TEXELSCHE COURANT Nieuwe bonnen „Chist Avant Tout" Onze nieuwe Koningin Juliana ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 61c JAARGANG. No. 6250 GEESTELIJK LEVEN. (CHRISTUS VOOR ALLES). De Argentijnse regering gaf destijds een Christusbeeld ten geschenke voor 't Vredespaleis te Den Haag. Onze vorstin liet daaronder de woorden plaatsen: „Christ Avant tout", „Christus voor al les". 30 jaar later op 10 October 1038 deed de Koningin een oproep tot baar volk tot geestelijke en morele herbewa pening. Opnieuw legde zij haar innige geloofsbelijdenis af. „Omdat velen mij gevraagd hebben naar mijn persoonlijk geloof en per soonlijke ervaring en mij herinnerd werd aan de woorden Christ avant lont die ik eens neerschreef, voeg ik ten besluite het navolgende nog hier aan toe. De ervaring, die aan die woor den ten grondslag ligt, is mijn leidster geweest om lot bovenstaand inzicht te komen, ik- hoop aan die woorden „Christus voor alles" lot aan mijn laat ste ademtocht trouw te blijven. Daartoe geven Hij mij de kracht". Wij hebben ons zo dikwijls verwon derd bjj de plechtige installatie van in stituten van wereldomvattende beteke nis, hoe sporadisch door de hoogste in stanties een geloofsbelijdenis werd uit gesproken. Was dat gebrek aan durf, Inl'beid of machteloosheid? Cf moet het de vrouw zijn die de mannen zal corri geren We mogen bij het 50-jarig regerings jubileum lan H.M. de Koningin, Haar gerust karakteriseren als de aller-Ohris- telijkste Koningin. Leest al Haar Kerst en Paasboodschappen na of Hare toe spraken vanuit de vreemde tijdens haar ballingschap gedurende de bezettings jaren en gij wórdt getroffen door Haar die)) gelooi en Christelijke levensopvat ting. Het waren Christelijke preken Hare woorden ademden een geest van geloof aan het Evangelie. Zij heeft Haar volk geleerd alle lij den en bekommernis ie bezien „sub specie actemifatis", „in het licht der eeuwigheid".- De wereldgeschiedenis kent geen vorst, die zulk een sublieme, bovennatuurlijke taal tot de zijnen wist te richten. Bovendien kwamen deze woorden recht uit Haar hart, uit Hare diepe overtuiging. Hoe stichtend zal het voorbeeld van deze door en door chris telijke Vorstin op zovelen gewerkt heb ben! Allen zullen eerbied gevoeld heb ben voor deze echte christelijke overtui ging. Wo kunnen Haar wel noemen Moeder des Vaderlands of Vorstin des Vredes, maar de kern van Haar diepste wezen wordt hierdoor niet geraakt. Haar past de titel, die eens aan de Franse Koningin werd gegeven, maar die helaas dikwijls ten onrechte werd gedragen: „le roi trés chrétien", de aller christelijkste Koning." jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ van 5 tot en met 18 September 1948 Bonnen voor brood, 167-2 brood is' S00 gr. brood (geldig Lm. 11 September) Allo bonkaarten 816. 173 algem. is 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak Bonkaarten KA, KB, KC 810 178 algem. is 260 gr. boter of margarine of 200 gr. vet (geldig t.m. 25 SeptJ Bonkaarten KD, KE 810 184 algem. is 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. (geldig Lm. 25 Sept.) Tabak- er. versnaperingenkanrten enz. GA, GB, QC 80S 07, 08, 101 tabak is 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Sepl: 1948 worden gebruikt. De bonnen 178 en 184 algem. (voedings- vetten) zijn drie weken geldig. De niet-aangewezên bunnen van strook 4 i an de bonkaarten 808 kunnen vernietigd worden. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? DISTRIBUTIEKANTOOR GESLOTEN Het Distributiekantoor Is a.s. weck 6 en 7 September gesloten. Inlevering de taillisten volgens afspraak. Detaillisten, die reeds hebben ingele verd en nog in het bez.lt zijn van gebak- bon 134, kunnen deze nog inleveren op a.s. Donderdag van 9-12 uur. GESLAAGD VOOR MIDDENSTANDSDIPLOMA. OUSTERF.ND. Vau de 8 leerlingen, dio dhr v. Beijeren alhier opleidde voor het Middenstandsdiploma, slaagden: S. Bremer, D. Medema, G. Timmer, A. Trap en G. A. Vlaming. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 4 Sept. op om 5,57; onder om 7,19. Maan: 10 Sept. E.K., 18 Sept, V.M. Hoog water ter rede van Texel: 4 Sept. 10,20 en 10,45. 5 Sept. 11,05 en 11,25. 6 Sept. 11,46 en 7 Sept. 0,00 en 0,20, 8 Sept. 0,40 en 0,55. 0 Sept. 1,15 en 1,35. 