Cf roen Twartsjexels in het hart., ^mmC-r I Populair programma bracht „D.E.K.' groot succes Razende storm leed nederlaag De Lepelaars zijn weer terug Friese toneelgroep trad op in „Casino" Toneelvereniging „Herleving" herleeft Biljartkampioen door H. C. Ran onttroond WOENSDAG 2 MAART 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6301 COURANT Uitgave v.h Fa Langeveld De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 Tel l l Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotrerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Sinds Dec. hebben nl.j geen en kele keer met een volledige bezetting kunnen repeteren", zegt de heer li. D. Bouwsma, als hl.| hei werk erop heeft zitten. En een goed stuk werk ook, want muzlekver. „D.E.K." van Den Hoorn heeft Vrijdag- en Zaterdagavond veel succes geoogst in „Loodsmanswelvaren". De uitvoering van Vrijdagavond werd ook bijgewoond door de heer en mevr. Rehorst, die door de voorz., dhr A. Smit in het bijzonder verwelkomd werden. Weet u, waarom wij vooral met vol doening op deze avond terugzien? Om dat de keuze van de nrs. zo uitstekend is geweest. Een echt populair program ma. Daar moeten wij heen. Muziek door het volk en voor liet volk. Muziek, die we begrijpen kunnen, gaat spreken, gaat boeien en belangstelling wekken. Aan de populariteit van zijn program ma's heeft hv. ook de vermaalde, bege nadigde organist Feike Asmn zijn repu tatie te danken. Het is best. mogelijk, dat Piet van Egmoud beter speelt dan As- ma, maar wie trekt in Amsterdam en alom in den lande volle zalen? Volle kerken? Feike Asma. En waardoor? i Door te geven wat het publiek kan ver werken. Zo leert men de muziek waar deren En die kant moet hel ook op Texel 1 heen. Deze opmerkingen kwamen ons uit de pen door de gedachte aan het vierde j nummer van het door D.E.K. verzorg- de programma en wel „Noces d' Or", een suite in vijf delen van Del'haye. De- ze suite is gecomponeerd Ier gelegen heid van de gouden bruiloft van een echtpaar, dat bevriend is met de compo nist. Wij maken het grote feest van be gin tot einde mede: eerst naar de kerk, waai- de klokken vroljjk beieren. Wij trekken mee naar de plaats, waar het huwelijk zal worden ingezegend, de stoet schrijdt, voort onder de klanken van '11 triomfmars en in de kerk zet liet orgel met koraahmiziek in Een koor neemt de muziek over en daar bovenuit verblijdt zidh de violist (Dick Slegïi). Dan gaan wij feestvieren, waarbij de oude bruide gom niet kan nalaten z'11 gevoelens van dankbaarheid in de kleur der muziek om te zetten (Midhiel Witte, trombone), waarop zijii bruid haar ontroering niet langer kan verbergen (Jaap Koopman piston) en in zoete tonen haar geluk iaat weerspiegelen. Het feest duurt voort, totdat de Westminster met drie forse indrukwekkende slagen de morgenstond aankondigt en het gezelschap met ge juich doet besluiten De inhoud van dit stuk stond uitvoe rig vermeld op het programma. Goed gedaan! Nu kon men thuis, vóór de uit voering dus, dit nummer in zioh opne men en zodoende de muziek des te be ter verwerken en genieten. Wij zijn met opzet langer dan gewoon lijk bfj een onderdeel van een program ma blijven staan. Omdat we nog eens willen onderstrepen de grote waarde, die er ligt in een goede voorlichting. Wij leven in een wereld, die vol is van voorlichtingsdiensten, welnu, ook