Carla De jeugd heeft voorlichting nodig De regenval in Nederland Herfstmode OUDEfSCHILD. 'Donderdag werd in l:et Eigen Gebouw een vergadering ge- l.ouaen door de vrouwenclubs van de iierv. Gemeente en de Part" van de ,.xbeid, met als spr. mevr. de Vries en c.e beer Termaat over de hedendaagse jeugd. In haar openingswoord deelde mevr. Koning-Bruin mede, dat de bijeenkomst was belegd in het kader van de gezins- week. De sfeer die in ons gezin heerst is van groot belang voor de vorming van onze kinderen. Het is verheugend dat de beide vrouwenverenigingen hier toe samenwerken. Mevr. de Vries sprak over de na-oor- logse jeugd en hun ouders. De jeugd is in een moeilijke en zware tijd gebo ren, de erlenis van voorgaande geslach ten in niet aanlokkelijk. Er is een ont binding van wat vroeger zeker en on- aantastoaar scheen, b.v. het gezin. Ook een andere band, die van de kerk is veel losser geworden en de ontkerke lijking gaat nog steeds voort. Ook de arbeid bindt niet meer, zoals vroeger by de gilden, hoewel de vak bonden dit weer ten dele hebben opge vangen. Vijf jaren oorlog en de dreiging van een nieuwe wereldbrand temperen het élan van de jeugd, terwijl de eisen op elk gebied, ook op school, steeds zwaar der worden. De radio, is een mooie uitvinding, maar er wordt ontzaglijk veel misbruik van gemaakt. Dat in de stilte de beste gedachten geboren worden, wordt door veel mensen vergeten. Het lawaai kan soms een plaag voor de kinderen zijn als ze hun werk moeten maken. Twee wereldoorlogen in één genera tie en grote spanningen lussen de vol ken van nu maken het de jeugd zeer moeilijk om vertrouwen in deze wereld te krijgen. Sommigen besohouwen de oorlog als een welkome afwisseling in hun eento nig bestaan. Maar dat was gauw voor bij, want de angst, de ontreddering, te- werirstelling, mensenjachten etc. is voor velen te erg geweest. Het leven was vreugdeloos, er was een tekort aan ge zond plezier en daaronder heeft de jeugd vooral onnoemelijk geleden. Toen de oorlog voorbij was kwam de reactie. Er heerste een tomeloze genot zucht, danswoede, snoep- en drankzucht als nooit te voren. En om dit te kunnen betalen kwam de Jeugd tot zwarte handel en kleine miedaad. De z.g. asphaltjeugd ontstond. Vanzelfsprekend is dit verschijnsel in de stad erger dan op het platteland. De jeugd is ontgoocheld en weet niet aai-voor ze leefde in deze geschokte i ereld. Om uit de impasse te geraken zoeken v ij verbondenheid, de Assemble dei- herken, de West-Europese Unie, de Be nelux etc. We komen tot het inzicht, dat we elkaar nodig hebben. Eén wereld of géén wereld. Wij zijn persoonlijk verantwoordelijk en onze houding moet de jeugd redden. In de wereld om hen heen moet de jeugd zich veilig en thuis voelen, evenals het gezin. We moeten vooral niet denkeu dat de wereld bii het gezin ophoudt, maar we moeten ook gemeenschapsmensen zijn. We moeten de jeugd tegemoetkomen hij hun vraag naar gemeenschapszin en samen groeien naar een nieuwe ge meenschap die leeft in alle harten. Hierna sprak de heer Termaat over de sexuele opvoeding van de jeugd, de kwestie van spreken of zwijgen. We le ven nog te veel onder de ban van het verleden, waarin alles wat tot het sex uele leven hoorde als onrein werd be schouwd. Volgons spr. is goede voor lichting absoluut noodzakelijk. Gevat-ep, door geen of onjuiste voorlichting zo als lichamelijke en geestelijke af wijkingen, geslachtsziekte, gezinsont- ceddering, echtscheiding, raken de ge hele samenleving. Onjuiste voorlichting vertroebelt de omgang van jongens en meisjes, mis standen als werkloosheid, woningnood, samenwonen maken een normale ont wikkeling van de jeugd moeilijk. Daarom moeten de volwassenen letten op wat ze zeggen, ook door middel van film en radio, waarin soms het gezin wordt neergehaald. We halen zo nodig wel elkanders kin deren uit het water, maar op moreel ge bied steken we geen hand int. Het is een misvatting, dat over het