w Het buitenland koopt graag Texels fokmateriaal Nieuwe bonnen Ik werk met getallen van veertig!" Argentinië, Zuid-Afrika, en Nieuw Zeeland zijn geen concurrenten, maar kunnen ons wolvee best gebruiken Ochtendnevel A 'iv X'.V-, - zegt de heer J. C. Visser de jubilerende voorzitter van het Algemeen Armbestuur ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 62e JAARGANG. No. 6280 TEXELSCHE COURANT Vlak na liet schrijven van onder staand artikel', waarin wij de Texelse schapenïokker een hart onder de riem hebben willen steken, bereikte ons een hoogst belangwekkende bijdrage van de hand van Ir. L. de Vries, de rijksvee- teeltconsulent, die reeds jaar en dag de belangen van de Nederlandse schapen fokkers en van de Texelaars In het bij zonder op voorbeeldige wijze behartigt. Wij hebben het Inmiddels gepubliceerd. Wij verheugen ons zeer over zijn zienswijze, want wat wij in nevenstaand artikel betogen, blijkt Ir. de Vries volkomen te onder schrijven. Hij vestigde er de aandacht op „dat Texel een schaap moet kunnen leveren, dat men elders niet of in ge ringe mate heeft en dat is het fijne kwaliteitsschaap. Dit type heeft altijd toekomst moge lijkheden, elders kan men het ter cor rectie nooit missen. Ondanks een in krimping op de duur tot op de helft van de tegenwoordige omvang, zal de schapenfokkerij voor Texel toch be langrijk blijven. Maar men zal het dan vooral moeten zoeken in de kwaliteit, wil men een lonende afzet behouden." Verschillende nieuwsbladen brachten de zer dagen een belangwekkend artikel over Nieuw Zeeland, op welk eiland dat achtmaal de oppervlakte heeft van ons land ruim honderd jaar geleden het eerste vee werd geïmporteerd. Wiev de pioniers waren, wordt er niet bij verteld, maar dat de initiatiefnemers er schot achter zetten, Het fijne kwaliteitsschaap van Texel. voor de show of de traditie een Schapen- veedag in het leven geroepen, eind Sep tember trekt hij niet telkenjare naar het groen-overkoepelde dorpsplein van Den Burg om er een ere-medaille of een beker wellicht te bemachtigen Die medailles en die beker en die prijzen in bankbiljetten zijn maar bijzaak, hij biedt er zijn vee aan om de deskundigen aan het woord te kun nen laten, om te vernemen of hij op de juiste wijze heeft gefokt, in welke richting hij moet voortgaan en welke fouten' hij in de toekomst zal kunnen vermijden. Want hij weet het heel goed: al die collega's met hun onmetelijke schapen boerderijen, in Argentinië, in Zuid- Afrika en waar ook ter wereld, hebben belangstelling voor fokdieren, die als de beste typische vruchtbare rammen en ooien over de eigenschappen beschik- Landschap in bewijst wel het feit, dat reeds in 1851 350.000 schapen en 35.000 koeien de vrucht bare landouwen bevolkten en op het ogen blik lopen daar zo'n slordige 35 millioen schapen en vier en half millioen koeien! Het eiland telt nog geen twee millioen be woners. Er is groot gebrek aan arbeids krachten, waarom op de boerderij alles zo veel mogelijk gemechaniseerd is. De af standen naar de fabriek zijn zo groot, dat tal van boerderijen hun melk niet naar de fabriek sturen, maar zelf centrifuges hebben aangeschaft. De room gaat daarna ter ver dere bewerking naar de zuivelfabriek en de ondermelk wordt maar weggegooid. In onze Texelse oren klinkt alles even frappant: De J^ieuw Zeelandse boer be hoeft zich geen zorgen te maken omtrent zijn wintervoorraad of voor veestalling. Krachtvoer hoeft hij niet te kopen, warft doordat het er nooit vriest, groeit het gras er het hele jaar door. Dus steeds volop eiwitten bij de hand. Het behoeft geen betoog, dat wij in het kleine Holland en op Texel in het bijzon der. noch op het gebied van de zuivel