Vruchtbare zitting van deTexelse Vroedschap Voortreffelijke opvoering door „Het Masker'* WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 «2e JAARGANG No 6281 TEXELSCHE COURANT In ons vorig nummer vermeldden wij reeds in het kort de belangrijkste besluiten, welke Donderdag jl. door'de Texelse Vroedschap werden genomen. Hieronder volgt het volledig verslag: Zitting van Donderdag, 16 December 1948. Aanvang 2.30 uur Voorz.: de heer Mr. G D. Rehorst, burge meester Secretaris: de heer P Beemsterboer, gem - secr. Afwezig met bericht van verhindering de leden C. H. Roeper, Jac. Keijser en Alb Dros. Bzn. 1De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen onder dankzegging worden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. Er is goedkeuring ontvangen inzake vergoe ding personeel vrijwillige brandweer; idem verordening heffing begrafenisrechten; idem verkoop grond aan de heer K. Bakker Azn.; idem wijziging keuringsloon voor ingevoerd vee en idem ruil grond met de heer A. Beers De heer H. van Kersbergen deelde mede, dat hij met ingang van 16 Jan. as. zijn functie als Hoofd der o.l. school te Den Hoorn hoopt te aanvaarden. 3. Benoeming van een onbezoldigd ambte naar van de burgelijke stand. De lieer T. van Heerik, hiertoe aanbe volen,'wordt met algemene (tien) stemmen benoemd 4 Benoeming afgevaardigde en plaatsver vangend afgevaardigde der gemeente naar de in 1949 te houden vergaderingen van aan deelhouders der N.V TE.M Aanbevolen worden resp. de heren C. H Roeper en S. van der Vis. Beiden werden met algemene stemmen benoemd. 5. De heer Jac Westdorp, aftredend, wordt met 8 van de tien stemmen (twee blanco) benoemd tot commissaris der N V T.E.M 6. Aanbieding jaarverslag en accountants rapport van de N V. T.E M. over het boek jaar '47, en 7 Aanbieding van de gemeente rekening, alsmede van de rekeningen van het Alg Armbestuur en. van het Alg Weeshuis, over het jaar 1947 Als leden van de commissie, belast met het onderzoek, worden benoemd de heren A Backer. M. Bakker en S. v d Vis. De voorzitter merkt op, dat de rekening van de T.E.M. weliswaar een eindresultaat aanwijst van 52 491.42 als winstsaldo, doch dat daarbij gelet dient te worden op het be drag van 15.012,70, verkregen door de ver koop van stoommachines en een zuiginstal- latie. In werkelijkheid bedraagt de winst dus plm. 37.000. Wegens grote uitbreiding, zo vervolgt de voorzitter, zal de financiële positie moeilijker worden dan uit de rekening over 1947 zou kunnen worden geconcludeerd De Raad heeft al spoedig na de bevrijding besloten het eiland zoveel mogelijk te electrificeren. De consequenties daarvan zijn, dat de finan ciële lasten zwaarder zullen worden, doch dat risico hebben wij genomen Als dus de eerste jaren de uitkomsten minder gunstig zijn, moet men een en ander wel in aanmer king nemen Wij hopen inmiddels, dat de TEM. zich zal kunnen blijven bedruipen. De gemeenterekening heeft in de gewone dienst aan ontvangsten f 1.076.714.70 en uit gaven 1058.156 45 Batig saldo 18.558 25. De kapitaaldienst wijst in ontv. en uitg. f 2019.553 30. De gemeente, aldus deelt de voorz. mede. voert nog steeds onderhandelingen over de uitkering ingevolge de Noodwet-Oud over 1948. Hierop is nog geen beslissing gevallen Moge deze gunstig zijn. Dhr. M Bakker Zal de T.E.M. haar vordering op de Weer macht nog binnenkrijgen? Voorz Wij weten nog niets, het gaat om een bedrag van f 30.000De post zulen wij niet eerder af schrijven, voordat wij zeker weten, dat wij naar de centen kunnen fluiten Uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan de V.V.V. Texel (Mooi Texel). B