VOOR LENS Carla U a Wild jaagt de wind. De wachtende passagiers voor de autobus staan met de hand aan de hoed. Tweede halte Zydewind. Twee dames die verwaaid de bus in stappen. Ze zuchten er van. Natuurlijk zien ze meteen kennis. De aanvankelijke rust in de bus wordt verstoord. „Moete jullie nou nag met zok weer nei de stad? Er is immers op de kerremis toch niks te beleven". Welnei moidje. we moete nei Jan Die loif in ut Ziekehuis en we benne er nag heel niet weest" Dan wordt de aandacht van de ove_ rig passagiers getrokken door een gierlach. Want het blijkt, dat Jan pre cies de vorige dag al hersteld is thuis gekomen. Alle verklaringen van hel slachtoffer, dat het toch zeker wel gc logen zal zyn ten spijt. Nog voor de eerste halte Zijdewind drukken de da mes op het belletje. Ziehbaar mis noegd stappen ze uit. Het ritje kos' hen een kwartje en ze moeten een paar kilometer terug lopen. Geloof maar dat ze het Jan hebben btgepeperd. Want het was aan hun gezichten te zien, dat ze het hem kwalyk namen, dat hy thuis was zon- der hen in kennis te hebben gesteld. O— Prins Bernhard is onlangs in Gro ningen geweest en zoals gebruikelijk is, kreeg hij de nodige geschenken voor kinderen en zich zelf. En zo ge schiedde het, dat aan de Prins een kruik Oude Bols werd aangeboden. Minzaam verklaare hy echter, dat h(J dit geschenk niet kon aannemen, daar hjj sinds Maart geen alcohol meer gebruikte. Nu is dit op zich zelf niet zo byzonder. Dat er echter nog in geen dagblad, behalve de Groningse editie van het Vrije Volk iets over is vermeld, is wel eigenaardig. O— Het is wel eens leuk. om na te gaan. wat de verschillende volken op aarde als hoofdvoedsel gebruiken. We hebben daarvoor eens genomen de aardappel Men zou zo menen, dat dit, behalve dan in tropische streken, het volksvocdsel is. En in Midden Euro pa is dat ook inderdaad zo. Per hoofd worden in die streek 200 kilogram aardappelen per jaar gebruikt. Gaan we echter een beetje Zuidelijker, naar Griekenland .dan is het heel anders. De G ieken hebben voldoende aan 28 kilo. En de Australiërs volstaan met 50. Nog ai een aardig verschil. O— Dat opheffing van distributie niet altijd stijging van de verkoop bete kent, wordt bewezen door de totale omzet in de eerste maand "ia de op heffing der schoenendistributie. Men zou menen, dat de verkoop nu wel stijgen zou. Men hoorde immers zo dikw ijls verzuchtingen, dat n-en schoe nen nodig had, maar niet in het be zit was van bonnen. Welnu, de totale omzet van de vet schillende winkeliers daalde met 30% In hetzelfde artikel lazen wy. dat de handel in vreemde postzegels bijna volkomen stil ligt, tenminset onbe_ duidend is in verhouding tot de fa belachtige omzetten der laatste jaren. Ook in de kunsthandel is weinig te doen. Een zeker bewys, dat het geld krapper begint te zitten O— Minister Lieftinck heeft op sparen aangedrongen. En we begroetten zijn r-'de met warme instemming, weshal ve we begonnen om naarstig elke week iets apart te leggen. Helaas heb ben we de actie ontydig moeten be ëindigen, want juist toen we wat by elkaar had en, werd ons een biljet van de Personele belasting thuisbe zorgd. En aangezien we in dit jaar reeds een keer betaald hadden en de nieuwe aanslag pas in Januari van het volgend Jaar verwachten is on ze spaaractie tot mislukking gedoemd geworden Maar dat Is tenslotte niet onze schuld. Wat we daarnet lazen over hande laren in Egypte, heeft ons nu juist geen goed beeld gegeven van deze heren. We vernamen uit het bericht, dat men in Egypte tot aan de 15de October consumptieaardappelen mag invoeren. Niet langer. Want uien is bang, dat de handelaren