industrie. ncfch op dat van de wol- en vlees productie tegen Nieuw Zeeland op kun nen, als wij nagaan, dat N. Zeeland in 1945 186 millioen ton wol produceerde en de vleesproductie van de schapenfokkerij 4,8 millioen geslachte schapen en 10 8 mil lioen geslachte lammeren bedroeg, en daar bij in aanmerking nemen, dat deze resul taten op de uitgestrekte landerijen met een minimum aan arbeidskrachten en -lonen worden verkregen Heel wat boeren houden hun hart vast en vragen zich bezorgd af, of we weer zo'n crisis tegemoet zullen gaan als die, welke voor de tweede wereldoorlog zijn vernie tigende invloed deed gelden. ,,De Neder landse boeren, die rechtstreeks belang heb ben bij de zuivelindustrie hopen maar. dat de Nieuw Zeelandse collega's geneigd blij ven om zich meer op de productie van wol- en slachtvee te gaan toeleggen',, aldus schrijft een reporter in een van onze nieuwsbladen. Zo is het Ook voor Texel, waar hier alom de rundveestapel in belangrijkheid toeneemt. ..Maar, zo zal de leek zich afvragen, ,,zijn jullie op Texel niet veel meer be ducht voor die schrikbarende toename van de wol- en slachtveeteelt in Nieuw Zee land?" Bensdeels: ja, anderdeels: neen. Zie hier het cardinale punt: De Texelse boer is er al jaar en dag van overtuigd, dat hij een hopeloze nederlaag krijgt te slikken indien hij zijn Nieuw Zeelandse collega het hoofd wilde bieden op het gebied van de wol- en slachtveeteelt, d.w.z. indien hij meende zijn brood te kunnen verdienen door schapen te houden enkel ten profijte van de wol en het vlees, neen hij heeft de bakens verzet, hij is zich meer en meer gaan toeleggen op de fokkerij van de beste Van de allerbeste woldragers. Hij heeft niet Nieuyv Zeeland. ken die men graag ziet en tevens deze gunstige eigenschappen op hun nako melingen overbrengen. Zij kopen graag zulk fokmateriaal opdat hun stapel met nieuw bloed wordt verrijkt. Daarom: Nieuw Zeeland en Argentinië, het zijn niet onze concurrenten (indien wij althans in de enig mogelijke richting blij ven koersen), maar het zijn onze klanten, klanten van wie in de toekomst veel heil kan worden verwacht, als wij van onze zijde maar het initiatief prikkelen. Wij moeten de grootste activiteit ontplooien, er dient uitgebreide propaganda te worden gemaakt. Het zou net gek zijn, wanneer b.v. een af gezant naar Afrika ging om daar een boer, die Texelse schapen tussen de milies heeft lopen, een interview af te nemen en diens (beslist gunstige) relaas wereldkundig te maken. Nü moeten wij toeslaan, de tijd is er meer dan rijp voor. Geen fokdistrict kan met ons eiland wedijveren. Het Texelse Schapenstamboek heeft heel Nederland overrompeld. Het heeft zelfs de landsgren zen overschreden en vaste voet gekregen in Frankrijk. In België wordt er aan ge werkt. En toen onlangs een Argentijnse veehouder, in Europa verzeild, ove% de schapenfokkerij werd gepolst resumeerde het gesprek in warme belangstelling voor het Texelse schapenstamboek. Daarom, al loopt het aantal schapen hier thans nog terug, eenmaal zal de Texelse boer weer de wind in de zeilen krijgen Heeft Ir. H Leignes Bakhoven, Inspecteur van het Veeteelt- en Zuivel wezen, niet ver zekerd: „Ik zie de Texelse schapenfokkerij als een nationaal belang en hoop en ver trouw, dat Texel zijn belangrijke plaats als leverancier van het beste fokmateriaal in Nederland zal behouden?" En op de visie van zulk een hoogst be kwaam personage en deskundige bij uitstek op het gebied van de veeteelt kunnen wij gerust staat maken. Ongetwijfeld. - i De dag ontwaakt, een dichte mist hangt over alle dingen. Wat vogels zitten op een tak hun morgenlied te zingen En in de vroege ochtend klinkt ■hun liedje door de bomen, Zij zien al door de nevel heen het licht te voorschijn komen. 