Aanleg vliegveld kan beginnen U.D.I. opende het seizoen De stenen voor de Huishoudschool staan al op het terrein. De heer A. J. Keijser overleden La»t van zenuwen? WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 02e JAARGANG No. 626» TEXELSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN TEXEL De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Na vaststelling der notulen deelt de voor- zitt. mede, dat dtir Westdorp wegens ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Spr. wenst hem een spoedig herstel toe. Ter behandeling van een aantal reclames t.o.v. diverse belastingen stelt de voorz. voor een commissie te benoemen om deze aange legenheid te bekijken. Op zijn voorstel wor den benoemd de heren Koeper, Zijm en V d. Vis. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat ven sdhryven werd ontvangen van de Minister van Binnenl. Zaken betreffen de de bijlage van 4,5 gulden per maand of een gulden per week. Dhr Dros: Ik vernam, dat deze regeling niet geldt voor wie een toelage ontvangen van het Armbestuur of Maatschappelijk hulpbetoon. Is li genegen om stappen te ondernemen, dat deze groep personen een zelfde uitkering wordt verleend1' Voorz De verhoudingen liggen inderdaad gelijk Dhr Bruin: Er zijn gemeenten, die wel uitkering doen. Voorz.: Wij zijn in het bezit van een circulaire, waarin wordt verzocht om be treffende maatregelen toe te passen ten gun ste van genoemde categorie. Wij zullen in deze richting werkzaam zijn. De Raad gaat met een en ander accoord Voorts is een circulaire ontvangen van dc Ged. Staten. Het betreft hier de bezoldiging van de Gemeente-secretaris De bezoldiging van de Burgemeester wordt door de Kroon geregelcj, die van secr. en ontvanger dooi de Ged. Staten. Het schrijven, dat de jaar- wedde-regeling behelst voor de gem. secr. en dezelfde richtlijnen aangeeft als die voor de salarissen van burgem., ontvanger en overige ambtenaren, wordt door de gem. secr. in zijn geheel voorgelezen. De Raad gaat accoord met het voorstel van B en W hieromtrent gunstig te advi seren. Texel is ingedeeld in een bezoldi gings klasse, geldende voor gemeenten van 8-10.000 inwoners, dit wordt hier algemeen als onbillijk beschouwd, daal de gemeente geisoleerd ligt en de le vensoms tandigüieden hier in menig op zicht duurder zijn. Het moet worden gerangschikt in de klasse van 10-12.000 inwoners. Het wordt algemeen gewenst geacht, dat hiermede ook in particuliere bedrijven bij het opstellen v^n contrac ten rekenning wordt gehouden. De raad verklaart zich met het streven van B en W acooord. Goedkeuring werd ontvangen inzake de door de Gemeente Texel met dhr Jac van Lente gesloten geldlening. Verhuring gemeente-eigendommen. Het betreft hier een aantal woningen, welke door de gemeente aan verschillende onderwijzers zijn verhuurd. De secr leest dc huurprijzen stuk voor stuk voor Dhr. Backer, die enig verschil in huur prijs constateert, vraagt waardoor dit ver schil is ontstaan Voorz Wij houden reke ning met het plaatselijk huurpeil. 