Texel-L.S.V.V. Chr. Lagere School bestaat kwart eeuw Ons land een Graanschuur rijker iadsvergadering Tevens jubileren de heer N. Maat en mejuffrouw v. d. Heuvel Geklede Apen Staatstoezicht blijft voorlopig gehandhaafd Schapen perikelen rERPAG 30 OCTOBER 1948 62c JAARGANG No. 6266 ebt gst igsk [n esm Wb in EXELSCHE COURANT L'cep 0] n!)v rott in iade Openbare vergadering van de Raad der gemeente Texel op Vrijdag 5 November 1948 des namiddags 2,30 uur ten gemcentehuize. ;el, 29 October 1948 De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. Notulen. Ingekomen stukken en mededelin- Benoeming hoofd o.l. suliool te Den oru. De voordradüt luidt: 1. de heer L. Karsbergen te Twiak; 2. de heer I'. Luttikhuizen te Sdhoorl; 3. de A. J. Frijlink te Rotterdam. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. mol te Midden-Eierland. De voor- icbt luidt: 1. Mevrouw G. A. M. van lortnvan 't Veer te Midden-Eierland. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. tooi te Oosterend. De voordracht dt: 1. Mej. F. N. Rab te Den Burg; lej. A. Braa'kenburg te Den Burg. Benoeming leden der adivieseom- issie, als bedoeld in artikel 8, le lid, r Woonruimtewet 1947. Voorgesteld irdt de zitting hebbende leden (he- ustfn Al'b. Dros Bz., Jr. Beumkes, Jak, uin en H. Zijm) opnieuw te benoe- ginjju. n i ik mt >g- run e voe in de: tan do< uw eni ml Benoeming leden ,cn plaatsvervan- ,nde leden van de commissie voor ge- ganiseerd overleg. Voorgesteld wordt zitting hebbende leden (de he it Alb. Backer, H. Zijm en S. van der is en tot plaatsvervangende leden de ren Jac. Wtestdorp, M. Bakker en P. laming. Benoeming personeel in verband et overname van het subbureau van wederopbouw. Aanbevolen worden beren G. van der Struijs en E. de ïaafcnge. In de derde vacature zal uog der moeten worden voorzien. Wijziging verordening op het geor- e|miseerd overleg. Toetreding tot de gemeensohappelij- regeling betreffende de behandeling gemeentelijke personeelsaangele- nbeden. Aanvulling van de algemene Poli- averordening in verband met beper- ng van liet brandgevaaT, voor belang- jke gebouwen. Vaststelling van een Verordening i de heffing van reölvten voor inlicli- rtgen, welke worden verstrekt uit het mi avolkings- en verblijfsregister der ge- jkf eente. oo i. Toewijzing van onteigende gronden, ee i. Verkoop strookje grond aan de ■uimveg aan de heer K. Bakker Azn.. f. Verkoop van bouwterrein aan evr. M. C. Mareohal te De Koog. 1. Ruiling van gronden te Den Burg et de heer A. Beers, f. Wijziging raadsbesluit van 27 Juli 939, no. XIII, inzake grondtransacties 'let de heer R. Dahneijer te De Koog. ia 3. Vaststelling 8e, 9e, 10e en 11e wij- ging van de salaris-verordening. 9. Wijziging salaris-verordening van randiweer-persjoneel. 0. Wijziging instructies Directeur Vé- rinair-Hygiënisdhe Dienst en keu- ingsveearts. 1. Conversie van een geldlening. 2. Wijziging van de verordening op de effing van de vermakelijklheidsbelas- ing. S.Vaststelling 4e suppletoire begroting oor de dienst 1948. 4. Voorlopige vaststelling van het be- rag der uitgaven voor het openbaar ager onderwijs over 1947, alsmede over 'e jaren 1943 tot en met 1947. !5. Vaststelling over het jaar 1947 van bedragen der gemeentelijke vergoe- ling voor liet bijzonder gewoon lager mderwijs en van de bedragen voor ergoeding in aanmerking komende uit- ;aven voor dat onderwijs. 