d Lang leven onze ontspanningsclubs want ver is nog het voorjaar Als de vogels trekken Texel neemt de leiding Ouderavond O.L, School Zuster Mulder Koninklijk onderscheiden Zilveren Ere-Medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Sint Nicolaasviering WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 «2e JAARGANG No. 6267 TEXELSCHE COURANT De Herfst, ah, dat heerschap, dat al tijd weer schuchter om de hoek komt kijken, wannneer de Zomer, ook al ti mide, weggeslopen is, als schaamde hij zieh, de Zomer, nog langer ten tonele te vertoeven in z'n tot de draad versleten jasje, dat hij achteloos liet liggen. De brave opvolger krijgt het cadeau, zo'n schamel kleed. Daar komt de Herfst, een kind nog, jong van dag. Hoe gauw gevuld ook is zijn hand. Hoe zeer is hij ingenomen met het afleggertje van zijn voorganger. Zo waar, hij noemt het okergeel, hij spreekt van de fraaiste kleuren bruin, de schilder is zijn grote vriend. Maar aoli, dat heerschap is zo nukkig, wat doet hij daar nu? Hij soheurt en rukt, hij gromt en brult. En niets is hem meer naar de zin. Als een ontketend- monster rent hij langs de stranden, hij ïaast door de bomen, hij zoeft om de huizen, de schuren, de boeteu en klam pen en wallen. Hoog klimt hij op tot de wolken, die voortjagen in eindeloze co lonnes. Ja, machtig is hij, de Herfst en klein ligt daar beneden hem het eiland. Soherp snijdt het zand in dolle draai ing rond de helm'beplanting, late trek vogels gooien er een schepje op. Grauwer en troostelozer nog wordt het eiland. De toeristen zijn weer afge zakt naar het zuiden. Velen, zo niet al len, mijmeren aan 't knapperende haard vuur na over die gelukkige vacantie- vreugd op Texel, welks strand met zijn onmetelijk zonnebad, zijn bruisende branding, lokkend tot jolig waterspel, heeft plaats gemaakt voor 'n oord van brute kracht, en grote eenzaamheid. „En dan gaan jullie jutten!" lachte de stedeling en hij gaf ons een knip oogje van verstandhouding Mijn vriend, meen niet dat alle Texelaars jutters zijn! Gooien wij het hoog op, nemen wij aan van duizend jutters, dan blijven er altijd nog acht duizend niet-jutters over en deze grote categorie zegt: „Wij zijn ons warme strand kwijt, de zonbestoofde duinpan netjes, de verse meeuweoeitjes, het bonte schouwspel van de uitgelaten vreemdelingenjeugd (en al wal op Texel \acantie viert voelt de jeugd weer door zijn hele body!) jeugd in vrolijke ja ponnetjes en sportieve shirts, dat alle maal zijn wij kwijt, komt, koppen hij el- klaar, blaast ze nieuw leven in, de ver enigingen! Laten wij dammen, schaken deniersbedrijf zich een ram bam trapt in een fikse Oostenwind, tja, dan raakt Texel's verenigingsleven op vollen toe ren. Dan bekruipt de jonge 'andbouwer de lust om ondanks de zware dag Wie heeft mij uit de slaap gewekt, In deze late najaarsnacht? Wie heeft mij dit geluk gebracht? Het is de wulpdie over trekt Hoor ik dat wondervol gefluit. Zo vragend en zo warm van toon, Zacht klagend en aangrijpend schoon Dan houd ik het in bed niet uit. Het is, als wervelt het geruis, Van vleugels langs en rondom mij. En stil verrukt tuur ik voorbij De sterren van het Zuiderkruis. En voor het opgeschoven raam Mijn hart reist met de vogels mee Ver over land en over zee Fluister ik zacht een kleine naam. Jan Visser. Uit: Ootoberno. van „De Wandelaar". .de wolken, die voortjagen. biljarten, voetballen, hockeyen, bridgen acteren en last not least de ouwe Sun- derklaas in ere houden!" Texel wéér actief En zo ga&t het, gelukkig, jaar in, jaar uit. Zodra de eerste wollen stoffen in de etalages worden ten toon gesteld, de bakker