Sue I Goede geest en enthousiasme kenmerken de praatavonden van onze jonge boeren RUWE HAMDEH vindt het geluk. Wie twijfelt aan het nut van de praatavonden van de Oudleerllngen der L. Landbouwschool moet eens gaan kijken als onze Jonge land bouwers bijeen zijn. Hij zal getroffen worden door de goede geest en het enthousiasme. De belangstelling bewijst dat ze ln een behoefte voorzien. Het zal dunkt ons niet zo heel lang meer duren of het lokaal van de school is te klein. Gaat U ook eens kijken, mocht de ruimte te klein worden, dan zal het ijverige bestuur ook hiervoor wel een oplossing weten te vinden. i >e praatavond van Dinsdag 1 Febr. ■eed door de voorzitter geopend. Hp ei lelde een en ander ovei het bezoek aar-, do Volkshogeschool te Bergen. Ook daar was men bijeen om met elkaar te prate;) ever dingen, die de jongerenor ganisaties aangaan Daar zei men: „Een vraag is pas dom als bij niet gesteld wordt!" De eerste spreker was de heer R. Zijm Hp vertelde ons iets over de wijze, waarop een kostprijs tot stand kw am. Met het aanhalen van een alinea uit een artikel in „De Nieuwe Veldbode" illu streert spr. van hoe groot belang deze zaak is. Wij zullen in de komende jaren als landbouwers de concurrentie met de buitenlandse landbouw weer krijgen. E11 dat is geen gemakkelijke strijd, want het buitenland kan veel voordeliger produceren dan wij. Het is van belang over een kostprijs van onze producten te beschikken Dit is dan ook het eerste doel van het tijdschrijven en de kost- prijsboekhonding. Daarnaast heeft dit werk ook het doel om door bedrijfsstu- iie aan de weet te komen welke produc ten de boer het meeste profijt leveren en bovendien geeft de kostprijsberekening ons de gelegenheid ons bedrijf te ver geleken met andere bedrijven. Zo kun- een bepaaldp fouten in onze bedrijfs voering worden opgespoord. De behoefte aan deze zgn economische voorlichting kwam op in de jaren 1930- 1940. toen de bedrijfsuitkomsten zeer slecht w aren. In 193-1 kwam men in Gro ningen tot oprichting van Bedrijfsstu- diegroepen. Deze kregen de steun van de Groninger Maatschappij van Land bouw Het resultaat was eerst pover, omdat men een te klein aantal bedrijven kon laten deelnemen. In 1940 werd on- ler drang van de georganiseerde land ouw het Landbouw Economisch Insti- ;mit opgericht (het L.E.I.). De financie ring van dit Instituut komt voor de helft ten laste van de regering, vor de ande helft vor rekening van de Stichting v. d Landbouw'. Beide plukken er de vruchten van. Het L.E.l. verschaft aan de legering de gegevens voor de basis prijs van de diverse producten en aan de hand hiervan kan door de regering de zg n.riohtprijs worden vastgesteld. Het L.E.I, is in de loop van enkele jaren uitgegroeid tot een organisatie van betekenis. Thans wordt voor plm. 500 bedrijven een kostprüsboekhouding bijgehouden. Daarnaast put men zijn gegevens uit nog ongeveer 10,000 fisca le boekhoudingen. Aan een landbouwer, die deelneemt aan de kostpriJsboekhouding worden hoge eisen gesteld. Hij moet accuraat zijn en behalve de ploeg en de schop ooi; de pen kunnen hanteren. Daarnaast moet ook zijn bedrijf aan de eisen vol doen Het moet wat bouwplan, grond soort en grootte betreft met andere be drijven vergelijkbaar zijn. Een van de zeer belangrijke dingen bij de kost prijsboekhouding is de zgn. arbeidsno- titiestaat, waarop per arbeider en per gewas voorkomt hoeveel uren arbeid no dig waren voor een bepaald gewas. Dat dit werk van groot belang moet worden geacht moge blijken uit het feit, dat de prijs van de tarwe in 1938 1' 10 per 100 kg. was en in 1949 ruim f20. Voor sui kerbieten was dit in dezelfde jaren f 10,50 en f38,50. Alleen het blote feit, dat een bepaald product een hoge prijs opbrengt, geeft ons geen voldoende ze kerheid voor de rendabiliteit van de verbouw van dit gewas. En het is de grote verdienste van he! L.E.l. dat het ons hierover gegevens kan verschaffen. De kostprijsboekhnuding vertelt