Vijftig jaar geleden uit ons nr. van 4 September 1898. In de vergadering van de gemeente raad op Woensdag 31 Aug., werd bij acclamatie besloten, bet volgende tele gram te verzenden: Aan Hare Majesteit de Koningin te '3-Gravenhage. Doorluchtige Majesteit! Het gemeentebestuur van Texel, op heden in raadsvergadering verenigd en uiting wensende te geien aan zijne gevoelens van verknochtheid aan het Huis van Oranje, biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige hulde en oprechte ge lukwensen aan op deze dag. H, W. de Joncheere, Voorzitter. .1. A. Westra, Secretaris. Texel, 3 Sept. 1898 Als antwoord op een telegram van hulde, Woensdag door de raad verzon den, werd gisteren het volgende ontvan gen: ..I)c Joncheere, burgemeester Texel. Hare Majesteit draagt mij op, u en de gemeenteraad te danken voor aangebo den hulde. Adjudant van Tuijl." uit de „Texelaar" van Donderdag 1 September 1898. Texel, 31 Aug. Gisteren werd onder staande proclamatie alhier aangeplakt, terwijl tevens een afdruk er van aan ons vvtnl.ter hand gesteld: Proclamatie van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes. In naam van H.M. Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Re gentes van het Koninkrijk, Landgenoten! De taak, die Mij in 1890 werd toever trouwd, is weldra geëindigd. Mij valt 't onwaardeerbaar voorroot ten deel, Mij ne beminde Dochter de leeftijd te zien bereiken, waarop Zij naar liet voor schrift der Grondwet tot de regering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad ik op als Regentes van liet Koninkrijk, thans schaart zich het ge ilde Volk, ,n vreugde om de troon zij ner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund, Mijn dierbaarste wens i3 vervuld. Aan allen, die Mij met raad en daad terzijde hebben gestaan en die Mij gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijne dank. Moge liet ons land met zijn bezit- lingen en koloniën onder de regering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn! Ik treed af van de hoge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met de diepgevoelde wens, dat op Koningin en Voile te zamen, door de nauwste ban den verenigd, Gods zegen blijven rusten. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en Staatsblad opge nomen en ter plaatse, waar zulks ge bruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan ie 's-Gravenhage, op heden de 30 Augustus 1898. EMMA. Programma der feestelijkheden op Donderdag en Vrijdag 1 en 2 September uan Den Burg. Donderdag 1 Sept, 's morgens 9 uur: Bazuingeschal van de toren der Her vormde kerk. 's Morgens 10 Uur: uitvoe ring der Koninginne-cantate, getoonzet door dhr S. Vlessing Phzn., gedicht door dlir W. Mets Tzn. 's Middags 12 uur: Historisohe-Allego- risehe optocht, bestaande uit 10 groepen Je groep: Ada van Holland. De rol van Ada van Holland wordt vervuld door mej. G. Kcijser. 2e groep: Jan van Castillon, die aan Texel verschillende privelegiën schonk, o.a. de vrijheid van de visserij. De rol van Jan van Castillon wordt voorgesteld door Dr Wagemaker en de rol van Go din der Vrijheid door mej. E. Keijser. 3e groep: Philips van Bourgondië, de ze rol wordt vervuld door dhr J. H. Moojen. 4e groep: Indijking polder Eieriand. 5e groep: Fanfarecorps. Ge groep: komst van Willem II op Texel in Aug. 1842. Willem II zal wor den voorgesteld door dhr II. J. Sturms. 