Sue Opzienbarende lfeenden"-uitvinding Nieuwe bonnen Paratyphus voorbij Gesprekken bij de Pomp vindt het geluk. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G TH. ROTMAN. 91. Eindelijk slaagde men er in de «dlïinimel weer op zijn poten te krijgen Maai' wat nu te beginnen met de arme apotheker, want die lag nog steeds bui ten westen! „Zet hem maar bij me op '1 paard!" zei meneer Pimpelmans, ter wijl dikke tranen langs zijn wangen druppelden, „arme man, hij zou mij tlnrisbremgen en nu breng ik hèm thuis! 92. Kort en goed, de apotheker werd met vereende krachten vóór op 't paard gehesen, zodat mynheer Pimpehnans hem vast kon houden. Maar o wee, juist had de schimmel zich in beweging gezet, toen ook de hele file auto's toe terend weer aan het rijden ging, waar van Bet zo schrok, dat ze subiet in vol le draf op hol ging. ne Wij beginnen altijd vroeg, half Ja nuari, en zijn dan begin April met de broed klaar Vier weken blijven ze in de machine, een week langer dan kippen eieren. Dit jaar waren we al op 26 Maart klaar en hadden toen 100.000 eieren uit gebroed. Allemaal eieren van eigen een den. waaronder een gedeelte stamboek, die individueel worden uitgebroed. Het stamboek is de basis van het be drijf!" ..Waar worden de eieren geveild?" „In Harderwijk, de prijs ligt een tot anderhalve cent lager dan van kippen eieren. En als de eenden na twee jaar leggen weggaan voor de slacht, gaan ze naar Barneveld. Verreweg de meesten halen die slachttijd, want een eend is veel sterker dan een kip en ziekten komen practisch niet voor. Sterfte is ongeveer 2V. Terwijl de heer Jansen zo doorvertelt, laten wij onze blik dwalen over het enor me rennen- en hokkencomplex. Kwakend stuiven de eenden opzij en het nachthok in. als wij voorbijkomen. Nachthok is eigenlijk een verkeerd woord, want de eenden zijn meestal buiten en worden nooit opgesloten, ook 's winters niet. De vleugelnummers tingelen, als zij weg- fladderen en zij schijnen niets te merken van de eigenaardige geur, die ons in de neus dringt! Vis ..Krijgen de eenden uitsluitend vis?" „Neen. dat dacht men vroeger, dat een eend alleen op vis kon leven. Wel hebben ze een bepaald minimum aan dierlijke eiwitten nodig door dit in de herfst te verminderen forceren wij bijvoorbeeld de rui en zetten wij het eierenleggen tij delijk stop en dus krijgen zij ook vis, vers en gedroogd, bliek en sardien. Maar een belangrijk deel van het voedsel be staat eveneens uit een mengsel van meel en graan, dat wij op toewijzing ontvan gen en verder bijvoorbeeld gedroogde garnalen. Vandaar ook dat eendeneieren zeker niet „vissig" behoeven te smaken „Ligt, of nu beter gezegd lag het ge vaar voor paratyphus in de aard van het voedsel?" „Tja. de paratyphus, daar was U voor gekomen En dan dadelijk: neen! Het voedsel heeft er niets mee te maken". Exit paratyphus: grenzen weer open? „WEET U trouwens, dat paratyphus ook bij kippen kan voorkomen? In Ame rika heeft men niet minder dan 15 ver schillende stammen van paratyphus bij kippen ontdekt. Bij eenden komen over het algemeen twee verschillende stammen voor. Hoe de besmetting nu eigenlijk ge schiedt weet men niet. Zeer waarschijn lijk wordt zij overgebracht door meeuwen en kraaien. Moet U eens zien, hoe het hier wemelt van de meeuwen, vooral in deze tijd, nu wij met verse vis voederen. Verder zijn kraaien en ratten gevaarlijke