op 't gebied van de muziek kunnen wij deze niet ontberen. Maar verder: op dit zware stuk volg de nog een moeilijke opdracht, nl. een danssuite, naar oude «ijzen uit West- Friesland. Ook voor iedereen te ver staan Als w ij spreken over „zware stukken", wil dit niet zeggen, dat de overige nrs. na enkele repetities onder de knie zit ten En i-ooral niet onder een directeur als dhr Öbuwsma, die de puntjes op de i wil hebben! Zo getuigde elk nummer van ernstige studie. De Danssuite zal als vrij nr op het a.s. concours worden geblazen. Succes er mee! Een goed begin vormde de opening met „Engelandvaarders", een pittige mars, (lie gevolgd werd door de ook heel goed vertolkte „Krönungsmars", uit de opera „De Profeet" van de be kende componist G Meijerbeer. Andante in G van Batiste, arr. G. Moll, lCfende zich bijzonder goed voor verklanking in Loodsmansavelvaren" dat nu eenmaal niet op fortissima is be rekend. (Maar voor een enkele uitvoe ring per jaar kunnen wij nu eenmaal geen concertzaal laten 'bouwen!....). Ook de Gladiator van Sou-sa, arr. P. .1 Molenaar, weid keurig uitgevoerd. De selectie uit De Vogeikoopman van C. Zeiler is altijd een succes, na aanpakken tfn doorzetten op de repetities. Ernst August heette de mars (H. L. Blanken burg! waarmede werd besloten. De Huis-Tiran. Dat was de titel van de klucht in 2 bedrijven, die 11a de pauze weid opge voerd. De traditie getrouw hadden eni ge leden van het corps de instrumenten verwisseld voor de pruik en ook op die manier wisten zij te boeien. Jh. Kil.jan was een gepensioneerde kolonel (die de hele mobilisatie had meegemaakt en daar zeer trots op was). Hij is gehuwd. (Edhtgenote Jamde Pool), maar zijn wil is wet en zijn dochter, (mej. Rita de Bruin) v, oidt door hem erg gedwars boomd: ze had amper haar voet gezet op de weg naar liefde en geluk, of die tiranniserende papa ging zich er mee bemoeien. Hij daagde iedere jongeman, die zijn dochter ten huwelijk wilde vra gen, uit tot een duel en vervaarlijk stond hij dan met zijn sabel te zwaaien. Mr. Wittcihol (Gewit Kil.jan) verzamel de leeuwenmoed en drong door tot de aparteinenten van de kolonel die hem 't kippenvel bezorgde en op de vlucht dreef. Meer succes had „Jan", (Gerrit Coevert), die het hart van de dochter veroverde en door Baohus tot oersterke daden aangespoord, de kolonel in de lu ren legd". Er werd heel aadig ge speeld. De giappige scènes Kikten gulle lach uit, waarbij ook dhr D. Pool weer veel succes had NAAR DE WINTERFLORA Vandaag start een uitgebreid gezelschap bolfenkwekens voor een trip naar de Winterflora in Haarlem. De belangstelling is groot, Dank zij de TSESO-service wordt er weer een nacht boot ingelegd.' HARD NODIG De Verenigde Texelse Beurtschippers gaan Tiet bouwen van „bedrijfsruimten" aanbesteden. Zoals destijds in de verga dering van de gemeenteraad werd me degedeeld. is daartoe grond gekocht aan het Schildereinde.' De belangrijkheid van het bedrijf vereist urgente uitvoering en vooral met 'het oog op -het a.s, toeris tenverkeer hopen wij, dat liet wenk tij dig opgeleverd kan worden. De Beurt* vaart vervoert zomerdag vele honderden fietsen, dit wegens gebrek aan opslag ruimte bij de haven aan weer en wind werden bloot gesteld. Ook t.a.v. de ex portgoederen zal het gebouw in een grote behoefte voorzien. „Daar gaan de lepelaars!" Het was de enthousiaste