sexuele le ven niet gesproken mag worden, maar aan de andere kant is zakelijk en snel inlichten ook onjuist. De beste manier is om de kinderen geleidelijk op de hoogte te brengen. Hoe komen we tot betere verhoudin gen? \Ve moeten de mensen ervan doordrin gen dat het geslachtsleven bij de mens hoort, ook bij het kind. Dat men „de onschuld" kan bewaren tot het huwelijk is volkomen een misvatting, de jeugd neemt immers zeer veel van de straat. Er werd en wordt altijd op de geva ren gewezen, nooit op het mooie ervan, het bevorderen van de ontplooiing van de mens. We moeten eohter zelf de dingen hooghouden, anders kunnen we het on ze kindereu niet bijbrengen. We moeten zelf ook iets weten over de ontwikke ling van het kind. De periode van O10 jaar is de over gang van 'het niet weten naar het we ten, de eerste 5 jaar kan de ooievaar echter gerust zijn dienst doen; van zijn 10 tot zyn 15e jaar gaat het kind licha melijk veranderen en komt met vragen. Dan is het de taak van beide ouders om angst- en waanvoorstellingen te voorkomen door de kinderen voor te bereiden; van zijn 15e jaar tot 'het hu welijk, de penode waarin de natuur- dtang door de tot rijping komende ,hn- MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. 49. „Zwijg!" brulde de inspecteur en h;j gaf met z'n vuist zo'n geweldig? slag op zijn sohrijfbureau dat de hele inktpot wel anderhalve meter de lucht invloog en precies omgekeerd op zijn hoofd terecht kwam. Maar gelukkig kwam er op het zelfde ogeniblik red ding voor meneer Pimpelmans. Vlak na elkaar traden drie getuigen binnen. 50. Ten eerste de verkeersagent, die mijnheer Pimpetmans' hoed kwam brengen; ten tweede mijnheer Bone- meijer, en tenslotte de chauffeur van de vrachtauto, die de schimmel als „ge vonden voorwerp" kwam aangeven en hem zolang Tmiten vastgebonden had. Bij het verhoor, dat door de inspecteur zo zwart als hij was, afgenomen werd, bleek zonneklaar mijnheer Pimpelmans' onschuld. geest kan worden beheerst, Wat staat de ouders ten dienste? Allereerst een goed gezinsleven. In aanwezigheid van kinderen praten over echtscheiding e.d., goedkope aar digheden over het huwelijk moet wor den voorkomen. Natuurlijk moeten we afwachten wat er van onze kinderen groeit, maar ais onze levenshouding eerlijk is, dan is dat een voorbeeld voor het nageslacht. Andere middelen zijn sport en de jeugdbeweging, waarbij vooral de ge mengde jeugdbeweging de voorkeur verdient. Mevr. Termaat sloot met een woord van dank aan beide inleiders voor de mooie avond en aan de dames, die be langstelling getoond hadden voor de idee van de beide vrouwenverenigingen om te praten met de moeders over din gen, die het gezin aangaan. Spr. hoopte dat in het gezin en het dorp zou wor den gesproken over deze bijeenkomst en dat een volgende keer ook de man nen een dergelijke avond zullen bijwo nen. ONZE THEE. Wij drinken zo achteloos ons dage lijks kopje thee, zonder er aan ons re kenschap van te geven, wat al die droge, harde stukjes, die in het kokende wa ter uitrollen tot zachte blaadjes, eigen lijk zijn. Wist u wel, dat in het oude China reeds 8 eeuwen voor Christus thee gedronken werd? Daarna duurde het 24 eeuwen voor de rest van de we reld ontdekte welk een verkwikkende drank the» is. Het waren de Nederlandse zeevaar ders die in het begin van de 17e eeuw de thee meebrachten uit China. En reeds dadelijk viel zij hier in de smaak. Twee honderd jaar later is men pas begonnen met thee-cultures op Java. Dit werd ech ter geen succes en het heeft nog ge duurd tot 1870 vóór de thee-ondernemin gen daar slaagden. Doch dat was met een het begin van een grote bloei en ruim een halve eeuw later, in 1936, pro duceerden Sumatra en Java samen 76 millioen kg. thee! Wat wij tegenwoordig drinken is een melange van verschillende soorten thee en juist die vermenging geeft er de speciale geur en smaak aan. Dit is langzamerhand een zeer ingewikkeld vak geworden, waaraan