Katholiek Den Hoorn in het zilver A Nutsdepartement Texel INDONESIË (fep-, - wwl.S'ikvN» Ba - Lz-'.- A, WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 62e JAARGANG No. 6267 TEXELSCHE COURANT Pauselijke onderscheiding toegekend. Voor wie Woensdag j.l. Den Hoorn nvarn binnenrijden, was het onmiddel- jjk duidelijk, dat er die dag iets bijzon iers daar gebeurde, want vele bewoon- iers hadden de vlag uitgestoken. En inderdaad, er is in Den Iloorn leest ;evierd, meer speciaal door de R.K. be- olking, een leest oin nooit te vergeten. Set middelpunt van dit alles was het lardige, stijlvolle kerkje, dat nu sinds jaar Katholiek Den Hoorn tot Gods huis heelt gediend. 18 September 1923 werd het ingewijd n droeg Pastoor Hoosemans er voor iet eerst een H. Mis in op. Een grot", [lag was dat, toen het oude schuurkerkje ;een dienst meer hoelde te doen en een lieuw stenen gebouw voortaan de plaats ian samenkomst zou zijn. Vijfentwintig aar heeft het lieflijke klokj; geklingeld m de bevolking herinnerd aan de plich- :en tegenover de Allerhoogste. En de atlioliekeii van Den Hoorn hebben hun langbaarheid daarover willen tonen loor Woensdag j.l. tot een plechtige, naar dan ook blijde feestdag te maken, lie onder leiding van een feestcomité en net spontane medewerking van alle rerkgangirs zorgvuldig was voorbereid. Plechtige H. Mis Om 9 uur waren vrijwel alle parochi anen bijeen in de prachtig versierde kerk voor het bijwonen van de plechtige H. Mis. Deze werd opgedragen door Pastoor L. van Ruijven, tot 1936 pastoor alhier en thans pastoor te Rotterdam; als presbyter- assistens fungeerde Pas toor J. Gussenhoven, terwijl de oud-ka pelaans J. Tulp en C. Kroon resp. dia ken en subdiaken waren. De feestelijke stemming werd niet weinig verhoogd foor de prachtige samenzang, die werd afgewisseld door een koortje, van heren i.l.v. van de hr. P. Schneiders en van dames o.l.v. Mevr. D. Bakker-Witte. Hoe oortreffelijk is er gezongen! Na het ivangelie hield oud-Kapelaan G. Vink de feestpredikatie naar aanleiding van Je tekst: „Dit is het Huis des Heren en de Poort van de Hemel". Na eerst de be tekenis van het kerkgbouw in het alge- neen geschilderd te hebben, ontleedde Kapelaan Vink op treffende wijze hoe dankbaar Katholiek Den Hoorn op deze dag gestemd is, nu vijfentwintig jaar Bod op dezf plaats ge-eerd is en de men' sen kracht en troost en vreugde hier lebben mogen vinden. Als een baken reeft dit kerkje gestaan temidden van de stormen die van tijd tot t'jd ons ko men teisteren. Hier is gebeurd het mooi- ite en belangrijkste wat een mens kan loen. Hier vindt men houvast bij het. be- dinimen van de stijle weg naar om toog. Tot besluit van zijn preek herin nerde spr. nog aan de levendige Maria- devotie die Den Hoorn kenmerkt, toege wijd als liet. kerkje is aan de Moeder van Altijd durende Bijstand en spoorde aan lot blijvend vertrouwen on Haar hulp. 3pr. deelde mede de hartelijke gelukwen sen van de Bisschop van Haarlem te moeten overbrengen. Onder de talrijke aanwezigen merkten we nog op de Pastoor G. van Dijk, van De Coeksdorp, Kapelaan O. van Wel, en de Heer en Mevrouw Riteco, die beide in de jaren dat ze daar woonachtig wa rn veel voor de Hoornse parochiege meenschap hebben gepresteerd met lia ne op het gebied van de kerkzang. Tot besluit, werd na de H. Mis bet forse Aan U o Koning der eeuwen" ingezet. De bloemetjes buiten „Veestal" en Feesthal" zijn twee ivoorden