Het fijne kwaliteitsschaap heeft een toekomst Protestvergadering EV( Bijeenkomst Plattelandsvrouwer wrn Vee beoordelen lijkt gemakkelijk, maar is het niet. Od dit gebied worden geregeld fou ten gemaakt Er gaat geen keuring voorbij of er is critiek. onrechtvaardige en soms ook rechtvaardige. Het is zeer subjectief werk. Wel zijn er objectieve grondslagen, maar deze laten een grote speling over voor subjectief inzicht. Een algemene om- of be schrijving kan nimmer nauwkeurig en duide lijk behandelen de verschillende omstandig heden, welke mede verantwoordelijk zijn voor het beeld van de dieren op het moment van de beoordeling. Een fokker, die hart voor zijn vak heeft, beoefent dit werk voortdurend als hij zich temidden van zijn vee bevindt. De resulta ten, die hij bereikt, zijn voor een niet onbe langrijk deel afhankelijk van zijn meer of minder juist inzicht inzake het meest gewen ste type en dus van zijn veekennis en de toe passing daarvan in zijn bedrijf. Behalve de fokkers is er nog het personeel van het Stamboek, aan wie de fokkers de leiding van de stamboekfokkerij hebben op gedragen. Dit moeten vanzelfsprekend eerste klasse verken ners zijn, zij moeten zich een zeer goed beeld gevormd heb ben van het type dat gefokt moet worden en zij moeten de deugden en gebreken van de dieren, die aan hun oordeel worden on derworpen, zeer snel kunnen vaststellen. Bovendien hebben we nog de keurmees ters op fokdagen en tentoonstellingen. Deze keurmeesters worden natuurlijk in de aller eerste plaats gekozen uit de fokkers, waar van bekend is, dat het zeer goede veeken ners zijn, die in hun eigen bedrijf daarvan de bewijzen hebben geleverd. Elke fokkerij verlangt een zo goed moge lijk omschreven fokdoel, een type-omschrij ving. waarin de verlangde eigenschappen worden behandeld en waarin bepaalde af wijkingen als ontoelaatbare fouten worden aangemerkt. Het in woorden weergeven van een fok doel is hoe onmisbaar en hoe minitieus de samenstellers te werk zijn gegaan toch nog altijd van een zeer betrekkelijke waar de. Het laat altijd zeer veel ruimte over voor persoonlijk inzicht bij de toepassing van deze omschrijving. Het komt in de praktijk van de fokkerij geheel aan op de ..toepassing'' van deze omschrijving door de personen die voor dat werk staan, en het hangt dus geheel af van de persoonlijke veekennis van de fok kers, van de ambtenaren van het stamboek en van de keurmeester. Het stamboek is voor de fokkers het mid del tot systematische verbetering van de kwaliteit, de uitwendige zichtbare kwaliteit en de onzichtbare kwaliteiten, die we ten dele vastleggen door onze stamboekregistra tie (vruchtbaarheid, wolproductie, kleine af wijkingen enz.). Wanneer wij het gewenste type en exte rieur van o^ Texelse schaap willen behan delen, dan moet allereerst de vraag gesteld worden, waar een schaap zowel vlees als wol produceert, wat van deze twee het be langrijkste is. Dit antwoord is al heel gemakkelijk We behoeven enkel maar te vergelijken de gel delijke opbrengst aan vlees en wol, d w.z de jaarlijkse ontvangsten via de afzet van schapen vergeleken bij de jaarlijkse ontvang sten aan wolgeld. Waar dus de betekenis der vleesproduc tie primair is, kunnen we daar direct het verlangde type uit afleiden, n.l. het vlees type. Het vleestype wordt gekenmerkt door eenvoudige lichaamsvorm, n.l. balkvorm. Alle delen van het lichaam waar vlees, dus spieren zitten, dienen sterk ontwikkeld te zijn, dus de romp. Kop, poten en hals tre den hierbij op de achtergrond De romp moet even breed en diep en gespierd zijn van voor naar achter en vooral de delen waar het duurste vlees, zit, dienen best ontwikkeld te zijn, t.w. de achterhand, (kruis en broek) rug en lenden Vanzelfsprekend speelt de