Moge de „Zwarte lijst" kort worden Tussen strootjes rokende en kauwende Kampongbewoners Dapper gezelschap waggde reis door het heelal De zakenwereld heeft het al moeilijk genoeg S.V.C. benoemde vrouwelijke bestuursleden Vrouwen vierden feest Prachtige Postzegels! Van de miero- naar de macrocos- mos, van de kleinst mogelijke deeltjes, de atomen, naar de grote hemellichamen, de sterren en planeten, dat lijkt een he le stap, maar de trouwe kern van onze Nutsleden waagde het er op, trok de stoute sehoenen aan en voegde zich on der het gehoor van dhr Kohnert, uit Alkmaar, die hier Maandagavond j. 1. zijn eerste van de drie cursusavonden gat over „De wonderen van het heelal". Na een kort openingswoord door de voorz., dhr Obr. v.d. Kolk. stak de heer Kohnert op de bekende, vlotte, boeiende wijze van wal. Hij .bereidde de aanwezi gen er op voor, dat ze welecns van de getallen zouden kunnen duizelen, duize len wegens de grootheid van de macro eosmos, zo goed als je gaat duizelen we gens de kleinheid van de microcosmos. Weinigen kunnen zich een voorstelling vormen van de ontzaglijke uitgestrekt heid van de wereldruimte, welke de mensheid reeds heeft getrokken vanaf het tijdstip, dat hij geleerd had na te denken (vóór of nó 1949-atoombommen, rassenhaat, niet te ontwarren politieke situaties. Red). Wat was men vroeger toch dom! De aarde, zo zei men, was een vier kante schijf, die aan koorden wrd vast gehouden. Anderen, die wegeus huu re- volutiounaire ideeën zwaar werden ge straft, beweerden, dat de aarde door 4 olifanten werden gestut, en die beesten- zelf stonden op 'n reusachtige schiidpad. Waar die sohildpad op troonde, was nog een probleem. Weer anderen geloofden, dat de aarde in de zgn. oerzee dreef. De eerste sterrenkundign waren scha- penherders, die allerlei beelden zagen, beelden,die wij nog kennen: de stier, de draak, de vissen, de hond, de schorpi oen, de zgn. dierenriem dus, welke nog deeds een belangrijk middel ter oriën- eriug vormt. Voorts: de kleine en de grote Beer. De uiterste ster aan „de steel", aan de „kruiwagen" of wel klei ne Beer is de zo bekende Noordpoolster. Die blijft altijd op dezelfde plaats, daar :ij precies in het verlengde van de aard as ligt. Zeer lang gold de mening, dat de zon om de aarde draaide, totdat de monnik '.opernicus juist andersom verkondigde n zijn stc-lling werd dapper door Gali lei verdedigd. Het kostte, hem bijna zijn kop, toen hij zó ver durfde te gaan, die G., maar gedaagd voor de Vierschaar te Rome, gal hij toe, dat de aarde de zón om zich liet draaien. Beweerd wordt, dat hij er in het Grieks op liet volgen: „en tooli draait de aarde om de zon". G. ontdekte Jupiter, een planeet, en hij nam door een uit Holland bestelde kij ker nog vijf manen waar ook. (Kr zijn er elf). Thans zijn wü heel wat wijzer gewor den. Wij weten niet alleen, dat de zon 150 millioen km. van ons verwijderd is, maar ook, dat zy 1 millioen 200,000 maal zo groot is als de aarde. En dat wij sleeht.s een tweemilliardste deel van haar licht en warmte ontvangen. Spr. demonstreerde, hoe de aarde zich in haar draaiing rondom de zon ge draagt. Hoe wij aan de vier seizoenen zijn gekomen. Hoe het komt, dat je in de Noordpool drie maanden lang de zon kunt zien, voortrollend als een lichte bol langs de kim. De maan is een uitgestorven hemelli chaam, dat tiidens de geboorte van de aarde als een hoeveelheid gas van de aarde werd weggeslingerd. Die