die in klank veel op elkander gelijken, maar in betekenis heel veel verschillen. Toch hebben de vindingrij ke Hoornders het klaar gespeeld om van de schuur van „Sint Donatus" van de lebr. Witte een gezellige, rijk versierde feestzaal te maken. En zo is bet gebeurd dat een kwartier na de plech tigheid in de kerk, alle ruim 120 kerk gangers aanzaten aan een fee'lelijk ont bijt, dat al met al tot 's middags 3 uur beeft voortgeduurd. Toen is nog eens joed gebleken welk een eensgezindheid Ir onder de Hoornse Katholieken heerst. Als één groot gezin is men daar bij el kaar geweest. Nadat er eerst ruim gele enheid was geweest om de inwendige mens te versterken door ee>. kostelijk ntbdjt, nam toen de voorzitter van het feestcomité Kapelaan P. d? Groot het woord. Hij memoreerde hoe er maanden- ang is gewerkt om deze dag tot een ilijvende herinnering te maken En iaarom is men nog eens nagegaan wel ke verbeteringen er nog aan het kerkje konden worden aangebracht Dat een kerk alleen nog maar de toegang tot. de Remel is, blijkt o.a. wel hier uit, dat het ?r 's winters bar koud kan zijn. Men u eft gemeten, men heeft gerekend, het feestcomité heeft bij alle kerkgangers ie overtuiging gevonden dat er hoog no- iig een betere verwarmingsinstallatie lient. te komen. Door gezamenlijk spa- •en is het comité op deze dag in staat >m het kerkbestuur van Den Hoorn de ïodige gelden aan te bieden. Een luid ipplaus weerklonk, toen de Kapelaan de nveloppe aan Pastoor Gussenhoven TEXELSE MARKT. DEN BURG. Aangevoerd werden op September, 80 Schapen f 46 tot f 70.-, 10 Lammeren f 38 tot. f 65.-, 38 Rammen 45 tot f 100.-. 4 Koeien f 400 tot f 600.- Paarden f 300 tot f 650.-, 7 Graskalve- en f 240 tot f 270.-, 18 Biggen f 35 tot 55.-. mocht overhandigen. Met enkele welge kozen woorden dankte Pastoor aller eerst het feestcomité en verder alle pa- roohianen van Den Hoorn, voor liet prachtige geschenk; doch spr. maakte van de gelegenheid gebruik cm, op dik wijls geestige wijze de verschillende medewerkers uit de afgelopen periode te bedanken. Het zou ons veel to ver voe ren, om dit hier uitvoerig te vermelden, en het is-cok beter om dit in de intimi teit van Den Hoorn besloten te bonden. Maar ze kregen allen hun beurt en er is er geen een overgeslagen. Met gloeiende wangen is er geluisterd en ook gelachen! Een dameiskoortje zong een eigenge dicht lied over het Hoornse kerkje, zeer lieflijk en ontroerend. Ee zeldzaam vlot gerijmde „levensloop" was het vol gende nummer waarin 4 jongedames naar voren brachten wat er zo al aan op merkelijke gebeurtenissen en feiten in de afgelopen 25 jaar geweest zijn. Nog maals het zou ons te ver voeren. In iv geval, hulde aan de schrijfster, die hier niet wenst genoemd te worden. In het kort willen we nu nog vermelden; dat verschillende sprekers nog liet woord hebben gevoerd; opmerkelijk was liet hoe graag de oud-geestelijken van Den Hoorn hier zijn geweest en hoe bi ij ze waren deze dag te mogen meemaken. Bemoedigend was de wens van oud- Pastoor van Ruijven, dat over nog eens 25 jaar het tegenwoordige kerkje dub- het zo groot zou zijn. Kortom er is harte lijk en enthousiast feestgevierd; en nog grootser werd dit feest toen vlak voor de toast Pastoor Gussenhoven nogmaals het woord vroeg en mededeling deed van een zeer verrassend bericht. Hulde aan kerkmeester J. W. Bakker Als er één is, die zich wei bijzonder heeft beijverd voor de verzorging