niet te consulteren Wij bieden voor de Kerstdagen aan Pluimveehouders! Dirk Rotgans en Zoon Gouda's Roem f Ksrstboomkaarsjes Hurde Koppen Landarbeiders GESLOTEN Geelt vandaag Tholen, een merdwaardig ex-eiland Voor een goed boek naar BOEKHANDEL PARKSTRAAT een baker V.V.V. „Texel' Inlevering en Uitbetaling van Vacantiebonnen Zaterdag, 18 Dec Bloembollencultuur Zeer belangrijke Ledenvergadering J. H, v. d Veen, Fa. Plaatsman-Cornelisse een mud gerst I ROEPER*mf! De Fryske Krite ..Texel" Kerstbomen W. Rijk, MOTORRIJWIEL S. Bakker, U gaat toch a.s. Vrijdag- of Zaterdagavond naar „FREULEKEN"? Toneelver „0e Duinkanters" brengen Zaterdag 18 Dec. a s. „Wat Eeuwig Leeft" Landbcuw- vacantiebonnen Zaterdag, 18 Dec. Vacantiebonnen Bijeenkomst Vrijdag 17 Dec. Eén ding niet vergeten! Sigarenmagazijn „Sport" De Ned. Heidemaatschappij te Arnhem Onze hoogst fijne Likeuren Kees Boontje en Goud Boitje Gezelligheid, Gemoedelijkheid en Gezondheid Woensdag en Donderdag is onze zaak Fa. J. M. MOERBEEK Ontwikkelingsclub Oosterend Houdt a.s. Zaterdagavond vrij TEXELSE COURANT Margarine Koninklijke Java-China-Paketvaart lijnen N.V. 2e en 3e Werktuigkundigen, 2e Stuurman, DAMLIEFHEBBERS! Simultaan Seance op Maandag 20 Dec. a.s. Van tijd tot tijd circuleren geruch ten omtrent het aanleggen van dij ken tussen de Waddeneilanden en tenslotte een dijk regelrecht naar het vasteland: Den Oever. De uitgewerkte plannen zouden reeds in het eindstadium zijn, doch wachten voorlopig op betere tijden. Wat zal er dan behouden blijven van specifieke Texelse gewoonten i en zeden? Een dergelijke evolutie hebben we in de practijk bij een van de Zeeuwse eilanden Tholen gezien. Het heeft even buiten Bergen op Zoom over de Eendracht een dijk gekregen en is „aan de weg" komen te liggen. En plotseling komen de gohelmen van het geïsoleerde leven tje thans aan de grote klok te han gen. Een bioscoop kent men niet op Tholen, toneel evenmin. Men wenkt er als er op Tholen zelf arbeid is, maar denkt er niet aan weg te trekken en elders .betere levensvoor waarden te zoeken. Seizoenarbeiders leven in hun slappe tijd rustig van het hun toegekende overbruggingsgeld en daarmee uit. De werkloosheid is er groot in verhouding tot andere delen van het land, behalve in het oude ves tingsstadje Tholen zelf, dat door zijn nester- en mosselcultuur de ledigheid buiten weet te houden. Tholense mummies Er zijn ook merkwaardigheden van andere aard. Zo bijv. de mummies, die enige tijd geleden bij het slopen van 'n graftombe in de N. H. kerk zijn gevon den. Voor het eerst weiden er bij een persbezoek drie getoond, waaronder één van een kind van nog geen jaar. Zijn de lichamen gebalsemd geweest? Hebben in de kist geworpen kruiden ze bewaard of is de crypte, waarin ze la gen 21 stoffelijke resten in totaal van alle vocht en luaht gespeend ge bleven? In Leiden, waarheen enkele" mummies zijn vervoerd, zal men het antwoord moeten geven. Wél is bekend, dat in de Tholense familie De Bils, een geslacht dat een diietatortje in de dop voorbracht, het balsemen als bedrijf be oefend werd. De kleren der in Tholen achtergebleven mummies, hoewel even .kleurloos grauw geworden als de reste rende inhoud van de gave kisten, zijn voor een deel nog intact en een der halslinten bleek zelfs niet eens verteerd te zijn. Merkwaardig is voorts 't restauratie werk aan de N. H. kerk In 'lüoieh. De graftombe van Baron van Tuyl van Se- rooskerke te Stavenisse, een geveltje uit 1475 in St. Annaland, het uurwerk met ruitertjes en speeiwerK, alsmede „Huize Roosevelt" gezet op de plaats waar de boerderij van de familie van de Amerikaanse president moet hebben gewoond te Oud-Vossemeer. Veel vraagstukken Vraagstukken, die om een oplossing vragen en zorgen