Cjroen TwartsJexeU in het harL, De liefde van de man gaat door de maag De meeuwen kozen een ander menu! Van dierlijk- naar plantaardig voedsel De Texelse „Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting" staat bijna aan de spits! 2»* En op cle Lcindbouwhuishoudschool leer je nog véél meer dan lekker koken V Last. van zenuwen? Knipcursus Het Hoornder raadsel GRIEP <g? ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6298 COURANT Uitgave v h. Fa Langcveld De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Vanaf het ogenblik dat de vrouw dóór kreeg, dat de liefde van de man bij voorkeur door de maag gaat. heeft zij zich op het receptenboek geworpen en daarmee heeft zij veel succes geoogst. Bij haar streven naar het ideale hu welijksleven plegen haar gedachten ook uit te gaan naar haar kinderen: zoon lief moet 'n hem liggend beroep kiezen, en dochterke moet eveneens tot geluk geboren zijn. Waar haar taak volgens de regels der natuur op het terrein van het huishoudelijk beleid zal komen te liggen spreekt het vanzelf, dat voor haar wordt uitgezien naar een goede gelegenheid om zich in de specifiek vrouwelijk rich ting te bekwamen. E11 waar zou men nu beter slagen dan op een huishoudschool temidden van het leerrijke materiaal! Is het een wonder, dat deze scholen druk bezocht worden Welk instituut zou in groter behoefte voorzien? Is het een wonder, dat wij op Texel reeds lange lijd hebben uitgekeken naar de stichting van een eigen huishoudschool? Gelukkig behoeft ons geduld niet zo lang meer op de proef te worden ge steld. want 1 September hoopt men de nieuwe school in gebruik te kunnen ne men: de ambachtslieden kunnen ieder ogenblik aan de slag gaan, want het Departement van O.K.W. heeft dezer dagen toestemming verleend tot gun ning van de houw. Uitvoerder is de fa .1 Botman te Wervershoof, die inschreef voor f 63.900.. Zoals hekend, was zij niet de laagste inschrijf ster, maar door ver schillende factoren werd haar toch de bouw opgedragen. Door bemiddeling van het Arbeidsbureau alhier zai, in overleg met deze firma zoveel mogelijk liet werk door Texelse ambachtslieden weiden uitgevoerd. De electri9che in stallatie wordt, door de firma Jan Agter verzorgd. De opening van de school zal een hoogtijdag betekenen voor onze Texelse adspirant-huisvrouwen. Een hoogtijdag ook voor de adspiran't-huisvaders! In hoeverre wij, vóór de ernst des (huwe lijks-lieven» ziclt doet gelden, waarde mogen hechten aan het Iniishouddiplo- ma is door ons nog' niet aan de practjjk getoetst, maar gelet op het feit, dat voor de jeugdige Texelse boeren het verschil in geregistreerd" en „ongeregistreerd" zonneklaar is, durven wij aannemen, dal ook de toekomstige huisvrouw, die in 't bezit is van liet huishouddiploma, een grote voorsprong heeft op haar vrien dinnen, die zonder zulk een praediraat door het leven moeten. Wij weten wat het V.V.V. schildje straks voor de pensionhouder gaat be tekenen. Dat zal de toerist zeggen: hier kun je zonder blikken of blozen aan ta fel schuiven, hier kun je in volledige overgave tussen de lakens kruipen, wel nu, het meisje, dat straks kan pronken met het genoemde huishouddiploma. zal eveneens een vertrouwde indruk maken, de garantie geven, dat men niet be schaamd zal worden in haar culinaire kennis! In venband met de gunstige berichten inzake de te bouwen school hebben wij een onderhoud gehad met de voorzitster van het dagelijks bestuur, mevrouw V. de Wijn-Jonker, die o.a. meedeelde, dat de school een honderdtal meisjes zal kunnen plaatsen en dat er bovendien gelegenheid zal bestaan voor oudere da mes om zich verder te bekwamen in liaar mooie „vak" waarin men feitelijk nooit uitgestudeerd raakt. Deze landbomdmishoudschool wordt geen z.g. „elite"-sohool. Heel Texel kan er zijn jeugd laten leren, zo goed als de M.U.L.O.