De Troon De Rijks-Attributen szM -ü'; De Rijksappel De Kroon De Scepter De Nederlandse Vlag Lied van Texel WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 61e JAARGANG. No. 6249 TEXELSCHE COURANT Bij een troonsbestijging is het eerste waaraan men denkt, een troon. Een troon, zoals men zich zich die in zijn kindertijd voorstelt, zal in de Nieuwe Kerk niet te zien zijn. De troon wordt gevormd door een verhoogd platvorm, waarboven zich een troonhemel bevindt. Deze troonhemel was bij vroegere inhul digingen van purper-fluweel, met in het ruggestuk een goed-gestikt Rijkswa pen; daarboven waren aangebracht een massief gesneden Koningswapen en eni ge kronen. Onder de troonhemel is een zetel geplaatst. Het eersle werd deze gebruikt bij de inhuldiging van Koning Willem II in uit. Toch was zij oorspronkelijk geen kenteken van de vorstelijke waardig heid, maar een ereteken voor uitnemen de verdiensten op verschillend gebied. Wat wij tegenwoordig onder kroon ver staan, houdt meer verband met de dia deem, tiara of voorhoofdsband van ou dere volken ,al heeft de naam kroon voor de vorstelijke hoofdtooi gereder in gang gevonden dan diadeem. De vormen der kronen, zowel voor vorstelijke personen, als onderschei dingsteken voor adelijke rangen, ver schillen zeer en zijn volgens de regels der heraldiek vastgelegd. De Nederlandse rijkskroon, open kroon genoemd, bestaat uit een gouden hoofdband, waarin vier grote, ovaalvor- Rijksappel Kroon Zwaard Scepter en RIJKSVAANDEL. 1840. Ook Willem IH en Koningin Wil- helmina zijn op dezelfde troon ingehul digd. In het herdenkingsalbum van de plechtigheid van Koning Willem ill vinden wij er de volgende beschrijving van: „Hij is van moiré maiionyhout, be kleed met scharlakenrood fluweel, waar op, in de rug met goud geborduurd, een Alziend-oog prijkt; daaronder ziet men de letters W.A.P., het vorige koninklij ke naamcijfer, en daarboven een kroon, versierd met edelgesteenten, hiertoe door de Koninklijke Weduwe tAnna Paulowna) verstrekt, terwijl zich aan beide zijden vergulde forse leeuwen vastklampen. In vier kolossale leeuwen- klauwen rusten de poten, die op de grond samengevat zijn door gelijkvor mig ornament; dit alles is mede ver guld. Op iedere armkussen prijken 2 veldmaarschalkstaven, terwijl liet ge heel zeer rijk bekleed en met gouden ga lon en franje omzet is. De achterkant van de rug is mede in goud geborduurd en prijkt met liet vol- gendo opschrift: „STOEL van Koning WILLEM II, ge geven door Koningin ANN A PAULOW NA aan Koning WILLEM III." Ooi: de zgn. Kroningsmantel, van rood purper-fluweel, bezaaid met gouden leeuwen en gevoerd en omboord met liet kostbaarste hermelijn, heeft reeds drie Oranjes bij deze plechtige ceremonie om de schouders gehangen. De Rijksappel stelt eigenlijk de aard bol voor. Reeds de eerste Romeinse kei zer Augustus wordt op munten met de Rijksappel afgebeeld, die eens zelfs de letters EUR (Europa), ASI (Azië) en AFR (Afrika) draagt, Amerika en Au stralië, toen nog onbekend, ontbreken uiteraard. Het Nederlandse kroonsieraad bestaat uit een gladde vergulde bal, in een an tieken band van goud gevat, ingelegd met schitterend gekleurde stenen. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is, dat ook in de lijd, waarin deze sieraden ge maakt werden, liet vorstenhuis gaarne aan nationaal fabrikaat de voorkeur gaf. De Rijksappel en de scepter kw amen uit het atelier van een Haagse zilversmid. De kroonsieraden worden niet meer gedragen, maar worden gelegd op de voor de troon geplaatste credenstafel. De Kroon (afkomstig van het Latijnse woord corona krans) drukt wel het meest wezenlijke van het koningschap mige robijnen, vier langwerpige vier kante gezette saffieren en acht meer kleine in ronde vorm gevatte smarag den elkaar