hoeveel heid was kleiner dan het gas „aards" en de ontstane bol was dan ook gauwer af gekoeld. Als je iemand naar de maan wenst, lieeft-ie nog een behoorlijke reis voor de boeg: 360-380,000 km. Maar dat niet al leen: heb je het geluk (ongeluk) in een zon heschenen dal terecht te komen, dan sterf je van de hitte (120 gr.), kom .je KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN De bemanning van de Coeksdorper reddingboot de „Joan Hodson" is bij K B. van 4 Januari 1940 onderscheiden en met het Bronston Kruis gehuldigd wegens de tocht naar Engeland op 9 April 1945 Zoals bekend is de bemanning naar Engeland overgestoken om daar hulp in e roepen in verband met de Russenoor- og, die op 6 April ontbrandde. Aan leze tocht namen behalve enige (dande lion aan boord gekomen) Russen de ■olgende personen deel: J. Bakker Gzn R. Hooiberg. C. Dros Czn. Jb. Knol, J J Westdorp Jr Marinus Koger (thans o Vlissingen), KI. Doornekamp. (thans e Utrecht) W. de Blooys, KI. van der Kooi Gzn. (thans stationschef te Eelde) en KI. van der Kooi Jzn. EEN REUZE KIPPENEI! Het is een goede gewoonte van de Texelse kievitseierenzoekers om de Landsvrouwe „het eerste" kievitsei aan te bieden en vorig jaar mocht de redac teur van de krant zólf de proef op de vondst nemen, hetgeen hij in spontane krantenhulde verdisconteerde. Vanmor gen kwam een bewoner uit Eierland, de heer J. van Leeuwen, de redactie bezoe ken, niet minder trots dan de vinder van het eerste kievitsei, stellig niet minder trots ook dan zijn witte leghorn, die eventjes (liet kan ook minder vlot. zijn gegaan) een ei in het hok deponeerde, dat 120 gram woog. Wij hebben het be keken, alsmede een ander formidabel ei, dat twee dooiers bezat. De eieren had den een zware schaal. De wonderkip van dhr van Leeuwen is een kuiken van broed 1948. De heer P. Sltijsman dir. van de P T. V. „Texel", vertelde, dat het zwaarste ei, door hem op de veiling ontvangen, 100 gram woog. Een ei weegt gemiddeld 57 gram. ergens in de schaduw terecht, dan sterf je van de koude (150 gr.). Een zeer duidelijk fragment van de inaankorst toonde aan, hoe grillig het gebergte daar is. Doch alles is betrek kelijk: werd de aarde bv. to.t een biljart bal verkleind, dan zou je de piek van de Mount Everest (10,000 m. hoog!) er niet op kunnen terugvinden, immers kreeg je: doorsnee biljartbal (aarde) 7 cm. top Mount Everest 1/500 m,m. SpT. legde uit, waardoor de scheme ring in de tropen zo kort duurt (rond de evenaar heeft de aarde „meer vaart" dan boven de zuider- en noorderkeer kring), hoe de maansverduistering ont staat, dat de maan geen licht uitstraalt, maar dit ontvangt van de zon, enz. Zeer duidelijk was ook de beschrijving van de baan, die de maan rondom de aarde af legt, en wel zodanig, dat de dag en de nacht er 14x24 uur duren. Natuurlijk ontbrak ook deze avond de vrolijke noot niet. Bepaald humoristisch werd de voordracht toen dhr Kohnert de zes maai zo geringe aantrekkingskracht van de maan met voorheelden illustreer de. Er weid weer gul gelachen en hij zulk een onderwerp is dat geen luxe. 