedaal of 't een olifant was, Hij raast en hij tiert en wringt raad'loos zijn handen... Maar 't onding is zelfs niet vooruit meer te branden! De dokter móét verder! Na rijp overleg, Wordt de wagen gezet aan de kant van de weg; De dokter, spinnijdig, grijpt haastig zijn tas, En vervolgt dan zijn weg met een driftige pas. Na 'n poosje, als eind'lijk zijn drift wat bedaart, Wordt door hem in 'l donker een woning ontwaard. Een gedachte schiet plots als een flits door zijn brein, Ja, dat zou een prachtige oplossing zijn: Als ik daar, bij die boer, nu een fiets eens kon lenen! Op oen rennetje vliegt onze dokter er henen. De boer, wreed gestoord, gromt een aarz'lende groet, Krabt zijn oor, treuzelt even; maar vindt het toch goed. Fluks beklimt nu de dokter zijn ijzeren ros, En als gold het zijn leven zo trapt hij 'r op los. Maar één ding is jammer: de hoqr heeft vergeten Te zeggen, wat dokter noodzaak'lijk moest weten: Wel was onze boer met een rijwiel verschenen. Maar 'n kast voor de ketting was lang reeds verdwenen. 't Fatale gevolg was, u raadt het al wel: Na 'n poos zat de dokter zijn broek in de knel! Dat kledingstuk was tussen de ketting gekropen! Zou 'k nou toch, dacht de dokter, nog de rest moeten lopen? Wèt zegt u? Nog lopen? Och was het maar waar, Maar zó makk'lijk was 't zaakje hier niet voor mekaar, Want dat is toch geen makk'lijke zaak naar ik meen, Met zo'n ak'lige fiets van 'n boer aan je been! Hij w urinde en scheurde, begon haast te vloeken, Hij weniste ter hel alle soorten van broeken, En de dokter begon ('t zou je radeloos maken) Op 't laatst aan het eind van zijn krachten te raken. Nog één ding bleef over, ('t zal de lachlust wel wekken): Dat de dokter eenvoudig zijn broek uit ging trekken! Als 't nou' tóch moet, vooruit dan, zo dacht lui kordaat, Zó, ten dele ontkleed, stond hij weldra op straat. Zo stapt liij, wat moet je ook anders al doen. Naar een andere boer, met zijn hart in zijn schoen; Na verscheidene salvo's van heftig getrommel. Hoort eind'lijk de dokter een weinig gestommel. Wie daar?. 'k hen de dokter! Ik kom u wel plagen, Maar moet heel noodzaak'lijk wat hulp van u vragen! O goed, klinkt gemomriijk de stem der boerin, 'k Kom daad'lijk! Komt u d'r ïiiaar effentjes in! Maar, dood'üjk verschrikt, roept de dokter, pardon, Dat kan niet, want 'k sta in mijn sous-pantalon, Hier moet iemand komen van 't man'lijk geslacht. Voor u ben 'k ontoonbaar in deez' vreemde dracht, Alstublieft, blijft u binnen, kom zelf niet, o nee, Da's te gek, zo'n vertoon in volmaakt négligé! En het antwoord luidt: nou, 'k zal de hoer dan maar wekken. Zo ie i.s doen alleen idoten eii gekken! Als de boer komt, dan krijgt hij het hele verhaal. En schoon dokter zich hier voeltte staan voor schandaal, Zegt hij: man, zet toch niet zo'n onnozel gezicht. Een lantaarn heb ik nodig, toe zeg, geef me wat licht. Help dan mee om die broek van die fiets af te krijgen, En wil verder deez' nare historie verzwijgen! Als dan eind'lijk de dokter zijn broek heMt bevrijd, Zegt liii: boer, wel bedankt, verder heb ik geen tijd! Do heroverde broek opgestroopt tot zijn knieën. Snelt 'hij voort in de nacht, om zijn hulp te gaan bieën, En is toch, ondanks piles, bij de kraamvrouw present. Zij 'het dan, buiten schuld, op het laatste moment! Tot IK-sluit, waai-de lezer, dit historisch verhaal Heeft een komische kant èn. een diepe moraal: Zeg nu nooit meer, mijn waarde, goedlaeliende vriend, Dat een dokter „zo makk'lijk zijn centen verdient"! BEVESTIGING EN INTREDE VAN DE NIEUWE PREDIKANT VAN WAAL EN KOOG. Zondag 1 Aug. j.l. werd in de N. H. kerk té De Koog Cand. C. J. J. Janse bevestigd als predikant in de N. H. kerk en verbonden aan de gemeeniten Waal en Koog. Nadat eerst een speciale vreemdelin gendienst was gehouden, begon om 11 uur de bevestigingsdienst, waarin voor ging Ds. A. de Vries van Middelburg. Na het eerste deel der liturgie volgde de prediking, met als tekst Jes. 62:1a: Om Slons wil zal ik niet zwijgen, en om Jeruzalems wil zal ik niet stil zijn. Met Sion wordt hier bedoeld: Jeruza lem, de oude stad met een groots ver leden, de stad van God, de Grote Ko ning, de stad waarvan bitter weinig overgebleven is door de verwoesting en de ballingschap. In die stad een profeet met eenj dubbele taak: Hij