van ons kerkje, aldus Pastoor Gussenhoven, dan is dit zeker de hr. J. W. Bakker. U allen is dit bekend en daarom heb ik gemeend dit aan de Bisschop van Haarlem ier kennis te moeten brengen, jazelfs tot over de Alpen in de Eeuwige Stad. Het verheugt mij daarom ten zeer ste u te kunnen mededelen, dat het Z.H. de Paus behaagd heeft u ln-i gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifioe" te ver lenen. Onder doodse stilte spelde toen Pastoor Gussenhoven de hoor Bakker liet gouden kruis op de borst. Een machtig applaus weerklonk. Groter luister had dit feest niet kun nen omgeven want met de heer Bakkei is heel Katholiek Den Hoorn op deze dag een grote eer te beurt gevallen. En nu werd van zelfsprekend de stem ming nog feestelijker. Want nadat de heer en mevrouw Bakker hierna van allen een peisoonlijke handdruk in ont- angst hadden te nemen en de heer Bak ker in een kort woord zijn overvloedige dank uitsprak, werd er gezongen en voorgedragen dat het een lust was. Om ruim drie uur echter kondigde de voorzitter het einde aan. Dc mededeling dat de Gebr. van Donatus ook 's avonds hun ruimte beschikbaar stélden, werd natuurlijk, vooral door de jongeren, met uitbundigheid begroet. Plechtig Lor Feu plechtig Loi in de kerk besloot 's avonds om half acht dit zilveren feest. Het werd gecelebreerd door Pastoor Gussenhoven, met assistentie van de Kapelaans P. de Groot en O. van Wel. Hoewel er zelden een Lof in Den Hoorn wordt gehouden, werd er toch ook nu weer stijlvol gezongen. De Hoornders houden van zingen in de kerk. Iets, waar andere parochies misschien nog van kunnen leren. „Laat ons in blijde wijzen" was het lied dat tot slot gezon gen werd. Hiermede was het eigenlijke feest ten einde; maar tot laat in de avond was het op Sint Donatus een ge zellige boel, een zwierige jool als uiting lan een gerechtinatigde trots op zulk een zegenrijk kerkje. v.W. DIENSTTIJD IN EIGEN LAND KORTER De N. Noordholl. Crt. bericht, dat het in liet voornemen van de minister van Oorlog ligt de dienst tijd voor militairen, die niet naar Indonesië worden uitgezonden te verkorten tot uiterlijk 1 jaar. Er bestaat reeds enige tijd een re geling. die bepaalt dat de betrok ken categorie een belangrijke kor tere diensttijd heeft te vervullen, dan die welke deel uitmaakte van de troepen, die in Indonesië wor den gebruikt. Ingaande het nieuwe jaar zal een regeling voor deze dienstplichtigen worden ontworpen Omtrent het lot van de hier te lan de vertoevende onderofficieren Is nog niets naders bekend. VERTROKKEN PERSONEN. Hette C. Feikema, v. De Cocksdorp 16 n. Den Helder, Nieuwstraat. Trijntje Bonne en kind, v. Nieuwstraat 43 n. Den Haag Deimanstraat 121. Elisabeth M. Bakker, v. Den Hoorn 33 n. Aerdenliout, Boeken- rodeweg 9. Andries Ferwerda, v. Oude- sohild 162 n. Franeker, G. Tamminga- straat 12. Johanna A. en Dvmphna A. Smit, v. II 104 n. Delft, Oude Delft 203. INGEKOMEN PERSONEN. Over de periode van 10-16 September Hiske D. Kamminga, v Dokkuni, Zui- derbolwerk D 76f n De Koog 131. Murk- je Abbekerk, v Den Helder, Jonkerstr. 