De Texelaars waren L.S.V.V. verre de baas Texelse Boys maakten vergeefse reis Onze Cultuurgrond lijdt aan slepende ziekte TEXELSE M^RKT. DEN BURG. Aangevoeld op Maan dag 1 Nov. 1948, 26 Koeien van f 425,- tot f 650.-; 8 Graskalveren van f 160,- tot 1 220.-; 3 Biggen van f 45,- tot f 70- Voor de levering 9 Koeien en 7 kalveren 5 NOVEMBER U.D.I. De uitvoering op a.s. Vrijdag 5 Nov. gaat door! Voor de uitvoering op 12 November, met plaatsbespreking op a.s. Zondag, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar aan de bekende adressen. (Zie adv.) PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Den Hoorn. Vrijdagavond 5 November 8 uur Bjjbelkriug in de P.H. Polder ten huize van fam. Roeper-Koopman. De Waal. Hedenavond 7,30 uur Ds. J. J. Janse, Oogstdankdienst. De Koog. Donderdag 4 Nov. 7,30 uur Ds. Janse. Oogstdankdienst. EVANGELISATIE Vrijdagavond 8 uur n.m. samenkomst in het lanfare gebouw te Den Burg spreker de heer H. Sanders. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. In onze al'd. kwam in de strijd om de leiding nog geen verandering, ter wijl Vrone een grote overwinning be haalde op W'Waard. Die 3 tegenpunten zijn een waarschuwing, waarmede ter dege rekening moet worden gehouden. De uitslag WatervogelsBerdos be wijst wel, dat W op de loer blijft lig gen en voorshands niet van plan is een kansje te laten slippen. SohoorlZeevo gels verliep geheel volgens de verwach tingen, evenals TexelLSVV. Uitslagen afd. N.H. Res. 2 F Foresters 2W'Waard 2 1-2; HRC 5 Texel 2 1-1; Texel 3De Cocksdorp 2 7-1; Schagen A—Texel A 2-1; ZDH A— Texel B 5-0; Welpen AWelpen B2-2 TexelLSVV. Al heel spcedig was het duidelijk, dat LSVV geheel mach- 140 landbouwers beluisterden Een spreker over een onderwerp, dat zuiver bedrijfstechnisch is en dat in een seizoen, dat zich voor vergaderen minder goed leent, met een wat ongewoon vroeg aanvangsuur. Zou dat wel lukken? Uw verslaggever heeft het zich werkelijk meerdere malen" afgevraagd. Het feit. dat de grote vergaderzaal van hotel „Texel"' niettemin bijna geheel gevuld was bewijst wel dat de Texelse boer iets bijzonders verwacht te. En deze verwachting is niet beschaamd. Bijna vier uur lang hebben ongeveer MO Texelse landbouwers met grote aandacht geluisterd naar de lezing van Ir. O. J. Cleveringa, de Rijksiandbouwconsulent voor de Bodemstructuur. De vergadering stond onder leiding van de heer C. J. de Lugt, de voorzitter van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. In zijn ope ningswoord deelde voorzitter mede, dat deze vergadering belegd was in samenwer king met de vereniging van Oud-Leerl. der L. Landbouwschool. Spr. prees de activiteit van laatstgenoemde vereniging, die het ini tiatief tot deze avond had genomen. Hoewel we deze avond moge lijk wel eens dingen zullen horen, die ons wat revolutionnair in de oren zulen klin ken twijfelde voorzitter toch niet aan het welslagen van deze avond. Hierna verkreeg Ir. Cleveringa het woord. Spreker zegt, dat het onderwerp- „Ge zondheidsleer van Plant, Dier en Mens eigenlijk veel te omvangrijk is om in één avond te behandelen. Hij zal zich daarom zeer moeten beperken. Spr. begint met er aan te herinneren, dat de landbouwwetenschap aanvankelijk in handen is gekomen van niet- landbouwkundigen. De landbouwweten schap werd dus beoefend zonder landbouw. Zij was geheel m handen van scheikun digen, die weliswaar zeer verdienstelijk werk hebben verricht, maar toch ook oor zaak zijn geweest dat de landbouwweten schap in, volgens spreker, verkeerde banen is geleid. Men heeft de bodem beschouwd als een hoopje grond met daarin kalk, kali. magnesium en nog veel meer andere schei kundige grootheden. Men had er evenwel