Nieuwe bonnen Wankele Schreden Een Kamp nabij Den Hoorn Bijeenkomst Youth for Christ V.. SATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 61e JAARGANG. No. 6246 TEXELSCHE COURANT EESTELIJ K LEVEN. Wanneer we zo het kleine kind zijn rste schreden op 's levenspad zien zet- in, blijven we staan en kijken er naar. Voorzichtig, voetje voor voetje, daar huifeit de kleine heen, steeds wauke- nd, bijna vallend, maar toch komt hij loruit. Ziet, daar valt hij, nee, toch et, hjj grijpt om zich heen en pakt een oei beet om zo het evenwicht te kun- n behouden. De armpjes van de kleine pen bijna even snel als de beentjes. De eun van moeder of vader wordt maar at graag aanvaard. Ja, aan de hand van n beiden staat hij heel wat steviger op in voetjes. g Ons is het gegaan als deze kleine. Ook gij begonnen met enkele stapjes. Voetje ior voetje liepen wij door het huis. onkel end stonden we op onze henen wanneer wij ons haasten wilden, lie- n wij ons op de knieën vallen en gin- n op (handen en voeten verder, om zo ioedig mogelijk ons doel te bereiken. Later, toen we ouder werden, zetten d|j onze schreden in de samenleving. Ja, k hier waren het wankele stappen. i-Jior de een begon het met de kleuter- hooi, terwijl het voor eeu ander de la- re school was; hetzij op het dorp of in stad, of men nu vier of zes jaar oud srd, wij herinneren ons toch allen nog I iets van deze wankele schreden. Her- nert ge u niet meer de eerste, wankele sppen, waarmede gij het schoolplein het leslokaal betrad? Hoe blij was gij et toen de onderwijzeres iets tot u zei, een hand gaf, een plaats aanwees. En n de eerste, aarzelende, woorden tot i buurman of buurvrouw in de bank sproken, waaruit misschien wel een !e chte vriendschap is gegroeid. Ook dit r is w eer een wankele stap vooruit in het en. Steeds doen wij er weer een wan- 1 stapje bij en, indien het kan, hoger i, met het gevaar, steeds wankeler te ian. Zo is ons leven opgebouwd uit mkele schreden, gezet op kantoor of e briek, in het huwelijk of in de een- amheid, op het land of in de stad. Ja, het hele leven is een wankelen, 'n Hen en soms ook een opstaan. Hoe dik- jls hebben wij het verlangen weer id te zijn, opdat wij een hand tot hulp 11 nnen uitstrekken naar hem of haar, js ons steunen kan en staande houden. Hoe dikwijls hebben we niet behoefte n een krachtige hand, een bemoedi- nd woord, ja, soms zelfs een glimlach, el zoeken wij hiernaar bij vrienden en nnissen, maar als -wij dan denken het ''vonden te hebben, ontdekken wij, dat in op mensen zo slecht vertrouwen n. Steunt niet op hen, want zij zijn n wankel als wij. IVaarom echter zo lang gezocht? eft u over aan Hem, die hemel en aar- regeert. Vertrouw op hem. Dan hebt een steun en dreigt ge eens te val- of staat gij wankel, weet dan, dat u altijd staande zal houden en dat u nooit verlaat. Laat Hij uw rots ten zijn. !et toch uw wankele schreden op de die tot, Hem leidt, Hoe zwaar gjj ook moogt hebben, welke strijd gij strijden moet, wat ge ook op moet en of verlaten, weet dan: dat Hij u l verlaten zal! Dat u op Hem alleen nt vertrouwen! an 22 Aug. tot en met 4 Sept. 1948 nnen voor brood: 2 brood is 800 gr. brood (geldig t.m. 28 Augustus) -2 brood is 200 gr. brood (geldig t.m. 2S Augustus) brood is 400 gr. brood 'geldig t.m. 28 Augustus) e honkaarten 808: algem. is 400 gr. brood of 1 rants, gebak bak. en versnaperingenkaarten enz. QA, UB, QC 808 95 tabak is 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (vengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 20 Aug. 1948 worden ge- ikt. De niet aangewezen bonnen van >ok 3 kunnen worden vernietigd. 