en W. zijn van mening, dat de V V V voor Texel van zo n groot belang is, dat het erfpachtrecht behoort te worden ver leend tegen betaling van een zeer geringe jaarlijkse canon. De Raad besluit z.h.st, tot en met 31 Dec 1998 (ze kunnen voorlopig vooruit zegt de voorz aan de V V V. in erfpacht te geven 376 m2, tegen betaling van een jaarlijks bedrag van f 1 telkens voor 1 Juli te voldoen ten kantore van de Ge meente-Ontvanger. Het betreft hier de on dergrond van het bij de vereniging in gebruik zijnde verkeershuis te De Koog 9. Beëindiging erfpachtovereenkomst met de Diaconie der Ned. Herv Gemeente te Den Burg, aangegaan t.a.v. een perceeltje grond aan de Warmoestraat. Ingevolge een overeenkomst van 28 April 1862, aangegaan krachtens raadsbesluit van 23 October 1861, no. 8, heeft genoemde N. H. gemeente het recht van erfpacht op het perceel grond, aan de Warmoesstraat. Op dit perceel stond een diaconie-huisje, dat door oorlogshandelingen werd verwoest en dat niet herbouwd zal worden. Daarom heeft de N.H gemeente verzocht de erfpacht te doen beëindigen De canon bedraagt slechts 0.50 per jaar De Raad besluit het verzoek van de N H gemeente, het genoemde recht 1 Jan. a.s. te doen beëindigen in te willigen 10. Vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan voor Den Burg In zijn prae- advies schreef B en W. hierover aan de raad: Door ons is een partiele wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor Den Burg voorbereid. De wijziging houdt verband met een drietal objecten: le de voorgenomen bouw van een garage met bovenwoningen van de Verenigde Texelse Beurtschippers aan het Schil derend 2e. de voorgenomen bouw van een grote garage door de N.V. T.E S.O. achter een aantal bestaande percelen aan de Wilhelminalaan; 3e. de voorgenomen bouw van een telefoon centrale aan de Waalder weg; Tegen de voorgenomen wijziging onder 2e (bovenbedoelde bouw van de TE.S.O.-ga rage dus) werden twee bezwaren ingebracht, t w. door de Wed. G. Hopman te Den Burg en de Wed. Eelman te De Waal. respectie velijk bewoonster en eigenares van deze percelen, waarvan het achteruitzicht verlo ren zou gaan. Aangezien wij zelf de onder 2e bedoelde wijziging uit stedebouwkundig oogpunt be zien zeer bedenkelijk achten, menen wij in dit geval tegenover Gedeputeerde Staten vrij zwak te staan, speciaal nu een tweetal be zwaarschriften zijn ingekomen. Wij kunnen ons derhalve onder deze omstandigheden niet de vrijheid veroorloven Om U te advi seren de onder 2e bedoelde wijziging vast te stellen. Anders staat het met de beide andere pun ten. Hieromtrent hebben ons geen bezwaren bereikt en de objecten zijn stedebouwkundig bezien veel beter verantwoord. Op grond van het bovenstaande geven wij in overweging door de vaststelling van het bijgevoegde ontwerp-besluit te bepalen, dat de sub le en 3e bedoelde wijzigingen in het uitbreidingsplan in onderdelen voor Den Burg worden aangebracht. Voorzitter: De reclamanten hebben hun bezwaren weer ingetrokken na een bespre king met T.E S.O. Het le object is niet ongeschikt, zegt de voorzitter Het oorspronkelijke uitbreidings plan bood slechts weinig ruimte voor ves tiging van industrie. Over het tweede (ga rage TESO) kan worden opgemerkt, dat ook al eens door een particulier een soort gelijk verzoek tot bouwen op een andere plaats is gedaan. Wij zien ook nu weer be zwaren bestaan uit stedebouwkundig oog punt Het derde object (telefooncentrale) is zeker verantwoord. Ieder stedebouwkundige, zo legt de voor zitter nog eens de nadruk op de TESO- plannen, zal verklaren, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De