Carlo Het vreemdelingenverkeer in goede banen j :'{M) üSj t l Willem Goossens Volkstoneel in Casino Opvoering van „Het Vierde Beest'' wint de grote prijs van Rome Voorjaar 1449 ANW gaat schildjes verstrekken Wild giert de Noordwester langs de duinen en stranden van ons lage Ne derland. Huizen (hoge golven zwiepen woest tegen de donkere duinen en de stormwind doet zandmassa's bij hopen door de wilde lucht vliegen om ver weg weer neer te vallen en vruchtba re gronden te verzanden. Langs de kust zwerven de jutters. Diep in hun stevige jassen gedoken tornen zij tegen de stormwind op en luisteren. Luisteren, of zij geen angst- geselirei uit de zee zullen horen. Luis teren of hun met buit gebracht wordt. En als dan de hoge golven het kleine scheepje uit het verre Noorden op de kust gezwiept hebben, dan vallen de jutters aan op de rijke buit, dan grij pen zij in kisten en vaten, dan wordt gegrepen wat voor hun gading is, dan dan verdrinken vlak bjj hen de zeevaarders. Ongemerkt sluit de zee haar natte armen om de warme licha men. Visioenen glijden voorbij en dan donkerte, om daarna het grote Licht te aanschouwen. Gastvrijheid? Helpende handen? Vriendelijke gastheren? Neen, toen niet! Voorjaar 1949 Zacht kabbelen de golfjes van de zoute watermassa van het Marsdiep tegen de dijken van Texel's oostkust. Blauw is de zee, blauw is de lucht, Hoog boven ons de meeuwen, zij zweven naar de „Dokter Wagemaker" die, beladen met honderden vreemde lingen koerst naar ons eiland. En als even later het schip gemeerd ligt aan de kade, dan merken we op eens een groot verschil met 1449. Dan wordt, de vreemdeling de man of vrouw, de jon gen of het meisje met grote vriendelijk heid welkom geheten. Dan worden ba gage en fietsen op prettige wijze ge lost. Dan voelt de vreemdeling, die nu voet aan land zet op een van de mooi ste eilanden van het Noorden, dat hij van harte welkom is. En na de eerste kennismaking gaat hij cp stap. Wegen gaat hij langs, dorpen tegemoet en als hij dan in Den Burg komt richt hij zijn vraag om pension natuurlijk tot de meest deskundige in stantie, die er op Texel is, nl. de VW. En in minder dan geen tijd, west de vreemdeling dat hij in goede handen is gevallen. Hij krijgt adressen op van hen, die aangesloten zijn bij d» VW Texel. Hij vindt die adressen gemakkelijk, want deze zijn kenbaar aan een VVV schild dat aan de deuren is bevestigd. En de vreemdeling weet, dat daar, waar het schildje bevestigd is, hij goed thuis is. Nieuwe schildjes Om nu even uit de wereld der fanta sie in die der werkelijkheid te stappen diene het volgende. De Algemeen Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft, op aandringen van bevoegde en des kundige autoriteiten besloten, over te gaan tot het laten vervaardigen van schildjes, die uitgereikt zullen worden, aan hen die lkl zijn van de diverse VVV'sr Waarom dit gebeuren gaat? Wel, om de doodeenvoudige reden, dat er grote behoefte begon te ontstaan aan zulk een regeling.. Laten wij eens op ons eiland blijven en een theoretisch geval nemen. Mijnheer A is lid van de VW, houdt pension, maar doet dat zodanig, dat de VW geen verantwoording voor die persoon meer op zich kan nemen. Hij wordt dus geschrapt van de ledenlijst en mag niet meer uitkomen in de pen- siongids, terwijl ook alle voordelen, die voortkomen uit het lidmaatschap van de VVV, vervallen. Hem worden zo mers dus geen gasten toegewezen. Voor filmvoorstellingen, bioscoopvoor stellingen enz. wordt die persoon geen kaarten meer verstrekt e.d. Maar, en mi komen we aan het punt waar wij heen