Mens. maak muziek! Het „Huis met de Moriaantjes" verdwijnt In Oudeschild staat (nog) een huis Texel keerde met slechts één punt terug Op de tweede plaats beland PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Vrijdagavond 8 uur Bijbelkring P. H. Polder t.h.v. fam van Lente. Vrijdagavond 8 uur in Eben Haëzer: Jonge Kerk. EVANGELISATIE Vrijdagavond 8 uur n.m. samenkomst in het fanfare gebouw te Den Burg spreker de heer H. Sanders. KERSTAVOND ULO-SCHOOL. Maandag 20 Dee. hoopt de Ulo-school in „Casino" een kerstavond te houden. Ds. Van Reijendam mediteert „Kerst gedachten", waarna de zangklassen van de school „Christmas Carol", door Charles Dickens zullen brengen. EEN OUDE TEKENING. Bij de restauratie van de N.H kerk te Den Burg zijn nog geen betekenis volle ontdekkingen gedaan, fresco's zijn bv. nog niet bloot gekomen. Wel deed men een aardige vondst op de frontmuur: bij de bouw van de kerk heeft een werkman, waarschijnlijk met een stuk rode steen, een vroeg middel eeuws zeilschip op de specielaag van deze muur getekend, ongeveer 50 bij 50 cm. grooi. Het is een complete, met vrij veel zorg uitgevoerde tekening, waar op het toestel om de snelheid (knopen) van het schip te meten, niet ontbreekt. KLAPROOSDAG. De collecte voor de oorlogsgraven op Klaproosdag heeft op Texel opgebracht f 862,74. Den Burg f 147,31De Cooksdorp f 14,84; M.-Eierland f 17,22; Z.-Eierland f28,05; Den Hoorn f22,26; De Koog f 32,84; Oosterend f 36,33; Oudesohild f 50,43; De Waal f 13,46. De totale opbrengst op Klaproosdag 1047 was: f301,77. DE PENSIONPRIJS. In een adv. vestigt de VVV de aan dacht op de pensionprijzenkwestie. Lang voor de oorlog werden de prij zen van de hotels, pensions enz. ver meld in de uitgegeven pensiongidsen. Nu de toestand weer langzamerhand normaal wordt, nu men, voordat men met een verhuurder in contact treedt, toch wel graag weten wil, wat de pen- sionprijs is, komt het wenselijk voor de prijzen weer in de gids op te nemen. Nergens op Texel hebben wij zo'n merkwaardig huisje gezien als perceel Dorpsstraat nr. 186 in Oudeschild, vlak bij de Kerkesteeg. Het is „het huisje met de Moriaantjes", dat door de familie G. Bruin aan de lieer J. Sleutel is verkocht. Het bouwvallige woninkje zal worden gesloopt en te zijner tijd zal er een nieuw, modern woonhuis voor in de plaats komen. Met de camera zijn wij op de dijk gekro pen en hebben fluks een kiekje gemaakt van 't stijlloze geheel: een dajc, dat overhelt naar het Oosten, een gevel, die lust schijnt te heb ben zich zo ver mogelijk naar de iepentak- ken aan de andere zijde van het straatje uit te strekken, een zijgevel, die zich als een permanent wave langs een smal steegje slin gert, waarin je elkaar niet kunt passeren, een gevel, zo zwak tevens, dat een zware ijzeren balk als een Atlas voor evenwicht zorgt, een zijgevel, waarin wij die kleine, gele steentjes vinden, waarvan elke ouder wetse schapenboet is opgebouwd, maar waarin wij ook kanjers van onbehouwen rode binnenmuurstenen aantreffen, de z.g. Belgen. Als dit huisje eens kon spreken! Maar wij komen hier in Oudeschild op deze zonnige winterdag gelukkig nog enige inwoners van het dorp tegen en die weten er nog van, dat er een borreltje werd getapt. En het is nog met eens zo heel erg lang geleden, dat je er je grutterswaren kon kopen. Nu, het êtalageraam is er nog en de winkeldeur ook, zij het in zeer geschonden staat met wappe