bewoners van de te bouwen bovenwoning kijken bo vendien uit op de achtererven van de inge sloten percelen, hetgeen evenmin kan wor den toegestaan. Het is het beste, aldus de voorzitter, dat TESO een nieuw stuk grond koopt en van tevoren overleg pleegt met B. en W Dit terrein loopt dwars achter alle percelen. Aan particulieren zou het bouwen onder dergelijke omstandigheden stellig niet worden toegestaan Vroeger toen er geen uitbreidingsplannen bestonden kende men ook geen systeem, nu gelukkig wel. Het ver zoek van TESO behoort daarom te worden afgewezen. Dhr. M. Bakker vraagt of er geen ruimte beschikbaar is nabij een schuur van de heer Schoorl. Voorz.: Tussen de Hafelerweg en het kantoorgebouw van de rijksbelastingen ligt ook nog wat terrein. Dat zou misschien wel geschikt zijn. Dhr. A Backer merkt op dat de plaats voor TESO aanlokkelijk is in verband met de bestaande garage. Het mag een wonder heten, dat er voor de garage aan de Wilhelminalaan nog geen ongelukken zijn gebeurd. Nu hebben de omwonenden nog veel meer last en ge vaar (voor de kinderen) doordat het ver keer wordt belemmerd etc. Medegedeeld wordt, dat de garage van de beurtschippers tussen het perceel van de heer P Keijser en H Room wordt gebouwd. De raad aan vaardt met algemene stemmen het voorstel van B en W. 11 Wijziging kampeerverordening. De schuren zijn in de nieuwe verordening uitgevallen. Daarom dient een zodanige wij ziging te worden aangebracht, dat de schu ren wederom onder de verordening komen te vallen, zoals dat bij de oude toestand.het geval was Dhr. M. Bakker. Is het niet ge wenst, dat iedereen, die in een kampeer- schuur verblijft in het bezit is van een kam- peerpaspoort? Voorz. Neen, men moet in het bezit zijn van een kampeerkaart. Dhr. M. Backer: Wordt de controle weer van wege de gemeente uitgeoefend? Voorz. Jawel. De raad stelt de gehele verorde ning opnieuw vast. 12. Aangaan van een geldlening ten bedrage van 100.000.ten behoeve van de N.V TE.M. Voorz,: Wij hebben van de N.V. Ver zekeringsbank „Moira" te Utrecht een voor delige aanbieding ontvangen Rente 3 pet. per jaar. aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 5.000.De Raad gaat accoord. 13. Credietverlening voor de aankoop van transformatoren ten behoeve van de N.V. T.E.M. B en W. richtten zich in het volgende schrijven (prae-advies) tot de raad: Het steeds toenemende stroomgebruik en de daarmede samenhangende stijging van de belasting maken het noodzakelijk enkele transformatoren door zwaardere te vervan gen. Het betreft hier de transformatoren Den Burg II en III en die te Oosterend en Oudeschild. De beide eerstgenoemde zullen vervangen dienen te worden door transfor matoren met een capaciteit van 125 kVA, de beide anderen dienen een capaciteit te krijgen van 100 kVA. Door deze aanschaf fingen zuden 3 stuks van 75 kVA en 1 van 100 kVA vrij komen. Deze dienen te wor den gebruikt voor de vervanging van klei nere transformatoren in de centrale voor de netten Den Burg. De Koog I en II en De Waal en bovendien (in 1949/1950) voor Spang en de Prins Hendrikpolder. Ook ko men een paar kleinere transformatoren in reserve. De prijs van een 125 kVA transfor mator bedraagt plm. f 4000.—. voor een 100 kVA plm 3100Voor 2 transformatoren van 125 kVA en 2 van 100 kVA zal dus een bedrag van 14200.benodigd zijn. Raad gaat accoord. 