baren, zijn er zoats elders. Allereerst de bodefn, de Duitsers hebben het land onder water gezet en velen moesten evacueren. Toen het land na de bevrijding drooggemalen werd, vieesde men voor een fatale inwerking van het zout uit het zeewater. Maar dit viel het eerste jaar buiten verwachting mee. De oogst was goed en men prees zich reeds gelukkig. Maar. we! was het zout weggezakt, dodli de structuur van de grond had zich gewijzigd in ongun stige zin. De oorspronkelijke kalk-klei- binding was, althans volgens een plaat selijke deskundige, veranderd in een kalk-natriumbindlng, waardoor er niet voldoende lucht in de aardlaag kan ko men. De regenwormen, die de bodem op peil houden, sohijnen uitgeroeid en komen alleen nog in kleinen getale in de bovenste lagen van de dijken voor. Men ziet de enige redding in bemesting met gips en het op grote schaal telen van regenwormen, waarvan er honderd duizenden nodig zijn om voor dc toe komst de grond weer geschikt te maken. De oester- en mosseloultuur heeft tot nog toe weinig zorgen met zioh mee gebracht. Honderd mensen Izijn te 'Tholen. bij de oesteroultuur betrokken. Door de strenge winter en de daarop gevolgde droge zomer heeft de schelp ziekte vo rig jaar grote uitbreiding ondergaan. Thans is er een buitengewoon slech te zomer gevolgd. De broedval is al ge passeerd en Tholen houdt het hart vast voor een mogelijk slecht oesterjaar. Het vraagstuk van de werkloosheid stipten we reeds terloops aan. De Tho lense vroede vaderen zien als enig heil industralisatie en intensivering van land- en tuinbouw. Industrieterreinen schoon Tholen van mening is, dat het zijn er reeds geprojecteerd, maar of- gunstig is gelegen aan groot water en aan de grote weg, meldden zioh nog geen gegadigden aan. Gote plannen Intussen zit men op Tholen niet stil. Er zijn plannen ontworpen om voor de ouden van dagen van het gehele eiland een tehuis te stichten en het culturele en sociale leven wordt gestimuleerd, o.a. te Stavenisse, waar een „Stichting dorpsgemeenschap" is tot stand geko men. Daarin moet met omzichtigheid gewerkt worden, want er zijn nog velen die afwijzend of huiverig staan tegen over filmvoorstellingen en alle moderne dingen, waarmee het. eiland nog geen kennis maakte. Was bij de aenleg van een drinkwaterleiding, jaren geleden een van de vooraanstaande bewoners niet zo verholgen, dat 'hij zijn kraan met een kastje liet afsluiten, omdat uit de kraan geen .hemelwater" kwam? Met dit voorbeeld voor ogeit acht men Iangzaam-aan geboden Tholen met zijn karakteristieke dorp jes hoopte tenslotte op een bescheiden deel van het vreemdelingenverkeer. OUWE SUNDERKLAAS TE OUDESCHILD. Het feest van 12 Dec. had weinig om het lijf. Er waren veel minder deelne mers dan vorig jaar_en als het zo door-- gaat, zakt het weer af tot het peil van vóór de oorlog. Enkele voorstellingen waren wel aardig, zoals de tramwagen van Gijs langs de weg „Denk om de bocht", de babyzitters, Flipje van de Betuwe. Er was ook nog een voorstel ling op een wagen, die wel aardig was. Jammer, dat de deelnemers door het ge bruik van sterke drank evenals vorig jaar hun eigen genoegen en dat van de omstanders bedierven. Een volgend jaar nog eens jongens en dan nuchter. De bakers hadden de kre am inrich ting natuurlijk tot onderwerp. De kraaminrichting weg, o jongens wat een pech, maar 't is zo ver aanstonds, kom dan bij ons. We zoeken een woning, wekte ook de lachlust van de kiikers op. Er werd heel wat op de kruiwagen mee gevoerd, waar geen woning voor dispo nibel was Toch is het wenselijk, dat degenen, die van mening zijn, dat Ounve Sunder- klaas moet blijven bestaan, de hoofden bij elkaar steken en volgend jaar de zaak eens vroegtijdig bespreken. De prijzen werden als