8 n De Waal 70. HET CIRCUS JOS. MULLENS GAF VOORSTELLINGEN IN DEN HELDER Het was mij een voorrecht de openings voorstelling mee te maken van dit cir cus. Alhoewel de verwachtingen hoog gespannen waren,wetende dat dit paar denspel zowel in het binnen- als in liet buitenland een klinkende naam verwor ven had, overtrof liet alles wat wij tot dus ver op dit gebied zagen. Ondoenlijk is het, om het programma, dat. bestaat uit wel 18 nummers, ieder afzonderlijk te vermelden. In èén woord, het was prachtig. Maar toch in bijzonder moet vermeld worden, dc paardendressuur gepresenteerd door de directeur Jos .Mullens en Otto Schuman, mej. José Mullens, benevens Henri en Willie haar broers, liet toppunt van dressuur, dan sende paarden, die alle oude en nieuwe dansen uitvoeren, op de maat der mu ziek. iets bijzonders was de gedresseer de Zebra van August de Clown, alleen dit te zien is de gang naar hel circus al waard. Er is gebruld van het lachen. En verder De Ribarto's op het slappe koord de twee Atlantos als luchtacroba ten en de 2 Oosterse Experimentenshow gepresenteerd door de directeur. Onge looflijke goochelkunst. Het is maar een greep uit het vele wat u geboden wordt, zodat wij met recht kunnen spi iken van een kunstvolle avond. UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg Het Departement Texel van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen kwam vorige week Donderdag in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wierp di voorzitter, de hr. C. v.d. Kolk, een terug blik op het afgelopen verenigingsjaar. Er was reden tot tevredenheid. De Nutsavonden waren van een uitstekende gehalte en goed bezocht. Spr. memo reerde het overlijden van Ds. Westmeij- se, in wie het Nut en vele andere instel lingen een medewerker van groot for maat verliezen. De Nuts bewaarschool bloeit nog steeds, maar het gebouw zelf baart veel zorg. Over de bibliotheek zal nader worden gesproken. Een nieuw verenigingsjaar en een Jubileum En nu staan we aan het Dé gin van 'u nieuw verenigingsjaar. We hadden ge dacht dat dit een jubileumjaar zou zijn, omdat in 1923 bet eeuwfeest van liet Departement was gevierd. Uit de notu lenboeken van het hoofdbestuur was echter gebleken dat het Departement was opgericht op 2 September 1822. Moet liet 125 jarig bestaan nog pos- tliuum" worden gevierd, of moeten we „gewoon doorgaan"? Spr. voelde voor het laatste. Hoewel het Nut oud is, verouderd is bet in geen geval. Spr. citeerde art. 1 v. de Nuts Wet: „Het. doel der Maatschap pij is, naar de beginselen van de Chris telijke godsdienst, algemeen volksgeluk te bevorderen. Ten dien einde tracht zij mede te werken tot verbetering van de verstandelijke, zedelijke en maatschap pelijke toestand van liet volk." Met de wens dat ook het Departement Texel daartoe een bescheiden bijdrage zal leveren, opende spr. de vergadering. Secretaris Wieringa las hierna de no tulen voor. Onder dankzegging goedge keurd. Bij de mededelingen werd verslag uit gebracht van de bespreking, die de voor zitter cn de secretaris enkele weken ge leden met bet Hoofdbestuur hadden. Ge wezen was op de moeilijkheid om op Texel een sluitende begroting te verkrij gen. Zo was men in het afgelopen boek jaar begonnen met een batig saldo van f 80,- en geëindigd met een nadelig sal do van bijna f '20,-. Een achteruitgang dus van f 100,-. Verlaging van de af dracht aan het Hoofdbestuur kon niet worden verkregen. Wel werd een subsi die van f 50,- in liet vooruitzicht gesteld en in overleg met het Hoofdbestuur het volgende programma ontworpen. October, Voordrachtkunstenaar November, Lezing over atoomenergie Januari, Lezing van de voedingsraad Februari, Lezing en film v. d. Noord en Zuldhollandsc Keddingmuatscliappij. Dus één avond meer den in de afge lopen