3 t/m 8. Alle nrs. 1 van de voordracht en- benoemd Dhr. Backer valt het op, dat de prijs vóór De Koog lager is dan die voor Oudeschild Voorz.: In 't algemeen speelt het houden van badqasten een rol, in dit geval natuur lijk niet. 6. Benoeming leden der adviescom missie, als bedoeld in artikel 8, 1e lid, der Woonruimtewet 1947. Voorz.: Wij zullen de benoeming van een lid voor Oosterend nog even in beraad hou den. Wij hadden weliswaar een voordracht, maar wij kregen de indruk, dat de betiok- kenen zelf nog niet waren gepolst - Dh: Dros Wij hebben twee heren gepolst, een van hen had er geen oren naar. terwijl de ander nog geen beslissing kon nemen. (Het geen de vergadering zich in deze wel kan voorstellen hilariteit!) De nieuw benoem den, voor zover aanwezig, delen mede, de functie weer te aanvaarden. Dhr. Zijm zegt, dat hij eigenlijk liever zou aftreden, maar hij zal aanblijven, zo lang er geen andere liefhebber gevonden wordt. Voor- zitt.: Uit Uw benoeming blijkt de waardering van de zijde van de raad Het is geen dank baar werk, maar het moet toch verricht worden. Daarom past hier een woord van erkentelijkheid. In een volgende vergadering zal een lid voor Oosterend worden benoemd 8. Benoeming personeel in verband met overname van het suj>bureau van de wederopbouw. Aanbevolen worden de heren G. van der Struijs en E. de Lange. In de derde vacature zal nog nader moeten worden voordien. Voorz In de vorige vergadering werd reeds mededeling gedaan omtrent de over- dracht van het Bureau v. d Wederopbouw aan de Gemeente Dit is een lang gekoester de wens van B en W, Het is het streven van de Minister om de taak van de Weder opbouw zoveel mogelijk te decentraliseren, omdat hij van mening is, dat de Wederop bouw een taak is, welke thuis hoort bij het plaatselijke bestuur. De Minister heeft de enigszins teleurstellende ondervinding opge daan, dat verschillende gemeentebesturen er toch de voorkeur aan blijken te geven, dat het rijk deze aangelegenheid zelf behandelt. Texel denkt er anders over. Het schuwt de verantwoordelijkheid niet. Wij hebben dan ook niet geaarzeld deze taak met waardering en dankbaarheid over te nemen Het werk zal worden uitgevoerd onder leiding van de Directeur van Gemeentewerken in het bi- zonder en onder leiding van B en W in. het algemeen. Het is een vrij zware taak. In het afgelopen jaar heeft het Bureau voor Ge meentewerken zeer veel goeds gepresteerd Er was een grote achterstand op allerlei ge bied. Dit is voor een groot deel ingelopen Thans staan nog belangrijke objecten op stapel. Dezer dagen is de loestenung af gekomen om over te gaan tot de aanleg van het vliegveld. Alles is al in kannen en kruiken. De Minister zowel als de Ged Staten hebben hun toestemming verleend Het is nu zover, dat aan de Heidemaat schappij opdracht is gegeven tot voorbe reiding over te gaan. De Minister heeft de aanleg n.l. opgedragen aan de Heide maatschappij onder controle van Gemeen tewerken. Een ander belangrijk object is de huis houdschool. In deze haden wij geen in tensieve taak, maar wij oefenen toch het algemeen toezicht uit Iedere dag kunnen wij toestemming verwachten tot de beun De plannen zijn in beginsel goedgekeurd De stenen zijn al op het terrein gearri veerd. Met de bouw van dc openbare school gaat het niet zo voorspoedig, aldus de voorz. (Zie Tex. Crt van 6 Nov. j.l.) Er schijnt over het hele land een achterstand inzake de bouw van scholen van acht honderd mil- lioen gulden Daarom zoekt men wegen, waarlangs de bouw op goedkopere wijze tot stand gebracht kan worden Thans kost een schoollokaal van vooroorlogse makelij 30.000.Men wil dit bedrag terugbren gen tot 12.000per lokaal en wel door montage- en semi-permanente bouw Wat hier uit de bus zal komen is ons nog niet be kend. Wij zullen ons best doen om de Weder opbouw zo vlot mogelijk te laten marcheren Een moeilijke kwestie is het arbeids- en ma- terialenproblecm. Wat het arbeidsprobleem voor Texel betreft, mag van een bevredi gende toestand worden gesproken In de af gelopen 2]/2 jaar is door de aannemers en hun staf een