rend, grauw-verkleurd gordijn door een ver brijzeld ruit. Misschien zijn er kwajongens in de weer geweest, misschien heeft een boomtak het 'm geleverd. Grauw is ook de voor-muur, waar de leuke gele steentjes door de metselaar met dikke specie zijn be streken. Zo onderscheidt dit huisje zich al zo bij zonder sterk van de huizen in de omgeving. Het staat er zo armetierig tussen de nieuw bouw in, zeker, het heeft een houten top- geveltje. maar de architectuur is zo dwaas en willekeurig, dat alle Texelse topgevcltjes hun neus voor zulk één ophalen. Maar die" Moriaantjes, die vind je ner gens! Drie negerkoppen, op twee en halve meter hoogte in de voormuur Kroeshaar boven de bolle wangen. Hoe oud zijn ze? Wellicht zaten ze er in, toen Michiel de Ruijter hier zijn vloot voor anker bracht. Uit die tijd toch zouden ook de leeuwen- figuren dateren, die men heeft gered bij de sloop van het aangrenzend perceel. Een van SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. Watervogels-Texel: 1-1. Gelijk spel is geen slecht resultaat, al leen de wijze waarop dit tot stand kwam was wel zeer teleurstellend. Tot 4 min. voor het einde hadden wij eer- 1-0 voor sprong. En verdediging en half linie uitstekend gesteund door de ver terug getrokken Gerrit hadden er zodanig 't oog op, dat de gelijkmaker zeer onwaar- M-hijnlijk leek. Deze kwam toch, maai de linksbuiten van W. stond op het ogenblik dat hij de hal Toegespeeld kreeg zo'n stuk buitenspel, dat het een wonder was dat de, overigens goed lei dende scheidsrechter dit met eonsta- 'teerd. Ook de linksbinnen, die ten slotte de bal in het doel werkte, stond weer buitenspel. Met le doelpunt ontstond uit een vrije schop wegens hands van de keeper, de goed geplaatste hooghal van Herman werd door Dick schitterend ingekopt. In deze periode werd er dikwijls vlót gecombineerd, Gerrit kwam voor open doel, maar de scheidsrechter had, ove rigens ten onredhte, hands geconsta teerd.. Ook wij liepen er een keer door, toen de bal juist naast helt door Lolle verlaten doel rolde. Gedurende elf min. werd er met 10 man gespeeld, doordat Wim tijdelijk het veld moest verlaten. Na de rust kwam hij weer terug en was zodanig in vorm, dat rechtsbuiten Beekhoven een zeer slechte dag had. W. was nu, mede door de verdedigende houding die wij aannamen sterker, maar verder dan een schot tegen de paal van de linksbuiten, hun gevaarlijkste man, waarhij Lolle, die zijn doel uitstekend verdedigde, de hal nog juist even wist aan te tikken, brachten zij het niet. Texel 1 liet een veer tegen Watervo gels na ongeveer 80 min. dc leiding te hebben gehad. Doordat de medegegadigden geen mis stap maakten zijn we op de 2e plaats beland, waaruit nog weer sterker blijkt, dat we niet op de uitslagen der concur renten moeten hopen, maar persé zelf hen moeten ovenvinnen. Dus niet bij een voorsprong van 1 punt. in de verde diging, dat. is te riskant. Laten we ons de les van Mr. Laevey even herinneren. Texel 2, de dupe van een 3tel minder goede clubleden, werd met 4-2 neder laag naar huis gezonden. Zo heeft de „Ouwe Sunderklaas" ons in de wielen gereden. Want er moet gestudeerd worden geen minuut te verliezen, heel begrijpelijk, maar hoe zat dat dan Za terdagavond? Geen smoesjes zeker. Texel 3-ZDH 2, een verpletterende voor de Horinezen. maar om een voet balwedstrijd te spelen moet men toch iets van het spel en baltrappen af we ten. Dan