Carla VL Hallo Bandoeng wint de grote prijs van Rome INDONESIË VIER SANATORIACOLLECTE De vier Sanatoria-collecte op Texel is goed geslaagd. De opbrengst was m. f 680,60 (vorig jaar f 462.Een oe hoorljjk resultaat dus, hoewel de op brengst nog niet zo hoog is ais de vier collectes van de 4 verenigingen afzon derlijk opbrachten. Volgend jaar moet er dus nog een schepje op. Het geld is als volgt bijeen gebracht. Den Burg f 149,52 Oosterend (Incl. col. op de boot) f 127,29 Oudeschild f 83,16 Eierland f 76,16 De Koog f 62,95 De Cocksdorp f 56,95 De Waal f 44,04 Den Hoorn f 33,45 Z. Haffel, P.H. Polder f 29,40 Oost, Het Noorden f 17,68 Het comité dankt nlle medewerkers en collectrices hartelijk voor de medewer king en -hoopt in de toekomst op aller hulp te kunnen rekenen. In de strijd tegen de gevreesde tuberculose kunnen We niet actief genoeg zijn. Comité 4 Sanatoria-collecte. ONZE DICHTE MUZIEK Binnen enkele dagen zal een nieuw blad verschijnen „Onze Dichte Muziek". Het. blad richt zich tot al diegenen, die op enigerlei wijze met de amuse ment in verband staan. Het blad zal geheel gratis verspreid worden. De mogelijkheden zijn natuurlijk niet onbeperkt, wie het eerst komt, het eerst maalt. Daarom zendt direct een brief kaart naar Adm. „Unze Dichte Muziek" de Dairessestraat 19, Amsterdam Z. DAMCDUG O.K.K. De comp. is alweer in volle gang. En trots het bedanken van een 6 tal leden is het ledental gestegen van 38 tot 42. De club is dus in stijger.de lijn. De onderlinge standen zijn als volgt: (De cijfers zijn resp. gespeeld, gewon nen, rem., verloren, punten.) A klasse S. v. Heerwaarden 4 48; C. Dij ker 5 3 2 8; H. Steenhuis 3 3 6; C. v. Heerwaarden 5 1 2 2 4; D. Lap 6 1 2 3 4; G. Dros 3 1 1 1 3; S. Dros 2 1 1 1; D. de Vries 3 1 2 1; O. v.d. Werf 3 1 2 1; S. Hin 22 0. Tl klasse P. Kooi 6 4 2 8; W. Boon 4 2 1 1 C, S. Bakker 3 1 2 4; A. v.d. Slikke 3 1 2 4; J. Vonk 4 2 2 4; J. Vinke 3 1 1 1 3; J. Huisman 4 1 1 2 3; J. v. Heerwaar den 2 1 1 2; .T. v.d. Star 3 1 2 1; J. Stam 2 2 0. lrl a QOA C. P. Burger 6 4 2 10; D. v.d, Werf 9 4 2 3 10; A. Stolk 5 2 1 2 5; Jb. Koorn 5 2 1 2 5; H. Go- mes 3 12 4; Joh. Bakker 6 1 2 3 4; Jb. v. Lonten 2 1 12; A. Vinke 3 1 2 2; B. Leen 1 1 1;- v. Ernst 4 1 3 1. D klasse A. Jansen 4 4 8; N. de Graaf 2 2 4; A. Felman 4 2 2 4; P. Bakker 5 2 3 4; Th. v. d. Wulp 3 1 1 1 3; Jb Bakker 4 1 1 2 3; G. Wortman 2 1 12; D. Bruin W. van Zeijlen 1 1 D. Bakker 3 3 DE VLOTBRUG Uitslagen van de gehouden Vlot brug wedstrijden der Biljartclub T.O.P. in Hotel „De Zwaan" Eerste prijs Jan Nooij 115 punten Radiotoestel Tweede prijs M. Stolk 112 punten Electr. Scheerapparnat Derde prijs P. van Sambeel; 109 punten Armbandhorloge Vierde prijs A. Mosk Pz. 108 punten Fles drank Een en ander had een vlot verloop en gedurende deze speeldagen heerste er een gezellige drukte op en om de groene tafel van Hotel De Zwaan. Een woord van dank komt zeker de heer Dernison toe, die overal prima voor zorgde. Namens het bestuur van TOP M. WAT ETEN WIJ IN OCTOBER Stampot van rauwe andijvie 2 kg aardappelen, J/'i kg andijvie, melk peper, (azijn), stukje boter, margarine, wassen, goed laten uitl -leken en zeer fijn snijden. Van de- aardappelen met wat melk, peper (en azijn) een luchtige droge aardappelpurée maken. De andij vie en de boter de margarine of het vet door de purée mengen. De stampot niet 'anger verhitten dan nodig is om het gerecht goed warm te maken. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. 