-sdhöol ook een onderwijsin stelling is, waar wij alle „rangen en standen" vertegenwoordigd zien. Het algemene karakter van de huishoud school springt vooral in het oog, wan neer men. bemerkt, dat alle mogelijke landbouworganisaties en landbouwbon den, Neutraal, Booms-Katholiek en Pro testants in haar vertegenwoordigd zijn. Volgens het bestek moet de school 1 September geopend kunnen worden. De ze datum is gekozen met het oog op leerlingen, die op dat tijdstip zes klas sen van de lagere school hebben door lopen en dan een prachtige aansluiting 7.0N, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 19 Febr. op om 7,46; on der om 6,02. Maan: 20 Febr. L.K.; 27 Febr. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 19 Febr. 1,14 en 1,34 20 Febr. 1,67 en 216. 21 Febr. 2,48 en 3,14 22 Febr. 3,59 en 4.38. 23 Febr. 5,36 en 6,17. 24 Febr. 7,05 en 7,36. 25 Febr. 8,10 en 8,33. UT" 055?vV .meer tijd door practisch werken geeft feestelijke gedachten en die accentueren wij met een vrolijk ja pon netje. (Cliché RKO-studio) vinden als overgang naar de huishoud school. üns werd gewezen op de grote be langstelling. die er reeds eerder bestond voor een op te richten huishoudcursus, welke gedurende twee dagen per week zou worden gegeven. Men had toenter tijd een cursus op het oog voor oudere meisjes, t.iv. voor de leeftijd van 16 jaar en ouder. Uit Oosterend wilden wel 30 meisjes deelnemen, uit Den Hoorn 17, En dat was nog maar een steekproef in twee onzer dorpen. Aan die cursus zou één 'dag onderwijs worden gegeven in het kokm en één dag in de naaivakken. De plannen omtrent deze te stichten hulpsehool namen reeds vaste vorm aan toen de Inspectrice van het huishoud- onderwijs met een voorstel kwam inzake de stichting van een noodgebouw. Hier voor zou 'n barak van het vliegveld in aanmerking komen. Die leek inderdaad geschikt, maar liet. opknappen en in richten etc. zou een dertigduizend gld. vergen, zodat men van dit plan afzag. Toen de 'Inspectrice vorig jaar zomer opnieuw ens eiland bezocht, deed zij de verheugende mededeling, dat Texel in aanmerking kwam voor een nieuwe school! Ihi thans zijn de voorbereidende werk zaamheden zo ver gevorderd, dat iedere dag kan worden begonnen met de bouw van de school, die zoals bekend, zal ver rijzen aan de Ennmalaan-hoek Haffeler- weg, een terrein, dat prachtig op het zuiden is gelegen. Wie de zes klassen van de lagere school heeft doorlopen, kan zich laten inschrijven als leerlinge. Daardoor koml dus de verplichting tot het doorlopen \an de zevende klas te vervallen Op de huishoudschool wordt in de eerste klas lil. ook lager onderwijs gegeven aan meisjes, die nog leerplichtig zijn. De school verwacht uiteraard de grootste toeloop van nog leerplichtigen. Wie de cursus, welke 2 jaar duurt, met vrucht heeft doorlopen, ontvangt 'n schooldiploma. (Slot volgti. Mij'nhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen.» Bij het streven van de kerk, om wat dichter bij liet gewone leven te komen siaan en een stukje sociale verantwoor delijkheid mee te dragen, zijn er bij de Doopsgezinde Gemeente enkele plannen in de maak, waardoor weer iets van het oude ideaal levend wordt, dat een ge meente niet slechts geloofsgemeenschap maar ook werkgemeenschap dient te zijn Het bekende gezegde van Jacobus: zjjt niet alleen hoorders, maar ook daders des Woords, heeft op deze aarde altijd een moeilijk bestaan gehad, vooral bin nen 'het protestantisme dat al te gemak kelijk zijn banden met de maatschappij heeft gevierd tot schade van kerk en maatschappij beide. Deze "wat zwaar wichtige inleiding doet wat komisch aan bij een zo practisch itts als een knipcur sus maar juist, de scherpte van de tegen stelling voor onze tegenwoordige opvat ting, bewijst in wat voor ijle hoogten