behoorlijke bouwcapaciteit ont wikkeld Wij twijfelen niet of er zal bij aan wezigheid van voldoende materiaal een be hoorlijk contingent woningen gebouwd wor den om de achterstand in te halen. Helaas is het materialenprobleem ook een deviezen- kwestie. Wij staan in dit opzicht volkomen lijdelijk. Wat de voorziening van de derde vaca ture betreft stellen B en W voor de benoe ming aan te houden wegens ziekte van de betrokkene, die voorlopig in rijksdienst blijft Na herstel zal hij aan een keuring worden onderworpen en na gunstige medische ver klaring in dienst van de gemeente worden genomen. Wij betreuren dat uitstel betracht moet worden. Dhr. Zijm. Ik heb deze voordracht met bewondering aangehoord, omdat ik er van overtuigd ben dat de heer Ettema in de eerste plaats in aanmerknig komt om door de gemeente te worden benoemd. Ik wil aan de capaciteiten van de anderen niets af doen. maar de heer E. heeft zich steeds op bizon- dere wijze voor de belangen van onze Ge meente beijverd. Dat de stenen voor de bouw van de huishoudschool al op het ter rein staan is aan hem te danken Zijn werk getuigt van groot doorzettingsvermogen en grote belangstelling voor de wederopbouw Wanneer er geen materiaal voorhanden is gaat hij er op uit, en hij komt met mate riaal terug Voor de Bruynzeel woningen mankeerden de pannen, maar hij zorgde er voor, dat ze er kwamen. Zijn optreden be tekent ook financieel een voordeel voor de gemeente. Nu konden b.v. acht woningen twee maanden eerder verhuurd worden. Ook de huisvestnig heeft steeds zijn volle aan dacht. Toen een Texelse handelaar geen stenen kon leveren, kocht dhr E 800.000 stuks van relaties in Friesland. Wanneer hij er niet was had het nog maanden kunnen duren eer we de bouw ter hand hadden kunnen nemen en zo gaat het met allerlei ander werk ook .Die 800.000 stenen leverden de Gemeente een voordeel op van 8000. Hij kon ze n.l. 10 ct. per 100 stuks goed koper los krijgen dan de aannemers hier Onder hem schreven dc aannemers voor 5 pet. minder in Ik stel voor hem wel op de voordracht te plaatsen Dhr. Bruin: Ik sluit mij bij de heer Zi|m aan. E is een actief ambtenaar Nu de wederopbouw toevallig naar de gemeente overgaat wordt de man ziek. Als socialist kan ik de houding van B en W niet recht vaardigen. Dhr Van Heerwaarden In derdaad, wij hebben veel aan E. te danken Voorz.: U ziet de kwestie niet juist. Bij B en W heeft de gedachte E. te passeren geen ogenblik post gevat. Maar hier is nog nooit een ambtenaar onder dergelijke om standigheden benoemd Wij zullen er op aansturen, dat hij in onze dienst komt, zodra hij is hersteld. E werkte al twee jaar bij het rijk, waar hij. wanneer hij zijn werk zou moeten staken, meer aanspraak heeft dan bij ons. Laten wij hopen, dat hij spoedig de oude is, dan krijgt U onmiddellijk een voor stel van ons om hem in dienst te nemen Dhr. Bruin: Er worden alom ambtenaren ont slagen en daarom stelde ik het op prijs, dat hij aangenomen werd. Thans ben ik gerust gesteld. Voorz. deelt inzake de benoeming mede, dat de salarissen worden ingeschakeld in het systeem der gemeente. 9. Wijziging verordening op het geor ganiseerd overleg. Raad verklaart zich accoord. 10. Toetreding tot de gemeenschappelij ke regeling betreffende de behandeling van gemeentelijke personeelsaangele genheden. Raad verklaart zich accoord. 