'Nog even, en de grauwe mist zal langzaam aan optrekken. 'k Zie aan de grijze hemel al wat lichte blauwe plekken. De vogels tjilpen en hun zang is als een roep gekomen. Want ook wij worden wel door mist in 't licht weer opgenomen. RIA DRAiAK-Groenveld. WINKELS LANGER OPEN. In de Kerstweek mogen de winkels langer geopend zijn. Dinsdagmiddag behoeven zij niet te worden gesloten, terwijl zij Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond tot 8 uur geopend mogen zijn. HOE TEXEL ONTSTOND EN GROEIDE. Gaarne herinneren wij nog even aan de causeiie, welke dhr J. v.d. Vlis Za terdagavond, vanavond, voor de Ooster- ender Ontwikkelingselub hoopt te hou den. Laatkomers kan geen piaats wor den gegarandeerd, daar zeer velen wel eens willen horen, hoe ons mooie eiland is ontstaan en. hoe het door de eeu wen heen hier heeft gereild en gezeild. ZAL TENTOONSTELLING MIDDEN STAND DOORGANG VINDEN? De besturen van de Alg. Te.x. Midden standsver. en de R.K. Middenstandsver. is op de algemene vergadering opdracht gegeven de mogelijkheid tot het houden van een tentoonstelling te onderzoeken. Men heeft 't oog op 'n tent van 60x20 m., van welke ruimte (1000 m2.) een nuttige ruimte van plrn. 650 m2. voor stand ruimte beschikbaar zal zijn. De tent zal worden opgericht op een perceel land, gelegen tegenover de wo ning van dhr Jac. Roeper, Kogerstraat, Wegens de overmatige drukte in het seizoen werd besloten de 'entoonstel ling, zo hier genoegzame belangstelling voor bestaat, te honden van 25 t.m. 29 Mei a s. De leden zal bij de huur van stands voortang worden verleend, blijft er ruimte over, dan kan deze waar schijnlijk door. fabrikanten worden in genomen. De stands, die een diepte krij gen resp. van 3 en 4 m., worden bij lo ting toegewezen. De afscheiding tussen de stands komt voor rekening van de huurder. De verzekering tegen brand-, storm, en waterschade enz. zal collectief worden geregeld. De tentoonstelling zal geopend zijn van 14,30 tot 22,30 uur. De totale kosten zijn geraamd op ongeveer f4 000, van 19 Dec. 1948 t.m. 1 Jan. 1949 Bonnen voor vlees: 481. 483 vlees is 100 gram vlees 482 vlees is 300 gram vlee3 Alle bonkaarten: 487 algem. is 180 gr. spijsolie 488 algem. is 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 901: 491 algem. is 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet 492 algem. is 300 gr. kaas of 375 gram korsïloze kaas B 505, C 507 is 600 gr. boter of marga rine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 901: 497 algem. is 125 gr. boter of margarine of 100 gram vet 498 algem is 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas Tabak- en dlverscnkaarten QA, QC 901: 01, 0'2 tabak, 04 diversen is 2 rantsoe nen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 991 (bijz. arbeid, a.s. moe ders en zieken: Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Dec. 1948 worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 812 kunnen worden vernietigd. 'IC V ■-, c .et- cv ,i '-je Een kudde van de 35 millioen Nieuw Zeelandse schapen. VOORBEREIDING VASTSTELLING EN HERZIENING UITBREIDINGS PLANNEN. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat door d© Raad dezer ge meente op 16 December 1943 is beslo ten tot voorbereiding van de herziening van de plannen van uitbreiding in on derdelen voor Den Burg en De Ivoog, en de vaststelling van dergelijke plan nen voor De Cocksdorp, Den Hoorn, Oost, Oosterend, Oudesohild en De Waal, alsmede de vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak voor dat gedeelte van het eiland, waarvoor nog geen plan in onderdelen van kracht is. Texel, 16 December 1948. De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coóp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zateidags Postabonnementen f 2,25 p. half j. VERZOEK AAN ONZE ABONNEE9. Zij, die iiun abonnementsgelden over het le halfjaar 1949 per giro willen overmaken, worden vriendelijk ver zocht vóór 1 ,Jan. a.s. ecu bedrag van I 2,45 te willen overschrijven op onzo postrekening 652. U bespaart hierdoor de Incassokosten. Hartelijk dank! DE ADMINISTRATIE. In 1908 was hij lid van het Comité tot oprichting van de N.V. T.E.S.O. In ons vorig nummer meldden wij reeds, welk een hoge onderscheiding de heer J. C. Visser vorige week ten deel is gevallen. Bij K.B. van 6 Decem ber werd hij namelijk benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau en wel uit erkentelijkheid jegens zijn ver diensten, verricht als voorzitter van het algemeen burgerlijk armbestuur op Texel. Wij weten, dat wij de heer Visser geen plezier doen, door opmerkingen te lanceren als .still going strong' „je zou hem lang geen 84 jaar geven," enz enz. Wèl willen wij even aanhalen, dat de heer Visser opmerkte. „Ik wou dat ik 48 was en geen 84!" Dat begrijpt vooral degene, die hem van nabij kent: Een opgewekte figuur, steeds optimist en steeds bereid te helpen waar hulp nodig is. Wij weten het immers allemaal, hoe vaak het is gezegd: „Ga dan naar mijnheer Visser, die schaft wel raad!' En hoevelen heeft hij met raad en daad geholpen! Zij zijn niet te tellen „Ik werk met getallen van 40' lacht de heer Visser: „40 jaar voor het armbestuur, 40 jaar geleden was ik een van de twaalf, die het initiatief namen tot de oprichting van TESO, teneinde Bosman, enfin welke Texelaar kent de geschiedenis van onze stoombootonderneming!? Twee van de oprichters zijn nog in leven: de heer Arie Dros Albzn en ik. Ik ben 40 jaar secretaris geweest van de algemene be waarschool, thans Nutsbewaarschool." Ook op het politiek terrein heeft de heer Visser zich bewogen: zes jaar is hij'lid ge weest van de Texelse vroedschap onder burgemeester Gaarlandt en Buysing Damstc. Eerst was hij secretaris van de Liberale Partij, daarna van de Vrijzinnig Democra ten. De tegenwoordige burgemeester van Rotterdam, Mr. Oud, was toen voorzitter De heer Oud was hier Ontvanger der Be lastingen en woonde destijds in het perceel, waarin thans de groentenzaak van dc lieer Maas is gevestigd, hij was derhalve de buurman van de heer Visser. Voorts is de heer V. 20 jaar lid geweest van de commissie, welke van advies diende bij de beoordeling van aanslagen voor de Rijksbelasting. Onder dit adviserende li chaam ressorteerde een gebied groot: Texel, Den Helder, Anna Paulowna, tot Schagcn, Wieringen, Vlieland, Terschelling. Dan is hij vele jaren bestuurslid geweest van de wijkverpleging, dat niet lang geleden een fusie aanging met het Witte Kruis. De heer V. werd jegens zijn verdiensten benoemd tot ere-lid van het W.K. Ver voor Minis ter Drees zich populair maakte met het door een ieder lang verbeide pensioen, werd velen dank zij de bemoeiingen van de heer Visser wekelijks een ondersteuning verleend en wel gedurende de overgangstijd naar het pensioen-voof-iederecn boven de 65 (z.g ouderdomsrente). De uitkeringen van 3- per week werden slechts uitgekeerd aan hen. die in hun leven buitenshuis bepaalde dien sten hadden verricht. Er zijn altijd wel mensen, die hun be hoeften, hun gebrek enz., liefst verzwijgen, bewimpelen, ofschoon hun omstandigheden alles behalve rooskleurig zijn. Voor die „stille armen" vooral had de heer V. een open oog en menigeen heeft zich wel eens afgevraagd, hoe hij of zij toch aan die we kelijkse uitkering kwamen! Deze gegevens verschafte de heer V. ons niet