50 Jaar geleden mmm Een Tentoonstelling te Den Helder De a.s. Jubileum- en Kroningsfeesten Den Burg De Waal Oosterend WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 61e JAARGANG. No. 6247 TEXELSCHE COURANT „lk acht het een groot voorrecht, al Mijn krachten te wijden aan 't welzijn en de bloei van Mijn dier baar Vaderland". Zo sprak 50 jaar geleden H.M. Ko ningin Wilhelmina. Nu de datum van inhuldiging van H. K. II. de Prinses-Regentes als Koningin Juliana is vastgesteld, moge herinnerd worden aan die dag, straks 50 jaar gele den, 6 Sept. 1898, toen Haar Koninklijke Moeder in de Nieuwe Kerk te Amster dam is ingehuldigd. üp 31 Aug. van dat jaar had H.M. Ko ningin Wilhelmina bij het bereiken van ue 18-jarige leeftijd de regering aan vaard. Zij vaardigde daarbij de volgen de proclamatie uit: „Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Aan Mijn Volk. Op deze voor u en mjj gewichtige dag gevoel ik mij gedrongen enige woorden tot u te richten. Allereerst een woord van wanne mliankbaarheid. Sedert mijn vroegste jeugd hebt Gii Mij omgeven met uw lief- Ie. Uit alle delen van het Koninkrijk, lit alle kringen der maatschappij, van puden en jongen, ontving ik steeds de reffendste blijken van gehechtheid. Na lat Mijn beminde Vader Mij was ontval- cn, werd al uwe aanhankelijkheid aan dijn stamhuis op Mij overgebracht, 'lians, nu ik gereed sta de schone, doch ware taak, waartoe Ik geroepen ben, te lanvaacden, gevoel Ik Mij als gedragen loor uw trouw. Ontvang Mijn dank. Hetgeen Ik tot usver mocht ondervinden, liet onuit- isbare indrukken bij Mij achter. Het s Mjj een waarborg voor de toekomst. Jijn innig geliefde Moeder, aan Wie Ik nuitfeprekelijk veel verschuldigd ben, af Mij het voorbeeld van een edele en erhevene opvatting der plichten, die u op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voor- mfieeld na te volgen, te regeren zoals van en vorstin uit het Huis van Oranje ordt verwacht Aan de grondwet getrouw, wens Ik e eerbied voor de Nederlandse naam n de Nederlandse vlag te bevestigen, k wens bij het opperbestuur over de lic htingen en koloniën in Oost en West, eehtvaardigheid te betrachten en naar nijn vermogen bij te dragen tot stoffelijk elzijn. Ik 'hoop en verwacht, dat uw al- r steun, in welke ambtelijke of tot erhoging van uw geestelijke werkkring innen of buiten het Koninkrijk gij zijt ;eplaatst. Mij daarbij nooit ontbreken al. Op God vertrouwende en met de ede, dat Hij My sterke, aanvaard Ik de egcring. hasten en bevelen, dat deze proclama- 1 in de Staatscourant en het Staats blad opgenomen en ter plaatse, waar 'i ilks gebruikelijk is, aangeplakt zal orden. Gedaan te 's-Gravenhage, op lieden, e 31c Augustus 1898. WILHELMINA". De plechtigheid der inhuldiging. Op 5 Sept. 1898 had H. M. Koningin ."illiolmina Haar plechtige intocht in msterdam gehouden; 6 Sept. geschied- e de inhuldiging. Op die dag hadden oh reeds kwart over 10 in de Nieuwe Jerk verzameld de leden van de Staten eneraal niet de griffiers en de com- iezen-griffiers der beide Kamers. Mr. van Mannen van Eemnes presi- jerde de verenigde vergadering van jerste en Tweede Kamer; hij deed voor- Izing geven van het Koninklijk Be- uit van 5 Aug. 1898, waarbij H.M. de miiigin-Regentes de Staten-Generaal d bijeengeroepen ter plechtige heedi ng van II.M. Koningin Wilhelmina. ioen de minister, de leden van de ad van Slate, de leden van het corps domatique, de vorstelijke genodigden een deputatie van Indische vorsten Iden plaats genomen, deed H.M. de ningin-Moeder haar intrede in het rkgebouw. >m 11 uur begaf II.M. Koningin Wil- Imina zich in plechtige stoet te vopt n het paleis op de Dam naar de Nieu- wc Kerk. Zodra Zij het paleis verliet, het