1 HULDE DER NEDERLANDSE "5 VROUWEN J AAN H.M. DE KONINGIN. ïgBcn deputatie uit het hoofdbestuur mil de tentoonstelling „De Nederlandse ii-liuw", heeft dezer dagen aan H. M. ii-|Koningin ten paleize Het Loo, elf (tippen met handtekeningen, verza- :o|d onder vrouwen van 965 gemeenten, ilerlei kunne en verschillende leef- a]®n, waren vervaardigd. ;eï URK EN DE N.O. POLDER. J)e gemeente Urk heeft de wens uit- z,aj)roken de beschikking te krijgen :';er 100 ha. grond van de N.O.-polder, ieor gemeentelijke uitbreiding, verbe- hig van woningtoestanden en recre- "feniogelijkheden. eifl 'OZON, MAAN EN HOOG WATER. lö'l zon komt 21 Aug. op om 5,35; onder )ef7,50. Maan: 27 Aug. L.K., 3 Sept. NM. •og water ter rede van Texel: 21 Aug. E en 11,00. 22 Aug. 11,10 en 11,25. 23 11,40 en 11,50. 24 Aug. en S 25 Aug. 0,20 en 0,30, 26 Aug. 0,45 1,00. 27 Aug. 1,10 en 1,35. TAFELTENNISCLUB OPGERICHT. Daar de vergadering van Zaterdag avond, die nas uitgeschreven om te ko men tot oprichting van een Tafeltennis club, negens te weinig belangstelling geen doorgang kon vinden, werd Maan dagavond nogmaals een bijeenkomst ge houden. Hiervoor bestond wel interesse, daar een 25-tal personen aanwezig was. Er werd dan ook besloten tot oprichting van een Tafeltennisclub en deze avond werd tevens de eerste trainingsavond gehouden. Er wordt gerekend op 20 le den. Het bestuur werd als volgt samenge steld; P. Stoepker, voorz.; Fr. Rab, se cretaresse, D. Lutterman, penningm. De contributie werd vastgesteld op f 0,20 per week, iedere week te voldoen, ingaande 23 Aug. a.s. Het uileggeld be draagt f2.50 p.p. Voorlopig zal liet benodigde materi aal geleend worden, terwijl pet in de be doeling ligt, dat er zo spoedig mogelijk eigen tafels, ballen enz. worden aange schaft, Er zijn 6 tafels in gebruik geno men. Dhr Zijm, de eigenaar van „Casino", waar de oefenavonden gehouden zullen worden, was zo bereidwillig de zaal voor een minimum bedrag te verhuren en de Maandagavond hiervoor als het enigszins kan, geregeld vrjj te houden. I Dit kan echter ook een andere avond worden. Er werd nog besloten bij driemaal niet verschijnen op de oefenavonden 'n boete van f 0,25 te heffen, tenzij er ge gronde redenen zijn, dat men verhin derd is. De nieuwe club wil het volgende jaar in competitieverband spelen. Er kan buiten de clubavonden met ei gen ballen gespeeld worden, als de zaal vrij is. Dit is alleen voor leden met eventuele introducé's. Alle leden werden verzocht, de vol gende oefenavond een briefje mee te brengen met een naam voor de vereni ging. Hier zal dan 'n keuze uit worden gedaan. Texel is dus een nieuwe vereniging rijker geworden, die naar wij hopen, nog veel van zich zal laten horen. DE NED. HERV. KERKTE O OSTEREND. Oosterend, in grootte het tweede dorp van Texel, heeft een Her vormde kerk, die uit historisch oogpunt reeds de moeite waard is om bezichtigd te worden. Voor de Reiormatie was de kerk toegewijd aan de H. Martinus, een kruiskerk, waarvan het van tuisteen opgetrokken schip aan de Noordzijde nog Romaanse vormen vertoont. De kerk is gedeelte lijk bevloerd met oude grafzerken, waarvan