verschillende ervaren proevers te pas komen. De theestruik wordt met opzet laag gehou den en staat in de schaduw van hoge bomen. Éénmaal per week worden de jonge blaadjes en bladknoppen door handige inlandse vrouwtjes op de thee-' plantages geplukt, Wij in Holland drin ken behalve do Indische thee ook de Chinese en de thee, die van Ceylon komt, Maar hoe de verschillende soorten gemengd worden, horen wij niet. Dat is het. vakgeheim der importeurs. Houdt u van de Meiregen, die maakt dat u groter wordt? Of zelfs ook van regen in de overige maanden van liet j'aar, zomaar vanwe ge het natte of 0111 redenen van meer praetische aard? Het KNMI houdt er wel van, beroeps halve. Zo veel zelfs, dat de mannen van De Bilt overal in het land een soort wetenschappelijke regentonnetjes heb ben neergezet om precies te meten, hoe veel nattigheid er ieder etmaal de va derlandse bodem bereikt. Deze gegevens hebben zij uitgewerkt lot kaarten, waaruit zonpeklaar blijkt, hoe de regen over ons landje is ver deeld - en waar men dus desgewenst van de regen in de drup komt. Want minder dan drup is er in Nederland nu eenmaal niet. Op liet droogste plekje van ons land valt nog altijd tenminste 58 centimeter „neerslag", zoals de verzamelnaam luidt. Op het natste plekje 86 centim?ter Hoe ontstaat regen? Water verdampt, wordt door afkoeling weer vloeistof en valt dan door zijn gewicht naar bene den. In hoog gelegen land wordt de wind opgestuwd. Hoe hoger m»n komt in de lucht, hoe kouder het is en zo komt dan ook de meeste regen te vallen in oplopend land. Zuid-iOost Liimburg is het ergste slachtoffer, op de voet gevolgd door 'n deel van de provincie Utrecht, de Ve- luwe ende middenmoot van Noord- en Zuidholland. De beide weste lijke provincies hebben echter him por tie regen niet te danken aan hun hoog geplaatste positie, maar aan het feit, dat de duinen de lage zeewind op een zo geraffineerde wijze door elkaar hut selen, dat de verbaasde wolken hun in houd pas achter die duinen laten vallen. Westland, Haarlemmermeer en Kenne- merland weten er van ipee te spreken. Droge gebieden Nee, dan Kampen en omstreken en het dal van de Maas in midden-Lim burg. Daar valt gemiddeld jaarlijks de minste regen. Wie droge voeten wil houden, weet dus waar hij moet gaan wonen. Iets minder droog, maar toch met geen groter jaargemiddelde dan 65 centimeter neerslag, zijn het overige deel van midden-Limburg, het westelijk deel van Walcheren en Schouwen-Dui- veland en de westkust, van Noordhol land noordelijk van het eiland Marken lot. de Kop. Vacantiegangers zijn regenhaters maar de Bilt leerde ons, dat zij meestal hun ongeluk .egemoet lopen. Want in de maanden Juni, Juli en Augustus, wanneer elk rechtgeaard Nederlander naar de Utrechtse bossen, de Vehnvse of Drentse heide of de stille Achter hoek trekt, valt daar juist de meeste regen. Het uiterste puntje van Noordholland Texel en het westelijke deel van Wal cheren en Sehouwen-Duiveland- zijn dan het droogst; maar toch zjjn in vergelij king met andere gebieden die maanden 's zomers juist de natste van het jaar. Wie tegen een beetje meer wind en een beetje nnnder warmte niet opziet, kan beter in Maart met vacantie gaan: in die maanden heeft ons land gemid deld niet meer dan 14 centimeter neer slag in totaal. De boeren onder onze lezers zullen dit alles niet vreemd opkijken. De aard van hun bedrijf, de soort van hun producten en de behandeling ervan heeft niet alleen de bodemge steldheid tot grondslag maar ook, en in hoge mate, de regenval ter plaatse. En wat de regenmeters sedert de helft van de vorige eeuw hebben bevestigd wisten de boeren al eeuwenlang. Belangrijk werk Toch is het onderzoek naar deze re genval belangrijk; dat wordt ook wel bewezen door het feit, dat gegevens hierover door duizenden en nog eens duizenden stations over de gehele aar de -worden verzameld. De resultaten maken het mogelijk de vaststelling van klimaatgrenzen met meer