Cjrocn cZwarts]~exeU 'in het karL, De K chone natuur en gastvrije bevolking maakten Texel tot een geliefd vacantie-oord Het fanfarecorps van Den Burg kweet zich goed van zijn taak oog amuseerde zich opper best i, Hoe het T.E.S.O.-vervoer sinds 1920 toenam Veel griepgevallen op Texel Bont programma o.l.v. Leendert Kuiper GRIEP FEBRUARI 1949 WOENSDAG 62e JAARGANG No. 6293 COURANT mi Uitgave v.h. Fa. Langeveld 6c De Rooy boekhandel Drukkerij - Bibliotheek 'O&jDen Burg - Texel - Postbus, 11 Tel. 11 on dé Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotrerdamschc Bank en Coop Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De VVV „Texel" heeft haar algem. arvergaderlng gehouden. De belang- itelllng voor deze meeting was veel te leln, een echt Texels symptoom., want iet alleen op de vergaderingen van on- :e VVV schittert het grootste deel der den door afwezigheid, ook andere ver. jden aan die kwaal. s® De heer H. W. Lap hield een uitvoe ring openingswoord: „Over de opkomst eizijn wij lang niet voldaan. Onze ver. e4elt 656 leden en- ik zie hier vast niet ajhieer dan 60 personen bijeer,! De afwe- B'zigheid van de overgrote meerderheid ^Inoge wijzen op het vertrouwen, dal men ^in het bestuur heeft, anderzijds geven zij de indruk, weinig belangstelling te ajjh ebben voor de gang van zaken in onze kjvereniging. Immers worden in deze alg. vergadering allerhande kwesties be sproken waarbij iedereen de gelegen- 1 meid heeft om zijn grieven naar voren te brengen en deze gelijktijdig te toet sen aan de mening van de overigen Seizoen 1948, zo vervolgde spr. stemt ons tot tevredenheid. Als wij de resul- e laten, die op Texel zijn behaald, met di» van andere plaatsen aan de Noordzee vergelijken, dan zien wij dat Texel het vorig jaar de kroon heeft gespannen! Dat wij aan de spits staan is ongetwij feld te danken aan het feit, dat Texel de vreemdelingen méér te bieden heeft dan enig ander vacantie-oord; hier vindt dc bezoeker immers een aaneenschakeling van schoonheid en voorts schrijf ik liet n succes toe aan het beleid van de ver. JJ'die op doelmatige wijze de toeristen, zo- wel van binnen- als buitenland, belan'g- stellend maakt voor ons eiland. Zo heb- 1 hen wij er wederom op gewezen, dat Texel een land is, dat voor het toerisme zijn gelijke niet vindt. Het klinkt mis- sehien een beetje chauvinistisch, maar 1 daarmee ben ik nu eenmaal hehebt 1 ik heb trouwens heel wat van de we reld gezien (de heer Lap heeft jaren- 3 lang als kapitein de wereldzeeën door- 1 kruist) maar ik acht mij zelf gelukki™ dat ik he< schone van het eiland nog f steeds onvergelijkelijk vind en het de bezoekers daarom steeds met een warm hart kan aanbevelen 1 I' Het schone van de Texelse natuur - zou echter niet genoeg zijn om de be- zoekers naar het Gouden Boltje te trek- ken, er zijn nog andere belangrijke fac toren, nl. de wijze, waarop de Texelse bevolking de bezoekers tegemoet treedt. Ook dat maakt, dal wie hier eenmaal heeft gelogeerd, er gaarne terugkeert Voorts is een belangrijke factor liet feit, dat at hoteliers, pensionhouders ed. het zich tot een grote eer rekenen de gasteir zo wellevend en goed mogelijk te behandelen en daardoor de indruk we ten vast te leggen, dat men op Texel het goed met de vreemdeling meent,, open oog heeft voor diens verlangens en al les in het werlk stelt hem hier helemaal thuis te doen zijn. Helaas moet er hier van enkele uit zonderingen worden gewaagd, Er zijn „gastheren" geweest, het afgelopen sei- zoen, die zich te sterk hebben laten lei den door het materiële voordeel, dat het toerisme ons brengt. Zij namen nl. meer gasten onder hun dak dan de gelegen heid toeliet. Daardoor ontstonden klach ten. Men lafe zich niet meer verleiden, want in de eerste plaats schaadt men zijn eigen pension en verder de naam van Texel, want de bezoeker gaat maar al te gauw generaliseren. 