wilden, maar, als nu iemand, en dan bedoelen we de vreemdeling, nu niet zien kan, welk bedrijf wel en welk bedrijf niet aangesloten is bij de VVV, dan kan pers A rustig doorwer ken en gaan profiteren van de service, die de VVV haar leden biedt, zg. dus profiteren van de goodwill die andere kweken. Dit wil de ANW nu voorkomen door schildjes uit te geven voor haar leden, zowel voor de logies-verstrekkende be drijven als de winkelhoudende perso nen. Door middel van pers en radio zal dit liet Nederlandse publiek bekend worden gemaakt en zo wordt er een drachtig gewerkt om tie naam van hen die de vreemdeling iets goeds wil bie den, te beschermen. Vanzelfsprekend wordt deze actie ge voerd in overleg met de verschillende autoriteiten en juist dit maakt het voe ren van deze actie succesvol. Zoals de heren van de ANWB en van de Nederlandse Kampeerraad, die deze week op bezoek waren bij de ad ministrateur van de WV verklaarden, is er op deze manier veel te bereiken en komt dit de naam van Texel zeer ten goede, evenals dit de naam van ons land, tegenover de buitenlandse gasten zeer ten goede zal komen. Vooral de buitenlander moet zeker weten dat, waar hij terecht komt, hij goed terecht komt. Het algemeen stre ven bestaat er om het peil van ons ho ld- en pensionwezen omhoog te bren gen en de maatregelen, die de ANW genomen heeft betekenen een goede stap in jfleze richting. G.W.O. De Vlotbrug bij De Kooy is weer voorlopig hersleld. Verkeer zwaarder dan 9 ton mag deze brug echter niet passeren. Dit verkeer zal van de Frie- sebrug of de brug bij de Stolpen gebruik moeten maken. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. 47. Vijf minuten later werd hij 't pold- tie-bureau binnengebracht. Daar kreeg hij; terwijl buiten de straatjeugd voor de ramen van het schouwspel stond te genieten, een geduchte uitbrander. „Meneer!" zei de inspecteur. „U moet niet denken, dat U hier in 't openhaar aan de bomen kunt gaan hangen en voor hansworst kunt spelen!" 48. Meneer Pimpelmans werd paars over zulk een schandalige onrechtvaar digheid. „Hansworst?" riep hij uit, „hansworst? Inspecteur denkt u dat ik tien jaar voor veearts gestudeerd heb om me hier te laten beledigen? Dat nooit!" 159e ALG. VERG. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW De vergadering werd door 200 afge vaardigden bezocht. De positie van on ze landbouw is nog onzeker. De tuin ders moeten feitelijk opdraaien voor 't minder gelukkig uitvallen van de spe culatie op exportmogelijkheden. Omtrent de richtprijzen voor de oogst 1949 is nog niets bekend. Wat de sa menwerking betreft met de Benelux- landen zal de landbouw waarschijnlijk hiervan wel profijt trekken. Het agra risch volksdeel zal zdoh slechts ten vol le geven als zij het vertrouwen van dat volksdeel weet te verwerven. Als ge volg van een contract, dat met de be- zettings-autoriteiten in Duitsland is af gesloten, zullen 200.000 ton groente ter waarde van 10 mill, dollar aan de Duit se bevolking worden geleverd. Alle overschotten van onze tuinbouw zfjn dan evenwel nog niet geplaatst. De daling van de aardappelprijzen leidt naar een catastrophe. Een tele gram hieromtrent waarin tevens aangedrongen werd op spoedige publi catie van de richtprijzen voor de ak kerbouwproducten oogst 1949, alsmede nieuwe melkprijs werd aan de mi nister verzonden. In Daniels profitieën staat: Het vier de beest, is een vierde rijk, dat de aarde zal zijn en verschillen zal van al le anderen rijken. Het zal de hele aar de verslinden, haar vertrappen en haar verscheuren. Maar als het gerechtshof zich