39. Zodra hij op de cabine zat, schoot de auto in volle vaart 'n hoek om, zodat meneer Pimpelmans zich met allebei z'n handen moest vastklemmen. Tegelijk werd hij paars van angst; de auto was van plan onder 'n rij bomen door te rijden waarvan de takken gevaarlijk laag hingen! 40. O wee, daar had je 't al, daar kwam al 'ntak! In zijn angst sloeg meneer Pimpelmans z'n handen uit en had op 't zelfde ogenblik de tak te pakken. De auto reed door, en meneer Pimpel mans keek, hulpeloos aan de boom bengelend zijn schimmel na. Dit is Bernard Law Montgomery, die een van de belangrijkste mannen in de wereld van deze tijd is geworden. Opperbevelhebber van de gecombi neerde defensieve machten van vijf West Europese landen die zich thans opmaken zelfs aan de grootste machten der aarde te tonen dat het hun ernst is met de verdediging van hun vrijheid en onafhankelijkheid. We zullen deze keer beginnen met 'n ftlicitatie n.l. P. J. Ho igenbosoh die de 29 Oct, z'n geboorte dag hoopt te her denken. Piet nog veie jaren toegewenst van geluk en voorspoed. Het duurt niet eens zo lang meer en dan zit je weer op ons eiland. We hebben deze week naar de Zeer Eenv. Heer Pater Henri de Greeve ge weest in Casino. Ilij sprak over de Bond zonder Naam. Nu, we hebben allemaal een leerzame avond gehad hoor. We "nebben er alle maal wat van kunnen opsteken. Juist allemaal want het parool is, Verbeter de Wereld en begin bij je zelf. We zijn allemaal gauw geneigd om iets niet goeds hij anderen te zien terwijl het bij ons zelf ook niet volmaakt is. We heb ben dan inderdaad altijd wel iets bij ons zelf te verbeteren voor dat we naar een ander kijken, die misschien in werke lijkheid nog veel beter is als ons eigen ik. Ja, als we dat altijd bij ons eigen blijven en niet 'n ander beschuldigen van kwaad, beroddelm of altijd maar naar de laagte trekken, dan zouden er heel wat meer goede mensen overblij ven. Ja, we hebben van de Greeve wel wat kunnen leren als we dat willen. We komen nu nog ever: terug op de luchtpost bladen. Zo jullie wel hebben gemerkt is dit tot heden toe toch nog weer goed verlopen. Bij deze dan krij gen jullie de Texelse Courant steeds per luchtpost toegestuurd. Het is voor jullie zeker het voornaamste dat dit thans door mag gaan. We zullen hopen dat in de toekomst dit zo zal blijven doorgaan. Ook particulieren brieven mogen wor den verzonden aan militairen tot een gewicht van 10 gram voor 10 cent. Dit heeft dus het voordeel dat er ook krantenknipsels of foto's kunnen wor den verzonden, -wat in een postblad niet mag en kan worden verzonden. Jullie zien dus, dat het thans toch nog niet zo gek is, wanneer hier nu geen misbruik van wordt gemaakt, dan heb ben we de kans dat dit zo wel voorlo pig zal blijven doorgaan. Wij moeten eindigen, want anders wordt het voor de courant te bezwaar lijk een plaats te reserveren. Ontvang dan allemaal weer de aller "beste wensen van ons. Tot de volgende keer. Secr. Kalk. Thuisfront door HEDDA LINDNER 47) D» Lanval was bleek van woede blijven staan, toen Carla hem op die ma nier verliet en van zijn standpunt was die woede verklaarbaar. Juist op het ogenblik, dat hij zijn doel bijna bereikt had, was dat mormel vrn een hond er tussen gekomen en alles wat hij met moeite en inspanning gedurende weken had opgebouwd, viel in een oogwenk in duigen. „Vervloekt" mompelde hij. Het enige wat hij nog doen kon was, zijn koffers pakken en weggaan. Wat had hij hier nog te maken? Vertrekken?Dat betekende ook de vrouw opgevendc eerste vrouw, die André de Lanval niet had kunnen winnen. Niet kunnen winnen? Een hoosaardig lachje kwam op zijn gezicht. Er waren vele wegen