de kerk zetelt. We zijn er zeker van d^t de cursus in een behoefte voorziet. De cur sus is bedoeld als onderdeel van jeugd werk in de Doopsgezinde Gemeente, maar als er plaatsen over zijn, zijn be langstellenden welkom. V. Het wordt daar aan Den Hoorn, m'n vrinden. Toch werkelijk een beetje grijs. De snoodaard, die die streken uithaalt, Hij moet qevat, tot elke prijs. Het is toch inderdaad krankzinnig Dat nu reeds voor de vijfde maal De centen worden weggestolen. Het is gewoonweg een schandaal. Heeft Texel geen politiehond meer, Die eens zon voetspoor na kan gaan? Zó uitgestrekt is toch Den Hoorn niet, Er moet nu toch iets aan gedaan! Gewis, men kan de deuren sluiten, Maar daarmee heeft men toch de dief Nog niet ontmaskerd en in handen, En dat is juist de grootste grief. Want in een kleine dorpsgemeenschap, Zoals Den Hoorn er ook een is. Gaat het dunkt mij op deze wijze, Toch op de duur een beetje mis. Men zou elkander gaan wantrouwen, Er wordt cjeqist en druk gepraat, En mogelijk wordt de verhoudinq Zodoende onderling geschaad. Daarom is 't wens'lijk dat de dader Heel spoedig wordt qearresteerd, En oan Den Hoorn de veiligheid en Rust en vrede wederkeert. HUIB DE RIJMELAAR. NAAR ENGELAND AFGEVAARDIGD Onze plaatsgenoot, de heer A. Lap, W. H. zn., is door de afd. Scheepsbomv- kunde van de Tedhnisdhe Hogesdhool te Delft afgevaardigd naar het wereldcon gres in Engeland, waarop uat elk land een student-scheepsbouwkundige als gast van de British Council vertegen woordigd zal zijn. De excursie duurt drie we'ken. gedurende welke periode verschillende Engelse scheeps werven, o.a. die van Suntherland en Glasgow zullen worden bezocht „De schade, die veroorzaakt wordt door allerlei vogels wordt steeds groter. Schade door kraaien, mussen en duiven kennen we al vele jaren, maar op 'l mo ment komen daar nog bij spreeuwen en meeuwen. De meeuwen schijnen hun le venswijze te veranderen en zij gaan in plaats van dierlUk voedsel steeds meer over op plantaardig voedsel". Aldus schrijft de heer C. van Groningen, hoofd assistent van de Bedrijfsvereni ging ln zijn Jaarverslag. Vorig jaar zonden wij op verzoek van een onzer leden een door hem gedoode meeuw naar Wageningen. Bij onderzoek bleek dit dier meer dan 220 graankor rels bij zich te hebben. Naast de directe schade moeten we waarschijnlijk ook nog rekenen op schade door vermenging die kan optreden in percelen voor keu ring bestemd graan. De meeuwen heb ben nl. de gewoonte hier en daar zgn. braakbalk-n te deponeren en we moeten rekening houden met het feit, dat deze korrels gaan kiemen en vermenging doen ontslaan. Ook de schade, door meeuwen ver oorzaakt begint onrustbarende vormen aan te nemen. De meeste landbouwers geven er de voorkeur aan het met win tergraan bezaaide land niet meer te eg gen. Maai- deze methode van werken be gint groie schade op te leveren, doordat de spreeuwen het op deze wijze bewerk te land bij voorkeur uitkiezen als eet kamer. Dil is vooral het geval wanneer liet zaaien gebeurt op grond, die een paar maal beregend is. De zaaivoren blijven dan open staan en liet kost niet De Dinsdagavond in Hotel „Texel" gehouden 12e jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting" is uitstekend geslaagd. De belangstel ling voor haar werkzaamheden was groot en uit de verschillende rapporten bleek, dat zij het afgelopen jaar weder om prachtig werk heeft verricht. Hel verslag van dhr Van Groningen domineerde en natuurlijk zal het in ge deelten in de Texelaar worden opgeno men. Dag en nacht is de ver. bezig om het technische peil van de landbouwbedrij ven te verbeteren. Gestaag komt men waar men wezen wil: op de hoogte, van- vaar men een juist inzicht krijgt inza ke de wijze van werken. In het „Land'bouwverslag van N.