11. Aanvulling van de algemene Poli tieverordening in verband met beper king van het brandgevaar, voor belang rijke gebouwen. Goedgekeurd wordt het voorstel van B en W, dat na artikel 190 wordt opgenomen een nieuw artikel 190 bis. luidende als volgt: Benoemingen Tot Hoofd van de Ö.L. Se!iooi te Den Hoorn de heer H. "L. Karsbergen te Twisk; tot onderwijzeres aan de O.L. Sdhool te Middcn-Eierland 'ttevr. C. A. M. van Moort-lvan 't Veer te Midden- Eierlan'' tot onderwijzeres aan de O.E. School t tosterend niej. F. N. Rab te Den Burg, ot leden der adviescommis sie, als bedoeld in artikel 8, 1s lid, der Woonruimtewet 1947 werden herbe noemd de beren Alb. Dros Bz. Jr. Beumkes, Joh. Bruin en H. Zijm. Tot leden van de commissie voor ge organiseerd overleg de lieren Alb Bak ker ,H. Zijm en S. v.d. Vis, tot plaatsvi nden de beren Jae. Westdorp, M. Bak ker en P. Vlaming; aan liet Subbureau van dc- Wederopbouw, dat naar de Ge meente is overgeheveld, werden ver bonden de heer G. van der Struijs en E. de Lange, terwijl in de derde vaca ture nog zal moeten worden voorzien. Maandag is de heer A. J. Keijser in ihet Gemeentelijk ziekenhuis te Den Helder aan een ernstige ziekte overle den; bij bereikte de leeftijd van 50 jaar. Met de heer Keysei- is een van de be langrijkste figuren op bet gebied van de Landbouw op ons eiland heenge gaan; bij bekleedde nl. tal van functies: I October 1927 werd hij als opvolger van zijn vader, ijlen de heer R. P. Keijser, benoemd tot Dijkgraaf van Ei- erland, in welke polder onder zijn be stuur de uitvoering van vele belangrijke objecten ter hand wei-den genomen en bun beslag kregen. Voorts was hij de man, die een groot aandeel heeft ge had in de oprichting van de Ooop. Aan koopver. „Texel", welke vereniging de 'lieer Keijser voor zijn onvermoeid wer ken huldigde door hem het directeur schap op te dragen; bij was voorz. van de Ver. tot bestrijding van de Rundvee- t.b.c., die er in slaagde heel Texel prac- liseh vrij te maken van deze ziekte; voorz. van de Stichting Lagere Land bouwschool, welks oprichting in zulk een grote behoefte op ons eiland beeft voorzien; voorz., van de nog jeugdige Ver. voor Coop. Vee-afzet, bestuurslid van de Coop. Boerenleenbank (vanaf 1041), voorz. van de ifd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw (vanaf 1935, voordien fungeerde hij als secretaris), voorz. Van de Texelse Jagersver. Met de beer Keijser verliest, de Land bouw een bard werker, die steeds op de bres stond voor de belangen van de boer en wiens helder oordeel ten zeer ste werd geapprecieerd, een stuwende kracht, die wist door fe zetten, waar Texelse belangen werden bedreigd. Moge bij de rust vinden, die hij zo zeer verdiend beeft, na het verrichten van een zo omvangrijke taak: het werk voor de landbouw, een levenswerk, dat hem lief was. KRIJGEN WE 'N KLEUTERSCHOOL I)e Cocksdorp. Binnenkort zal een vergadering worden belegd om (e ko men tot oprichting van een kleuter school, waarvoor een veertigtal kinde ven in aanmerking komen. 1 Het is, onverminderd het bepaalde In het koninklijk besluit van 30 December 1924. S 620, verboden, aan in gebouwenden ge timmerten. welke zijn vermeld op een. door burgemeester en wethouders aan te houden en ter openbare kennis te brengen, lijst, be houdens vergunning van dc burgemeester, werkzaamheden te verrichten en te doen verrichten met gebruikmaking van werktui1 gen of gereedschappen, welke op enigerlei wijze gevaar voor brand kunnen opleveren 2. Aan de in het eerste lid bedoelde ver gunning kunnen, afhankelijk van de aard der werkzaamheden, voorwaarden worden verbonden 3 De gebruiker of de beheerder van de ge bouwen en getimmerten, vermeld op de lijst bedoeld in het eerste lid. is verplicht te zorgen, dat de getroffen