winters, zonder dat tot contributie verhoging behoeft te worden overge gaan. Voor f '2,- per persoon, f 4,- per echtpaar eu 25 cent voor het Nutsor- gaan, kan men dus 4 Nutsavonden bij wonen, hetgeen 50 cent per persoon per avond kost. In verband hiermee hoopte het be stuur, dat nog velen zich als lid zouden opgeven. Daar het bestuur nog steeds niet vol ledig is, volgde de verkiezing van een kieuw bestuurlid. De heer K. Stoepker werd gekozen. Volgden rekening en verantwoording van de penningmeester van het Depar tement (nadelig saldo f 18,99), Nuts be waarschool (batig saldo f 460.-,) Nuts bibliotheek f 50,33) én een financieel overzicht van de exploitatie van de z.g. Nutswoningen. De hr. Jb. Roeper bedankte ais pen ningmeester van de bewaarschool. Na herstemming werd in zijn plaats geko zen de hr. De Gorter. Aran de heer Vis ser, die van de oprichting in 1919 af voorzitter van de Nuts bouwstiohting is geweest, was .bericht binnengekomen, dat hg in verband met zijn leeftijd deze functie wilde neerleggen. Overwogen werd, of de stichting niet beter in de Texelse Woningbouwvereni ging op kan gaan. Omdat hiertoe een be sluit van dc ledenvergadering nodig is en nu niet als punt op de agenda voor kwam, leek liet liet bestuur beter, hier mee te wachten t, d. volgende ledenver gadering. Aan de heer Visser zal ge vraagd worden, zolang voorzitter te wil len blijven. Bibliotheek Hoewel de bibliotheek uit plm. 1200 goede boeken bestaat, en in vergelijking met andere bibliotheken een goed figuur slaat, zou men graag een aantal verou derde exemplaren uit de circulatie wil len nemen en deze willen vervangen door nieuwe. Ook zouden de boeken dan opnieuw geeatologiseerd kunnen wor den. Het hoofdbestuur is bereid hier voor een subsidie te verlenen, mils ook het Departement voor dit doel een be drag bij elkaar brengt. Lang is overwo gen op welke wijze dit zou kunnen ge schieden. Bazar, verloting op de Nuts avonden enz. Van deze geldklopperijen raakt het publiek beu en ook het be stuur lokte deze vormen weinig aan. Be sloten werd, dat de bestuursleden zelf de kwitanties voor het komende vereni gingsjaar zullen aanbieden en daarbij 0111 een kleine bijdrage aan de leden zullen vragen. Inmiddels wordt op Zaterdag 2 Oct. a.s in de Landbouwschool met de uitlening begonnen. Omdat het. doel van de bibli- otheek niet is het maken van winst, maar men dc lezers in staat wil stellen legen zo laag mogelijke prijs (f 1,- per winter) goede boeken te laten lezen, hoopt bet bestuur dat de leden dit sym pathieke doel naar vermogen zullen steunen en ook, dat vele lezers zich Za terdag as. zullen aanmelden. Bij de rondvraag bracht de hr. Rem mers de afdracht aan liet hoofdbestuur ter sprake, terwijl de heer Laan infor meerde naar de mogelijkheden van le denwerving. Men hoopt zeer, dat de le den in eigen kennissenkring propagan da voor het Nut zullen maken. Gebrek aan goede ijsbaan De heer v.d. Kolk wees nog op het grote gebrek, dat er ter plaatse aan een goede iisbaan bestaat cn vroeg zich af, of er hier misschien voor het Nut, in samenwerking met andere verenigingen of instanties een taak is weggelegd. Deze zaak zal nader worden bekeken. Nadat dank was gebracht aan de heer Jh. Roeper voor alles, wat hij als pen ningmeester voor de bewaarschool had gedaan, sloot voorzitter de vergadering. GUNNING RIOLERINGSWERK Het leggen van een hoofdriool met controleputten langs de Westerweg, de