Cjroen ZwartsJex els in het harL. Musicus, zeg mij wie gij speelt Hooijberg laat zijn baard groeien En de vrouwen waarderen zulk gebaar(d) en ik zal zeggen of gij op de goede weg zijt Dertig Eierlandse gezinnen zijn aangesloten op een waterleiding Wanneer zal geheel Texel aan de kraan kunnen draaien? Oud-leerlingen U.L.O.-school willen met Pinksteren hun reünie vieren O.V.V. bijna kampioen WOENSDAG 9 MAART 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6303 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld De Rooy Bockhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rocterdamschc Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Ill Eierland zijn 30 gezinnen aange- sloten op een waterleiding, tijdens de mobilisatie door Hollandse soldaten aangelegd en in de bezetting door de Duitsers vergroot. Die' Eierlandevs kun- nen het zo lang uithouden, maar -wij de rest van bijna 0000 man - verkor:,n i t.a.v. de drinkwatervoorziening nog in jeen voorhistorisch tijdperk. De Prov. '1 heeft in beginsel haar medewvking toe- 1 gezegd. Het pompstation van Texel zal zyn I eleetrische energie van de eigen Texelse centrale moeten betrekken. .Het is ove rigens wel mogelijk een kabel onder het Marsdiep door te leggen en ik denk, dat we in de toekomst wel de electriciteit voor water en licht van het vasteland zullen gaan betrekken. Inmiddels be schouwen de Prov. Bedrijven Texel nog niet als hun verzorgingsgebied, wij ho pen. dat het eens zover zal komen. We verkeren sinds enige jaren in de gelukkige omstandigheid, dat de eilan den Vlieland en Terschelling thans tot Friesland behoren, zodat we het enige zorgenkindje zijn. Natuurlijk is het bui- OOSTEREND HEEFT GROTE REISLUST. Relsvereniging moest wachtlijst aanleggen! De Oosterender Reisveremging hield Woensdag j.l. haar eerste vergadering. Deze ver., die Juli '48 op initiatief van dhr H Dob werd opgericht, telt nu 64 leden. Her voorl. bestuur bestond uit de heren Jb. Visntan, H. Dob en Jn. Witte. Dhr Visman die in deze vergadering als voorz. optrad, sorak zijn genoegen uit over de grote opkomst. Hierna werd het reisplan besproken. Door het voorlo pig bestuur was contact gezocht met Giethoorn Volendam, Apeldoorn en Rhenen De vergadering toonde zich di rect zeer enthousiast voor het plan Rhe nen. Vooral het bezoek aan de Militaire Begraafplaats en Ouwehands Dieren park sprak tot de leden. Met alg. stem men werd dit plan aangenomen (14 Ju ni). Daar de kosten plm. f 15 per lid zul len bedragen, werd besloten de contri butie de resterende tijd te verhogen van 25 op 50 ct. per week. Een voorste] tot een heffing ineens werd verworpen. De reis zal gemaakt worden met 2 bussen van TESO. 's Morgens met, de eerste boot zal men vertrekken om 's avonds om plm. 11 uur met een extra boot naar Texel terug te keren. Bestuursverkiezing. Het voorl. be stuur werd als bestuur benoemd. Daar er veel belangstelling voor de ver. bestaat (er is zelfs een wachtlijst), hoopte de voorz., volgend jaar met drie bussen te kunnen gaan. In zijn slotwoord dankte de voorz. voor de aangename besprekineen en sprak de wens uit, dat de eerste reis der O.R.V. onder stralende weersomstandig heden een groot succes zal worden BEROEPSACTEURS KOMEN NAAR TEXEL. Op uitnodiging van de afd. Texel van de Frieske Krite zal het beroepstoneel- gezelschap Tetman de Vries vanavond in „Casino'' een opvoering geven van 't toneelstuk „De tiid hêldt gjin skoft" (de tijd staar, niet stil), overal met zoveel succes voor het voetlicht gebracht, dat thans het doek voor de 291ste maal voor de