geen oog voor, dat de grond een levend or ganisme is. Men was gewend om alles in het laboratorium in een reageerbuisje te onderzoeken. Het leven is evenwel niet ge schikt om in een reageerbuisje bekeken te worden. Men heeft zich bemoeid met plan tenziekten, maar zonder zich te bekomme ren om het milieu, waarin de planten zich bevonden: de bodem. Spr. vertelt dan hoe 'hij zijn onderzoek begonnen is met het aan leggen van kdlktoestandsproefvelden. Het gebruik van kalkmeststoffen op deze proef velden gaf aanvankelijk een zeer goed resul taat, maar na een aantal jaren werden de groeiverschillen kleiner. Een gelukkige om standigheid mag genoemd worden, dat spr. in deze proeven steeds enige veldjes had, die uitsluitend met stalmest behandeld wer den. Na enige jaren bleek namelijk, dat al leen deze veldjes hun opbrengstvermogen behielden. Dit is voor spr. aanleiding geweest de bodera nauwkeuriger te gaan onderzoeken en studie te maken van de wijze, waarop de wortels van onze planten groeien. Tege lijkertijd r.'.erkten ook in het buitenland land bouwkundigen in dezelfde richting. In Duitsland was dit Görbing, die zeer veel aan zgn. profielonderzoek heeft gedaan, in Engeland was het Howard, die vooral stu die gemaakt heeft van de voor onze cul tuurplanten meest geschikte organische meststoffen. Howard heeft nl. lange tijJ gewerkt in Engels-Indie en in dit tropische klimaat heeft hij een zeer diepgaande stadie gemaakt van de samenstelling van de zgn. „boshumus", die van de bodem een zo uiterst geschikte groeiplaats voor alle moge lijk gewassen maakt. Met Görbing heef: de heer Cleveringa reeds voor de oorlog enige jaren contact gehad, met het weik van Howard heeft hij eerst na de oorlog ken nis gemaakt. Het resultaat van het onder zoek van deze landbouwkundigen steunt niet op laboratoriumwerk, maar op waar nemingen in het veld. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer we met onze bedrijfsvoering blijven gaan in de richting, waarin we nu werken, naar de kelder gaan. Het doel van deze avond is U wakker te maken en U te wijzen op de ge vaarlijke weg. die wij bewandelen. Iedere landbouwer, aldus spr. weet, dat hij in zijn beroep gebonden is aan natuur wetten. En niemand haalt het in zijn hoofd om bewust tegen deze natuurwetten in te gaan. En toch zijn we onbewust bezig om al minstens 40 jaar deze natuur wetten tegen te werken. Het gevolg is, dat onze cultuurgrond lijdt aan een. slepende ziekte. Er komt evenwel een mo ment, waarop deze ziekte acuut zal worden en volgens spr. naderen we dit moment al heel dicht. Wc zijn ons met allerlei tegen slagen in het bedrijf gaan verzoenen met de gedachte, dat deze toegeschreven moesten worden aan de natuur. Het ene jaar is het te droog, het andere te nat. de ene keer is het de strenge vorst, die ons nadeel brengt Ir Cleveringa's rede en een volgend maal is het de wind. En deze minder goede groei van onze culturgewas- sen is van invloed voor de hele levende natuur, omdat de plant een punt is in de kringloop van Plant, Dier en Mens. Spr. gaat dan na hoe de plant het enige wezen is, dat werkelijk bouwt. Zij kan nl. uit koolzuur en water onder invloed van het zonlicht suiker maken. Dier en mens kun nen niet anders doen dan deze door de plant gemaakte stof verbouwen en om bouwen. Bij de vraag hoe de plant dit doet heeft 100 jaar geleden Liebig vooral gewezen op de zoutopname door de planten. Hij heeft dit aangetoond door potproeven en water cultures. Volgens spr. is de zoutopname evenwel slechts een onderdeel van de levensfuncties der planten. Veel belangrijker is de aanwezigheid van organische stoffen. Door vergelijkend onderzoek heeft spr. ge vonden, dat op de