zelf, gespeend als hij is van de lust om op de voorgrond te dringen, doch als hulde voor ook deze zoveel tijd en zorg vereisende taak, maken wij hierbij gaarne even melding van dit feit. De heer Visser zuigt eens peinzend aan z'n sigaar. Hij schijnt zijn gedachten te la ten teruggaan naar het verre verleden. Hij zegt met tintelende ogen: „Ik zou het best nog eens over willen doen!!' Ongetwijfeld voeren zijn mooiste herin neringen hem ook wel eens terug naar de vergaderingen van het Nut, dat veel goeds heeft gepresteerd en de laatste weer wat meer activiteit gaat ontplooien, gelukkig. Van deze vereniging is de heer V. een halve eeuw lang met een kleine onderbreking be stuurslid geweest. Ook als secretaris was hij vele jaren voor deze vereniging werk zaam Van Touwslagenj tot huis voor ouden van dagen. De heer Visser komt eerst goed op dreef, als het wel en wee van het armbestuur ter sprake komt. Wie aan het armbestuur denkt, denkt aan ..Het Gesticht van Weldadig heid", dat binnenkort zal worden omge doopt in de schone naam ..Irene" Met in gang van 1 Januari a.s. zal het armbestuur worden opgeheven en in zijn plaats komt het „Maatschappelijk Hulpbetoon" waar aan dan ook „Irene's- zorgen worde.toe vertrouwd Het armbestuur bestaat plm. 20 jaar „Jammer, dat er van het archief zo weinig werd bewaard vroeger." zegt hij. „Ik heb echter bij overlevering gehoord, dat het „Gesticht eerlang Gen bierbrou werij was, daarna een touwslagerij. Waar thans de R.K. paardenstallen zijn gebouwd, lag vroeger maagdelijk land. waar touw werd geslagen. Die grond daar werd im mers de lijnbaan genoemd. Het bestuur van het Armbestuur bestaat voor een derde uit Doopsgezinden, een derde Protestanten en een derde Rooms Katholieken. In Den Burg heb je twee le den en drie regenten (daarvoor resp. 1 en 2) 1 regent aan Den Hoorn en 1 in Eier- land. Er zijn vijf Doopsgezinde voorzitter geweest. Sommigen hebben die functie slechts 2 jaar uitgeoefend. Ook de heer C. Stoepker, Eierland, maakt thans 40 jaar deel uit van het bestuur. (Ook onze harte lijke gelukwensen'). Het is mogelijk, dat die touwslagerij ook armenzorg was. Voor 120 jaar had je wel armenzorg op Texel, maar er was geen In richting Er was hier en daar een klein ge bouw, zo b v. in Oostérend cn Oudeschlld. Ze zijn al jaren geleden buiten bedrijf ge- 'steld Wijlen de heer D. P Bakker heeft zich destijds beijverd om tot oprichting van een nieuw gesticht te komen. U moet weten, dat die pogingen op grote bezwaren stieten, daar de gemeente niet bijzonder goed bij kas zat zo'n veertig jaar geleden!! Toen het oude gebouw niet meer werd gebruikt en net nieuwe nog in aanbouw was, werden de ouden van dagen ondergebracht in het perceel in de Gasthuisstraat, thans bewoond door de familie W van Heerwaarden. Er waren toen acht verpleegden, het jaar daar op (toen het nieuwe gebouw in gebruik was genomen) hadden wij 30 verpleegden en enige jaren later boekten wij een record van 38 De opening van het nieuwe gebouw be tekende een reuze vooruitgang Het was dan ook geen wonder, dat de overheid wel dra dit tehuis bestemde voor Noodzieken huis. het had een centrale verwarming, een badkamer, een goede wasgelegenheid en toiletten. Voorheen waren de toiletten bui ten het gebouw hetgeen voor de ouderen natuurlijk, vooral winterdag, een grote han dicap was. Bij ons afscheid hebben wij de heer Visser hartelijk gefeliciteerd met zijn onderscheiding. Gaarne spreken wij namens heel Texel de wens uit, dat hem nog vele jaren zullen worden toegeme ten en dat de zorg voor de hulpbehoe venden steeds de volle aandacht blijft houden van de gemeenschap.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1