1948 was zodanig, dat wij ondanks de slechte tijd niet-zijn achteruitgegaan, in het aantal gasten, dat Texel heeft ge herbergd. De stijging sedert 1920 heeft zich voortdurend gehandhaafd. De lieer Van der Vlies heeft ons de volgende ge gevens 'verschaft over het aantal passa giers, auto's en fietsen, sedert 1920 dooi de stoomhootonderneming over de plas gezet: Jaar passagiers rijwielen auto's 1926 56000 12900 1921 56200 13700 196 1922 55000 13400 208 1928 60000 13800 286 1924 73000 14800 398 1925 81000 15300 (3)5 1926 86000 15800 904 1927 88000 16100 1315 1928 97Q00 17900 1521 1929 94<X)0 17600 2129 1930 105000 20800 2962 1931 122000 24700 3694 1932 123000 25700 .3779 1933 141000 32300 3803 1934 147000 24600 4068 1935 150000 33200 3764 1936 158000 33200 4339 1937 168000 32300 4940 1938 169000 31000 5881 1939 183000 35000 5956 1946 280000' 45000 11326 1947 342000 58900 10625 1948 361000 79900 107.39 Keilt U heuglijker tafereel dan het springen door de weide van levensblije lammeren? Wij heb ben hun gemekker ai gehoord en met dit nieuwe geluid komt straks een nieuwe lente! Heus, wi) hebben dc meeste kwade da gen al weer achter de rug. Dal weten ze ook in on/.e V.V.V., die iedere week méér aanvra gen kan boeken: de snuehere badgast bespreekt reeds nü! De laatste drie jaren wordt liet bus- i ervoer eveneens door TESO onder houden daarvan zijn de resultaten: 1946 330000 passagiers 1947 453000 passagiers 1948 537000 passagiers Het groter aantal passagiers van de boot over 1948 had o.m. als oorzaak hel groter aantal groepen en het groter ver voer van zieken (opheffing van zieken huis) en ander gratis vervoer (scholie- ren) Vorig jaar, zo vervolgde de heer Lap was Texel volgeboekt. Het tekort aan bedden deed zioh sterk gevoelen. Texel moet nog veel meer pensiongelegenheid krijgen Anders moeten er veel te veel aanvragen worden afgewezen De vraag zal nog steeds toenemen. De stroom van bezoekers goed le di rigeren heeft de administrateur heel wat hoofdbrekens gekost, hij had een allesbehalve benijdenswaardige functie! De heer Gerritsma moest zelf zijn gezin inschakelen! (De heer Oskamp kan zich die luxe (nog) niet permiteren-red.). De heer Oskamp is in de voetsporen van zijn voorganger getreden. Ook hij is 'n man, die voortdurend actief is, die werk zóéki, nieuwe mogelijkheden uit huil Daardoor is zijn arbeid zich zo gaan ontwikkelen, dat hij het werk niet meer alleen af kan, waarom wij genood zaakt zijn een assistent te benoemen. Spr. grijpt daarop lerug naar het ver leden, naar 1920, toon de ver. met een budget van 1' 200 begon en thans durft zij het aan een begroting samen te stel len, waarop een tekort van f1576 do mineert Dat tekort moet ergens vandaan ko men en als heel Texel zich bewust is van het profijt door de komst van de bezoekers, zal ieder zijn steentje wel w illen bijdragen. Wij horen wel eens