eerste kanonschot van de sahnit- 7jjjtte'-jj. Alle klokken van de hoofdstad foil,, TEXELSE MARKT. „Joeii Burg, 23 Aug. 1948. Aangevoerd: ei10, schapen f 45-f 75; 70 lammeren f28- 1 koeien f450-f650; 19 biggen f40- j '6n. j/oor de levering: 1 koe, 2 nuchtere jalv -én. id en de Amsterdamse uarrillons mengden hun klanken in het algemeen feestge druis. Begeleid door de leden van de com missie van ontvangst betrad Koningin Wilhelmina, die de hermelijnen mantel en de diadeem als do tekenen van Haar Koninklijke waardigheid droeg, het kerkgebouw. Voor het koperen koorhek was de troonzetel geplaatst, welke ook bij de in huldiging van Koning Willem IIT en Koning Willem II was gebruikt. Voor de zetels, waarop de beide vor stinnen pliats namen, lagen op rood flu welen kussens de kroon, de scepter, de rijksappel en de grondwet. Ter rechter zijde stond vice-admiraal P. ten Bosch met de standaard van het Koninkrijk en ter linkerzijde de luit.-generaal van het Ned.-Indisciie leger, IC van der He.vdcn. Zo bevestig Ik heden de hechte hand. Alvorens de eed op de grondwet af te leggen hield de jonge Koningin de volgende toespraak: „Mijne lieren leden der Staten-Gene- raal. Reeds op jeugdige leeftijd beeft God Mij door liet overlijden van Mijn onver getelijke Vader tot de troon geroepen, die Ik onder liet zo wijze en zegenrijke regentschap Mijner innig geliefde Moe der beklom. Na de vervulling van Mijn 18e levens jaar, heb II; de regering aanvaard. Mij ne proclamatie heeft dit aan Mijn dier baar Volk bekend gemaakt. Thans !s de ure gekomen, waarin Ik Mij, te midden van mijn trouwe Staten- Generaal, onder aanroeping van Gods Heilige Naam zal verbinden aan liet Ne derlandse volk, tot instandhouding van zijn dierbaarste rechten en vrijheden. Zo bevestig Ik heden de hechte band, die tussen Mij en Mijn volk bestaat, en wordt liet aloude 'verbond tussen Neder land en Oranje opnieuw bezegeld. Hoog is Mijn roeping, schoon de taak, die God op mijn schouders gelegd heeft. Ik ben gelukkig en dankbaar liet volk van Nederland te mogen regeren, een volk, klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karak ter. Ik acht het eon groot voorrecht, dat liet mijn levenstaak en plicht is, al Mijn krachten te wijden aan het welzijn en de bloei \an Mijn dierbaar Vaderland. De woorden van mijn beminde vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". Bij de vervulling van Mijn taak, heb II; uw hulp en medewerking nodig. Mij ne heren leden der volksvertegenwoor diging; Tk ben overtuigd, dat Gij Mij die in ruime mate zult verlenen. Laat ons samen arbeiden voor het ge luk cu de voorspoed van het Nederland se volk: Dat zij ons aller levensdoel. God zegene uw en Mijn arbeid, dat Hij strekke tot heil van ons vaderland". Hierna legde H.M. de volgende eed af: „Ik zweei aan het Nederlandse volk, dat Ik de grondwet steeds zal onderhou den en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewa ren, dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Mijn on derdanen zal beschermen tot instand houding en bevordering van de algeme ne en bijzondere welvaart, alle middelen zal aanwenden, welke de vetten te Mij ner beschikking stellen, zoals een goede Koningin schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God almachtig". De 50 jaren, die verliepen, sinds deze woorden gesproken werden, hebben nu eerst ten volle hun uiepe zin van waar achtigheid verleend. Immers een ieder lid van ons Volk zal moeten getuigen, dat H.M. Koningin Wilhelmina Haar beloften ten volle heeft gestand gedaan. ter gelegenheid van het 50-Jarlg Regeringsjubileum. De fa. Vroom en Dreesman te Den Helder heeft, gelijk een adv. in onze Za terdag-editie vermeldde, beslag weten te