afwisselen. Op die band be- inden zich acht gouden bladen, tussen iedere waarvan op een gouden sierlijke boogpunt een grote parel prijkt, en waaruit acht rijk bewerkte, uitgebogen en weder naar binnen buigende gouden bandeau's oprijzen. Elk dier bandeau's is versierd met een rij van acht paarlen \im verschillende grootte, die in for maat afnemen, naarmate zij verder wij ken van de hoofdband en meer naderen tot de gouden wereldbol met het kruis, die liet hoogste middenpunt der Kroon uitmaakt, w.o. de acht bandeau's zich verenigen. Deze kroon is vastgehecht op een rood finwelen, met wit satijn ge voerde toque, waarop goud, paarlen en edelstenen prachtig uitkomen. Ter ere van de inhuldiging van Koning Willem II is dit sieraad in 1840 in Amsterdam vervaardigd. Naast de kroon ligt de Rijksscepter, ren el lange zilveren, zwaar vergulde slaf, met een zgn. bewerking van pal metten il l'antique", eindigend in een Corinthisch kapiteel, waarop een Rijks appel met kruis zich verheft. Weinig doet de tegenwoordige vorm meer den ken aan de vroegere afkoni3t van lange wandel- of herdersstaf (vgl. de huidige bisscliops- of kromstaf), die al spoedig uitdrukking van vorstelijke waardig heid is 'geworden. Het doen dalen van de scepter in de hand van de vorst was in de Middeleeuwen 'n teken van vors telijke genade, het kussen daarvan een blijk .van onderwerping. KLOKKE ROELAND WORDT HERBOREN. De befaamde, 6000 kg. wegende klok ke Roeland, die sedert 16G0 in de toren van het Belfort te Gent hangt en in 1914 is gebarsten, wordt thans in een Doornikse gieterij hergoten. Het neerhalen van de klok was een buitengewoon moeilijk karwei. De klok- kestoel en het hokje van cie beiaardier heeft men gedeeltelijk moeten afbreken om klokke Roeland te laten zakken. De nieuwe Roeland zal eind Sept. in de toren hangen en electrisch bediend worden. TEXELSE MARKT. Den Burg, 30 Aug. 1948. Aangevoerd: 100 schapen f 55-f 85. 60 lammeren f 30-f 40. 7 koeien f 475-f 625. 20 biggen f 45-f 60. Voor de levering: 3 koeien en 7 n. kalveren. De Nederlandse driekleur, met haar banen in de lengte, behoort tot de lands heerlijke vlaggen. Zij is niet onze eerste vlag. Toen het merendeel der Neder landse gew esten onder één heer was ge komen aan het eind der 15e eeuw, ont stond voor algemene expedities een cen trale vlag. Het was de banier van de Bourgondische Heer, een wit doek met twee rode kruiselings over elkaar ge legde „vuurschietende" lauwertakken, 't Bourgondische kruis. Ook onder het Oostenrijkse Huis bleef deze vlag in zwang. Doch de Nederland se gewesten kwamen tegen hun Heer, Koning Filips II, in opstand en de Prins van Oranje stelde zich aan het hoofd van de rebellen. De watergeuzen, handelend in opdracht van die prins, deden overal de vijand afbreuk en zij deden dit onder ecu driekleurige vlag. „Oranje, wit en blauw" of „Oranje, blanche, bleu", kleu ren ontleend aan de livrei van hun aan voerder, de Prins van Oranje, die deze kleuren in zijn wapen voerde. Het was dus een vlag, waaruit duidelijk het ver band met de aanvoerder bleek, wat even eens in haar naam „Prinsenvlag" tot ui ting kwam. Wanneer de prinsenvlag voor 't eerst gehesen werd, is onbekend, doch wij ont moeten haar reeds op afbeeldingen van de allereerste phasen van de opstand. Men voerde haar in drie, zes en soms in negen banen, ook wel als stralen uit een cirkel; men heeft de kleuren door el kaar gehaspeld en eerst tegen het ein de der 16e eeuw was er sprake van vui ge uniformiteit. Na 1630 begon, blijkens schilderijen uit die tijd het rood de oran- jebaan te vervangen. Daar er in 1630 geen aanleiding bestond een anti-Oran je gezind motief aan te nemen, is het oniuist. aan die kleurwisselii.g een poli tieke betekenis te hechten. De reden wordt wel gezocht in