16. Bepaling, dat de instandhouding an de openbare lagere school te Mid- len-Eierland ingevolge artikel 19 der ager Onderwijswet 1920 wordt gevor- ierd. Wijziging tarieven der N.V. T.E.M. n kredietverlening voor de aanschaf- 'ing van kabels en meter voor die N.V. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? Oudeschild le dag 1 Nov. van 9-10 illeen zelfverzorgers Oudeschild en wijk Voor geen zelfverzorgers. 10-11 Oude- child 1-70; 11-12,30 nrs 71-120; 1-2 nrs 121—150; 2-3 nrs 151—180; 3-4 nrs 181— 230. 2e dag, 2 Nov. 9-10 nrs. 231—280, 10- 11 nrs 281 en hoger; 11-12 wijk S. Den Hoorn le dag, 2 Nov. alleen zelfverz. Den Hoorn en wijk H letters A-B; 3-4 letters C-J. 2e dag, 3 Nov.: 9-10 letters KL; 10-11 letters MR; 11-12,30 letters SZ. Voor geen zelfverz. 1-2 geen zelfverz. Den Hoorn nrs 1-60; 2-3 idem nrs 61 en hoger. 3-4 id. wijk II. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 30 October op om 7,32 en gaat onder om 5,14. Maan: 1 Nov. N.M.; 8 Nov. E.K, Hoog water ter rede van Texel: 30 October 7,50 en 8,15; 31 October ",35 en 9,00; 1 Nov. 9,20 en 9,45; 2 Nov. 10,05 en 10,25; 3 Nov. 10,45 en 11,05; 4 Nov. 11,26 en 1140; 5 Nov. en 0.00. Vijf en twintig jaar Christelijk Volks onderwijsHoeveel leerlingen zullen gedurende die periode de schools banken op de Wiilhelminalaan wel be volkt hebben? En onwillekeurig gaan onze gedachte niet alleen naar deze vijf en twintig jaren terug, maar in het bijzonder naar de moeilijke periode hieraan voorafgaand. Gedurende de jaren vóór 1923 is namelijk ware pi oniersarbeid verricht. De moeilijke beginjaren Op 20 Maart 1920 kwamen Ds. Kroese en de heer N. Maat, bij elkaar en be spraken de kwestie voor de oprichting van een school voor Christelijk Volks onderwijs te Den Burg. In Oosterend bestond reeds een dergelijke school, maar ook in Den Burg zou een derge lijke inrichting toch zeker levensvat baar zijn? Op 16 April 1920 werd dan ook in een vergadering van 31 leden een definitief bestuur gekozen. Bestaande uit de he ren: Ds. Kroese, Ds. Pijnaeker Ploois van Amstel, N. Maat, J. Griswidh, J. de Vries en Kees Tuinder. In het. hijzonder heeft- Ds. Kroese ge durende deze moeilijke beginperiode ontzaglijk veel baanbrekende arbeid moeten verrichten. Ondanks alle moge lijke tegenwerking kwamen er langza merhand enige perspectieven in de plannen. Gedurende de jaren die hier na volgden waren evenwel nog 54 leden en bestuursvergaderingen nodig, voor dat de plannen tot sohoolbouw de plannen tot inrichting van de oude be waarschool waren inmiddels afgekeurd enige concrete vorm kregen. Men telde toen 44 leden en 8 begun stigers. Architect Schuitemaker ontwierp de plannen en op 8 Maart 1923 vond de aanbesteding plaats. De school komt Op 1 Juni 1923 werd de eerste steen door Ds. Kroese gelegd. Op 1 November 1923 des voornüd- dags om 9 uur kon het onderwijs in de nieuwe school met vijf en veertig leer lingen een aanvang nemen. Als hoofd aan de school was de lieer Eelderink verbonden en als verdere leerkracht mej. v.d. Heuvel. Na 0 jaar verliet de heer Eelderink de school en ging naar Vianen. De heer Slort werd op 1 Mei 1930 zijn opvolger. Grote behoefte werd aan een derde lokaal gevoeld. Vanaf 1 Jan. 1932 kreeg men de beschikking over een noodlo- kaal en werd een derde leerkracht aan- INENTING TEGEN DIPHTERIE Eerste inspuiting Ten vervolge op de reeds eender ge dane publicatie delen