tot een vrouw. Het was al leen ongelukkig dat '.e getrouwd was. Dte grote blonde Duitser was g' i katje om zonder handschoenen ar 1 l pakken. Maar wat had die andere w :iv die tot over haar oren op dien vt> lende baron verliefd was, ook weer g zegd? Het huwelijk was maar 'n schijn huwelijk. De baron gaf niets om zijn vrouw. Hij ging op een bank zitten en stak een sigaret op. Die blonde schoonheid zou verschrikkelijk teleurgesteld zijn over zijn mislukking. Zij had werkelijk alles gedaan om hem te helpen. Zij waren dan ook bondgeno ten geweest, die het Lót had samenge bracht. Zou hij die blonde gaan raadplegen? Waar het om gezamenlijke belangen gaat, kan men gerust open kaart spelen en de vrouwen zijn slim, ze bedenken vaal; dingen waarop een man niet licht zou komen. En, wisselvallig als hij was, voelde hij zich door deze gedachte al weer blij, stond op van de bank en be gaf zich op weg on: Lilian Bredecke te gaan zoeken. Er dook een gerucht op in Juan les Pins, verdween weer, nadat het met een glimlachend schouderophalen was be groet, maar dook weer op en bleef zich toen niet met verwonderlijke hardnek kigheid handhaven. Zo'n badplaats is 'n prachtige voedingsbodem voor allerlei kl 'spraatjes. Je hebt er de gehele dag 's te doen en verveelt je. Wat is er dan verklaarbaarder dan een vriendelij- 1;.- hel: gvtelling voor je naaste? En als i-ei: vrouw er zo bekoorlijk uit- ziet en z ilse kostbare kleren draagt eer i nge barones von Thungern, is - vm:. Afsprekend een aanleiding tot i es. moet overigens helemaal niet zo i ,ic zijn. Haar man is landeigenaar, nu jaiedereen weet, dat die het tegen woordig moeilijk hebben. Maar wie be taalt dan die kostbare kleren.? De Vicomte de Lanval heeft ze hier pas leren kennen. Hij is niet haar min naar. Je ziet ze tegenwoordig niet veel meer samen. Hij schijnt het beter te kunnen vinden met de andere dame, want die twee zijn de laatste tijd altijd bjj elkaar. Jamaar wie betaalt er danWat zegt u? Maar dat is toch te gek om te geloven! En het gerucht wordt weer als totaal onmogelijk gebrandmerkt. Maar dan hoort men het weer van die of dieen die weet het ook al en ten slotte wordt het het gesprek van de dag onder al de grote parasols De kleine Duitse barones moet een zwendelaarster zijn en in verband staan met de juwelendievenof ze doet zelf mee, of ze werkt voor hen als spion Alle fatsoenlijke dames zijn buiten zich zelf van verontwaardiging en daar zij de toon aangeven, zijn ook de mannen buiten zichzelf, want of ze nu zelf steelt of wel het terrein voor haar medeplich tigen verkent, mooi is het niet wat ze doet. En zo wordt Carla, die zich wel is waar nooit veel met de andere gasten bemoeid heeft, maar toch nu en dan wel eens met iemand heeft gepraat, plotseling op zo duidelijke wijze door iedereen gemeden, dat het een iïi het oog springende waarschuwing voor haar zou zijn geweest, als ze werkelijk een dievegge geweest was. Kent de Dajak van de benedenloop der Barito (Z.O. Borneo) de harden strijd om het bestaan niet, een gedeelte van het jaar moet hij aanpakken! En niet alleen de man, maar ook de vrouw Dat is tegen de planttijd der rijst, het hoofdvoedsel. Dan moet het bos worden geveld. Eerst de jonge bomen met de lianen en slingernlanten. Hiervan maakt hij een grote hoop. De felle zon droogt ze in enkele dagen. Nu steekt hij er de brand in. De grote bomen, de zg. woudreuzen, tot 2 meter dik en 60 me ter hoogte komen nu aan de beurt. Bij het neervallen dier tienduizenden kilo's wegende gevaarte dreunt de grond ki lometers in de omtrek. Hoge