Statiejoto van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. 'Prins Bernharcl Oud Nieuws LOSLOPEN VAN RAMMEN De burgemeester der gemeente Texel e; jst betrokkenen op het bepaald in ar- ;el 4 der voor deze gemeente vastge- elde Veeverordening, krachtens welk tikel het verboden is: a. Rammen van één jaar en ouder, an- irs dan voorzien van twee spannen, be- ■stigd aan ten minste drie poten en mmen beneden de ouderdom van één ar, anders dan voorzien van één span ivestigd aan twee poten, tussen 1 Sept. i l October in de weide te laten lopen. b. Rammen tussen 1 en 25 October in weide te laten lopen. Het verbod onder a bedoeld is niet van epassing op rammen, in de weide lo- mde, vastgemaakt aan een genoeg- iam sterke lijn of ketting, welke ste- g is bevestigd aan een spil, paal of om, zodanig, dat de dieren zich niet mnen losrukken en mits voorzien van rt minste één span aan twee poten In buitengewone gevallen kan door ïrgemeester en wethouders van het be lalde in artikel 4 ontheffing worden rleend. Overtreding van bovenstaande bepa- ig wordt gestraft met een hechtenis in ten hoogste twee maanden of een •idboete van ten hoogste driehonderd ilden, terwijl het dier, waarmede de ■ertreding is verpleegd kan worden irbeurd verklaard, exel, 17 September 1948 De Burgemeester van Texel Mr. G. D. REHORST. STEMMEN BIJ VOLMACHT Burgemeester en wethouders der ge- eente Texel maken bekend, dat 'een ézel-, met inachtneming van het in de 'ieswet bepaalde bevoegd is, bij vol- acht te stemmen, indien zijn beroep of erkzaamheden mee brengen, dat hij erhaaldciijk of althans gedurende het edeelte van het jaar, waarin de stem ing gewoonlijk valt, werkzaam pleegt zijn buiten de gemeente, op welker iezerslijst hij voorkomt, mits zijn af- ezigheid, indien hij gedurende hot jdvak of de tijdvakken, waarin hij ai rs werkzaam is, als regel langer duurt an drie dagen. Mede is, met inachtneming van het in i kieswet bepaalde, bevoegd bij vol- acht te stemmen de echtgenote van cm, die voldoet aan de bovenstaande ooi-waarden, voor zover zij met deze, verband met zijn beroep of werk- lamheden, afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing geschiedt niet, dan na- at de belanghebbende een daartoe rekkend met- redenen omkleed ver- eksehrift aan het gemeentebestuur eeft ingediend. De indiening moet geschieden vóór 1 anuari 1949. Formulieren voor de bedoelde ver- leksohriften zijn ten gemeentehuize osteloos verkrijgbaar. Het bovenstaande is vooral van be nig voor vissers, zeevarenden voor hen, ie als regel in andere gemeenten werk- am zijn. De aanwijzing zal in elk geval elden voor gemeenteraadsverkiezing- ii, die in 1949 zullen worden gehouden, exel, 17 September 1948. De Burgemeester Mr. G. D. REHORST De Secretaris: A. van DIENST, l.s. Si cl INGEZONDEN ifOGMAALS DE SCHAPENFOKDAG Alkmaar, 18 Sept. 1948 fjllijnheer de Redacteur, Het verheugt ons steeds wamieer wij ii uw blad verslagen lezen over de scha enliouderij en ook nu weer over de 'exelse schapenfokdag. Het onderstaan- e gelieve u daarom niet op te vatten is critiek, doch als een rechtzetting an het gesprokene en een kleine aan- ulling. Inderdaad is het juist dat men van exelse zijde te weinig belangstelt in de erkregen resultaten van de geregi- treerde fokkerij van het Texelse schaap >it wordt ingezien door de Texelse andbouworganisaties gezien het ver oogde bedrag aan premiën voor de bes 3 ramlammeren van de keuring, mits eze op Texel worden gebruikt. Van de ekroonde werd er inmiddels 1 voor 300.