de opmerking maken: „Wat heb ik nou toch aan die vreemdelingen?" Maar laat ik er op wijzen, dat die 2'/ï milli- oen over heel Texel gaan rollen, vroe ger of later! (Waarom zou iedere aan nemer bv geen lid kunnen zijn hij bouwt straks weer pensions! redac tie). Het is voorts altijd beter een rijke buurman tp hebben dan een arme, zo merkte dhr Lap op. Daarom kan iedere Texelaar er op rekenen, dat wij zijn steun komen vragen. Ik moét mij wel sterk in lien vergissen als zij zich af wijzend houden! De VW moet een al gemene Texelse zaak worden. Weinig ver. in den lande kunnen aan de onze tippen! Als wij op de federatieve vergadering vertellen, hoe het bij ons toegaat, wor den ze vaak jaloers en onze administra teur ontvangt vaak brieven, waarin wordt gevraagd, hoe wij dit en dat aan pakken. Wekt uw- buren op tot lidmaat schap onzer ver., zo besloot spr. zijn enthousiaste toespraak Na lezing der uitstekend verzorgde notulen door dhr Oskamp, bradht dhr .1. II Briigemann namens de andere le den van dc controle-commissie (de he ren D. C. Drijver en A. Daalder) ver slag uit. De hoeken en andere beschei den waren in orde bevonden. De veriies- en winstrekening over '47-'48 gaf een eindbedrag aan van f 12,769,51 met een vorlies van f 492,67 I Nov. '47 was het kapitaal f 5,994,91, 1 Nov. '48 f 5.501,52. De heren W. Ziini, N. de Graaf en F. Kikkert werden be noemd tot leden van de. nieuwe controle commissie. De begroting werd goedgekeurd Dhr Oskamp bracht, alvorens het jaarverslag voor te lezen, allen harte lijk dank voor de hulp hein bij de in leiding tot zijn werk verleend. Aan zijn (zie vervolg pag. 4) Maar in 1918 was het erger „Het ziet er naar uit, dat de griep op Texel zich nog gaat uitbreiden, het aan tal patiënten stijgt nog dagelijks, geluk kig draagt de ziekte geen-kwaadaardig karakter, want na een dag of wat is men meestal weer op de been". Aldus een onzer doktoren, de beste bron dus, waaruit wij dit bericht konden putten. Het is geen Italiaanse griep, zoals in Terwijl Leendert Kuiper in de artis- tenkanier van „De Oranjeboom" zijn sprekende pop Bartje de laatste instruc ties gaf, klonk vanaf het veilig, afge sloten podium nu en dan de doffe stoot van een trompet, die nog even" bijge- stemd moest worden voor de uitvoering l'arijs. Voorkomen van de ziekte is be- i i an TexeiS Fanfarecorps, dat zo dade- ter dan haar te genezen, neemt, u dus zoveel mogelijk in acht.. De griep heeft een broertje dood aan de vitamine C en die kunnen wij bemachtigen dooi- si naasappelen en citroenen te eten. Ook de boerenkool is rijk aan vitamine O. Vele scholen missen een derde van hun leerlingen en hier en daar is ook de leerkracht onder de wol gekropen Maar het onderwijs gaat door en het ge meentebestuur heeft nog geen stappen hoeven te doen om de sdholen te slui- Met MIjNHARDTJES" (cachets) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 cent ten. Dat is in Nov. 1918 wel gebeurd, maar toen was het aantal slachtoffers van de Spaanse griep ook op Texel heel groot.'t Nut leende toen wegens gevaar voor besmetting geen hoeken meer uit, dansclubs braken de cursus af en muzi kanten lieten het koper in de hoezen. Neen, dan mogen wij anno 1949 niet klagen! lijk in volle glorie zou inzetten. De di rigent, dhr A. J. Vonk, onderhield zich nog even met zijn mannen en toen wij tussen de bedrijven door informeerden, wat