conditie, waarin een dier verkeert een grote rol en dit maakt de beoordeling niet altijd even gemakkelijk. Een fokooi, die 2 beste lammeren heeft grootgebracht en daarbij zelf in matige voedingstoestand verkeert, ziet er heel anders uit dan een ooi, welke slechts één lam heeft grootgebracht, dat spoedig is verkocht en de conditie van de •ooi best is. Hieruit vloeit de noodzakelijkheid voort op een fokdag gelijksoortige dieren in ge lijksoortige omstandigheden in één rubriek onder te brengen. Toch dient bij een schrale fokooi het geraamte de balkvorm te ver tonen, de romp moet er zijn. Maar behalve de romp zit aan elk dier een kop, een hals en vier poten en de staart. Deze onderdelen spelen in de stamboekfokkerij een vrij be langrijke rol, al hebben ze geen invloed op de waarde van de bout. Bij een ooi verlangen wU een fijne kop, rechte profiellijn, niet hol c^niet bol, breed voorhoofd, fijne neus en brede bek met zwart neusje, de kop geheel onbewold, dus ook geen wolringetjes om de oren of wol op de kruin; bezet met fijn wit haar, goed ont wikkeld goed gedragen oren, niet zijdelings afhangend, goed naar boven gericht. Kleine zwarte vlekjes komen op de oren en soms enkele op de kop meermalen voor. Dit wordt niet als een fout beschouwd, als het aantal maar niet te groot is en de omvang der vlek jes klein blijft Schapen met een absoluuut witte kop heb ben veelal geen zwarte neusspiegel. Een zwarte neusspiegel is voor een Texels schaap een sieraad, het geeft iets sprekends aan de kop. Wel hebben wij hier het terrein der schoonheids-eigenschappen betreden, eigenschappen die met de gebruikswaarde als slachtdier niets te maken hebben, maar het is een ras-kenmerk van het Texelse schaap en de stamboekfokkerij mag het niet verwaarlozen. De kop mag ook niet blauwachtig getint zijn, dit wordt beschouwd als een overblijf sel van de vroegere kruisingen met de Wensleydales. Dat deze eigenschap nog voorkomt, schuilt hierin, dat enkele iets blauwe dieren juist aan hun prima eigen schappen te danken hebben, dat ze zijn aan gehouden. De hals moet kort zijn, recht en diep in de borst overgaan, bij voorkeur geplooid zijn, dit wijst op een ruime huid. Dit is een zeer kenmerkende eigenschap van het vlees- type. Het beenwerk moet goed ontwikkeld en correct geplaatst zijn. De voorbenen recht, met een goede hoek in de koot, niet te slap, niet te stijl en niet te frans of toontreder. De achterbenen zwaarder van pijp dan de voorbenen, een goede hoek in sprong en koot. niet hakkig, niet krom in de hielen, niet o-benig, niet slap in de koot. De bewolling van de benen mag niet ver der gaan dan halverwege de onderarm bij de voorbenen, halverwege de schenkel bij de achterbenen. Scherpe begrenzing tussen de overgang wol en haar De benen moeten fijn wit behaard zijn. niet vossig (gele haren) grimmel (bruine vlekjes) of zwarte vlekjes. Ook dit zijn schoonheids-eigenschappen, die de stamboekfokkerij niet mag en kan verwaarlozen. Bewolling. Een Texels schaap draagt wol en aangezien er vrij grote verschillen be staan binnen het ras, wat betreft, a. de wolhoeveelheid op gelijke leeftijd en bij gelijke omstandigheden (voeding, aan tal lammeren); b de wolkwaliteit eveneens bij gelijke leef tijd en andere omstandigheden; c. de geaardheid van het vlies, t w. lang en kort, gesloten en open, ligt het voor de hand. dat in de fokkerij ge streefd wordt, met behoud van het vlees type. de wolopbrengst te verhogen, de kwa liteit te verbeteren, alsmede de geaardheid van het vlees. Hier staan wij nu voor een vrij moeilijke opgaaf, een opgaaf waarover de meningen niet gelijk zijn Wanneer wij de Engelse schapenrassen als uitgangspunt nemen om ons een oordeel te vormen omtrent de plaats van ons Texelse ras, en als middel om