moet Spreken, over Jeruzalems gerechtigheid en Jeru- zaiems hei!, opdat de dingen worden zo als God ze opgedragen en gedacht heeft. Hij mag en kan er niet over zwij gen. Hij moet ook bidden, dat is: God de Grote Koning, houden aan Ziin belof te, dat Jeruzalem van Hem zal zijn, om dat het anders ten onder gaat. Tegenwoordig zijn er geen apostelen en profeten meer, maar wél is er nog het ambt van profeet en apostel. God spreekt Zijn Woord door mensenl. Hij zet mensen op bepaalde plaatsen met steeds weer die dubbele taak: spreken en bidden. Deze taak zal do nieuwe predikant moeten uitvoeren op deze plaats waar God hem geroepen heeft. Een zeer heilig werk, waar duizendmaal meer van afhangt dan wij kunnen vermoeden. Een werk dat on mogelijk Hikt, maar dat door Christus toch mogelijk is. 't Is en blijft Zijn werk en Hij zal de nieuwe predikant de kracht er toe gevent Na de prediking ging Ds. de Vries over tot de bevestiging. Op de hem ge stelde vragen antwoordde Ds. Janse met een duidelijk: „Ja ik, van ganser harte". Hierop volgde de handoplegging, waaraan ook werd deelgenomen door Ds. H. A. Visser van Amsterdam en Ds. J. A. van Boven van Den Hoorn. De ge meente zong: „Dat 's Heren zegen op u daal". Ten slotte leidde de bevestiger de nieuwe predikant langs Bijbel, Doop vont, Avondmaalstafel en kansel, onder 't uitspreken van teksten, die de betref fende opdrachten weergaven. Des middags deed Ds. Janse intrede te De Waal in de Doopsgezinde kerk. Zijn prediking handelde over Col. 1:13 en 14: HJj toch heeft ons verlost uit de macht der duisternis en overgezet in het koninkrijk van Zijn geliefde Zoon, in wien wij bezitten de verlossing, de ver geving der zonden. Tegenover de macht der duisternis staat het Koninkrijk Gods in Christus. Dit zijn op deze wereld twee gebieden, waarvan wij 't begrip kwijtgeraakt zijn. We kennen alleen het gebied, waarin wij leven, een gebied dat voor het groot ste deel ligt onder de macht der duis ternis. Maar we zeggen, dat is niet ónze schuld en we houden ons er buiten. We vergeten dat er een strijd is op leven en dood tussen de macht der duisternis en het Koninkrijk Gods. Pas wie een; glimp opvangt van Gods Koninkrijk, huivert voor de ernst van die strijd. Gelukkig is de beslissing er van reeds gevallen: De duivel strijd voor een verloren zaak. Men kan pas spreken over deze twee machten als men spreekt over Christus. De Kerk heeft steeds maar weer te getuigen dat er twee gebieden zijn: 't ene de werke lijkheid, waarin wij leven en 't andere, waarin God ons overzet in Christus. Je zus Christus heeft macht over het gebied der duisternis, omdat Hij zelf er door heen gegaan is. Tot de Kerk behoren is: „displaced person" zijn, overgezet in de vrijheid. Christus heeft ons verlost opdat we uit alle schijn van het leven der wereld overgezet zouden worden in de werkelijkheid van het Koninkrijk Gods. De nieuwe predikant heeft te ver kondigen het Evangelie van het Konink rijk Gods, dat hier en/ nu werkelijkheid is. Na het zingen van gez. 171:4 sprak Ds. Janse zijn dankbaarheid uit voor deze dag. Helaas viel er een schaduw over, doordat zijn vader wegens ziekte afwe zig was. Hij dankte zijn ouders voor hun vele opofferingen. Hierna dankte hij zijn collega en be vestiger Ds. de Vries voor zijn vriend schap, in Middelburg ondervonden en voor de bevestiging; de consulenten voor hun werk; de loco-burgemeester voor diens aanwezigheid en de afge vaardigden an zijn theologisch dispuut, „Vinculum". Voorts dankte hij de beide kerkeraden en kerkvoogden voor de vriendelijke en onbekrompen'' ontvangst. I-Tij hoopte dat de organisten en kosters ook met veel liefde hun werk zullen blij ven doen. De gemeente vroeg hij, trouw te zijn enl 'haar geloof en liefde, toewijding en P.B. H.M. DE KONINGIN ZAL TITEL VOEREN VAN PRINSES DER NEDERLANDEN. De particulier secretaris is door H.M. de Koningin gemachtigd, mede te delen, dat de koningin weer, evenals vóór het overlijden van Koning Willem III, de ti tel zal voeren van Prinses der Nederlan den. De Koningin zal zich na dé troons afstand vestigen op het Loo. In liet pa leis op de Dam te Amsterdam zijn even eens enige vertrekken voor H.M ing» richt. Het landhuis „Ruigenhoek", per soonlijk eigendom van de Koningin, zal haar tot verblijfplaats