wortels van gezonde planten bepaalde schimmels leefden, die ontbraken op zieke en kwijnende planten. Deze schimmels dringen de wortel binnen, ja komen zelfs in de wortelcellen en ster ven daar af. Op deze wijze dragen zij hun .toffen over op de plant, waarop zij leven, die op deze manier het voedsel kant en klaar toegediend krijgt. Deze planten zijn volgens spr. onvatbaar voor allerlei ziekten. Alleen op planten, die in compost of goede stal mest groeien kan men bedoelde schimmels aantreffen. De landbouwkundigen hebben nu gemeend, dat zij deze voor de plant ideale voeding zouden kunnen vervangen door toediening van kunstmest. De heer Cleveringa vertelt dan hoe hij aanvankelijk niet heeft ingezien, dat deze gewijzigde voeding zijn invloed ook zou laten gelden op de kwaliteit van het plan- tenmateriaal. Door de lezing van Howard's boeken is hij hier evenwel aandacht aan gaan schenken. En het viel hem nu op, dat bij de in ons land voorkomende epidemieën van mond- en klauwzeer toch altijd een gedeelte van de bedrijven van deze ziekte verschoond bleef. Spr. heeft zich toen in verbinding gesteld met de Directie van het V.A.M. Compostbedrijf. Hierdoor is hij in aanraking gekomen met geregelde gebrui kers van V.A.M Compost. En nu bleek hem. dat op een bedrijf van een veehouder, die regelmatig compost gebruikte nimmer mond- en klauwzeer voorkwam, ook al waren alle naburige bedrijven zwaar be smet. Zelfs het toelaten van aan mond- en klauwzeer lijdende beesten in de weiden van dit bedrijf had geen gevolg voor het rundvee van de betrokken veehouder. Later ontdekte de heer Cleveringa meerdere be drijven. waar dit wonder gebeurde. Ook op het bedrijf van Dr. Grashuis, het aan iedere landbouwer bekende proefbedrijf ,,De Schothorst" wordt volgens de heer Cleve ringa dit wonder reeds enige jaren ver toond. Op dit bedrijf heeft men ook de ramp van het niet drachtig kunnen krijgen van het rundvee geheel weten te verbannen. En men heeft dit bereikt met zeer gebrek kige middelen Hetzelfde geldt, aldus de heer Cleveringa ook voor de mens. Vijf en twintig jaar ge leden was bijv. het voorkomen van een maagzweer iets bijzonders. Thans liggen de ziekenhuizen vol met maagpatlënten. De kanker neemt onrustbarend toe. Van kin derverlamming hoort men veel meer dan vroeger. Wat is nu de oplossing. Het Ideaal van spr. is om al onze cultuurgrond te bewer ken met compost. Maar voorlopig is dit een onmogelijkheid. Bovendien zou de boer op deze wijze zijn bedrijf niet lonend kun nen voeren, omdat de meerdere zorg aan zijn producten voorlopig niet vergoed zal worden door de consument. We moeten dus zoeken naar een middenweg, waarbij het mogelijk is ons bedrijf draaiend te houden. Ja, spr. meent zelfs dat dit een weg is, die met voordeel bewandeld kan worden, omdat de risico's op het bedrijf veel kleiner zullen worden. De heer Cleveringa wijst dan op de erwtencultuur die in ons land practlsch onmogelijk is geworden. Van hoog tot laag is men er op 't moment van overtuigd, dat wij ons zullen moeten toeleggen op de pro ductie van kwaliteitsartikelen. En hier Is nu een mogelijkheid. Spr. heeft een onderhoud gehad met de Directeur van de Slagers- vakschool in Utrecht. Deze had hem mede gedeeld, dat hem door jarenlange ervaring op gevallen was. dat het vlees van de ene koe een veel pittiger smaak heeft dan van de andere. De heer Cleveringa wil ook hier verband leggen tussen de kwaliteit van 't voedsel en het verkregen product. Werkelijk goed fruit is niet te verbouwen zonder or ganische meststoffen en de oorzaak van het feit, dat de Deense boter pittiger van smaak is dan de Hollandse zoekt spr. in de omstandigheid, dat op de Deense bedrijven