moet. een baek de keeper niet voor de neus staan Ruststand 10-0, ein de 20-0. Adsp. AHelder A: 4-0. Hier speel den onze jongens 'n aardige wedstrijd, hoewel er nog wel fouten kleefden aan positie kiezen en zo, kunnen we vast stellen, dat-er flink gewerkt werd en vooral, in de voorhoede zat wat meer gang. Andries speelde een nuttige wed strijd maar was aanvankelijk niet ge lukkig met zijn schot, schoot tweemaal naast en eenmaal tegen de lat. Jan de Beurs zorgde voor de rust voor 2 goede doelpunten, na de rust was hst Andries, die de voorsprong tot 40 opvoerde. Maarten zat er goed in, Ab deed heel goede dingen, maar wat minder mis- trappen is wel gewenst. Leen even snel ler afwerken, het was anders in orde, evenals de backs. Nu liet Zondag nog eens proberen tegen HRC A en dan 'n poosje vacan'tie. Texel 1 ontvangt RKAFC. Texel 2 en 3 nog geen programma. Trainen gaat gewoon door op de be kende tijdstippen. Tex. Boys. Zondagmorgen vertrok bns le elftal in de regen naar Sohagen, om de zware wedstrijd tegen SRC 1 te gaan spelen. Nu, zwaai is deze wedstrijd geworden, zowel letterlijk als figuurlijk. Ons elf tal ging daar eervol ten onder met 5-1 en. in de modder, 's Morgens had de consul 't veld goedgekeurd. Maar toen beide elftallen het veld betraden, geleek het meer op 'n varkenslandje dan op 'n voetbalveld. Ondanks dit liet r'e soheids- reöWter toch aftrappen. Van mooi voet balspel kor. geen sprake zijn Je kon dit spel gaan vergelijken met een glijbaan van de jeugd. Als de Boys voor het S-doel zijn, schiet de linksbuiten in, maar de mid- voor ziet geen kans tijdig te remmen en zodoende wordt dit doelpunt geannu leerd wegens buitenspel. Als S.' in de aanval is, moet onze keeper vissen door dat hij zich niet snel genoeg kon ver plaatsen. Voor de rust weet S. nog een maal te doelpunten. Daar het steeds bleef regenen, was 't na de rust precies hetzelfde en bij de mee&fte spelers was niet veel meer te zien van de oorspronkelijke kleur van de shirts. Zo goed en zo kwaad als het ging. gaf S. de toon aan en toen ze (lachten het 3e doelpunt met een mooie kopbal le hebben gemaakt, was het deze maal de modder, die dit voor hen ver hinderde, want de bal bleef als een steen op de doellijn liggen. Na veel zwoegen weet S. de score tot 5 te verhogen. Hierna gaan alle Boys tot de aanval over om de eer te redden, wat dan ook 5 min. voor het einde ge lukt door een hard schot van de spil. En als de scheidsrechter het einde geeft van deze wedstrijd, verlaten 22 spel errs drijfdoornat en zo zwart als roet het weid. Enkele van deze spelers hebben de stoute schoenen aangetrokken en zijn meteen in de naast liggende sloot ge stapt om de ergste modder en klei van zich af te spoelen. Door omstandigheden hebben de Boys dit jaar niet met Ouwe Sunder klaas mee kunnen doen, maar als de Texelaars Zondag in Sohagen waren ge weest, hadden zij na afloop van de wed strijd SRC-Tex. Boys 22 jongens de kleedtent in kunnen zien gaan, die veel op een groep Sunderklazen geleek, want niemand was meer te herkennen. Als ik dit zo hoor en zie, vraag ik mij bezorgd af, of dit ook nog SPORT is Zoiets breekt toch het spel en animo af? H.S. de leeuwen heeft een plaatsje gekregen in de tuin van de familie Beumkes, aan de Schilderweg. Die leeuw zit daar goed en kan niemand kwaad doen, daar een leeuw water vrees heeft en de tuin door een flinke sloot van het rijwielpad is gescheiden