het feit. dat d> zwakke kleur oranie op zee moeilijker was te onderscheiden dan rood en ook het donkerblauw beter zichtbaar was Wat hiervan zij. het is opmerkelijk, dat sinds ongeveer 1650 onze nationale vlag rood. wit en blauw vertoont en in die kleuren evengoed de naam prinsenvlag bleef dragen. Het oranie. blanje. bleu bleef echter even eens in zwang. Ook de omwenteling in Nederland in liet laatste decennium der 18e eeuw en de Franse overheersing bracht het land een andere vlag. De naam prinsenvlag werd verboden; in het rood-wit-blauw (kleuren, die de Franse bevrijders, naar analogie van hun eigen driekleur, niet onwelgevallig waren), kwam geen ver andering, doch de rode baan werd in 1796 verfraaid met de beeltenis van een Nederlandse maagd, aan haar voeten 'n leeuw, in dc ene hand een schild met de Romeinse fasces, in de andere een lans, bekroond met de vrijheidshoed. Het be staan van deze vlag is van even korte duur geweest als dat van haar schepper ,.De Bataafse Republiek". Koning Lo- dewijk Napoleon, die een Nederlands be leid wilde voeren, ontzag zoveel moge lijk nationale gevoeligheden. Hij schaf te de vrijheidsmaagd af en herstelde de oude driekleur. Doch juist zijn Neder lands beleid verkorf het voor hem bii Napoleon. Nederland werd ingelijfd en de nationale vlag door de keizerlijke Franse vervangen. 3813 bracht het her stel der onafhankelijkheid en de terug keer van Oranje. Van zolders en uit kel ders kwam de driekleur, die daar drie jaar lang op betere tijden had liggen wachten, weer te voorschijn. En daar men toen vooral gaarne zijn verbonden heid met Oranje wilde tonen, was het niet alleen het rood-wit-blauw maar even vaak het oranje-blanje-bleu, dat van de daken wapperde. Welke van die twee. vlaggen de Rijksvlag zou zijn, heeft men niet vastgesteld.. Tot voor kort hadden beide dezelfde rechten, hoe wel het rood-wit-blauw gewoonlijk de voorrang had, hetgeen blijkt uit het feit, dat niet alleen dit doek van staats gebouwen uitgehangen werd, maar ook dat de koning voor zijn persoonlijke standaard het rood-wit-blauw koos, met het rijkswapen in de witte baan. Van die tijd stamt ook het spontaan gebruik om naast de nationale vlag een oranjewimpel te hijsen ter uitdrukking van de verbondenheid met het vorsten huis. Een wettelijk vastgelegde vorm heeft de nationale vlag in 1937 gekre gen, toen bij koninklijk besluit als haar kleuren rood-wit-blauw werd bepaald, doch sinds korte tijd is vastgesteld, dat on verjaardagen van alle leden van het Kon. Huis en bij feestelijke gelegenhe den eveneens gevlagd zal worden met Oranje-wimpel. DE NATIONALE DEMONSTRATIES VAN LANDBOUWPAARDEN TE UTRECHT. Ter gelegenheid van de kroningsfees ten en in aansluiting op de internatio nale paurden-studiedagen zullen te Utrecht, grote nationale keuringen en de monstraties van de in Nederland gefok te paardenrassen voor landbouwdoelein den worden gehouden op 8 en 9 Sept. a.s. In verband hiermede zal dhr Ir. H. Verschuyl, rijksveeteeltconsulent in al gemene dienst van liet Ministerie van L., V. en V., op Vrijdagavond 3 Sept. van 19,15 tot 19,25 uur over de zender Hilversum II een inleidend woord spre ken over liet onderwerp: „De nationale demonstraties van iandbouwpaarden te Utrecht". 13 SEPT. SCHAPENFOKDAG. De jaarlijkse Schapenfokdag zal dit jaar gehouden worden op Maandag 13 September a.s. UITSLAG AANBESTEDING BOUW WOONHUIS VOOR DE HEER W. DOUMA TE DE KOOG. Voor de op 27 Aug. jl. gehouden aanbe steding, door Architect N. Schermer te Den Burg, waren de ingekomen biljetten als volgt: Massa: II. Venema f 17398,P. Eei- man, De Koog f 17128,—; Fa. Bakker en Koorn 1 16943,W. Burger, De Koog f 16308,85. Timmerwerk: M. Koorn f 6415,W Burger, De Koog f 5679Fa. Bakker en Koorn f 5655,P. Eelman, De Koog f 5400.