brandveiligheids maatregelen steeds behoorlijk worden nage leefd en dat de in of bij de gebouwen en getimmerten behorende brandblusinstallaties te allen tijde behoorlijk functionneren 12. Vaststelling van een Verordening op de heffing van rechten voor inlich tingen, welke worden verstrekt uit het bevolkings- en verblijfsregister der ge meente. Overwegende, dat het Legesbesluit Be volkingsregisters (Stcrt no 27 van 19431 bij de wet van 24 Juli 1948 (Stbl. no. I 335) is vervallen verklaard en dat het derhalve ge wenst is de heffing van rechten ter zake bij verordening te regelen. Gelet onder meer op het Koninklijk Be sluit van 30 September 1948 (Stbl no. I 431). besluit: de Raad een nieuwe Ver ordening op de heffing van rechten voor inlichtingen, welke worden verstrekt uit het bevolkings- en verblijf register der gemeente Texel vast te stellen Voorz merkt op. dat de mondelinge inlichtingen goedkoper zijn geworden GIFTEN voor het witte kruis. Den Burg J.V. f 2,50; C.E. ft.. Oude schild J.B. f 1,50. Oosterend B.B. f 2,50 HOTEL BOS EN DUIN Als opvolger van de beer G. Buisdi- zich iu Den Helder gaat vestigen, zal de exploitatie van Hotel Bos en Duin w orden voortgezet door de br. J. Vroom NED. VISSERSBOND De lieren J. Bh. Boom en U. Dogger werden op de 30 Oct. jl. te Alkmaar ge houden bestuursvergadering van de Ned. Vissersbond voorgedragen als Ver tegenwoordigers rooi Oudeschild voor de commissie voor bet Waddenzee-on derzoek, waaraan bet Landbouw-Eeono- misch Instituut zijn volle aandacht wijdt. SCHAPEN NAAR TSJECHO SLOWAKIJE Dezer dagen berichtte de Veldbode, dat 140 stuks wolvee uit ons land naar Tsjecho Slowakije zijn geexporteerd. Naar wij vernemen bevonden zich bieronder 39 dieren van Texel en wel een groep ongeregistreerde ooilamme ren en een groep geregistreerde ram- lammeren en eenjarige rammei).* De transactie vond plaats via de Coop. Aankoopver. „Texel". RESTAURATIE NED. HERV. KERK Maandag j.l„ ruim drie-en-een half jaar na de beschieting van Den Burg is een begin gemaakt met de herstel werkzaamheden van de Ned. Herv. Kelk te Den Burg. Ettelijke cubieke meters bout zijn in bet gebouw bijeengebracht, het steigermateriaal, -welks oprichting reeds een karwei op zich zelf. Waar wij 't oog ook laten gaan, overal van bet plaveisel tot bet hooggewelfde dak langs de muren, de pilaren, de ra men. beeft bet granaatvuur zijn sporen nagelaten. Maar nu is liet begin van herstel er dan. De beer Ifoorn is reeds met zijn staf druk bezig. Wanneer de' kerkklok weer zal kun nen beieren om de gelovigen naar het bedebuis te nodigen, kan moeilijk wor den berekend, wellicht zal de restaura tie twee jaar of langer vergen. fn een volgend nr. komcivwij er uit voeriger op terug. TEXELSE MARKT. DEN BURG. Aangevoerd op Maandag 8 Nov. 22 Koeien van f 400 tot f 600. 17 Pinken'van f 240 to) f 320. 17 Gras kalveren van f 160 tot f 100. 12 Lam meren van f 35 tot f 55. 26 Biggen van I 40 lot 65. Voor de levering S kalveren AAN ONZE LEZERS Door bijzondere omstandigheden ver schijnen wij vandaag slechts met twee pagina's. Verschillende verslagen (zo b.v. de sport) kunnen eerst in onze vol gende editie opgenomen worden. Zater dag a.s. evenwel hopen wy de achter stand geheel ingehaald te "nebben. De Administratie. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? Oosterend le dag 11 Nov. Alleen zelf- verzorgers Oosterend van 9-10.30 uur. Geen zelfverzorgers, van 10.30-11.30 uur Boscbweg. 11.30-12.30 uur Schoolstraat. I-2 uur Weststraat. 2-3 uur Hoekstraat. 