Carla De economische zijde van de schapenhouderij Hersengymnastiek DE HERFST IN DE MODE wint de grote prijs van Rome A. De economische toestand en ont wikkeling in de loop der jaren. Het Texelse sehapenbedrijf leverde tot omstreeks 1880 als voornaamste pro duet wol, terwijl het vlees en de schapen kaas van minder betekenis waren. Na de opkomst van de schapenhoude rij in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid Amerika, waar zeer grote kudden scha pen in extensieve vorm worden gehou den, trad er een sterke daling van de wolprijs in. Evenals Engeland dat gedaan had, trachtte men ook in ons land om te schakelen van een wol-vleesschaap naar een vlees-wolsohaap. Deze omschakeling slaagde fokteohnisch gezien uitstekend, doch dit betekende geenszins, dat hier mede ook finantiëel het sehapenbedrijf blijvend geholpen was. De bedrijfsvoering op een Texels sehapenbedrijf is er op gericht, om de lammeren op een leeftijd van 6 a S we ken naar het vaste land te verkopen. Alle lammeren, met uitzondering van de voor eigen bedrijf noodzakelijke aan- fok en een klein aantal stamboeklamme ren, die lok op latere leeftijd nog ver handeld worden, verkoopt men voordat de droge zomermaanden aanbreken. Het vetweiden van de lammeren ge schiedt op de zwaardere gronden van het vasteland. Tot 1926 werden deze vet- geweide lammeren op lV? jarige leeftijd geslacht en vers naar Engeland verkocht In genoemd jaar verbood Engeland we gens mond- en klauwzeer-gevaar deze vleesimport, zodat in dat jaar een aan zienlijke daling van de schapenvleesprij- zen optrad. Vanaf 1926 zien wij dan cok, met uitzondering van enkele jaren, lage lammerenprijzen met tot gevolg slechte bedrijfsresultaten voor de sebapenbe- drjjven. In verband met de moeilijkheden van de export naar Engeland ging men zich omstreeks 1928 meer toeleggen op de Franse markt, Hiervoor nam men 9 maanden oude lammeren, die geslacht, vooral naar Parijs werden verkocht. Hiervoor leende zich het Texelse lam echter minder goed. De lammeren in Noordholland en Friesland worden plm. 2 maanden eerder geboren, zodat deze wel aan het einde van de weideperiode vet zijn, maar het Texelse lam bij voor keur op 1'/ï jarige leeftijd vetgeweid verkocht moet worden. De spoedig door Frankrijk ingestelde contigenteringen vormden een ernstige belemmering voor de export van schapenvlees, waarvoor ook de Belgische markt geen afdoende oplossing bleek te leveren. In toenemende mate ging men tevens in deze jaren propaganda voor 't Texelse schaap in het buitenland maken. Op de ze wijze slaagde men er dan ook in, om naar verschillende landen een aantal fokschapen te exporteren. Ondanks ai deze pogingen moet ge constateerd worden, dat de schapen houderij vanaf 1926, met uitzon dering van enkele jaren, zoals 1931 en '37, tot '19 niet lonend is geweest. Verschillende keren heelt de overheid in deze moeilijk jaren moeten ingrepen ooi de soüapeidioudery v oort te neipen. uit is zowel geschied door net uit de markt nemen van een groot aantal Jam meren (in 1939 en 194UJ, als door een speciale steunregeling voor de lexelse schapenbedryveii, (in 1936 en 19391 waarojj een toeslag per lokooi werd ver leend. Gedurende de oorlogsjaren 1942 tot en met 1946 waren de bedrijfsresultaten door de sterk gestegen prijzen buitenge woon goed, maar vanal 1946 zijn, door de aanzienlijke daling van de lauinieren- prijzeu, de Texelse schapeubedrijven weer verliesgevend geworden. In verband hiermede, en in aanmerking nemende, dat de winsten van de oorlogs jaren door fiscale maatregelen groten' deels weer afgeroomd worden, zonder dat rekening wordt gehouden met de moeilijke vooralgaande jaren, hebben de Texelse landbouworganisaties voor de jaren 1946 en 1947 bij de regering weer 0111 steunuitkering gevraagd. B. Overzicht van kosten en op brengsten van enkele Texelse be drijven. Gedurende het boekjaar Mei 1947 tot Mei 1948 werd op een zestal Texelse bedrijven, onder leiding van het Hoold van de Lagers Landbouwschool, het noodzakelijke cijfermateriaal verzameld voor liet opstellen van een rentabiliteits berekening van de schapenhouderij. Van deze groep bedrijven vertegenwoor digen 3 stuks het eenzijdige sehapenbe drijf, terwijl op de andere 3 bedrijven naast schapen ook een behoorlijk aantal melkkoeien aanwezig zijn. Het is te betreuren, dat niet meer deelnemers gevonden konden worden daar hierdoor de basis maar smal blijft. Toch geeft het verzamelde materiaal wel voldoende uitgangsbasis voor het vaststellen van enkele belangrijke con clusies over de economie van het scha- penhouden. 