7e groep: Zegewagen gewijd aan de Landbouw. Godin wordt voorgesteld door mej. 11. de Wijn Cd. 8e groep: Visserij. Pc groep: de Nederlandse Maagd, rol wordt vervuld door mej. Roosje Vles sing. 10e groep: de drukkerij wordt voorge steld door een in werking zijnde druk pers. *s Avonds 8 uur: verlichting en con cert op de Groeneplaats. Vrijdag 2 Sept.: 's morgens 9 uur: ver zamelen der kinderen in de openbare school, 's Morgens half 10: optocht naar het feestterrein, de Groeneplaats, opge luisterd door muziek. Kinderspelen. 's Avonds 8 uur: Dezelfde optocht als de vorige dag, doch verlicht met fakkels enz. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 23 t.m. 28 Aug. 1948: 1455 kg bot; 1686 kg garnalen; 128 kg kaan; 7 kg kabeljauw; 253 kg horsma kreel; 32 kg makreel; 19 kg rog; 1625 kg schar; 23147 kg. schol; 108 kg paling; 7 kg pieterman; 442 kg poon; 196 kg tar bot; 2515 kg tong; 70 kg wijting; 2 kg kreeft; 168 kg kruikels. HET KONINGINNEFEEST TE OUDESCHILD. Het Koninginnefeest is hier weer op feestelijke wijze gevierd, zoals we dat van Oudeschild gewoon zijn, wanneer de volle energie ontplooid wordt. Het begin was al goed, nl. de lampion- optocht op 30 Aug. Bijna het hete dorp was uitgelopen toen de kleurige stoet zicli in beweging zette, voorafgegaan door TJexels Fanfare. Vanaf de dijk was het een buitengewoon feestelijk gezicht. Na een rondgang door het dorp begaf de stoet zich naar het haventerrein, waar volksdansen gedemonstreerd wer den o.l.v. mw. Têrmaat. Ook de omstan ders werden hierbij betrokken, wat de vreugde natuurlijk verhoogde. Onder de belangstellenden merkten we ook de lieer en mw. Kehorst op. Begunstigd door stralend zomerweer werd de volgende dag begonnen met de allegorische en gecostumeerde optocht. De deelname was niet zo groot als verle den jaar, maar toeli was deze bevredi gend. Een 30-tal deelnemers, die allen zeer veel werk van hun versiering of costmim hadden gemaakt, stelden de jury voor een moeilijke taak. We zagen o a. Sneeuwwitje en de zeven dwergen, een Zwaan, een groot zeilschip (veilig varen onder Oranje), Pannekoekenhuis- je van Hans en Grietje, compleet met pannekoeken, chocola etc., Kaasdragers, De Gouden Koets van houtsnijwerk, IJs- cowagen, Cowboy bij het kampvuur, Kabouters, Voleiidammers, Jagers, een Germaan, Oud Texels boertje, enz. De jury bestond uit: mw. Backer- Vriesman, mw. Bergstra en Pastoor Ny- man. De prijzen werden tenslotte als volgt toegekend: le prijs Hans en Grietje (E. Dros, D. Dros, S Dros); 2c. Sneeuwwitje (Janriie Bakker Hennie Hoogerheide, Lorrie Dekker, Ursela de Ruijter; Maal tje Backer, lila Westdorp, Sietze Broers- ma, Kees Hoogerheide, Willy Zoer. 3e. Gouden Koets (Hannie Kees, Anne M. Kuip, Astrid Keijzer, Jopie Huisman, Maartje Bakker4e. Hollands vlag G. Sleutel, Hannie Kees, Adr. Sleutel) Paren: le prijs Kaasdragers (B. Col- lou, Han Dros); 2e. Vrijheid (F. Krij- ncn); 3e IJscowager. (W. Bruin); 4e. Gouden Koets (Josientje Schagen). Hierna volgden de volksspelen op het sportterrein. Het meeste succes had wel het Jas aantrekken in een wiebelende mand. De uitslagen zijn: Vliegerwedstrijd: 1. II. v.d. Poll; 2. D. Zegel: 3 W. Bruin. Eerv. vermelding: F. Krijnen en Jan Zegel. Jas aantrekken in hangende mand (heren): 1. C. Blom; 2. G. de Boer; 3. IJ. Zoer. Hardlopen (jongens 6-7 jaar): 1. S Broersma; 2. D. Maas; 3. Doede de Vries Tourollen (jongens 8-10 jaar): 1. Dick Bakker; 2. Siern Hemelrijk; 3. Jan Zegel. Tonrollen (jongens 11-13 jaar): 1. Jack de Jong; 2. P. Schagen; 3. H. v.d. Meer. Hordenloop (jongens 14-16 jaar): 1. G. Bruin; 2. P. Hin. Blokjesrapen (meisjes 6-7 jaar): 1. Dorie Bakker; 2. Astrid Keijzer; 3. Ma rianne v. Maldegem. Was ophangen (meisjes 8-10 jaar): 1. Hennie Zijm; 2. Ursela de Ruijter; 3. Trees Bakker. Hardlopen (meisjes 11-13 jaar): 1. Lij- da Koopman; 2. Nel Hin; 3. Maartje Bakker. Hordenloop (meisjes 14-17 jaar): 1. Janny Dalmeijer; 2. Marianne Backer; 3. Ooba Kooiman. Tonnetjesrollen (dames): 1. N. West dorp; 2. J. Westdorp; 3. W. v.d. Meer. Zowel 's morgens als 's middags wer den de kinderen rijkelijk onthaald, wat toch voor de jeugd een zeer voorname rol speelt. Een alleraardigst idee was 'n boom met genummerde roosjes, waarmee elk kind wat kon winnen. Het feest werd besloten met een Ca baretavond. verzorgd door het gezel schap Fred Fagel, bestaande uit Fred Fagel, Reus v. Dort, Kas Oosthoek en Else Schilt. De belangstelling was zo groot, dat. men elkaar bijna dooddrukte. Reus v. Dort zong een parodie over de worsteling in de train, maar dat was ook hier van toepassing. Doch behalve deze korte wanklank ging alles naar wens. Het gezelschap Fagel heeft een over volle zaal in een tropische hitte enige uren aangenaam bezig gehouden met 'n liedje en een praatje en enige sketches, begeleid door de voortreffelijke musicus Kas Oosthoek. Zijn pianosoli Circus Renz en de Tigerrag vielen buitenge woon in de smaak, als ook zijn pot pourri's op de accordeon, waarvan de bekendste liedjes werden meegezongen. De stemming in de zaal was dan ook puik en allen waren vol lof over de prestaties van dit gezelschap. Met een gezellig bal werd besloten. Voor de feestcommissie, die zooveel moeite aan de organisatie van dit feest heeft gehad, is een woord van waarde ring zeker op zijn plaats. INGEZONDEN. GEEN EIGEN RECHTER SPELEN. Geachte redactie. Beleefd verzoeken we plaatsing van het volgende: Wist u dat er naast Tribunalen en der- gelijken ook nog een soort „slappe ivas"- reelitertjes zijn, die op hun eigen hout je nog wat vonnisjes uitdelen? Het is toch in een buurt in Den Burg gebeurd, waar huis aan liuis geld was ingezameld, men in een gezin (ex-poli- tieke-delinquent), het gegeven iiedrag weer met een smoesje terug kwam bren gen, onder druk van een mede-buurtbe- woner, die krachtens zijn positie wat meer in het zakje kon deponeren (eigen lijk moest zijn naam hier vetgedrukt bij staan). Dit geval dient hier ter voorko ming van meerdere gesignaleerd te wor den. Waar blijven we, als leder zich zo onmaatschappelijk gedraagt en op eigen houtje reehtertje gaat spelen en dan nog wel in een delicate kwestie als deze. We weten dat er zijn, die zich bij de leesten afzijdig houden, dit is hun goed recht, al is het misschien dom. Maar indien de betrokkenen van goe den wil zijn en meewerken, dient dit normaal en onopiallend aanvaard te worden, anders komen we nooit uit deze toch al zo onverkwikkelijke affaire. Als iemands straf om is, dient hier achter een grote punt gezet te worden en iedere delinquent, politiek of niet, 'n royale kans te worden gegeven. Het ge drag van de betrokken heer(?) on ook de buurt, is dan ook fel te veroordelen. En die lieer dient zijn vonnis te herroe pen en laat hij dan een voorbeeld ne men aan het Koninklijk gratiebeslujt. Hierin wordt ook geen onderscheid ge maakt. Het boetekleed zal genoemde heer zeker sieren, als hij zijn houding herziet. Dankend voor de plaatsing, Namens zeer velen, N. de J. Wij zijn bet volkomen met inzender eens, dat deze dingen niet te pas komen. Redactie. HALLO BANDOENG! Hier is Kath. Thuisfront