uilroeo van een Texelse schapen boer, die de laatste hand legde aan een gerestaureerde „tuunvvoaJ". Hij was daar bc/ig in die schilderach tige omgeving van schapen boeten, lonf- lioutbos.jes en heuvels. Maar ineens was ik hem vergeten, want onder de violette voorjaarshemel vlogen drie lepelaars in hun typische vlleghauding nek en poten lijnrecht gestrekt met fikse vleugelslag naar de poledrs in het noor den van ons eiland. Waarom ik niet naar de pen heb ge grepen, toen ik vorige weck reigers zag rondstappen? Kieviten zag wieken? Lammeren zag huppelen? Eenvoudig, omdat zulks lang niet alles zegt: die lammeren zijn ontijdig geboren, 111 ie der geval veel le vroeg op do wereld ge zet, vele reigers cn kieviten zijn nooit op de trek geweest Dij dit zachte win tertje. maar de lepelaar, die ieder jaar in September starten voor een duizenden km. lange v lucht naar het gebied van de .N'tjl. keren prompt op tijd op hun nesten in ons land terug, altijd enkele weken voor de kalender van voorjaar gewaagt. Hun verschijning maakt de ornitho loog enthousiast omdat zij bovendien de elite der vogels zijn Wij mogen aanne men. dat de vogelkenners smakelijk heb ben gelachen, toen zij dezer dagen in verschillende dagbladen als groot nieuws lazen, dat de reigers „weer" ge zien waren, ach misschien waren het dezelfde, die in Januari d.a.v. nog op Texel of ander vogeloord waren gesig naleerd. En ten slotte: wat is een reiger! Zet er een in iedere boeresloot en 11 houdt er nog duizend over. De lepelaars daarentegen is een bijzondere figuur, '11 zeer zeldzame vogel. Het is niet ge waagd hem de zeldzaamste vogel van Europa te noemen. In ons land broc-dt Dij slechts en bovendien in gering aantal in het Xaardermeer, in het Zwanenvvater (bij Callantsoög) en op Texel. En wat Europa betreft, broedt hjj alleen in Hongarije, Spanje en Neder- ICXtlSOIE COURANT land De Texelse kolonie telde vorig jaar 100 paren. Het is de trots van iede re Texelaar in is het te verwonderen, dal de v ogelvvachter die de lepelaars mag beschermen, zich drie rangen hoger acht dan collega's, die over een meeu wen- of sternkolonie (vogels die bij dui zenden en liefst op een kluit bivakke ren), de scepter zwaaien? Dezer dagen heb ik de vogelwachter van hel reservaat der lepelaars ont moet. Neen, zc waren er nog niet. ze waren nog niet neergestreken tussen 't dichte riet van zijn domein, ze zwierven nog rond in polders en kreken, maar ie dere dag kunnen ze aan het bouwen van hun nesten beginnen. Dan wordt 't terrein rondom de duinmeertjes, door de lepelaar ieder jaar opnieuw uitverko ren, verboden gebied, ook voor de vogel- wachter, (iie „zii'n" vogels slechts met de prisma kan observeren. Ja, ook voor hein gaar, ze op de wieken! Zijn ze werkelijk zo schichtig? Slaat de angst 'hun werkelijk om liet Dart als een mens hun woningen nadert? Is het niet louter een vorm van door- drijveiij van: óns behoort de Muy en geen ander? Of staan ze daar werkelijk als toonbeelden van achterdocht tussen het wiegende riet te gluren? Enfin, de vogelw achter neemt het ze kere voor het onzekere door óók op een veilige" afstand te blijven en dat niet alleen voortdurend gaat zijn wakend oog rond, speutend naar de rakker die de bordjes „verboden toegang" her ft durven negeren of speurend naar een verdwaalde toerist, die, geïmponeerd door