stobben blijven staan. Door er vuren omheen te branden, tracht men die resten tegelijk met de dikke afgekapte takken en de stammen zo goed mogelijk op te ruimen Hierbij offert de Dajak aan de geesten van de wervelwind, mat het doel het vuur aan te wakkeren, vooral nodig wanneer de regens te vroeg invallen en het hout vochtig is. De veldarbeid is afhankelijk van zon en regen. Het is nodig liet juiste tijd stip uit te kiezen. De zon is nodig voor het opruimen, van het hout, de regen om de rijst te doen ontkiemen en groei en. Ouden van dagen, de ervaren men sen belasten zich hiermee. Ze observe ren daartoe de sterren aan de hemel. Bevindt zich een bepaald sterrenbeeld zeer onregelmatig is, de vraatzucht^ diertjes gelegenheid is gegeven ze cessiovelijk te vernielen! Veel tijd gaat ook verloren met zoeken van geschikte grond. Die groj mag b.v. niet hol klinken, want in dergelijke bodem huizen de boze aai geesten, die het lawaai, veroorzai door het omvallen der bomen, niet ku lien verdragen. Ze wreken zich dan de mens. De zaairjjst voor het volgend ja verkrijgt men van rijst, op een bepaa deel van het grote veld uitgezaaid. De keuze dier plaats hangt af van ligging der zwart geblakerde stammi Wijze deze in de richting dier plaa dan zou de daar geplante rijst er bedreiging in zien. Dio stammen z in de ogen der rijst (de rijst heeft e ziel, evengoed als de mens) slangen krokodillen. De rijst zou er van schri| ken, niet meer groeien, waarvan h gersnood het gevolg zou zijn. Daar bomen hier kris en kras door erka| liggen, is de keuze lastig, zodat er ti slotte niet anders opzit dan met slangen cn krokodillen op een accoo: je te gooien. Met dit alles gaat veel ti verloren. Gaat de bewoner der Doesan-landil (benedenloop der Barito) eindelijk zaEF en dan geeft hij de zaairijst eerst 'nvif sterkingsbad, dat bestaat uit een nienf sel van kippcnbloed en ei. Beide stoffl bezitten magische kracht, versterking I in de juiste stand, dan is het ogenblik daar. De rijst te velde heeft vaak heel erg te lijden onder de vraatzucht van een bepaald insect, de eiken Indischman bekende walang-sangit. Uit diertje ver spreidt nl. een hoogst onaangename lucht. Staan nu alle akkers tegelijk in bloei, dan is de verwoesting veel min der dan wanneer de horden diertjes zich tegelijk op één akker storten. Maar het is voor de mensen meestal te veel gevergd tegelijk te oeginnen en zo ge beurt het vaak dat ze te long wachten, de regens invallen vóór ze zijn begon nen, de rijst op de ene akker veel ho ger staat dan op ds anderen, de groei II kracht. Het hoofd van hel gezin houl' een toespraak en zegt vlak voor hl'1 uitzaaien: „Reis ver weg en drijf git lukkig handel. Dan hebben wij 'n gol oogstjaar. Maar als je terugkomt, kif dan goed uit je ogen, strijk neer 1 mijn veld." f Op die manier profiteert niet J2 buurman van de verkregen handel! winst. U ziet, ook de Dajak denkt lil eerst aan zichzelf! Op de velden in die streken plaatl de Dajak houten beelden van mensJ gewapend met lans en schild. Hun taa is de rijst te beschermen tegen bol geesten. Dl'. IJ. F. TILLEMA. HERSENGYMNASTIEK 6. Frank en Bizet hebben slechts één symphonic 'geschreven. 7. Het geboortecijfer in ons land neemt geleidelijk af. In het eerste halfjaar van 1948 werden op iedere duizend inwoners 26,3 kinderen geboren tegen vorig jaar 29,1. 8 Ook de spoorwegen kennen het zg. vastrechttarief, nl. f 24,voor de 3e en f 35,voor de 2e klas per maand en geven recht op enkele reizen voor de halve prijs.. 