Burgemeester en wethouders der gemeente Texel thans mede, dat de eerste inspuiting tegen diphterie op de onderstaande plaatsen en tijdstippen zal worden gehouden. De inenting zal plaats hebben in de school, voor welke het kind is opgege ven. Kinderen, die mondeling of schrif telijk ten gemeentehuize voor de inen ting werden opgegeven, kunnen slechts worden ingeënt in de dichtstbijzijnde Openbare Lagere School. Op beperkte schaal is ook npg inen ting of herinenting mogelijk van kin deren, die tot dusverre nog niet voor de inenting werden opgegeven. Men dient zich daartoe met het kind naar óén der onderstaande scholen te bege ven op hot daartoe aangewezen tijdstip. De plaatsen en tijdstippen der vol gende twee inspuitingen worden nog nader bekendgemaakt. Kinderen, die echter reeds een keer volledig werden ingeënt, kunnen nu volstaan met één inspuiting. Texel, 25 October 1948. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester voornoemd. Mr. G. D. REHORST. De Secretaris: P. BEEMSTERBOER. O.L.S. De Cooksdorp, Maandag 1 Nov. a.s. 9,30 uur. O.L.S. Zuid-Bierland, Donderdag 4 Nov. a.s. 9,30 uur. 0:L.S. Midden-Eierland, Maandag 1 Nov. a.s. 3 uur. O.L.S. De Koog, Vrijdag 5 Nov. a.s. 9,30 uur. O.L.S. Oosterend, Dinsdag 2 Nov. a.s. 10 uur. School m.d. Bijbel, Oosterend, Dinsdag 2 Nov. a.s. 9,30 uur. Chr. Kleuterschool Oosterend, Dinsdag 2 Nov. a.s. 11 uur. O.L.S. De Waal, Woensdag 3 Nov. a.s. 2 uur. O.L.S. Den Hoorn, gecombineerd met kleuterschool Den Hoorn, Dinsdag 2 Nov. a.s. 9-10 uur. Xutsbewaarsohool Den Burg, Woensdag 3 Nov. a.s. 2,30-3 uur. Christelijke School Den Burg (C.V.O.) Woensdag 3 Nov. a.s. van 9-10 uur. - O.L.S. Oudeschild, gecombineerd met kleuterschool Oudeschild, Woensdag 3 Nov. a.s. 9 uur. R.K. School te Den Burg, Woensdag 10 Nov. 3 uur. O.L.S. te Den Burg, Nieuwstraat, Maandag 1 Nov. van 2,30-3,30 uur. U.L.O. School le Den Burg, Donderdag 4 Nov. 10 uur. R.K. Fröbelschool te Den Burg, Don derdag 4 Nov. a.s. 3 uur. gesteld. Eerst op 8 December 1933 kon ook definitief een derde lokaal in ge bruik genomen worden, en waren dus ook de wensen hieromtrent in vervul ling gegaan. Het aantal leerlingen vertoonde ge durende de afgelopen jaren kteeds een stijgende tendenz. Zoals gezegd hij de aanvang had men 45 leerlingen bij het 12J/s jarig bestaan der school noteerden wij een aantal van 97 en thans zijn ca 120 leerlingen op de school. Het inzicht van de heren destijds omtrent de kwes tie van levensvatbaarheid is dus wel juist gebleken. Terloops stippen wij hier even de moeilijke oorlogsjaren aan, toen liet museum, de kerkekamer of Eben Ha- ë7er als schoollokaliteit moesten dienen. Het tegenwoordige bestuur van de jubilerende school bestaat uit de heren Ds. van Reijendam voorzitter; N. Maat 2e voorz.; J. Hillen penningmeester; Jac. de Vries seer.; R. Stoepker; II. ter Stege en Ellen. Zoals u bemerkt, als u dit bestuur vergelijkt met dat van 1920, dan ziet u dat slechts de heer N. Maat nog in het tegenwoordige bestuur vertegenwoor digd is. (De heer Jac. de Vries is na melijk niel identiek met. de heer de Vries uit het bestuur van 1920). En wat de leerkrachten betreft heeft slechts mej. v.d. Heuvel gedurende 25 jaar haar krachten aan de jeugd gewijd. Ofschoon de offieiele dag van het vijf en twintig jarig bestaan a.s. Maandag is, wordt dit feit eerst Donderdag a.s. in Eben Haëzer herdacht. Reeds thans