de landbouwers ook of hun arbeidsmetho- den, dus de meest economische zijn. Zo is men bv. voor het gewas bieten nage gaan wat nu liet voordeligst was bij liet onderdeel: biet'eu opeen zetten. Er zijn nl. streken in ons land, waar men de bieten opeen zet met de zgn. korte schrepel. Het op maat hakken vervalt dan. Verder heeft men gegevens verza meld welke oppervlakte aardappelen verbouwd moeten worden om met voor deel over te gaan tot aanschaffing van een één- twee- of drieriiige pootmaehine. Door de kostpriishoekhouding heeft men ook gegevens verzameld over het voor- of nadeel dat men krijgt door het gebruik van de maaidorsmaohines in vergelijking met de oude methode Spr. noemt als bezwaar de ontoegan kelijkheid van het materiaal, dat het L E.I. in beperkte kring publiceert. Alen heeft uren en dagen werk om iets bruik baars te krijgen uit de gegevens. Ook in de bespreking, die op dit on derwerp volgde, kwam deze critiek naar voren. De landbouw heeft tot nu toe te weinig aan het werk van het L.E.l. ge had. Naast het bezwaar van de moeilij ke verwerkbaarheid meende men ook te noemen de geheimzinnigheid, waar mee men met de gegevens omging. Wel schijnt er in dit opzicht een kentering te komen en zal de eerste taak van het L.E.T worden aan de landbouwers de gegevens te verschaffen, die het hem MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. 97. Het spreekt vanzelf, dat dit on geluk opnieuw een verkeersopstopping op de weg veroorzaakte. Enige bereid willige automobilisten gingen terstond tot redding over. Er werd een lijn om bet rechtopstaande bootje geworpen; de lijn werd vooraan een auto gebonden en deze trok, door langzaam achteruit te rijden, toet bootje weer in zijn horizon tale stand terug. 98. Hierdoor kwam natuurlijk ook het net weer hoven water, en zie, de edele reddingspogingen bleken met succes be kroond te worden: de drenkelingen la gen er allebei, weliswaar bewusteloos, maar toch springlevend, in, als twee grote heilbotten. Een algemeen gejuich ging op, toen ze boven de watervlakte verschenen. mogelijk maken zijn bedrijf zo econo misch mogelijk te voeren Ook werd nog gewezen op het gevaar, dat de landbouw zich door het verlenen van medewerking aan de kostprijs boekhouding te veel in de kaart liet kijken. Is er bij de industrie ook wel iets dergelijks? Van bevoegde zijde werd daarop geantwoord, dat er inder daad ook in de industrie zeer intensief medewerking werd verleend aan het systeem van de kostprijsboekhouding. Wel kon worden geconstateerd, dat de industrie zelf meer profiteert van dit werk. omdat de gegevens, die de kost prüsboekhouding verschaft, meer ter beschikking van de belanghebbenden komen. O. v. Gr. (Wordt vervolgd) TONEELVERENIGING „ST. JAN", vervolg Giel. Dat heeft Godefridus niet gewild. Iedereen weet dat. Niemand wenst hem straf toe. Behalve de vader van Giel. Een toonbeeld van koppigheid. Als de boerderij, die door de familie van de Breemortel wordt gehuurd, zal worden geveild, is de oude Siegers er bij! Hij koopt de plaats en zegt de huur op! Pastoor Vogels wil verzoenen, maar zijn pogingen hebben voorshands geen suc ces. Siegers is onverbiddelijk. Tot pas toor hem wijst op liet zware verlies dat Godefridus en Marie door het verdrin ken van hun dochtertje hebben geleden. „Die is naar de hemel om het goed te maken hij Giel". Dan zwicht de koppige en eindigt de tragiek; zij (naakt plaats voor een nieuw hoofdstuk, waarin het gouden priesterfeest van de pastoor zal domineren, feest in de Peel, met zijn rijke boeren en arme dagloners. En on der lien leeft en werkt de pastoor onver moeid, gelukkig in de hoop, dat de Schepper niet te vergeefs de snaren heeft aangeraakt van zijn instrument, pastoor Vogels. Wij hebben alle lof voor het spel van „St. Jan.", die in dhr Serree een be kwaam regisseur heeft gevonden. Mevr. Keesom-Logman had 'n goede opvatting van haai' rol, welke verre van gemakke lijk was. Tot grote hoogte kwam