bacillenoverbrengers; de hygiënische om standigheden zijn dus zeer belangrijk". „Och. er is nog altijd enorme vraag naar eieren. Ze worden voornamelijk aan de beschuitfabrieken en bakkerijen gele verd, maar toch ook nog zeer veel aan particulieren. Niettemin heeft Nederland na de oorlog nog eendeneieren naar Zwitserland en België uitgevoerd, doch toen zich in beide landen gevallen van paratyphus voordeden, werden ogenblik kelijk de grenzen hermetisch gesloten. Maardat terrein kunnen we nu terug winnen". Inderdaad, van de niet minder dan op zienbarende en voor het publiek uiterst belangrijke vinding zal ons land volop kunnen profiteren. Gedaan is het met het gevaar voor paratyphus de Nederlandse eenden eieren kunnen de wereld gaan veroveren. OPHEFFING VERTEGENWOORDI- GING ALKMAAR VAN HET NEI>. BEHEERSINSTITUUT. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt het Beheersinstituut te Alkmaar opgeheven en gevoegd bij het Bureau Amsterdam Prins Hendrikkade 33 (Lloydgebouw). In verband hiermede is het kantoor te Alkmaar gedurende de maand Febr. voor het publiek gesloten, behalve op 9 en 16 Febr., terwijl de behandeling van correspondentie aan vertragiing onder hevig zal zijn. ('Zie verder desbetreffen de adv. in dit nr.) WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? op Donderdag 3 Februari uitreiking van levensmiddelenkaarten en Tabakskaarten. 9-10 uur Virike tot en met Vlaming 10-11 uur Vlas tot en met Wnverijn 11-12 uur Wegman tot en met Witte F. 1,30-2,30 uur Witte G t.m. Woudstra 2,30-3,30 uur Wuis t.m. Zwart 3.30-4 uur Zij t.m. Zijp Meüenemen: Stamkaarten, inwisselings- bon 901 Tabak 07 en Diversen 10. van 30 Januari t.m. 12 Februari 1949 Bonnen voor vlees: 001, 603 Vlees is 100 gram vlees 002 Vlees is 200 gram viees Alle Bonkaarten 901. 607 Alg. is 250 gram rijst 008 Alg. is 250 gram boter, margarine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 611 Alg. is 500 gram boter, margarine of vet 012 Alg is 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 613 Alg. is 125 gram koffie B 625 is 200 gram kaas of 260 gram korstloste kaas Bonkaarten KD, KE 901 617 Alg is 250 gr. boter, margarine of v«t 618 alg is 100 gr. kaas of 125 korstloze kaas Tabak- en dlversenkaarten QA. QC 901: 31 tabak. 34 diversen is 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC ZE, MD, MF, MH 902 (bij-/., arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 573 Alg. (500 gr. sinaasappelen) en 579 Alg. (1 kg sinaasappelen) mceten uiterlijk op 29 Jan, bij een handelaar in groenten en-of fruit worden ingeleverd. IS MAISTEELT OP TEXEL MOGELIJK? Over mais en over nog meer interes sante onderwerpen gaan de jonge boe ren Dinsdagavond in de landbouw school praten. De adv. in dit nummer vermeldt bet gehele programma. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag. Missen in Den Burg en Oos terend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoom om 10 uur. Bieohtgel. van 7-7,30 u. Com munie onder alie Missen en om 7 en 9 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 uur (Maand, en Dinsdag ook 9 uur) Communie vóór en onder de Missen, Vrijdag en Zaterdag ook om hall' 7. Woensdag: Maria Lichtmis.-8 u. gez. Mis. waarvoor kaarsenwijdiing. In Den Hoorn om 7,30 u. gez. Mis. Haif 8 Maria-lof. 8 u. jongenseongr Donder dag: Blasiuszegen kwart vóór 7 en na de Missen en middags 4 uur. In Oos- terend H. Mis om 8,30 u. 3,30 u. biecht- gel. v. schoolkinderen. Van 7-8 u. biecht- gel. Vrijdag: le Vrijdag. 