10 Sept. 1,50 en 2,10. I leden Zaterdag vindt Ie Amsterdam de 1 roonwisscling plaats en zal onze nieuwe Koningin Juliana liel l>ew ind van liaar Koninklijke Moeder Wilhelmina overnemen Nu waaieil weer de vlaggen uit. Langs bos en duin en strand. Nu is het weer Oranjefeest, Gróót feest in Nederland. Nu klinkt de jubel overal, Nu juicht het carillon, En boven al die ïeesl'lijkheid Straalt de Oranjezon. Verbonden door éen moedertaal, Als één groot huisgezin. Begroeten wij in deze stond. De nieuwe Koningin. Wij scharen ons om Hare troon. Wij allen, man en vrouw. En blijven m de tijd die komt Ook Juliana trouw. Hoe leefde Zij als kroonprinses Reeds met ons allen mee, In voorspoed en in tegenspoed, In oorlog en in vrêe. Hoe eerden wij Haar telkens weer Als moeder van 't gezin Haar. onze vroegere prinses,- Thans onze Koningin. Weldra aanvaardt Zij hare taak, Als draagstei van de Kroon, En neemt zij in gehoorzaamheid Haar plaats in op de troon. God zij in alles Haar nabij. En leid' Haar aan Zijn hand, Tot zegen van ons ganse volk En van ons Vaderland. HU1B DE RIJMELAAR. Alumniminimuimui limn HET JUBILEUM- EN KRONINGS- FEEST TE OOSTEREND EN OOST. Het was Dinsdag 31 Aug. prachtig weer, toen de herauten om half 8 vanuit Oost op pad gingen. Het fanfarecorps Vios zorgde voor feestmuziek. Vooraf gegaan door de drie herauten in hun kleurige rosluums, werd te kwart over 8 Oosterend bereikt, waar Excelsior zich aansloot. Door liet, boven verwachting, feestelijk versierde Oosterend marcheer de men toen naar het sportterrein van OVV. Jamnier genoeg was daar de ge luidsversterker niet in orde, zodai de opening zonder microfoon moest ge schieden. Doch het gezamenlijk gezon gen Wilhelmus demonstreerde de geest die alle", nog volgende, tegenslagen zou trotseren. Het ringsteken te paard trok enorm veel belangstelling. De stembuswedstrijd verliep vlotter. Dit was nodig, want de voetbalwedstrijd eindigde pas om plm. 12 uur. Braaf ge lachen en geapplaudiseerd is er om de sportieve prestaties van de lieren tus sen de 40 en 50 jaar. Toen het feest 's middags om half 2 weer begon moest men dus met tijd nood werken. De volksspelen van het ochtendprogramma moesten 's middags afgewerkt worden. De voetbalwedstrijd voor heren boven de 50 jaar verwekte veel hilariteit. Het zou te ver voeren al le volksspelen uitvoerig tc vermelden. Voor de uitslagen verwijzen we naai- 'n andere plaats. Onder de aanwezigen op het terrein merkten we o.a. op burge meester Rehorst vergezeld van echtge note en dochter. Om 6 uur moest de voorz. mededelen, dat wegens tijdgebrek de fluitconcert- wedstrijd moest vervallen. Ook de vlie gerwedstrijd werd geschrapt, aangezien er (gelukkig?) geen wind was. Des avonds was het muziek- en zang festival een waardig begin voor een goed avondprogramma. Excelsior, De Lofstem en Vios namen hieraan deel en het gebödène weid door het publiek ho gelijk gewaardeerd. Jammer, dat een deel van de aanwezigen bij dergelijke gelegenheden de vereiste stilte niet kan betrachten en zich meent te moeten ui ten op een voor de uitvoerenden minder prettige wijze. I-Iet is onmogelijk het een ieder naar de zin te maken, doch laten vooral de jongelui zich wat beheersen op zulke momenten. Je weet nu eenmaal hue bet hoort, of niet? De lampionop tocht mag zeer zeker het hoogtepunt van de avond genoemd worden, zo niet van de dag. Voorafgegaan door de muziek corpsen trok een lichtende, kleurige stoet door de straten en straatjes van Oosterend. De jury had hier een zware taak. De Strijd om de Man en do Vrouw en de Polonaise vormden een welhaast traditioneel slot van deze in vele opzichten geslaagde jubileum- en kroningsfeesten te Oosterend. Reeds eerder had een jury de gevels en etala ges beoordeeld. Ook hiér was het een zware opguve. In de uitgereikte eervolle vermeldingen heeft de jury uit willen drukken, dat zij ook voor deze gevels en etalages grote waardering bad. Van de etalages vooral was veel werk gemaakt en bet was soms moeilijk niet meer eer volle vermeldingen uit te reiken. Eerder op de avond vond de prijsuitreiking en verloting plaats. Met een kort woord sloot dhr Fielmich deze feestdag, toen de lclnk van 12 reeds lang geslagen bad. Kinderfeest Oostcrend. Het was een blijde kinderschare, die Woensdagmiddag 1 Sept, do zaal van „Het Wapen van Amsterdam" vulde. Onder leiding van liet personeel van beide scholen