14. Toekenning van presentiegeld voor het bijwonen van vergadering van de Raad van Comm. der .V. T.E.M. In de vergadering van de Raad van Comm. der N V. T.E.M. kwam de wense lijkheid naar voren over te gaan tot het in stellen van een presentiegeld voor het bij wonen van de vergaderingen. Uitgegaan werd van het standpunt, dat de eventuele loonderving voor niemand een bezwaar mag vormen om de vergadering bij te wonen, en dat derhalve niemand om financiële redenen voor een benoeming tot commissaris behoeft te bedanken Het presentiegeld worde 4. per bijgewoonde vergadering. Een gelijk be drag dus als voor de raadsleden wordt ge noten voor het bijwonen der raadsvergade ringen. Raad gaat accoord. 15. Wijziging salaris-regeling Directeur N.V. T.E.M. Verder is in die vergadering van de Raad van Commissarissen eveneens aan de orde gekomen een herziening van de salarisrege ling van de Directeur van het bedrijf. In ver band met de t.a.v. de salarissen van het gemeente-personeel plaats gehad hebbende optrekking tot het rijkspeil, is het eveneens gewenst het bovengenoemde salaris nader te regelen en de Directeur op gelijke wijze te- bezoldigen als de Directeur van gemeente werken. Raad gaat accoord. 16. Aangaan van een rekening-courant- overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamsche Bank N.V. voor het jaar 1949 De overeenkomst kan worden aange gaan onder gelijke voorwaarden als voor 1948 hebben gegolden. Voorz.: Het betreft de gebruikelijke over een komst van 30.000.crediet voor lo pende kasbehoeften. Raad gaat accoord Juist als men zal overgaan tot behande ling van het volgende agenda-punt ontvangt1 de voorz. bericht, dat de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting zijn toe stemming heeft gegeven tot de bouw van de huishoudschool. De voorz. enthousiast merkt op, dat binnen zeer korte tijd de aan besteding zal volgen Wethouder Hin: Zon bericht is een borrel waard (Maar de bode brengt juist thee rond 17 Behandeling van reclames tegen plaat selijke belastingen. Door de heren Zijm en Van der Vis (de heer Roeper is verhinderd) werden de aan gelegenheden onderzocht. Het betrof bezol diging reinigingsrechten, hondenbelasting 1948, rioolgelden en brandverzekeringsbelas tingen) De raad gaat accoord. In driekwartier worden deze 17 punten af gehandeld. 18. Reorganisatie van het Alg. Armbestuur, alsmede benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst. ,,De Armenraad", aldus het prae-advies, oordeelde het beter de naam van de instel ling te doen luiden „Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon", of „Instelling voor Sociale Bijstand als zou de benaming „So ciale Dienstmeer duiden op een afdeling van de gemeentelijke taak en niet op een zelfstandige instelling. Het is echter niet de bedoeling dit een onderdeel van de gemeen telijke taak te doen zijn; de instantie met de burgerlijke sociale zorg in de gemeente be last; moet o.i. zijn een burgerlijke instelling 'van weldadigheid, overeenkomstig de armen wet; daaraan doet niet af, dat wij menen deze de naam „Sociale Dienst te moeten doen dragen; deze naam is a.h w. uit het mid den van Uw Raad opgekomen en zouden wij stellig gaarne gehandhaafd zien. Wanneer alle bezittingen en inkomsten van het Armbestuur aan de Sociale Dienst zullen worden overgedragen, worden zij, om in de bewoordingen van de Armenwet te blijven, zonder meer aangewend in overeen stemming met het belang van de armenver zorging Het reglement bepaalt verder, dat elk der 7 wijken der gemeente behoort tot het bij zonder verzorgingsgebied van één der leden van het Bestuur, zodat in elk dier wijken tenminste één lid van het bestuur zijn woon plaats moet hebben. Om practische redenen achten wij het voldoende wanneer als één wijk worden gerekend respectievelijk de wij ken B en W en de wijken C en E Op grond van juridische overwegingen, aldus de voorz., was het