8 u. gez. H. Mis. Half 8 lof In Den Hoorn 7,30 uur gez. Mis. Zaterdag: le Zaterdag. Half 7 communie uitreiken. Van 4-8 hierihtgel. op hele uren. 6 u. rozenkrans. „Dus je bent al twaalf jaar kluze- naar9 Hoe hou je het vol!!" „Ik wou iwel aars, maar d'r benne 259 vrouwen te kort op Texel. Kiek maar in de krant." VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT WC De Burgemeester der gemeente Texit brengtj ter algemene kennis, dat Ministe* "»n Oorlog d.d. 21 Janna 1949, afd. A 3, S 2, Bur. 1, Nr. 164 het verzoek om vrijstelling van dien: als gewoon dienstplichtige, van Jan G< rard Roeper, geboren 21 November 195 te Texel, heeft, afgewezen. Tegen deze uitspraak kan iedere b< langhebbende uiterlijk de tiende da na dagtekening van deze bekendmjUit king in beroep komen. Bo< Het verzoekschrift, waarbij beroe De wordt ingediend, moet met redenen on kleed zijn en bij de Burgemeester worde ingediend, ter secretarie dezer gemeei™ te Het. behoeft niet on gezegeld panifj* re worden gesteld. De BurgemeestöC zorgt voor doorzending van het vei zoekschrift aan de Koningin, die ot> he beroen beslist nn advies van de Raa van State, afdeling voor de geschille van bestuur. Texel, 29 Januari 1949. rj De burgemeester van Texel. lU Mr. G. D. RF,HORST. ONTWERP HERZIENING jaai UITBREIDINGSPLAN. Stel Het Hoofd van het Gemeentebestui£|e van Texel brengt ter openbare kenniiPie dat van 31 Januari 1949 af geduren<?e vier weken, alzo tot en met 28 Fehruar®^ 1949 ter secretarie der gemeente TexeW" voor een ieder ter inzage zal liggen eet i ontwerp lot herziening van het plan vaij-jg uitbreiding in onderdelen „Schilderij, weg" voor gronden tussen Den Burg eitel Oudesahild, op welke herziening vafne toepassing zullen zijn de bebouwingidg voorschriften en overige bepalingen^ vastgesteld bij raadsbesluit van 20 D«n cember 1940, nr. III. tij Gedurende de voormelde termijn vai^e vier weken kunnen belanghebbenden bive de gemeenteraad bezwaren indienen. ve Texel, 26 Januari 1949. sp De Burgemeester van Texel jie Mr. G. D. REHORST. L BADSEIZOEN 194». lii verband met de voorbereidingei voor ht. badseizoen 1949 vestigen Burge meester en Wethouders der getmeent Texel de aandacht op het navolgende: Tot en met Zaterdag 12 Februari a.s staat voor betrokkenen de gelegenheic open om een aanvrage in te dienen vooi een vergunning om op het strand te D< Koog en aan het Westerslag strandten ten, consumptietenten, badtenten, kios ]3( ken e.d. getimmerten te plaatsen. Vi Tevens bestaat tot die datum gelegen sl beid om een vergunning aan te vragei om op het strand met ijs, fruit, koek w e.d. te venten, en om in het dorp D*\ s- Koog standplaats in te nemen met eer( kiosk, fruitstal of andere getimmerten, j Ook bestaat tot 12 Febr. a.s. de gele z genheid om een vergunning aan te vral s gen om in het badseizoen paarden té verhuren, of met Jan Pleziers en pon. j nywagens badgasten te vervoeren. Voorts worden houders van pensions hotels en zij, die gemeubileerd verhul ren, herinnerd aan het bepaalde in-de art 35bis en 35ter van de Algemene Politieverordening, krachtens welke ar- tikelen zij verplicht zijn gastenboekjesl j van de in hun inrichting verblijf hou dende gasten bij te houden. De betref fende boekjes zijn tegen betaling var f 1,(elk boekje biedt plaats voor df j inschrijving van 100 gasten) ten ge-- meentèhuize verkrijgbaar. Texel, 26 Januari 1949 Burgem. en Wethouders voornoemd. Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P. BEEMSTEIRBOER, Secretaris K A MPEER VERORDENING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat dooi de Raad op 16 December 1948 vastge stelde Verordening op het Kamperen in de gemeente Texel gedurende 3 maan den, te rekenen vanaf heden, ter lezing voor een ieder is nedergelegd ter ge in een tesecretarie. De verordening, welke in werking treedt oip 20 Januari 1949, is in druk algemeen verkrijgbaar gesteld tegen be-, taling der kosten. Texel, 17 Januari 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. Op bezoek bii de grootste een denfokkerij van Europa Er- melo op de Veluwe het centrum Geen gevaar meer voor de gevreesde paratyphus: eenden eieren worden ontsmet Hoogst belangrijke Nederlandse uitvin ding dezer dagen in practyk Een bedrijf: 11.000 eieren per dag! „IK BEN BLIJ. dat U mij juist nu hebt opgezocht, op het ogenblik dat een dei merkwaardigste uitvindingen in ons be drijft in practijk gaat", zegt ons de heer A. Jansen, een der „Jansen's" van Jan sen's Eendenfokkerij te Tonsel op de Ve luwe (gem. Ermelo), het grootste een- denbedrijf met alleen van ons land, maai van geheel Europa. ,,U begrijpt, hoe be langrijk het is, dat het publiek hier kennis van neemt: dat het gevaar voor para typhus thans geheel geweken is. Het is een Nederlandse uitvinding, die gedaan werd door een employe van de Fino- iabriek. De eieren gaan, voordat zij naar de afnemers worden verzonden, in een „bad". Zo is het het eenvoudigst gezegd, want de gehele bewerking en de samen stelling van het bad vormen uiteraard het geheim van de uitvinder". „Is het, laat ons zeggen, het „ontsmet ten" van de eieren een bewerkelijk procédé?" „Het kan niet te bewerkelijk zijn, als U nagaat, dat ons bedrijf alleen al 10.000 tot 11.000 eieren per dag produceert!" Loopeenden en watereenden. DAT GETAL elfduizend eieren per dag van een bedrijf! bewijst al wel dadelijk, dat de eendeneierenproductie in ons land hoogst belangrijk is. Ermelo op de Veluwe is er het centrum van, ofschoon er voor 1920 nog weinig te vinden was. Ook het bedrijf van Jansen's Eenden fokkerij begon in 1920 en wel met o00 eenden. Thans heeft men circa 14.000 eenden „in dienst", waaronder ongeveer 000 woerden. Wandelend over de uitgestrekte terrei nen de totaallengte van de nachthok ken bedraagt bijna twee kilometer! vertelt de heer Jansen ons enkele inte ressante bijzonderheden over dit zeer merkwaardige bedrijf. „Het ras, dat wij hier hebben, is ,,Kharki Campbell", stamboekeenden Jus. Er wordt bij deze eenden niet alleen ->p gelet, of de productie goed is, maar jok op de datum van het eerste ei, het gewicht daarvan, lichaambouw en kleur -•n ook, hoe de broers en zusters van zo'n aend het doen. Ze hebben alle een plaatje aan de vleugel, met een nummer, dat jorrespondeert met een kaart, die wij in jns archief bewaren Een zo'n eend ver oorzaakt daardoor nog een berg admi nistratie. De gemiddelde ei-productie bedroeg dit jaar 348. Dat is het eerste legjaar, dat over zeventien maanden loopt en het beste is, want het tweede legjaar is altijd aanmerkelijk minder, ge middeld 270. Na twee jaar leggen ze nog wel, maar dan is het toch