zijn eerste taaipoppen gaat kneden en de smidsjongen zich gnui vend de armen boven het cokesvuur warmt als de besteljongen van 't krui- gaan zij trainen om de beker te veroveren. achter de ploeg, met zijn makkers te gaan repeteren voor bv. een revue van „Wij vieren feest", dan gaan de voetballers extra trainen om tooh de be ker te veroveren, dan puzzlet de schaker nieuwe problemen uit om toch nog eens kampioen van het eiland te worden en de monteur werkt zich in het zweet om de motor nog klaar te krijgen, die avond, vóór zijn toneelrepetitie gaat beginnen. Zo bereidt Texel zich voor. Het neemt de handschoen op tegen Herfst en Win ter. De Herfst rukt en loeit, al naakter staan daar de bomen, de goudsbloemen verwelken, rauw is de kreet van de hongerige meeuw. Een blad valt, wéér een, wéér een. En zojuist is er ook in onze redactie bus weer een blad gevallen, een blad beschreven door een feestganger in dc herfst. Een verwoed biljarter en aan hem en aan al die anderen, die zich gaan bewapenen in de vreedzame strijd tegen de lange winteravonden, hebben wij gedacht, toen wij uitriepen aan de kop van dit artikel „Lang Leven onze Ontspanningscïubs!" Hij schrijft ons: „Donderdag 27 October j.l. mocht de biljartclub „Fortuna" haar 10-jarig be staan hei-denken en het bestuur had ge meend deze dag niet zo maar voorbij te laten gaan. Natuurlijk niet! Nu is tien jaar niet zo'n hoge ouder dom zult 11 zeggen, maar op Texel wor den vele verenigingen opgericht, dooh vele verdwijnen weer met de stille trom en daar denkt „Fortuna" in het geheel niet aan." Het was feest en groot was de bijval van de 70 aanwezigen toen de heer Prins, voorz., de oprichter van de club, de heer J. P. Standaart, thans woonach tig te Rotterdam, hartelijk huldigde. „Fortuna-van-Standaart" was de eer ste biljartclub op Texel; van haar ging al ras zulk een goede roep uit, dat meer dere clubs werden opgericht en thans heeft welhaast ieder dorp zijn eigen club, die door onderlinge wedstrijden de lange winteravonden korten. „Dat er een kameraadschappelijke geest heerst, getuigde d- grootse bloemenhulde, alsmede de aanwezigheid van verscheidene besturen van andere clubs." Goed zo, Fortuna, jij en al die andere clubs, op welk gebied ook, schakers, met stugge gezichten, verwoede hockey ers en voetballers met captain Hood-ex- pressies, tonelisten met Shakespeares allures, allemaal veel genoegen toege wenst, En veel spanning in de lange ruk naar het verlossende voorjaars licht VOOR DE VROUW. GOED GEMUTST Dat bent u zeker met zo'n leuk dopje. U kunt er een sportief of gekleed ka rakter aan geven, net naar het u lijkt. Een paar van de ontelbare mogelijkhe den laten we hier zien. Van vrolijk ge kleurd vilt, in navolging van de beken de Zwitserse Alpenmutjes kwistig met bloemetjes of motiefjes in een andere kleur bestrooid, siert het de krullebol van een bakvisje. In effen grijs met 'n cyclamenkleurig s-jaaltje van georgette tussen rand en bolletje genaaid, maakt het uw grijze toiletje, nog gekleder. o'6 vouw] HALVE BOL SL'/aSS/a O X8 HALVE RAND En staat ook het fluwelen kapje met de luchtige garnering van tule of voile niet Charmant? - Stelt u het zich ook eens voor met een geheel borduurde rand, niet een chique toefje fijne veer tjes of alleen maar één kwiek veertje? Maakt u het dopje van vilt dan werkt u de onderrand naar binnen af met 'n ribsband. Bij andere stof zult u het kapje moeten voeren en bovendien de rand stijf maken met een inlegsel van linnen of stevig gaas. Bij het knipper, de stof schuin nemen. Borduursel ed. brengt u aan voor het voeren. ELLA BEZEMER Aangezien