leggen op een 200-tal welgeslaagde foto's van H. M. de Koningin gedurende het tijdvak 1880-1943. Op de geheel met vlaggen, palmen en oranjebloemen smaakiol versierde eta lage worden deze authentieke foto's, welke naar jaartal zijn gerangschikt, ge heel gratis tentoongesteld. Als eerste foto ziet men hier de doop plechtigheid \an H.M. in 1880, terwijl als laatste de doopplechtigheid van Prinses Margriet in 1943 te Ottawa te bezichtigen is. De foto's der tussenliggende jaren ge ven weer hoe H.M. voortdurend bij vele gelegenheden met haar volk medeleeft, O.a. ziet men H.M. tijdens haar bezoek aan Texel. Den Helder en Sehagen, als mede bij de gemobiliseerde troepenT De expositie maakt een keurige indruk. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om middels een jonge dame in fcestrok Jubileiimspeldjes te verkopen. Zoals men weet is de op brengst dezer insignes bedoeld als een herdenkingsgave aan H.M. in de vorm van een fonds ten behoeve van de kan kerbestrijding. DE NIEUWSTE FOTO VAN H.K.H. PRINSES JULIANA EN Z. K.H. PRINS BERNHARD. Voor de buurtversieringen is men hard aan liet werk, laat de enkele straat, waar men nog geen beslissing nam, niet achterblijven en tonen, dat Den Burg ook gemeenschappelijk feest kan vieren. Mogen we de diverse verenigingen even verzoeken deel te nemen aan de allegorische optocht, dan wordt het ze ker goed. Opgave van deelname gaarne zo spoedig mogelijk. Mogen we verder nog verzoeken de niet afgehaalde enveloppen af te geven bij L. Pietersen (Alb. Heijn). Ook zij die buiten Den Burg wonen en dus geen enveloppe hebben ontvangen, gelieven hun bijdrage aan genoemd adres af te geven. Bij voorbaat dank! Vrijdag kwam de feestcommissie te De Waal bijeen voor vaststelling van 't feestprogramma op Zaterdag 4 Septem ber. Het geld, dat met de lijsten was op gehaald, heeft de verwachting ruim schoots overtroffen. Besloten werd 's morgens kinderspe len te houden, voorafgegaan met een bloemenoptocht voor de jeugd met ver sierde fietsen, autopeds, wagentjes enz. 's Middags om 2 uur volksspelen voor de ouderen, zoals bloempottenloop, ton- ruiteren, hindernislopen, visrace, hoe- dengevecht, enz. enz. 's Avonds om 8 uur lampionoptoclit voor de jeugd. Voor de mooiste worden prijsjes gegeven. Daarna strijd om de vrouw en de man. 's Middags wordt er ook nog een wedstrijd hardlopen gehou den, Tot slot volgt een gezellig bal met verschillende verlotingen. Dezer dagen zullen nog enkele dames een inzameling houden voor suiker- boter- en snnepbon- nen. We hopen dat weer met milde hand gegeven zal worden, zoals we dat van de inwoners van De Waal en omgeving ge woon zijn. E. Ten aanzien van liet. feest op 31 Aug. in Oosterend, schijnen nog misverstan den te bestaan. Daarom deze toelichting: Volledige programma's (tevens loten) zijn binnenkort bij de leden der feest commissie verkrijgbaar. Voor de volks spelen zoals: ringsteken te paard, ton- ruiteren, appelenhappen enz., behoeft men zich' niet van te voren op te geven, dat kan op het feestterrein. Voor de lampionoptoclit en de vliegerwedstrijd wel. En liefst zo veel mogelijk! Vooral de lampionoptoclit kan een hoogtepunt van de dag worden als allen mee doen. Iedereen kan daaraan mee doen, die wil! Geen lampions te koop? Geen nood! Zelf maken van doorschijnend papier is eigenlijk wel zo leuk. Een klein lampje er in met een draadje naar een batterij en klaar is Kees! En wat je maken moet van dunne houtjes? De boerderij van je vader, de toren van Oosterend, een kot ter enz. enz. Het zijn zo maar een paar ideeën. Doe er je voordeel mee en meld je spoedig aani De Feestcommissie. BALLONNETJE GEVONDEN. Door dhr P. Koorn, Westergeest 65, werd 20 Aug. op z'n land een