n r )e schat in de akker Dr. Ten Bruggencate nam afscheid van het Consultatiebureau Texel Lichtschip „Texel" ligt weer op driesprong van het Molengat V.. Een woord van afscheid kTERPAG 2 OCTOBER 1948 62e JAARGANG No. 6258 denj doeJ EXELSCHE COURANT i, zfïESTELIJK LEVEN. rid )rti3'es *va'' verbeelding prikkelt, waar- er)! i'ts avoiituurljjks zit, pleegt meer a gewoon onze aandacht te boeien, i hebben ook de verhalen over verbor- !n schatten die iemand vond om in een enblik rijk te worden, steeds opnieuw belangstelling gevonden. In de oud- id nog meer dan in onze dagen. Het lizen duurde langer en de gedachten n een lange reis brachten' iemand er makkelijk toe 0111 zijn goud ergens verstoppen, misschien enkele tekens n te brengen, 0111 bij zijn terugkeer liet dei ne gemakkelijk terug te vinden, aar ook de gevaren van een lange is waren groter. Menigeen kwam niet rug. Men zoolit tevergeefs naar zijn jkdom, die er toch moest zijn. De ver leiding en de overlevering deden de st. ge i' lag ergens een sohat te wachten op lgr gelukkige vinder, En naarmate de ei ren voorbijgingen, speelde toeval een •ote rol. gaat het met de Rijkdom van liet vangelie. Het wachten in l'"t leven is i vaak op liet ogenblik, dat een mens t de ontdekking komt, dat bet Evan- ïlie ook voor hem bestemd is en dat ik hij ïr et de ganse ziel vervuld mag jn van blijdschap in God. jij behoeven voor de rijkdom van het bangelie geen pleidooi te houden. Een ihristendom, dat niet rijk maakt, heeft teJjn doel gemist. Op iedere bladzijde van %t Evangelie is sprake van een geluk- ig mens. De ontmoeting met Oiirislus, e aanraking met de liefde Gods kent mar één slot. Het is dat slot van de eiziger door de woestijn van Gaza, die oor de zendeling Filippus werd inge- 'jd .ii de heerlijkheid van deze liefde n van wien geschreven werd, „E11 hij ervolgde zijn weg met blijdschap." lie schat ligt ergens in de akker te achten ook op ons. Misschien hebben ij hem al gevonden. Maar dan is het Ie grote vraag, of wij er alles voor over ebben om die akker te kopen en ver- er te delven om hem geheel te bezitten, lat is eigenlijk de hoofdzaak in deze ge- ijkenis. Daar is een levensrijkdom in iod, waarvoor geen strijd te zwaar is n geen offer te groot. tse lijk er sa- de ba ast int ce NIEUW AANGEWEZEN BONNEN Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Octo- er 1948 zijn van de Tabaks- cn versna- leringenkaarten enz. QA, QC 808 aan wezen de bonnen: 09, 110. 113 Tabak is 2 rantsoenen igarettcn of kerftabak. Voorts is tot nader order geldig: teserve H Tabak voor 50 gram scheer- :eep of 100 gram soheercvême of 400 gr. nelsc-heerereme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds ip Vrijdag 1 October worden gebruikt. Voor het tijdvak van 27 September m. 9 October is reeds de volgende bon oor vlees aangewezen: 144 Vlees is 100 gram vlees. MET OF. SIBAJAK NAAR HUIS lOSTEREND. Met het s.s. Sibajak komt ermoedelijk 10 October in Rotterdam jan de marinier korperaal O.VAV.er v.d. Slikke met vrouw en kind, thuis- idres Hoekstraat 10, Oosterend. FILMNIEUWS. DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN texels Bioscooptheater komt de komen de dagen met een heel goede film, ge maakt naar de roman van MacKinlay Kantor. Er zijn maar weinig films, die zo zeer de belangstelling opwekken als deze en als een succes beschouwd kun nen worden. Dit komt voornamelijk door de diep menselijke inslag, de inhoud van het boek. Men bewaart aan de drie sol daten die uit de oorlog terugkomen een herinnering als aan levende mensen, aan wie men zijn volle sympathie geeft. Deze drie mensen, sergeant Al Stephen son, infanterist, die op Hirosjima was, kapitein Fred Derry, bommenwerper en matroos Homer Parrish, die gered werd van een brandend, zinkend schip en daarbij zijn beide handen verloor, zijn de hoofdfiguren in deze film. Het zijn drie Amerikaanse soldaten, die elkaar nooit ontmoetten, maar kennis maken op weg naar huis, in het vlieg tuig