voordeliger jonge eenden aan te schaffen." „Hoe lang duurt het nu nog, voordat die loopeenden aan de leg zijn?" „Loopeenden? Ach, ja! Men maakt zo iii de wandeling onderscheid tussen loop- en watereenden, maar dat verschil is er eigenlijk met Onze eenden zijn ook wa tereenden, alleen ze lopen en ze hebben geen water, dusloopeenden! Maar nu Jw vraag: na vier of vier erneen halve iiaand legt een eend haar eerste ei". Stamboek de basis. „Kijk eens, hier in dit gebouw staan onze broedmachines". „Broedt U alles in eigen bedrijf?" ,.Ja, alles en uitsluitend met de machi- Naar het Engels 17.) Je krijgt, een gevoel of je onzicht baar bent. Honderdduizenden ogen en niet één paai', dat je werkelijk riet of er iets om geeft, wie je bent. Nee dan loop ik nog veel liever door de Hoog straat van Bedford en hoor de mensen legen elkaar zeggen: „Daar gaat dier gekke schilder". Het is prettiger gek te zijn dan onzichtbaar. Daar dacht ze over na en hij begon met haar ogen en durfde een tijdlang niets meer te zeggen 0111 de uitdrukking er van niet te bederven. Maar hij zag al gauw, dat ze wilde antwoorden en voorkwam haar door voort te gaan: De stad is niet blijvend. Daar maakt alles altijd op de duur plaats voor iets anders. Het la.td blijft, altijd zich zelf gelijk. Hij moest zo doorspreken. Haar stof tot nadenken geven dan hielden haar ogen die uitdrukking, Ken je dat gedichtje van Hardy over de man met zijn eg? Je hebt ze hier op liet land wel zien ploegen en eggen, niet? Een man, die het land egt, langzaam gaand met een paard, dat strompelt, nu en dan en knikt met zijnko p. Dunne rook zonder vlam, die wegdrijft uit de tiopen dor onkruid aan de rand van de akker. Dat zal blijven door de eeuwen heen terwijl de koninkrijken der aar de opkomen en vergaan. Het was half een toen Sue eindelijk zei: Nu moet ik werkelijk gaan. Aardap pelen kan ik niet meer koken, maar et- is koud vlees en spek voor de lunch. Ga maar, zei hij, zijn penseel neer gooiend. Maar je gaal geen drukte ma ken voor het eten. We nemen brood met kaas, zoals ik gezegd heb. Het is een- heerlijke morgen geweest! HOOFDSTUK XI Het was druk geweest in ïur. Bul loch's winkel, maat nu, tegen de avond, weid het rustiger en mr Bulloch 'iet 't werk aan Hickie over en ging de wen teltrap op naar ziin woning. Ik ga nu, zei hij tegen zijn vrouw. Hickie kan het best alleen af. Vóór den eten zjj ik weer terug. Ik zie oe wel komen, antwoordde mrs. Bullooh. Misschien blijfde wel bij Sue eten. Mr. Bulloch trok zijn jas aan en nam zijn vilthoed van de haak, maar hii draalde nog. Ik wou, dat 'k wist wat te zeggen mompelde hij. 't Is moeilijk! G-e zult best weten wat te zeggen as 'tkomt. Ik heb oe nog nooit met de mond vol tanden zien staan en ik ken oe nu zeven en veertig jaar, met Febru ari. Maak dagge weg zift, Thomas, an ders haalde de bus niet meer. Daar zou 'k niet van huilen, mom pelde Thomas, tenviii bij de deur dicht trok en de trap naar de voordeur af liep. Het was een prachtige avond, koud en met een heldere hemel, vol sterren. Ter wijl mr. Bullooh naar de bushalte liep, zag hii, dat de plassen op straat begon nen te bevriezen. Hij miste de bus niet en was spoedig op weg naar Tag-molen. Toen hij te bestemder plaatse was uit gestapt, bleef hij staan, juist zoals Sue gedaan had die eerste avond en keek het achterlicht van de bus na, terwijl die om de boolit