hij er van dacht, kwam prompt het antwoord: ,,Het zal 'n hele dobber wor den!" Dat kon ook niet anders, als je ziet, hoe sterk 't corps geslonken is, door hit tere omstandigheden: Acht jongens zit ten in de tropen! Een ander lid moest wegens het woningprobleem naar Am sterdam vertrekken en de eerste piston blazer, dhr Co Kalis, lag met griep tus sen de kruiken. Maar, desniettemin is het best ge gaan, en de corpsleden, die wisten, dat er die avond veel van hen zou woiden gevergd, stonden stuk voor stuk hun party. Daar ging het doek op, de zaal zweeg en met rustige bewegingen liet de diri gent zijn corps van wal steken. Wij blikten eens rond over het podium, za gen de ernstige gezichten, een en al aandacht en toen ontdekten wij. dat er drie vaders met hun zoon deel uitmaak- Landarbeidersbond vierde feest De griep heeft ook lieel wat bewoners van De Koog onder de wol gejaagd maar dat mochl de Landarbeidersbond niet hinderen en de feestavond, die Zaterdag in Hotel „De Toekomst" werd gehouden, is alleszins geslaagd. Daar onze correspondent ook al door de griep binnenshuis moest blijven, zijn wij er op uitgetrokken om De Koog op de planken te zien. Dit dorp, dat vlak onder de duinen, in dc eeuwige bruising van de zee, zo merdag overstroomd ivordt door toeris ten, dit dorp lag er die avond in diepe rust, toen wij er van de Kogei-weg af liinneiipeddelden. Leeg lagen de straten en het licht van een lantaarn of uit een venster hier en daar, deed je de veron derstelling maken, dat er ook 1111 nog wel mensen zouden wonen. Als een schildwacht, trouw op zijn post, stond daar het dorp. Misschien he lemaal niet trouw, misschien, stond liet le dromen of hunkerde 't en telde hoe veel stormen nog over het duin zouden komen gieren vóórdat de Texelse boten de eerste, zéór wijze!, toeristen zouden brengen, bezoekers die weten.dat Texel in het prille voorjaar op zijn mooist is! Tn de zaal van Hotel „De Toekomst", gaf een accordeonist als ouverture vro lijke muziek, er was al stemming en bier en hols vonden reeds vrienden. Achter de coulissen lekende de grimeur zijn caricaturen voor de grote klucht! Een klucht op een vergroot toneel, een reuze verbetering, waarop De Koog met de „Duinkanten," recht heefl. De lieer R. Kieviet opende met een woord van welkom, waarna dhr W. Wassenaar een korte toespraak hield, om vooral de jongeren nog eens te wijzen op liet, nul van een bond Hij herinner de er aan wat Troelstra eens van de arbeiders heeft gezegd tijdens diens be zoek aan Zeeland: „de arbeiders hebben niet anders te doen dan bevelen op te vol gen, ze staan op op bevel, ze werken op bevel en op een wijze, zoals de werkge ver bepaalt, ze gaan naar huis op bevel en Zondags gaan ze in vele gevallen ook nog op bevel naar de kerk en oud ge worden gaan ze op bevel naar het ar menhuis". De ouderen onder ons kunnen zich nog wel herinneren, onder welke on gunstig» omstandigheden de arbeiders leefden. Vele jongeren zeggen wel eens: dat die Ir.' zo gek waren om zo te gaan werken. Wéét, dat de verre van gunstige voorwaarden van vroeger het gevolp waren var- het feit, dat men nog geen krachtige organisatie kendp. Weet dus wat de Bond voor ons betekent! Spr merkte op, dat liet kort geleden nog een hele toer vyas 0111 ter wille van ten van 011s corps: dhr Planting» en zoon, dhr KI. Simt en zonen en dhr Mo lenaar en