te komen tot een standpunt wat betreft ons fokdoel, wat betreft de wolproductie, dan neemt het Texelse ras een tussenpositie in. d.w z. het staat tussen de Engelse fijnwollige en de Engelse grofwollige rassen in. Het fijnste Engelse vleesschaap is hef South down, dit is een klein schaap, in zijn beste exemplaren ideaal van vleestype en levert tevens het zeer fijne wol, kort van draad, heeft een zeer gesloten vlies met een grote mate van uniformiteit wat betreft de fijnheid van draad over de gehele romp. De opbrengst inkg. is niet hoog Nemen we de grofwollige Eng. rassen, dan zijn dit zwaardere, grovere schapen, meer stuk, het gewicht van de bout is veel grote; dan van een Southdown, de kwaliteit is ve^l minder, de wolopbrengst is veel gro ter, de wol is zeer lang en grof van draad met een open vlies De bout van deze scha pen is vetter dan van de S.D Ons Texelse schaap neemt tussen de beide groepen van rassen een tussenpostie inzo wel wat betreft de zwaarte van de bout, de kwaliteit hiervan, als de hoeveelheid en kwa liteit van de de wol. Welke ervaringen hebben wij nu met onze Texelse schapen? Deze, dat de schapen van het fijnste vleestype veelal ook de fijnste wol hebben en een mooi gesloten vlies. De zgn. gladde lammeren op Texel zijn op de lammerenmarkten meer waard dan de zgn ruige lammeren Deze lammeren stammen veelal af van ooien en/of rammen die op zich zelf vaak wat beknopt lijken, een best vleestype vertonen met een prima gevleesd achterstel en een fraaie huid, d w.z korte gesloten wol van fijne kwalteiit Verschillende oorzaken hebben er toe ge leid, dat dit type vroeger zowel in N. Hol land als op Texel meer voorkwam dan de laatste jaren. Ik behoef maar te wijzen op het geringe verschil in de wolprijs tussen fijne en meer grove wol, waardoor de prik kel werd weggenomen fijne wol te fokken, omdat deze per vlies door het geringe aan tal kg. over het algemeen minder voordelig was dan iets grovere wol met zwaardere vliezen. Ik behoef U maar te wijzen op de oorlogsjaren 1939-1945 en de jaren na de oorlog tot heden, een periode van vet- schaarste, waardoor de meer zwaardere en vettere bouten meer opbrachten dan de kwa litatief betere iets lichtere, minder vette bou ten van het fijne Texelse kwaliteitsschaap Gevolg van deze omstandigheden is ge weest. dat het Texelse schaap zowel in N H als ook op Texel de kant is uitgefokt van een iets zwaarder stukkiger type met gro vere wat lossere wol met een behoorlijk aantal kg wol per vlies Tegen deze omstandigheden van de markt viel en valt moeilijk op te roeien De vraag is evenwel, zal dit zo blijven en daarop is niet gemakkelijk een antwoord te geven, dit hangt geheel af van de ont wikkeling der internationale verhoudingen. Komt er over korter of langer tijd weer een oorlog, geraken wij in Europa weer geïso leerd, dan zal het vet-tekort ongetwijfeld blijven en weer groter woren, dan is de kwaliteit van geringer betekenis en speelt de kwantiteit de grootste rol. Krijgen we een behoorlijke periode van herstel en opbouw, dan zal de grote pro ductie der plantaardige vetten (denk aan de Unieleverplannen in Midden-Afrika) de behoefte van het vlees weer de grootste rol spelen en dan zal het fijne kwaliteitschaap weer een grotere betekenis krijgen. Welk standpunt moeten we thans inne men? De intensieve schapenfokkerij op Texel zal tengevolge van de niet of zeer matig lonende prijzen nog verder moeten worden ingekrompen. Uitbreiding der melkveehou derij en uitbreiding van het bouwland, voor al ten behoeve van de voederverbouw voor eigen melkvee en schapenstapel, zal de weg zijn. Deze omzetting der bedrijfsexploitatie zal voor vele bedrijven op de betere gron den gemakkelijker gaan dan op de lichtere gronden Ondanks een