't Houdt de geest vaardig en de aandacht gevangen W;i wensen de heer Kohnert voor de drie volgende avonden een volle zaal. Wij hopen, dat. de jeugd dan wat ster ker vertegenwoordigd is! INGEZONDEN WAAROM IN DEN HOORN GÊEN COMMISSIE? Naar aanleiding van het bericht over de oprichting van de afd. Texel van „Steunt Wettig Gezag", moet ons het volgende uit de pen: Het bevreemdt ons dat er voor het dorp Den Hoorn geen lid van de commissie is benoemd. Kan er alsnog niet een persoon uit Den Hoorn als lid worden benoemd? dankend voor de publicatie. J DISTRIBUTIESTA MK A ART Nogmaals wordt er aan herinnerd steeds de stamkaart(ten) van betrokke- ne(n) mede te nemen bij het afhalen van bescheiden. Zonder stamkaart kunt U in de meeste gevallen niet worden gehol pen en maakt u een vergeefse reis. Men rekene er dus op steeds de stam kaart mee te moeten nemen. TEXELSE AGENDA. Donderdag 10 Febr. 8 u. in Doopsgez. kerk (vrije toegangl Getuigenisavond „Kerk en Vrede". Donderdag 10 Febr. half 8 in Hotel „Texel" Veevoedervraagstukken, cause rie met films door Colvé-Delfl. Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Febr. 8 u. in „Loodsmanswelvaren" Den Hoorn, toneeluitvoering dooi- „De Vrienden kring". INGEKOMEN PERSONEN. van 28 Januari t.m. 3 Februari 1949 Trijntje Dijker, van Leeuwarden, Bolle- manssteeg 30 naar Den Hoorn 38. Wou ter de Wit, en gezin van Den Helder Ruyghweg 152 naar Oudesohild 81 Tjitske M Tromp van Den Helder, Ti- morlaan 23 naar Oudeschild 75. In een tot alle zakenlieden van Texel gericht sehriiven wijzen de besturen der beide middenstandsver. en de. sa menwerkende vakpatroonsorgan. op het onrustbarende oplopen der debiteu- rensaldi, terwijl de meeste bedrijven niet over voldoend werkkapitaal beschikken om deze bedragen uit eigen middelen te financieren. Door de sterk gestegen goederenprijzen moest het werkkapitaal verdriedubbeld worden. De bedrijven krijgen de goederen bijna uitsluitend on der rembours of tegen directe betaling. Vele personen nu kopen hoven hun krachten, zodat de middenstand hun geldschieter wordt. Aan die ongezonde toestand wil men door eendrachtige samenwerking een einde maken. Er zal een klachtencom missie worden benoemd, die na vergeef se poging tot vergelijk met de kiant- sdhuldenaar door een te benoemen ad ministrateur, beide partyen, dns de mid denstander-schuldeiser en de klant schuldenaar zal horen. Indien de schuldenaar niet op die commissievergadering verschijnt of er geen vergelijk wordt getroffen, dan wordt do schuldenaar op 'n zgn. zwarte lijst geplaatst. Deze persoon wordt dan van elke levering uitgesloten, ook zal 't aanbod tot contante betaling dan niet meer haten. Eerst wanneer de schuld geheel is afgedaan, wordt de betrokke ne van dc zwarte lyst afgevoerd. Voor dien moet bij de kosten van administra tie etc. hebben voldaan Aangezien het de besturen niet wen selijk voorkomt, om personen, die bv na latig blijven een schiidersrekening te betalen, uit te sluiten van levering van levensmiddelen e.d„ werd Texel inge deeld in verschillende groepen. Alle zakenlieden kunnen aan deze re geling deelnemen, ook indien men geen lid van 'n ver. is. Men hoopt de rege ling zo spoedig mogelijk na 15 Febr in te voeren EXCELSIOR KAN NIET BLAZEN. Wij zagen reeds reikhalzend uit naai de feestavond ter gelegenheid van liet 40-jarig bstaan van muzikvereniging „Excelsior" te Oosterend ep thans ver telt de telefoon ons, dat de uitvoering, die Vrijdag a s. zou plaats vinden, is uitgesteld. Wij vroegen naar de oor zaak, ach, wie vraagt, dat tegenwoordig, nu die griep Texel in zijn greep heeft. Nu de namen Mijnhard! en Sanapirin door het kleinste kind kunnen worden gespeld. „Excelsior", wij hopen, dat het met de gezondheid ook weer spopdig excel- cior gaat, want Oosterend en ai uw ver dere vrienden willen naar het feest! PLUIMVEEHOUDERS. De Coop. P.T.V. „Texel" vestigt nog maals de aandacht van onze pluimvee houders op de wenselijkheid tot inleve ring van exporteieren Ja, wie zijn kippen de kost, wil blijven geven, mag wel spoedig aan zijn verplichtingen vol doen! FEESTAVOND U.L.O.