3-4 uur Peperstraat nrs. 1-20 2e dag 12 Nov. 9-10 uur Peperstraaa dè nrs. 21-40, van 10-11 uur, nrs. 41-60 van II-12.30 uur, nrs. 61 en hoger, van 1-21). Nieuwstraat, 2-S uur Kerkstraat, 3-4 tl. Kerkplein. Oosterend 3e dag 15 November Alleen zelfverzorgers Wijk O letters A-B van 9-10 uur. Van 10-11 de letters C-K, van 11-12.30 de. letters L-Z. Geen zelfverzorgers van 1-2 uur ars. 1-100, van 2-3 nrs. 101 en hoger. Mijobardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen WAAGGEBOUW ALS VERKEER8- HUIS Naar wij vernemen stelt de VVV Texel pogingen in het werk om het Waaggebouw ingericht te krygen tot v erkeersliuis. Het gebouwtje dient hier toe te worden gerestaureerd. Burge meester Rehorst zegde zijn medewer king reeds toe. INGEKOMEN PERSONEN. van 29 tot 4'Nov. 1948: Hendrik Huls bergen, van Pui-merend, Kflemarkt 8 naai- De Cocksdorp 32. Florence en Uge- nie Kremer van Beverwijk, Vondellaan IS naar Warmoesstraat 21. Willem van Harn van Amsterdam, PI Kerklaan 22II naar Oudeschild 263. Jeitje J. Zijlstra van Egmond aan Zee, Pr. Hendrikstr. 25 naar Emmalaan 98. Aagje Dootjes v. Vollen'bove B 68 naar C 70b. VERTROKKEN PERSONEN Heiman Huiskamp van Nieuwstraat 7 naar Schagen, Noord A 52a. Jan C. Dros en gez. van Oosterend, Weststr. 24 naar Apeldoorn, Reigersvveg 86. Gerrit de Vries van K 10 naar Leeuwarden, Kamperstraat 10. Jannetje Witters van v. C 92 >i. Dey Helder, Jouberstr. 16. Jan Blom van De Cocksdorp 20 naar Den Haag, Maretakstraat 105. „Prima!!'' roept mijn buurman, t.w. een bezoeker aan dê overzijde van de corridor, die dwars door de grote zaal van „De Oran j jeboom" loopt. Hij uit zijn enthousiasme als Wiesje (de dochter, om wie het deze avond gaat) vanuit de slaapkamer van dc binnenhuis-architect Jan ter Weenie het ate lier van deze binnenkomt. En hoe! In een peignoir met zeebra-motief, een brok sigaret steekt uit een onverschillige mond, los. breeduit hangt het blonde haar rond het hoofdje, dat zijn weetje wel meent te weten, een meisje, dat zich overgeeft aan vreemde fantasieën Maar hoe kan dit anders! Zij is een slachtoffer. Zij symboliseert die categorie kinderen, die nimmer getuige mochten zijn van een gelukkig huwelijksleven Hoe bran dend actueel is dit gegeven! Daar staat zij dan, fier, maar wij, die haar observeren voelen zo diep de tragiek Hoe gaarne zou den wij haar hebben opgenomen in een huiselijke kring, waar liefde woont Welk een leed moet zij hebben geleden bij zulk een moeder, die zich keer op keer aan dc dwaaste grillen te buiten gaat. enkel denkt aan mooie kleren, aan uitgaan, zich de bc langrijkste figuur acht van de gehele wereld Wier wil wet is en die ieder naar haar pijpen wil laten dansen. Een is er echter van wie zij, dat nooit gedaan heeft gekregen: haar man, d.w.z. haar vroegere man die reeds tal van jaren van haar is gescheiden Ja. de vader koos de vrijheid, het kind bleef bij de moeder. Maar het kind groeit op het wil haar vader zien, en die vader die door zijn dochter wordt vereerd, verlangt niet minder naar zijn kind Wij zien hen samen innig bijeen. Hoe goed is de scène, waarin de vader zijn gedachten terugvoert naar het verre verleden, toen zijn groot geworden dochter als een kleuter nog door hem werd geliefkoosd, de tijd. waarin hij haar eerste woordjes hoorde stamelen En wéér keren zij beiden terug naar dat geluk. Het is ont roerend. Hoe subliem is dit spel, hoe uitste kend weet de heer Poel, die de vaderrol ver tolkt. de figuur uit te beelden, van een diep gedesillusionneerde echtgenoot, die nochtans de levenskunst heeft behouden. Zie hier in grove trekken de inhoud