Randers vrij had kon Texel de leiding veroveren. De uitslag luidde: VroneW'Waard 8-3 TexelLSW 4-0 SehoorlZeevogels 0-2 WatervogelsBerdos 3-0 I)e stand luidt thans: Texel 8-13; Randers 7 )1; Zeevogels 6-10; N. Nie- dorp en Watervogels 7-9; Berdos en RKAFC 0-6; Vrone 7-4; W'Waard 7-3; Sc-hoorl 7-2; LSW 6-1. A S. ZONDAG; W'Waard—Texel LSWSohoorl ZeevogelsWatervogels Berdos—REAFC N. NiedorpRanders ONTWIKKELING OOSTEREND Na een zomerslaap gaat de vereniging „Ontwikkeling" te Oosterend weer aan het werk. Voor liet komende seizoen staan interessante lezingen op het pro gramma. Het bestuur van bovengenoem de vereniging verheugt er zich over dat Burgemeester G. D. Rehorst zo vrien delijk is het. winterprogramma te willen openen met een causerie getiteld: „Enige grepen uit de economische geschiedenis". Deze lezing zal Dinsdag 9 November des avonds om 8 uur worden gehouden in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend. Door uw aanwezigheid op deze avond verzekert u zich van een goede kijk tip de hedendaagse econo mische maatregelen en toont u, dat het werk der Vereniging voorziet in een ook bij u aanwezige behoefte. OOSTEREND. .Vrijdagavond 29 Oc tober werd er in de O.L. School een ouderavond gehouden. Bij de opening door 'het Hoofd der School, sprak deze woorden van welkom tot de vele aan wezigen. Spreker m 'rkte o". dat het aantal personen de verwachtingen van BUREAUX WEDEROPBOUW HUISVESTING EN OORLOGS SLACHTOFFERS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de werkzaam heden, verband houdende met de weder opbouw heden door de gemeente zijn overgenomen. Het bureau is onderge bracht ten raadhuize (afdeling Gemeen tewerken), telefoon no. 21. Het bureau is voor het publiek ge opend op Maandagmorgen van 10-12 uur en op Woensdag- en Vrijdagmor gen van 11-12 uur. Het bureau voor de huisvesting en de verzorging van ed oorlogsslachtof fers is thans gevestigd in de barak aan de Eerste Kogel-dwarsstraat, telefoon 171, waarin voorheen de wederopbouw was gevestigd. Voor huisvestingsaange legenheden wordt zitting gehouden op Maandag- en Donderdagmorgen van 9.30-12 uur en voor de verzorging van oorlogsslachtoffers op Dinsdagmorgen van 9,30-11 uur. Texel, 1 November 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. REHORST. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. de Oudercommissie verre had overtrof fen. Verheugend vond hij dit verschijn sel omdat het bewees dat de Ouders be langstelling hadden voor de school van hun kinderen. Met de wens dat deze belangstelling nog mocht toenemen, en uitgroeien tot een 'hechte samenwerking tussen school en huis tot heil van de kinderen, eindigde de heer FMmich z'n openingswoord en gaf de penningmees ter en de secretaris gelegenheid een verslag uit te brengen. Hierna vond verkiezing van twee le den der Oudercommissie plaats: de hr. P. Brans werd met algemene stemmen herkozen, waarna in de vacature, ont staan door het vertrek van mevr. L. Dros-Witte, voorzien werd door verkie zing van mevr. Djjt-Ran. Voor de pauze kreeg mej. T.Botma nog het woord, die met welgekozen woorden 'haar werk op de school overzag en afscheid nam van de Ouders. Tijdens de pauzp werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Een lezing met films over „De mo derne techniek bij ons onderwijs" was het eerste punt na de pauze. Tijdens de mededelingen o.a. in verband met het Sint Nicolaasfeest deelde de heer Fiel- midh mede, dat door hem, na overleg met dc Oudercommissie, contact was ge zocht met de School met de Bijbel, over een gemeenschappelijk St. Nicolaasfeest. Van mej. T. Botma, die met ingang van 24 November de school gaat verlaten, nam spreker afscheid, waarbij hij, sprekend namens ouders, juffr. Botma dankte voor hetgeen ze naar haar in zichten voor kinderen had gedaan. Na haar alle goeds te hebben toegewenst, kondigde hij de Rondvraag aan. Een vraag over vervolgonderwijs aan oude ren zal nader beantwoord worden. Wel laat. maar in de beste stemming luisterde men naar het sluitingswoord, waarin het Hoofd der school de hoop uitsprak, dat ook in de toekomst de ouderavonden zo druk bezocht zouden worden. 