enkele hoogst eigen aardige opschriften dragen. Ook een in de kerk bewaard wordende Avondmaalskan uit de 17e eeuw, trekt de aandacht. Van het aantal vreemdelingen, dat de ze zomer op Texel vertoefde en nog verblijft, nemen de kampeerders een belangrijke plaats' in. Wje eens een tochtje over het eiland maakt, ziet op verscheidene plaatsen hele nederzettin gen van kampeerders van jongens en meisjes, die hier hun tenten voor eni ge tijd hebben opgeslagen. Het zijn merendeels jeugdorganisa ties met hun leden, die hier hun vaeantie komen doorbrengen. Er zijn verenigin gen in groepsverband, welke Hier de gehele zomer kamperen en wat wij van deze jonge mensen zagen en hoorden, was, dat zij zicli hier uitstekend ver maakten. „De Jonge Kerk". Een organisatie, waarvan velen nog maar weinig gehoord zullen hebben, is „De Jonge Kerk", een ver. op Ned. Herv. grondslag, waarvan jongeren (zo wel meisjes als jongens) lid zijn, in de leeftijd van 20-35 jaar. I-Iet doel van „De Jonge Kerk" is om de jonge lidmaten van de Herv. Kerk in aanraking te brengen met de talrijke vraagstukken, die de Kerk aangaan, bijbelstudie, enz. Dat er vandaag de dag vele problemen zijn, die de jongeren in teresseren, is ons gebleken, toen wij een bezoek brachten aan het kamp van „De Jonge Kerk", nabij Den Hoorn. In een gesprek, met de kampvader, dhr Scheepmaker, deelde deze veel me de, van wat zijn ver. nastreefde. Het is dus niet alleen het kamperen in club verband, waarvoor deze jonge mensen naar hier gekomen zijn, daar er gedu rende de kamptijd ook lezingen worden gehouden over allerlei vraagstukken, die de jongeren bezig houden. Na een inleiding van een kwartier volgt dan gewoonlijk de discussie, waar velen aan deelnemen en die het geheel aan be langrijkheid doet toenemen. „De Jonge Kerk" kampeert vanaf Ju ni op een terrein, gelegen aan de rand der duinen, van dhr de Jager aan de Siep te Den Hoorn. Deze week was de zesde groep met 42 deelnemers(sters) aanwezig en naar ons werd medege deeld, komt volgende week groep no. 7. In het gehele land zijn er niet minder dan 65 kampen georganiseerd. De jongtns en meisjes, die hier kam peren, komen uit verschillende plaatsen van ons land en zijn dus eerst nog vreemden voor elkaar, maar niet lang, want spoedig is het één grote familie, die zich dezelfde dag al met elkaar thuis gevoelen, dank zij ook de goede leiding van de kampvader en -moeder met hun assistenten. Er komt veel kijken. Er komt veel kijken bij zo'n kamp, wil alles op rolletjes lopen en degene, die de leiding van het kamp heeft, kan hier veel aan doen. Dagelijks is er de zorg voor het eten (ze koken zelf hun potje), een goede was, slaapgelegenheid enz. Drie weken geleden, met het vrese lijke en stormachtige weer, verwaaide het gehele kamp, wat heei wat zorgen haarde, maar dank zij de spontaan aan geboden hulp van de bewoners van Den Hoorn, werden allen onder dak ge bracht. Bij ons bezoek aan de Siep troffen wij de hele kampbevolking aan, even foor ze zich schaarden om dt tafels in de grote conversatietent voor het ge bruiken van de broodmaaltijd. Uw re dacteur kon dan ook moeilijk weigeren om mee aan te gaan zitten als gast, waarbij hij spontaan in de kampkring werd opgenomen. Hoewel de beroepen van deze jonge mensen verschillend z(jn, bemerkt men daar in liet kamp niets van. Naast de onderwijzer zit de verpleeg