voegen wij onze gelukwensen hij de on getwijfeld talrijke welke a.s. Donderdag nog zullen volgen. Volgens de dagbladen zullen, indien de „blokkade" van de stad blijft voort duren, de apen in de Berlijnse dieren tuin deze winter broeken en vestjes dragen. Nu, dat kan gezellig worden In die Duitse dierengaard. Daaraan een bezoek te brengen Wordt beslist de moeite waard. Want zijn 't nu nog slechts de apen, Wie zal zeggen hoe het wordt 'k Zie mevrouw de beer reeds stappen Met een jurk en een bont schort Mooglijk dat voor de giraffe Een pullover wordt gebreid, Maar het breien van zijn boordje Kost, dunkt mij, een zee van tijd. Stel u voor, dat men een nijlpaard Eens een broek aanpassen wil. Of dat er een nachtpon zijn moet Voor mevrouw de krokodil. Ook zou ik niet graag een tiiger Eventjes éen jas aan doen. Moog'lijk zou hij met zijn klauwen Mij heel gauw de das aan doen. Wat voor stof er is benodigd Om meneer de olifant Netjes in een pak te steken, Dat is werkelijk frappant. En zo zou ik kunnen door gaan Tot het allerkleinste kriel, Maar de grote vraag die lijkt mij Hoe komt men aan het textiel? 'k Zie eens stil naar mijn textielkaart (Die ik haast niet meer herken) En dan denk ik: 't is maar goed Huib, Dat je nog geen nijlpaard bent. Huib de Rijmelaar VESTIGINGSVERGUNNINGEN. Door de Minister van Economische Zaken werd aan de heer B. Gieze te Eierland vergunning verleend tot liet \estigen van een aannemersbedrijf voor biirgerboinv. ROND EN IN DE N.O. POLDER II Het eerste werk in de Noord Oost Polder was bet leggen van dijken en het uitmalen van het water. Reeds voor het droogmalen werden er kanalen ge baggerd. teneinde enige afwatering en toegankelijkheid te garanderen. Hoewel direcet de grote lijnen in acht werden genomen en in het cen trum van de polder de hoofdplaats Em- meloord werd gesticht, is de eigenlijke ontginning van het Oosten uit begon nen, waarbij men nu al zo ver is, dat men de Westelijke randen van de pol der is genaderd. Over enkele jaren zal het gehele gebied in cultuur zijn ge bracht. Hierbij wordt nog gebruik gemaakt van de ervaringen in de Wieringer- meer opgedaan en van de wetenschap pelijke onderzoekingen v. d. hogesoho- Mechanisatie Bij het oogsten is men meer en meer tot mechanisatie overgegaan. Dit blijkt uit het feit dat in het voorjaar bij liet Rijksbureau voor Lederwaren de 190 bestelde paardentuigen werden ge schrapt omdat men de beschikking kreeg over motortractie. Men gebruikt nu de „Combines", werktuigen, die het graan maaien, dorsen en in zakken doén in een oogwenk. Deze werktuigen hebben het nadeel dat men grote op slagruimten nodig 'heeft om het vrij wel altijd vochtige graan te drogen, iets dat in strijd met de matcrialenpo- sitie is schuren). Alleen de mooie zo mer van 1947 gedoogde, dat men op gro te schaal van „Combines" gebruik maakte. len en in laboratoria. Bodemboringen hadden tevoren al de resultaten vast gelegd. Zelfs konden enige hectaren onvruchtbare zandgrond tevoien wor den bedekt met klei dat uit sloten en kanalen was gebaggerd. Wat de ontwatering hel eerst aan de orde komend betreft, zogenaamde „draglines" groeven de rechte sloten, een uitgebreid net van draineringsbui- zen leidde het water via de greppels, sloten en tochten naar de kanalen. Daarna kon men beginnen met de in deling der kavels: dat zijn stroken grond van 300 bij 800 meter, waardoor de normale