1) Verschillende gegevens zijn ontleend aan de Jaarverslagen van he|t Rjjksvee- teeltconsulentschap voor Noordholland van Ir. de Vries. Zoals in het voorafgaande gedeelte reeds werd medegedeeld, vormt de ver koop van de lammeren de belangrijkste opbrengst van een sehapenbedrijf. De opbrengsten aan wol en lammeren per schaap kunnen op de volgende eenvou dige wijze voorgesteld worden: Wolproductie per schaap: 4 kg a plm. f 2.is f 8. Lammerenproductie gemiddeld plm. 1,5 lam peir ooi: a f 28.is f 42. Om deze reden is in het hierna vol gende overzicht dan ook de kostprijs van het hoofdproduct, de lammeren, be rekend, terwijl de opbrengst in de vorm van wol, verkoop oude mokken en aan groei lammeren op de kosten in minde ring zijn gebracht. Zodra dan ook de wolprijs verandert, treedt er eveneens automatisch een verandering in de be- MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. 35. Deze sprong was echter nog maar 'n voorproefje. De schimmel kon nog meer, en dat wilde hij laten zien ook. Vlak voor hem verrees de tent van een kaasboer. Briesend en snuivend zette hij zich schrap, spande z'n achterpoten, en 36. Wip! Daar ging hij, en meteen gingen door de sohok ook de konijnen hokken er vandoor. Maar wat het erg ste was, toen de schimmel over de tent heen zweefde, kwam daar tot mijnheer Pimpelmans' grote ontzetting juist een vrachtauto voorbij. rekende kostprijs van een lam op. In het hierna volgende overzioht wor den de kosten en opbrengsten per lam- schap, zoals deze uit de verzamelde ge gevens berekend zijn, weergegeven. Op de gemengde bedrijven is de rund veehouderij, evenwel ook het bouwland, zo goed mogelijk van de schapenhouderij gescheiden. Daar uiteindelijk een ge mengd bedrijf een organisch geheel vormt, is deze scheiding niet tot op de laatste procent nauwkeurig door te voe ren. Zo zij er bijv. op gewezen, dat een belangrijk voordeel van het (houden van schapen naast koeien nl. de gunstige in vloed, die hiervan uitgaat op de melk productie der koeien, in de hierna vol gende berekening van de kostprijs van een lam niet is ingecalculeerd. Deze combinatie zal echter terdege zijn in vloed doen gelden op de resultaten van het bedrijf in zijn geheel. (Wordt vervolgd.) VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAD) RECEPTEN. VARIATIES OP GESTOOFDE VIS 1 kg schelvis of kabeljauw, 2 uitjes, 1 blikje tomatenpuréei, l'/s bosje selderij wat boter of margarine, zout, peper, maizelna, 2 kopjes water, l'/t eetlepel mosterd. De vis schoonmaken, wassen, inkerven en zouten. Een klontje boter of marga rine smelten. Gesnipperde ui, de gesne den selderij en de tomatenpuréei hierin smoren. Twee! kopjes water toevoegen en de vis uit het vocht nemen. Dit met watek- aanvullen tot Vj liter. Met wat aangemengde maizena het vocht binden en het geheel op smaak afmaken met peper en zout. In plaats van in tomatensaus kan men de vis ook stoven in kerriesaus, papri kasaus, mosterdsaus enz. TEXEL IN DE GROTE PERS Gedurende de afgelopen week vonden wij in onderstaande bladen artikelen welke beitrekking hadden op ons eiland. Voor belangstellenden zijn deze bladen altijd in onze Boekhandel ter inzage|. In het. October nummer van „Arts en Auto" vonden wij het gedicht „De Dok ter" dat in onze editie van 4 Aug. j.l. voorkwam. Bovendien had men thans dit gedicht aardig laten illustreren door Dr. Beine uit Amsterdam. Als opmer king plaatste men aan het slot van dit. gedicht het toevoegsel, dat de autoriteiten, die belast zijn met de distributie van nieuwe auto's, hierdoor wel een zeer scherp beeld zullen krijgen van de toestanden, die ontstaan, wan