naar Boene Oity. Zo'n thuiskomst is moeilijk. „Het is als weggaan in de 001 log" zegt Fred, „alleen1 erger". Homer vindt zijn ouders, zijn zusje en zijn meisje Wilma. Fred ontdekt, dat z'n vrouw Marie, waarmee bij twee weken voor zijn vertrek huwde, niet meer bij zijn ouders woont, maar ergens op een kamer. Ze werkt in een nachtclub, maar niemand weet welke. En Al Stephenson is blij zijn vrouw terug te vinden, maar zijn kinderen zijn zo veranderd. De thuiskomst is moeilijk, maar het thuis zijn nog moeilijker. Dit ervaren ook de drie door ons genoemde soldaten. Thans nu de internationale toestand verre van rooskleurig is en oorlogsdrei ging in de lucht hangt zal deze film duidelijker tot- ons spreken dan Aindcrs. De directie heeft gemeend deze bijzon der actuele film tot en met Woensdag te vertonen, waarbij w ij voor bijzonder heden verwijzen naar de in dit. nr. voor komende advertentie. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 2 Oct. op om 6.43 uur en gaat onder om 0.14 uur. Maan 2 Oct. N.M., 9 Oct. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 2 Oct. 9.05 en 9.30 uur. 3 Oct. 9.55 en 10.15 uur. 4 Oct, 10.35 en 10.55. 5 Oet, 11.15 en 11.30. 6 Oct. 11.50 en 7 Oct. 0.05 en 0.30 uur. 8 Oct. 0.45 en 1.05 Een overzicht van de zaal tijdens dc ivelkoms.rede van Vincent Auriol, President der Franse Republiek. Ongeveer 3 maanden lang zullen dc gedelegeerde uit 58 landen discussieren over de 70 punten van dc agenda. In het Palais de Chaillot in Parüs is Dinsdagmiddag de Algemene Vergadering der Verenigde Naties geopend. Een zaal met veel baby's, waai van er 'n enkele droevig huilde, moeders, wijk zusters en doktoren en daarbij 'n groot- aantal kinderwagens, was het beeld dat uw redacteur Woensdagmiddag aantrof op de zitting van het consultatiebureau. Verder waren de bestuurleden van het Witte Kruis aanwezig. Dat er iets bij zonders aan de hand was| getuigde ook liet feit, dat er tijdens deze zitting enige mannen acte de prèsence gaven. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, daar er deze middag afscheid zou wor den genomen van de leider van Texels Consultatie-bureau, Dr. Ten Bruggenca te uit Bergen. Voor deze gelegenheid was ook Mevr. Ten Bruggencate meege komen, terwijl wij voorts Mej. Dr. E. v. Vijk uit Den Helder opmerkten, die de taak van Dr. Ten Bruggencate over zou nemen. Werkzaamheden werden even onder broken. 'De werkzaamheden van het consultatie bureau werden even onderbroken, toen de voorzitter van het Witte Kruis, de heer J. C. Rab, de scheidende dokter als volgt toesprak: Dokter Ten Bruggencate. Wjj moeten uw besluit om de leiding van ons consultatie-bureau over te dra gen aan Dr. van Wijk respecteren, doch alvorens u ons gaat verlaten zou ik nog gaarne enkele woorden van aiseheid tot u willen riohten. Vanaf 0 Januari 1933 heeft) u dit werk op l'exel verricht en ik geloof naar de be oordeling der moeders, op zeer voor treffelijke wijze. Het zal u waarschijnlijk niet bekend zijn, doch ik wil wel enkele cijfers noemen: Het aantal gehouden zittingen bedraagt 100, er werden 2252 baby's ingeschre ven en u hebt 12041 consulenten gc-gevei: Wij zijn er van overtuigd, dat door uw kunde en liefde voor dit werk, de be langstelling der moeders steeds groter is geworden, zodat practised bijna elke baby, welke op Texel is geboren onder uw ogen en in uw handen is geweest. Uw •belangstelling bleek ook uit uw ver zoek om hier een goed ingericht consul tatie-bureau te stichten en ik weet, dat het bestuur van het Witte Kruis dit plan in ernstige overweging heeft genomen, zodat ik hoop, dal uw wens nog eens in daden zal worden omgezet, Wij hopen dat u ons, zoals dit altijd is geweest, met raad en daal terzijde zult willen staan en u kennende, ben ik hiervan overtuigd. Dr. Ten Bruggencate. Ik geloof, dat ik namens alle moeders op Texel spreek, als ik u voor de zorg van onze zuige lingen en voor al uw werk ap Texel van harte dank zeg. Wij hebben gemeend