in de weg verdweenen even later vermande hij zich (evenals Sue gedaan had) en stapte het pad naar de molen op. Mr Bulloch was min of meer tot dit avontuur gedwongen door krachtige be togingen van zijn vrouw. Hii zag niet in wat voor nut het zou kunnen hebben, maar hij kon er ook niet iets andere op bedenken en was het. met zijn vrouw eens, dat er iets gedaan moest worden Het was op zichzelf al dwaas, dat Sue in betrekking ging en déze betrekking was bovendien nog min of meer vreemd daar waren ze het allebei over eens. Sue was te jong om alleen in een huis opgesloten te zitten met een man. Dat Darnay een artist was. maakte niet zo veel uit voor de Bullochs. Artist of niet hfl kon een fatsoenlijk en betrouw baar man zijn. Maar... hij kon dat ook niet zijn. E11 daarbij kwam nog, dat Tag-molen een eenzaam en verlaten oord was, ver van de bewoonde wereid. Mr Bulloch was naar Tag-molen ge gaan als onderhandelaar Hij zou moe ten zien, hoe de situatie daar was en moeten traoliten Sue te overreden, weer naar Bedford te komen. Zo mogelijk, moest hij een onderhoud hebben met Darnay zelf en hem voorsteilen, een an dere huishoudster te zoeken het was een delicate missie. Sue keek verbaasd bp, toen ze de voordeur opendeed en haar grootvader op de stoep zag staan. Ge komt todli niet. er is toch niet iets.,..? begon ze angstig. Wat zou er zijn? vroeg Bullooh. Kan ik mijn kleinkind niet. ue keer ko men opzoeken zonder dat ze schrikt en denkt dat er iets niet krek is? Sue aarzelde. Kom dan maar binnen, grootvader. Hij kwam binnen. Haar aarzeling had hij goed opgemerkt en hii schrok er van en zo was het. dat hij met gemengde ge voelens mr. Darnay bij hel keukenfor nuis vond zitten. Dit is mijn grootvader mr. Darnay, zei Sue en liet de .situatie en derzelver pijnlijkheid aan de beide heren over. Daar bleek mr. Darnay niets op te gen te hebben, ja, hij scheen totaal on bewust van een situatie of van pijnlijk heid. Hij stond op en schudde mr. Bul loch hartelijk de hand en bood hem een stoel aan Dit is het enige warme vertrek in het huis, zei hij lachend E11 daarom heb ik vergunning gekregen, hier te zitten. Ik verzeker u, dat het geen ge ring voorrecht is. Wii hebben bijna geen steenkolen meer en de brandstof- femnan kan niet komen voor het eind van de week, begrijpt u? 't Is een gezellige keuken, zei mi-. Bullooh, om zidh heen kijkend. E11 u tweeën wilt natuurlijk over allerlei met elkaar praten, vervolgde mr. Darnay Dus laat ik tt alleen en zal 11 niet storen. Neen, neen, riep mr. Bullooh. dat zou verschrikkelijk zijn, mr. Darnay Ge kunt toch niet voor 011s in een koude kamer gaan zitten! En bovendien ik blijf niet lang. Maar u blijft toch zeker met ons eten? Hierover ontstond een wijdlopige ar gumentatie, waarvan het eind was, dat ze allebei toegaven. Mr. Darnay bleef in de keuken en mr. Bulloch bleef eten. De twee mannen gingen tegenover el kaar bij het fornuis ritten en Sue nam weer haar plaats bii de tafel in, want ze was bezig een paar gaatjes in een linnen tafellaken te sitoppen en dal was Hjn werk. Ze moest dus vlak onder de lamp zitten. Ze was werkelijk geschrokken van het onverwachte verschijnen van kaar grootvader maar nu zag ze, dat alles tooli wel goed was, want de twee man nen zaten heel vriendschappeliik te pra ten (Wordt vervolgd). I

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4