ster en op een andere plaats de ge meente-ontvanger uit een Zuidholland- se gemeente met een dienstbode uit een der grote steden. Allen zijn jong en ge nieten hier van hun vaeantie, waarbij zoals we reeds schreven, de ernst niet vergeten wordt. De jongeren brengen hun dagen, be halve met lezingen en excursies, door met zwemmen, zang, sport, spel, enz. Wij constateerden zelfs, dat ze een kampkrant uitgaven, die na zorgvuldig dooi de redactieraad te zijn samenge steld, in het kamp werd voorgelezen. De inhoud van deze krant is meerma len van humoristische aard, waarbij de schrijver(ster) er niet tegen op ziet, 'n mede-kampgenoot(note) eens in het zonnetje te zetten. Er heerste een ongedwongen sfeer, wat o.i. een bewijs is, dat er van deze ver. iets uitgaat en dat voor ons oude ren niet anders dan tot voldoening kan stemmen. Een kerk, die ieeft, bouwt aan haar toekomst. Zo is het met „De Jonge Kerk". Een aardig moment was het verder, toen een der deelnemers, die zijn ver jaardag vierde op een spontane wijze werd toegesproken en namens zijn me de kampbewoners(sters) een souvenir van Den Hoorn in ontvangst had te ne men. Veel zou er nog over „De Jonge Kerk" te schrijven zijn, doch dit zou te ver voeren. We hebben Van nabij het kamp van „De Jonge Kerk" meegemaakt en ge zien wat men wil nastreven, een doel, dat zeker ook de instemming zal heb ben van vele Texelaars. Van een afd. van „De Jonge Kerk" op Texel hebben wij nog niet gehoord, doch wie weet, komt het nog eens zo ver, dat er hier ook een groep jongeren zich in dit verband gaan organiseren. Z. MEER DAN 300 SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van Administra teur van de N.V. TESO, hebben zich meer dan 300 sollicitanten aangemeld, zodat er wel animo is voor deze betrek king. (JEUGD VOOR CHRISTUS). DEN HOORN. Zoals in 'n adv. in ons nr. van j.l. Woensdag werd bekend ge maakt, wordt ar hedenavond in de oude Ned Herv. kerk alhier een bijeenkomst gehouden van een beweging, die zich noemt Youth for Christ (Jeugd voor Christus). De bakermat van deze orga nisatie vond haar oorsprong in Ame rika. Het doei is om de jeugd uit de bioscopen en dancings te houden. Daar om ivorden er bij voorkeur samenkom sten gehouden op Zaterdagavond. In Amerika heeft dit werk een grote vlucht genomen. Bijeenkomsten ral- leys) van 40,000 jongens en meisjes vinden meermalen plaats. In alle delen van de wereld. In bijna alle landen van de wereld wordt dit werk terhand genomen, binnen kort ook in Duitsland. Danrheen ver trekt dan een Hollands team, w.o. een der medewerkers van hedenavond. Aan de ralley in Den Hoorn nemen leden van het landelijk team deel. In Neder land heeft deze arbeid een grote vlucht genomen. Zo zijn de bijeenkomsten in de grote steden steeds overvol bezet, terwijl daar toch elke maand een sa menkomst wordt gehouden. Verschil lende zangers, musici en evangelisten spannen zich voor dit mooie werk, de verheffing van de Jeugd, in. Het grote doel is om de jeugd, die leeft in zo'n ernstige tijd, voor Chris tus te winnen en Hem als Centraal punt in hun leven te aanvaarden. Gaarne willen wij vanaf deze plaats ouderen en vnl. de jeugd opwekken di bijeenkomst, vrfn hedenavond bij te wo nen. Maandagavond. Maandagavond geven dezelfde jon gelui een concert, eveneens in de kerk van Den Hoorn, waarvan dc baten be stemd zijn foor de restauraiie. Hieraan