nederzet zal men hem zijn macht ontnemen, die verwoesten en voor al tijd vernielen. Dit beeld moet Pater Henri de Greeve voor ogen gehad hebben toen hij ten tijde zijner gijzeling te St. Michiels- Gestel het stuk „Het Vierde Beest" schreef. Tegen deze melancholieke achtergrond der Duitse bezetting ach ter prikkeldraad en bajonetten kwam dit drama tot stand dat een vervloeking en een bede tegelijk is. In deze omge ving liet de Greeve de figuur van Heinric'h ontstaan, een in hart en nie ren echte Pruis, in de volle slechte zin van het woord, \erwaand en hoogmoe dig. Deze Heinrioh, prachtig vertolkt door André van Dijk, werd geheel in beslag genomen door de bovenmense lijke inzichten van het „Herrenvolk" De rol van zijn tegenspeler, Kurt, werd prachtig uitgebalanceerd weerge geven door Willem Goossens. Kurt was na 1918 opgevoed bij pleeg ouders te Uitgeest. Artistiek van aan leg als hij was, werd hij kunstschilder. Door de leugenachtige frazen van 't Hitler-regiem evenwel kwam ook hij bij de partij terecht. Beide figuren hadden als Ober-sturmführer de leiding van 'n Gestapobureau ver achter het Rus sische front. Ze verschillen echter on derling veel in karakter. Heinrioh blijft de partij op fanatieke wijze steunen, Kurt daarentegen wordt steeds meer gedesillusioneerd door hetgeen hij mee maakt, zijn geweten begint steeds meer te spreken, zijn artistieke aanleg en zijn esthetisch inzicht kunnen zich hoe langer hoe minder met de gebeur tenissen verendgenl Deze protesten van zijn geweten, de grote vra.tg wat er van Duitsland na de oorlog terecht moet komen, alsmede de verbroken ver loving met zijn Hollands meisje uit Uitgeest de dochter van zijn pleeg ouders vormen zijn grote conflic ten. Tenslotte vinden deze problemen een oplossing. Kurt zowel als Heinrioh komen tot de ontdekking dat Duitsland een lange, smartelijke weg moet afleg gen en wel: Een weg terug. Van de talrijke verder medewerken den noemen wij hier slechts de Jood, vertolkt door Heddy Bouber, de illegale werker Herman Mandeis )Teddy Goethf en de president van de militaire rechtbank (Bram Bouli). Kostelijke staaltjes van goed volksto neel werden vertolkt door de beide Hollanders bij de Waffen SS: Jopie de Amsterdammer (Jan Kelly) en manke Janus (Jan Nooy) alsmede Gcrrit Koo ien (Wim Poncia). De toneel entourage alsmede de ge luidseffecten waren prima verzorgd. Over het vertoonde spel kunnen wij niets anders dan met de grootste lof schrijven. Ook de vertolkingen van de kleinste rollen waren in uitstekende handen. Deze succesvolle tournee is reeds in Juli van dit jaar aangevangen. Tot en met het volgend jaar Mei treedt dit ge zelschap iedere avond met dit stuk op; vanaf 1 November voor enige tijd in 't Amsterdamse Carré. We kunnen ons gelukkig prijzen nu reeds kennis ge maakt te hebben met de weergave van dit toneelstuk waarvoor wij slechts de actieve Casino-directie dankbaar kunnen zijn. Deze activiteit werd dan ook met een totaal uitverkochte zaal 'beloond. GEMENGD NIEUWS. Er bestaan plannen om begin 1949 de distributie van eieren op te heffen. Een millioen kg witte kool moest in Langedijk worden vernietigd. Een vrijwillige teeltbeperking bad veel schade kunnen voorkomen. In'40 werd reeds tot ruilverkaveling op Wieringen besloten, doch eerst in 1946 kon een begin met de werkzaam heden gemaakt worden. Ofschoon veel van het typische karakter van het Wie- ringer landschap opgeofferd is, kan deze verkaveling als een succes be schouwd worden en zal straks een ze gen voor de agrarische bevolking blij ken te zijn. Uit 4599 oude