de aardap pelen, die na die datum worden in gevoerd, zullen gaan opslaan om ze dan later als pootaardappelen te gaan verkopen. Foei, foei. Valt ons bar te gen. En die arme Egyptenaren krij gen dus geen aardappelen O— Het begint er met de tabak goeé voor te staan. Nog een jaar of wat en we hebben voor onze rokertjes geen deviezen meer beschikbaar te stellen Zo neemt de teelt van tabak in ons land toe. Voor dit jaar verwacht men een opbrengst van een half millioen kilogram droge tabak van Nederland se bodem. En ook behoeft men zich niet al te veel zorgen te maken over de kwaliteit. Die schijnt met spron gen vooruit te gaana. Er komt tegen woordig Nederlandse tabak aan de markt ,die de toets der kritiek zeer goed kan doorstaan. Als de tabaksbelasting dan ook nog eens werd afgeschaft, worden de si garen misschien nog weer eens een cent of zeven. Het zou ons niets spij ten. Canada groeit als kool. Dat wil zeg gen de bevolking. Het land niet.' Hoeft trouwens ook niet, want er is nog ruimte genoeg In de eerste helft van dit jaar zijn er bijna zestigduizend vreemdelingen binnengekomen en daaronder waren bijna 6000 Nederlan ders. Dat wordt daar nog een internatio nale volksverzameling. Want men treft er alle nationaliteiten onder. PERISCOOP Den Haag in feeststemming. Zo Juist is de Koninklijke familie in de Resi dentie gearriveerd en het paleis b/i_ nengegaan. Duizenden verdringen zich er voor. Straks zullen de hoge gasten immers wel op het bordes verschijnen en welk rechtgeaard Ha genaar wil dit schouwspel nog niet Helaas echter is het een slechte tijd voor de mensen, die een weinig klein van formaat zijn. Ze rekken zich uit, springen af en toe omhoog, ten ein de nog iets te aanschouwen, maar ze zijn uitgesproken ,,de klos". Dan beleven we een triomf v~n Hollandse handelsgeest. Plotseling klinkt de kreet „periscoop" tot ons door. We vermoeden eerst nog niet, wat het betekent, tot we de hande_ laars in deze onmisbare duikbootuit rustingen zien. Ze komen handen te kort om de onvolgroeiden te helpen. „Voor slechts een gulden ben je uit de brand en kun je de Koninklijke familie zien, of ze bij je aan tafel zit," klinkt hun aanprijzende kreet. Steeds meer periscopen zien we ver rijzen. Zelfs gewone spiegeltjes gaan omhoog. Eindelijk is het grote ogen blik aangebroken. De deuren gaan open, de periscopen staan gericht. Het duurt slechts een ogenblik. Dan is het afgelopen. En nijdig horen we een periscoopbezitter mopperen: „Ik heb nog niets gezien". Hij had toe vallig achter een man van ruim twee meter gestaan. O De jeugd kan het soms raar versie ren. Vooral als ze de leeftijd van 15 k 16 jaar bereikt hebben. In New York was een knaap heftig verliefd op een meisje en hy meende dit niet beter te kunnen demonstreren dan door in zijn grote teen te schieten. Alleen om te demonstreren dat Hij moedig was. O De postduivenliefhebberij viert op het ogenblik in Nederland weer hoogtij. Volgend jaar zullen er in Nederland niet minder dan 40.000 postduivenhou ders zijn. Als alle duiven tegelijk in de lucht zouden zijn, was er bijna geen zon meer te zien. Dan zouden er een millioen duiven tegelijk vliegen. O Het directoraat voor de prijzen ligt overhoop met de kappers. Het wil aan de figaro's de verplichting opleggen om aan iedere klant een bon af te goven. De bonnen moeten genummerd zijn naam en adres van de klant be vatten, alsmede de behandeling en de prijs. De kappers moeten een duplicaat houden en dit 3 jaar bewaren. Als het niet zo belachelijk was, zou je er om huilen. O Je moet er maar opkomen! De Ame rikanen en de Belgen hebben onlangs een base-ball wedstrijd