Kogel-dwarsstraat, Vogelenzang en Sui- kenveg is gegund aan de laagste in schrijver, C. Nieuwenhuis te Heilo, voor de somma van f 2978,-. bevolking en natuur NIEUW-GUINEA Slrandgezjcht met kokospalmen. De Kaja-Kaja's moeten belasting beta len in do vorm van kokosnoten en paradijsvogels. Hieruit concludeer den ze, dat de vreemdelingen, de overheersers, arm waren en om die reden uit hun eigen land naar het rijke land der Marlnd-Anim waren getrokken. „Meneer, u is een echt, groot varken". Niemand onzer zou een dergelijke be groeting prettig vinden. De „Kaja-Kaja" denkt er anders over. Een wild varken is een dapper, sterk dier o:i bovendien gevaarlijk. Het kost grote inspanning eist grote moed het te overwinnen. Een overwinning is dus zeer eervol. En do Panoea stelt eer al even hoog als de westerling. Is liet dus te verwonderen, dat die begroeting van waardering ge tuigt? En dit respect verkrijgt de Wes terling pas na vel? jaren! Wie meent, dat de primitieve eerbied bezit voor de kennis van de Westerling, vergist zich deerlijk. En van zijn stand punt beschouwd heeft hij volkomen ge lijk. Immers, de man keilt, de taal nipt, Kortom, hij is 'n stakker, een stumper! Dit in liet algemeen. Maar voor de „Ka ja-Kaja" is er meer. Hij vraagt zich af: „waarom komen die witmensen in ons land?" „Wel. om de kokosnoten te halen (de mensen betaalden er hun belasting mee) en paradijsvogels". In bun eigen land waren die producten dus niet. Ar moede dreef lien derhalvel En in het Kaja-Kaja-land was er van dit alles in overvloed. „Wij, de Marind-anim zijn rijk, de Poe-Anim zijn arm". (Vreem delingen, het woordje Poe is de naboot sing van een geweerschot). U ziet, de mensen hadden van hun standpunt be schouwd gelijk. Langzamerhand veranderde deze klei nering in waardering. Ze zagen, dat de paters liet. vuur van de zon konden aan trekken (vuur maken met het brandglas) ze konden de loop van de zon regelen (horloge), ze konden verafgelegen plaat sen dicht bij trekken (verrekijker), ze konden vliegen met draaiende benen (de fiets), ze waren helemaal niet hang voor de geesten, goden, tovenaars. De paters leerden na enige tijd de taal goed spre ken en verstaan, ze leerden de gewoon ten, zeden, gebruiken, konden zich net jes voordoen en gedragen, zoals de be leefdheid en de goede vormen dit eisen. Hij stamelt ze pas na vele maanden en maanden verblijf, als een heel klein kindje. Behoorlijk lopen kan hij niet, in het bos struikelt hij telkens. Hij komt er niet in vooruit, omdat hij zich elk ogen blik vasthaakt aan dorens en lianen; hij ziet het wild niet, heeft niet de flauwste notie van sporen en herkenningstekens; hij verdwaalt in het bos omdat hij die tekens niet opmerkt, hij versmacht van dorst want hij kent de drinkwater be vattende bamboe's en litancn niet, hij verhongert, want. hij kan niet jagen, eet bare knollen en spruiten niet vinden. Kortom, ze waren langzamerhand grote mensen geworden, zó groot, flink, han dig, bekwaam, dal ze de eretitel ontvin gen, die alleen oudere, invloedrijke Ka- jc-Kaja's toekomt, die van Somb-anim, (groot man). Zeer veel jaren heeft dit geduurd, jaren van zeer veel studie, van talrijke teleurstellingen, grote zelfover winningen, oneindige toewijding. Amice te zjjn met een vuil, vies, van ranzige olie druipende en stinkende mens eist karakter! Tekening J. G. Sinia. Dr. H. F. TILLEMA.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1