Naturlijk gaan de Moriaantjes naar het museum! Maar, zo vroegen wij ons af, zou den er in het huisjes zelf nog niet meer an tieks te vinden zijn? Tegels b.v.? ..Loopt U er maar in, hoor!' begroet ons vriendelijk een bewoonster van een aan grenzend perceel: „alle deuren zijn open! U mag er best in, het is toch een bouwval. Gek, dat ze die bouwerij niet door laten gaan. er is afwijzend op beschikt!" Wij hadden wel voorlichtend'kunnen ad viseren maar dat bouwvolume is toch al overschreden en dus gingen wij maar met een over tot de expeditietocht door het vreemde woninkje Wij moeten achterom. Zagen wij aan de voorzijde vanaf de dijk reeds de bruin-rode gloed van die oud-Hollandse pannetjes, ook het achterdeel van de woning, dat veel lager is, is van dergelijke bedekking voorzien. Bo vendien groeit hier weelderig het gras en andere plantjes. Door een vrij makkelijk opzij te plaatsen schutting staan wij in de keuken, waar wij nota bene een complete bedstede aantreffen. Een zeer smal gangetje je kan elkaar ook daar niet passeren naar de woonkamer Wéér een bedstede en daaronder, met zijn uitgang op de verbinding woonkamer-keu ken, een lage kelder. Wij op knieën er voor, tegels? Wij tasten de muren af, maar geen tegels. In de kamer misschien7 Weer tasten wij de muren af. die met behang zijn weg gewerkt. Wij voelen geen bemoedigende symptomen. Direct valt ook in het oog de zwaarte van twee balken, bombastig dik tegen de muur: er kon een balcon voor hon derd personen op vertrouwen! Een hoekkast met een hele reeks planken. In de gang van de winkel vinden wij een gammel trapje, dat naar de eerste verdieping voert. Ook daar een bedstede-met-zeezient! Trapje van twee treden brengt ons op de vliering. Eerst wordt ons oog nog getrokken door een aller grappigst kastje. De timmerman-uit-vroeger- eeuwen heeft gedacht „Kijk. een mooi plekje voor een kastje." t Is aller onmoge- lijk^-raar, voor onze naar moderne archi tectuur ingestelde smaak De zoldering is zowaar gedeeltelijk beschoten. Daar staat nóg weer een trapje met vijf treden om op de vliering te komen. Langs dezelfde route vinden wij de uit gang weer, waar een muur zodanig door de noordenwind is bewerkt, dat kinderen van de losgeraakte stenen een fantastische toren zouden kunnen bouwen! „Het moet nodig om! zegt een omstan der „vandaag of morgen krijg je nog een plank uit de topgevel op je hoofd, alles zit los en het is zo verrot, dat geen spijker meer hopdt". „Hier is vroeger jaren een postkantoor in geweestbeweert een ander weer. Naast het woninkje leunt een pakhuisje, waar de heer v d Schans vele dagen van de week aan het netten breien is. Ook dat gebouwtje heeft daar de langste tijd gestaan zo als het gaat met man en vrouw: hoe lan ger je met elkander door het leven gaat, hoe moeilijker je elkander kunt missen ook deze perceeltjes zijn zo innig met elkander vergroeid, dat de dood van de één. onver mijdelijk ook het stervensuur van de ander beduidt Zestig jaar geleden woonde in dit pak huisje een gezin van tien personen, de fa milie Jan Burger. Het ging altijd voor een woning door, maar eigenlijk was het dat niet Toen die sloot onder de dijk werd dichtge gooid. stond het water onder de vloer. Er zit ook een kelder in. maar die liep helemaal vol. Die sloot is allang gedempt, ik weet er niet meer van zegt een man van 62 jaar maar het sluisje heb ik nog wel ge kend. Het lag op het einde