kavelgrootte in de Noord Oost Polder op 24 ha is bepaald. ♦De staat nam de eerste exploitatie ter hand, zelf het eerste risico dragend, voordat de kavels worden verpacht aan particulieren. Men heeft daartoe bedrij ven gesticht van 500 ha, met aan het hoofd een landbouwkundige opzichter, meestal een jonge boer, die zelf deel had genomen aan de ontginningswerk zaamheden en die als „pionier" de eer ste rechten geniet bij het overnemen van dit staatsbezit. In totaal zijn er thans 45 van deze bedrijven. Na grondige bemesting heeft men de gewassen uitgezaaid. De eerste re sultaten vielen bijzonder mee en stem den hoopvol voor de toekomst Men had namelijk het voordeel van een vrijwel zoutloze bodem en uitste kende grond. Als we het staatje van 1942 vergelijken met dat van 1947 zien we in 1942 een uitzaai van zomertarwe over 148 ha en in 1947 over 2105 ha. Voor haver resp. 821 en3018 ha, aardappelen 4 en 140 ha. De meest voorkomende gewassen zijn tarwe, gerst rogge haver, koolzaad, peulvruchten, bieten en olierijke zaden. Hel dorp Emmeloord Naast deze akkerbouw bedrijven heelt men ook tuinbouwbedrijven geprojec teerd voor de voorziening van het ach terland, in het bijzonder Twente. Waar groente- en fruitteelt een intensiever bebouwing is en veel meer werk ver eist, zijn de bedrijven niet groter dan 10 a 12 ha. Dit zal dus een ontlasting betekenen voor de andere tuinbouwge bieden in ons land, een verkorting van vervoersweg, een betere houdbaarheid en dank zij dit alles een goedkopere exploitatie. Hierin schuilt natuurlijk een pro bleem omdat, men door nieuwe tuin bouwgebieden te stichten de overpro ductie in dp hand werkt. Men hoopt echter dat het „achterland" (Duitsland) binnen afzienbare tijd zal gaan consu meren op de oude voet. Verpachting Nadat de staat meent dat het ver antwoord is de grond aan particulieren over te dragen, gaat hij over lot ver pachting, waarbij elke boer per ha voor 1000 gulden garant moet zijn. Hierbij komt men ook tot moeilijkheden zo lang de woningnood de plannen parten speelt. Er is namelijk buitengewoon veel animo voor het nieuwe land. Jonge boeren uit alle provincies melden zich aan als gegadigden. Men heeft het ech ter van directiezijde bil 11 ijk geacht, de mensen, die het langst bij de ontgin ning zijn betrokken geweest, zelf het het land op het water hebben veroverd, de voorkeur te geven, mits zij natuur lijk beschikken over de capaciteiten, enig kapitaal, doorzettingsvermogen en de moed om op de door de Staat inge slagen weg voort te gaan. Er zijn echter voorlopig meer „pi- UITGAVE v h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Teizfoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j Een schaap kan de gemoederen nog al eens in opschudding brengen, getui ge onderstaande opsomming van ver schillende gebeurtenissen waarin het schaap een belangrijke ról speelde. Om vér vvpgihet eerst te beginnen: Door hot ijzeren gordijn „Als er één sohaap door het ijzeren gordijn is volgen er meer". De bevestiging van dit nieuwste spreekwoord geven de schapen van de Brunsvvij'kse kolenmijnen, die illegaal van de Britse zone naar de Russisahe doorgedrongen zijn. ZONDAG A.S., 2,30 UUR Deze onvoorziene sdhapeninvasie heeft een nieuw grensprobleem in de toch al zo geladen politieke atmosfeer gebracht. Onderhandelingen tussen de directie van de mijnen en de Russen leverden nog niets op. De