zoon! Muzikaliteit krijg je blijkbaar mee uit de wieg! En wéér pre zen wij ons gelukkig, dat wij die viool lessen destijds hebben laten passeren en tussen de veilige reepjes koper van de mandoline zijn gaan grijpen, waar de hele familie geen enkel muzikaal talent vermocht voort te brengen. een uitstapje een Zaterdagmiddag vrij te kii.igen. Nu zijn we zover, dat wij met de jongeren een week naar Lim burg kunnen en wie weet maken wii in de toekomst nog e.ens een reisje naar Luxemburg of Zwitserland! Na de capitulatie kon je tamelijk veel verdienen, maar de Bond zag in, dat 't uiteraard niet ging, 0111 de lonen op een bepaald tijdstip, maar dat wij het oog moesten blijven houden op de sociale bepalingen Hoge Ionen vallen weg, zo dra een toestand weer normaal wordt, maar sociale bepalingen blijven van kracht: Kortere werktijden, vrije Zater dagmiddag, vacantia, pensioenregeling, sueiale w etgeving, (o.a. werd de (1 uur van recdlt op uitkering ziektewet ver lengd, de invaliditeitswet verhoogd De toestand is nog niet ideaal, maar wij zijn ai een flinke stap vooruit, Wii hebben nog geen economische medezeg genschap, maar de landarbeiders staan vooraan in de rij en aan de mede zeggenschap wordt door middel van de Stichting van de Landbouw hard ge werkt, Uit de voorwaarden waaronder wij.thans werken, blijkt, dat wij geen minderwaardige groep arbeiders meer zijn; welke positip wij straks zullen in nemen hangt vul. van onszelf af. Zet de tanden op elkaar en ontwikkel je. De toespraak ontlokte een spontaan applaus. Amusement. Hierop werd door (le leden van de bond een klucht in 2 bedrijven opge voerd, „De Truc van Tinus". Tinus (K. Bonne) is een goede sul, die zich door zijn bazige vrouw Bertha (mvr Hintttm- Smit) maar laat ringeloren en Lien, de zuster van Bertha (mvr. Maas-Stam) Piet, de man v. Lien (M.Bttgel), Mietje de dochter van Piet (Jannie Bonne) zijn aan deze toestand gewend geraakt. Ti nus probeert onder het juk uit te ko men, hij heeft genoeg huishoudelijke werkzaamheden verricht. Hij gaat krankzinnigheid simuleren en dat doet- ie zo goed, dat zijn vrouw in minder dan geen tijd 111 'n lieftallige echtgenote is veranderd! Zeer tot vreugde ook van dokter Vogel (F van Hintum) Klaas Bonne is een geboren komiek! Er is gebruld 0111 zijn dwaze capriolen, 1 waarmede hij de grilligste situaties schiep! Die rol lag lieml Maar ook mvr Hintum leverde goed spel, vooral toen zn haar echtgenoot eens flink onder handen nam door ook te gaan simule ren De kleinere rollen werden even eens verdienstelijk weergegeven. Dhr R. Smit heeft zijn taak als regisseur goed verstaan, terwijl wü ook nog dp gri meur. dhr H. C. Prins, een woord van lof willen brengen. Tenslotte vertelde Klaas Bonne 011s nog het verhaal van Roodkapje. Wat voor een meisje dat is, weten wij alle maal wel, maar Klaas wist het verhaal nog veel boeiender te maken. Ook Daan Bonne kwam nog even acteren o.a. met „De Koog 111 vier jaargetijden". Zeer geestig en 'het publiek huldigde hem dan ook in een hartelijk applaus. Dhr R Kiewiet wekte in zijn slot woord de ongeorganiseerden op tot lid maatschap. Een zeer geanimeerd bal, waarbij de Dolomans zioh uitstekend van hun taak kweten besloot het festijn. Onze muzikanten zijn steeds actief. Hierboven zien wij hen tijdens 'n aubade voor het stadhuis. Maar de fanfarecorpsen van ons eiland hebben heel Texel aan