-SCHOOL De feestavond van de U.L.O.-scliool wordt dit jaar gehouden op Vrijdag, 18 Februari in „Casino" Het schoolorkest komt met een wel verzorgd repertoire en jeugdige acteurs zullen liet blijspel „Gezworen Kamera den" opvoeren. De Vrijdag jj, in „De Hoop" gehou den ledenvergadering van sportvereni ging „De Cocksdorp", trok 40 belang stellenden Dhr J. Westdorp werd tot voorz. gekozen, In de onlangs gehouden bestuursverg. aldus de nieuwe voorz., hebben wij be sloten om de functie van de secr. en die van de penningmeester te verliohten door enig dames aan het bestuurs- werk te laten deelnemen. Er werd hele maal niet geprotesteerd, in tegendeel, en de dames zelf waren met deze eman cipatie zeer ingenomen. Voorz. is dus •T Westdnrp Sr., 2e voorz. J. J. West dorp, secr. W. Verseput, 2c secr. mevr. G. Westdorp-Boon. penningm. O. L. de Kindt, 2o pennm. mej. J. Barhorst, com missaris A. Boon Jzn Texel zit. nu en dan met de handen in het haar wegens het probleem-scheids rechter. Het was een goede gedachte van De Cocksdorp om plannen te bera men tot het houden van een cursus Er hleek belangstelling voor te bestaan van de zijde van de donateurs. Daar de meeste leden verplicht verze kerd zijn achtte men een verz. bij de Ned. Sport verzekering overbodig. Feestavond! Daar was iedereen natuurlijk voor en meteen werden enige aanwezige leden tot lid van de feestcommissie gekozen: T. d, Graaf, Jn. Hooijberg, J. A. ten Brug en de dames B. Waldus en B. v.d. Werve. De eerste week na Pasen gaat SVC in de bloemetjes. Medewer kers vóór! De traditionele feestelijke jaarverga dering van de Bond van Plattelands vrouwen werd door 95 van de 140 leden bezocht. Voorzitster opende met een ernstig v.oord over de plaats van de vrouw in de Maatschappij. Na een te rugblik op het afgelopen jaar, dat zeer slaagd en actief voor de afd. is ver lopen, kwamen als gewoonlijk Thomas- vacr en Pieternel ten tonele (Mej. E. I'ijt en Mw. Vrijdag) die in het Texels de belevenissen van '48 schetsen en hun wensen voor '4ü gaven. Thomasvaer had zich n.a.v. het défilé ill Den Haag in feestbroek gestoken. Hierna volgde een boni programma: vrolijke quatre-mains door Mevr. Lap en Mevr. N. Bakker- Zuidewmd een voordracht van Mevr. Boswijk, een geestig gezongen, zelf v ervaardigd stukje van Mevr. Zym-Gar- ritsen, zang door Mevr. Visman, zang van Mevi. Roeper-v.d. Oord, een Gro ningse voordracht door Mevr. Steenhuis en een peadagogische schets door Mevr. Laan In de p.uize werd een verloting-zonder- nieten gehouden en werd de aftredende voorzitster Mevr. E. C. Keyser-Bolier bij acclamatie herkozen. Hierna volgde „het" stuk van de avond „De drie Gra tiën" (Mej. Dijt, Mevr. v.d. Vlies en Mevr. Rcom). Er is ouderwets gelachen! Tenslotte als besluit nog een opgewekt stukje (dames v.d. Kooi-Mooi'en, Ver voort, v.d. Pijl, Roeper en Vrijdag) waarna voorzitster^ met dank aan alle „artisten" deze gezellige avond sloot. OORLOG IS ZONDE Donderdagavond beleggen „Kerk en Vrede" en de „Doopsgezinde Vredes groep" een getuigenisavond in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Behalve Ds. T. W. Dekker en de heer C. B. Termaat zal ook een lid van de Doopsgezinde Vredesgroep het woord voeren. Het zal zeker belangwekkend zijn om in deze dagen ook te horen wat de te genstanders van het militaire geweld te zeggen hebben. Er is gelegenheid om vragen te stel len. EEN WONDERLIJKE REGENBAK. 