aanvang zal opgaan! Dat het publiek een mooie avond wacht is dus buiten kijf. tengewoon moeilijk om te zeggen wan neer we hier onze waterleiding zullen krijgen, doch in de eerstvolgende jaren zullen de moeilijkheden van de materi- aalschaarste wel opgelost zijn. Dan zal het Prov. Waterleidingbedrijf met bui zen, installaties en andere benodigdhe den het Marsdiep oversteken en met de bouw van het pompstation op Texel be ginnen", aldus burgemeester Rehorst ln een onderhoud met overkantse journa listen. Behalve het Rijksinstituut is ook het P.W.N. met onderzoekingen bezig, om de toestand der gronden te peilen, doch men is er van verzekerd, dat de duinen voldoende, water bevatten voor een gro ter verzorgingsgebied dan liet, eiland zelf. Mocht hiermede de nodige spoed be tracht worden, dan verwacht men bin nen enkele jaren waarschijnlijk een pompstation ten zuiden van De Koog, zodat dan eindelijk aan deze historische achterstand een einde zal zijn gemaakt, want electrisch heeft Texel de sprong van de „snotneus" naar het bolletje in eens gemaakt. Er kwam geen gas aan te pas, omdat ook dit bezwaarlijk was. Laat daarom de provincie bedenken, dat hier een groot belang moet worden geholpen, omdat deze toestand in het midden van de 20e eeuw toch wel wat erg aan de antieke kant is. AANBESTEDINGEN. Door architect P. de Graaf werd aan besteed het maken van een complete Centrale Yerwarmingsinstallatie voor onze landbouwhuishoudsohool. Inschrijvers waren: Wolter en Dros f 9870; Fa. Joolen f9350; Korsten f9278; Keller en Mac. Donald f 7968 en event, f 78; Daniëls en Geudeker f7588 en f130 of f675; Van Heerwaarden f5554; f5837; f5957; f 60,40, alternatief door toepassing van type ketel. Tevens is onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer S P. Hin, te Den Hoorn. Architect was ook hier dhr P. de Graaf. Laagste inschrijvers; P. Boon f8834; J. Smit f5850; J. Oele f1115 of f2112; C. J. Boon f1030; M. Bakker f472. Bovenstaande bedragen inclusief luxe. ONDERHANDS VERKOCHT. Het huis van mevr. de wed. A. Bruin, Den Hoorn, bewoond door defam. C, J. Boon werd door de storm zodanig toe getakeld het hele dak werd er af geslingerd, schrijft onze corr. dat de eig. weinig voor oplappen voelde. Toen heeft de fam. Boon het perceel voor f 475,gekocht, waarna timmerman Kikkert en metselaar Boon de schade in één dag herstelden! Een boei van dhr P. Lap Kzn„ en een schuur van dhr H. Smit, De Westen, werden grondig vernield, andere ge bouwen kregen gaten in 't dak en ver dei had ook Den Hoorn de bekende ruiten- en pannensehade. De Cocksdorper J. Hooijberg schreef in „De Speelwagen" het volgende inte ressante artikel: Op de duim of op de lepel? In het Juli-nr. '48 van „De Speelwa gen", werd gevraagd naar een verkla ring van de uitdrukking „Op de duim scheren". Dat betreft een oud, wel enigszins on hygiënisch gebruik bij het scheren. Van een oude landarbeider hier op Texel, vroeger ook wel als barbier werkzaam, is het mij bekend, dat hij deze methode nog bij het zichzelf scheren toepast. Hij steekt daarbij de duim in de mond, tus sen kaak en wang, om aldus dit deel van het te scheren huidoppervlak, strak te trekken. Drentenaar van afkomst en ook wel in Noord-Brabant, werkzaam, weet deze man er van te vertellen, hoe deze ge woonte vroeger in beide provincies al gemeen gebruikelijk was. Echter werd ook, al naar verkiezing van de te sche ren persoon, de duim we! vervangen door een lepel. Vandaar de vraag: „Op de duim of op de lepel?" Toen een mijner zoons, zomer 1947, z'n vacantia, al trekkende van plaats