inkrimping op de duur tot op de helft van' de tegenwoordige omvang, zal de schapenfokkerij voor Texel toch be langrijk blijven. Maar men zal het dan vooral moeten zoeken in de kwaliteit, wil men lo nende afzet behouden Texel moet iets kunen leveren wat men elders niet of in geringe mate heeft en dat is het fijne kwaliteitsschaap. Dit type heeft altijd toekomstmogelijk heden, elders kan men het ter correctie nooit missen. Mijn standpunt is dus, dat bij het keuren op de fokdag het type kwaliteitsschaap het richtsnoer moet zijn. Niet de zwaarste schapen zijn de beste. Wij moeten het zoeken in een prima vleestype, geblokt, gesloten, diep, sterk be- vleesde achterhand, korte geplooide hals, fijne huid, gesloten vlies, fijne wol, unifor miteit van het vlies over de gehele romp, geen harige dijen, geen te losse wol. De Rijksveeteeltconsulent, Ir L de Vries HALLO BANDOENG! Het Kath. Tuhisfront moet eens een heel zuur appeltje schillen en wel over het direct opgeven van adresverande ringen. Het gebeurt nog herhaaldelijk dat wij kranten, tijdschriften, brieven, met du re post retour krijgen. Onlangs ontvin gen wij het hierboven genoemde terug van een militair, wiens adres wij toch regelmatig gebruikten. Wij begrepen daar natuurlijk niets van. Zondags daarop postte- wij nog eens, met het zelfde gevolg, wij kwamen toen tot de conclusie dat dit niet in orde was, er was toen n.b. 46 et. aan postzegels ver knoeid. Niet wetende wat .wij hier mee aan moesten, zijn wij toen naar de ou ders om informatie gegaan en verna men daar dat hun zoon overgeplaatst was. Ja. hier is minstens een week ver zwaard op z'n plaats. Wij vragen U nu nogmaals en hopelijk voor de laatste maal: schrijf nu direct aan het bestuur bü e.v. adresverandering, en wel aan: Secr. Th. Witte, Zwaanstraat en u be spaart ons veel narigheid. KATH. THUISFRONT. Damnieuws O.K K Het eerste tiental van O.K.K heeft de competitie goed ingezet. HDC II uit Den Helder heeft in haar met 7 13 zijn meerdere moeten erkennen. Hieronder de uitslag: J Vink- C. Dijker 0—2. E. Molema -S v Heerwaarden 0—2, S Slort—H. Steenhuis 02, M KwastS. Ros 02, A v. d SlootD. de Vries 1 -1, A OuwensC v. Heerwaarden 0—2, J C Zijderveldt D Lap 20, P Geus--C. Dros 11, P KwastJ Vonk 1 1, J. Bouman—J. v. d Star 20. De stand in de B.-klasse is thans. J Vonk 9/13. P. Kooij 10/13, W. Boon 8/7, J. Vinke 9/7, S. Bakker 6/6, J. v. d Star 6/6, J. Stam 7/6. J Huisman 7/5, A. v. d Slikke 4/4 en J. v. Heerwaarden 4/3, VERTROKKEN PERSONEN over de periode van 5 tto 11 Nov. 1948 Murkje Abbekerk, van De Waal 70 n. Den Helder, Jonkerstraat 8. Petrus A. H. Schneiders en gez. van Den Hoorn 87 naar Hoogkarspel I) 29. Jeltje R. Ste vens van Warmoesstraat 30 naar Am sterdam, Olympiaweg 107 III. Maria M. Reintjes van Oudeschlld 244 naar Den Haag van Dijokstraat 59. Anna Witte van le Kögerdwarstraat 21e naar Ede, Juliana Ziekenhuis. Anna van dei- Hoek, van Wilhelminalaan 21 naar Leeuwarden, Tjerk Hiddesstraat 16. BEWARING AARDAPPELEN FUSAREX Nu de resultaten met de Bintje van zand grond in het buitenland teleurstellend zijn geweest en in het algemeen de houdbaar heid van zandaardappelen een grote factor gaat worden, is het van belang kennis te nemen van de onderzoekingen, welke in het buitenland zijn verricht om de houdbaar heid van aardappelen tijdens de opslag te bevorderen Voor ons ligt thans het Technisch Me morandum no. 3 van de Engelse Bayer- Fabrieken te Londen, die reeds vijf jaren proeven hebben lopen met een middel, dat de houdbaarheid bevordert en Fusarex is genoemd. Fusarex wordt in de eerste plaats aan gewend ter bestrijding van de droogrot. Nu is het ons bekend, dat in Frankrijk, speciaal met het oog op de Bintjes, hiervoor grote belangstelling bestaat. De mogelijkheid