u hiervoor een kleine stoffelijke waardering te moeten geven en hebben daarvoor gekocht een schilderij van Texel. Wij hopen, dat u dit een plaats in uw woning wilt gov en als u er naar kijkt, weest dan steeds overtuigd van de dankbaarheid van de Texelse ouders. Tenslotte zal de eerste baby welke u op Texel heeft behandeld, u dit schilderij overhandigen en ik geloof, dat als u haar ziet, dat u het er wel mee eens zult zijn, dat uw werk goed is geweest. Mevrouw Ten Bruggencate. Ook u wi'. ik even betrekken in onze dankbaar heid jegens uw man. Man cn Vrouw zijn één, en iedere man weet dat dc waarde ring voor zijn werk veelal werd veroor zaakt door de invloed van zijn vrouw. Wij hebben gemeend u hiervoor bloe men aan te bieden en ik hoop, dat u de ze van ons wilt aanvaarden. Ik wil dan eindigen met een woord van welkom toe te roepen aan Dr. Van Wijk. Ik hoop en vertrouw, dat de samenwer king met het Witte Kruis in de toe komst dezelfde moge zijn. Alles tot h"t welzijn van de zuigelingen op Texel. Dank u. (Applaus) Het siehildcrij, een fraai Texels land schap, vervaardigd door d-» heer Ad. Blok v.d. Velde werd door Mej. B. Langevekl. die als eerste babv in 1933 door Dr. Ten Bruggencate werd behan deld, aan deze overhandigd. Woorden van dank Dr. Ten Bruggencate dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gespro ken en zei, het te hebben aangevoeld, dat er iets bijzonders aan de hand was, toen hij en zijn vrouw met een taxi van de boot werden gehaald, 't. Valt mij bui tengewoon moeilijk om afscheid van u te nemen, gezien de zeer prettige samen werking, aldus spr.. Spr. zei met genoegen aan Texel terug te zullen denken, dank z\j o k liet mooie schilderij. Het is wel eens moeilijk geweest op de zittingen, door een overhaast vertrek naar de boot, waardoor eeii enkele moe der niet geholpen kon worden. Door de zittingen van het consultatie-bu reau is er niet alleen begrip ontstaan voor de zuigelingenzorg, maar ook voor de sociale kant hiervan. Wij zijn er in geslaagd het hart te vin den van de moeders, die nooit ontevre den waren. Bjj de hulde aan hem gebracht, betrok Dl-, Ten Bruggencate ook zijn vrouw, die hem tot een grote steun is geweest, Spr. hoopte tenslotte, dat er t.z.t. nog eens een mooi zuigelingenbureau zou kunnen worden opgericht. Dr. Van Wijk, de opvolgster van Dr. Ten Bruggencate zei, dat zij uite moge lijke best zou doen de voetstappen van haar voui ganger te zullen voigen, bij de vervulling van haar nieuwe taak. Hiermede was aan het officiële gedeel te een einde gekomen en konden d? moe ders met hun baby's worden geholpen, waarbij «ij nogmaals in herinnering brengen, dat de zittingen van het con sultatie-bureau in bet vervolg tweemaal per maand gehouden zullen t orden. Dit wordt vooraf in de Texelse Courant bekend gemaakt. Z. „Alles los achter?" „Ja" „Dan gaan wc!" Het is Vrijdag, 24 Sep tember, ongeveer 10 uur in de och tend. Al lang heeft het morgenlicht de wereld uit de nacht weggeduwd en de dag stroomt vol met herrie van het leven. Het is geen heldere dag vandaag, dc zon schijnt achter de wolken, maar dat hindert niet. We zijn aan boord van de Amster dam, het betonningsvaartuig van 't Loodwezen. Dc order luidt: het licht schip Texel, dat wekenlang op dc werf in reparatie heelt gelegen, weer naar zijn plaats brengen. Dat is lang niet eenvoudig. Dan moeten er twee waakboeien ge plaatst worden. Zet die maar eens uit, wanneer je nauwelijks met de sextant kunt werken, omdat het zicht slecht is. Maar misschien klaart het weer straks op. Met heftige bewegingen slaat de schroef liet water tot schuim. Langzaam wijkt de wal naar achteren. Het regelmatig geriedel van de machine is als het on verschrokken lied van liet schip, dat de einder bespringt. Intussen hebben twee sleepboten liet lichtschip buitengaats ge bracht. Daar zal de „Amsterdam,, do trossen overgooien. Als het zover is staat de bemanning klaar en met rappe vaardige handen worden de trossen vast