tot plaats, in Noord-Brabant doorbracht, deed hij de eigenaardige ervaring op, dat hij in een barbierszaak in het stadje Grave, een weigerend antwoord ontving op de vraag hem te willen scheren. Bij enig aanhouden zijnerzijds, kwam toen zelfs de vrouw des huizes er bij te pas om met sterke aandrang er voor te zor gen, dat deze ongewenste klant zich zo spoedig mogelijk zou verwijderen. Ds reden? Wel, hij was vergezeld van zijn meisje, die een lange broek aan had, terwijl hijzelf een kampbroek droeg en Van Dale beweert, dat de bijeenkomst is van personen/ den, oudstudenten, enz.), v verenigd waren. Ziin wij, L vaak hécht verenigd gewed spanning als door meneer meneer Kriek of meneer O/ Steenhuis, jullie herim bést!, als door hen de rapp uitgereikt, als het uur van) bevordering was aangebrok in de vreugde als je de vra. klom, vooi dag en dauw, o heerlijke, meerdaagse trip ken. Oh, de mémoires kom wij allemaal gingen ver schrijven wat .ie zoal op Ulo kunt meemaken, nou, de ••hill wel inpakken. Maar hoc is het verder r die Ulo? Wat deed Henk? 1 vrijgezel gebleven? Heeft Ko hoven alles verkoren? Is Nic trouwd met dat kind, dat wij niet mochten of was het ja getrouwd, nadat-ie haar op sc stiekum zoende als de meester den?.... Is het wagr, dat Kla< zo'n bolleboos in wiskunde, het loot heeft gebracht? Ja, dat zouden we allemaal w een overhemd met opengeslagen boord, dit alles blijkbaar al te zeer in strijd met de plaatselijke zeden. Verder trekkende door een klein dorp besloot hit nog eens een poging te wa gen, maar was bijna direct op zijn schre den teruggekeerd, daar hij ontdekte, dat deze barbier in blauwe kiel gekleed, nog de methode van het op de duim scheren, bij een oude dorpsgenoot in toepassing bracht. Deze dorpsbarbier tuinman, bleek echter een meer verlicht man te zjjn dan genoemde stedelijke voorganger en hij heeft mijn zoon ge sehoren zoals dat in de moderne kap perszaken gebruikelijk is geworden. De oude gewoonte van het op de duim scheren, blijkt daar dus nog wel te be staan, doch meer speciaal ter bediening van oude klanten met rimpelig huidop pervlak. De vrager met zijn zware baard is hiermede zeker wel voldoende ingelicht, om een proef te kunnen nemen, Mocht hij er niet naar genoegen mee slagen, dan wordt hem aangeraden, om evenals schrijver dezes sinds de oorlog ook doet, de baard gewoon te laten groeien, dat is veel eenvoudiger en vooral bij perso nen met een flinke baard, komt aldus ook de echt mannelijke gelaatsuitdruk king beter tot haar recht, wat vooral door het vrouwelijk publiek niet weinig wordt gewaardeerd. Wanneer ik niet vreesde, voor ijdel te worden gehou den, zou ik hierbij zelfs een mooie foto van mijzelf een van de vele. door zo mergasten op Texel genomen ter plaatsing in de Speelwagen kunnen aan bieden, ten bewijze van bovengenoemde bewering! „Een van de vele door zomergasten op Texel genomen". AI weer reclame voor het eiland. Voegen wij daarbij het artikel „Lepe- ïars op Texel teruggekeerd" dat dezer agen van de hand van J. de Waal i het „Algemeen Handelsblad" ver ebeen, dan mogen wij deze week over elame-aan-de-vastewal voor Texel als -antieoord niet klagen. LEGER DES HEILS >als het Leger des Heils Zaterdag in adv. mededeelde, hoopt zij morgen- d 8 uur in de Doopsgez. kerk een issingssamenkomst te houden met proloog. De Cadetten van de Wil- Boothkweekschool hopen de aan- ,en op een goed verzorgd program- vergasten. SOCIËTEIT FUIFDE. •ljjkse feestavond van Sociëteit •ndenkring" te De Ooeksdorp, voorz. Kalf ook een toneel- •rd gegeven, is bijzonder