volgt toege kend: Enkelingen: 1. Flipje van de Betuwe; 2. Sigaret; 3. Fluit; 4. Eend. Paren: 1. Woningnood; 2. Bakers; 8. Weesmeisjes; 4. Gelaarsde kat; 5. Ni- win. Groepen: 1 Denik om d* bocht; 2. Bruidspaar met bruidsmeisjes; 3. Lou met geit; 4. Babyzitters; 5. Walvisjagers in rust EEN NIEUW EXPERIMENT Voortbouwend op het principe van de Duitse V 1 en V 2 raketten hebben de Amerikanen thans in het Poolgebied proefnemingsbases ingericht, waar ge ëxperimenteerd wordt met stratosfeer-raketten, zoals hiernaast een is afge beeld. TEXELAABTJES Contant f O.liO Onder adies te bevr (niet eerder dan 11 uur in boekh.l ot ander nr f 0.10 meer Bouwpliclit te k. aan geboden. Br. onder no. 526 bur. van dit blad. Te k. Erres radio, f 150. De Waal 2. Gevonden envelop met geld. Tegen adv. kosten terug te be komen Wilh jltninalaan 18. Land fe k. Br. on der no. 528 bur. v.d. bl. Te k. een lap stof v. lierencostuum. 2 - heren overjassen, alles z. pnt. Adres bur. v.d. bad. Te k. een grammofoon m. 'hoorn en 25 platen De Waal 68. Verlo ren portemonnaie, inh. geld, textielkaant en ge- comib. rokerskaart. R. Logman, De Cooksdorp 71. Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van onze Zoon PIETER WILLEM A. N. Dros-Koning B. Dros Texel, 12 Dec. 1948 Kerkstr. 14, Oosterend Tijdelijk adres: Kraaminriehting, Wjïs- terweg 1, Den Burg Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van onze Zoon en Broertje ENGBERT B v.d. Velde O. v.d. Velde- Pruiksma en Ettie. De Cooksdorp, Texel, 12 December 1948. Met blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van onze Dochter eni Zusje ANNEKE A. C. v.d. Schans M. H. v.d. Schans- Brouwer AU Texel, 13 De-, 1948 Oudesehild 153 Voor de vele blijken van deelneming, ontvan gen bij het overlijden van onze lieve Man en Vader Albert Johannes Keyser betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank Den Burg, Texel: C. A. H. Keyser- Breesnee Alkmaar: Annie Iveyser December 1948. Gevr. voor April v. eerste kind. Br. onder no. 529 bur. Tex. Crt. Hiermede geven wij u kennis van het overlijden an onze geliefde Man, Vader, Behuwd, en Groot vader, de heer KLAAS PEN, in de ouderdom van ruim 60 jaar De diepbedroefden: Den Burg: A. PEN-Nijk ROELIE PEN H. ZIELMAN. Pen A. ZIELMAN JENNIE PEN Den Haag: A. PEN-de Werk A. PEN- Karkhoven en kleinkinderen Den Burg, 10 Dec. '48 De begrafenis heeft plaats gehad op Dins dag 14 Dec. op de Al- gem. Begraafplaats te Pen Burg. Zij, die in de nieuw uit te geven pensionlijst achter hun naam, de prijs gesteld willen zien die zii per dag en per persoon vragen, kunnen dit voor Vrijdag nog op geven aan onze admi nistratie, Binnenburg 15 Den Burg, Tel. 186 GELD verkrijgbaar zonder borg tegen 3°/«, voor alle doeleinden, niet beneden fl 1500. Vraagt inlichtingen „Sa menwerking", Verstolk straat 31, Leeuwarden. (Max f20,—) op bij WESTDORP, van 2 tot 5 uur. Ontvangen: rood en wit 6 cent. Bcckhandel Parkstraat Afd. Texel opDONDERDAG, 16 DEC. 1948, 8 uur precies in „De Lindeboom" Agenda Opening Notulen Jaarverslag secretaris Rekening en verantwoor ding penningmeester Ingekomen stukken Bestuursverkiezing (af tr voorz. H Bruijn, herkies baar) Benoeming afgevaardigde Haarlem Behandeling beschrijvings brief (de leden worden verzocht, de zeer uitge breide beschrijvingsbrief, die in zijn geheel opgeno men is in het weekblad van 26 Nov te voren goed door te lezen) Bestrijding narcisvlieg Rondvraag Sluiting Chirurg wegens ziekte tot nader aankondiging Duinkonijnen Hazen Fazanten Smienten Soep. en Braadkippen Ganzen en Kalkoenen Kogerweg 18B Tel. 195 VERLOREN Maandagavond j.l. in Walenburg, nabij de Waterplaats - Gaarne bericht aan Fa A. Langeveld Pzn., Den Burg Sebruik hald op Sneon, 18 Desiin ber 1948, jouns oin 