liet natuurschoon, „vvenkelijk geen erg" in het tot hiertoe cn niet verder heeft, gehad. W. Voor ten vrjj talrijk publiek lieefi de toneelgroep van de afd. „Texel" van de Fryiske Krite, Woensdagavond in Casino een opvoering gegeven van „Oan de kant fan de mar" (Aan de kant van het meer), een toneelstuk in vier bedrijven. Het bestuur had ook niet-Friezen tot bijwoning uitgenodigd, maar het groot ste deel van het auditorium bestond uit „emigranten". Daaruit mogen vvjj even wel niet opmaken, dat het geen koek en ei is tussen de twee volksgroepen, dat weten wjj allemaal wel! Maar wij schrij ven 'het matige bezoek toe aan het meer dan overladen winterprogramma op liet gebied van toneeluitvoeringen. Het zou aanbeveling verdienen, als de diverse besturen van onze amusementsvereni- gin'gen overleg pleegden b;j het indelen van hun programma Iedere ver. is daar mede gehaat Het voorkomt angst voor financiële debacles met alle onaange naam gevolgen daaraan verbonden. De inhoud Het speelt in de crisisjaren. Boer Sy- bouts -gaat er onder door. Zijn plaats wordt verkocht en hij komt. nog een 700 gulden te kort, de rente van de hypo theek. Telkens k'omt de rentmeester hem manen, maar waar niet is.... Die rent meester heeft en aardige dochter: die heeft omgang met de zoon van de boer, voormalige boer! De rentmeester prest haar de verloving te verbreken. Zij schrijft hem af, maar Amor behaalt ten slotte toch een glansrijke overwinning, daar Kan geen leger weerspannige rentmeesters tegen op. Het spel. Van de spelers vielen op mevr. L de Wolf-Van Zandbergen dhr R. Berken bosch en mej. W. v.d. Molen Dhr A. Flokstra cn S. Bakker voldeden ook goed. Verder traden op de dames M. v. d. Zvvaag en B le Noble-Wijngaarden en dhr L. v.d. Veen, Sj. Hoekstra en P Oosterhaven. m De dames weid aan bet slot met bloe men gehuldigd. Er was ook een bouquet voor de pianiste, mevr Craanen-Hemel- i'ij'k De heren hadden een kistje siga ren verdiend, maar de voorz., dhr O G'oënga, moest, hun teleurstellen! Vergeten wij niet te vermelden de Sympathieke woorden, gesproken tot de grimeuse, mevr. A. v.d. Meulen-FIens, die ook niet bloemen weid gehuldigd, maar, ja. als je altijd achter de cou lissen werkt, loop je ook zo weinig in het (verslaggevers) oog Evenveel dank werd gebracht aan de regisseur, dhr Apma, die ook eer van zijn werk had. Met iiet zingen i.ni „Heitelofln" weid besloten. Getracht zal wenden met de krites Enichuizen en Wierin'gen contact te leggen voor heropvoeringen van dit to neelstuk. Wij wensen het gezelschap veel succes aan het Vasteland! INGEKOMEN PERSONEN. Johanna E. Diederiks v Oalianteoog, Duinweg 19 n. Oudesehild 226. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje Heilik es v. De Waal 54 naar Heiloo, Holleweg 61. Event Stevens en gez„ v. Warmoesstr. 30 11. Hoorn. W. Barendzf.tr. 106. Jan W C. Bonne er. gez v. De Koog 21 11. Hoorn. W. Ba- reiïdzstv. 