tegen elkaar gespeeld. De Amerikanen hadden met grote letters USA op hun trui. maar de Belgen, ook niet m.s, verschenen met nog grotere letters en we] USE (Ver. Staten van Europa). De Amerikanen waren zo geïmpo neerd, dat ze de wedstrijd verloren. Mischien een navolging waard op ander terrein. O President Truman is op het ogen blik wel te beklagen. Hij gaat voor eigen parochie preken. Vijftienduizend kilometer moet hy afleggen en soms zal hij 15 redevoe ringen op een dag houden. Het presidentschap van de VS is ker erg begeerlijk. DOELMATIG HET INKOMEN BESTEDEN IS VOLKSBELANG Besteed uw inkomen doelmatig, koop alleen als het noodzakelijk is, daarmede dient ge uzelf en ook anderen. Immers bij ondoelmatige inkomstenbesteding, kopen zonder noodzaak dus, kunt u de bestaande schaarste vergroten of nieuwe schaarste in het leven roepen. Boven dien komt dan uw inkomen onder de huidige omstandigheden niet volledig tot zijn recht. Voorraadvorming van relatief schaar se producten is dus niet verantwoord. Aan de hand van twee practische voor beelden, waarmede we bijna dagelijks te maken hebben, zullen wij trachten u een en ander duidelijk te maken. Het komt voor, dat gegadigden voor een rijwielband niet door hun leveran cier kunnen worden geholpen. Toch worden er voldoende banden geprodu ceerd. De productie is n.l. gelijk aan die in 1939. 1939 was voor de bandenindustrie een topjaar, omdat toen zo goed als ieder een een of meer banden in reserve kocht in verband met het naderende oorlogs gevaar met zijn onvermijdelijke nasleep van schaars wordende artikelen. De huidige voorziening moet dus bij een verstandige aankooppolitiek ook zonder veel strubbelingen kunnen ver lopen. De export van de rijwielbanden vormt daarentegen ook geen beletsel, want het Rijksbureau heeft goedgevon den, dat het achterstallige exportkwan tum, ontstaan door een algehele uitver koop ter gelegenheid van het vrijgeven der banden, over 10 maanden verdeeld mag worden ingehaald. Ook mochten in Juni, met het oog op de te verwachten grote vraag in verband met de vacan- ties, extra afleveringen aan de winke lier plaats hebben. Indien nu iedereen alleen in geval van noodzaak een band koopt is de bandenpositie veilig gesteld doch altijd zjjn er lieden, die bevreesd zijn voor komende schaarste, deze schaarste zelf veroorzaken door 't veel vuldig inkopen van banden, hetgeen weer een ondoelmatig besteden van het inkomen betekent. Met serviesgoed stoat het enigszins an ders, omdat de import nog achter blijft bij die van 1939. In 1939 werd in ons land voor ongeveer 7800 ton aardewerk en zowat 1100 ton porcelijn geprodu ceerd. De import bedroeg respectieve lijk 26000 en 4600 ton. De productie van aardewerk is gelei delijk opgelopen tot 106 pCt van 1939. De import van 1947 was echter tenge volge van gebrek aan deviezen etc. in verhouding met de vooroorlogse cijfers nog gering. Ook bij het serviesgoed wordt dus een zo vlot mogelijke voor ziening in de hand gewerkt, indien we alleen kopen wat we strikt nodig heb ben. In eigen belang en in aller belang geldt het dus: Besteed uw inkomen doelmatig. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. tWï PI 0 33, 34. Deze maatregel had succes. De schimmel, die wel klontjes, maar geen slaag verwacht had, schrok zich 'n aap en zette er de sokken in, zodat meneer Pimpelmans alle moeite had om in het zadel te blijven en de konijnenhokken bedenkelijk op en neer wipten. Op de weekmarkt aangekomen, wipte „Bet" met een geweldige sprong over een groentenkar. Mijnheer Pimpelmans raakt bij deze sprong z'n mand met ei eren kwijt, welke eieren gedeeltelijk op de hoofden en neuzen der marktbezoe- kers terechtkwamen. wint de grote prijs van Rome door HEDDA LINDNER 44.) Lilian trachtte dadelijk de indruk, dien haar laatste woorden gemaakt had den, te vervagen. Het speet haar nu, dat ze zo dom geweest was, zo iets te zeggen. Met zijn dwaze ridderlijkheid was hij in staat nog veel meer verplichtingen te voelen tegenover Carla. Dus zei ze met glimlachende argeloosheid: „Oeh, onzin. Ik maak immers maar 'n grapje. Maar zelfs als ik mij zou hebben vergist het is een bekend verschijn sel, dat de dingen waarnaar een mens verlangt, hun bekoring verliezen, als het verlangen er naar vervuld is. Zou dat hier ook niet mogelijk zijn? In ieder geval is er geen twijfel aan, dat ze dol is op de paarden. Rijden is een harts- tooht van Carla en ik moot zeggen, dat ze het kan." Hij greep naar deze verklaring als '11 drenkeling naar een reddingsboei en voor 't ogenblik viel de beklemming r an hem af. Maar het gesprek liet hem niet met rust en er zouden nog vele uren ko men, waarin hij er diep over nadacht. Het was maar goed, dat de vrede her steld was, want al vijf minuten later kwamen Carla en de Lanval terug. Carla met een onzekere frons op haar voorhoofd, want de Lanval had v. d. gele genheid van hun samenzijn gebruik ge maakt om haar het hof te maken en ze begon zich met de dag weerlozer te voe len tegenover deze man. Met inspan ning van al haar geestkracht had zij het bezoek aan het museum zoveel mogelijk verkort en keerde nu met een gedwon gen laohje bij de anderen terug, zonder de onderzoekende blik, dien haar man op haar wierp, op te merken. Want juist toen zij hem wilde aankijken, kwam er een jonge man met zwart haar en een monocle in zijn linkeroog, voorbij hun tafeltje en groette haar beleefd. „Wie is dat?" vroeg Lilian nieuwsgie rig. „Een meneer Francois of iets derge lijks, ik heb hem aan het strand leren kennen. Een aardige, bescheiden man. Hij komt. uit Frans Zwitserland, geloof ik." Later dansen ze in het casino van Juan les Pins. Lilian heeft de wens te kennen gegeven, dien avond nog iets „te gaan ondernemen,, en Carla vindt het best. Het geeft haar wat afleiding voor de in nerlijke onrust, die haar kwelt en waar voor ze geen verklaring kan vinden1. Ze vindt het angstig, stil op het terras te zitten in de lauwe Riviera-naoht terwijl ze weet, dat de Lanval zeker haar gezel- sohap zal zoeken. Ze is kwaad op zich zelf, dat zij hem niet beter op 'n afstand houdt, maar er is iets in het wezen van de man, dat zij niet kan weerstaan. Misschien is hef wel, dat Jjpar onbedor ven instinct voelt, dat de man door een echt innerlijk gevoel gedreven wordt. Lilian is de vrolijkste van allen op de- SIMA VI-NIEUWS De Vereniging SIMAVI, die ter gele genheid van het Regeringsjubileum vau H.M. Koningin Wilhelmina 80 kisten met medicamenten zond ïaar Oost en West, heeft het voornemen binnenkort weer een nog grotere zending medicij nen, verbandmiddelen enz. ter beschik king te stellen van de artsen in de Tro- penlanden. Dit nieuwe gesohepk is be doeld als huldeblijk bij de troonsbestij ging van H.M. Koningin Juliana. De Directeur van het SEMAVI-kantoor, Spruitenboschstraat 6 Haarlem, de heer D. Saathof, houdt op Donderdag 8 Oct. van 18.30 tot 18.45 uur een radio-cause rie over: SIMAVTs Huldeblijk voor Neerlands Koninginnen, voor de zender van de N.C.R.V. AKTEN CONTROLEURS-VOGELWET VERVALLEN De minister heeft bepaald, dat met in gang van 1 October 1948 de gedurende de bezetting door of vanwege de Secre taris-Generaal van het voormalige De partement van Opvoeding Wetenschap en Cultuurbescherming getekende akten \an aanstelling tot