verlenen dezelfden hun medewerking, als voor de ralley van Zaterdag. Het programma bevat ook populaire werken. Een toegangsprijs heeft men niet vast willen stellen, opdat een ieder vrij willig geven kan, wat hij of zij nodig vindt. Het mooie kerkje heeft een restaura tie hard nodig en een ieder, die 't kerk je kent en bezocht heeft, zal zeker met liefde iets geven voor dit goede doel. FEESTNIEUWS OOSTEREND. Wegens gebrek aan opgegeven deel nemers heeft de feestcommissie de historisch-allegorische optocht moeten schrappen van het programma. Het programma (binnenkort ver krijgbaar hij de leden der feestcommis sie) is met diverse attracties aangevuld. Als vaststaande datum voor de jubile um- en kroningsfeesten is thans geno men 31 Aug. en 1 Sept. De eerste dag viert jong en oud feest en op 1 Sept. des middags om 2 uur wordt de school kinderen een middag aangeboden in „Het Wapen van Amsterdam". Veel zeg gen we hier niet van, maar de kinderen moeten een beker meenemen. Voor snoep enz. zorgt de feestcommissie, ter wijl de heer William, de bekende Feest- arrangeur, voor de goede stemming moet zorgen. Op 31 Aug. des avonds om 8 uur 30 zal een lampionoptoeht door Oosterend gehouden worden. Op gave, ook voor de vliegerwedstrijd, waarbij de mooiste en rustigste vliegers een prijs winnen, bij Vismar en Druif te Oosterend en Kalis te Oost. Aan de gevelversiering- en etalage wedstrijd doet natuurlijk iedereen mee. De prijzen hiervoor uitgereikt, ff orden op 31 Aug. bekend gemaakt. Dat aan de volksspelen slechts deel genomen kan worden door de inwoners van Oosterend en Oost, behoeft geen betoog. De gelegenheid tot het inbren gen van prijzen door particulieren of neringdoenden ten behoeve van de ver loting, wordt alsnog gegeven (de be kende adressen). Dus op 31 Aug., des morgens om 8 uur begint ons feest met muziek en herauten, dan zijn alle ge vels versierd, alle etalages zo feestelijk mogelijk, de vlaggen uitgestoken en. Strenders en Oosters, dan zullen we la ten zien, dat we feest kunnen vieren. Op uw aller enthousiasme en mede werking rekent de Feestcommissie. Kijk steeds of op uw terrein Coloradokevers zijn. U moet deze kevers doden, Want bestrijding blijft geboden. OUDE LAND BIJ N.O.-POLDER BEDREIGT DOOR DROOGTE. Het aan de N.Ovpolder grenzende ou de land van Friesland en Overijssel wordt zeer ernstig bedreigd door uit droging tengevolge van de inpoldering. Hier en daar dreigen gehele hofsteden en landerijen sterk aan fvaarde in te boeten. UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl, Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN. Emmalaan 92, tel 157 Den Burg VERZENDING TELEGRAMMEN AAN MILITAIREN IN NED.-INDIE. Teneinde te bevorderen, dat de in Ne- derlands-Indië verblijvende militairen spoedig worden verwittigd van overlij den of in levensgevaar verkeren van echtgenoten, ouders, pleegouders, kin deren, pleegkinderen, broeders, zusters en verloofden, kunnen aan deze militai ren voor rijksrekening telegrammen worden verzonden. Door de familieleden kan een aan vraag, op de secretarie verkrijgbaar, worden gericht aan de burgemeester, waarbij de volgende gegevens moeten worden verstrekt: le. naam en voorletters, rang, leger- nummer en legeronderdeel van de mili tair, voor wie het bericht is bestemd; 2e. naam, voorletters en adres van de overleden» of van de patiënt, alsmede