beter om het Arm bestuur op te heffen Dhr. Bruin: Ik ben blij, dat wij zover zijn gekomen, maar helemaal tevreden ben ik niet. Ik had bij de door U aanbevolen be stuursleden ook graag zien voorgedragen leden uit de vakbeweging. De vakbeweging moet oók worden ingeschakeld. Zij beweegt zich veel op dit terrein Dhr Van Heer- waarden steunt de zienswijze van de heer Bruin: het moeten mensen zijn die nauw ver bonden zijn met groepen, waarvoor de Dienst in het leven wordt geroepen. De heren Westdorp en A. Backer delen de me ning van de heren Bruin en Van Heerwaar den ten volle. Dhr. Backer vermoedt, dat er weinig contact is geweest, bij deze reor ganisatie, met het Armbestuur zelf, in hun kringen zou tenminste ontstemming bestaan, dat de reorganisatie, buiten hen is omge- schied. Wij moeten inderdaad wel eens han delen, zonder andere instanties er in te be trekken, baar hier had een behoorlijk overleg moeten plaats hebhen Vorige week moet over een en ander in het Armbestuur nogal heftig zijn gediscussieerd. Wat de opmerking van de heer Bruin be treft. ik heb laar niets van gemerkt Het zou mij spijten! als het waar was. maar ik be grijp dan niet, dat dit nu eerst aan de orde komt, waar het reglement reeds van 23 Mrt. j.l. dateert. Het Armbestuur had dus volop gelegenheid zijn zienswijze naar voren te brengen Wij hebben destijds geïnformeerd, hoe de reorganisatie in andere gemeenten werd uitgevoerd. Wij hebben het Armbe stuur niet willen passeren, zo moet men het niet aanvoelen. Wij hebben het bezien als een stukje organisatie, waarbij het niet spe ciaal op onze weg lag het Armbestuur om advies te vragen. Het was niet nodig, als zij een gedegen advies hadden willen uitbren gen, dan hadden zij toch ook het reglement van andere gemeenten moeten opvragen. (vervolg 2e pag. OORLOGSSLACHTOFFERS. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat de Federatie van oor.ogsslacht- offers Donderdag 23 Dec. a.s. wederom zitting houdt in de serre van Hotel „Texel". INLEVERING PASMUNT. Deze maand verliezen de zilveren halve guldens, de bronzen en zinken fcwee-en-ha'lve cent-stukken en de bron zen halve centen hun geldigheid. Zij kunn nog tot-31 Dec. op het postkantoor ingewisseld worden. Men boude reke ning met drukte op de postkantoren in verband met de jaarswisseling en wac-h- te dus niet tot de laatste dag. VRIJDAG KOMT „DE TEXELAAR" In verband met de Kerstdagen ver schijnt ons volgend nummer Vrijdag 24 December in plaats van Zaterdag 25 De- eemher. Gaarne zagen wij advertentieopdraeh- ten reeds HEDEN in ons bezit. KERSTSAMENKOMST. Zoals ieder jaar, hoopt de N. H. kerk te Den Lurg ook thans weer een kerst- samenkomst te houden en wel op Don derdag 23 Dec., 's avonds acht uur in d® Doopsgezinde kerk. (Zie adv. in dit nr.) Zeer zeker zullen velen, die de gelegen heid hebben aangegrepen om de opvoe ring bij te wonen van het blijspel „Freu- lcken" met de wens naar huis zijn ge gaan, dat het „Masker" telkens zulk een goede keus zou mogen doen en -voor al hierdoor denken velen met voldoening terug aan de opvoering van Vrijdag en Zaterdag jl. dat daarbij steeds zulk een uitstekende creatie zou worden ge geven. Meestal is het met een toneeluit voering zo, dat verschillende spelers op vallen en schouderhoog boven de ande ren uitsteken, thans zagen ^vij artisten, die stuk voor stuk uit de rol haalden, wat de schrijver er had willen inleggen. De zeven medewerkers(sters) hadden ieder een behoorlijke rol, waardoor zij volop gelegenheid kregen hun gaven ten toon te spreiden. Het stuk speelde in 1779 en wie zich nog iets van de vaderlandse geschiedenis