goed Gezellig bal besloot 't festijn. ROKKEN PERSONEN nstra v. Parkstraat 38 naar chouwtjeslaan 41 rd. Hen na v O SI n Canada, Onta- ;ijm v. Schoonoordweg 6 naar i-Rijsenburg, Oosterlaan 22. „Ken vergadering vanavond?" infor meerden wij in Hotel „Texel", toen w ij er Donderdagmiddag even poolshoogte namen zo in de hotels doe je wel eens nieuws op, weet u. „Wat een optimis ten!" dachten wij tevens: van het to neel af tot voorbij het altaar van Bacchus iiad men de zaal volgebouwd met lange rijen stoelen. „De accordeon- en mandolineclub tre den vanavond op", lichtte men ons in. Zou Texel dan zóveel belangstelling voor muziek hebben? Dat heeft ze, want toen mej. Kr. Be- kenkamp als voorzitster van de mando lineclub de avond opende, was de zaal geheel gevuld en terwijl de spreekster het ensemble inleidde, sleepten Van Harn en Van Heerwaarden nog steeds zetels aan. Voor het „onder onsje". Want het was geen officiële uitvoering, wel neen, zo maar een avondje voor de familie, de vrienden en de kennissen en eigenlijk klappen wij misschien wel uit de school als wij zo maar en dan nog wel op de voorpagina mèt een foto er bij een groot verslag gaan sehriiven. Goed, dan blijft dit verslag ook onder- ons-op-Texel! Wij hebben ons verbaasd over de gro te verderingen, zowel van de mnndoli- nisten als van de accordeonnisten, nu moet daaiuit niet de conclusie worden getrokken, dat het steeds koek en ei was tussen partituur en verklanking, er viel niet stééds muziek in haar schoon ste vorm te beluisteren, maar dat mogen wij ook niet van nog in de kinderschoe nen staande ensembles verwachten. Niets waait je aan, laat staan kennis van muziek: „Wij hebben er geducht op ge studeerd", zei de voorzitster. Ons pro gramma is zwaarder dan vorig jaar. dit moet ook. want wij willen vooruit!" En dat gaan ze! Wij hoorden zelfs klassie ke nummers, o.a. van Beethoven Muziek, de vrolijkste wijsjes soms weerklonk tussen de oude poort van het hotel en de donkere kel der, waar eens Ada van Holland ach en wee klaagde om zoveel on recht en harteloosheid in dit on dermaanse. „Wien bleibt Wien" van Jos. Schram- mel was het eerste nr. (mandolines, eyn flinke club van 20 man of juister 18 meisjes en 2 jongens). Deze entree was prima en wij wisten, dat-ie goed zou worden. Na „Wiegelied" van Weber be klom Harry keijser Ozn bet podium en opdat ze hem allemaal zouden kunnen zien zette de voorzitster hem nóg een stelling hoger: op de dirigeerplaats en daar stak hij van wal, de 8-jar,ge accor- dcounist, de jongste van Texel, met „Slaap kindje slaap", „Hans en Griet je" en „Spring in 't Veld". Kranig ge daan Harry! Hij kreeg een daverend ap plaus! De mandolines speelden daarop een menuet van Beethoven. Een schone me lodie, zeer goed vertolkt. Klaas Geus, ook nog ver van de lange broek, had veel succes met de „Succesmars" van Langerak Nog viermaal liet de mando lineclub zich voor de pauze horen. Het programma was goed verzorgd en goed bekeken was de afwisseling door het quartet Hanni Maas. Dick Bakker, Ger- rit Keijser en Jannie Beumkes met ..Ac cordeonbetovering", Marry Kuip, van „Rozenburg" met de succeswals van Langerak (uitstekend!) en Jan Vlas en Piet Kooiman activeerden de zaal met „Op de woelige baren", waarna Ada Visser in „Jingle Bells" met de castag netten mocht klepperen. Het 2e deel begon heel goed met het debuut van de adspiranten-mandolinis- ten, door elkaar 9 jaar oud! „Klok in de morgen", „Mij old Kentucky Home" en „Jagerslied" uit de Freischutz" van We ber werden er dapper uitgetokkeld En toen de elf man sterke