van dit blijspel, dat. zoals de voorzitter terecht opmerkte, een blijspel is van een lach en een traan U.D.I heeft het seizoen geopend Het is een goed begin geweest Wie, van hoe ver hij of zij ook is geko men, zal er spijt van hebben gehad, weer en wind te hebben getrotseerd om de Udlanen te zien' De heer A. v. d Meulen vroeg de clementie in van het publiek inzake de ab sentie van de heer G Bakker, wiens rol door de heer G. Poel zou worden overgenomen Het verzoek is niet nodig geweest. Wij heb ben ons verbaasd, hoe iemand het klaar speelt om in drie dagen tijds een dergelijk omvangrijke rol^ in te studeren, alleen reeds wegens zulk een enorme prestatie onze hulde-van-het-seizoen! Want het publiek is nu eenmaal onverbiddelijk, althans spoedig tot entiek geneigd. Het vergeet maar al te gauw de zware taak, die een amateurspgler wacht. Het spel. Alle lof. Mej. D. Zoetelief, die de hoofdrol vertolkte, gaf een uitsteken de creatie. Vlot, charmant, ongekunsteld beeldde zij de figuur uit van Wiesje. Dc heer G Poel heeft ons eveneens uitstekend vol daan en als wij hem hier willen huldigen denken wij tevens aan mevr. Ten Hooi Van Meurs, bij wie de regie in goede handen was. Zij was het, die de moeilijke taak té vervullen kreeg om de heer Poel in drie da gen klaar te stomen voor de vertolking van' de omvangrijke rol van dc vader van Wies je. Spontaan was dan ook de bijval aan het slot, toen zij met bloemen werd gehuldigd Een groot aandeel in het- succes had ook mevr. V. de Vlies-Koopman, zij had reeds dadelijk de zaal voor zich gewonnen, toen zij als een snibbige dame in driftige passen door de kamer dribbelde Dat kon niet betei en het publiek reageerde terstond zo sterk, dat de lach door de zaal golfde. H?,ar spel voldeed zeer. De heer Th. Witte, de binnenhuis-archi tect, was ook goed op dreef Weer zien wij hem in een bukkende hpuding voor de deur van het vertrek, waarin zijn aangebedene de slaapkoets heeft betrokken In welk een moeilijkheden die hardnekkige Amor een jongeman met een licht ontvlammend hart niet kan brengen! De rol die de beer Witte was toebedacht was allesbehalve eenvoudig en daarom ons compliment voor dc wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekwe ten. De heer De Wilt Daar gaat het doek op. Daar zit Jaap Scholten, een flink uit de klui ten gewassen zakenman. Meneer schijnt in een enorm probleem te zijn gewikeld. wie weet. welk een belangrijke transactie deze zakenman nu weer in de pen heeft Zie hem peinzen, in gebogen houding over zijn bloc note. Maar .op eenmaal blijkt, cj^t het een doodeenvoudig kruiswoordpuzzle is. die de aandacht van de grote denker geheel en al opeist En terwijl mevrouw zich grote zorgen maakt inzake haar avondjapon, is het haar echtvriend, die doorlopend aan het puzzlen is. Het lag o.i. voor de hand, dat deze rol door de heer De Wilt zou worden gespeeld. Waar dc ironie van het leven een plaats vraagt, krijgt ze van een speler als dc heer De Wilt een ere-zetel Het was af Ook andere medewerkers stersverdienen een woord van lof De heer A. Geus bleek een Van het goede hout gesneden kellner. mevr. Keijser-Vrijdag was het gedweeë dienstmeisje, de heer C. D. Keijser een vlotte jongeman die er dadelijk voor te vinden is als een vriend hem voorstelt de bloemen buiten te zetten, en ten slotte mej. S Riet- sema die als gyinnastiek-lerares een goede opvatting van haar taak bleek te hebben Voorts werkten mede mej. V. Rab en de heer C. Room. Nogmaals Udlanen. het was een goed begin

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1