is derhalve niet uitgesloten, dat de Franse af nemers in de toekomst de voorkeur zullen geven aan met Fusarex behandelde poot- aardappelen. met name wat betreft de vroeger spruitende rassen als Eersteling. Eigenheimer en Bintje. Naast de behande ling tegen droogrot is ook bewezen, dat het middel een spruitkerende werking heeft gedurende de opslag van aardappelen Het is ons bij informatie gebleken, dat de plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen in samenwerking met de Commissie voor Aardappelonderzoek Fusarex reeds een paar jaar heeft geprobeerd en dit pro duct thans voor het eerst proefsgewijze vrijgegeven is voor de verkoop in Neder land. De werking berust op een langzame ver damping tijdens de opslag en het is ge bleken, dat de aardappelen in een stevige en goede toestand in het voorjaar uit de kuil komen, wanneer zij met Fusarex zijn behandeld De toepassing is zeer eenvoudig. Het witte poeder wordt n.l. bij opslag eenvoudig over de aardappelen heen geschept tot een hoe veelheid van maximaal kg per 100 kg aardappelen. Proeven worden genomen met lagere doseringen. Een zeer belangrijk punt is verder, dat Fusarex volgens genoemd Memorandum niet giftig blijkt te zijn en daardoor ook met succes voor opslag van voederaard appelen en consumptieaardappelen kan wor den gebruikt. Tenslotte moet worden opgemerkt, dat Fusarex niet verwant is aan de groeistof- preparaten of aan het middel Karsan. Vertegenwoordiger van de Engelse Bayer- fabrieken is de firma B C Algra, Leeu warden, Postbus 40. NOVEMBER-MENU In November vraagt het weer meestal reeds een zacht brandend kacheltje om de temperatuur in huis wat dragelijk te maken. Ook gaan wij in deze tijd zorgen, dat onze lichaamstemperatuur van binnen uit op peil gehouden wordt, namelijk door voedsel, dat ons veel „brandstof", veel calorieën levert. Daarom zijn de echte wintergerechten ste vig, rijk aan calorieën Maar daarbij moeten wij toch de voe dingsmiddelen, die de gezondheid bescher men en ons weerstand geven- tegen infectie ziekten, de z.g. „beschermende voedings middelen niet vergeten. Gebruik daarom ook nu geregeld rauwe\ groenten en zo mo gelijk eens wat fruit en denk tevens aan de haring (bokking) en de mosselen, want die zijn niet alleen rijk aan eiwitten en mine- ralen, maar ook aan vitamines. Recepten (4 personen Stoofpot winterpeen bloed- of nierworst aardappelen: 1 Yi a 2 kg aardappelen, 1 kg winterpeen, enige uien, 300 g bloedworst of nierworst boter, margarine of vet, zout, peterselie. De aardappelen schillen en in stukjes snijden. De winterpeen schrappen of schil len en in plakken snijden, de uien fijn snij den. De aardappelen, de uien en de peen aan de kook brengen met een weinig water, zout en boter, margarine of vet naar smaak De pan goed gesloten houden en het ge recht in een Yi uur gaar koken. De worst in blokjes snijden en deze er bij het opdoen doorheen schudden Naar verkiezing het kooknat afgieten en er apart als saus bijgeven. Tenslotte fijn gehakte peterselie over het gerecht strooien. Koffievla: 3 dl (2 kopjes) koffie, liter melk, 75 g (1 kopje) havermout, 80 g (ruim 1 kopje) suiker, zout, 1 eetlepel custardpoeder, ka neel. Van de melk, de havermout en iets zout pap koken. Het custardpoeder aanmengen met wat koffie, hiermee de pap bijbinden en de rest van de koffie toevoegen. De suiker met wat kaneel vermengen en deze op het laatst door de vla roeren. De vla koud laten worden en in een schaal over doen. EEN BLOEIENDE COÖPERATIEVE MELKCENTRALE Het ledental van de Coöp. Melk-Centrale te Rotterdam steeg van 11.350 tot 11.568 Deze leden leverden 343.609 278 kg melk (vorig jaar 337.277.600 kg) met 3 38% (vorig jaar 3 34%) vet. De verkopen van rauwe volle melk, gestandaardiseerde