T.E.S.O. doet steeds wat ze kan Hoe Ouwe Sunderklaas op het Gouden Boltje werd onthaald De „Kraaminrichting" van C.J.M.V. en C.M.V. won1 de beker WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 62e JAARGANG. No. 6279 TEXELSCHE COURANT „Ja, dat was praohtig, wat hebben de meesten er weer een werk van gemaakt, maar, soms daoht ik wel ers: Zoiets had den ze nou eigenlijk van de zomer moe ten doen, toen de badgasten er waren. Want veelal leek het net een allegori sche optocht!" aldus een eilandgenote, die we haar mening vroegen omtrent de ouwe Sunderklaas. Inderdaad, daar valt wat voor te zeg gen, maai zomerdag zitten de Texelaars nu eenmaal tot ver over hun oren in "t werk: pension houden, hooibouw, enz., enz. En.... winterdag schept zulk een kostelijke gelegenheid om eens iets aar digs voor de Sunderklaas op touw te zetten. Je hebt alle tijd om nieuwe plan nen ui't te broeden en die sfeer, zie je, die mis je zomerdag. Ach, het is toch helemaal geer. wonder, dat de folklore juist haar hoogtepunt gaat bereiken, wanneer de donkere dagen voor Jferst- mis in het verschiet liggen ïntuitief grijpt de eilander vooral naar dat. wat hem kan bevrijden van die koude, onge zellige periode, zo tussen November en Maart. Een groot pessimist hoorden wij eens zeggen: „Het wordt nog kunstmatig in het leven gehouden, die ouwe sunder klaas van jullie; als ze geen wisselbeker uitloofden en geen medailles!" Kletskoek van de zuiverste samenstel ling! Wie, die bv. Zaterdagavond de pret en jolijt in de dorpen heeft gezien, d.w.z. in Den Burg, Den Hoorn en nog enkel ander niet- overal was ie .ouwerwets" die heeft zich er over verbaasd, wat men wel niet over heeft voor die goeie haas, die lekker nooit verloren gaat! Welk een enonn werk hebben bv de jongens en meisjes van de CJMV en de OMV gehad aan die kraaminrichting! Avonden en avonden hebben zij er voor opgeofferd en daaraan, aan die heerlij ke voorbereiding, misschien nog wel het meeste plezier beleefd. Zie, ongemerkt zijn wij in het verslag terecht gekomen en gewis, vele Texe laars zullen nog lang met genoegen aan het festijn terugdenken. Nog lang zal die bonte masko-ade ons voor de geest blijven staan. Dit jaar is het in Den Burg dan nog heter gecrgnaiseerd dan voorheen, toen lip jury' zitting placht te houden in „De Oranjeboom". Nu had zij plaats geno- meji aan het dorpsplein zelf, hetgeen al les'ten goede kwam. Wij hebben ,even een stoute - blik geworpen in de puntenlijst van de jury tde datnes mw. Mulder-Van Gelder; v.d. Meulen-Flens; Lap-Dijt en Burgemees ter Rehorst, Pastoor Uussenhoven en dhr Fr. v.d. Meiden. (Mej A. Reij «as wegens ziekte verhinderd). Nu, in vele gevallen heeft het gespa'nd, wie de prijs zou worden toegekend! De Kraam inrichting kreeg 58 punten, de Piet Hein haalde er 55. De CJMV, dit jaar ■geassisteerd door de CMV (de Chr. Meisjesver.), sleepte de wisselbeker voor de l«eede maal in df wacht (even als in 1946). Natuurlijk hebben de man nen tan de landbouwschool en de.oud- leerlinger. ook hun beste beentje voor gezet en alles gedaan wat in hun ver mogen lag om die beker weer te winnen. „Maar hebben onlangs zo'n tverk aan de revue gehad, dat...." Mannen, tvij begrijpen het volkomen, tvat de ac tiviteit betreft, hebben jullie dit sei zoen de hoogste onderscheiding dubbel en dwars verdiend! Dan laten tvij de praatavonden, die zo goed verlopen, nog buiten beschouwing! Een medaille wonnen: dhr C. Keijser Ozn„ die de hulde door burgemeester Rehorst onlangs te De Cocksdorp ge richt aan het adres van dhr