gemaakt, De sleepvaart kan beginnen. Als alles goed gaat en de zee houdt haar gemak, is om 1 uur de zaak oké. „Toch kan er nog een dikke rolling staan", zegt een van de bemanning. „Nu is alles nog rustig, maar dat zullen we straks gewaar worden. We varen Ver achter ons ligt Den Helder. Wo zien alleen torentjes op een hobbelige brede zwarte streep. Ter rechterzijde de wit-groene duinen van ons eiland Texel oil ver naar links de branding op de Ra zende Bol. Dan is er alleen de onein digheid van de griizo zee n do onein digheid van de grijze lucht (laathoven. Slierten zwarte, vette smook komen lis pelend uit de pijp en strijken spelend langs de rood-wit-blauve vlag. Fier klappert, zij in de wind bet lied van Hol lands Glorie op zee. De „Texel" danst vrolijk achter ons aan en laat zich gewillig slepen. Hoog slaat liet schuim voor de rode boeg op. Maar alles gaat goed. „Zeg dat niet te hard vriend". De „Amsterdam" begint kuren te ma ken. Ze maakt rare sprongen en buite lingen over de golven. De „Texel" komt schuin achter ons te liggen on begint te rukken en te trekken aan de trossen. „Weg van de trossen! Je bent je le ven niet zeker!" Onstuimig rollen d golven aan. Ze pakken de schepen op, alsof liet strohalmen zijn en smakken ze neer in een kuil. Op en neer. Steigeren op de golven cn weer dalen. Een verwar de deining. Maar het gaat goed. We naderen het punt waar we de „Texel" gaan achter laten. Intussen is het silhouet van Dei: Heldor achter de kim \vegg°zakt en ook het eiland Texel zien we nog slechts vaag liggen. Gelukkig komt de zon door. „Als na regen de zon schijnt, dan is al les wear goed", zingt er een. En het zicht wordt beter. Als we op de plaats van bestemming aankomen, op de driesprong van Molen gat, ST- en de ET- boute, worden de sleeptrossen ingehaald. Dan worden de twee waakboeien uit gelegd. Eèn op een afstand v an 450 me ter en de ander op een afstand van 600 ■meter van het lichtschip verwijderd. Daarmee kunnen de mannen1 aan boord van de „Texel" nagaan of, en hoever ze afdrijven, als door een storm de anker ketting breekt. Het zijn twee grot? boei en, die vastgelegd word.eii met een stuk beton. Het gehele geval gaat overboord, dat- is alles. „Ja, ja, ten keisteentje ,-ar. 600 kg Daar hebben zes man de handen aan vol, meneer!" De juiste plaatsen van de beide boeion worden bepaald metvde sextant. Dan moet er nog rekening worden gehouden met de stromingen. Een boei wordt aan de takel bevestigd en gaat op liet juiste moment overboord. De mannen hebben moeite om het gevaarte in bedwang te houden dat door de kracht var. de gol ven heftig heen en weer geslingerd ordt, alle kanten uit. Dan gaat het be tonblok overboord, de takel zwaait haar last boven zee, door een speciaal mecha niekje «ordt de haak losgemaakt en met donderend geraas gaat liet blok naar de diepte, een meterslange ketting achter zioli aanslepend. Gevaarlijk werk! Eén misstap pn de mannen zijn vermorzeld. Zo gaat ook de andere. Een ogenblik «ordt nog getracht de gasboei binnen te halen, die zolang liet lichtschip heeft vervangen. Het is ruw «'eer. De golven gaan te keer, alsof ze alles illen ver nielen. Daar kan geen mensenwerk te genop. Laten liggen dan maar.... De bemanning van het lichtschip be staande uit 11 man, laten we achter. Vier weken achtereen znilen zij hun plicht vervullen in de eenzaamheid van zee en hemel Allee, tot ziens!" '„Full speed!" Naar d? haven! NND UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonhr 11 Postgiro 652 Bankrekening Rotterd Bankvei en Coöp. Eoerenieenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Verantvv Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg Thans is voor mij als Redacteur der „Texelse Courant" de tijd gekomen om vanat deze plaats een woord van al- scheid te schrijven aan u allen. Het is bijna twee jaar geleden cat ik op het eiland kwam om mijn taak als Re dacteur te aanvaarden. Gedurende deze jaren heb ik met de meesten uwer op