melk. karnemelk, taptemelk, gepasteuriseerde melk, gesteriliseerde melk, chocolademelk, yog hurt, pap, kindervoedsel, boter, kaas, wei, spoeling, consumptie-ijs, en ruw-ijs beliepen in tot. 64.865 284,36 (v.j. 59.324.974,99). Aan de leden werd uitbetaald 58.034.772,56 (v.j 55.273.431,11), hetgeen gemiddeld 16.89 cent (vorig jaar 16 39 cent) per kilo gram is. Bovendien kon aan de leden nog een bedrag van 1.870.499,51 (vorig jaar J 1.153.741,04) worden tegoedgeschreven waardoor het totale ledenkapitaal steeg tot 2.972.956,06. Deze tegoedschrijving ge schiedde op basis van 32,50 (v.j. 21,— per 1.000,melkgeld, hetgeen overeen komt met gemiddeld 0.55 cent (vj. 0.34 cent) per kg melk. In totaal kwam dus aan de leden-melkveehouders 17 44 cent (v.j. 16.73 cent) per kg melk af boerderij ten goede. Deze geringe prijsverhoging is onvol doende om de schade van de catastrofaal droge zomer 1947 goed te maken, ook in dien men rekening houdt met de uitkering van f 12,50 per koe (overeenkomende met ongeveer 0.40 cent per kg melk), die de melkveehouders rechtstreeks van de regering ontvingen. Ondanks de prijspolitiek van de Over heid en de vele belemmeringen die nog bij de afzet ondervonden werden, heeft deze CMC. zich ook in 1947/1948 in gunstige zin ontwikkeld. i VOOR HET KINI) Evenals vorige jaren zal door het Comité ter bevordering van de verkoop van Kinderpostzegels en Kinderkaar- ten voor Kerstmis en Nieuwjaar, we derom een actie worden gevoerd om de ze verkoop zo groot mogelijk te maken, want nog steeds beiemmeren financiële moeilijkbeden de noodzakelijke groei van het werk voor liet zieke, zwakke en misdeelde kind. Voortgang en uitbouw zijn slechts mogelijk indien wij ook nu weer op Uw hulp en steun mogen rekenen. Het co mité bestaat uit de volgende personen: Mevr. Elias, Julianastraat; Mevr. Ger- rits-Broelcman, Weverstraat 41; .Tae. van Heerwaarden, Molenstraat 28. op welke adressen alle gewenste inlichtin gen kunnen worden verkregen, terwijl tevens op die adressen zegels en kaar ten verkrijgbaar zullen zijn. Dinsdagavond hield de E.V.C. een openl bare protestvergadering in de Oranjeboom daar zij niet tevreden is met de onland vastgestelde geringe loontoeslag. De belangstelling voor deze vergaderin was echter zeer gering.In zijn openings woord wees de heer Vermeer erop, dat d E.V.C. niet was opgericht om er nog ee vakcentrale bij te krijgen, maar om de een heid te bereiken. De reactie wil echter ver deeldheid onder de arbeiders. Als wij in ee democratisch land* leefden, zegt spr., zo iedere organisatie in de gelegenheid moete worden gesteld om zijn eisen naar voren t brengen, die gelegenheid wordt ons op be paald terrein ontnomen. De heer Veerling, lid van het Hoofdbe stuur, begon zijn inleiding met er op te wij zen, dat de arbeiders na de bevrijding ziel flink inspanden om tot wederopbouw vai ons land te geraken, maar zij zagen al ras dat de ondernemers weer met de winst gin gen strijken. Er werd een loon-stop-politiel ingesteld en een prijs-stop-politiek, maar vai die laatste kwam niet veel terecht. De drul op de arbeiders werd steeds zwaarder. He gevolg was, dat de arbeiders in verzet kwa men. Geen wonder aldus spr., als je ziet dat er 3 millioen per dag voor het leger ii Indonesië &ordt uitgetrokken en jezelf geei kans meer ziet om kleren te kopen voor j< kinderen. Het werd er voor de arbeider nie beter op, en nu de subsidies op tal van le- vensmiddelen zijn vervallen is het de arbei der, die de klap_pen krijgt Nu komt de rege ling met een loon-toeslag, maar die is vee te laag Wij eisen hogere toeslag. Ook wi eten liever roomboter dan margarine, hoe wel de overheid al weer gaat suggereren dat margarine toch zo goed is, beslist nie slechter dan roomboter In de Duitse