16. Jan Borgman v. De Koog 159 11. A'dam, Hugo de Grootkade 66 III. TEXELSE MARKT Den Burg, 28 Febr. 1949. Aangevoeld: 2 koeiep f 475-650; 11 biggen f 55-70 Voor de levering: 30 11 kalveren. Maar het water spoelde al tussen puinhopen van het Eierlandse Huis „Laten wij hen niet al te veel ver wennen" zeiden de weerqo^den, „een ouwerwetse storm zal ze tot de nuchte re werkelijkheid teruq roepen!" En het plan v/erd uitqevoerd: de hoog gepre zen maand Februari heeft de rol van zijn opvolqer Maart overqenomen en is qeducht met zijn staart gaan roeren na dagen van zulk schoon weerdat meni- qe huisvrouw reeds was overgegaan tot inspectie van haar schoonmaakattiibu- ten. En nu wij een en ander overpeinzen, klettert ineens een fikse haqelbui op de ruiten en verdrijft deze een ondertrouwd kauwenpaartje, dat al ernstiq met zijn uitzet aan het slepen was, uit een hoge boom van het park. Mal kakelend zei len de voqels omlaaq naar de luwte van een klein huisje, met zachte rode pan nen. Maar die haqel is nog het erqste niet: het heeft qestormd, qeorkaand bij na en toen Zondaqavond het wilde ge rucht de ronde deed, dat het lanq niet pluis was aan de N.-O.-punt van ons ei land, dat die dijk daar wel eens kon be zwijken, tja, toen zijn we nog eens pools hoogte gaan nemen, want, al was het een qerucht, een Texels qeruchtd) je kon nooit wetenIn zo'n qeval hanq je meteen aan de telefoon: de immer vive telefoniste bracht ons onmiddellijk in contact met opzichter L. van Hoorn de De Cocksdorp. Wij tioffen hemzelf thuis, doch be leefdheidshalve hielden wij de hoorn nog even in de hand en vroegen: „We vernamen, dat het er niet al te best voorstaat met de dijk, houd-ie het?" „Ik kom er zojuist vandaan (Zondaq avond half elf), er is eigenlijk niets loos. Wel veel water, maar dat zakt al" „Toch heeft er dit seizoen nooit zo'n he vige storm gewoed en pal op de kust!" Inderdaadeen deel van de weq naar de vuurtoren stond onder water en dat spoelde ook tussen het puin van het voormaliqe Eierlandse Huis!" De wind nam toen al in kracht af, 't water was al een meter qezakt en de opzichter kon uitrusten van een qrondi- qe. vermoeiende inspectie. Voor zo'n storm koop je niet veel, de natuur is weer verscheidene daqen van streek. De jutters waren echter in hun sas: de wind stondprachtiq. Zondaq avond was er evenwel nog weinig van hun gading op het stiand geworpen en toen verwachtte het qilde ook niet veel bijzonders meer, want als na een drie- daaqse siorm nog geen noemenswaar dige „buit" naar de kust is gekomen, weet de vakman wel, dat de kapiteins zo wijs zijn qeweest, de bui af te wach ten. Op de Waddenzee stond de zee ho ger dan ooit en het was Zondagavond voor de Texelse boot een hele toer om in Den Helder te meren. Er moest een stellage worden qebouvyd om de passa giers aan wal te brengen, want 't schip laq wel een paar meter hoger dan de kade. De automobilisten, die naar het Gouden Boltje wilden, trokken een zuur qezicht: slechts met medewerkinq van de afdelinq bruqqenbouw van de qenie zouden zij hun waqens aan boord heb ben gekregen of een gigantische hijs kraan had uitkomst moeten brengen, maar aangezien geen van beide midde len aanweziq waren, moesten de auto's rustig aan de vaste wal blijven staan. (Zie vervolg pag. 2.) Had bij enkelen de gedachte post. ge- \at, dat de Toneelver. „Herleving" te De Oocksdórp tot ondergang gedoemd was, gelukkig kunnen we constateren, dat dit niet het geval is. Te ongeveer 8,80 werd door de voorz., dhr C. Schaat- seniberg liet openingswoord gesproken. Het viel mee, dat de zaal van Hotel „De Hoop" zo goed bezet was, want wat wor den er deze maand een uitvoeringen ge geven! Spr. riep de ui terete clementie in van hel publiek, omdat de financiën het niet toelieten een beroepsgrimeur aan te