weer op de Texelse golflengte om jullie weer iels te vertellen wat er alzo op het Gouden Bultje te gebeuren viel (1e afgelopen week. Ons grote geldoffensiet', waarvan we in vorige kranten reeds melding maak ten is in volle gang, vèrsehillende lijs ten kwamen al binnen en over het resul taat daarvan mogen we niet ontevreden zijn. Evenals vorig jaar deden de dames daarvoor goed hun best. Als het gehe le bedrag bekend is, zullen we hiervan melding maken. Zondag j.l. vierden we hier liet Aan- biddingsfeest en naar de opkomst in alle H. Missen en tussentijds-kerkbezoek ge zien, is dit parochiale leest op waardi ge wijze gevierd. Onder alle H. Missen preekte Rector J. Kraakman voor de Katholieke Actie en tot besluit onder liet lof voor een stampvolle kerk nog eens dunnetjes over. De voorbereidingen voor de jubile umfeesten zijn overal in volie gang. Ook Texel blijft te dien aanzien niet achter en men is met man en macht bezig de nodige versieringen aan buizen en stra ten aan te brengen, 't Belooft, voor zo ver we liet hier kunnen bekijken een mooi feest te worden. Hoe kan het ook anders. Na een regering van 50 jaar mag Nederland de bloemetjes wel eens buiten zetten! Hierdoor demonstreert zij dan haar dankbaarheid voor haar ge liefde vorstin, die in al de jaren ham' regering bewezen heeft de Moeder des Vaderlands te zijn geweest. Zoals we uit de bladen vernamen, doet Indië ook daar aan mee. Nou, jongens, zet 'm opl Voor deze week hebben we drie jari gen te vermelden, t.w. Jb. Boogaard op 14 Sept., Jacob Zijm op 15 Sopt. en Jb. van Heerwaarden op 16 Sept. Allemaal van harte gefeliciteerd hoor en nog vele jaren in de beste gezondheid. Ais steeds vele groeten van KATH. THUISFRONT. DE FEESTEN VAN MAANDAG EN DINSDAG A S. Texels Fanfare hield een Taptoe door Den Burg. 31 Aug. (Koninginnedag) gaf vooral in Den Burg een fleurig aanzien dooi de vele vlaggen, die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Wil helmina waren uitgestoken. Dit feeste lijk aanzien werd bovendien verhoogd door de veie versieringen welke worden aangebracht voor de feesten van a.s. Maandag en Dinsdag. Vooral 's avonds is liet al een fantastisch gezicht met de vele illuminaties, die op verscheidene plaatsen al branden. Zo zagen we o.a. de oude kastanjeboom op de Stenenplaats in feestverlichting brandden. Dit alles wijst er op, dat het de volgende week in Den Burg zo zai worden, dat men. als het MIJNHEER PIMPELMANS Plaatjes en versjes 19. Wit van woede greep hij mijnheer Pimpelmans bij z'n jasje en schudde hem heen en weer, zodat z'n hoed nu eens vóór-, dan weer achterover op z'n hoofd kwam te staan. „Denk je, dat ik die ouwe knol de kost geef?" riep hij. Toen voegde de agent zich in 't gesprek. 20. „Ik zou maar betalen, meneer, dan ware, van '«^sprookje zal kunnen spreken We kunnen nog mededelen, dat ook 't gemeentehuis geïllumineerd is. In de meeste straten zijn de buurt- commissies druk aan het werk om de laatste toebereidselen in orde te maken. Aan Vie Julianastraat, het Sohildereind on aan het einde van de Molenstraat, was men, terwijl wij dit schrijven, druk bezig met het maken van erepoorten. Taptoe Texels Fanfarecorps. Dinsdagavond hield Texels fanfare corps een taptoe door Den Burg, vooraf gegaan met fakkeldragers. Een en ander trok veel belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. Na de rondgang speelde het corps nog enige vaderlandse iiede re 11 op de Groeneplaats, waarbij de jeugd een rondedans uitvoerde. Ook