neer de practiserende artsen niet over een bedrijfsauto beschikken! In de „Verkeerscourant" van de VW troffen wij een artikel aan van onze Texelse VVV administrateur de heer Oskamp. Hij beschrijft hierin de herfst over Texel. De zetter van dit. blad moet evenwel ook zelf eens een reisje naar Texel maken. Van het „Gouden Boltje" heeft hij blijkbaar nooit gehoord, want in het artikel heeft hij het over „stiller en stiller wordt het op het Gouden Bootje Het artikel was verlucht met een mooie foto van de heer Binsbergen. BILJARTCLUB OPGERICHT Zaterdagavond j.l. vond in Casino een vergadering plaats om tot oprichting van een biljartclub te komen. De heer W. J. Zijm opende met een kort woordde vergadering en verwel komde tevens de heen* Coevert die hij dank bracht voor zijn sportieve hulp om het oprichten van een club te doen slagen. Als naam voor de nieuwe biljartclub werd gekozen „Del Vooruitgang". Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: Thijs Bakker, voorzitter, P. Logman, secretaris en W. J. Zijin, penningmeester. Besloten werd de clubavonden in Ca sino des Woensdagsavonds 8 uur te houden. Er kunnen nog enkele nieuwe leden worden aangenomen. Oplossingen 1. D.E.K.betekent Door Eigen Kracht 2. De technische! installaties van „Radio Scheveningen" bevinden zich te IJmuiden. 3. In de eelrste maanden van 1948 kon 69°,o van alle aangegeven voorwerpen welke in de treinen verloren waren ge raakt aan de eigenaars worden terugge geven. 4. Ons bankpapier wordt gedrukt bij de fa. Joh. Enschede te Haarlem. 5. Een half in het kwadraat, is gelijk aan de helft ervan. BIJBELS FILMWERK IN DEN BURG EN OOSTEREND Op Woensdag 13 en Donderdag 14 October a.s. zal resp. in Oosterend en Den Burg het prachtige Bijbelsei film werk „Jozef in Egypte" worden vertoond Deze filmavonden zijn georganiseerd door het Leger des Heils van Den Hel der en wed met een tweeledig doel. Ten eerste om de Bijbelse film meer bekend heid te geven in alle lagen van ons Ne derlandse volk. De Bijbelse film is zulks volkomen waard en wij raden dan ook christenen zowel als buitenkerkelijke hartelijk aan, kennis ie nemen van bo ven vermeld belangrijk filmwerk. Ten tweede is de opbrengst van deze avonden bestemd voor het restauratie fonds van het Leger des Heils in Den Helder, iets dat ongetwijfeld uw sym pathie heleft. Rest ons te vermelden dat als voor programma 'n film over de walvisvaart zal worden vertoond, een onderwerp wat iedere rechtgeaarde Texelaar zal inte resseren. Des middags zal er voor de jeugd een aantrekkelijk jeugd-prograni- rna wezen. Lees de advertentie in dei cou rant van heden. Kapitein C. A. Verwaai Bevelvoerend off. te Den Helder HUISSLACHTING Under verwijzing naar elders in dit blad voorkomende officiële bekenma- king, wordt medegedeeld dat de regeling betreffende het slachten van varkens dezelfde is als die van het vorige jaar. Bij slagers wordt dus geslacht op Maandag en Zaterdag; aan huis kan uit sluitend geslacht worden op Woensdag. INGEZONDEN. Naar aanleiding van ons artikel over „Iets nieuws op de woningmarkt" ont vingen wij onderstaand arlikel van de heer N. Schermer. Er zijn van dergelijke woningen reeds meer dan 30 verschillende typen op de woningmarkt, doch vele daarvan verke ren nog in liet stadium van kinderziekte en gezien de prijzen van dergelijke wo ningen dikwijls ver boven dei prijzen van permanente woningen liggen wil het. nog niet erg met dit soort woningen. Ondanks dat de bouwprijs hoog is, kan men er minder hypotheek op krijgen, als op een normale woning, (een hypo theek geve|r zei eens tegen mij, zo'n huis kan door ratten en muizen worden opgecoiisumzerd) en dit is m.i. dan ook oorzaak dat dit soort woningen tijdelijk zal zijn. Ook uit een oogpunt van welstand, komt dit soort woningen ver achter bij de permanente. Een ander bezwaar is, dat het meestal één étage woningen zijn en daarom meer straat lengte «n riolering vragen. En ten slotte noch de Staat noch de particulier kan woningen blijven bouwen die onren dabel zijn. Men moet dan ook m.i. in eerste in stantie zoeken naar nieuwbouw welke rendabel is, of worden kan. Zijn we zo ver dan kunnen we ook de| kwaliteit van bewoonbaarheid weer gaan opvoeren en gaan denken aan centrale verwarming en warmw ateirvoorziening. Daarom is men thans bezig met een ander systeem woningbouw, waaraan ook de Minister zijn goedkeluring heeft gehecht, dat zijn zg. Duplexwoningen, normaal gebouwde woningen, doch in gericht \oor twee gezinnen die geheel onafhankelijk van elkander kunnen wo nen, en waaraan drie belangrijke voor delen verbonden zijn nl: ie. Door toepassing van (fat systeem kan de woningnood tot de helft van de tijd terug gebracht worden. 