Piet Spigt, goed in zijn oor had geknoopt en dat niet alleen: hij wist naar aanleiding daarvan een parodie te scheppen, die zodanig insloeg, dat Texel meer dan loit van Spigt's onmisbaarheid over tuigd is geraakt, De jury zeer zeker, want ze beloonde deze vondst onmiddel lijk met een fraaie medaille. De brandweerman behoorde lot de zeer schaars vertegenwoordigde groep enkelingen. Jammer, wij hadden zo graag onder deze groep de meeste deel nemers geteld. Natuurlijk waren de he ren chauffeurs, die over de benzine prijs niet te spreken bleken en zich angstig afvroegen of de gasgeneratoren weer in gebruik genomen moeten wor den, oolr hartelijk welkom, maar zulke machtige voorstellingen leveren nu een maal moeilijkheden op. Van de enkelen noemen wij graag de dichter „5 en 12 December, die slechts één punt hene den de kampioen bleef van de afd. en de wandelende kerstboom. Reuze succes had de heer Herman Koger, geassisteerd door de heer Ber- kenbos. Beide zijn motorrijders van de eerste soort en «'ie aan motorrijden denkt, houdt zijn hart wel eens vast, wanneer een kennis hem uitnodigt eens een gezellig ritje te gaan maken, zo over het oude Texel, langs de tuin- walletjes (die hier en daar nog wel in ongerepte staat te vinden zijn uit- TEXELSE MARKT. Den Burg, 13 Dee. 1948. Aangevoerd: 5 koeien f 475-650. 29 biggen f 40-75. 2 schapen 1'45-65. Voor de levering: 18 ii. kalveren en 1 koe. gezonderd langs de Westerweg waar men ze op grootscheepse wijze verdelgt, mitsgaders de alleraardigste kronkel weggetjes aldaar.) Over die motoren: U herinnert zicli nog Jiet ongeluk, dat kort geleden op de Duinweg gebeurde, mede veroorzaakt door de slechte weg. Nu, dat was een historisch feit en dus werd het de 12de even aangestipt en daar zagen wij het slachtoffer door de dorpsstraten vervoerd worden. Dergelijke voorstellingen lenen zich uitstekend voor ons feest. Natuurlijk moest het bezoek van ons Prinselijk, thans Koninklijk paar ook gememoreerd worden en daar stoomde zowaar de „Piet Hein" door het dorp, geëscorteerd door een taxi en enige zware motoren. Zij kregen de medaille. De babyzilters hebben de zaak ook da nig aan het roeren gebracht, Wij telden er verseheidenen! Tja, één kan de prijs maar winnen (of de helderheid der lui ers stuk voor stuk is gecontroleerd?) De leden van St. Jeroen lnvamen prach tig ten tonele. Arme babyzitters! Daar zaten ze dan te zitten als trouwe waak honden en gereed om ieder gevaar te keren, terwijl die wereldse ouders maar de grootste pret hadden op de dans partijtjes!! Foei!! In één* adem met al le bovenstaande vertoningen zouden «'ij odk het raadhuis willen noemen. Wij weten allemaal wel, dat onze ambtena ren de kwaadsten niet zijn en de eiland genoten op alle manieren het leven trachten te vereenvoudigen. Wij heb ben tenminste nog nooit een klacht ver nomen van: „Ach, nou moet ik ook nog naar die lui van het Raadhuis!" Er wordt echter wel eens ('helaas niet al tijd ten onrechte) gescholden op de amb tenaar, sommigen letwel niet op Texel -- van corruptie verdacht enz. Welnu 12 Dec. kon je zo'n „verkeer de" ambtenaar in actie zien: «ie met een pondje boter aankwam, kreeg gauw een extra toewijzing Dan zagen wij leden van de woning- commissie. Heel goed was ook de uit beelding van liet Butagas-T.E M. „duel" (de heren H. Bakker, D. Roeper en W. Combéy die een medaille verwierven),'n circusgezelscliap, een groep verdachte personen, collectrices voor de Band Ned. Indonesië, caricaturenafdeling (grote koppen), horen, zien en zwijgen, een clubje uit