nemen. Na alle aanwezigen te hebben verwelkomd en dank gebracht te hebben aan de familie Kikkert voor hun spon tane medewerking, werd het gordijn ge opend en werd gebracht, het blijspel in 2 bedrijven ..Robbedoes", door F. v Dui. nJen. We kunnen over het gebodene zeer te vreden zijn. Vooral Mia en Prof. Wils. die geheel tot de nieuwlingen behoor den, waren zeer goed op dreef, zu ook Marie Uijlings (kinderjuffrouw). Ook de overigen hebben zich goed gegeven Robbedoes" is een gaarne gezien blij spelletje, dat meermalen de lachspieren der bezoekers in beweging bracht on het applaus na elk bedrijf bewees de bij val. Hierna volgde pauze met verloting ter bestrijding der onkosten. Wh kunnen aannemen, dat ook 'hier mede het beoogde resultaat is bereikt Vervolgens werd gebracht een vrolijk spel in 2 bedrijven ..Het weggestopt3 Pleegkind", eveneens door F. v. Dui nen Hei le bedrijf speelde ten huize van B. v. Buren, een rentenier, terwijl het 2e bedrijf de tuin van een pensio naat voorstelde. Deze tuin vertoonde een en al zomerweelde. Ook dit stuk werd heel goed vertolkt, vooral Jan de huis knecht (ook een nieuweling) blonk uit. Deze Jan had de draad zeer goed te pakken! We zijn er van overtuigd, dat ieder over het 'spel tevreden is. De Muziek wist de stemming er in te houden tot het uur van sluiten. Ook liet Lal kenmerkte zich door gezelligheid. 1 Wanneer op deze avond een allround toneelkapper de personen had gegri meerd, zou dit het spel zeker nog heb ben verhoogd, vooral in een dorpsge meenschap waar men ieder zo zeer van nabij kent. We roepen '„Herleving" gaarne een tot weerziens toe. Dc lieer H. G. Ran, die een enkele avond na gedurende dc ge'liele wedstrijd de leiding had, heeft na zware strijd liet biljartlkaiiipioienschan eerste klasse be haald. Vooral de laatste twee partijen Bobeldijk—De Graaf en Ran -Vendel konden grote verrassingen brengen. Er werd alle.? op alles gezel om de titel té veroveren. Een talrijk publiek was getuige van de prijsuitreiking door de voorzitter de lieer A. Stuik Hij sprak er zijn spijt over uit. dat de kampioen van geen en kele club lid was en daarom hoopte Dij, dat deze zich spoedig zou aansluiten. Hjj roemde de wijze, waarop de arbiters zich van bun taak hadden gekw eten. Hierop werd onder luid applaus de wisselbeker aan de heer Ran uitgereikt De heer Vendel, die de hoogste serie had gemaakt, bracht men ill '11 soort 5 Dec.-stemming door hem met allerlei leuke cadeaux te overladen: tabak, een t'Üpje, een asbak, een sigaar enz. Met genoegen kunnen de organisato ren op 'liet sportfestijn terugzien. Wij geven hier nog de uitslag: H. C. RAN, de nieuwe biljartkampioen. Tot slot. volgt hier nog een overzicht van de titelvcroveraara gedurende de laatste jaren, resp. le en 2e klasse: Kampioen le klas: 1943 M. Vonk; 1944 M Vonk; 1946 G Bobeldijk; 1947 N. de Graaf: 1948 N. de Graaf; 1949 H. C. Ran Kampioen 2e klasse: 1946 .1 Dekker Oudesehild; 1947 J Vendel: 1948 J. Ven del; 1949 A Stoik. resp.a Gesp. Gew. Gel. Veri Pnt. Brt, H.Serie Gem. H. C. Ran 6 5 Kampioen 886 262 23 3,38 N. de Graaf 6 4 2 2de prijs 886 257 25 3,45 M. Vonk 6 4 2 3de prijs 762 240 23 3,28 G. Bobeldijk 6 3 3 833 264 18 3,16 N. Rijk 6 3 8 777 306 21 2,54 E. Breeuwer 6 2 4 783 261 18 3,00 J. Vendel 6 1 6 710 '269 30 2,64

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1