percelen zijn thans 18114 nieuwe kavels ontstaan. Met het passeren der akte van ruilverkave ling, waarin de zakelijke rechten van 633 eigenaren zijn omschreven, is de laatste phase in het ruilverkavelings- proces Wieringen afgesloten. Vanaf 1 November a.s. zullen alle arbeiders boven de 23 jaar één gulden per week meer ontvangen. Een verho ging van de kinderbijslag voor grote gezinnen is in voorbereiding. Brood en suiker gaan binnenkort van de bon. Brood wordt 4 cent per 800 gram duur der, alsmede suiker ong. 17 cent per kg; varkensvlees 53 cent per kg, boter 25 cent per half pond, antliraciet 60 et, per mud. De melkprijs zal 1 cent dalen. Prijzen voor .margarine, rundvlees en kaas blijven ongewijzigd. Op 9 Nov. wordt 't herstellingsoord voor vrouwen en meisjes „Heideheuvel" te Hilversum, uitgaande van de Nrd. Holl. Ver. „Het Witte Kruis" weer ge opend. Het biedt voorlopig plaats voor 100 patiënten. De bonnen voor werkkleding H 8 en L 8 zijn tot nader order geldig ver klaard voor het kopen van werkkle ding. TONEELGROEP „HET MASKER" Naar wij van de zijde van de toneel groep „Het Masker" vernemen, zal op 17 en 18 December a.s. het komedie stuk „Freuleücen" van Herman Roel- vink ten tonele worden gebracht. Dit stuk, hetwelk ten eerste male door de Kon. Ver. „Het Nederlands Toneel" op 28 Nov. 1911 opgevoerd werd, speelt zich af in 1799. Op 22 Maart 1919 vond met buiten gewoon veel succes een opvoering plaats door de N.V. „Het Toneel" dir. Dr. Willem Royaards in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, medespelen-i den waren toen o.m. Dr. Willem Roy aards, L. Saalborn en F. Bouwmeester. Het stuk stelt, aan de medewerkenden zeer zware eisen maar gezien de pres tatie welke „Het Masker" liet vorig to neelseizoen heeft verricht, geloven wij zeker, dal voor de echte toneel liefheb bers twee mooie avonden te wachten staan. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Christus Koningschap. Missen in Den Burg en Oosterend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 uur. Biechtgelel. van 7-7,30 uur en 's avonds na het lof. Communie onder alle mis sen en om 7 en 9 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. Communie voor en onder de Missen, Vrijdag en Zaterdag ook 6,30 uur. Maandag: Allerheiligen. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur in Oosterend 0111 10 uur. Om 7 uur Zielenvesper met preek, daarna biecht gelegenheid. Dinsdag: Allerzielen. Missen in Den Burg om 6,30, 7 8 8,30 en 9 uur, in de bijkerken om 8 en 8,30 uur. Om 9 uur gezongen Requiem. Communie onder alle Missen en om 6,30 en 7.45 uur. Geen biechtgelegenheid. N.m. 7,30 uur Lof met rozenkrans. Woensdag: In Den Hoorn ook een II. Mis om 8 uur. Geen lof. Om 8 uur jongenscong. Donderdag: Ook in Oosterend een H. Mis om 8 uur. 3,30 uur bienhtgel. voor schoolkinderen en van 7-8 uur voor volwassenen. Vrijdag. 1ste Vrijdag. 8 uur gezongen H. Mis. In Oosterend om 7,45 uur een gezongen Mis. 7,30 uur lof t p v !i. rL Hart, Zaterdag: 1ste Zaterdag v.d. maand. Van 4 tot 8 uur hieohtgel. op hele u. 6 uur rozenkrans. HALLO BANDOENG! KATH. THUISFRONT. Zn is dan weer de beurt eens aan de Boys voor het berichtje, hetgeen we dan ook dankbaar aanvaarden. Maar eerst even een algemeen nieuw tje dat jullie ook zeker ten zeerste zal verblijden. In de krant van Woensdag zullen allen 't wel gelezen hebben, maar jongens de klok hangt weer in de to ren hoor enhij luidt ook. Vroeger •hoorde je het eigenlijk niet, maar als hij nu maar een kik geeft (bij wijze van spreken) dan hoor je hem hoor. Dat 't een hele drukte