de Oost, Oudjes uit liet Rust huis, vertegenwoordigers van de VW, commentaar rond een aanslagbiljet, een boer eii zijn trouwe gade, een paar, dat volop genoot van liun vrije dag... Va der Tijd, Hollandse meisjes, sflhapenpot, wichelroede, Witte Kruis, Texels paar tje en nog veel meer. Het 4 jarig dochtertje Tineke van de familie Oele, Hogerstraat, «'as de enige kleuter, die zieh meldde, (zu'arte Piet). Zij kreeg een boek Velen viel het op, dat de jeugdige kinderen verstek lieten gaan, d.w.z. als gecostunieerde, „want de jeugd liet zich niet onbetuigd bij liet enteren van vele sundeiklazen, die zich veelal niet goed kunnen verdedigen Het wordt tijd, dat de straatvegers weer op de proppen komen. Er is vol gend jaar zeker werk voor hen aan de winkel! zo werd ons verzekerd. Nu, jongens, kijk volgend jaar uit je doppen, wees braaf en nog beter, vaag je na acht uur niet meer in het dorp want ohdie straatvegers... In De Cocksdorp 60 a 70 Personen hebben zich op het dorp en in de woningen gepresenteerd, afgezien nog van de talrijke die van elders waren gekomen. Hoe goed weten velen de draad te vinden om hun voor stelling uit te beelden. Noemen «-e b.v. sneeuwwitje met gevolg, hét inzamelen van de Kerstpaltiken door Niwin en vooral niet te vergeten de Heks. Op voorbeeldige wijze werd dit naar voren gebracht, wat een werk om dit een paar uur vol te houden. Is het niet mogelijk om voor het vol gend jaar een paar prijzen beschik baar te stellen? (VW?) Wij twijfelen niet, of dit zou de deelname nog kun nen vergroten. Deze avond moet in ere «orden gehouden. In ,,I)e Hoop" was 't eivol, met prima muziek. Het bleef tot het einde druk, geen enkele wanklank werd gehoord. Zulke avonden zijn een lust voor iedereen en we roepen de be woners op om het volgend jaar in nog groter getale te verschijnen. In Den Hoorn. Ouwe Sunderklaas stond ook hier «•eer in het brandpunt van de belang stelling, ofschoon het aantal deelne mers minder groot was dan vorige ja ren. Doch daar staat dan tegenover, dat het gehalte der ge maskerden hoger was. KUNNEN WIJ SCHAATSEN? Een enthousiast liefhebber van de schaatssport kwam onlangs in uitbundi ge stemming ons bureau binnenvallen: „Heb je het uitbreidingsplan van Den Burg gezien? Wij krijgen daar aan de Emmalaan een prachtige schaatsbaan!" Vorige week, toen het kwik nogal slonk, zagen we hem weer. Wij grap ten: „Nou, wat denk je er van? Kunnen wij van de week nog rijden?" Ons schaatsfenomeen was de nuch terheid zelf: „Weet jij een baan voor me? Weet jij waar liet bestuur van on ze club uithangt?" „Misschien zitten -ze achter de kle pel van de torenklok aan, want de nieu we baan moet natuurlijk feestelijk wor den in'gebeierd!" spotten wij. „De Elemert is veel te klein, kunnen ze nou niet eens aan de baan van het uitbreidingsplan gaan beginnen? Die moet er toch komen," was zijn zakelijk betoog. Zo is het. Wie van het oude bestuur wil eens poolshoogte nemen? Zijn be moeienissen zullen met een gratis ere rondje worden beloond! SINTERKLAAS VERRASTE ZUID-EIERLANDSE JEUGD. Vol verwachting klopte het hart van een blijde schaar van Z.