liet drama, toen Giel (dhr Co de Veij) tij dens e enhevig onweer binnensloop, dhr de Veij gaf uitstekend spel: moeilijk was zijn taak en des te meer was de voldoe ning over liet resultaat, waarin ook dhr J Sctorama zulk een groot aandeel had. De scène, waarin na de hevige worste ling een slachtoffer viel, de reactie van Godefridus als hij ziet, dat hij een mens heeft gedopd, dat alles werd zo echt uit het leien, uit het soms zo rosse le ven, weergegeven. In die en ook in an dere taferelen zagen wij het talent, waarmede vele Texelse spelers zijn ge zegend, waardoor zij kunnen boeien en waarom toeschouwers van de overkant in oprechtheid en bewondering prijzend hebben verklaard, dat je op Texel dik wijls spel kunt bewonderen dat een soms zeer verwend stadsipubliek in ver rukking brengt. Toen wij „St. Jan." zagen acteren, dachten wij aan het. komende toeristen- seizoen. Dit stuk moet. beslist op het a.s. zomerprogramma-voor-badgasten wor den geplaatst. Dit. leent zich bijzonder goed. Ook dit stuk toch rukt kraohtig aan de gedabhte-van-de-gewone-dag. zo- ais wij hem bijna het hele .jaar door kennen, hem aak indrukloos ondergaan en onbewust beleven In deze uren kun nen wij een andere wereld zien, andere mensen, andere zeden en gewoonten, an dere (on)hebbelijkheden. Het. maakt ons rijker en soms gelukkiger. Antoon Coo- len vooral zorgt, dat je iets meeneemt van de toneelzaal zo goed als van het boek. En altijd zul je die Doruske Tim mer, schrander voor zijn doen, olijk en eerlijk, terugvinden Dhr Timmer heeft zeldzaam spel geleverd. Hij had een bij rol, maar wat kan er veel van worden gemaakt! Ieder woord was raak, ieder gebaar was raak. (Denk aan hot afbijten van z'n feestsigaarl) (Of zijn vreugde cm het toekomstige grootvaderschap!) Doch verder: dhr Jac. v. Heenvaarden had in pastoor Vogels een hem liggende creatie gevonden, voor zulk een uitbeel ding is overgave nodig Er moet van een pastoor vrede, opvoeding, medeleven, belangstelling, lof en berisping uit gaan. Door woord, maar ook door ge baar. Dhr van Heerwaaiden had een grote rol. Hij heeft het er knap afge bracht. Zo juist vernemen wij, dat dhr van Heerwaarden al in geen 30 jaar op de planken had gestaan!! Toch schroom de men niet, zijn assistentie in te roe pen, want men vroeg zicih af, wie anders de rol van pastoor moest vervullen! Na mens „Sint Jan" hulde en dank. We vergisten ons niet, toen wij schre ven, dat Doruske Timmer werd uitge beeld door dhr Juul Timmer, ook niet, als wij nu vermelden, dat die van de moeder van Marie, vrouw Verberne, werd vertolkt door mevr. Verberne— Ran. Wel toevallig! Met dhr C. Witte Witte Dzn., Schildereinde, was zij goed op dreef: een toonbeeld van zorg om Marie, en prestige-angst vanwege de machtige „men". Klauske, de knecht (dhr O. v. Heer waarden Wen., Gasthuisstraat), kon ook het zijne zeggen, hoewel hij niet erg werd geteld. Jans, de huishoudster van de pastoor (mevr. Zijm-van Sam- beek) is niet voor de poes, lees het boek maar eens. Zü had wat kribbiger, wat baziger mogen zijn. Zij was te ge schikt en dat pastoor zijn glaasje op haar bevel heeft laten staan, wilde er bij niemand in Dhr Jb. v.d. Aakster heeft meer met 't bijltje gehakt. Ja, als boer Siegers een dergelijke mentaliteit bezit, valt er niet mee te praten. Maar de om standigheden vormen blijkbaar nogal eens de mens en heel goed was zijn me tamorphose, toen de pastoor de oogst begon! Dhv H. Schrama was een zeer met zichzelf ingenomen schoolmeester. Ie der woord was de eenvoudige lieden een orakel en slechts de pastoor wist hem te temmen. Zijn optreden gaf gulle lach. Dhr C. Witte Dzn„ Gravenstraat, kon je zo ais een boer goed voor een paar ton taxeren, gevoelig voor een vleiend woord, dag en nacht in de materie ver diept, egoïstisch en in zichzelf gekeerd, eerzuchtig ook en graag DE man aan wie een pastoor dank verschuldigd moet zijn voor zulk een prachtig feest, tiet gouden jubileum van.... de pastoor