herinnert, weet, dat dit de periode was van pruiken en postkoetsen, pracht en praal, een tijdperk, waarin wij vele Hol landse families hun eigen zeden en ge woonten zien verloochenen en de naïvi teit ten top zien drijven bij de na-aperij van de Franse apekool. De auteur heeft nagenoeg evenveel woorden uit de Franse, als uit de Hollandse taal gebruikt in dit stuk, dat hoge eisen aan de spelers stelt. „Freuleken" is Zo heel anders dan de stukken, die wij de laatste jaren op^ het eiland zagen opgevoerd. Wij gaan uit om er inderdaad eens tussen uit te zijn, uit de dagelijkse zorgen. Daartoe kan elk goed toneelstuk, hetzij een blij spel. hetzij een tragedie, zich lenen. Hier krijgen wij meer dan het volle pond: de schrijver voert ons mede naar die dwaze wereld van ruim anderhalve eeuw ge leden en doet ons kennis maken met die meer dan belachelijke surrogaat Fran sen. De schrijver verliest nergens de pae- dagogische tendenz, die hij zich heeft voorgenomen, uit het oog. de schrijver boeit en weet van A tot Z de aandacht gespannen te houden. Bij die schrijver rekenen wij natuurlijk en passant zijn ensemble, dat met de „practische uitvoe ring" is belast, in dit geval „Het Masker". U kent de schitterende costuums uit die dagen, donker rood fluweel, of blauw of paars, of bruin. Helle kleuren het liefst, en overvloedig bestikt met goud en zilver brokaat. Schoenen met zilveren gespen, de dames in de hoepelrok, d.w.z. de adel en zij, die zicli gaarne tot die adel rekenen. Het zou niet kwaad geweest zijn. als een onderwijzer tot zijn jongens had ge zegd: „laten wij daar eens gaan kijken!" Dikke boeken over die Franse tijd kun nen nooit een beeld geven en een indruk vastleggen als zulk een toneelstuk met zijn voortreffelijke eigenschappen. Maar, och, het zou wel gek zijn, want het is geschreven voor volwassenen. Maar die volwassenen hebben zich ver kneuterd als kinderen, gegnuifd om de pratserigheid van Henriëtte (mevr. v. a. Struys-Jurriaans)de zuster van Baron van Averling (de heer H. C. Prins), die wij meemaken in zijn lief en leed met zijn drie kinderen: Florentine ..Freu leken" (mej. Alie van der Schans), Job (de heer Piet Bremer) en Henri (de heer B. Bakker). Freuleken vindt haar geluk in de verpleging van de ongeluk kige. door verlamming bezochte Job. Henri is evenwel de zeer verwende jon ker, die leeft voor Wijntje en Trijntje en doorlopend met geldgebrek te kampen heeft. Job wordt beschouwd als gids. adviseur en raadgever in alle mogelijke gevallen. Verder bemoeit zich niemand met hem. Hij verbergt heel lang zijn hun kering naar liefde, die niemand hem nog heeft geboden. Eens komt de uitbarsting. Die Job is tevens een scherp ziener: hij heeft Iman van Aerschot (de heer M. Moojen) wel door: die speelt niet voor de grap met hem het edele schaakspel, die geeft de in de knoei geraakte Henri niet voor niets een flink bedrag aan geld ter leen. Die wil Freuleken aan de haak slaan! Job kan hem echter niet uitstaan: hij ziet in hem een vrouwenjager. Maar dat heeft hij mis. Goed, Van Aerschot mag eens een flirtation hebben met de dienstbode Miebetje (mevr. Breed-Fid- delaar). in wezen is hij een goede vrouw waard. Met de komst van deze aanbid- der van Freuleken raakt liet hele hui9 voortdurend op stelten: fe brave man heelt nu eens ruzie*met Job. dan weer met de dienstbode, die verliefd op hem is geworden, althans, dat bij buien meent en uit jalouzie „ik héb van je gehou den dreigt ze de groeiende idylle tussen Van Aerschot en Freuleken te vernietigen. De baron ziet in Van Aerschot echter wel een beminde schoonzoon, mogelijk speelt het vermogen van de