sowjets heb ben de herder alvast gearresteerd. Levensmoe En om in eigen land te blijven, hier volgt een schapen-roman uit Delft De Delftse politie heeft enkele da gen achter een zwart sohaap aangeze ten. Een zeer zwart schaap. Het was zwart van kleur en bovendien bestond een sterk vermoeden, dat het zwart zou worden geslacht en zwart zou worden verkocht. De politie deed enkele huiszoekingen, docb het schaap was weg. Op zekere dag liep het weer onschul dig in de wei. Echter een dag, want toen kreeg de politie een tip, dat het was weggehaald en met een bootje over de Schie was gebracht. Dus: de politie ook naar de overkant van de Schie. En zie, liet schaap was er nog in het land der levenden. Maar de slachtmessen lagen klaar en dit was voldoende om de slager-in-spé naar liet bureau en 't schaap naar de sehutstal te brengen. Daar, in de eenzaamheid begon al dat zwart van de laatste dagen te zwaar op het zwarte sohaap te drukken. Men vond het de volgende ochtend in een ton met water. Het was verdron. ken. Rare Texelse pensiongasten En hier een verhaal van eigen Texel se bodem. Ten minste als het waar is. In een dagblad kwam enige tijd ge leden het volgende verhaal voor. Op 'n boerderij in de omgeving van De Koog werd een varken vermist. De gehele dag zocht men, maar nergens was de vette viervoeter te vinden. Niet geheel op zjjn gemak begaf de boer zich des avonds ter ruste. Des morgens werd hij wakker van veel lawaai en glasge rinkel. Wat was er gebeurd? Het var ken was de vorige dag ongemerkt via de koegang naar de logeerkamer ge wandeld, had heerlijk geslapen in een der bedden van de gasten en sprong door het raam om weer in vrijheid te komen. Er werd bij dit bericht niet ver teld hoe of deze toerist het slaapka mer verlaten heeft Is dit bericht waar? We hebben ter plaatse geinformeerd doch geen beves tiging kunnen verkrijgen. Waarschijn lijk wil de pensionhouder liewer niet in het openbaar bekend maken dat hij dergelijke pensiongasten onderdak verleend. De VVV kon zijn aanslag voor het beddegeld wel eens verhogen. oniers" dan er land en woonruimte ter beschikking is. Daarbij komt nog dat er een aantal Walcherense boeren moet worden ondergebracht. Zij zijn't slachtoffer geworden van de herkave ling op dat getroffen eiland. De polderwerker beschouwt dit zo: „Niks eraan doen en dan als de hel een paradijs is geworden hier op fluweel gaan zitten, is geen kunst". Toch zal men er genoegen mee moe ten nemen dat de Zeeuwse collega's hier ondergebracht worden. Daarvoor is er immers nieuw land. En zij krui nen moeilijk wachten tot de Zuid West enZuid Oost-polder aan de beurt zijn. Dat duurt nog wel even. Omdat het nieuwe land een geheel andere structuur bezit dat het oude liet is nog niet tot volle rijpheid ge bracht en dat zal een kwestie van ja ren zijn blijft het staatstoezicht voor lopig gehandhaafd. De jonge boer wordt dus in alles ge steund. Hij zal materiaal kunnen lenen van de Rijkswerkplaats in Vollenhove, de voorlichting genieten betreffende bemesting, gewas en cultures. Dat hem daarbij vaak geadviseerd wordt zich in coöperaties te verenigen behoeft geen erwondering te wekken. Men staat als massa sterker dan als eenling Nederland zal zich als de polder uit eindelijk voltooid is een grote „graan schuur" rijker weten. Het is nog maai' een kwestie van tijd.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1