't Was zo'n beetje de gewoonte Dat de dorpskring „Steunt Elekaar" 's Winters sprekers op liet treden Voor haar donateurs en leden. 'n Loflijk streven, is 't nietwaar? Door bemidd-ling van de dokter, Die ook in de Dorpskrmg zat, Had men stappen ondernomen Dat een echte „Prof" zou komen F.n... men had succes gehad. 't Zaaltje van de „Gulden Kikker", Was zo vol gelijk een ei. Toen de hooggeleerde spreker De aanwezigen heel zeker Meen'ge duist're zaak uit lei. Maar toen hij vertelde, dat de Aarde draait, riep plots Jaap Steijn: ,,d' Aarde draaien? dat kan nimmer. Onze regenbak moest immer:? Dan al leeg gelopen zijn!" Een brief uit Indonesië. Van wie? Wij weten het niet. De schrijver kan 'n stedeling zijn, hij kan een landarbeider zijn, hij kan een bewoner van ons ei land zijn, die met al die duizenden jon gens naar Indonesië moeste Wanneer zij zouden weerkeren wist niemand, hoe- velen van hen niet zouden weerkeren, wist niemand en niemand weet hoe groot hun verlangen is om weer naar 't vaderland te reizen. De mens moet zicli dan maar aanpas sen in die verre tropen, wier bewoners zo geheel anders door het leven gaan dan «ij, Europeanen Maar. dat je al leen door wederopbouw de wereld weer in haar normale wenteling krijgt, moe ten beiden en allen zich bewust worden, anders blijft het «probleem Indonesië zonder oplossing. En hier geven wij dan een Hollandse jongen, misschien wel een Texelaar, in Indonesië het woord: Onze tropen zijn, nu ik dit schrijf, reeds tien dagen in het Lampongse. Tien dagen, waarin in Teloek Betoeng en Tandjong Karang, de twee belang rijkste plaatsen aan de Lampongse baai. het allemodi'gste geschied was: het be veiligen van de havens eti opslagplaat sen en liet vliegveld, 't opruimen van de resten van de verschroeide aarae-po- litiek wat een gruwelijke stank ver spreidt verbrande peper hel uiteen slaan van rampokhenden en het overtui gen van de bevolking door woord en daad van onze vreedzame bedoelingen voor de goedwillenden. Toch bleven er nog kwaadwilligen verscholen, die een bedreiging zouden kunnen vormen voor het werk van de wederopbouw Vanmorgen dan in de vroege heldere uren, tussen de blauwgroene zuidelijke uitlopers van de Boekit Barisan de donkerdreigende moerasjungle naar het doorzichtige baaiwater van Straat Soen- da, besloot men de basis van de vreed zame wederopbouw te leggen zonder vredige mensen immers geen wederop bouw! by het eerste krieken van de dag was jong en oud, man en vrouw, Chinees en Bantammer en Lamponger en Javaan, verzameld op de pasar, of liever op een grasveld vlak daarnaast, voor het station Benauwde gezichten aanvankeiyk op het korte hevel ,,doe- doek". Maar er gebeurt niets hijzondrs: de mannelijke bevolking zit links en de vrouwen staan ter rechterzijde van de weg naar het station Als wii komen aanrijden, schiet onze nieuwe wasbaboe sohieiyk uit de rij naar voren om te po gen van deze connectie gebruik te ma ken voor een bevel „djalan!' in plaats „doedoek". Doch gelijke monniken, gelyke kap pen en de baboe krijgt met alle andore snaterende vrouwen pen kort woord aan te horen, dat ze dit niet en dat wel moe ten doen en in ieder geval rustig en bedaard met hun dagelijks werk door moeten gaan, dan zal ijen geen stro breed in de weg gelegd worden. Daar na begint het werk pas: voor de honder den strootjesrokende en kauwende man- neiyke kampongbewoners komt het gro te moment, dat de belanda M.P. zidh met ieder persoonlek zal bemoeien. Bij de uitgang naar de pasar staat een M.P.