van ons dorp Wat kreeg je een last van water, toen die sloot werd gedempt, want de vloer van de huizen was destijds beneden de straat ge legd." Wij rijden verder door Oudeschild. Bij de Bewaarschool zien wij ook een huis. dat danig in verval is geraakt en zo is daar wel meer. dat hoognodig opgeknapt dient te wor den Wij mogen dan eens hebben geschre ven. dat Oudeschild een welvarend dorp is, wij weten en dat is al gebleken helaas dat die welvaart o zo betrekkelijk is tevens de ene week weet de visser niet wat hij de andere week zal besommen En wij beseffen ook. dat er heel wat manden garnalen en wulken naar de Afslag gestroomd moeten zijn voor men genoeg geld bij elkaar heeft voor de bouw van een nieuwe woning, zo als het dorp er heel wat behoeft!! SUNDERKLAASVIERING TE DE KOOG De Kogenaar improviseert en bouwt in 't allerlaatst zijn omhulsel op uit af gedankte kartonnen dozen, stukken gor dijn, gekleurd papier enz. Dat kan zijn bekoring hebben, maar het doet toch ook wel eens afbreuk aan de aardige vondsten. Todh was er op deze Sun- derklaasviering meer werk van de ver momming gemaakt, dan de vorige keer. En de ideeën waren goed. Tussen 8 en 9 uur defileerden de deelnemers voor de jury die postgevat had voor het „Centrum". Tussen de menigte sloop een zonder ling uitgedost mannetje, dat de eerste prijs voor de enkelingen verwierf. Sommige mensen op Texel zeggen wel eens. dat een dood enkele Kogenaar zich soms aar. stropen bezondigt. Dit mannetje (D. Bonne) was een wandelend Adviesbureau voor stropers. Hoewel een pasgevangen konijn op zijn rug hing, liet de politie hem ongemoeid. Hij blies op een mondharmonica het be roemde wijsje van het paardenhoofdstel, dat aan dc muur hangt. De tekst willen we u niet onthouden; „De lichtbak hangt, nu aan de muui- De mand Staat doelloos in de sdhuur, Zeg vriend, ik ben vaak overstuur Die lamp en accu aan de muur enz. Hier volgen enige adviezen: Gelbruik mijn anti-grijpzalf, merk glad- jas. Smeert 11 in en1 u is niet meer te houden. Camouflageverf voor honden en fret- alistisdhe wijze als putjesscheppers hun bezorgdheid te kennen gaven over de komendef?) riolering. De derde prijs was voor de heer KI. ten. Speciaal ingericht voor het opkor ten r an lange honden, enz. De 2e prijs ging naar mw. J. Hillen- Buisman, voor haar uitbeelding van de Koog. De 3e prijs werd behaald door mevr. A. Eelman-Koopstra die „Koning Klant" uitbeeldde. Bij de groepen lag de „Lieftinck-groep" verzorgd door de lam. Eelman-Vermeu- len-Jellema, aan de kop. Een geestige vondst: Zijne Excellentie rijdende op de schatkist en voortgetrokken door diver se belastingen. Achteraan sukkelde een failliete burgerman. De 2e prijs ging naar de heren M. Eelman en L. Borgman, die op zeer re- Bonne en dochter, die de lof van het Texelse schaap en zijn wolprodueten uit gebeeld hadden. De prijsuitreiking vond plaats in .ho tel „De Toekomst". De voorzitter van de jury, de lieer C. Akkerman deelde mee, dat er bij de beoordeling in de eerste plaats gekeken was naar originele uit beeldingen van plaatselijke of andere voorvallen en wekte de Kogenaars op, zich het volgende jaar hiernaar te rich ten. Troostprijzen verwierven nog: Watt en Half Watt (de heer Begthel e.a.), de Karnemelkmeisjes (dames Daalder en Begthel) en Hongaarse boerin (mej. N de Geus). De kleintjes kregen ook een prijsje toegezegd en wel de beide Indianen- groepen en