slechts een derde gedeelte van de kunstmest wordt gebruikt, die bij ons gebruikt wordt. Men werkt daar nog zeer veel met organi sche meststoffen. Dat goede wijn alleen te verkrijgen is van druiven, die op een met or- teloos tvas tegen T en keer op keer werd de T aanval aan het werk gezet en moesten backs en keeper alle zeilen bij zetten. De pogingen van L om onze ver dediging uit het evenwicht te brengen mislukten, Gomert en Henk maar ook Herman plaatsten telkens weer in de aanvalslinie, waar vooral Diek en Bert, maar ook Henk op rechtervleugel menig gevaarlijk moment veroorzaakte. Henk kopte tweemaal hoog over, maar de derde maal precies over de uitgelopen keeper in het doel. Enkele minuten la ter ving Bert een doelschop op, hij dribbelde snel naar voren en met een strak laag schot, na goed aangeven, schiet Gerrit ineens in en toen kon de prima L doelman vissen Zodat de rust met 3-0 voorsprong inging. Ook na de 'rust een overwegend ster ker T, maai- door prima verdedigend" werk van spil en achterhoede, waarin de keeper wel een heel goede beurt maakte, maar ook door een min of meer slordig onbeheerst spel in de voor hoede bleven doelpunten geruime tijd uit. De schoten onzuiver en koppen vaak te hoog, een euvel dat todh bij de balbehandeling moet worden gevonden, waren oorzaak dat voorlopig doelpun ten uit bleven, totdat Kees Witte door brak en onhoudbaar inschoot. Het mag een wonder heten, dat niet meerdere doelpunten gescoord werden. Deize, in prima verstandhouding gespeelde wed strijd, werd op uitstekende wijze geleid door de heer van Toorren uit Amster dam, die de touwtjes in handen hield en ze voor niemand uit handen gat. Rustig en met het volste vertrouwen der spelers, ja dat was weer in orde. Alzo, T 1, de doelpunten zijn binnen en nu weer voorbereiden voor W'Waard Texel a.s. Zondag. Supporter." kunnen zich opgeven ann de heer N. de Graaf, tot Vrijdagavond. Reiskosten meteen te voldoen. Texel 2 bracht het niet vorder dan een gelijk spel in Den Helder, het ging er nogal stevig aan toe. Texel 3 won in een pittige wedstrijd van De Cocksdorp 2. Er werd flink aan gepakt en meermalen stichtte de T voor hoede, waarin J. van Boven de motor was, verwarring in de C defensie en menigmaal moest keeper van 't Noord- ende, handelend optreden. Tooh wist J. van Boven na goed doorlopen op een pass T de leiding te geven, spoedig ge volgd door een 2e doelpunt, waarna Gerrit PI. uit een corner de stand op 3-0 bracht. Ook de 2e helft was T het meest aan bod en voerde de standregel- matig op, door Jan van Boven en G. Plantinga, terwijl Teun uit een corner de hal in het doel werkte; uit een snelle doorbraak had C de eer weten te redden. Het heeft er veel van dat dit elftal regelrecht op het kampioenschap aanstuurt, succes lui. Adsp. A stelde te leur, door met 2-1 te verliezen van Schaden A, hetgeen niet nodig geweest is. Vooral de aanval te traag en minder zelfvertrouwen, dat moet anders worden, jullie behoeft van geen enkel elftal te verliezen. Texel B's ongeslagen record is ver broken door ZDH A, dat in alle opzich ten sterker was en de spelers groter van stuk. Enfin nu a.s. Zaterdag maar weer eens proberen tegen Boys A, dat stellig belust op revanche zal zijn. Maak je borst maar nat mannen Ons lid Jaap van Kooten wordt in ganiscbe mest verzorgde bodem groeien, is volgens de heer Cleveringa al heel lang bekend. Ook het gras in onze weiden deugt niet meer. De koeien gaan het steeds slechter eten. Wunf wij willen onze grond, die door het terug lopen van de structuur steeds minder opbrengstmogelijkheden heeft, toch dwingen een opbrengst te geven door het toedienen van grote giften kunstmest. En op deze wijze wordt