accordeon club met een welgekozen repertoire. Het feest culmineerde in het optre den van de gecombineerde clubs, die, meer dan 30 man sterk, nauwelijks op 't toneel konden musiceren: ,IIet toneel wordt al weer te klein!" merkte de diri gent, dhr J. Visser op. Ach. hebben wij zijn naam al genoemd? Nu, dan komt hij hier prachtig uit, want in de „Le vensdroom" en „Feestmars" van Lange; rak, geschreven voor orkest, willen wij hem huldigen voor dit zeer geslaagde experiment: een vijfstemmige verklan king. Een grote verrassing, er is veel durf voor nodig, maar.... hot was ook helemaal niet officieel weet u. Het was zo maar even een kennismaking langs de weg en straks komen ze „offi cieel" terug, in nog beter gezelschap, want ons is Mozart beloofd en misschien horen wij Bach ook binnenkort en ver scheidene leden van de clubs voelen zloh al een beetje thuis in de sfeer van Texels jongste accordeonnist Harry Keijser Czn. die grote meesters en het groepje, dat eens zei: „Bah. Bacli! daar is niks aan!" dat groepje slinkt zienderogen. Daarin ligt de voldoening van de volijverige dirigent, die heel vroeger ook niet ge weten zal hebben, dat Bach of Beetho ven zo mooi was, de dirigent, die niet zal rusten voordat het muziekleven op ons eiland tot grote bloei is gebracht. Vermelden wjj nog, dat dhr Viseer veel bloemen werden aangeboden en ook Jannie Beumkes, die steeds op haar contrabas begeleidde, werd op d ;ze hartelijks wijze gehuldigd. GOED AFGELOPEN. Door een defect aan de haard drong 's nachts kolendamp door tot de kamer in een perceel te Den Burg, waar twee kinderen sliepen. De volgende morgen werden zjj zo onwel, dat zij een ogen blik het bewustzijn verloren. Gelukkig waren zij na een poosje weer ter been. Wjj herinneren aan een tijdens de oor log voorgekomen geval met dodelijke afloop. Als een kachel 's nachts door brandt is het gewenst deze grondig te controleren. TEXEL I TEGEN TWEEDE KLASSERS! De wedstrijden om de Ned. Voetbal beker zijn op komst. In afwijking van voorgaande jaren zijn de le klassers i rijgesteld van deze voorronden en de 2e klassers zijn zelfs bij de 4e klassers ondergebracht. Zo komt Texel in Groep E met Alcmaria, Hollandia, Watervogels Westfriezen en Wieringerwaard. Wij wensen ons elftal veel succes, méér goals dan in de op het eiland lo pende competitie, waarin zij wel wat te leurgesteld heeft. Hierboven onze club kort voor haar laatste thuiswedstrijd. ZD.H—O.V.V. gaf weinig goals door uitstekende doelverdedigers Het is de Zwaluwen van Den Hoor» niet gelukt om OW te verslaan. Door een 2-0 overwinning hebben de Ooater- enders hun positie voor het kampioen schap nog meer verstevigd en een ge lijk spel tegen SVC zal hun de lauwer krans opleveren! Maar De Coeksdorpers zijn ook niet voor de poes. De Zwaluwen hebben zich sterk ver dedigd en vooral de doelmannen blon ken uit. Ja, ook Kejjzer was in prima vorm. Als door Z. wordt afgetrapt Iaat het zich aanzien, dat het geen gemakkelijk spel zal worden. De bal gaat op en neer en beide clubs kruipen vaak door het oog van een naald. Enkele OW'ers aldus onze correspondent zint het niet en daarom gaan ze mopperen, maar na een half uurtje breken zij door en het is 1-0. Er komt nog een tweede goal bij. Na de rust staat de Z-aehterhoede pal. Hun voorhoede krijgt het druk. maar de O-keeper stelt zich telkens keurig op Z. blijft het sterkste. 10 minuten voor 't einde 3chiet Z. een strafschop recht op de keeper af... Dan fluit de uitstekend leidende scheidsrechter het einde.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1