tij< werd ons keurig voorgerekend hoeveel vita minen er wel in de taptemelk zaten en da wij daarvoor best ons biefstukje kondei missen. Wij protesteren Wij willen niet j, en amen knikken, zoals andere vakcentrales Nadat spr nog tal van toestanden had ge hekeld zelfs kwam het West-Europesi blok ter sprake, en werd Churchill genoemd „die dadelijk na de bevrijding naar Amerik. reisde om daar stemming te maken tegei Rusland,' en allerhande terreinen bestrijken de politiek aangeroerd, werd er gelegenhei* gegeven tot debat Een der aanwezigen, li< van het N.V.V maakte hiervan gebruik Er kwamen weer traditionele punten tei sprake, zoals het op de mestvaalt werper y van groenten, waarbij het N.V.V.-lid de vraag stelde, of de E.V.C. een uitweg wist er werd gediscussieerd over een door de E.V.C. als waarheid verkondigd feit. dat de arbeiders bewust verdeeld worden door in voering van een groot aantal loonklassen etc Keer op keer suggereerde de heer Veerlim 'y van de E V.C. alsof de leden van hel a N.V.V. slappelingen waren en zich maai p overal bij neer zouden leggen, hetgeen doo een lid van het N.V.V. krachtig werd be streden. ja, als zeer belachelijk voorkwam Gezien de geringe belangstelling voor deze vergadering krijgt men de indruk, dat de p arbeiders van Texel het met de regerings- politiek in menig opzicht eens zijn en de toe komst met vertrouwen tegemoet gaan Op 28 October j.l. sprak voor de Bond van Plattelandsvrouwen mej. Wessemius uit Hoorn over het onderwerp „Hoe hoort en beleeft men muziek De causerie van deze veelzijdig ontwikkelde dame, die zowel zanc als piano aan het Conservatorium studeerde werd in ademloze aandacht gevolgd. Zij be gon met uit te leggen, dat 99 pet. der men sen muzikaal is. d w z. reageert op klanken en zij deelde de „muziek' in drie groepen in: 1 Schilderijenmuziek, dit roept een om schreven veld op. 2. gevoelsmuziek, zij speel de hierbij o a. de Marche Funèbre, 3. de Volksmuziek, die men niet moet opvatten als alleen Vaderlandse liederen, maar als d< t in ieder Volk bezongen voornaamste men selijke belevenissen. Zij expliceerde de „af brekende" en de .opbouwende" muziek met grepen uit de natuurkunde en sprak vnl. over het onder 3 genoemde deel en wel speciaal l over de Oud-Keltische muziek, die men nog zo ongeschonden aantreft op de Hebriden, waarschijnlijk door de isolatie van dit stukje aarde Er is onvermengd genoten deze avond en velen, die dachten, dat hun muzikaliteit te kort zou schieten voor een dergelijke le zing, hebben ervaren, dat bij een behande ling van de stof zoals door mej. Wessemius i een ieder rijker huiswaarts gaat Wij hopen i dan ook, dat wij nog eens van haar prach tige stem en buitengewoon mooi pianospel mogen genieten en waren het geheel met dc t slotwoorden van onze voorzitster, mevr E C. KeijserBolier. eens, die als hulde aan de kunstenares een gedicht declameerde, dat besluit met de woorden: ,,Dat zij wel tot de rijkste zegen is geboren, Wier levenstaak het brengen van de schoonheid is MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en. versjes door G. TH. ROTMAN» 53. Zodra mijnheer Pimpelmans weer in het zadel zat, zette de schimmel er de sokken in, dat het een lust, was. De handwagen zwaaide van links naai* rechts en de eigenaar, die eerst tever geefs geprobeerd had, hem bij te hou den, stond zijn snel veixhvijnend vehikel vol ontzetting na te staren. 54. Toen het boveneind der straat be reikt was, wist de schimmel nog steedi van geen ophouden. Hij vloog weldri met zijn sleepje naar de ha\enkant waar een rij paaaltjes stond. Hij wild< juist zoals hij dat vroeger in het paar denspel gedaan had, een sierlijk! slangenlijn om de paaltjes beschrijvei

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4