man-in-hun- kering een rol Zeer raak en hoogst amusant is de langs de neus, op fluistertoon gedane mededeling van de baron tot zijn zoon Job: „Hij is gekomen, maar geen aan zoek!", welke opmerking hij bliksemsnel weet te lanceren tijdens een pas begon nen salongesjwek, waarbij Van Aerschot tegenwoordig is. Maar Van Aerschot komt werkelijk met edele voornemens en hij krijgt er de volle zegen op: Freuleken wordt zijn dierbare wederhelft. „Het Masker" heeft blijk gegeven, dat zij nog steeds een Texelse toneelvereni ging is, die er zijn mag. - De heer Moojen heeft zijn sporen reeds verdiend bij „Texels Klein Toneel" en deze avond heeft hij zich wederom van zijn beste zijde laten zien. Hij gaf een goede creatie van de allesbehalve gemakkelijke rol. de vertolking van een figuur als die van een Van Aerschot, aristocraat van de bovenste plank, die recht op zijn dóel afgaat. De heer H. C. Prins lag de uitbeelding van de Baron zeer goed. Hij was het rustige, van vaderzorg vervulde hoofd van een gezin, dat echter sterk de liefde en leiding van een moeder ontbeerde. Steeds wist hij de juiste schildering te geven. Mej. Alie v. d. Schans had veel succes met de ver tolking van ..Freuleken". Zij wist een goede uitbeelding te geven van het zach te karakter van dit kind, dat van meet af aan aller sympathie had gewonnen. De here P. Bremer had een goede opvatting van de figuur van Job. de behulpzame vaak. de lijder soms, zonder zijn zielsverdriet te voelen, doch uitbarstend, waar uiteindelijk een uitbarsting niet meer vermeden kon worden. De heer B. Bakker was de jongeman, die wat zijn geestesgesteldheid betreft, zeer dicht stond bij zijn t nte Henriëtte. Groter liefde had de ooievaar hem niet kunnen bewijzen dan hem juist geboren te laten worden in deze pruikentijd van zachte handschoentjes en zwakkelingen hoogconjunctuur Hij kan zijn genoegen nauwelijks op. tenminste, zodra die ellen dige geldzorgen en meneer kan wat aan hem niet pijnigen. Evenals de an deren weet ook hij volledig geslaagde treffers te plaatsen, als evenzovele uit roeptekens bij de veroordeling van een mentaliteit, die bij bestendiging funest voor de wereld zou zijn geworden. Tante Henriëtte mevr. v. d. Struys-Jurriaans stond deze avond niet voor het eerst op de planken! Zij wist voortdurend te boeien en bracht de rol, die wel het aller moeilijkste was. volkomen tot zijn recht. Ook zij bleek zich volkomen te hebben ingeleefd in de sfeer rondom haar. Het coquetteren met haar zijden, druk gebor duurd zakdoekje, haar waaier, overge voelig voor al die in onze twintigste ccuwse ogen zo oer-komisch en ultra naïef aandoende handelingen, welke juist haar fort konden worden Last not least!! Mevr. Breed-Fiddelaar als Miebetje. de dienstbode die de taal van de Gelderse Achterhoek, waar de familie woont, alle eer aandoet. Ook deze rol was zeer moei lijk* Zij scheen echter met het spel te spelen (in de gunstigste zin!) en het leek telkens, zo niet doorlopend, alsof het echte geesteskind, dat de schrijver zich had gedroomd, met haar volle tempera ment voor ons acteerde. Zo hepft zij een belangrijk aandeel gehad in het succes. Wij wensen de vereniging dan ook geluk met het engagement, dat deze speelster met het ensemble heeft aangegaan. Par don! Hoe spreken wij over engagement! Doch dit is verklaarbaar: terwijl wij dït artikel schrijven zien wij haar weer in haar vergeefse liefde voor Van Aerschot. En zulk een scène was be- roepsspel gelijk. De regie was bij dhr B. StechwefJ in goede handen, ook alle lof voor de grimeur, de heer D. Landsman.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1