controleur-Vogelwet 1936 hun geldigheid verliezen. IETS NIEUWS OP DE WONING MARKT. Door de N.V. „Van Daal's systeem" te Helmond worden thans geprelabrieeerde woningen en andere gebouw en aan de markt gebracht. Van dezo woningen worden het stalen skelet, de elementen voor de wanden, de kozijnen, de deuren en ramen, de keu keninstallatie e.d. in de Xabriek vervaar digd. Op de bouwplaats worden dan na het leggen der fundamenten het inmiddels aangevoerde stalen skelet en het houten binnenframe met kozijnen en ramen ge monteerd; vervolgens worden de bakste nen gevels gebouwd, de pannen gelegd, en na het aanbrengen van de geprefabri ceerde binnenwanden is de woning afge werkt. Voor plafonds, de binnenmuren en aan de binnenzijde van de spouwmuren worden zgn. „halmplanken" gebruikt. Deze bouwplaat schijnt naast een bij zonder groot isolatievermogen voor tem peratuur en voor geluid, licht en gemak kelijk te hanteren te zijn. Zij is vervaar digd van onder hoge druk geperst stro, derhalve van binnenlandse grondstof. De halmplank is van Zweedse afkomst, en wordt daar reeds vele jaren gebruikt, o.a. voor buitenwanden en kelders. De woning kan, met inachtneming, zo wel van de bepalingen van de „Woning wet" als de „financieringsregeling wo ningbouw", worden gebouwd. Tn ons land zijn, naast ongeveer 200 woningen in opdracht van de Staatsmij nen in Limburg, scholen van deze con structie gebouwd. Men vindt deze o.a. in Stein in Limburg. Zou het ook iets zijn voor oplossing van de woningnood op Texel? GEMENGD NIEUWS In Den Helder gaat men Maandag a.s. reeds vergaderen om plannen te bespre ken om het aantal Sinterklazen op 5 Dec. a.s. te beperken. Burg. Ritmeester vierde zijn 12Va jarig jubileum als burgemeester van Den Helder en sprak hierbij de hoop uit dat Den Helder in 1952 een stad zou zijn van 70.000 en dat 3750 nieuwe woningen vol tooid zouden zijn vóór eind 1952. Een belangrijke serie montage wo ningen moet in Ned. in 1949 worden ge bouwd (Min. in 't Veld in de toelichting bij de begroting 1949 van Wederopbouw en Volkshuisvesting) Gedurende de laatste 7 jaren heeft een achteruitgang plaats gevonden van arbeidskrachten in de Nederlandse land en tuinbouw van 141.000 personen. VOOR ONZE VROUWEN. ze avond. Zelfs het feit, dat Carla, in een prachtige avondjapon met grote, inge weven bloemen, er zelt als een exotische bloem uitziet, kan haar niet van haar stuk brengen. Integendeel, ze zegt open lijk dat Carla zonder twijfel de mooiste verschijning in de zaal is en vindt voor deze verklaring warme bijval bij de Vi- comte. „U bent in uw hart getroffen, waarde Vicomte," zegt ze, terwijl ze de bedwel mende tonen van een valse lente door de zaal zwevenen. De Lanval kijkt haar on derzoekend aan. Hij is een goed mensen kenner en voelt dadelijk, dat er achter deze bijna taktloze opmerking meer schuilt dan gewone nieuwsgierigheid. Als vrouwen jaloers zijn, zijn ze een open boek, en deze vrouw is jalo.-rs daar is geen twijfel aan. „Waarom zou ik loochenen, madame, wat uw scherpe ogen meedogenloos ont dekt hebben?" zegt hij met goed ge speelde weemoed. „Ik heb madame Car la lief, zoals ik nog nimmer een vrouw heb liefgehad, maar helaas, zonder hoop, madame's hart is een onneembare ves ting ik kan niets bereiken." Lilian kijkt verbaasd. Een zo ernstige bekentenis op haar half schertsende woorden had zij niet verwacht, maar het vereenvoudigt de zaak. „Ik had niet gedacht, dat een man als u zo gauw de moed zou verliezen. zegt ze zacht. „Que voulez-vous, madame; de Duitse vrouwen zijn ernstig en trouw en ma dame Carla is getrouwd." „O dat huwelijk is in deze geen be zwaar," zegt