9. De naam „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" is veranderd in „Nationale Itot- terd. Crt." De afkorting is dus gebleven NRCT. 10. Tussen Hoorn en Heerhugowaard ligt Obdam aan de spoorbaan. KATHOLIEKE KERKDIENST Missen in Den Burg en Oosterend uil 7,30 en 10 u. In Den Hoorn om lOuul Biechtgel. van 7 tot 7.30 uur. Conununj-, onder alle Missen en om 7 en 9 uur. I. Meisjescongregatie nn 5 uur. Lof ol; 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8l Communie vóór en onder de Missel, Dinsdag en Vrijdag ook 6.30 uur. Iedeit] avond om 7.30 uur Oetoberlof. Maandag geen H. Mis om 9 uur. I, Woensdag in Den Hoorn ook een Hl Mis om S uur. N.ill. 8 uur Jongenscongj] Donderdag in Öosterend ook een II. M]i om 8 uur. Vrijdag 3.30 uur biechtgel voor schoolkinderen. Zaterdag van 4t(-: en met 8 uur biechtgel. op hele ureli 7 30 uur Lof. I' Maar daar ze het niet is en boven dien erg bezig is met haar eigen ge dachten en beslommeringen, merkt ze het nauwelijks. Dat de Lanval zich niet meer met haar bemoeit, vindt ze volkomen begrij pelijk. Ze merkt wel, dat Lilian plotse ling minder vriendelijk <s geworden en ze vraagt zich af of de verhouding van Lilian—Stephan weer hartelijker is ge worden dan ze in de laatste tijd was. Zou er maar een tijdelijke verwijde ring zijn geweest tussen die twee en heeft de Lanval dingen gemerkt of ge zien, die er op wijzen, dat alles weer „aan" is tussen hen? Dat is, wat Carla zich telkens en telkens weer afvraagt. Is het werkelijk waar of heeft de Lan val het alleen maar verzonnen om zijn doel te kunnen bereiken? Vaak, als ze zich de Lanval's gezicht goed herinnerde op dat ogenblik, was ze er van overtuigd, dat hij gelogen had. En dan was ze voor een paar uur ge lukkig, ging ze in zee zwommen of een wandeling maken met haar vondeling en neuriede soms voor zich heen. De kleine hond was bijna niet meer te herkennen, nu hij weer helemaal ge zond was en netjes gew assen en gebor steld. Stephan had tevergeefs naar de eigenaar gezocht. De hond weer afstaan wilde Carla nooit, maar ze was bereid er elke prijs voor te betalen. Maar de eigenaar bleek niet te vinden en dus bleef de terrier bij zijn nieuwe meesteres. Carla had hem in een opwelling van hoop en vertrouwen „Happy end noemd, maar die hoop en vertrouwe| leken ongegrond, want Liiian ontwei haar op een manier, die sterk aa schuldbewustzijn deed denken. Vreem: Vroeger had zij die houding nooit nomen. Ze was zoveel met de Lanvl samen. Zou het mogelijk zijn, dat die.j Carla werd vuurrood bij de gedacht! dat nu misschien over d'r schande zei! gesproken werd. Wat was zij anders g! weest dan een „voorwendsel" een roo| scherm, waarachter de wrede ander konden doen cn laten vat zij wilden? Och, hel was om dol te worden, hl brandde in haar borst, waar haar do one hart zich nog steeds niet wil neerleggen bij de valsheid der mensei In ogenblikken van zulke pijn, sl Carla zich in haar kamer op en was da# voor niemand te spreken. Zelfs nijj voor Conchita, die dan voor de deurds wacht hield, opdat niemand haar geliel de meesteres zou storen, vooral nietdi blonde heks mocht de Grote Gee: haar door de aarde doen verslinden! Carla was moe doodmoe. Zij was in d loop van een klein jaar, innerlijk mé< veranderd dan menig mens in haar T ven. Uit de verwende dollarprinses wf een gevoelige bescheiden vrouw gewo den, uit het natuurkind een eleganl dame. Honderden malen had zij hal innerlijke wezen geweld aangedaan deze laatste weken, na Rome alle om der wille van haar liefde. En alle vergeefs. En nu kon ze niet meer. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4