zelf! Verder werkte dhr Henk Witte Pzn mee als peelwerker, die naar zijn hou ding te oordelen, zich met liet harde le ven heeft moeten vergenoegen Wij noemden reeds de vruchten van de bekwame regie. De decors waren uitstekend verzorgd (met schilderwerk van dhr Serree). Zo lag na twaalf de zaal van „Casino" weer als verweesd met zijn lege stoelen Ie wachten op nieuwe lauweren oogsten de acteurs)actrices) en voor overtuigend spel gevoelig publiek, dat Zondagavond rijker ging dan het kwam, het nam iets mee naai huis, óók: danig geschonden doosjes sigaretten. hoewel vriende lijk was verzocht het roken te laten. Ruwe huid, Schrale lippen,- PUROL verzacht en oeneettl MOTORCLUB TEXEL. Men schrijft ons: De KNMV Sportfilms worden Zater dag 12 Febr. om 8 uur in Hotel „Texel" vertoond. Niemand verzuime deze films te zien over de belangrijkste motorsport- evenementen van de laatste 2.;jaar, o.a. TT Assen, Zandvoort, Duinrell en van alle belangrijke terrein- en betrouw- baarheidsritten met als aanvulling waarschijnlijk nog een film over de landbouwjeep. Alle leden en donateurs worden met hun dame verwacht; nok niet-lden zijn van harte welkom, toet belooft een mooie avond te worden. De entree zal zo laag mogelijk zijn, zodat een ieder deze prachtige sportfilm kan zien. Houdt dus 12 Febr. uw avond vrij. Zie in het nummer \an Zaterdag de adv. TEXELSE MARKT. Den Burg, 7 Febr. 1949. Aangevoerd: 2 koeien i' 550-650. Voor de levering: 17 n, kalveren, 4 koeien. DE COCK8DORP EN OMGEVING ZA IN OPSCHUDDING. Brandweer bleek paraat Zaterdagavond om half elf wei-den c 1— bewoners van De Cocksdorp en omgi vin'g opgeschrikt door het loeien df brandweersirene. Velen spoedden zie naar de kazerne waar alles reeds in re en roer was. Drie minuten nadat hi alarm lnici weerklonken, stond de spu op de weg en waren alle mansöhappe. aanwezig. In flink tempo reed de spui de polder in, waar we onderweg van d commandant van Hoorn te horen kn j:1 gen, dat het slechts een oefening golfBl Om in de dikke mist gevaar voor mi D' teriaal en 'bemanning te voorkomei werd de snelheid iets verminderd, omde nu ook geen werkelijk brandgevaar t duchten was. In bilna een kwartier var af liet. loeien der sirene gaf de spu water op ongeveer 3 km afstand van d kazerne. In precies een half uur ston de spuit weer in de kazerne om b eventueel werkelijk gevaar dienst t kunnen doen. Alzo een prachtoefenin(ï in de late avond, die voor ieder de manschappen geheel onverwacht kwam RUNDERHORZELBESTRIJDING. Voorjaar 1948 werd in -Holland ruin 38,00(1 runderen behandeld in verban met de ninderhorzelbestrjjding, in 194 18,839. Een bewijs dat de veehouders nut inzien van de nmderhorzelbestri; ding. De voordelen zijn: rustiger in d weide, geen verminderde nielkgift ten gevolge van liet „birzen". Ook geet, prikkeldraadVerwondingen aan uier o spenen tengevolge van het angstig dooi de weide rennen. En, op stal niet meei de grote etterbuiten of pinken met som: tot 50 of meer horzelbulten op rug ei lendenen. Bovendien hebben gave hui den veel meer waarde dan horzelhuiden want juist, het beste leer wordt besoha digd door de larven. De horzelvliegen gaan niet zo liee ver van honk. Afen zegt wel dat zij nie verder gaan dan ongeveer 7 km. vavL' hun „standplaats". En waar Noordhol land voor liet grootste gedeelte door wa ni ter wordt begrensd, moet het mogelijk zijn ze in korte tijd uit te roeien. Ir o, meerdere streken zijn de horzelvlieger re gelederen al aardig gedund. pe De behandeling moet. bij wijze var Vc m spreken „huis aan huis" gebeuren. De ervaring leert ons dat de wassingen hel beste worden uitgevoerd door speciaal daarvoor aangestelde personen. Behandeling Drie krer wassen. De eerste nraai om streeks t April, de tweede wassing 1 Mei en de derde wassing in Juni. De jongste dieren krijgen ook het vroegst in hel voorjaar de horzelbulten. Hoe ouder des"' runderen dos te later komen de horzel- bulten te voorschijn. Bij de eerste rond gang dus de pinken wassen en de vaar--,' zeir, zo ook de tweede keer en de derde.,, keer pinken, vaarzen en oudere dieren.