2 JANUARI 1915 t OCTOBoR 1948 „In verband met uw grote verdien ste als wijkverpleegster en hulsbe zoekster heeft de Minister van So ciale Zaken mij uitgenodigd u mede te delen, dat het Hare Majesteit de Koningin, bij Koninklijk besluit van 22 Oct. 1948 No. 41, behaagde u de Ere-Medaille in Zilver ver honden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen. In dit Ere teken is de erkenning van uw ver dienste op het gebied der Volks gezondheid gesymboliseerd," aldus sprak Burgemeester Rehorst Vrijdag avond j.l. Zuster Mulder toe, toen zij Vrijdagavond j.l. ten hare huize op spontane wijze werd gehuldigd. Behalve Burgemeester en het Dage lijks Bestuur van de afdeling Texel van het Witte Kruis gaven dokter Renout en diens echtgenote blijk van hun be langstelling. De voorzitter, de heer J. C. Rab, schetste de grote verdienste van zuster Mulder, die 2 Januari 1915 als ver pleegster in dienst trad van de toenma lige Texelse Algemene Wijkverpleging en welke taak zij drie-en-dertig jaar lang op zulk een voorbeeldige wijze heeft vervuld. Spr. vertolkte aller oprechte gevoelens van dank voor alles wat zuster Mulder op het gebied van de Volksgezondheid 'heeft verricht en bood haar als blijvend aandenken aan deze in het bijzonder voor haar patiënten zo zegenrijke pe riode een theeservies in tin met bijbe horend blad aan, waarop hij de wens uitsprak dat zij nog veie jaren een wel verdiende rust zal mogen genieten. Hierna sprak Burgemeester Rehorst. „Het doet mij een bijzonder groot ge noegen hier aanwezig te kunnen zijn om u namens het gemeentebestuur onze hartelijk dank te betuigen voor alles wat u in de loop der jaren in u« mooi doch moeilijk beroep voor onze gemeen schap hebt gedaan. Ik ben er zeker van, dat het u moei lijk zal vallen afscheid te moeten ne men van een beroep, waaraan u zich met liefde en toewijding ten vollen ge geven hebt, ik ben er ook van overtuigd dat u met grote voldoening kunt temp zien op de door u destijds gekozen loopbaan. U had een moeilijke, maar dankbare taak. Niet alleen het lichame lijke lijden van uw patiënten hebt u zo veel als in uw vermogen lag verzacht, ook op geestelijk gebied is u hun tot grote steun geweest. Nadat de Burgemeester zuster Mulder de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst cespeld had, sprak hij de hoop uit, dat het haar gegeven mag zijn zihh nog vele jaren over deze onderscheiding te verheugen. Zuster Mulder verzocht de Burge meester haar dank over te brengen aan Hare Majesteit voor deze grote eer. Daarna memoreerde zuster Mulder de prettige samenwerking met de voorma lige Texelse Algemene Wijkverpleging en het Witte Kruis. Voor de ziekenverpleging zijn door zuster Mulder in het geheel 62758 en ten behoeve van de zuigelingenzorg en t.'b.c.