8 ure, in toanielulfierjng yn „Ca sino". Ynpleats fan Den Helder komt Alkmaar mei fan Burgy Leden hawwe frij tagong op fortoan fan iedekaert Net Iepen belelje fl,— yntré. Trouden (1,50 it pear. It BistjQr. Mooie partij bestelt vroegtijdig bij Gravenstraat 28 Te koop 200 cc Oudesehild 134 Ook dit jaar kan ik U kuikens leveren van alle gangbare ras sen en prima afst. en gebr. op eerste klas be* drijf, met 20 jaar erva ring. Beleefd aanbevelend: Westerweg B 134 Vermeerderingsbedrijf no. 2907. in Loodsmanswelvaren Den Hoorn Het toneelstuk: van Wint Dumont Kaarten verkrijgbaar a f 1,50 aan de zaal Inlevering en Uitbe taling van Max. f 20.op te Den Burg bij Joh. Gieles van 4—6 uur. De Koog Jb. "Eelman van 46 uur. Oost, P. Verijzer van 7- 9 uur, Inlevering en uitbeta ling van (max. f 20,op Zater dag 18 December van 3 tot 5 uur en dan tot de 24c Dcc. 's avonds van 8 tot 9 uur. Zwaanstraat 12. gelegenheid tol inleve ren van vaeanliebonnen (f20) van 18 tot 24 Dec. bij C. Bos. UolLweg. voor leden en belang stellenden v. d. Doops gezinde Vredesgroep op in de kerkekamer te Den Burg n.m 8 uur. Bespreking door: Cor Inja Wie heeft er voor Har ry Keesom 'n kinderledikantje te koop. Molenstr. 62. De nieuwe Tabakskaart meenemen naar zal namens Burgemeester en Wethouders der/ge meente Texel op 4 Januari 1949 des voormidcags 10 uur in Café-Rest. „Centraal", Magdaienstr. 22 te Alkmaar in het openbaar aanbesteden: Het graven van sloten, het dempen van per- ceelsloten en het opruimen van kunstwerken Het bestek met bijlagen is van 20 Dec. 1948 ai, zo lang de voorraad strekt, verkrugbaar ten kantore van de hoofdopzichter der Ned Heidemaatschappij te Alkmaar, de Blinkenlaan 7, Telefoon 3739, tegen betaling van f5 per stel, franco per post f5,25 Restitutie heeft niet plaats. Inlichtingen worden, na gepleegd overleg alleen aan bestekhouders verstrekt door voornoemde opzichter zijn in de toekomst voorgoed verbonden met omdat deze uiterst fijne aromatische smaak is samengesteld uit de allerbeste grondstoffen en ook omdat wij onze prijzen zoo hebben gesteld, dat het met de a.s. Kerstmis en Nieuwjaar voor een ieder mogelijk is dit heerlijke glaasje uw gasten aan te bieden. Prijs per fl. van Kees Boontje f 5, Prijs per fl. van Goud Boitje f 5, Verder kunnen wij u dienen met alle bekende merken gedistilleerd en wijnen. Vraagt prijsopgave voor bruiloften of partijtjes. Aanbevelend: Wij hebben geen wederverkopers. Uit- sluitend bij ons verkrijgbaar voor een causerie v. d. oud-redacteur van de Tex. Courant de heer J. J. van der Vlis, ove* „Het ontstaan van Texel" en zijn geschiedenis, in het Wapen van Amsterdam. Aanvang 8 uur. nog even Uw Advertentie voor de Zaterdag-editie op, wij kun nen hieraan dan de grootste zorg besteden. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii^ Vraagt 1 De Beste; De Voordeligste! 1 Overal verkrijgbaar. ^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllilllllllllllllllllllllli^ Bij de bestaat gelegenheid tot plaatsing op twee jarig contract als: resp in liet bezit diploma B en A in 't bezit diploma ie of 2e stuurman G H V. goed salaiis en vergoeding voor uitrustings- kósten Ook sollicitaties van oudere stuur lieden en werktuigkundigen zullen in over weging worden genomen Na twee jaar uitkering bonus, alsmede 4 maanden \erlof in Nederland met behoud van gage en toekenning van voedinggeld Schriftelijke of mondelinge sollicitaties Af deling P.Z, Het Scheepvaarthuis, Amsterdam Op verzoek van de Koger Damclub speelt de Hr. van Heenvaarden een in „Het Witte Huis" te De Koog. Aanvang 19,30 uur. Voor enkele liefhebbers bestaat nog de gelegenheid mee 'te spelen. Aan melding bij de heer Groenhof.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 3