—. Metselwerk: G. Witte, De Waal f 8660.—. Schilderwerk: B. Leen f1283, Inhoud bouwwerk 420 m3. Vei in het noorden, omspoeld dooi de zee, Ligt een klein plekje grond. De golven, zij beuken haai eeuwenoud lied, Over de dijken rond. De krachtige golfslag zingt zangerig het refrein, De zilveren meeuw die zwenkt, En boven dot alles de machtige lucht, Die het eiland zijn zegening schenkt. Bef rein: Al lig je rondom in zee, Ja, zo midden in zee, Daarom tel je heus v/el mee, Met je stranden, zo breed, Met je vogels bij de vleet, Met je duinpannen, laag en heet. Wie zijn jeugd heeft gesleten in de een zaamheid, Van je Texelse boerenland. Zijn heimwee dat trekt naar het Texelse strand, Waaraan hij zijn hart heeft verpand. Rijziq de mensen en goedig hun aard, Arbeiders ijzeisterk, Leven op 't land en op zee onvervaard. Allen zijn één in 't werk. Je slingerende paadjes, je dorp in 't verschiet, Met Lentegroen getooid. Je ouwe Sunderklazen, je groene scha penkaas en je kermis. Ik verqeet ze toch nooit.! Refrein. Vrolijke zangers, te gast in het duin En in je voqeltuin, Bezingen de roem en de schoonheid en pracht Van je mooie zomernacht. Helaas heeft de oorlog veel leed hier gebracht, Veel is er voorbij gegaan. Toch zullen wij vechten voor jou nieuwe bloei, Want jij zal opnieuw qaan bestaan. Refrein. Eens zal ik lusten in jouw zwarte aard'. Ben ik van het zwerven moe. Want op het eiland, waar ik zoveel genoot, Sluit ik ook mijn ogen toe. Een boetje, een tuinwal, 't herinnert me aan jou, Waar ik het in den vreemde ontmoet, En ik breng in gedachten, jou, „parel der zee". Mijn stille eerbiediqe groei. Refrein. Bovenstaand lied van mw. Craanen, werd door haar gezongen tijdens de Bon teavonden van de VVV Texel. De com positie is van Ton. Erich. OP DE NATIONALE KONIJNENTENTOONSTELLING WAREN MOOIE DIEREN TE ZIEN. De Nationale Konijnententoonstelling, die dezer dagen in het gem. gymnastiek lokaal gehouden werd, is wel een succes geworden, daar er mooie dieren te zien waren. Het is voor de jury een zware keuring geweest, daar er alleen al aan 30 konijnen het predicaat ZG kon wor den toegekend. Voor de orginaserende ver. „Kotex" kan dit zeker een fraai succes genoemd worden. De voorz. van het tenfoonstellingsbe- stuur, dhr H. A. Witte, riep de aanwe zigen Zaterdagmiddag een welkom toe en verzocht aan burgemeester Rehorst, de tentoonstelling officieel te willen openen. Officiële opening. Burgemeester Rehorst zei, gaarne van de gelegenheid gebruik te willen maken, deze tentoonstelling te openen. Spr. wees op het schitterende fokmateriaal, dat hier aanwezig was en op het intie me van déze sport, dat naar een hoger niveau voert. „In gedachten" zei spr., „zie ik u thuis bezig met het fokken en de hygiënische wijze, waarop gij de dieren verzorgt". Spr. hoopte, dat de fokkers op deze tentoonstelling met goe de resultaten voor de dag mochten ko men. (applaus). Hierna werd de burgemeester rondge leid door het tentoonstcT.ingsbestuur, waarbij Z.E. werd uitgelegd, welke ras sen er al zo waren. De burgemeester hoopte in de toekomst nog veel van deze tentoonstellingen te mogen openen. De uitslag der keuring. De uitslag van de keuring wat, dat de wisselbeker gewonnen werd door de hr A. Mosk met een Belgische haas. Dezelfde, die dus kampioen geworden UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f.2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg CURSUSJAAR SCHOOL U.L.O. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het cursusjaar '48-'49 aan do School voor U.L.O. te Den Burg voor de 2e, 3e en 4e klasse zal aanvan gen op Woensdag 8 September 1948, voor de le klasse op Donderdag 9 Sep tember 1948. Texel, 30 Augustus 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. BURGEMEESTER ZAL HERDEN KINGSREDE UITSPREKEN IN DE 6 SEPTEMBER TE HOUDEN RAADS VERGADERING. De Raad dezer gemeente zal a.s. Maandag 6 Sepl. om half 12 ln openbare vergadering bijeen komen, hij welke ge legenheid de jïurgemeester Mr. G. D. Rehorst een Herdenkingsrede hoopt uit te spreken. BUREAU HUISVESTING TEXEL. Wegens varan tic van 28 Augustus tot 12 September 1948 gesloten. DE MIDDENSTAND EN DE A.S. FEESTEN. Zoals in een adv. bekend gemaakt wordt, zullen de winkelzaken aan Den Burg a.s. Maandag 6 Sept. ter gelegen heid van de Jubileum- en Kroningsfees ten de- hele dag gesloten zijn en de dag daarop (7 Sept. i 's namiddags om 1 uur sluiten. Het publiek kan hiermede dus rekening houden. Do wekelijkse markt op Maandag wordt verschoven naar 13 September. Met ingang van 1 Sept. is de middag sluiting op Dinsdag wederom verplich tend, terwijl de avondsluiting tot 1 Oct, op de andere dagen tot 7 uur 's avonds geldt. Zoais men weet, was dit in de maanden Juli en Augustus 's avonds 8 uur. MELKBEZORGING OP DE NATIONALE FEESTDAGEN. Melk is een voedingsmiddel, dat be trekkelijk snel aan bederf onderhevig is. Om deze redenen zijn producenten van zuivel en melkproducten zowel als van de standaardisaliebedrijven verplicht, op grond van wettelijke bepalingen, op de Nationale feestdagen, op normale voor werkdagen gebruikelijke wijze, de ont vangen melk te behandelen. Hierdoor zijn de melkslijters, die aan consumen ten leveren, genoodzaakt op deze dagen hun klanten te voorzien, tenzij dwingen de plaatselijke omstandigheden zulks on mogelijk maken. In dit geval dient gele genheid te worden gegeven tot het af halen van melk. Het publiek kan de taak van de melk bezorgers verlichten door het gereed houden van kannen en het betalen met gepast geld, opdat ook de melkslijters nog zoveel mogelijk van de feestdagen kunnen profiteren. GEEN ONGERUSTHEID. Naar aanleiding van gevoerde bespre kingen omtrent de mogelijkheden voor het vinden van een goede en lonende bestemming voor de aardappelen uit oogst 19-18 wijst de Stichting voor de Landbouw er met nadruk op dat Ie. er geen reden hoeft te bestaan tot ongerustheid inzake de prijsvorming van consumptie-aardappelen; 2e. uit de berekeningen van het L.E.I. blijkt, dat aanwending van aardappelen in de veovoedersector gunstige finanol- ele resultaten oplevert; 3e. het aanschaffen van aardappel- stomers waarschijnlijk zal worden ge subsidieerd; 4e. er mogelijkheden zijn voor het uit de markt nemen var. een kwantum aard appelen. Nadere bijzonderheden volgen. Men verkope thans zijn aardappelen echter niet tegen afbraakprijzen. is. won de zilveren lauwerkrans, die be schikbaar gesteld was door het gem. bestuur. Dhr J. A. Stemfort, Den Burg, had het op een na mooiste dier. ni. een witte wener, die ZG behaalde. Het mooi ste dier van de gehele tentoonstelling was een angora van dhr P. Brecn, uit Den Helder, die het predicaat ZZG ver wierf. De overige resultaten waren als volgt: 30 maal ZG. Hiervan behaalde Stielce- ma 1 x ZG met zijn Franse hangoor; J. A. Stemfort. 4 x ZG met zijn witte we ners; J. P. Stam 1 x ZG met een witte wener; A. Mosk 4 x ZG met het soort Belgische haas. waarmede hij de wissel- beker won: Stolk 2 x ZG met zwnrt-tan; W. Koojj 1 x ZG met zwart-tan: Adr. Pakker 1 x ZG met lucks rex en Jac. Rakker eveneens 1 x ZG met lucks rex. Verder werd er 41 maal GG beoordeeld, dat maar even onder ZG staat en ten slotte nog 52 maal het predicaat G. We geloven wel, dat de Texelse ko nijnenfokkers met deze uitslagen tevre den kunnen zijn. zodat zij zeker on deze wijze verder zullen gaan. want degenen, die deze tentoonstelling bezocht hebben, zullen het zeker met ons eens zijn, dat het alleszins de moeite waard was, er een kijkje te nemen. Z.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1