- aan een fokker op het vaste land erkoeht. Ons inziens was de belangstel- lig van buiten Texel dit jaar vrij be mgrijk in verhouding tot andere jaren akkers uit Friesland, Zuidholland en loord-Brabant hebben aankopen ver ieht, terwijl ook voor Gelderland werd angekocht. Ook werden meerdere ram animeren en rammen aan fokkers van et vaste land van Noordholland ver- ocht, o.a. 1 ramlam a f 350,-. Vóór de keuring zijn door bemidde- ng van de Coop. Veeafzet, op Texel en >i de provincie Noordholland (elk de elft) 22 ramlammeren, 20 l'/« jarige ammen en 40 ongeregistreerde ooilam leren, en in Friesland een evengroot antal dieren aangekocht voor export aar Tsjecho Slowakije. Verzending loet ec.hter nog plaats vinden. In dit And bestaat belangstelling voor ons chaap en bij een bezoek door onderge ekende aan dat land gebraoht is gebl .en dat de kwaliteit van de daar aanwe- ige schapenstapel zeer matig is. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord dat het aantal „inzenders" e gering was, doch niet het aantal inzendingen" UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankvei en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg INDONESIË bevolking en natuur Op de Kei-eilanden (Molukken) leeft de rood- en blauwe papegaai. Gezeten op de top van de hoogste boom in 't woud, vertelt Pater Geurtjens, klinkt eensklaps een bazuinstoot. Het lijkt een heerlijk krachtige toon uit een forse or gelpijp. T-u-ut schalt het weer door het bos. Statig en plechtig als kerkmuziek galmt telkens die jubeltoon door het stille woud. Hij gaat wel eens snoepen in pisang (bananen) tuinen, maar is toch niet zo onhebbelijk als de sneeuwwitte rasge noot, de roofridder van de Tanimbar-ei- landen, die hele aanplantingen vernielt. Ja, in de natuur is een papegaai 'n heel ander wezen dan in een kooi of op een krukje in Artis! Op de Aroe-eilanden (Molukken) leeft de zwarte papegaai, die gezegend is met een krachtige snavel (zie tekening.) Hiermee opent hij zelfs steenharde vruchten, waarvoor wij een liamer of 'n flinke steen nodig hebben. Dr. H .F, TILLEMA. UITSLAG VERLOTING DE C'OCKSDORP De feestcommissie van De Üocksdorp deelt mede, dat op de volgende nrs. prijzen zijn gevallen: 42 Snelbinder, 137 Doos post, 261 Sche merlampje, 318 Polshorloge, 321 Fles kersen, 352 Worst, 415 Taart, 451 Fles wijn, 704 Fietslantaarn, 857 Snelbinder. 908 Fruitmand, 959 Fles Eau de Cologne. Bedoeld wordt niet de kleurafwijking, doch type afwijking als blauw, vos en grimme], zomede zwarte vlekjes. In het buitenland en ook de stam boeken in de andere provinciën accep teren dusdanige dieren niet in hun re gisters. Het is dus van groot belang dat ook door de Texelse fokkers met meer dan gewone aandacht hierop wordt ge let. Ons inziens wordt door de Texelse fokkers van ongeregistreerde en in min dere mate van geregistreerde schapen te v einig aandacht besteed bij het kopen van een ram. Op een folcdag als deze van 13 Sept. 1.1. gaan te veel van de bes te exemplaren naar fokkers buiten Texel. De Texelse fokkers teren teveel op de oude roem en er schijnt een ge dachtegang te heersen dat de verbete ring van het- schap, alleen via het moederdier plaats heeft. Het komt meer malen voor dat fokkers met een goed koppel schapen gebruik maken van een vaderdier hetwelk absoluut, in type en extrieur, ongeschikt is voor de fokkerij. Wanneer men meent dat de verbetering van het Texelse schaap of het op peil blijven van de kwaliteit te danken is aan de Texelse schapenhouder in het alge meen, dan zijn wij het hiermede niet eens. Zeker er zijn fokkers met geregi streerde en ongeregistreerde schapen, die steeds ijveren voor verbetering, doch van een te klein aantal fokkers op Texel, ja een enkele moet de roem komen wel- ko Texel als stamland van het Texelse schaap bekendheid geeft. Is hierin geen verbetering te krijgen? Zeer zeker, doch alleen dan wanneer alle schapen- houders bij het selecteren van hun fok- aier meer letten op de type afwijking en en het extrieur en aan de verzorging meerdere aandacht wordt besteed. Na tuurlijk heeft men bij het inzenden op de fokdagen wel eens verschil met de jury over de uitslag, te meer daar