geweest is dat zullen jullie wei begrijpen. En eerst de strop nog dat hij niet met de boot van 1 uur mee kwam, maar enfin hij roept ons weer trouw voor de H. Diensten naar de kerk. En als logische gevolg trek king kunnen, als van ouds de naasten buren weer tot het luiden van 10 uur blijven liggen (praten we niet meer over. Nu de Boys nog even. Jongens we draaien op volle toeren hoor, behalve dat liet 1ste z'n laatste twee wedstrij den met drie invallers heeft gespeeld, wat best te ontdekken viel. Het tweede weert zich kranig in de 3e,klas. En 't derde boekt ook goede resultaten. Adsp. A bezet een1 goede 2e plaats en de kleine B-tjes staan in die afdeling onderaan, maar het wordt steeds beter, ze zijn nu al van een nederlaag van 16-0 tot 4-1 gekomen, dus wie weet. We zijn bezig aan een nieuwe om heining aan de weg. Die oude tuinwal gaat weg en er komt gaas te staan. Ook de penn. is aardig tevreden. De donateurs stegen in getal en hij mocht tevens een aardig presentje ontvangen, dus draaien we rustig door. Beste jongens en in het bijzonder de Boys, jullie weten zo weer het een en ander. Ontvang van allen de hartelijke groeten maar in 't bijzonder van de pen ningmeester Jac. Söhrama. door HEDDA LINDNER 51.) Want buiten de deur ontstond op dat moment een luide woordenwis seling. Een bulderende stem riep: „Ruk in, kerel, ik wil naar mijn vrouw"! Een dof geluid, als van een vallend liohaam volgde en toen vloog de deur open. Stephan van Tihungern stond op de drempel. Zijn blik vloog van bet ene gezicht naar het andere en bleef eindelijk op Carla rusten met een uitdrukking, die Lilian doodsbleek deed worden. Hij deed een paar snelle schreden cn.... Carla is weer in La Paz, in de ro zentuin, waar het zo heerlijk geurt, dat je er op de grond kunt gaan liggen en in een soort bedwelming raken, die bijna onaards ia Carla staat op een berg en kijkt uit over het verre land en in haar hoofd en in liaar borst is een gevoel, zó vrij en zó blij, dat het lijkt of zij zó zal gaan siapen. Carla zit te paard en galoppeert door bloeiende velden en haar paard snuift van blijde dartelheid. Het gaat sneller en sneller Dat alles beleefde Carla in de secon de waarin haar man liaar in zijn ar men nam, waarin zij zijn lippen voel de en zijn zachte, innige troostwoorden hoonde. En toen werd de bedwelming sterker cn sterker. Ze boorde nog al leen geluid als klokkengebeier ver.... Stephan voelde het lichaam in zijn armen steeds zwaarder worden. „Een stoel"! schreewde hij tegen de direc teur. Deze schoof een fauteuil bü en Carla zonk er in neer. „Het is niets" zei ze ahveer met. ble ke lippen, die zwak glimlachten. Een groot onverwacht geluk kan ons overweldigen, verlammen voor een ogenblik, maar het is tevens het beste geneesmiddel voor al onze kwalen. En zo zag Stephan nu ook, dat Oarla weer bijkwam en dat er zelfs weer wat kleur op haar wangen kwam. Niettemin bleef hij haar hand vast houden, terwijl hij zich tot de anderen richtte. „Mag ik vragen wat deze scène te betekenen heeft, directeur? Zijn stem klonk nu kalm, maar de kloppende slagader aan zijn slaap die toonde duidelijk hoeveel zelfbeheersing er in die kalmte was. De directeur liet het aan de detecti ve over om te antwoorden. Deze legde in het kort de situatie uit. „En dat acht u voldoende om mijn vrouw aan de politie over te leveren?" vroeg Stephan koel. „Het zijn niet meer dan vermoedens, zwakke vermoe dens. Ik voor mij heb de indruk, dat hier een sohurkachtige intrige tegen mijn vrouw gesmeed is." Zijn blik ging naar de Lanval, die, na Tlmgern's