2e. Dit woning-type is bij de. huidige huurprijzen bijna rendabel te maken, zonder rekening te houden mejt event, huur verhoging. 3e. is de woningmarkt weer verzadigd zodat men hogere eisen aan bewoning gaat stellen dan zijn de)ze woningen met een kleine wijziging weer tot courante woningen té maken. De J. Arthur Rank-star Sally Ann Howes, ontvangt de herfst met alle gratie op het bordes van dat prachtige Tudorhuis Wickham Court. Sally draagt de creatie in het bronsrood en koperbruin tweed, dus volkomen in overeenstemming met de kleuren der vallende bladeren. Aardig gevonden is het uitgeschulpte schootje, dat iets afstaat door de nauwsluitende taille. Om al les in harmonie te houden, liet Dorville de kraag en reverspuntjes eveneens afronden, terwijl de rok opvalt door haar simpelheid, een tikkeltje klok-aange- knipt en vloeiend aan het tailleband gezet. Een gezellig finger-tip maakt het toilet compleet. Sally's nauw om het hoofd sluitende hoed van vilt, is van een zeer apart donker-beige en werd gedecoreerd met een z.g. frou-frou van vis arend. door HEDDA LINDNER „En ik dacht, dat ik de enige was, die achter het geheim was gekomen, want de politie en het hotel doen alles wat zij kunnen om te voorkomen, dat het be kend wordt Voor de slechte indruk op de andere gasten natuurlijk." „Neen, dan bent u te laat," zegt Thun- gern lachend. „De Vicomte heeft ons het grot? nieuws vanmiddag al in Monte verteld." „Dan moet de Vicomte nog betere be trekkingen hebben dan ik", zegt mr. Frangois met een wanhopig teleurgesteld gebaar. En dan verandert hij het onder werp van gesprek. „Zijn de dames en heren al lang hier?" vraagt hij hoffelijk. „Al meer dan vier weken," antwoordt Thungern en Lilian voegt er aan toe: „Eigenlijk is onze tijd hier al afgelopen. Maar het weer in Duitsland is op het ogenblik zó slecht, dat we aarzelen om te vertrekken." „Het moet .heerlijk zijn, zo de vrije be schikking over zijn tijd te hebben, ik moet morgen helaas weer naar mijn werk terug. Maar misschien reist u over Genève naar huis. Dan zouden we daar ean herhaling van deze prettige avond kunnen geven." „Ik ik weet nog niet Lilians blik gaat onderzoekend naar Carla. „Ik vil de liever nog wat in Zwitserland blijven. Wat heb jij voor plannen, Carla?" „Ik?" Carla kijkt haar glimlachend aan. „Ik richt mij natuurlijk naar mijn man." Het zijn vaak kleinigheden, die ons leven richten. Omdat de knoop van Lilian's strand- schoen afsprong, toen ze met Carla en de Lanval een wandeling wilde gaan maken, kon ze tot haar grote verdriet niet verder meegaan. Maar ze wild? on der geen voorwaarde dat ook de anderen nu naar huis zouden teruggaan. En zo gingen die twee dus alleen verder. De Lanval keek tersluiks naar zijn ge zellin. Hij wist niet, waaraan het lag, maar dit was de eerste vrouw, die een waarachtig diepen indruk op hem ge maakt had. Soms leek het, of zijn be moeiing enige indruk maakte. Zij was bevangen in zijn aanwezigheid en dat was een goed teken. Maar altijd als hij meende een aanknopingspunt te hebben, een bewijs, dat zij werkelijk belang in hem stelde, voelde hij haar zich ontglip pen. Het was een opwindend spel en zo langzamerhand was hij, die eerst niet anders dan avontuur gezocht had, ge grepen door een echte hartstocht. Maar, bet was iets onmogelijks, dat de Vicom te de Lanval iets begeerde, dat onbe reikbaar voor hem bleek. En ook deze kleine, Duitse barones zou hij hebben, er mocht gebeuren wat wilde. Alleen zou hij moeten