-Hol- land" zien «ij, dat Texel een uitstekend figuur slaat t.o.v. de andere 14 vereni gingen in onze provincie, want op de WSeringermeer (525 leden) en Ileerliu- gowaanl (322 leden) na, heeft zii de meeste boeren in haar organisatie ver enigd. Er is dus alle reden om straks het ]2'/i-jarig bestaan feestelijk te vieren! De heer C. J. de Dugt heette de 73 aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder Mr. Rëhorst, die in zijn functie \an burgemeester, tot dusverre alle jaarvergaderingen heeft bijgewoond. Wij staan voor zeer moeilijke tijden, aldus de voorz. Dat kan men al goed be merken. Een gunstige uitzondering maakt tot nog toe de melkveehouderij, maar de andere sectoren ondervinden reeds de terugslag. Hoe kunnen wij de moeilijkheden te gemoet treden? In de eerste plaats door maatregelen van hogerhand Daar de wereldmarktprijzen al lager worden, ko men onze productiekosten te hoog te liggen, waardoor export niet mogelijk is. Wij moeten dit probleem oplossen door kostprijsverlaging en productieverho ging. In deze heeft de Voorlichtings dienst een grote taak. De regering heeft dan oök kapitalen uitgetrokken ten behoeve van deze dienst, Wij gaan in de goede richting. Een tegenslag is aardappelmoeheid en wat daarvan het gevolg zal zijn kunnen wij thans nog niet bekijken. Vast staat, dat hoe min der er teloor gaat, 'hoe beter wjj er zul len komen. Wij moeten grote waarde hechten aan wat onze assistenten doen en hun volop gelegenheid geven hun productiviteit op te voeren. Spr. wees-ook op de rol, wel ke de mechanisatie speelt Ten slotte wekte hij op, de ver. te bljjven steunen. Na lezing der notulen bracht de lieer J. Hoeper zijn jaarverslag uit. Daaraan ontlenen wjj: Buitengewone hooiopbreugst. De weersomstandigheden waren in tegenstelling tot 1947 zeer gunstig. Ben vrij voorlijk voorjaar. De groeiomstan- digheden in de loop van de zomer wa ren zowel voor het weiland als voor het bouwland zeer gunstig. De periode van droogte was weinig hinderlijk. De hooi oogst was buitengewoon goed voor wat betreft de opbrengst. Wel zal hier en daar de. kwaliteit wat hebben geleden door een vrij langdurige periode van re genachtig weer. De dorsresultaten wa ren gunstig en in vele gevallen uitste kend. Ook de teelt van vlas, waardoor de belangstelling op ons eiland üi het afgelopen jaar byzonder groot was, verliep gunstig en de resultaen zul len over het alg. niet tegengevallen zijn- Bij de vlasteelt en hij de verbouw van graan werd rijkelijk gebruik gemaakt van de chemische onkniid'bestrijding en dat ging zo goed, dat lüeraan in de toe komst wel grote aandacht zal worden geschonken. De aardappelverbouw die hier een be langrijke plaats gaat innemen, was wat de opbrengst en de groei aangaat zeer goed. Helaas heeft bij dit product een zodanige prijsval plaatsgehad, dat veel al van een lonende teelt geen sprake meer zal zijn. Een groot deel van de pro ductie moest tot veevoeder worden be stemd en naar liet zich laat aanzien zal van de nog aanwezige hoeveelheid een belangrijk deel dezelfde kant uit gaan. Dp mogelijkheid om op die wijze hel produet tot hogere waarde te brengen is ongetwijfeld aanwezig, maar het is de vraag of ieder bedrijf zich hiertoe vol doende leent, terwijl de kwestie van een grotere kapitaalsinvestering vermoede- cïelijk in zeer veel gevallen een belang rijk woord zal meespreken. Wij konden voldoende voederbieten op de bedrijven oogsten, zodat de ruw- voederpositie gunstig was. Waar daar naast de toewijzing van krachtvoer be hoorlijk is, is de voeder positie van liet gemengde bedrijf zeer goed geweest en stak zij gunstig af bij voorgaande jaren. Daardoor was de melkopbrengst uitste kend, zodat het uiteindelijk financieel resultaat gunstig weid beïnvloed. De veeprjjzen handhaafden zich uit stekend en er bestond een vrij grote be veel moeite om