-Eierlandse schootkinderen en moeders met kleu ters op de arm, toen de Sint en zijn knecht in ziolit kwam. Het werd een echt familiefeest. Hoe straalden de ge- ziohtjes van de jeugd! Piet, kostelijk dwaas en jolig, genoot uitbundig, toen hij vol toewijding werd toegezongen. Grappig, maar niet in liet minst sto rend, was het incident, waarbij de Hei- ligman conflict kreeg met zijn grijze haardos. Gauw achter de gesloten deu ren om zfin kapsel in orde te maken, terwyl Piet voor een geslaagd intermez zo zorgde door uit zijn onuitputtelijke zak op speculaas en suikergoed te gaan traeteren. De kennismaking van de Sint met zijn vrienden en vriendinne tjes was zeer intiem en wie daar zo schuchter hun knuistje uitstaken, had den zeker «'el eens de liand aan de koektrommel geslagen. en de dappe ren bewust van hun brave levenswan del. Tot vreugde der.kinderen gaf Piel een proeve van zijn tekenkunst door zijn ondeugende olijkheid geïllus treerd. Nadat allen een geschenk had den ontvangen, verlieten de hoge gas ten de kapel door de N.H. kerk wel willend afgestaan. Daardoor had de jury een moeilijke taak. Wat deden de geeostumeerden weer hun best om zolang mogelijk on herkenbaar te blijven: iemand met een onverwoestbare tenor deed nu alle moeite om een basstem te produceren, en dan lieb je verder nog liet lastige „benenwerk!" Na al liet gekijf en geba zel ging men een baantje zwieren in Café Rotgans. De uitslag «as: Groep I: 1. Paarden- lioofdstel aan de muur (Goënga) prijs een taart;2. Kampeerwagen (Theo Jon ker e.aeen ring; 3. Rattenvanger van Hameln (Han Bakker) fruitmand; 4. Niwin (J Timmer e.a.) speculaas; 5. Co loradokever (H. Sleohtenliorst e.ataai taai; 6. Piggelmee (Willy Duinker en Iet de Wit) een worst; 7. Naaister (mv. Heerschap-Hoep). Groep II: 1. Kaasdrager (Piet Boon Czn. en Halls Parlevliet) een taart; 2. Sneeuwitje en de Prins (Doortje Drij ver, Maartje v. Leeuwen) een ring; 3. Roterdief en politie (Geri de Leeuw en Nellie Hubbert(?) een speculaas; 4. Kauwgom-manie (Bep Dros e.a.) taai taai; 5. Slager Kokkie INel Kikkert Nd.) zak pepernoten. In (Justerend. De feestcommissie te Oosterend had gemeend een poging te moeten doen om de Ouwe Sunderklaasviering in goede banen, te leiden. Dit prachtige initiatief had echter niet veel resultaat Toen de jury om half 9 met haar werk wilde be ginnen was het, op wat drukte van klei ne kinderen na, (ouders er is een kin derbedtijd!) erg stil rond de oude kerk. Een groep van 12 personen, voorstellen de „Circus Stokpaardje", directeur Lut je Harnis, was alles wat deelnam. Maar deze groep kwam zo keurig en origi neel voor de dag, dat de jury een flinke geldprijs toekende. Een luid applaus onderstreepte de «'oorden van de voor zitter, die de hoop uitsprak, dat er het volgend jaar zoveel deelnemers zouden zijn, dat de zaal van dhr Dijt te klein zou blijken. Hierna begon liet Ouwe Sunderklaasbal in een geanimeerde sfeer. De feestcommissie had het devies ge geven „Laat de knuppels thuis", doch dit keer was er wel wat erg weinig ver tier rondom het oude kerkplein Tot laat in de nacht duurde de feestvreugde voort, echter binnenshuis Laten we hopen dat er volgend jaar in Oosterend meer Ouwe Sunderklazen zijn Onze verbinding met het Vasteland Terwijl een dikke mist heel Texel, ja ten groot deel van ons land opslokte, liep de „Dokter Wagemaker" van onze eigen stoombootonderneming behoed zaam, maar zeker de kleine haven van Oudescliild uit, het Waddenztetje op. De dienst werd In weerwil van het zeer ongunstige weer volkomen normaal uit gevoerd, terwijl alom in den lande het verkeer danig was ontwricht, In Zee land werden ook heel wat diensten stil gelegd. „Het «as hier zeker niet zo mistig als daar?!" merken wij kwasi-ernstig op tijdens liet ondenhoud met de heer J. J. v.d. Vlies, directeur van de TESO. Het kon hier niet dikker! Als het half kan, gaan wij er uit, de passagiers rekenen op ons, het vrachtgoed moet over. Ter wille van een bepaalde categorie