Lilian snel, want de mu ziek zwijgt. Maar ze ziet de fonkeling nog in zijn ogen, vóór hij met een bui ging dankt voor de dans. Stephan danst met zijn vrouw. Hij heeft tot nog toe weinig of niet met haar gedanst alleen in het begin van hun kennismaking in Berlijn en in die dagen had hij zoveel aan zijn hoofd, dat hij er helemaal niet op heeft gelet hoe goed ze kan dansen. Maar nu dringt het wel tot hem door. Hij voelt hoe luchtig en zeker haar lichaam het rhythme van de dans volgt, en dat geeft hem opeens zulk een blij heid, dat hij haar vaster in zijn arm neemt. En plotseling schiet een pijnlijke gedachte door zijn hoofd. Wat hjj nu voelt, dit zachte, buigzame vrouwelich aam in zijn arm dat voelt ieder ander, die met haar danst, net zo. En deze ge dachte is hem ondraaglijk. Hij schraapt zijn keel en zegt: „Carla, mag ik je iets vragen?" Zij kijkt verbaasd naar hem op. Zijn stem klinkt zo vreemd. „Ja, wat?" „Dans vanavond niet meer met de Lanval." „Het is geen verbod zegt hij snel. „Ik weet, dat ik je niets te Verbieden heb. Het is een verzoek. Ik zal je dank baar zijn, als je het inwilligt." „Je houdt niet van de Lanval, hè?" „Neen." Het klinkt zo hard, dat. Carla er van schrikt en het is jammer, dat de Vicomte juist in een gesprek gewikkeld is met Lilian en zodoende de Thungems niet ziet, die hij overigens de gehele dans met de ogen heeft traohten te vol- IETS VOOR U Bij zo'11 gezellige bontgestreepte of gebloemde rok past dit charmante bloes je met aangeknipte mouwtjes. U heeft ervoor nodig ongeveer 1.20 nieter stol van 80 n 9U cm breed. Voor- en rugpand zijn ingerimpeld tussen een halspasje van dubbele stof gezet. In de rug maakt u eeu splitje, dat met knoopjes en lusjes sluit. Desgewenst kunt 11 een lichte schoudervulling aan brengen. Inplaars van het. halspasje kunt u langs de bovenrand een schuifzoompje maken, waardoor u een koord haalt en zo de hals inrimpelt, die dan wat lager is. De rugsluiting kan dan vervallen. ELLA BEZEMER I MIDDENVOOR MIDDENACHTER MUTATIES BIJ DE RIJKSPOLITIE De wachtmeester le klasse bij de Rijks politie de heer W. van Dijk te Ooster end, is per 1 October overgeplaatst naar Hem (N.H.) In zijn plaats is te Oosterend benoemd de wachtmeester la klasse, de heer S. Wagemaker, uit de gemeente Bergen. gen. Ons lot hangt vaak aan kleinigheden. De onbetekenende omstandigheid, dat er een rijconeours gehouden werd in Berlijn juist toen miss MacCatrick op haar reis door Europa in de stad was, heeft op haar leven de grootste invloed gehad en het onbetekenende feit. dat de Vicomte de Lanval een paar seconde zijn mededinger uit het oog verloor, ver'- anderde het zijre, voor vele jaren al- Als Stephan en Carla op hun plaats thans. terugkeren, staat van het tafeltje er naast een jonge man op met zwart haar en een monocle in zijn oog. Hij groet be leefd en Carla groet glimlaohend terug, hetgeen hem aanmoedigt om naar hen toe te komen, voor Stephan te buigen en hem te vragen of hij1 madame voor een dans mag uitnodigen. Stephan is vriendelijker gestemd je gens vreemden dan anders. In de gege ven omstandigheden is de aanwezigheid van een onbevangen mens een opluch ting voor hem. De heren stellen zich aan elkaar voor en als Lilian en de Lanval terugkomen, vinden zij een gast in hun kring Maitre Francois advocaat te Ge- nèv?, is een aardig prater. Hij kent de praatjes van de Riviera bijna nog beter dan de Lanval, maar hij is ook trots op zijn alwetendheid en toont teleurgesteld, dat het nieuws van de diefstal van mrs. Mallory's juwelen al tot deze kleine kring is doorgedrongen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4