datum en plaats van overlijden; 3e. familiebetrekking of verhouding van de militair tot de overledene of tot de patiënt; 4e. naam, voorletters en adres van de aanvrager. Voor zover 'het ziekte of ongevallen betreft, moet een medische verklaring ran de behandelende geneesheer wor den getoond, waaruit blijkt, dat de be trokken patiënt in levensgevaar ver keert. Texel, 17 Augustus 1948. De Burgemeester van Texel. TH. R, HIN, looo-B. F 40#,— IN EEN BLIKKEN SIGARETTENDOOSJE. Vierhonderd gulden droeg de 76-jari- ge Texelaar C. O. op '22 Juni bij zich in een blikken sigarettendoosje. Maar niet lang, want A. J. v.d. M. te Den Helder, ging er mee vandoor. Diens plezier duurde echter ook niet lang, want deze week had hij zich te verantwoorden voor de Alkmaarse ar rondissementsrechtbank. Een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest was de eis in deze zaak, waarin Dinsdag a.s. uitspraak zal wor- den gedaan. De vrouw op de achtergrond, die bij dergelijke zaakjes pleegt voor te ko men, was mej. C. v. S., die reeds acht jaar met v.d. M. samenwoonde, maar te vens als huishoudster van O. een ver houding met deze had. De Officier nam aan, dat verdachte door deze ongunstig bekend staande vrouw beïnvloed was. terwijl de verdediger, mr. Leesberg, van oordeel was, dat verdachte door wraak gevoelens tot zijn daad was gekomen. Het slachtoffer, als getuige gedagvaard, vroeg ook al om clementie voor zijn belager FHiMNIEUWS. „MENS DURF TE LEVEN". De pors is eenstemmig in haar oor deel over de film „Mens durf te leven". Bent u pessimistisch? Wrevelig? Heeft u zorgen? U ziet uw eigen idealen, uw eigen wensdromen, uw eigen zorgen en tegenslagen, kortom, Ufv eigen leven met alle ups en downs weerspiegelt in deze film. Bedford Falls, een typisch Ameri kaanse provincie, is de plaats waar zich de gebeurtenissen in deze film af spelen. Dan breekt de oorlog uit en drukt zijn stempel op de kleine gemeen schap in het nijvere Bedford Falls. George Bailey wordt afgekeurd voor de dienst en vecht thuis. Hij maakt zich verdienstelijk bij de luchtbescherming en zamelt oud papier in. Op V.E.-dag huilt en bidt hij als ieder ander. De oorlog is ten einde. George, zijn broer Harry Bailey, door de president gedecoreerd met de congres-medaille, zal in Bedford Falls arriveren. Het is de dag voor Kerst en een jubelstem ming maakt zich van alle Bailey's mees ter. Alles zou goed gegaan zijn, maar er komen financiële moeilijkheden, doch tenslotte komt alles weer in orde. De toekomst biedt weer perspectief en het is George duidelijk, dat het leven altijd de moeite waard is en dat een mens nooit tevergeefs leeft. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg 7,30, 8,45 en 10 uur; in Den Hoorn 7,30 en 10 uur; in Oosterend om 10 uur. Bieehtgel. van 7-7,30 u. Communie onder alle Missen en om 7 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Mis sen om 7 en 8 uur. Communie voor en onder de Missen, Dinsdag en Vrijdag ook 6,30 uur. Maandag; Marktdag; ook om 9 uur een H. Mis. Woensdag: In Dell Hoorn een H. Mis om 7,30 u. Om 7,30 u. Jozeflof. Donderdag; geen Mis in Oos terend. Vrijdag: 's av. van 7-9 uur biecht- gel. in Den Hoorn. Zaterdag: 's morgens bieehtgel. v. kinderen van 10-12 uur. 's middags bieehtgel. van 4-6,30 u. Des avonds bieehtgel. van 7,30 tot 9 uur.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1