men wel eens meent de „beste" te hebben, toch is het een ruim standpunt het oor deel der jury te respecteren. Het moet mij echter uit de pen dat het niet moge- Hik zou zijn dat door een betere wijze van voorbrenging en het z.g.n. toilet maken een uitslag in een bepaalde m-' hriek wel eens anders zou kunnen uit vallen, terwijl uit het oogpunt van re clame bovenstaande aanwijzingen de naam van de fokdag meerder? bekend heid geeft, G. Roeper Secretaris Texelse Schapen Stamboek in Noordholland Gaarne nemen wij kennis van het schrijven van de hr. Roeper, dat niet anders dan verhelderend kan werken. De mededeling, dat de belangstelling van buiten Texel voor de schapenfokdag slechts gering was, werd ons verstrekt door één der juryleden. Overigens ver heugen wij er ons over, dat deze belang stelling vrij belangrijk was. Red. INGEZONDEN. EEN RECHTZETTING Volgens geruchten dat de etalage of één van de stukken hiervan van Visser's Vleeshouwerij gedurende de Jubileum feesten door anderen zou zijn vervaar digd, kunnen wij onder getuigen ver klaren dat geen ander er maar één vin ger naar uitgestoken heeft. Hoogachtend F. Visser EEN ZESTIGJARIGE TE DEN HOORN Deze week viert Hervormd Den Hoorn weer feest. Ditmaal staan er geen ere poorten in het dorp en branden er 's avonds geen lampions., zoals enkele weken geleden. Dit neemt niet weg, dat het een zeer belangrijk en heugelijk feit is dat gevierd wordt. Het Zestig jarig bestaan van de Zondagsschool, die zove- len in aanraking bracht met het Evan gelie. In verband hiermee zal de Zondags- schoolkinderen op Zaterdag de 25ste een feestmiddag in Ons Huis worden aange boden. En de volgende dag zal 's mor gens heel de gemeente, ouderen en jong eren, in een bijzondere kerk dienst sa menkomen om God te danken. Van har te hoopt men dat vele oud-Hoornders, die eens in Den Hoorn op de Zondags school waren, van deze gelegenheid zul len gebruik.maken om God te loven en hun voorgangers te gedenken, die het Woord Gods tot hen gesproken hebben. Merkwaardigerwijze ging in liet jaar 1888 het plan om ook in Den Hoorn met een Zondagsschool te beginnen uit van een niet-Hoornder, n.l. de heer Sieben- liar. Deze vurige evangelist uit Den Hel der, aan wie nu nog enkele oudere ge meenteleden dankbaar terugdenken, leidde in 1888 meermalen een kerkdienst in Den Hoorn, omdat de gemeente toen vacant was. Na afloop van één van de diensten bleek liem, dat er nog geen Zondagsschool in het dorp was. Onmid dellijk nam hij daarop maatregelen om aan deze ongewenste toestand een ein de te maken; en hij rustte niet voordat in een gemeenschappelijke vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij besloten was een Zondagsschool op te richten. Een bestuur was spoedig gevormd, maar Zondagsschoolleiders waren niet zo gauw gevonden. Gelukkig bleken de leiders van de reeds bestaande Zondags school aan Den Burg (de heren Kikkert en Roepen bereid te helpen. Hoe zeer hun hulp gewaardeerd moet worden, wordt ons pas goed duidelijk, wanneer we even bedenken dat er in 1888 nog geen T.E.S.O. bussen en fietsen waren, zodat de leiders per benenwagen naar Den Hoorn moesten komen! Alleen door hun apostolische bewogen heid was het mogelijk, dat op 23 Sept. 1888 het eerste Zondagsschóoluur in Den Hoorn gehouden kon worden. 