op dit land de graankor- i el te vinden. Op vers geploegd land heeft men veel minder last, maar dit geeft weer andere bezwaren We menen dan ook niet anders te kunnen doen. dan voorlopig (heb advies te geven, dat wintergraan, gezaaid op beregend land. nageëgd moet worden. EEN WONDERBEEST. UI d krant even kwam kijken. Een wonderbeest zou zijn eerste dresuur- lessen ontvangen. Wij zijn er lieeiigeto- gen, maar wij bleven toch maar op vei lige afstand, toen liet mirakel uit zijn hol te voorschijn kwam. Hoe die dres seur het. voor mekaar krijgt, mag Joost weten. „Dat moeten er méér zien!" zei dhr C. Mets, die Zaterdagavond in „Ca sino" me' zijn turners voor het voet licht komt. Wij hebben toch een afwis selend programma! Wij zijn beniewd hoe de reactie van de zaal zal zijn!. Sanapirin verkort de ziekte- dagen. Tabletten 40 eo 7? er, langstelling voor het Texelse vee bij de aankopen voor export en landbouwher- stel. Het feit, dat de Texelse rundveestapel Iii 1918 geheel tbe-vrl] is gemaakt, beeft helrop ongetwijfeld zijn Invloed doen gelden. De uitkomsten van liet schapenliouders- bedrijf waren ook in 1948 niet bijzonder gunstig De lammerenprijzen gedurende de zgn. grote lammereimiarkten waren van dien aard, dat van een lonend be drijf geen sprake was. Wel waren de prijzen van fokschapen en ook die van de in het voorjaar gebo ren lammeren in de nazomer en begin van de'herfstzeer goed, doch waar over liet algemeen de schapenbedrijven zich niet lenen om de lammeren langer dan tot de leeftijd van 6 weken aan te hou den, zullen maar weinigen hiervan heb ben geprofiteerd. De vrjj gunstige uitkomsten van het melkveehouderijbedrijf en de vrij hoge prijs, die in de natijd voor het wolvee kon worden gemaakt, zal vermoedelijk tengevolge hebben gehad, dat een be langrijk aantal schapen van de bedrij ven zal zijn verkocht naar elders en de schapenhouderij hier dus nog meer aan belangrijkheid za! hebben ingeboet Sec-r. gewaagt met voldoening van het feit, dal de ver. onder de Texelse ooeren grote belangstelling geniet Als adviserend bestuurslid werd dhr F. Swart, veearts, benoemd. Dhr De Lugt zou aanvankelijk zijn functie van voorz door omstandigheden hebben neergelegd, maar door de be noeming van een wnd. voorz., dhr A. Dros Bzn, zette d-hr De Lugt zijn func tie voort. Secr. roemde liet werk van de drie as sistenten. De leiding berustte uiteraard hjj de assistent Van Groningen, die door zijn grote ervaring gepaard aan een bij zondere belangstelling voor alles wat verhand houdt met het boerenbedrijf, de hiervoor bij uitstek aangewezen per soon is. Er bestond prettige samenwer king tussen de assistenten en het hoofd der 1. landbouwschool, dhr Laan, zome de met de cultuurtechnische dienst, be iast met de voorbereiding van de ruil- verkaveliitgsplannen. De lieer van Groningen werd be noemd tot hoofdassistent ais zodanig zal hij zich, als de omstandigheden dit mogelijk maken, in de standplaats van de Landbomvcoiisiilent moeten vestigen Hoezeer wij ons verheugen over de pro motie, 'net a s. vertrek van dhr Van Gro ningen betekent voor onze ver een ver lies, al weten wij, dat hij Texel niet zal vergeten en hij door zijn benoeming niet geheel voor onze ver. verloren za] gaan daar onze ver. ook tot zijn werkgebied zal behoren. Dhr Joh. de Graaf M.Wzn., „Weiiust" bradht 't fin. verslag uit: Ontvangsten l' 6,369,70, uitgaven f 5,216,60. Saldo f15316. Saldo 1947 f 1,555,25. Totaal f 1,708,35. De rekening was door de he ren H J. Timmer en P. Kikkert, Zuid- haffel, in orde bevonden. De penningni, ivordt dank gebracht. Bestuur. De verkiezingen hadden een vlot verloop: dhr Joh de Graaf en dhr Jb. Roeper werden met grote meerder heid van stemmen herkozen, terwijl in (Zie vervolg pagina 4.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1