dienen als Zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit liet openbare leven terug trekken. Zij zal dus na 4 September niet deel nemen aan liet feestbetoon. De Koningin hoopt, dat ons volk haar positie zal begrijpen en haar zo nodige rust zal eerbiedigen. werklust te stellen in dienst van de kerk, De ouderlingen Yska van De Waal en Zutfen van De Koog, riepen Ds. en nu Janse een hartelijk welkom toe en dankten de beide consulenten voor hel werk tijdens dc vacature. Ds. T. W. Dekker sprak namens hel Texels Theologenconvent; dhr S. d< Waard namens de burgemeester, die he laas verhinderd was, en namente de bur gerlijke gemeente. Ds. A. de Vries wenste Ds. Janse na mens de Middelburger gemeente van harte geluk en bracht ook de dank over voor het vele en goede werk, in Middel burg door hem en zijn vrouw verricht. Vervolgens sprak Ds. vun Boven als consulent, namens de Ring Don' Burg en namens de Classis Alkmaar. Tevens sprak hij, mede namens Ds. van Reijen dam, een afscheidswoord tot de gemeen ten, die zij als consulent dienden. Ds. Janse dankte met eenl enkel woord voor alle hartelijke woorden en ging voor in gebed. Na het zingen van een lied, ontving de gemeente de zegen van- haar nieuwe predikant. SPORT OP TEXEL. Voetbalwedstrijden der gasten Op 28 Juli, om 8 uur vond op het Ko gel- sportveld de voetbalwedstrijd Bos en Zee-gasten tegen de voetbalclub ZFC uit Zaandijk plaats. De wedstrijd eindigde met een overwinning van ZFC nl. 4-0. Een prettige wedstrijd met goed voethal. Veel publiek. Op 29 Juli om 7,48 uur was een voet balwedstrijd ZFC, Zaandam tegen „de Pelikaan-gasten georganiseerd. Er werd hard gespeeld, vooral keeper v. Blok uit liet Pelikaan-elftal blonk uit Bij ecu voorsprong van 3-2 voor „de Pe likaan" fioot. scheidsrechter v. Koch het einde. Veel belangstelling en een pretti-l' ge wedstrijd. Na afloop bood aanvoerderf van Koch een pentekening van Texell" de president van ZFC aan. x- S.V. Texel. z Het is sic-llig overbodig het u nog I eens te vermelden, maar hedenavond!! wordt op ons terrein de eerste „Interna] tionale" (nl. een handbalwedstrijd) ge speeld. Ook zal de Gyinn. Ver. Texei weer een klein, maar met zorg gekozenl programma afwerken. De handbalwedstrijd wordt gespeeld lussen een Zwitserse ploeg (le kl.) en 'n Groninger c-lftal (ook le kl.) L Dat zult u stellig niet willen missen. De training is verschoven naar Don derdagavond op het gewone aanvangs- uur. Adsp. hoven 12 jaar 0111 6 uur. Adsp. tot 12 jaar als gewoonlijk op Vrij dagavond. Nu klaar maken voor di competitie, zorg dat je eenl plaatsje be machtigd. De bovengenoemde wedstrijd wordt v voorafgegaan door een gezamenlijke k mars naar het terrein. Texelse Boys. Er zijn de afgelopen week geen wed- r strijden geweest vanwege het warme - weer. Zodra de temperatuur iets koeler wordt zullen we weer diverse wedstrij den proberen te krijgen. Vermoedelijk moet er Zaterdagmiddag op -het- terrein gewerkt worden. Degenen die dus Za terdagmiddag vrij zijn, worden verzocht een handje te komen helpen. Zie hier voor de Texelaar van Zaterdag a.s. H.S S.V.C. De Cocksdorp. De wedstrijd om de SVC-medaille, die Zaterdagavond gespeeld zou worden tussen SVC en OVV is tengevolge van de hitte golf afgelast. Deze wordt nu a.s. Zaterdagavond gespeeld om half 8 Verleden week zijn door het le, 2e en adsp. elftal oefenwedstrijden gespeeid tegen kampeerders. Ondanks de hitte, was het merendeel der spelers present Maar een zekere categorie is van ge dachte, als het -hen niet past om te spe len, zonde- afbericht weg te blijven. Dit is niet de manier, heren. Een dergelijks houding is nooit goed te praten Hier moet verandering in komen, dan pas zul len xve met een gerust hart de a.s. com petitie tegemoet kunnen gaan. De training voor de adsp. is Donder dagavond 7 30 uur. Ziin jullie allemaal -; eens aanwezig, jongens? Niet altijd de-1 zelfde. Deze maand zullen De Cocksdorp ei Eierland op voetbalgebied getracteei worden. On 29 Aug. speelt op ons terreii eenl 3e kl. KNVB elftal uit Franeker te gen Texel 1. Wij komen hierop nadei terug. Een ieder houde die Zondag vrij. Wat of er verder dit dag nog gaat ge beuren is nog niet bekend. Het beloofl B weer iets aparts te worden. Z

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2