nu is weer gebleken, dat er nimmer te ver geefs een beroep op Texels fanfare wordt gedaan. Laat de burgerij dit niet vergeten! Herdenkingsdiensten. In Den Burg,Den Hoorn en te Oude- scliild werden Dinsdag in de Herv. her ken Herdenkingsdiensten gehouden naar aanleiding van het 50-jarig rege ringsjubileum, waarvoor velen waren opgekomen. Het feestprogramma. Het feestprogramma, waarin u alle Bijzonderheden kunt lezen is, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar in die. za ken. waar een ex. voor de ramen hangt. We willen er alleen nog aan herinne ren, dat de feestelijkheden 's morgens om 8 uur beginnen met Koraalmuziek van de toren door Texels fanfare en dat er om 10 uur een toespraak van de bur gemeester zal gehouden worden in het Park én om 10,30 uur een grote zalig heide aan hel Kon. Huis gebracht zal worden -foor alle 1300 schoolkinderen van Texel. Bii al deze voorbereidingen en met mooi wéér. zullen de feesten atyi Den Burg,zeker slagen. DE FEESTEN TE DE COCKSDORP EN EIERLAND UITGESTELD TOT 17 SEPTEMBER. DE COCKSDORP. Voor de tweede maal kwam de feestcommissie en liet onderwijzend personeel bijeen in Hotei „De Hoop", teneinde besprekingen te. voeren voor de a.s. Jubileum en Volks feest voor Eieriand en De Cocksdorp. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling de/e fee3ten'te doen plaats vinden op 9 Sept., in aanmerking genomen de nog drukke oogstwerkzaamheden, hebben de commissie doen besluiten het feest te houden op 17 September. Het feestpro gramma zal er ongeveer als volgt uit zien: Ben historische allegorische optocht wélke zal afrijden 's morgens precies 9 uur vanaf de Achterweg De Cocksdorp, met de volgende route: Postweg, Scliool- iveg, Hoofdweg, IIoll. weg, Postweg, door het dorp,, ontbinding Achterweg De Cocksdorp. Laten de ouderen en jonge ren hun beste beentje voorzetten en ziqli spoedig opgeven bij dhr P. Meinderta- ma of Dij een der commissieleden. Voor beide afd. komen fraaie prijzen beschik baar. 's Middags worden er kinderspe len gehouden vanaf 1,30-3,30 uur, even eens om mooie prijzen, terwijl verder tractaties zullen worden uitgedeeld. Vanaf 3.30 tot 6 uur allerlei volksspe len voor leeftijden van 14 tot 80 jaar en ouder. Van 8-0 uur Tableau's niet kunst- verlichting op het terrein van de o.l.s. te De Cocksdorp en van 9,15-10 uur Gondelvaart op de Rogsloot, opgeluis terd met zang en muziek. Ilier mag het volk van de zee zeker niet achterblijven en we verwachten dan ook een grote op gave bij dhr O. de Graaf le De Cocks dorp. Oocksdorpers, iaat zien, dat je wat kunt organiseren! Zeer fraaie prijzen zijn hiervoor uitgetrokken. Tot slot bai .in Hotel „De Hoop" en in de „Nieuwe Aanleg". Het bestuur stelt ook een gevelversie ring voor en hoopt dat iedereen hieraan zijn medewerking zal geven. Ook hier voor woeden diverse prijzen uitge loofd. Drie onpartijdige personen zullen voorde beoordeling der prijzen-wordmi uitgezocht. Alle feestelijkheden worden opgeluisterd door muziek van dhr de Wilt. uit Den Burg. Laat ieder meewer ken, opdat het een feest wordt, dat klinkt als een klok. IAAT PAARDRIJDEN. loor G. TH. ROTMAN. 2 O bent u overal af!" zei hij, waarop me neer Pimpelmans de groenteboer zuch tend een paar briefjes van tien in z'n handen stopte. Jan grinnikte verge noegd; nog nooit was hij zo gauw uit verkocht geweest. „Als de bles weer es honger heeft, houd ik me gerecomman deerd, meneer!" zei hij.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4