was de jeugd hier samen gekomen om getréeteerd te worden en te - genieten van bet poppentheater, goocheltoeren enz. van dhr William. Vooral van het poppentheater met de geschiedenis van „Tafeltje dek je", werd door de kinderen genoten. De meisjes BUITENGEWONE OPENBARE RAADSVERGADERING. De Burgemeester maakt bekend, dat in verband met de afstand van de Kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhel mina en dc aanvaarding van de rege ring door en de inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana, een buitengewone openbare raadsvergadering is belegd tegen Maandag 6 September 1048, te 11,30 uur. Agenda: Opening. Voorstel van hnrgemecsler en wet houders toi Het vaststellen en verzenden van een adres van buide aan Koningin Wilhelmina en een adres van trouw aan Koningin' Juliana. Sluiting. Texel. 30 Augustus 1948. De Burgemeester, REHORST. MEDEDELING. In verband met de feesten In Den Burg op Maandag en Dinsdag a.s.. zijn onze drukkerij en boekwinkel alléén Dinsdagmorgen geopend. Drukkerij v.h. Fa. Langeveld De Roolj, (Texelse Courant). BOTSING TUSSEN TWEE AUTO S OP DE HOEK JULI AN ASTRA AT- WILHELMINALAAN. Twee auto's, die van dhr Zwan uit De Koog en dhr Kuip, van Oudesohild, kwa men Dinsdagmiddag met elkaar in bot sing op de hoek- Julianastraat-Wilhel- minalaan. Dhr Zw. wilde met zijn he- stelwagentje de hoek nemen toen bij in de flank werd aangereden door de zwaar beladen vrachtauto van dhr K„ die de Wilhelminalaan kwam afrijden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, zodat deze aanrijding tot we derzijdse materiële schade beperkt bleef. Na enig oponthoud konden beide be stuurders hun weg vervolgen. FILMNIEUWS. „ZONEN DER ZUIDZEE". Dit is ecu film vol romantiek en avon tuur. De film draait om parels; ér wor den mensen voor uit de wég geruimd en de bevolking van een idyiisch Zuid- zee-eiland wordt handjg uitgebuit door een troepje blanke piraten, dat langs duistere wegeu beslagjruelt gelegd up oen rijke pareloester-bank. Het verhaal speelt zich af omstreeks bet jaar 1880, toen Singapore het broei nest was van een aantal avonturiers, die niets en niemand ontzagen en dikwijls hun zucht om parels te bemachtigen met, de dood moesten bekopen. Prachtig zijn de opnamen'van de in het doorschijnen de water als vissen tussen vissen naar pareloesters duikende inboorlingen. Ten slotte breekt de dag aan, waarop de beslissende strijd gestreden wordt. Bij honderden bestormen de inheemsen liet piratenschip en de piraten krijgen hun verdiende straf. en jongen-; leefden mee en de ouderen genoten met hen-. De gebakjes met limo nade vielen best in de smaak en de mid dag was dan ook veel te gauw om naar veler zin. Bij de uitgang kregen de kin deren nog een jubileumtractatie en een appel. De feestcommissie kan op een feestelijke middag voor de jeugd terug zien. F. Uitslagen volks- en kinderspelen. Ringsteken te paard: 1. 15. Boogaard; 2. R. Mosk; 3 Th. Smit. Stembuswedstrijd te paard: J. .1. Klip- pel; 2. W. v.d. Wal; 3. H. Boogaard. Vliegerwedstrijd voor de mooiste vlie ger: 1. T. Vlaming; 2. W. v.d. Slikke. Tonruiteren heren: 1. A. Trap; 2. T. Vlaming; 3. S. Trap. Verkleed race dames: 1. mw. T. Kalis- van Liere; 2. A. Drijver-de Bloois; 3. G. v.d. Knaap. Ezeltje prikken (dames): 1. G. v. d. Vis-Lap; 2. G. Eelman; 3. A. Bas. Appelhappen (heren): 1. J. Vis; 2. 15. Steltman; 3. A. Medema. Koppelwedslrijd (paren): 1. E. Mede ma en J. v.d Berg; 2. O. Vinke_ en G. Boogaard Lampionoptocht? 1. „Nonrdwijk" van Eelman; 2. „Boerderij van A. Boogaard; 3. Molen van A. Kuiter; 4. I'arasol van M. Boogaard; 5. Huis van H. van Dijk; 6. Boerderij van G. Reitsma. Schapen- boet van S. Daalder een eervolle ver melding. Gevelversiering: 1. Fa. Rentenaar (30 p.); 2. IT. v. Dijk (24 p.); 3. A. Ellen <23 p.). Een eervolle verm, kregen.de gevels van H. Roest (22 p.); Dr. Rcnout (21 p.): P. Mosk (20 p.): Einde Hoekstraat. Etalagewedstrijd: 1. Gebr. Brouwer (28 p.); 2. S. Daalder (27 p.); 3. O. Tim mer (26 p4. G. Bremer (25 p.). Een eervolle vermelding kregen de etalages van: Slager Dros (24 p.); O. Bremer (20 p.); A. Medema (21 p.); W. de Rooy (20 p.). Strijd om de man: 1. 1'. Kalis-v. Liere; 2. A. Reitsma. Strijd om de vrouw: 1. B. Steltman; 2. Kapper Bakker.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1