zich verplicht en dat geldt niet in het- minst voor Texels Fanfarecorps, dat deze avond begon met de pittig gespeelde Bahiemiars van Alb. Meijns, welke reeds alle goeds deed verwachten. Met 24 man mag je dan niet „dat" kunnen bereiken, mei 24 wilskrachtige leden kun je altijd voor de dag komen en na deze mars waren wij er al tan overtuigd, dat men zijn beste beentje zou voorzetten. Na Aleestis, fantasie en romantiek, door J. R v.d. Glas. dat goed voldeed, kregen wij Cerialis ten gehore, een prachtige ouverture van F. Jakma, die nog werkt in de fleur tan zijn jeugd en wel weet, tvat het publiek verlangt. De saxofonist Antoon Broekman had de solo voor zijn rekening genomen en hij bleek er inderdaad goed voor te zijn Als dlhr Kalis over een televisie-appa- ïaat had beschikt, zou hij ziin griep met een gerust hart over zich hebben laten uitzieken, want alle leden spanden zich, ook naar hun uiterlijk te oordelen, ten zeeiste in. Cerialis zal zerr waarschijn lijk als vrij nr. op het as. concours worden geblazen, met Aleestis en Selec tion uit (le operette De Vogelkoopnian vail C. Zeiler waren (lit alle drie nieuwe stukken en eigenlijk mogen wij ook Ma rie Heiiriëlte, ouverture van L Man- tagne, er bij noemen, want geen der tegenwoordige leden heeft dal werk nog gespeeld. Zonder Strauss kunnen wii ons een uitvoering van dit oorps niet voorstel len en dc selectie walsen, arr. A. J Maas, gold een zeer geslaagde voortzet ting van het contact met de grote com ponist Mevr. Koorn-Ruis begeleidde de he ren W. v.d. Berg en P .1 Kobrn (bu gel) op dt piano in dun uit de opera Norma van Bellini. Dit ensemble bracht hel er goed af en daarna oogstten veel succes dhr en mevr. Craanen (resp. op viool en piano) 011 dhr KI. Smil (cello) Zij brachten Jubelsturm, Berceuse deJo- eelijn en E^jase. Naast de lof voor het geen het echtpaar Craanen ons bood. huldigen wij gaarne het spel van dhr Smit, die niet alleen als saxofonist een goede kracht van lie! corps is, maar die ook tot behoorlijke prestaties in staat bleek op een zo geheel ander instru ment als de cello. De heer Vonk had ons, voor de muzi kanten hun lippen aan het koper zet ten, gezegd: „Let, nou eens goed op die selectie uit de Vogeikonpman!" Wij hebben extra aandacht aan dit stuk ge schonken en kunnen niet. anders dan enthousiast te ziin. Dit melodieuze, tot een ieder sprekende wéék, leent zich bo vendien zeer goed voor vertolking door oen fanfarecorps, zo goed als Strauss ook nooit zal falen. Ook dc ouverture Joyeuse van Kéler Béla. met v.d. Berg als solist, werf op voorbeeldige wijze vertolkt, waarna wjj in The Stars en Stripes Forever een zeer passend sluit stuk vonden. Het werd pittig geblazen, er sprak geestdrift uit, het klankge- halte viel te roemen en het scheen alsof het gezelschap wilde zeggen: „Wij ge ven er nog eentje toe, wü hebben er zin in want het is best gegaan vanavond!" Comedianten. E11 daarop werd liet vrolijke program ma gehradit: Leendert Kuiper en Qerrit Plantinga haalden de dolste capriolen uit met hun stokpaardjes. Wim v.d ■Berg en P. J. Koorn voerden een „Ja en Neen-drama" op. Gerard Voigt sleep te dehele zaal mee met 't liedje over een aller hoofd op hol brengend meiske. Leendert Kuiper bleek een voortreffe lijk imitator in dp schets „I11 de poppen- (zie vervolg pag. 4)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1