-bestrijding 7000 bezoeken afge legd. Gaarne had zuster Mulder nog enige jaren haar zorgen aan hulpbe hoevende patiënten willen besteden, maar minder goede gezondheid was de oorzaak dat zij genoodzaakt was haar beroep neer te leggen. Met een dankwoord aan allen, doch in het bijzonder aan Hem, die haar in staat had gesteld het beoogde levens doel te bereiken, besloot zuster Mulder deze eenvoudige dooh niettemin plech tige bijeenkomst. UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkeri} en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p half j De Burgemeester van Texel verzoekt, in verband met het feit, dat 5 en 12 December dit jaar op Zondag vallen, het Sint Nicolaasfeest en de Ouwe Sunder- klaasviering op respectievelijk Zater dag 4 en 11 December te doen plaat» vinden. Texel, 30 October 1948. De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de IMinister van Oorlog dd. 25-10-'48 afd. A 3, S 2, Bur. 1 Nr. 1690 viijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige van de lichting 1948 heeft verleend we gens aanwezigheid van een bijzonder geval, aan Cornells Kooger, thans wo nende in Canada. Deze vrijstelling geldt voor zolang genoemde persoon in Canada gevestigd blijft. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendma king in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingediend, moet met redenen om kleed zijn en worden ingediend bij d« Burgemeester, ter secretarie dezer ge- me.ente. Het behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld. De Burge meester zorgt voor de doorzending van tipt verzoekschrift aan de Koningin, dl» op het beroep beslist, na advies van d» raad van state, afdeling voor de ge schillen van bestuur. Texel. 3 November 1948. De burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. INENTING TEGEN DIPHTERIE Eerste inspuiting Ten vervolge op de reeds eender ge dane publicatie delen Burgemezster es wethouders der gemeente Texel thans mede, dat de eerste inspuiting tegen diphterie op de onderstaande plaatsen en tijdstippen zal worden gehouden. De inenting zal plaats hebben in d» school, voor welk» het kind is opgege ven. Kinderen, die mondeling of schrif telijk ten gemeentehuize voor de inen ting werden opgegeven, kunnen 3lecht» worden ingeënt in de diehts'bijzijnde Openbare Lagere School. Op beperkte schaal is ook nog inen ting of herinenting mogelijk van kin deren, die tot dusverre nog niet voor de inenting werden opgegeven. Men dient zioh daartoe met het kind naar één der onderstaande scholen te bege ven op het daartoe aangewezen tijdstip. De plaatsen en tijdstippen der vol gende twee inspuitingen worden nog nader bekendgemaakt. Kinderen, die echter reeds een keer volledig werden ingeënt, kunnen nu volstaan met één inspuiting. Texel, 25 October 1948. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester voornoemd. Mr. G. D. REHORST. De. Secretaris: P. BEEMSTERBOER. O.L.S. Zuid-Eierland, Donderdag 4 Nov. a.s. 9,30 uur. O.L.S. De Koog, Vrijdag 5 Nov. a.s. 9,30 uur. O.L.S. De Waal, Woensdag 3 Nov. a.s. 2 uur. Nutsbewaarsohool Den Burg, Woensdag 3 Nov. a.s. 2,30-3 uur. Christelijke School Den Burg (C.V.O.) Woensdag 3 Nov. a.s. van 9-10 uur. O.L.S. Oudeschild, gecombineerd met kleuterschool Chideschild, Woensdag 8 Nov. a.s. 9 uur. R.K. School te Den Burg, Woensdag 18 Nov. 3 uur. U.L.O. School te Den Burg, Donderdag 4 Nov. 10 uur. R.K. Fröbelschool te Den Burg, Don derdag 4 Nov. a.s. 3 uur. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? De Koog le dag 4 Nov., van 9-10 allee* zelfverzorgers De Koog en wijk K no. A tot D. 10-11 de letters E-K; 11-12 de let ters L-V; 12-1 letters W-Z. Geen zelfverzorgers van 1-2 nr. 1-40; 2-8 nr. 41-80; 3-4 Wijk K. Dc Waal lc dag 5 Nov. alleen zelfver zorgers van 9-10 de letters A-G; 10-11 letters H-M; 11-12.30 letters N-Z. Geen zelfverzorgers van 1-2 De Waal van 2-3 Wijk W.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1