Roodkapje. Heil; ligt in de bedoeling om het vol gende Sunderkiaasfeest de middag te bestemmen voor een verkleedwedstrfjd voor de jeugd. Een geanimeerd ba], waarbij jammer genoeg bijna alle mas kerade dadelijk verdween, besloot dit gezellige leest. Deze leus hing jarenlang aan het raam van een muziekhandel in Amster dam. Mens maak muziek 1 ik vermoed dat vele die dit lezen denken, muziek hoeven we toch niet zelf te maken. Een draai aan de knop van onze radio en het davert van klan ken: amusements muziek, kassiek, zang, wat men maar wil horen. En dan zijn we toch ook van het vervelende gestudeer af, wat bij zelf mu siceren toch nodig is. Het zelf beoefenen Toch moeten we wel voorop stellen dat aanhoren van muziek niet het hoog ste is en kan zijn, maar alleen het „be leven" er van. En dit kan alleen door zelf musiceren ook al is dit nog zo eenvoudig. Het zelf beoefenen van muziek brengt ons dichter bij de muziektaal, leert ons iets verstaan van verborgen schoonheden in de muziek, van een accoord of ac- coord-verblnding enz. [Iet zelf beoefenen van muziek maakt dat wij in staat zijn het gehoorde beter te begrijpen. Want, en dit moeten we wel heel duidelijk in het oog houden, muziek is een heel grote lactor in het leven van ons mensen, van onze beschaving, ja van de gehele schepping. Muziek omvat het hele leven van de mens. Muziek is een bijzondere vorm van het woord, van de taal, die het le ven weergeven kan, maar het ook wil beheersen. Ten goede en ten kwade. Wat zou een mens, een volk zonder muziek zijn? Zonder arbeidslied of krijgslied, zonder liefdeslied, zonder religieuslied kunnen we ons immers geen mens of volk voorstellen. Muziek is een levensfunctie van de mens. Muziek maken door een mens be tekent, zich uiten in een bepaalde vorm van zijn vreugde of droefenis. Op die manier verfraait muziek ons bestaan in zijn blijheid en troost het in sombere dagen. Daarom, was die leus wel goed. Mens maak muziek. Tóch er zullen, denk ik, wel lezers zijn, die al lezende terug denken aan hun eigen tijd, dat zij misschien in hun jeugd ook moesten muziek leren. Dus ook muziek studeren. Bah. als ik nog denk aan die nare pianolessen of zo. En ik denk dat er ook vele ouders zijn die al lezende zuchten: „Ja, mijn kinderen krijgen helaas ook muziek les." Iedere dag moet ik zeggen „Je moet je les nog spelen!" Tedere dag maken we 'n drama mee van als de kinderen niet willen. Ach ze zullen het toch nooit ver brengen in de muziek, als het tenminste nog wat wordt. Het lijkt wel dat ze helemaal niet mu zikaal zijn. Het is ook inderdaad zo, dat bij de meeste kleine artisten de eerste lessen zeer goed gaan. maar zodra het. nieuw tje er af is begint de ellende. Er moe ten die dikwijls dwangmaatregelen ge nomen worden om de kleine musicus tot studeren te dwingen. Maar dan wordt door de groten dik wijls de fout gemaakt dat men de gave en muzikaliteit van het kind afweegt naar de maat van het al of niet met plezier studeren. Totaal verkeerd, want dit heeft er niets mede te maken. Het is zelfs zo dat voor vele grote musici het studeren een kwelling is geweest. Beethoven en Mozart zijn in hun jeugd met geweld naar de piano gesleurd. Daar kwamen zelfs dikke knuppels bij te pas. Hubermau, de grote violist heeft eens verklaard: „Voor de virtuoo3 is het studeren, zelfs in de periode van zijn rijpheid, nog een gruwel. Ik haat het als zodanig." Als dit de