passagiers zijn wjj eens poolshoogte gaan nemen: Op een Maandagmorgen de klok wees nog geen half acht werden «ij op het marktplein aange klampt door enige kooplieden, die daar als verweesd rondhingen. Het anders zo gezellige plein «'as in dit prille och tenduur oen toonbeeld van mistroostig heid: kamermeiskes klopten een kleed je uit, vóór een kapperswinkel liep de eerste ontbaardingscandidaat met trage passen heen en weer 't was te koud om stil te staan verder geen kip te zien. Zet jij nou ers in de krant, dat ze die boot om 8 uur uit Den Heider moe ten laten varen. Winterdag lopen we hier maar te blauwbekken, zomerdag gaat het «el op dit eiland. Goed, laten wij ons licht eens gaan opsteken, doch zonder verwaohting van succes gingen we er op uit. En inderdaad: de marktkooplieden zullen nog wel een tijdje geduld moeten koesteren, zwant voor half Mei zal niet aan hun wens tegemoet kunnen worden gekomen. De Raad van Commissarissen, al dus dhr van der Vlies, bestudeert voort durend de mogelijkheden tot verbete ring van de dienst, maar zoals hij nu «'ordt uitgevoerd, «orden de passa- gieis het meest gediend. U moest eens weten, hoeveel er aan vast zit, wij moe ten allerlei belangen tegen elkaar af wegen. Als «ij om 8 of 9 uur 'n boot uit Den Helder lieten vertrekken, zou ons programma zodanig gewijzigd moe ten worden, dat de schooljeugd zeer ge dupeerd werd. En zij niet alleen. Met de boot van 8 of 9 uur uit Den Helder zouden een 20-tal kooplieden gebaat zijn, de veewagens komen om half. 7 al mee, terwijl er driemaal zo- eel passagiers zijn voor de boot van 10,20, die prachtig aansluit op de trein. Zouden wij om 9 uur van Den Helder gaan en om half 12 weer, dan zouden wij hen duperen, die gewoon zijn om 11,45 van Texel te gaan. Ook de jeugd moet om 4,20 weer terug. Zo lang wij met één boot varen, is wijzi ging, zoals door de marktkooplieden voorgesteld, onmogelijk. Het onder stoom brengen van de „Marsdiep" voor een enkele dag komt ons op een dui zend gulden te staan, want dit schip ligt winterdag vorstvrij. En de „Voorwaarts?" Winterdag kun je m^t de „Voor waarts" geen geregelde dienst garande ren. In het voorjaar, als de lammeren- markten beginnen, brengen wij haar voor dit doel in de vaart. Om 9 uur gaan wij dan uit Den Helder, zodat de kooplieden om 10 uur al tussen de lammeren kunnen slaan. Zomerdag komt ook de „Marsdiep" er hij. Wordt de „Voorwaarts" nu niet gebruikt? Ja, zeker, wij hebben haar Maan dagsmorgens hard nodig voor de ver zending van vrachtgoed, dat na pas sering op liet spoor tussen 9 en 10 uur aankomt. INGEKOMEN PERSONEN. Albert. Breidel- v. Hengelo, Javastraat 56 n. Molens;r 48. Hendrjeus N. IIoo- gerbeets v Haarlem, Herensingel 121 n. Sdhildereind 46. Marie Koning van Hoogn'oud, E 7 n. O 130. Johanna E. Diederiks v. Callantsoog, Grote Keten, B 84a li. Oudeschild 226. VERTROKKEN PERSONEN Mintsje Knol, v. Peperstr. 7 n. Leeu warden, Bern. Bumastr. 48. Jacobus C. Vinke v. E 38 n. Canada. Trientje Kuil v. H 34 n. Leeuwarden, Hofstraatje 16. - Vindt u, dat de laatste boot uit Den Helder niet- «'at vroeg vertrekt? Nu niet meer.... Neen, voorheen lieten «'ij zomer dag om 7,10 en om 7,40 een boot uit Den Helder varen. Beide hadden een goede aansluiting op de trein. Wij ver- «aelftten het publiek vooral met die laatste boot van 7,40 zeer te hebben ge diend en rekenden voor die laatste boot op veel groter belangstelling dan voor die van 7,10. Daarom lieten wij 7,10 de kleine boot varen en om 7,40 de grote. En wat blijkt? De dienst van 7,10 vervoerde achtmaal zoveel passa giers als die van 7,40! Toen hebben wij dhr van der Vlie» maar hartelijk bedankt voor diens hel dere uiteenzetting en zijn daarop afge- stoomd met het diepste respect voor hen, die voor het goed funetionneren van onze verbinding met het vasteland verantwoordelijk zijn. OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Dondeidag 16 December 1948, des namiddags 2,30 uur ten gemeente- huize. Texel, 9 Decembr 1948. De Burgemeester, Mr. G. D. REHORST. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en ni .dedeiia- gen. 3. Benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. 4. Benoeming afgevaardigde en plaats vervangend aigei aarüigae uer gemeen te naar de in 1949 te nouden vergade ringen van aanüeelliouaers der N.V. '1'. E. M. 5. stemming over benoeming com missaris oer N.V. T.E.M. 6. Aanbieding jaarverslag en ac countantsrapport van de N.V. T.E.M over het boekjaar 1947. 7. Aanbieding van de gemeentereko- ning, alsmede van de rekening van bet Aig.Armbestuur en van bet Alg. Wees huis over het jaar 1947. 8. Uitgifte in erfpacht van een per ceel grond aan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Texel (Mooi Texel). 9. Beëindiging erfpaolitovereenkomst met de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente te Den Burg, aangegaan t.a.v een perceeltje grond aan- de Warmoes- straat. 10 Vaststelling van een wijziging van liet uitbreidingsplan voor Den Burg. 11. Wijziging der kampeerverorde- ning. 12. Aangaan van een geldlening te» bedrage van f 100,000,len behoevs van de N.V. TEM. 13. Credietverleninig voor de aankoop v an transformatoren ten behoeve van d# N.V. TEM. 14. Toekenning van presentiegeld voor liet bijwonen van vergaderingen van de Raad van Commissarissen der N. V. TEM. 15. Wijziging salaris-regeling Direc teur N.V. TEM. 16. Aangaan van een iekening-oou- i ant-overeenkomst met liet kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1049. 17. Behandeling van reclames tegen plaatselijke belastingen. 18. Reorganisatie van het Algem. 'Armbestuur, alsmede benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst. 19. Bouw van een semi-permanent» openbare lagere school te Den Burg. 20. Vaststelling van de kosten van 't bijzonder lager onderwijs over de jaren 1942 tot en met 1947. 21. Bepaling, dat de herziening van de uitbreidingsplannen in onderdelen voor Den Burg en De Koog en de vast stelling van dergelijke plannen voor D* Cocksdorp, Den Hoorn, Oost, Ooster end, Oudeschild en De Waal, alsmede de vaststelling van een plan in hoofd zaak voor dat gedeelte van het eiland, waarvoor nog geen plan in onderdelen van kracht is, wordt voorbereid. Deze formaliteit is nodig omdat het overeen komstig besluit van 2 Jan. 1948, no. XXVI, ingevolge artikel 36, 4e lid, der Woningwet, na verloop van een jaar zijn rechtskracht verliest. 22. Machtiging tot het instellen van spaarfonds voor arbeidscontraetanten in dienst der gemeente per 1 Jan. 1949, alsmede van een tijdelijke 'oontoelage van f0,25 per kind per week, resp. f 1,10 per maand (vanaf het 2e kind) ingaan de 1 Nov. 1948 23. Aanstelling in vaste dienst van d» heer J. van Hoorn als technisch ambte naar 2e klas bij gemeentewerken. 24. Beginselbesluit omtrent de invoe ring van de in de circulaire van de Mi nister van Sociale Zaken van 22 Juni 1948, N 4521 S.B. afd. Sociale Bijstand, neergelegde subsidieregeling in de kos ten van aanstelling van geainsverzorg- sters. 25. Aankoop aandeel in de N.V. T.E S.O.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1