ballonnetje gevonden afgezonden volgens een label, door Jack Borjens uit Brussel. Het werd door de familie K. aan het adres van de afzender teruggezonden. BAZAR VOOR DE RESTAURATIE VAN DE NED. HERV. KERK TE DEN BURG UITSTEKEND GESLAAGD. De Bazar, waarvan de baten bestemd zijn voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Den Burg, is uitstekend geslaagd, zelfs boven verwachting, naar een der organisatoren ons mededeelde. Donderdagavond bij de opening was het reeds geweldig druk en ook de vol gende avonden trok deze fancy-fair ve le bezoekers. In totaal hebben ruim 1200 personen de bazar' bezocht, waarhij niet medegerekend zijn de kinderen, die Za terdagmiddag vrije toegang hadden. De filmvertoningen in Eben Haëzer waren eveneens een groot succes, ge zien de mooie films, die er gedraaid werden. De graminofoonmuziek van de Fa. de Wilt paste hier heel goed bij. De verschillende prijzen welke bij de attracties beschikbaar gesteld waren, werden gewonnen door: Sprei 110. 1, G. Voigt, Wiihelmina- laan, Den Burg; Sprei no. 2, A. Witte, Warmoesstraat; schilderij, P. Grisnich, Hallerweg; mantel, P. Boon, Weverstr.; de naam van de pop was Liesje, gera den door Verseput, Eierland; de prijzen van de fles met erwten gaan naar mw. de Vries, Den Burg; v.d. Vis, De Koog; B. Boks en Kortenhoeve, Den Burg, resp. een kaas, fles wijn, fietsslot en een boek. De hoofdprijs van de rozenboom, een huiskamerlamp, winnaar G. Geense, Eierland. Degenen, die hun prijs nog niet hebben afgehaald, worden verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. We geloven wel, dat zij die 't initia tief tot het 'houden van een bazar geno men hebben, hier met voldoening op te rug kunnen zien. De Coloradokevers Zijn nog niet uitgeroeid. Wij zijn op onze hoede En blijven steeds paraat. Ook nadat de laatste wagen Het kale land verlaat! „DE WANDELAAR". In liet Juli-nr. van „De Wandelaar" (uitgave A G. Sclioonderbeck, Laren), mediteert Ds A. L. Broer over de ba lans van de oorlogsschade aan ons ste de- en landscliapssehoon, om tot de con clusie te komen, dat wij veel overhiel den aan schatten, welke wij te beschut ten heblién. Van wijlen E. de Witt werd een gevoelig stukje opgenomen over roodstaartjes. J. Boerstra vertelt van nieuwe mogelijkheden voor de sterren kunde dank zij radar. Alles wat te ma ken heeft met de eeuwige strijd tussen water en land interesseert de Nederlan der en daarom zal het opstel van Kees van de Watering over de schorren van liet Sclieldegebied menigeen boeien. Ka- rel Zwart dist een legendarisch verhaal tje op over de plaatsnamen Waalwijk er Baardwijk en D. E. den Aar, werd door het bosbessen-seizoen geïnspireerd tot het ophalen van aardige jeugdherinne ringen. G. Kombrink is in de eenden kooi van Rouveen op bezoek geweest, al is hij liet met het bedrijf daar niet be paald eens en zou hij zeker liever het „eenden-heiligdom" van San Diego in Caljfornië binnen onze grenzen zien De rubriek Korte Wandeling roert actu ele onderwerpen van uiteenlopende aard aan. Verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat. UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw Redacteur: J ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg JUBILEUM. EN KRONINGSFEESTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in verband met de feestelijk heden op Maandag 6 September a.s. geen markt zal worden gehouden. Be doelde markt vervalt, zij wordt dus niet naar een andere dag verschoven. Neringdoenden worden verzocht hun zaken op 6 September te sluiten. (Uiteraard blijft de verplichte winkel sluiting op Dinsdagmiddag 7 September van kracht). Texel, 21 Augustus 1948. De Burgemeester, REHORST. GRATIS VERVOER GEDEMOBILISEERDEN. De