-er midden op de weg, tussen pikkende kip pen en mekkerde geiten, ogenschijnlijk als enige Salomo, die de bokken van de schapen zal scheiden. In ieder geval is hy de imponerende verpersoonlyking in de gloeiende zon van het scheidsge recht, want man voor man passeert in buiging of in jappenhouding. noncha lant, trots, of bevreesd, langs hem heen. uren achter elkaar. De inlichtingenmensen geven met een blik en een knik ongemerkt de ongure zware jongens aan in de achterste rijen, die immers geen haast hebben, om naar voren te schuiven, gelyk de Chinese handelaars en de tani's van buiten, die deze ochtend weer eens in de stad kwa men kijken hoe de zaken nu eigenlyk stonden, en die spoedig zyn gerustge steld als zy zien dat alles rechtvaardig en juist gaat. Terzijde worden de ver dachten op een rq heergezet onder scherpe bewaking. Ruim vijf uur zyn onze mensen bezig met dit filtreren van de bevolking: liet resultaat is een be volking van duizenden, die hen klet send en lachend ziet vertrekken naar de schoongemaakte ro>?mak pendjara. Als iedereen 's middags vermoeid is terug gekeerd, zegt onze haboe schetterend ada banjak oran'g rampok, toean.... met de zangerige Lampongse uithaal van toeaaaaaan. Dan is ook het pasarle ven al weer in volle gang, alsof er die ochtend niets aan de hand geweest is. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J.V., Oosterend f2,50; C. V., id. f2,50; Fam. v.. id. f2,50: S. D, id. f2,50; D„ Den Burg f0,50; A. H., id. 12,50; V.. id f2,50; C. G., id. f2,50; C. K.. id. f 1,50; H„ id. f1,50; B V., De Cocksdorp f2,50; .1. W„ id. f2,50; R., Eierland f2,50; K., id. f 1.S Waalenburg f2,50 V., Oudeschild f0,50; Wed. V„ id. f2,50; P. B„ id. f2,50; L. W„ Gerritsland f 2,50;' Fam. P., de Westen fl,B. E De Koog f 2,50; H. S., Harkebuurt f 1, E„ Oost f2,50; Wed. K„ Den Hoorn f 2,50. KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN; POKKEN. Burgemeester en Wethouders der ge meent» Texel maken bekend, dat gele genheid wordt gegeven tot kosteloze io{ enting en her-inenting tegen pokkei, voor kinderen in de navolgende plaa(, sen: Zuld-Eierlaml op Donderdag 17 Febm., ari a.s. Ie 14 uur in de o.l. school; j Midden-Eierland op Donderdag 17 Fq, bruari a.s., te 14,30 uur in de o.l. school De Cocksdorp Donderdag 17 February a.s. te 15 uur in de o.l. school; Onsterend Vrijdag 18 Februari a.s. tq 13,30 uur in de dokterswoning; Den Hoorn Woensdag 16 Februari a.ej te 16 uur in de o.l. school; Oudeschild Donderdag 17 Februar a.s. te 16 uur in de o.l. school; De Waal Donderdag 17 Februari a.s te 12 uur in de o.l. school; Den Burg Zaterdag 19 Februari a. te 15 uur in de o.l. school. Ten einde abuizen bij het opnemerê van namen en voornamen te voorkoment- dienen trouwboekjes, waarin dé namei( van de betreffende kinderen zijn opgsg nomen, te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht^ dat kinderen voor het bereiken van dc, leeftijd van één jaar, ingeënt dienen til zlln. I Bij deze inenting zal echter ook gele-* genheid bestaan, om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot ojj heden nog niet werden ingeënt, te lal ten inenten. I De kinderen, die by de vorige gele] genheid ingeënt zijn en nog niet vooij de controle zyn verschenen, wordei, aangeraden alsnog te verschijnen, tent einde hiervoor de vaccinehewiizen ir, ontvangst te nemen. 