de harmonie nog meer verstoord. Dan is daar de kwestie van het steeds groeiend aantal parasieten. Onze gewas sen worden van alle kanten belaagd. De op vatting van spr. over deze kwestie is de volgende. Niet het aantal parasieten groeit, maar de weerstand van onze planten ver mindert steeds meer en meer. Een plant, die groeit op een grond, die organisch in orde is heeft het vermogen om alles, wat wij parasiet zijn gaan noemen buiten de deur te houden. De parasiet doet een dergelijke plant niets. Spr. heeft deze zomer met de assistenten van de Landbouwvoorlichtings- dienst een aantal bedrijven op Texel be zocht. Daarbij is gebleken dat heel veel Texelse schapenweiden een taaie zode van wel 12 cm dik hebben. In deze weiden ont breekt zelfs het bacterieleven om eigen af val te verwerken. Verbetering is alleen te krijgen door toediening van compost. Op heel vee] bouwbedrijven kan men de klaver niet meer aan de gang krijgen, omdat de structuur lover is terug gelopen, dat voor dit gewas geen groeimogelijkheden meer aanwezig rijn en het gevolg is, dat men steeds dieper naar de afgrond zakt. Lukt het nog eens om een perceeltje klaver aan de gang te krijgen dan zit het na een jaar vol met wortelonkrulden. Deze onkruiden hebben namelijk meer mogelijkheden, omdat ze het vermogen hebben van een voor hen ongeschikte groeiplaats weg te kruipen naar een meer geschikt punt. Hooghalense ziekte. Veenkoloniale ziekte en wortelbrand in bleten zijn alle symptonen van een vergevorderd struc- tuurverval. Het haveraaltje doet grote schade en het is vrijwel onmogelijk gewor den om in de bouwpolders met succes haver te verbouwen. Ook hier staat het sein, evenals in geheel ons land. op onveilig. Mijn doel is U te wijzen op dit onveilige sein en de middelen aan te wijzen om een ramp te voorkomen. Alkmaar verpleegd, wij wensen hem 'n voorspoedig algeheel herstel toe. Onze welpen, twee elftallen liefst, ginsren elkaar Zaterdagmiddag te lijf. met als resultaat 2-2. A.s. Zondag Texel 2 is nog niet be kend. Texel 3 gaat naar De Koog 2. Adsp. A vrij. Adsp. B thuis tegen Tex. Boys A (Zaterdag) Trainen als gewoonlijk en allemaal present. Texelse Boys. Spelen we, of spelen we niet! Wij bellen, 't Zou toch doorgang vinden, maartoen de Boys in het Waar land aan kwamen, bleek de wedstrijd te zijn afgelast. Dat we met deze gang van zaken geen genoegen nemen, zul len de heren bestuurders der Comp. wel begrijpen. Het tweede ging naar SVC on speel de daar een goede partij. SVC opende de score met een buitenspel doelpunt, daarna werd het 2-0 maar voor de rust wist Barhorst de eer te redden met een mooi doelpunt. Na de rust het zelfde spel, maar weer zagen we een doelpunt door buitenspel. Later maakt Barhorst er op keurige wijze 4-2 van (einde). Jammer dat SVC, buiten zijn schuld, d ze wedstrijd dooi de scheidsrechter moest winnen. De hr. van 't Noorende leidde uitermate slecht. Het is dan ook zeer betreurenswaardig, dat zoveel scheidsrechters verstek laten gaan. ZDH 2Tex. Boys 3. De Boys zijn sterker en met de rust staan ze dan ook al met 5-1 voor. Na de rust komt ZDH iets meer opzetten en haalt wat in. Maar de eindstand is 6-4 in ons voordeel Tinus die met verlof was scoorde vier maal. De B-tjes verloren weer met dubbele cijfers, het werd nu 10-0 tegen OW. De clubavond is een week uitgesteld en wordt nu gehouden op Donderdag 11 Nov. n.m. 8 uur in de Zwaan. S.V.O. De Cocksdorp. Zondag j.l. werden we weer twee pun ten rijker, dank zij de overwinning van het eerste tegen Tex. Boys 2. De bondsscheidsrechter was weer eens niet opgekomen, dus moest er door een ander gefloten worden. Zowel S als de Boys kwamen met een gehavend elftal het veld op. Wat