een zeer Drettige wij ze mogen samenwerken, iets waarvoor ik u dank zeg. in het bijzonder denk ik hier aan de Buraemeester en het overige gemeente bestuur, de heren raadsleden en het ge meente personeel. Voorts past mij een woord van dank aan de politie met aan het hoofd de groepscommandant, de heer P. Smit, de heren Geestelijken, de verschillende besturen van diverse organisaties en tenslotte het personeel van dit bedrijf, waarmede ik dagelijks te maken had. De tijd, die ik op Texel doorbracht zal zeker nog lang bij mij in aangename herinnering blijven, al zijn uit de aard der zaak ook mij teleurstellingen niet bespaard gebleven. Binnen kort hoop ik aan de overkant in eenzelfde bedrijf mijn werk voort te zetten. Degene, van wien ik geen persoonlijk afscheid kon nemen, wens ik het aller beste toe en aangezien ik voorlopig hier nog blijf wonen, heb ik wellicht nog gelegenheid hen eens te spreken. Zeeman Redacteur Texelse Courant Emmalaan 92, Den Burg. ZUID-HOLLANDSE LANDBOUW- JONGEREN BEZOEKEN TEXEL Men schrijft ons hierover het vol- geilde: M.H., Langs deze weg neem ik de vrijheid om een ver-zoek tot u te richten betref fende de plaatsing van liet onderstaand aangegeven artikeltje. Voor een juist begrip is een zekere uitleg wel nodig en in het kort deze; de Bond van Oudleerüngen van de land bouwschool op Texel bracht vorig jaar een bezoek aan Zuidholland en over nachtte toen bij verschillende leden van een Z.H. Landbouw Jongeren Vereni ging, de Jongerengroep van de Bond lan Kaasproducenten, in de gemeenten Lekkerkerk, Gouderak en Stolwijk. Hierdoor was de belangstelling voor Texel bij verschillende van onze leden gewekt waarvan het gevolg geweest is dat een groep van 30 personen, zijnde enkele leden van verschillende afdelin gen, met de boot van 1 uur uit Den Helder liet eiland Texel op 16 Septem ber betraden. Een bus van do TESO transporteerde hierna liet groepje het eiland' rond via verschillende stopplaat sen, onder leiding van de heer Laan, landbouw-leeraar te Den Burg. De naclit werd door gebracht bij ver schillende boeren rond Den Hoorn en Den Burg. De volgende morgen werd liet eiland verlaten met de boot van kwart voor acht en behoorde liet voornaamste ge deelte van onze excursie en tevens liet mooiste tot het verleden. Het volgende zou ik gaarne in uw, op Texel veel gelezen blad opgenomen zien Het is langs deze weg dat de deelne mers aan de excursie van Ie Jongeren groep van de Bond van Kaasproducen ten gezamelijk hun dank brengen voor liet onthaal op het eiland Texel, in de eerste plaats onze dank aan de hr. Laan, de Landbouwleeraar van Texel, welke ons op leerzame manier met de streek en zijn landbouw, kennis deed maken, hier bij een speciaal woord' van dank aan de familie Roeper te Oosterend waar wij liet land en het vee inochtenTb?zichtigen en verschillende van de beste vertegen woordigers van het Texelse schapenras konden bewonderen. Evenwel niet in de laatste plaats tenslotte voor d? zeer gast vrije wijze waaroji wij hij verschillende boeren in cn om Den Hoorn en Den Burg mochten logeren en «'ederzijds contact konden opnemen. Wij verwachten dat verschillenden nog eens egn tegen be zoek zullpn brengen aan de streek rond Gouda. C. P. Dogterom, Voorzitter Stolwijk, 25 September 1948 HUISSLACHTING 1948-1949 PER 1 OCTOBER Op 1 October a.s. wordt het huisslaoh- lingsseizoen 1948-1949 geopend, dat op 31 Maart a.s. «eer wordt gesloten. Voor plke slachting is een schriftelijke mach tiging vereist, die door de plaatselijke bureauhouder wordt verstrekt aan hen die in het bezit zijn van een aanhoudver- gunning. Machtigingen tot het slachten van var kens moeten worden aangevraagd door middel van het aanvraag-fqrmulier, dat op de achterzijde van de aunhoudver- gunning voor het varken is afgedrukt. De zelfverzorgers zijn verplicht de op de achterzijde van de slaehtmaehtiging' vermelde voorwaarden na te komen. I

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1