zekerheid te doen geschieden. En deze klimaatgrenzen en niet te vergeten de afwijkingen daarvan— spelen bij de weersvoorspelling een rol van betekenis. PATER HENRI DE GREEVE ZENDT|B NIWIN-KERSTPAKKETTEN Naar wij vernemen, heeft ook de be kende radiospreker van „Het Lichtba ken", pater Henri de Greeve, een be. langrijke bijdrage tot het welslagen vai de Niwin-Kerstpakkettenactie geleverd Zoals hy tijdens een radiocauseri bekend maakte, zullen namens hem dooi de Ni win 100 Kerstpakketten naar mili tairen overzee worden verzonden. ï-.WHV •>-v ledereen is op zijn tijd wat fiioso- phisoh aangelegd en zoekt naar de een voud, die ons leven harmonisch moet maken en die alles beïnvloedt, zelfs de mode! Daarom kon Robert Piquet mis schien de créatie ontwerpen, die Edwi- ge Eeuillere, de begaafde Franse actrice demonstreert in de J. Arthur Rank-film „Woman Hater" en die juist door de eenvoud zo aantrekkelijk is. Het materiaal bestaat uit een zacht wollen staf in pastelbleu. Het slank ovar de 'heup afvallend toiletje bezit aange knipte, mouwen en een dito shawlkraag terwijl het tevens werd voorzien van 'n midden-voorsluiting van knopen en knoopsgaten. De zakken zijn met grote kleppen be dekt. De brede ceintuur, die vlak ond ti de buste begint, loopt wat smaller toe, kruist midden achter en wordt voor dichtgeknoopt. De kleur van deze sim pele garnering is van-een dieper, con trasterend bleu. Totdat de Haar geheel regeerplichten in beslag na men, heeft Koningin Juliana een actief aandeel gehad in het Nederlandse Rode Kruis. Eén van de foto's in het hoofdstuk „Het warmgevoe- lend hart" uit het boek „Ju liana Koningin". wint de grote prijs van Rome door HEDDA LINDNER 52). „Die vrornv wilde ik hebben," zei hij met opeengeklemde tanden „omdat -ik gek op -haar ben, en omdat die daar hij wees op Lilian, die als versuft voor zich uit zat te kijken— mij gezegd had, dat haar man haar dadelijk in de steek zou laten als 'hy er maar een goe de grond voor had." Hij zweeg enige ogenblikken, herkreeg geheel zijn zelf beheersing en vervolgde: Dat was mijn fout, inspecteur. Ik had gedacht: Iaat haar maar eerst we gens diefstal gearresteerd worden. Het schandaal blijft aan haar hangen, ook rl wordt zij van alle rechtsvervolging ntslagen en als dan de man ziöh van 1 aar laat scheiden en ze staat alleen c u waarschijnlijk zonder middelen ran, dan had ik misschien een reden gehad om een ander leven te beginnen Maar ik moet u zeggen, inspecteur, dat ik van die brillanten, die de hotelspeur- der gevonden heeft, niets afweet. En nu weet ik waarachtig niet of ze misschien zelf niet werkelijk een dievegge is". De inspecteur begon smakelijk te lachen. ,Stel je gerief, Livkovich," zei hij, nu hardop, zodat iedereen hem hoorde. „Je hebt er geen collega in laten lopen en dat je van de brillanten niets afweet geloof i'k graag, want anders zou me neer Pelain, de huisdetective ze nooit gevonden hebben. Maar je hebt twee fouten gemaakt en die tweede had een sohrander man als jij niet mogen over komen. Je hebt geen ogenblik moeite gedaan, te weten te komen, wie de vrouw, die je onbemiddeld dacht en als gemakkelijke buit beschouwde, eigen lijk was." Carla uitte een protesterende kreet. Maar Condat zei ernstig: „Neen ma dame! Ik begrijp wel is waar niet waar om u zo angstig uw financiële omstan digheden verborgen hebt gehouden, maar juist de tegenspraak tussen uw optreden liier en uw stand in de maat schappij heeft deze dwaze situatie mo gelijk gemaakt, omdat, er de onzinnig ste geruchten door ontstonden. En al liet ook uw echtgenoot zich et- door bedriegen, een zo slim man als Livkovich had dat niet mogen passe ren." „Lieve hemel Carla!" zei Steplian verbaasd. „Ben je een vermomde prin ses?" Condat antwoordde voor haar: „Bijna baron, men mag de enige dochter van Tan Mac Catrick in ieder geval een doi- larprinses noemen. En dat is je groot ste fout geweest," vervolgde hij tegen Lanval, die