ook diudelijk te zien was tijdens de wedstrijd. Nadat S de stand op 2-0 had gebracht scoorde T tegen (2-1). Met deze stand kwam de rust. Na de rust wist S nog twee maal en de Boys één maal het net te vinden. Zo kwam het einde met 4-2 voor SVC. Het tweede moest zijn meerdere er kennen in de a.s. kampioen Texel 3. Met 7-1 werd verloren. Zaterdag: De Koog ASVC A. Vertrek half drie per fiets. V.V.V. Voorwaarts Nadat 's morgens in een weinig aantrekkelijke wedstrijd het tweede elf tal, dat op papier toch zo sterk was, 'n smalende nederlaag bad geleden, was De Koog's hoop op het eerste gevestigd. Tot de laatste minuut was het een open strijd met wisselende kansen. Dat Oosterend de zege behaalde had zij te te danken aan de individual; doortas tendheid van de spelers, waardoor zij steeds iets eerder bp de bal waren dan de onzen. Dit euvel kan slechts door |L b M 1 ze w te bl b har linj hel vai en Be C ze ha training verholpen worden. Gelukl dat er stemmen opgaan voor een door training. Hierover volgende k|en meer. Nadat Oosterend de leiding nam wi hun overwicht nog vergroot en leek grote nederlaag zeker. Door f lil enthousiasme werd het spel verplaaj en nadat Jo twee maal een vrije schi in het doel geplaatst had, nam de spi ning zeer toe. Na de rust vochten beilpe partijen voor het beslissende doelpulxe) dat Oosterend na 20 min. wist te ken. P.s. De penningmeester de heer Wl Stam, ziet gaarne voltallige opkom. van leden met achterstallige contrib|,;„, tie. S.V. „De Zwaluw". Er is goed nieuws, maarer ook slecht nieuws: Adsp. A bleef ongl slagen, doch ons tweede elftal zag wei geen kans een puDt te veroveren. Zaterdagmiddag kregen de adsp. bi zoek van het ook nog ongeslagen Texi B, dat met een 5-0 nederlaag naar hui ging. Kees Slechtenhorst leverde ons ee| voorbeeld van elubliefde. Keas, een v rig vchter voor Koning Voetbal, ston| bereidwillig zijn plaats af aan een sp Ier, die plotseling van de partij kon zijl Ook jij hebt gewonnen. Kees! T begon dadelijk met snelle aanvallei maar de verdediging van Z was paraal Na tien minuten spelen nam Z de leil ding. Kees Kok kopte een prachtig) corner van de kleine Andries langs d| doelman. T kwam toen geducht opz? ten, maar Z voerde de stand op tot 3-1 Na de rust dreef Z de gasten finai naar hun eigen speelhelft terug. Pie| maakte er al gauw 4-0, resp. 5-0 van. Z, dat nu een doelgemiddelde heef| van 33-4, verliet dol-gelukkig het veld. Door veel misverstand in de achter 'hoede ging het tweede elftal met 6-- ten onder tegen Tex. Boys 3. Zaterdagmiddag ZDH A -Oosteren A, aanvang 3 uur. O.V.V.-nleuws. Dit weekend was zeer voorspoed! voor ons, uit de 3 te spelen wedstrijder werd de volle winst gehaald. De Adsp. wonnen met 10-0 van lex Boys B. Zo zien jullie jongens dat wan neer je de moed niet verliest de punten wel binnenkomen. Zaterdag vol moec naar Den Hoorn. Het tweede elftal klopte De Koog 2 n:et 5-1. Hét eerste heeft de leiding behouden door in een snelle, spannende wedstrijd met 3-2 van De Köog te winnen. Di rect na de aftrap was O in de aanval maar Wlim knalde tegen de lat. Dit was echter uitstel, want even later schoot de O midvoor onhoudbaar in, 1-0. Toen de O rechtsbinnen de bal mooi door gaf volgde een sohot op 1 iel. De K keeper wist vallende de bal te stoppen maar zag geen kans de bal onder con trole te krijgen: 2-0. Uit 2 vrije schoppen wist d.- IC mid voor de stand nog voor de rust op 2-2 te brongen. Na de pauze zagen we weer snelle op en neer gaande aanvallen. Uit één hiervan wist O weer de leiding te ne men 3-2. Onder veel gejuich van de IC supporters probeerde IC deze achter stand in te lopen, maar het mocht niet gelukken. W TEXELA ARTJES Contant f 0.60 Ondei adres te bevr. (niet eerdei dan 11 uur in boekh.) of onder nr f 0.10 meer Aangeb. i.g.st.z. grijze j. winterjas 12 jr. v. textielpnt. G. Bakker, Emmalaan 13 In ruil aangeb. 