1 Texel, 8 Februari 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd' Mr. G. D. REHORST, Burgemeester- P. BEEMSTERBOER, Secretaris® CONSUMENTENKREDIET. De voorzitter v.in de Districtsraai voor liet Consumentencrediet vestigt ei de aandacht op, dat alle geldig ve: klaarde tonnen van het Consummate] crediet dus zowel de oude gem merde als de nieuwe ongenummerd:* wuardobonnen na 28 Februari 194P hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 194t' nog in hun bezit zynde w aarde'bonner tot en met 19 Maart 1949 op de gebruike lyke wyze bij de banken ter verzilve ring aanbieden. De voorzitter voornoemd, Mr. G. D. REHORST. De besprekingen op de postzegelruil- beurs gehouden in Hotel „De Graaf" oj Dinsdagavond 1 Februari, hebben eei aangenaam en vlot verloop gehad er ook op deze avond verwisselde weel menig zegeltje van eigenaar. Bovendiei vielen enkele prachtige verzamelingei te bewonderen. De lieer J. Visman uit Oudesohild, lid van de Helderse postzegelver., werd be leid gevonden, ons het een en andei] over (het doel en de voordelen, welke lidmaatschap van een dergeliike ver bieden, te vertellen. Aangezien het voor velen een finan cieel bezwaar betekent (de contributie bedraagt momenteel plm. 70 ct, pei maand), werd eenstemmig besloten geen onderafdeling te stichten van de Hel derse postzegelvereniging. Ook het oprichten van een zelfstandi ge vereniging is tot dusverre niet moge lyk, daar enkele bezoekers van de ruil beurs reeds lid bleken te zyn van derge lyke verenigingen en het aantal ledei dus te gerihg zal zyn. Besloten werd: maandelyks een ruil beurs te organiseren. De deelnemers be talen slechts één gulden per half jaat om de onkosten zioals zaalhuur en ad vertenties te bestrijden. De heren W. J van Leersum, O. Bakker Mizn. en H Schrüén zullen voor de organisatie vai deze avonden zorgdragen. Zij die verhinderd waren deze avoni te bezoeken kunnen zich by een van di hierboven genoemde heren alsnog op geven. Tenslotte delen wij nog mede, dat d', Ned. vereniging van postzegelhandela ren van plan is een maandblad uit te ge ven en dit ter kennismaking gedurend drie maanden aan alle leden van een ve en andere belangstellenden gratis ta te zenden. Wie hiervoor in aanmerkini wensen te komen gelieven dit op te ge ven. OP DE BON. Bezoekers van de toneelavond vai ,.St. Jan" werden by het verlaten vai Casino" tegen 12 uur opgesohrik door het met een hevige knal ontplof fen van een donderbus Gezien het lati uur was hier van kinderw erk geen spra ke. De politie heeft een paar grappen makers, die al heel wat wandelaars dl schrik om het hart hebben doen .slaan op de bon gezet. COMMIEZEN AAN BOORD. Dezer dagen werd een Helderse kot ter, die in de Zeeuwse Wateren had gc vist, na het binuelopen van de liavei van Niouwediep door commiezen o| smokkelwaar onderzocht. Er werd eei party vet in beslag genomen. De com mieren te Texel spitsten de oren en to gen naar Oudeschild... Maar het on derzoek op Texelse kotters leverde geei gram vet op. VERTROKKEN PERSONEN. Jannetje T. Kooiman van De Koog naar Zaandam. Ademe van Scheltema plantsoen 13.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2