|e Dieren die geen bulten vertonen behoe ven niet gewassen te worden. Soms ziet u men zelfs in Augustus nog een oudere koe met horzelbulten. En dan is het no dig zo'n enkel geval toch ook even te behandelen. Dal lean de veehouder zelf wei doen. Zoals U weet is de bestrijding wette lijk verplicht. Alen mag geen vee met horzelbulten in de weide hebben, noch eigen vee noch vee van een ander. U moogt hei ook niet- vervoeren of doen vervoeren langs de wegen en ook niet aanvoeren op markten, tentoonstellingen of keuringen, 't Is de bedoeling van de Inspecteur om dit voorjaar steekproeven te doen om te laten controleren of de veehouders daad-werkelijk aan de run- derhorzelbestrijding hebben meegewerkt Tegen do onwilligen wordt procesver baal opgemaakt. De Gezondheidsdienst heeft derris- poeder in voorraad, verpakt in zakjes van 200 gram, voldoende voor een één malige wassing van 16 runderen. Hope lijk komt er nog een subsidie voor deze bestrijding beschikbaar. In die streken waar aan de organi satie van de runderhorzelbestrjjding nog wel liet een en ander hapert, geef ik de voormannen van de betrokken organisa ties in overweging tijdig maatregelen te nemen, zodat men met 1 April a.s. kan beginnen De Gezondheidsdienst zal u gaarne met raad'en daad terzijde staan. De Dir. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in N.-Holland, D. REAIPT. Naar het Engels 20.) Als Sue terugdacht aan haar jeugd zag ze die als een opeenvolging Van al lerlei kleine, onschuldige voorvallen, die allt n verbonden en bezield waren door de figuur van liaar moeder. Zijzelf, de kleine Sue, leek in elk beeld anders soms ondeugend, soms verlegen en soms gelukkig. Ze wist, nauwelijks, wel ke voorvallen echte herinneringen wa ren en welke alleen maar verhalen, die 'mar grootmoeder haar verteld had en die zijzelf weer van haar dochter ver nomen had. Want Mary was erg trots geweest op haar dochtertje en had al lerlei verhalen weten te vertellen over Sue's slimheid en lieve karakter, enz. enz. En f?ue had een aanbiddende lief de voor haar moeder gehad. Mary had van het leven een soort lied gemaakt, een oud, teder wiegelied. Zij was door het leven gedanst als een vlinder, maar juist haar blijheid had aan Sue's hart ten gevoel van onbezorgde veiligheid gegeven. Toen Mary was gestorven, was hot on denkbare gebeurd en 'het leven was ge vaarlijk en grimmig geworden. Will :>ringle werd grimmiger en somberder >nn ooit na de dood van zijn vrouw en ank kon hü cynisch en hatelijk.zijn tegen zijn kinderen en de mensen, die voor hom werkten. Sue die met haar zwakke handen liet huishouden bestierde. dat huis houden. dat tijdens het leven van baar moeder als vanzelf scheen te lopen was een welkom mikpunt voor zijn grauwen. En zelfs toen zü de moeilijk heden te boven was gekomen en het huishouden even goed bestierde al haar moeder had gedaan, was zij nóg niet veilig voor zijn scherpe tong En dat. alles was nu veranderd en Sue was uit de koude, grauwe schaduw in de wanne zonneschijn gekomen. Al kon Darnay hele dagen langs haar kijken of zij niet bestond zodra hij weer „wakker" was. Was hij openhartig en eer lijk als het daglicht en hij had niet anders dan uitbundige lof voor zijn huishoudster. Je doet te veel, juffer Soes, kon hij zeggen. Waarachtig je doet te veel. Wat geeft het nou of er een beetje stof in de hoeken ligt? Het is een oud liuis en voor jou alléén veel te groot. Laat de ongebruikte kamers met rust en neem niet te veel stof af. Alles wat ik nodig heb, is 's avonds een opge maakt bed en nu en dan wat eten. Dat was trouwens precies de waar heid. Darnay stelde bijna geen eisen aan het leven. Alaar Sue was van kinds been af getraind in de strüd tegen stof en spinnewebben en liet- was haar een voudig onmogelijk, naar ziin woorden te luisteren en de boei niet helder te ma