voortmaken, anders vertrok ze en haar tot in Duitsland nareizen was niet mogelijk. En zo begon hjj weer over het onderwerp, dat Carla altijd met angstig kloppend hart verwachtte. „O, zwijgt u alstublieft, Vicomte," zegt Carla. „Ik mag niet naar u luiste ren en ik wil niet naar u luisteren. U weet, dat ik getrouwd ben." „Getrouwd!" zegt hij ernstig en na drukkelijk en die toon jaagt Carla het bloed naar de wangen. Op dit ogenblik komt er een gevoel van haat tegen baar man in baat op. De Lanval doet of hij haar schaamt? niet opmerkt, „U zegt „getrouwd", barones" zegt hij kalm. „Maar een kind kan horen, dat dat een leeg woord is als u het uit spreekt. Ik Maar dat is Carla te veel. Woede, schaamte en verbittering overstelpen haar. Het Franse spreekwoord „C'est seulement la vérité qui blesse" gaat aau haat- in vervulling. Zij blijft staan en roept woedend, zonder op voorbijgan gers te letten, tegen de Lanval: „Dat is dat is schandelijk! Schandelijk, hoort u! U hebt geen recht u in mijn aangelegen heden te mengen ik gaat u weg! Gaat u dadelijk weg!" Hij glimlacht. Hij heeft geen woord verstaan van wat zij zegt, want in baai- opwinding heeft zij Duits gesproken, maar haar opwinding toont hem duide lijk hoe diep hij haar geraakt heeft. Hij zegt volkomen kalm: „Ik heb u niet uit nieuwsgierigheid of een ander on waardig motief geobserveerd madame. Ik heb alleen trachten uit te maken of de vrouw, die ik liefheb en die ik ni?t gelukkig kan noemen, haar vrijheid zou kunnen terugkrijgen. Daarom heb ik op veel ding :n gelet, madame. Op dingen en mensen, Eén van die mensen was uw man." Carla kijkt hem angstig aan, als ver wacht ze iets ergs. En het komt. De Lanval gaat voort: „Ook de baron heb ik geobserveerd en het doet mij leed te moeten zeggen dat zijn gevoelens blijkbaar in andere rich ting gaan dan naar zijn vrouw." Carla wordt doodsbleek. Zij heeft de laatste weken niet nagedacht niet willen nadenken over de verhouding tussen Stephan en Lilian. Ze beeft al leen gevoeld dat die verhouding niet was wat ze vroeger was en dat gevoel heeft haar hoop gegeven. Maar de woor den van deze vreemde slaan die hoop weer de bodem in en het lijkt haar plot seling of ze een wanhopige strijd heeft gevoerd, een strijd tegen windmolens. Zij wil verder gaan en struikelt bijna. De Lanval neemt haar arm en zij verzet zich er niet tegen. Ze begint in zijn na bijheid iets van troost en steun te voelen in haar vreselijke eenzaamheid. Zo lopen ze langzaam verder. Beneden hen ligt de zee, stil als een spiegel, in d? zonneschijn. Geen geluid is er te bo ren. Geen geluid? Ja, toch een vreemd geluid breekt de dromerig? stilte, een zeer zwak geluid, maar er is iets sm?- kends, iets ran doodsangst in, dat de jonge vrouw uit haar verstarring doet ontwaken en luisteren. „Wat is dat? Hoort u dat?" zegt z? plotseling. I)e Lanval heeft haar a,-m losgelaten. „Ik hoor niets, madame," zegt hij. Met een zucht keert zij zich om en daar is het weer, ditmaal duidelijker. Het is een klagend, piepend geluid en het komt van achter een klip aan het strand. Carla snelt naar de rand van de lage rots waarop zij staan. De Lanval volgt haar iliet weinig enthousiasme. Als hij haar heeft ingehaald, ziet hy de oorzaak van deze onaangename onder breking. Een kleine, witte hond is blijk baar te water geraakt of gesprongen en tracht tevergeefs op de lage klip te ko men. De stroming is daar vrij sterk en belet hem blijkbaar naar het strand te ontsnappen. Het dier is vrijwel uitgeput nu en dan v erdwijnt zijn kop onder wa ter, maar telkens worstelt hij zich met taaien levensmoed er weer uit en tracht langs do glibberige» steen uit het water te komen tevergeefs. En dan klinkt even zijn piepend gejank op. „Gauw! Gauw!" zegt Carla. „Hij kan het niet lang meer uithouden. ,U kunt langs dit pad naar de klip komen en hem uit het water trekken." „Daar naar toe? Waarom madame? Om een hond die een bad neemt? Die zal straks wel merken dat hij naar het strand moet zwemmen, de domoor, ik kan niet geloven, dat het u ernst is." (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4