even verbaasd als de ande ren toeluisterde. „Een zó rijke vrouw is nooit hulpeloos aan de wereld overgele verd, zelfs al zou ze alleen staan. Van liet ogenblik al, dat je in het gezel schap van de barones gezien bent, heeft ze geen stap verzet zonder bewaakt te worden en ik zou haar al lang de ogen geopend hebben, als die kleine hond dat niet op zo onverwachte wijze ge daan had. En als wij je zolang je gang hebben laten gaan, dan was dat omdat wij verwachtten je zodoende des te ze kerder te zullen kunnen vatten. En nu heb ik je nog één ding te zeg gen. Je bent openhartig tegen mij ge weest ik zal het ook zijn. De juwe len van madame Mallory, die je zo zorgzaam in je wandelstok ronddraagt, zijnvals." Lanval stiet een vloek uit, die ver wensingen in minstens vier talen sa menvatte. Condat .glimlachte. .Ditmaal heb je jezelf beetgenomen. De echte stenen die droeg madame Mallory dien avond op haar jacht, op het feest waar ook de barones aanwezig was." „Ben jij op het jaoht van Mallory ge weest?" vroeg Stephan verwonderd. Carla knikte. Ik was dadelijk uit het Palest-iHotel weggegaan, toen de Mal- lory's daar introkken, want ik wist, dat ze mij zouden herkennen als ze mij za gen. Maar in Monte ben ik hen tegen het lijf gelopen en de uitnodiging, die zij mij toen deden kon ik niet afslaan. Het zijn goede vrienden van mijn va der." „Wilt u mij nog één ding verklaren, dat ik niet kan begrijpen, madame?" vroeg Condat „Waarom hebt u zo angstvallig uw ware persoonlijkheid en uw rijkdom verborgen gehouden?" Carla keek eerst haar man en toen de inspecteur aan. Haar onderlip beefde als van een kind, dat gaat schreien. Eindelijk zei ze schuchter: „Ik ik wilde zekerheid hebben dat mijn man mij lief had en niet mijn geld: „Hm," mompelde Condat. „Ik geloof, dat u dat ook wel op een eenvoudiger manier had kunnen vaststellen." Er gebeurde nog veel op deze veelbe wogen dag. De hoteldirecteur putte zich uit in verontschuldigingen. Hij was wer kelijk ontdaan over zijn vergissing, die begaan was. Hii zei, dat de huisdetec- tive natuurlijk onmiddellijk ontslagen zou worden. Carla begon te lachen. „Als u ieder een ontslaan wil, die zich, ten gevolge van dat gerucht, onbeleefd jegens mij gedragen heeft, dan kunt u de helft van uw personeel wel ontslaan," zei ze „en dat zou, midden in het seizoen niet erg aangenaam voor u zijn. Zoekt u alstublieft geen zondebok, directeur. Ik ben overtuigd, dat meneer Pelain een goed detective is, die zijn werk met ijver en toewijding doet, maar. ieder een kan zich vergissen. Dat is mense lijk." De directeur boog, dankbaar en op gelucht, En nu kwam onvermijdelijk de uit spraak met Lanval. Die had al tijdens de arrestatie van Lanval het bureau verlaten en niemand had haar daarin verhinderd. En nu zat ze in haar ka mer haar gedienstige was al bezig de koffers te pakken en trachtte de toestand te overzien. Alles alles was mislukt, daarin bestond geen twijfel meer. Maar tevens begreep ze in dit moeilijke uur waartoe liaar hartstocht voor Thugern en haar dwaze jaloezie tegen Carla haar gebracht hadden. Ze was bondgenote geweest van een dief. ze was overgeleverd aan de genade van de vrouw, die ze gehaat en diep bele digd had. Er wordt op de deur geklopt. Lilian staat op en doet open. Carla staat voor haar. „Ik moet met je spreken, Lilian," zegt ze. Lilian knikt, „lk heb je verwacht." Nu alles voorbij en verloren is, is er iets waardigs en berustends over haar gekomen. Haar bewegingen zijn rustig en beheerst en haar stem is zonder hardheid als ze vraagt: „Je weet wat er tussen Thungern en mij geweest is?" Carla knikt, „Sedert de Hubertus- jaeht weet ik dat en weet ik ook waarom jij Thungern hebt aangezet om met mij te trouwen." Het bloed steeg naar Lilian's wangen „Dat is de grootste domheid van mijn leven gew:eest," zpgt ze. „Maar wie had kunnen weten, dat jij zó zou verande ren?" (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4