ken en te houden. Daarbij lrwam nog, dat zü hei werk lieerlük vond en het deed met een warme gloed in haar hart, want géén taak, hoe eentonig of tüdro- vend ook, is vernederend als men een Koning dient. Deze nieuwe, gelukkige atmosfeer en het dagelükse contact met Darnay's geest brachten ongekende dingen ln Sue teweeg. Het was haar of ze binnen groeiende krachten begon te voelen; niet geheel bewust, maar meer zoals groei zich kenbaar maakt in een plant in de lente De rivier, die haar zachte geluiden paarde aan het klaterende wn- tersprankje, dat over het molenrad liep, was als een draad van melodie door haar leven, die het samenbond tot een harmonisch geheel zoals een rijgdraad het parelsnoer bijeen houdt. Zii hoorde die melodie de hele dag, als ze in huis bezig was, doch het was 's nachts voor al. dat ze zich meer bewust werd van het zachte geluid. Soms als ze wakker werd in regennachten, hoorde ze de zwellende stroom zgn stem verheffen en het geluid van de watersprank over stemmen en dan sliep ze weer in bij de ruisende geluiden der wateren, die de rotsblokken overstroomden. En ze werd meer en meer opmerk zaam op de vogels, die om het huis leefden. Darnay noemde haar al hun namen en vertelde haar van hun leven en ge woonten. In de kleine tuin, waarop het keukenraam uitzag, kwamen allerhande vogels om zich aan de kruimels en an der keukenafval, dat Sue naar buiten wierp, te vergasten: meeuwen en winter koninkjes, vinken en spreeuwen en ook een brutaal roodborstje, dat Sue's spe ciale vriend was geworden. Zü sprongen van tak tot tak in de oude appelboom of kropen weg in de beukenhaag, die al haar dorre bladeren nog had AVat fijn zal 't zün, als we appels kunnen plukken, zei Sue op een dag. dat ze voor het keukenraam naar de vo gels stonden ie kijken. - Appels? zei Darnay. Die zullen we niet krijgpii van die oude boom. Hij kan nietSmeer dragen. Een groot deel van zün takken is dood.Als ik een goed tuinman was, zou ik hem omhakken. Dan zij'k maar blü, dagge geen tuinman zijt, zei Sue. Ataar de heg is prachtig ver volgde hij, zonder op haar woorden te letten. diep in de ruige, bruine heggen, kruipen de vogeltjes en zeggen de Lente zal wel gauw weer komen...." Maar ze vergissen zich natuurlijk, want de lento komt nog lang niet. Ze zullen nog heel wat winterstormen moe ten meemaken, arme, kleine duvels! Ge kenit veel gedichten.zei Sue. O, ja wil je er nog een horen? Houd je van gedichten? Ik onthoud er meestal alleen maai- de gedeelten van, die ik als typisoh beeld voor me zie. Hier heb je er nog een, dat een duide- lyk beeld tekent: Het is er een van wat ze noemen, een modern jong dichter. „Waarom loop je door het land met een handschoen aan elke hand, dikke, witte liefdeloze, met een hart tot steen bevrozen?" Aleer kan ik mü er niet van herinne ren, vervolgde hü, zoals ik zeg, ik ont houd alleen maar stukken en brokken. Dit is natiiurlük een „vraag-gedioht". Waarom doet het mens het? Ze kan er een heleboel redens voor hebben, zei Sue, die helemaal in het zonderlinge -gedicht was. Ik lean er geen reden voor beden ken, verklaarde Darnay, niet één! Geel me drie goede redenen, waarom het schepsel het doet en ik zal haar voor je schilderen, juffer Soes. Sue dacht ingespannen na. Een scliil- derij van hem voor haarzelf. Ze moest redenen vinden. Misschien was ze op weg naar de kerk, zei ze. Darnay knikte Mogelijk, zei hü- Of ze kon op weg zün uaar de pastorie om thee te gaan drinken bü de vrouw van de predikant. Wacht effe Het was niét in Schot land De vrouiw van de dommenie dan. Dat hen al twee redens, mr. Darnay. Ik moet toegeven, dat dat óók een mogelükhtid is. Helemaal in orde is het. niet, want die twee redenen lüken te veel op -mekaar, zie je? Voor allebei de gelegenheden had ze handschoenen aan. Wat is je derde reden? Ook met handschoenen, zei Sue. Ze was de dommeniesvrouw en ze ging op bezoek in het dorp (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4