't Zal hun ongetwijfeld goed hebben gedaan, dat op die dag wel zestig kinderen aan wezig waren 0111 de blijde boodschap te horen. Veel- lief en leed heeft de Hoornse Zondagsscnool na 1888 meegemaakt, de eerste levenskrachten werden in de loop der jaren weggeroepen van hun post. Maar het werk ging door; want geluk kig werden telkens weer anderen be reid gevonden het schone en noodzake lijke Zondagsschoolwerk voort te zetten. Op dit moment telt d - Zondagsschool zelfs negen krachten! Dit grote aantal is echter hard nodig. Want het Zondags schoolwerk wordt nu gedaan op drie plaatsen in de gemeente: in het dorp, in de Prins Hendrikpolder en in De Wes ten. Deze splitsing van de Zondags school maakt liet mogelijk, dat practisch heel de niet R.K. jeugd met het Evange lie bereikt wordt. Moge dit goed? werk voortgezet wor den tot in lengte van dagen I Uit de Texelaar van 8 en 11 Sept. 1898 Texel, 7 September 1898. De aanvoer der markt bestond Maandag j.l. alhier uit 7 koeien, 141 lammeren, 288 schapen, 33 rammen, 2 n. kalveren, 19 biggen, 2 korven kippen en 2 korven konijnen. Als prijzen, die konden worden besomd werden ons opgegeven, voor koeien f120.- a 1140.-, lammeren flO.- a f15.25, schapen 112.- a f16.-, n. kalveren 110.- a f 12.- en biggen fS.- a f10.- De Koog, 7 Sept. Hedenmiddag brandde de hooimijt van C. Maas Pz. geheel af. Naar men ons mededeelde, ontstond de brand door het spelen der kinderen met lucifers. Daar het hooi niet verzekerd was, is de schade voor de eigenaar vrij groot. Oudeschild, 10 Sept. Gisteravond werd van hier, waarschijnlijk ook wel van andere punten van ons eiland, een prachtvol Noorderlicht waargenomen. Pm en een matgele boog schoten brede stralenbundels omhoog en reikten tot 't Zenith. Het schouwspel was vrij lang waar te nemen. DE IJSSELMEERVISSERIJ EN DE NIEUWE INPOLDERING. Daar de dagen voor de palingvisserij al weer kort worden, gaan de IJssel- meervissers thans meer en meer over naar de visserij op snoekbaars. Wei wordt met de kuil nog op paling gevist, maar het weer werkt goede vangsten niet in de hand. Als het kouder wordt, kruipt de paling weg in de modder. De palingvisserij is deze zomer niet gunstig geweest. Ook ten aanzien van tie snoek- Laarsvisserij heeft het weer nog niet mee gewenst, zodat de verwachtingen nog niet hoog gespannen zijn en al met al zijn de IJsselmeervissers deze zomer niet optimistisch. Als een groot gevaar voor de IJssel- meervissenj wordt een verdere inpolde ring van de voormalige Zuiderzee be schouwd. Het verlies van het visgebied op de plaats van de tegenwoordige N.O.- polder achtte men nog niet zo ernstig, omdat daar geen belangrijke teeltplaat sen lagen. Zullen de Zuidelijke polders evenwel worden ingepolderd, dan gaan naar men vreest, de teeltplaatsen voor de vette IJsselmeerpaling verloren. De Visserij-Inspectie houdt met de teokomstige inperking van het visge bied tengevolge van de voorgenomen in poldering van de beide Zuidelijke IJs- selmeerpolders reeds rekening door de vistijd te beperken. Het vissen is thans toegestaan van Maandagmorgen 0 uur tot Zaterdag 18 uur. Opmerkelijk is, dat er thans weer intensiever wordt gevist dan in de laatste jaren voor de oorlog. De Visserij-Inspectie heeft daartegen dan ook reeds gewaarschuwd en mede gedeeld, dat bij de uitbreiding van 't aan tal vissersbtdrijven de vistijd nog meer zal moeten worden beperkt. De vissers voelen hier, hoewel velen de noodzake lijkheid wel inzien, weinig voor. Ook mot beslissingen omtrent de aanvangs- cn sluitingsdata van paling- en snoek baarsvisserij is men het vaak lang niet eens. Van afvloeiing van IJsselmeervissers is eigenlijk geen sprake. Er worden ook hier nog steeds jonge mannen in het be drijf opgenomen. Nieuwe vergunningen worden echter niet meer afgegeven. Er is nog al eens meningsverschil ge weest over dc- toewijzing van de vister- reinen voor de verschillende IJssel meervissers. Hieraan is een einde geko men doordat er een commissie is ge vormd, welke de Visserij-Inspectie om trent de toewijzing van visterrein advi seert. Hiermee is voorkomen, dat de vis- terreinen zouden worden verpacht. TEXELSE MARKT. DEN BURG. Aangevoerd 20 Sept. '48 70 Schapen f 40-f 70,-, 40 Lammeren f 27 f 35.-, 34 Rammen f 45-f 120.-. 14 Gras kalveren f 240-f 280.-, 4 Koeien f 425.- f 650.-. Voor de levering 7 koeien.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1