60 textielpnt. voor net winterjasje en man feitje v. Ift. 6 en 5 jr. Adres te bevr. bur. v.d. bl. Te k. een best graskalf. J. Zijm, Eierland 119 Te k. nwe. boeken v. de middenstands- cursus. Adres bur. v.d. blad Verl. Vrijdagavond gaande v. De Koog n. Den Burg een br. damesportemonnaie met inh. o a. textielkaart. Gaarne terug Nelie Buis, Wcverstr. 54 Te k. aangeb. een pr. mandala, prijs f30,-. Tebez. bij J. Visser, Warmoesstr. Te k. z g.a.n. fiets G. Dekker, Kogerweg 11 Te k. een leren rijbroek, vest en enig motorgereedschap. Weverstr. 55 Te k. een p. rijglaarzen m. 43, 2 p. damessch. m. 38. Adres C Eelman, Singel 359, Oudeschild Te k. aangeb. 1 jongensjekker z.g.a.n. Iff 12 jr. en I p. nw. zw. dames sch. m.42 met steunzool. Mo- lenstr. 46 Te k. een geld schet. C. Kalis, De Cocksdorp Gevonden een zilv. rozen krans Tegen adv kosten terug bij C. Witte, Warmoesstr. 5 Prima kosthuis aangeb. v. 1 of 2 nette pers. Br onder no. 493 aan bur. v.d. bl. Wij leveren van le klas firma's vrucht- en laanbomen, hees ters en coniferen. Beleefd aanbev. H. Witte, Warmoes str. 25, Tel. 190 Snoeien en alle andere werkzaamheden in Uw tuin, doen wij prima en billijk. H.J. Witte, War moesstr. 25, "Tel. 190 De Kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend geeft met leedwezen kennis van het overlijden van zijn zeer gewaar deerde Voorzitter, de Heer Jan Zuidewind die bijna 20 jaar lang de belangen van de gemeente met grote toe wijding heeft behartigd. Enige kennisgeving voor Texel. Tot onze grote vreugde werd 29 October 1948 geboren: Martinus Cornells M. A. Langeveld M.C.z M. J. Langeveld-Mantje a.h. s.s „Zijpenberg" Soest, Molenstraat 17. Met ontsteltenis ver namen wij het plotseling overlijden van onze beste Vriend en Collega, de Heer Jan Zuidewind Dz. Het Personeel der Ver. Tex. Beurt diensten. Heden kregen wij het droevig bericht, dat op 26 October te Paterson is overleden onze ge belde Behuwdzoon, Zwager en Oom, de Heer F. H. Witvliet Echtgenoot van N. Tompot A TOMPOT A. KRIjNEN- Tompot C. KR1JNEN en Kinderen. Den Burg, Texel, 27 October 1948. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat te Paterson N.J (U.S A in de ouderdom van ruim 65 jaar is over leden onze Broeder, Zwager en Oom, de Heer F. H. Witvliet echtgenoot van Mevr. N Tompot. Dat hij ruste in vrede 27 October 1948 Den Burg: J WITVLIET j. WITVLIET- Platvoet Alkmaar: P WITVLIET R. C WITVL1ET- de Rover De Kaag: M. WITVLIET C. WITVL1ET- Schrier Neven en Nichten tTot onze grote droefheid is na een korte, doch hevige ziekte van ons heen gegaan, onze Lieveling Margo'tje in de aanvallige leeftijd van 2 jaar J. de GRAAF TH. de GRAAF- Graaf HARRY en THEO Den Burg, Texel, 30 October 1948. le Kogerdwarsstraat. De H. Engelenmis zal plaats hebben op Woens dag. 3 Nov. v.m. 9 uur, waarna de begrafenis op het R K. Kerkhof. Enige Kennisgeving voor Texel. Geheel onverwacht, ontvingen wij uit bet Ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder, het treu rig bericht van het heen gaan van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Jan Zuidewind Dz. in de ouderdom van 64 jaar. Den Burg, Texel H. Zuidewind-Kuyper N. Baxker-Zuidewind G. Bakker D. Zuidewind C Zuidewmd-Lips Den Haag G. van Boxel- Zuidewind P. J. van Boxel en Kleinkinderen. Den Burg, Texel, 31 October 1948. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag, 3 Nov des namiddags 2 uur vanuit de Doopsgez Kerk op de Alg. Begraafplaats te Den Burg.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2