ngrijpon, op onopvallen de W'ijze de nabijheid van (1e deur had gezocht. „Alles goed en wol," hield de direc teur vol. „U zult moeten toegeven, ba ron, dat wij recht hebben te vragen: „Hoe komt de smaragdhanger van me vrouw Bredeoke in de koffer van uw vrouw, aangenomen, dat de brillanten werkelijk liet eigendom van uw vrouw zijn?" „Misschien is liet beter, dat u die vraag aan de Vicomte doet", zei een stem in de deur. Daar stond professor Leclerc en hij vervolgde tegen Thungren: „Lieve he mel, u kunt lopen, baron. Ik was doods bang, dat de vogel te vroeg zou worden verschrikt en nog zou kunnen wegvlie gen." Alle ogen gingen naar de Lanval en zagen met schrik hoe het uiterlijk van de eleganten, welgemanierden Vicomte veranderde in dat van een in het nauw gedreven misdadiger. Het was een af schuwelijk gezicht, dat grauw bleke ge laat met de schichtige ogen die naar een uitweg zochten. „Beweeg je niet Lanval," zei de pro fessor. „Het zou me spijten als ik dit dingetje tegen je zou moeten gebrui ken" hij toonde een automatisch pistool. In Parijs en Rome ben ik te laat gekomen, maar de juwelen van nirs Mallory hebben je de nek gebro ken. Wel is waar ben je mij in die nacht ontsnapt, maar je ijdeliieid heeft meneer de Vicomte de Lanval, meneer Oliver Berriok, meneer de Marquis de Saint Bla.ve keuze genoeg niet waar Janec Livkovidh?" Lanval was zich alweer meester. Hü was verstandig genoeg om in te zien, dat er geen ontkomen mogelijk was, want met de heer Leclerc waren twee andere heren het bureau binnengeko men en ter weerszijden van de Lanval gaan staan. Als Carla de twee krantenlezers in de hal goed bekeken liad, zou zij ze herkend hebben. Hij dacht niet meer aan tegenstand, hij keek alleen maar met felle ogen naar Thungcrn, die naast Carla stond en haar hand in de zijne hield. „Nooit zou je mij gekregen hebben, ellendige speurhohd," zei hij, „als niet als nietHij wierp een blik op Carla, die zij gelukkig niet opmerk te. Ze lette nauwelijks op wat er om haar heen gebeurde. Stephan had niets met deze afschuwe lijke geschiedenis te maken, integen deel, liijwas naar haar toe gevlogen om haar te beschermen, omdat hij haar lief had. Dat was het enige wat liaar bezighield. Al het andere was haar on verschillig. „Ja, ja de beroemde fout, die elke er varen misdadiger en ervaren in je vak dat ben je. dat moet ik toegeven je er toe gebracht, te pralen met je kennis van de diefstal. En van die diefstal kon nog niemand weten dan twee of drie anderen en.... de dader éénmaal maakt" zei de professor goed moedig. „Maar ik zou graag willen we ten wat je bedoeling geweest is met die smaragd. Waarom je die fout ge maakt hebt." „Wie ben je eigenlijk, die hier zo'n hoog woord voert?" snauwde Lanval, plotseling woedend. „O, pardon, ik vergat in de opwin ding mij voor te stellen. Inspecteur Condat van de Pai'ijse geheime politie. Sedert drie maanden heb ik de speciale opdracht de beroemde juwelendiief en zwendelaar Janec Livlcovich i.it Praag te pakken te krijgen." „Vervloekt!" mompelde Lanval. „Als ik geweten had, dat jij mij op liet spoor was „Dan zou je je biezen wel gepakt hebben," zei CondatDat kan ik be grijpen." Hij kwam op de Lanval toe, nam hem bij zijn arm en bracht hem naar een hoek van het vertrek. Daar vervolgde hij het gesprek op zachte toon. „Vertel mij van die smaragd, Livko- vicli het interesseert me buitenge woon," zei hij. Lanval had geen reden meer om te zwijgen en meer nog hij sprak misschien voor het eerst van zijn le ven de waarheid. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4