mening, van een heel gro te in da muziekwereld is, hoe kunnen we dan van een kind verwachten dat het steeds trouw en met plezier z'n les sen speelt? Enkele uitzonderingen daar gelaten. Dikwijls is het graag studeren een kwestie van karakter. Een kind stu deert niet omdat hij er zo'n plezier in heeft, maar uit ijver, plichtsbesef of ge hoorzaamheid. Bij ieder kind komt eon tijd -van re actie en actie. Juist omdat het zich als kind impulsief uit, heeft het z'n ups en downs. Daarom staat en valt een kind met de leraar die hét heeft. De tact van de ieraar, de prettige wijze waarmede hij met z'n pupil omgaat, kan het kind zo prachtig li elpen bij het muziekondcr- rieht, dat een kind meestal ziet als een vervelende aanhang van het schoolon derricht, dat vrije tijd van hem opeist. En Vader en Moeder kunnen hun kind oolc zo mooi door zijn taaie studie heen helpen, door belang te stellen iu hun vorderingen, door eens te luisteren naar wat het ten beste geeft. Ook al is alles nog heel simpel en aan het begin. Een kind is er zo uiterst gevoelig voor. Helaas is het dikwijls zo, dat Vader en Moeder pas echte belangstelling to nen als er visite is. Dan moet de kleine leerling spelen voor 'nerg belangstel lende Oom of Tante. En dan wordt het kind gepromoveerd tot een kleine vurtuoos of eigenlijk een parade paardje voor liet eergevoel van Vader en Moeder. Maar in de meeste gevallen, weigert de muzikant beslist of speelt met tranen, alles glad verkeerd. Vader en Moeder teleurgesteld en boos en de visite kijkt met. een gezicht van „dat is nog niet veel". Hoevelcn zijn op die manier niet in hun muzikale studie blijven steken, doordat de ouders het spelen in huislij ke kring of gezelschap zagen als voor waarde van muzikale aanleg en daarme de de kiem van muzikaliteit in het kind smoorde. Met deze houding zijn de ouders het muziekonderrieht in de weg getreden. De taak van het muziekonderwijs is om dp muzikaliteit die in ieder in meerdere of mindere maten schuilt, tot ontwikkeling te brengen. Het is een kiem, die bij de meesten van ons diep verborgen aanwezig is. Het kunnen niet allemaal vurtuozen worden zoals Bach of een Beethoven Ook al zouden we het nog zo graag willen. Neen, onze houding tegenover onze muziek lerende kinderen moet zijn, be langstelling voor de vorderingen di; ons kind maakt, een zachte maar toch strakke hand om het kind tot studeren te zetten. Mopper niet te hard als zijn onwennige vingers misgrijpen of als hii iets moeilijk kan begrijpen. Die fouten zfjn niet het ergste. Maar weest. dank baar als liet ondanks z'n gebrekkige teeniek. getroffen wordt door een sa menklank of melodie en dit „mooi" gaat vinden. Lach dan niet, maar zie daarin een bewijs dat het iets bezit van de wonder lijke gave, die een bron van levens-j vreugde is: de muzikaliteit. Daarom beschouwen men de muziek beoefening vooral niet als een luxe artikel. Hoevele ouderen zijn er niet die verzuchten: „Wat. is het toch jam mer. dat ik vroeger niet doorgezet heb." Hoevele ouderen ervaren het zelf mu siceren niet als een weldaad. Voor hoe- velen is de muziek-beoefening niet een factor van geluk. Allen die het wonder kennen van de muzipk zullen hiermede instemmen. Hiervoor alleen al zou het een onbil lijkheid zijn om onze jeugd niet in de gelegenheid te stellen met. dit wondere dat muziek heet, vertrouwd te raken.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2