Burgemeester van Texel doet een dringend beroep op de gedemobiliseer de militairen, hun bewijs, op vertoon waarvan zij vrij vervoer genieten van de Nederlandse Spoorwegen, uiterlijk op de dag na afloop van de geldigheids duur in te leveren. Bij latere inlevering krijgt men de waarborgsom van f 7, niet terugbetaald; wanneer het abonne ment in het geheel niet wordt ingele verd stelt men zich bloot aan een niet geringe boete; bovendien zou zulks de directie der Ned. Spoorwegen er toe kunnen brengen geen gratis abonne menten meer af te geven, waardoor dus later gedemobiliseerde militairen ern stig gedupeerd zouden worden. Texel, 20 Augustus 1948. De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. EEN BEELD VAN IJSSELMEER- VISSERIJ. Het beeld, dat de IJsselmeervisserü deze zomer biedt, is tot nog too weinig bemoedigend geweest. Toen het weer be ter werd, had men in visserskringn goe de hoop, dat er in Aug. meer paling zou worden gevangen dan in de afgelopen maanden, maar liet zal toch niet meeval len, de schadepost van een flink deel van deze zomer nog goed te maken. Toen in 1932 de Zuiderzee werd afge sloten, verwachtte men, zoals bekend, niet, dat er van de palingvisserij op het IJsselmeer nog iets terecht zou komen. Verschillende Zuiderzeevissers, vooral uit Lemmer, vestigden zich te Makkum, omdat men de hoop had, het bedrijf di rect benoorden de afsluitdijk dus in de Waddenzee nog te kunnen uit oefenen. Het is met de palingvangsten na d» afsluiting echter meegevallen. Het bleek dat deze vissoort zich in het zoete IJs- selmeerwaier heel gunstig ontwikkelde. Het is voor de vissers .jammer, dat er tot nu toe zo weinig werd gevangen, want er worden voor paling nog steeds goede prijzen gemaakt. Daardoor maak ten de Makkumer visafslag het vorigs jaar een totaalbesomming voor paling van f 1,200,000. Er werd in bijna vier maanden 250,000 kg. van deze vis aange voerd. Dit jaar wordt zowel met de fuik als met de kuilvisserlj vul. zgn. „rode aal" gevangen. Deze is minder dik en vet dan de „schiere aal" e® brengt, daarom ook minder op. De anoekbaarsvisserij is later begonnen dan die op paling en wan neer de weersomstandigheden in de ko mende maanden wat meewerken, kun nen de resultaten deze zomer nog wel gunstig worden. De snoekbaars ls een vis, die na de afsluiting in het IJssel meer is gepoot en zich daar gunstig heeft ontwikkeld. Volgens deskundigen is de stand van deze vis momenteel zëér goed; cr bevinden zich vele jonge snoek baarzen in het IJsselmeer. De vissers schijnen over een jaar zeer goede vang sten te verwachten. De botvisscherij in liet IJsselmeer schijnt haar beste tijd te hebben gehad. In het laatst van de oorlog dook, tot al ler verrassing, de hot. die na de afslui ting geheel verdwenen was, plotseling weer op. Zij schijnt in het IJsselmeer gekomen te zijn toen de Duitsers, met 't nog on de inundatie de sluizen in de Afsluitdijk openden. Tegen de verwach ting in ging te botstand zich in het IJs selmeer ontwikkelen. Thans blijkt ech ter meer en meer. dat deze vis zich hier toch niet thuis voelt, INGEKOMEN PERSONEN. Arend Onsterbroek v. A'dam, 2e Hel- merstr. 381is n. Den Burg, Haffelerweg 10 (met gezin). Pieter W. Stoepker van Velsen, Zinneveltlaan 9 naar Den Burg, Emmalaan 1. Jeltje de Groot wed. van Wassenaar, v. Den Helder, Binnenha ven '29 n. Den Burg, Witte Kruislaan 18 VERTROKKEN PERSONEN. Aukje Algera v. De Koog 38 n. Bols- vard, Hengstepad 4. Cornells Smit van Den Burg, Molenstr. 35 n. Canada. Gijsbertus D. v. Uden v. Molenstr. 17 Den Burg n. Tilburg, Willem Barents- straat 17. Aaltje Griek v. Weststr. 28, Oosterend n. Arnhem, Tooropstr. 41.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1